Russia Open  

Tournament Name: Russian International 2004
Tournament Dates: 24/06/2004-28/06/2004
Location: Russia, Vladovostok City
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO Victor MALJUTIN / Alexandr RUSSKIKH
MS Stanislav PUKHOV Evgenij DREMIN
WD Irina RUSLJAKOVA / Anastasia RUSSKIKH Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA
WS Ella DIEHL Tatjana BIBIK
XD Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA Vitalij DURKIN / Tatjana BIBIK

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - Pavel UVAROV / Igor VDOVIN 15-4 / 15-7 Andrej DEGTJAREV / Vitalij KIRILLOV - 0
Round 1 - Konstantin KHLESTOV / Vladimir MALKOV 15-8 / 15-4 Evgenij GOLIK / Alexej NIZHEGORODYSEV - 0
Round 1 - Sergej PRUSACHENKO / Anton SHALEPA 15-11 / 15-3 Denis RUSLJAKOV / Denis TIKHONOV - 0
Round 1 - Victor MALJUTIN / Alexandr RUSSKIKH 15-0 / 15-0 Denis GRACHEV / Andrej SLIVKO - 0
Round 1 - Alexandr KALINENKO / Gordey KOSENKO W.O. Batkhurel OCHIRPUREV / Enkhbat OLONBAYAR (746*) 0
Round 1 - Alesej ASKEROV / Sergej KLIUCHEVSKIJ W.O. Anton AVDOSHIN / Takahiro HIRAMATSU - 0
Quarter-final - Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 15-3 / 15-3 Alexandr KALINENKO / Gordey KOSENKO - 0
Quarter-final - Pavel UVAROV / Igor VDOVIN 15-12 / 15-7 Konstantin KHLESTOV / Vladimir MALKOV - 0
Quarter-final - Victor MALJUTIN / Alexandr RUSSKIKH 15-5 / 15-10 Sergej PRUSACHENKO / Anton SHALEPA - 0
Quarter-final - Evgenij DREMIN / Aleksej VASILIEV 15-1 / 15-6 Alesej ASKEROV / Sergej KLIUCHEVSKIJ - 0
Semi-final - Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 15-4 / 15-4 Pavel UVAROV / Igor VDOVIN - 0
Semi-final - Victor MALJUTIN / Alexandr RUSSKIKH 13-15 / 15-10 / 15-12 Evgenij DREMIN / Aleksej VASILIEV - 0
Final - Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 15-12 / 15-7 Victor MALJUTIN / Alexandr RUSSKIKH - 0
MS
Round 1 - Gordey KOSENKO 15-6 / 15-6 Denis RUSLJAKOV - 0
Round 1 - Anton SHALEPA 15-1 / 15-5 Jurij SELEMENEY - 0
Round 1 - Konstantin KHLESTOV 15-2 / 15-3 Andrej SLIVKO - 0
Round 1 (1152*) Pavel UVAROV 15-5 / 15-7 Alexej NIZHEGORODYSEV - 0
Round 1 - Sergej PRUSACHENKO 15-4 / 15-6 Vitalij KIRILLOV - 0
Round 1 - Vladimir MALKOV 15-2 / 15-4 Denis TIKHONOV - 0
Round 1 - Sergej KLIUCHEVSKIJ 15-13 / 15-12 Anton AVDOSHIN - 0
Round 1 - Andrej DEGTJAREV W.O. Alexandr KALINENKO - 0
Round 1 - Denis GRACHEV W.O. Batkhurel OCHIRPUREV (743*) 0
Round 1 - Evgenij GOLIK W.O. Enkhbat OLONBAYAR (745*) 0
Round 1 - Alesej ASKEROV W.O. Takahiro HIRAMATSU - 0
Round 1 - Ilia SIDOROV W.O. Igor VDOVIN - 0
Round 2 (50*) Stanislav PUKHOV 15-4 / 15-9 Gordey KOSENKO - 0
Round 2 - Anton SHALEPA 15-11 / 12-15 / 15-4 Konstantin KHLESTOV - 0
Round 2 - Victor MALJUTIN 15-4 / 15-2 Andrej DEGTJAREV - 0
Round 2 (1152*) Pavel UVAROV 15-1 / 15-3 Denis GRACHEV - 0
Round 2 - Vladimir MALKOV 15-11 / 15-9 Sergej PRUSACHENKO - 0
Round 2 (882*) Evgenij DREMIN 15-3 / 15-1 Evgenij GOLIK - 0
Round 2 - Alesej ASKEROV 15-13 / 15-7 Ilia SIDOROV - 0
Round 2 (296*) Sergey IVLEV 15-13 / 15-12 Sergej KLIUCHEVSKIJ - 0
Quarter-final (50*) Stanislav PUKHOV 15-10 / 15-12 Anton SHALEPA - 0
Quarter-final (1152*) Pavel UVAROV 17-15 / 15-12 Victor MALJUTIN - 0
Quarter-final (882*) Evgenij DREMIN 17-16 / 15-2 Vladimir MALKOV - 0
Quarter-final (296*) Sergey IVLEV 15-1 / 15-9 Alesej ASKEROV - 0
Semi-final (50*) Stanislav PUKHOV 15-3 / 15-0 Pavel UVAROV (1152*) 0
Semi-final (882*) Evgenij DREMIN 12-15 / 15-12 / 15-14 Sergey IVLEV (296*) 0
Final (50*) Stanislav PUKHOV 15-5 / 17-16 Evgenij DREMIN (882*) 0
WD
Round 1 - Ekaterma KOVALEVA / Elena ZIBROVA 15-0 / 15-0 Inna BRZHEZINSKAJA / Tatianna KOVALEVA - 0
Round 1 - Anna KHVORSYJANAJA / Marinia KIM 15-2 / 15-2 Elena BORZENKO / Olga PITELJ - 0
Round 1 - Maria KOLBINA / Alesia SMYKOVSKAJA 15-1 / 15-10 Tatiana GLADUN / Darina ZHURBA - 0
Quarter-final (143*) Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 15-0 / 15-5 Anastasia KALINENKO / Ekaterina KHMELJ - 0
Quarter-final - Anna EFREMOVA / Anna LARTCHENKO FISCHER 15-0 / 15-0 Ekaterma KOVALEVA / Elena ZIBROVA - 0
Quarter-final - Tatjana BIBIK / Evgenia DIMOVA 15-5 / 15-12 Anna KHVORSYJANAJA / Marinia KIM - 0
Quarter-final - Irina RUSLJAKOVA / Anastasia RUSSKIKH 15-0 / 15-0 Maria KOLBINA / Alesia SMYKOVSKAJA - 0
Semi-final (143*) Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 15-4 / 7-15 / 15-0 Anna EFREMOVA / Anna LARTCHENKO FISCHER - 0
Semi-final - Irina RUSLJAKOVA / Anastasia RUSSKIKH 15-6 / 15-8 Tatjana BIBIK / Evgenia DIMOVA - 0
Final - Irina RUSLJAKOVA / Anastasia RUSSKIKH 15-2 / 15-3 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA (143*) 0
WS
Round 1 - Olga PITELJ W.O. Alesia SMYKOVSKAJA - 0
Round 2 (42*) Ella DIEHL 11-0 / 11-1 Darina ZHURBA - 0
Round 2 - Evgenia DIMOVA 11-0 / 11-0 Maria KOLBINA - 0
Round 2 - Anastasia RUSSKIKH 11-3 / 11-3 Ekaterina KHMELJ - 0
Round 2 (479*) Anna LARTCHENKO FISCHER 11-1 / 11-3 Ekaterma KOVALEVA - 0
Round 2 (225*) Anna EFREMOVA 11-0 / 11-1 Olga PITELJ - 0
Round 2 (439*) Nina VISLOVA 11-2 / 11-6 Anastasia KALINENKO - 0
Round 2 - Marinia KIM 11-9 / 9-11 / 11-5 Elena ZIBROVA - 0
Round 2 (287*) Tatjana BIBIK 11-3 / 11-0 Tatiana GLADUN - 0
Quarter-final (42*) Ella DIEHL 11-4 / 11-5 Evgenia DIMOVA - 0
Quarter-final - Anastasia RUSSKIKH 11-7 / 11-3 Anna LARTCHENKO FISCHER (479*) 0
Quarter-final (225*) Anna EFREMOVA 4-11 / 13-11 / 11-5 Nina VISLOVA (439*) 0
Quarter-final (287*) Tatjana BIBIK 11-0 / 11-4 Marinia KIM - 0
Semi-final (42*) Ella DIEHL 11-2 / 11-1 Anastasia RUSSKIKH - 0
Semi-final (287*) Tatjana BIBIK 11-13 / 13-11 / 11-5 Anna EFREMOVA (225*) 0
Final (42*) Ella DIEHL 11-5 / 11-6 Tatjana BIBIK (287*) 0
XD
Round 1 - Anton SHALEPA / Anna KHVORSYJANAJA 15-1 / 15-3 Jurij SELEMENEY / Olga PITELJ - 0
Round 2 (62*) Alexandr RUSSKIKH / Anastasia RUSSKIKH 15-8 / 15-1 Sergej KLIUCHEVSKIJ / Darina ZHURBA - 0
Round 2 - Pavel UVAROV / Evgenia DIMOVA 15-2 / 15-6 Konstantin KHLESTOV / Maria KOLBINA - 0
Round 2 - Aleksej VASILIEV / Anna EFREMOVA 15-0 / 15-2 Anton AVDOSHIN / Alesia SMYKOVSKAJA - 0
Round 2 - Vitalij DURKIN / Tatjana BIBIK 15-6 / 15-7 Igor VDOVIN / Ekaterina KHMELJ - 0
Round 2 - Victor MALJUTIN / Ella DIEHL 15-3 / 15-4 Anton SHALEPA / Anna KHVORSYJANAJA - 0
Round 2 - Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 15-2 / 15-1 Denis TIKHONOV / Tatiana GLADUN - 0
Round 2 - Vladimir MALKOV / Elena ZIBROVA 17-14 / 16-17 / 15-9 Sergej PRUSACHENKO / Anastasia KALINENKO - 0
Round 2 (164*) Evgenij DREMIN / Irina RUSLJAKOVA W.O. Takahiro HIRAMATSU / Ekaterma KOVALEVA - 0
Quarter-final (62*) Alexandr RUSSKIKH / Anastasia RUSSKIKH 15-7 / 9-15 / 15-5 Pavel UVAROV / Evgenia DIMOVA - 0
Quarter-final - Vitalij DURKIN / Tatjana BIBIK 1-15 / 15-12 / 15-10 Aleksej VASILIEV / Anna EFREMOVA - 0
Quarter-final - Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 15-9 / 15-6 Victor MALJUTIN / Ella DIEHL - 0
Quarter-final (164*) Evgenij DREMIN / Irina RUSLJAKOVA 15-1 / 15-5 Vladimir MALKOV / Elena ZIBROVA - 0
Semi-final - Vitalij DURKIN / Tatjana BIBIK 15-6 / 14-17 / 15-13 Alexandr RUSSKIKH / Anastasia RUSSKIKH (62*) 0
Semi-final - Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 5-15 / 15-6 / 15-12 Evgenij DREMIN / Irina RUSLJAKOVA (164*) 0
Final - Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 15-7 / 15-13 Vitalij DURKIN / Tatjana BIBIK - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 11 23 1 9.1% 491 44.64 00:00:00 0 0 0.0%
MS 22 46 2 9.1% 1030 46.82 00:00:00 0 0 0.0%
WD 10 21 1 10.0% 382 38.2 00:00:00 0 0 0.0%
WS 15 33 3 20.0% 499 33.27 00:00:00 0 0 0.0%
XD 15 35 5 33.3% 757 50.47 00:00:00 0 0 0.0%
Total 73 158 12 16.4% 3159 43.27 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Russia 72 68 51.4%
Switzerland 1 1 50.0%
Ukraine 0 1 0.0%
Belarus 0 3 0.0%

Category: