French Open  

Tournament Name: Yonex French Open
Tournament Dates: 21/10/2014-26/10/2014
Location: France, Paris
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD Mathias BOE / Carsten MOGENSEN Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA
MS CHOU Tien Chen WANG Zhengming
WD WANG Xiaoli / YU Yang (F) MA Jin / TANG Yuanting
WS WANG Shixian LI Xuerui
XD Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Vincent ESPEN / Bruno MATIAS 21-15 / 21-14 Shinsai DESLAURIERS / Jeremie VERIN 973 32
Round 1 80 Philip Joper ESCUETA / Ronel ESTANISLAO 21-18 / 21-17 Gregor DUNIKOWSKI / Thomas VALLEZ - 29
Round 1 56 Raphael BECK / Andreas HEINZ 21-3 / 21-11 Franck HEBERT / Gregorie LOUIS - 19
Round 1 193 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-9 / 21-19 Ronan GUEGUIN / Alexandre HAMMER 208 25
Round 1 85 Peter Gabriel MAGNAYE / Paul Jefferson VIVAS 21-12 / 21-15 Quentin VINCENT / Sebastien VINCENT 146 24
Round 1 59 Bastian KERSAUDY / Gaetan MITTELHEISSER 21-15 / 21-23 / 24-22 Ruben JILLE / Robin TABELING 250 47
Round 1 157 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-8 / 21-4 Arseniy FISTIN / Ryhor VARABYOU 305 15
Round 1 196 Alvent Yulianto CHANDRA / Yonathan Suryatama DASUKI 21-15 / 21-19 Lucas CORVEE / Brice LEVERDEZ 57 29
Round 2 80 Philip Joper ESCUETA / Ronel ESTANISLAO 21-9 / 21-11 Vincent ESPEN / Bruno MATIAS - 20
Round 2 193 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-23 / 21-16 / 21-13 Raphael BECK / Andreas HEINZ 56 49
Round 2 85 Peter Gabriel MAGNAYE / Paul Jefferson VIVAS 23-21 / 12-21 / 21-17 Bastian KERSAUDY / Gaetan MITTELHEISSER 59 49
Round 2 157 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-18 / 21-15 Alvent Yulianto CHANDRA / Yonathan Suryatama DASUKI 196 28
MD
Round 1 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 25-23 / 21-17 CAI Yun / LU Kai 37 54
Round 1 21 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-19 / 21-13 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 17 32
Round 1 11 CHAI Biao / HONG Wei 18-21 / 21-18 / 21-14 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 35 60
Round 1 27 KANG Jun / LIU Cheng 5-0 Ret. Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 26 1
Round 1 8 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 21-17 / 16-21 / 21-16 Philip Joper ESCUETA / Ronel ESTANISLAO 80 47
Round 1 31 Lukasz MOREN / Wojciech SZKUDLARCZYK 18-21 / 21-11 / 22-20 Peter Gabriel MAGNAYE / Paul Jefferson VIVAS 85 51
Round 1 15 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-7 / 22-24 / 21-12 Baptiste CAREME / Ronan LABAR 29 51
Round 1 38 Andrei ADISTIA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-10 / 23-21 Max SCHWENGER / Josche ZURWONNE 60 32
Round 1 39 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 3-0 Ret. Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 52 1
Round 1 193 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-19 / 9-21 / 21-19 FU Haifeng / ZHANG Nan 12 48
Round 1 45 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 23-21 / 17-21 / 21-16 LI Junhui / LIU Yuchen 20 58
Round 1 7 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 24-22 / 23-21 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 19 38
Round 1 18 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-17 / 21-16 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 157 34
Round 1 9 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-17 / 21-14 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 36 38
Round 1 28 Berry ANGRIAWAN / Ricky KARANDASUWARDI 21-14 / 21-19 Wannawat AMPUNSUWAN / Patiphat CHALARDCHALEAM 33 36
Round 1 5 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-15 / 21-13 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 22 37
Round 2 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-19 / 21-13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21 34
Round 2 11 CHAI Biao / HONG Wei 21-9 / 18-21 / 21-14 KANG Jun / LIU Cheng 27 51
Round 2 8 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 16-21 / 21-11 / 21-12 Lukasz MOREN / Wojciech SZKUDLARCZYK 31 47
Round 2 38 Andrei ADISTIA / Hendra Aprida GUNAWAN 17-21 / 21-12 / 21-19 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 15 47
Round 2 193 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 22-20 / 8-21 / 22-20 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 39 50
Round 2 7 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-15 / 19-21 / 21-15 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 45 46
Round 2 18 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-12 / 16-21 / 21-8 LIU Xiaolong / QIU Zihan 9 61
Round 2 5 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-9 / 21-18 Berry ANGRIAWAN / Ricky KARANDASUWARDI 28 33
Quarter-final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-15 / 18-21 / 21-15 CHAI Biao / HONG Wei 11 68
Quarter-final 38 Andrei ADISTIA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-15 / 21-13 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 8 27
Quarter-final 7 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 19-21 / 21-18 / 21-14 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 193 50
Quarter-final 5 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 22-20 / 21-14 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 18 40
Semi-final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-7 / 21-18 Andrei ADISTIA / Hendra Aprida GUNAWAN 38 31
Semi-final 5 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-19 / 21-16 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 7 38
Final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 18-21 / 21-9 / 21-7 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 5 60
MS (qual)
Round 1 81 Raul MUST 21-19 / 21-17 Lucas CORVEE 71 43
Round 1 67 Dmytro ZAVADSKY 17-21 / 23-21 / 21-10 Andre Kurniawan TEDJONO 41 67
Round 1 47 Yuekun CHEN 19-21 / 21-13 / 21-14 Ville LANG 39 44
Round 1 51 Vladimir MALKOV 21-13 / 21-14 Alexandre HAMMER 625 29
Round 1 52 Joachim PERSSON 9-21 / 21-10 / 21-12 Thomas ROUXEL 76 42
Round 1 37 NG Ka Long Angus 21-7 / 21-8 Kaizar Bobby ALEXANDER 277 20
Round 1 49 Zi Liang Derek WONG 21-13 / 21-4 Ryhor VARABYOU 716 18
Round 1 63 XUE Song 18-21 / 21-13 / 21-19 CHAN Yan Kit 90 59
Round 2 67 Dmytro ZAVADSKY 21-13 / 10-21 / 21-7 Raul MUST 81 57
Round 2 47 Yuekun CHEN 21-11 / 13-21 / 21-13 Vladimir MALKOV 51 49
Round 2 37 NG Ka Long Angus 21-8 / 21-16 Joachim PERSSON 52 29
Round 2 63 XUE Song 21-11 / 21-18 Zi Liang Derek WONG 49 31
MS
Round 1 30 Rajiv OUSEPH 21-10 / 21-11 Sourabh VERMA 36 30
Round 1 27 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-15 / 21-11 WEI Nan 22 34
Round 1 8 HU Yun 21-18 / 20-22 / 21-15 Scott EVANS 35 64
Round 1 15 Kento MOMOTA 21-11 / 15-21 / 22-20 PRANNOY H. S. 32 69
Round 1 21 PARUPALLI Kashyap 21-11 / 21-18 Kenichi TAGO 4 34
Round 1 9 TIAN Houwei 21-10 / 21-19 HSU Jen Hao 28 48
Round 1 7 WANG Zhengming 21-19 / 21-14 Sho SASAKI 18 46
Round 1 20 Marc ZWIEBLER 21-16 / 21-17 Tien Minh NGUYEN 17 49
Round 1 16 KIDAMBI Srikanth 21-10 / 21-14 Dmytro ZAVADSKY 67 33
Round 1 10 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-18 / 21-11 Eric PANG 33 32
Round 1 47 Yuekun CHEN 26-24 / 12-21 / 21-8 XUE Song 63 55
Round 1 5 Tommy SUGIARTO 18-21 / 21-13 / 21-13 CHONG Wei Feng 26 63
Round 1 29 Takuma UEDA 21-15 / 21-13 Boonsak PONSANA 11 45
Round 1 14 Viktor AXELSEN 21-11 / 18-11 Ret. WONG Wing Ki Vincent 34 35
Round 1 37 NG Ka Long Angus 21-19 / 21-14 Brice LEVERDEZ 24 42
Round 1 13 CHOU Tien Chen 25-23 / 9-21 / 21-15 Jan O JORGENSEN 3 55
Round 2 27 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 22-20 / 21-16 Rajiv OUSEPH 30 40
Round 2 15 Kento MOMOTA 18-21 / 21-12 / 21-12 HU Yun 8 65
Round 2 21 PARUPALLI Kashyap 21-19 / 21-18 TIAN Houwei 9 45
Round 2 7 WANG Zhengming 21-19 / 14-21 / 21-19 Marc ZWIEBLER 20 67
Round 2 10 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 22-20 / 21-14 KIDAMBI Srikanth 16 37
Round 2 5 Tommy SUGIARTO 15-21 / 21-16 / 21-15 Yuekun CHEN 47 66
Round 2 14 Viktor AXELSEN 21-11 / 21-10 Takuma UEDA 29 38
Round 2 13 CHOU Tien Chen 21-19 / 21-17 NG Ka Long Angus 37 41
Quarter-final 15 Kento MOMOTA 21-17 / 15-21 / 21-17 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 27 61
Quarter-final 7 WANG Zhengming 21-15 / 13-21 / 21-13 PARUPALLI Kashyap 21 64
Quarter-final 5 Tommy SUGIARTO 21-13 / 17-21 / 21-18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 10 66
Quarter-final 13 CHOU Tien Chen 12-21 / 21-18 / 21-15 Viktor AXELSEN 14 61
Semi-final 7 WANG Zhengming 21-12 / 21-17 Kento MOMOTA 15 45
Semi-final 13 CHOU Tien Chen 14-21 / 21-18 / 21-19 Tommy SUGIARTO 5 70
Final 13 CHOU Tien Chen 10-21 / 25-23 / 21-19 WANG Zhengming 7 75
WD
Round 1 28 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-10 / 21-12 Lorraine BAUMANN / Audrey MITTELHEISSER 176 36
Round 1 6 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 21-8 / 21-7 Pauline FONTAINE / Julie GRALL - 22
Round 1 18 Shendy Puspa IRAWATI / Vita MARISSA 21-23 / 21-15 / 21-15 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 141 55
Round 1 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-4 / 21-4 Emilie BEAUJEAN / Verlaine FAULMANN - 23
Round 1 72 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 21-13 / 21-6 Meiliana JAUHARI / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA 102 27
Round 1 16 MA Jin / TANG Yuanting 21-6 / 9-21 / 21-18 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 13 57
Round 1 22 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 18-21 / 21-16 / 21-14 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 11 52
Round 1 5 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-5 / 21-8 Audrey CHAILLOU / Juliane PIRON 336 18
Round 1 32 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-8 / 21-7 Yaelle HOYAUX / Flavie SOUILLARD - 24
Round 1 68 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 21-13 / 21-10 Manon KRIEGER / Mathilde LIGNEAU 404 27
Round 1 24 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-11 / 21-13 Marie BATOMENE / Stacey GUERIN 135 28
Round 1 8 LUO Ying / LUO Yu 21-9 / 21-17 Heather OLVER / Lauren SMITH 186 38
Round 1 43 Samantha BARNING / Iris TABELING 21-13 / 21-19 Delphine LANSAC / Emilie LEFEL 113 33
Round 1 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-7 / 21-14 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 51 31
Round 2 28 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 16-21 / 21-7 / 23-21 BAO Yixin / TANG Jinhua 1 68
Round 2 6 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 21-19 / 21-15 Shendy Puspa IRAWATI / Vita MARISSA 18 43
Round 2 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-10 / 21-12 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 72 31
Round 2 16 MA Jin / TANG Yuanting 21-9 / 21-6 Lea PALERMO / Anne TRAN 184 23
Round 2 5 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-6 / 21-8 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 22 23
Round 2 68 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 21-17 / 21-18 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 32 50
Round 2 8 LUO Ying / LUO Yu 21-18 / 21-15 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 24 40
Round 2 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-6 / 21-19 Samantha BARNING / Iris TABELING 43 33
Quarter-final 28 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-12 / 21-12 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 6 57
Quarter-final 16 MA Jin / TANG Yuanting 19-21 / 21-15 / 21-16 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 3 74
Quarter-final 5 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-12 / 21-7 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 68 27
Quarter-final 8 LUO Ying / LUO Yu 21-15 / 21-10 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 4 43
Semi-final 16 MA Jin / TANG Yuanting 19-21 / 21-11 / 21-14 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 28 77
Semi-final 5 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 22-20 / 21-7 LUO Ying / LUO Yu 8 40
Final 5 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-15 / 21-9 MA Jin / TANG Yuanting 16 37
WS (qual)
Round 1 45 Stefani STOEVA 21-12 / 21-16 Verlaine FAULMANN 555 26
Round 1 77 Delphine LANSAC 21-18 / 14-21 / 21-17 Sandra-Maria JENSEN 70 66
Round 1 49 Akane YAMAGUCHI 21-11 / 21-6 Marie BATOMENE 333 23
Round 1 61 Rong SCHAFER 21-18 / 8-21 / 21-11 Ksenia POLIKARPOVA 51 57
Round 1 53 Thi Trang (B) VU 21-6 / 21-4 Anne TRAN 263 22
Round 1 39 Anna Thea MADSEN 23-21 / 21-5 Perrine LE BUHANIC 106 32
Round 1 46 Sabrina JAQUET 21-11 / 21-11 Viktoriia VOROBEVA 135 24
Round 1 72 Millicent WIRANTO 21-9 / 21-9 Yaelle HOYAUX 558 24
Round 2 77 Delphine LANSAC 12-21 / 21-16 / 21-16 Stefani STOEVA 45 54
Round 2 49 Akane YAMAGUCHI 21-10 / 21-17 Rong SCHAFER 61 31
Round 2 53 Thi Trang (B) VU 21-16 / 21-8 Anna Thea MADSEN 39 29
Round 2 46 Sabrina JAQUET 21-16 / 21-16 Millicent WIRANTO 72 35
WS
Round 1 1 LI Xuerui 21-11 / 21-11 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 20 32
Round 1 11 Minatsu MITANI 11-21 / 21-17 / 22-20 Michelle LI 15 65
Round 1 37 Chloe MAGEE 21-13 / 21-13 Thi Trang (B) VU 53 29
Round 1 46 Sabrina JAQUET 21-18 / 18-21 / 22-20 Adrianti FIRDASARI 24 65
Round 1 7 Ratchanok INTANON 21-13 / 21-9 Delphine LANSAC 77 37
Round 1 22 YIP Pui Yin 21-18 / 22-20 Lindaweni FANETRI 32 57
Round 1 31 Karin SCHNAASE 21-12 / 21-16 Eriko HIROSE 18 43
Round 1 14 Beiwen ZHANG 21-8 / 21-11 Bellaetrix MANUPUTTY 34 25
Round 1 13 Porntip BURANAPRASERTSUK 12-21 / 21-18 / 21-16 PUSARLA V. Sindhu 10 56
Round 1 19 LIU Xin (F) 21-10 / 21-19 HSU Ya Ching 23 36
Round 1 3 WANG Yihan 21-16 / 21-17 Line Højmark KJAERSFELDT 44 35
Round 1 21 Kirsty GILMOUR 13-21 / 21-12 / 21-16 PAI Yu Po 29 50
Round 1 6 Saina NEHWAL 21-16 / 21-9 Sashina VIGNES WARAN 35 38
Round 1 17 Sayaka TAKAHASHI 21-18 / 21-8 Linda ZETCHIRI 27 29
Round 1 2 WANG Shixian 21-8 / 21-12 Natalia PERMINOVA 38 30
Round 1 49 Akane YAMAGUCHI W.O. TAI Tzu Ying 8 0
Round 2 1 LI Xuerui 21-16 / 24-22 Minatsu MITANI 11 42
Round 2 37 Chloe MAGEE 19-21 / 22-20 / 21-8 Sabrina JAQUET 46 59
Round 2 7 Ratchanok INTANON 21-15 / 21-16 YIP Pui Yin 22 45
Round 2 49 Akane YAMAGUCHI 21-16 / 21-8 Karin SCHNAASE 31 34
Round 2 14 Beiwen ZHANG 21-16 / 21-9 Porntip BURANAPRASERTSUK 13 30
Round 2 3 WANG Yihan 21-13 / 21-13 LIU Xin (F) 19 43
Round 2 6 Saina NEHWAL 21-19 / 21-16 Kirsty GILMOUR 21 39
Round 2 2 WANG Shixian 16-21 / 21-15 / 21-16 Sayaka TAKAHASHI 17 62
Quarter-final 1 LI Xuerui 21-19 / 21-13 Chloe MAGEE 37 34
Quarter-final 7 Ratchanok INTANON 22-20 / 21-17 Akane YAMAGUCHI 49 49
Quarter-final 3 WANG Yihan 23-21 / 21-14 Beiwen ZHANG 14 36
Quarter-final 2 WANG Shixian 21-19 / 19-21 / 21-15 Saina NEHWAL 6 70
Semi-final 1 LI Xuerui 21-18 / 21-12 Ratchanok INTANON 7 37
Semi-final 2 WANG Shixian 21-12 / 22-20 WANG Yihan 3 32
Final 2 WANG Shixian 21-15 / 8-3 Ret. LI Xuerui 1 24
XD (qual)
Round 1 - Gregor DUNIKOWSKI / Yaelle HOYAUX 21-18 / 21-15 Arseniy FISTIN / Viktoriia VOROBEVA 281 25
Round 1 156 Yonathan Suryatama DASUKI / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA 8-21 / 21-14 / 21-15 Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER 51 37
Round 1 228 Keigo SONODA / Shizuka MATSUO 21-11 / 21-11 Bruno MATIAS / Barbara MATIAS - 24
Round 1 - Robin TABELING / Iris TABELING 22-20 / 21-13 Alexandre HAMMER / Emilie BEAUJEAN - 24
Round 1 358 Vladimir IVANOV / Ashwini PONNAPPA 21-9 / 21-7 Vincent ESPEN / Manon KRIEGER 1006 20
Round 1 448 Andrei ADISTIA / Dian FITRIANI 21-9 / 21-15 Ronan GUEGUIN / Verlaine FAULMANN 1338 22
Round 1 178 Bastian KERSAUDY / Lea PALERMO 21-16 / 16-21 / 21-19 Baptiste CAREME / Anne TRAN 70 50
Round 2 557 Sebastien VINCENT / Andréa VANDERSTUKKEN 21-9 / 21-11 Gregor DUNIKOWSKI / Yaelle HOYAUX - 22
Round 2 228 Keigo SONODA / Shizuka MATSUO 21-10 / 21-15 Yonathan Suryatama DASUKI / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA 156 29
Round 2 178 Bastian KERSAUDY / Lea PALERMO 21-15 / 21-9 Andrei ADISTIA / Dian FITRIANI 448 27
XD
Round 1 61 Ronan LABAR / Emilie LEFEL 21-16 / 21-16 Marcus Fernaldi GIDEON / Rizki Amelia PRADIPTA 48 27
Round 1 18 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 21-13 / 21-19 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21 35
Round 1 10 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-15 / 19-21 / 21-17 Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI 12 58
Round 1 35 Hirokatsu HASHIMOTO / Miyuki MAEDA 22-20 / 13-21 / 21-19 LIU Yuchen / LUO Yu 228 65
Round 1 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-19 / 21-17 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 15 37
Round 1 8 LIU Cheng / BAO Yixin 21-13 / 21-19 Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI 56 31
Round 1 7 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-16 / 21-19 Muhammad RIJAL / Vita MARISSA 17 40
Round 1 24 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-9 / 21-15 Bastian KERSAUDY / Lea PALERMO 178 25
Round 1 358 Vladimir IVANOV / Ashwini PONNAPPA 21-16 / 21-19 Keigo SONODA / Shizuka MATSUO 228 37
Round 1 9 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-8 / 21-15 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 43 29
Round 1 33 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-8 / 21-16 Sebastien VINCENT / Andréa VANDERSTUKKEN 557 25
Round 1 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-7 / 21-13 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 28 25
Round 1 14 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 21-15 / 21-16 Max SCHWENGER / Carla NELTE 23 29
Round 1 16 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 14-21 / 21-18 / 21-19 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Puttita SUPAJIRAKUL 39 55
Round 1 38 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 23-21 / 16-21 / 21-14 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 26 55
Round 1 2 XU Chen / MA Jin 18-21 / 21-11 / 21-14 Joachim FISCHER NIELSEN / Marie ROEPKE - 65
Round 2 18 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 26-24 / 21-17 Ronan LABAR / Emilie LEFEL 61 38
Round 2 10 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-15 / 21-13 Hirokatsu HASHIMOTO / Miyuki MAEDA 35 45
Round 2 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-19 / 21-17 LIU Cheng / BAO Yixin 8 41
Round 2 24 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-16 / 17-21 / 21-15 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 7 55
Round 2 9 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-8 / 18-21 / 21-9 Vladimir IVANOV / Ashwini PONNAPPA 358 38
Round 2 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-11 / 21-10 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 33 28
Round 2 14 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 21-16 / 21-19 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 16 34
Round 2 2 XU Chen / MA Jin 21-9 / 21-16 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 38 34
Quarter-final 18 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 21-13 / 21-15 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 10 30
Quarter-final 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 15-21 / 21-15 / 22-20 Jacco ARENDS / Selena PIEK 24 51
Quarter-final 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-11 / 21-16 LU Kai / HUANG Yaqiong 9 29
Quarter-final 2 XU Chen / MA Jin 21-6 / 21-9 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 14 24
Semi-final 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-17 / 19-21 / 21-19 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 18 57
Semi-final 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-17 / 21-16 XU Chen / MA Jin 2 43
Final 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-9 / 21-16 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 5 33
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 73 15 51.7% 2689 92.72 00:44:48 2.07 4 13.8%
MS 30 74 14 46.7% 2709 90.3 00:51:20 1.76 12 40.0%
WD 29 64 6 20.7% 2134 73.59 00:39:12 1.88 3 10.3%
WS 29 65 7 24.1% 2347 80.93 00:42:43 1.89 4 13.8%
XD 31 71 9 29.0% 2574 83.03 00:39:17 2.11 2 6.5%
Total 148 347 51 34.5% 12453 84.14 00:43:28 1.94 25 16.9%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set

Players Opponents Category Round Set Comeback Details
CHOU Tien Chen NG Ka Long AngusMS Round 2 1 8 View
WANG Shixian Saina NEHWALWS Quarter-final 3 7 View
HU Yun Scott EVANSMS Round 1 3 6 View
WANG Shixian Saina NEHWALWS Quarter-final 1 6 View
WANG Zhengming Kento MOMOTAMS Semi-final 2 6 View
Chloe MAGEE Sabrina JAQUETWS Round 2 2 6 View
Ratchanok INTANON Akane YAMAGUCHIWS Quarter-final 1 6 View
Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO Nipitphon PHUANGPHUAPET / Puttita SUPAJIRAKULXD Round 1 2 6 View
Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATAMD Quarter-final 1 6 View
Yuekun CHEN XUE SongMS Round 1 1 6 View

Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Switzerland 3 1 75.0%
China 45 20 69.2%
Malaysia 4 2 66.7%
Philippines 4 2 66.7%
Ukraine 2 1 66.7%
Chinese Taipei 11 6 64.7%
England 5 3 62.5%
U.S.A. 3 2 60.0%
Japan 25 17 59.5%
Denmark 16 12 57.1%
Indonesia 24 24 50.0%
Ireland 3 3 50.0%
Singapore 2 2 50.0%
Vietnam 2 2 50.0%
Scotland 1 1 50.0%
Estonia 1 1 50.0%
Hong Kong 5 6 45.5%
Thailand 9 11 45.0%
India 7 9 43.8%
Netherlands 5 7 41.7%
Bulgaria 2 3 40.0%
Germany 5 10 33.3%
Russia 4 8 33.3%
Poland 1 2 33.3%
France 9 39 18.8%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Rasmus GEMKE 21-14 / 21-15
2021 Kanta TSUNEYAMA CHOU Tien Chen 15-21 / 21-8 / 21-17
2019 CHEN Long Jonatan CHRISTIE 21-19 / 21-12
2018 CHEN Long SHI Yuqi 21-17 / 21-19
2017 KIDAMBI Srikanth Kenta NISHIMOTO 21-14 / 21-13
2016 SHI Yuqi LEE Hyun Il 21-16 / 21-19
2015 LEE Chong Wei CHOU Tien Chen 21-13 / 21-18
2014 CHOU Tien Chen WANG Zhengming 10-21 / 25-23 / 21-19
2013 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-19 / 23-21
2012 LIEW Daren Viktor AXELSEN 21-18 / 21-17
2011 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-16 / 21-11
2010 Taufik HIDAYAT Joachim PERSSON 21-16 / 21-11
2009 LIN Dan Taufik HIDAYAT 21-6 / 21-15
2008 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-17 / 21-7
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-11 / 21-14
2004 CHEN Jin Bjoern JOPPIEN 15-9 / 15-5
2003 Marc ZWIEBLER Joachim FISCHER NIELSEN 15-3 / 8-15 / 15-12
2002 LUO Yigang WU Yunyong 7-5 / 8-7 / 7-4
2001 Abhinn Shyam GUPTA Yangchun XIE 7-1 / 7-3 / 7-3
2000 Siddharth JAIN Jacek NIEDZWIEDZKI 17-14 / 15-6
1999 CHEN Gang PULLELA Gopichand 15-8 / 10-15 / 15-10
1998 Niels Christian KALDAU Joris VAN SOERLAND 15-4 / 15-6
1997 Chris BRUIL Daniel ERIKSSON 17-14 / 15-7
1996 Kenneth JONASSEN Jesper OLSSON 15-2 / 5-15 / 15-6
1995 George RIMARCDI Thomas JOHANSSON 10-15 / 15-9 / 15-4
1994 SUN Jun Robert LILJEQUIST 15-1 / 16-17 / 15-2
1993 HENDRAWAN Soren B NIELSEN 15-10 / 14-18 / 15-11
1992 WAN Zhengwen Bambang SUPRIANTO 7-15 / 15-12 / 15-7
1991 Jaimie DAWSON WEI Yan 7-15 / 15-3 / 17-14
1990 Kok Keong FOO Rashid SIDEK 15-11 / 18-13
1989 XIONG Guobao Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-3