Swiss Open  

Tournament Name: WILSON SWISS SUPER SERIES 2008
Tournament Dates: 11/03/2008-16/03/2008
Location: , Switzerland
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae Markis KIDO / Hendra SETIAWAN
MS LIN Dan LEE Chong Wei
WD YANG Wei / ZHANG Jiewen ZHANG Yawen / WEI Yili
WS XIE Xingfang ZHANG Ning
XD HE Hanbin / YU Yang (F) Anthony CLARK / Donna KELLOGG

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (47*) Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON 21-17 / 21-15 CHO Gun Woo / HAN Sang Hoon (56*) 28
Round 1 (108*) Thien How HOON / TAN Wee Kiong 19-21 / 21-18 / 21-12 Yohannes HOGIANTO / Hafiz SHAHARUDIN - 46
Round 1 (239*) Robert BLAIR / Richard EIDESTEDT 25-23 / 21-11 Agung RUHANDA / Simon ENKERLI (989*) 29
Round 1 - Christian BOESIGER / Christoph HEINIGER 21-19 / 20-22 / 21-15 XU Chen / ZHENG Bo (210*) 38
Round 2 (108*) Thien How HOON / TAN Wee Kiong 21-11 / 21-19 Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON (47*) 29
Round 2 (239*) Robert BLAIR / Richard EIDESTEDT 21-11 / 21-15 Christian BOESIGER / Christoph HEINIGER - 23
Round 2 (34*) Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE 21-10 / 21-15 Shane RAZI / Anthony DUMARTHERAY (275*) 21
MD
Round 1 (1*) CAI Yun / FU Haifeng 21-15 / 21-16 Mike BERES / William MILROY (24*) 28
Round 1 (11*) GUO Zhendong / XIE Zhongbo 19-21 / 21-3 / 21-16 Johannes SCHOETTLER / Tim DETTMANN (37*) 41
Round 1 (5*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-14 / 21-10 Roman SPITKO / Michael FUCHS (31*) 24
Round 1 (34*) Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE 8-21 / 21-10 / 21-19 Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS (20*) 43
Round 1 (4*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 19-21 / 21-16 / 21-14 Teik Chai GAN / Woon Fui LIN (25*) 40
Round 1 (10*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 19-21 / 21-19 / 21-12 Anthony CLARK / David LINDLEY (153*) 53
Round 1 (9*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-18 / 21-16 Thien How HOON / TAN Wee Kiong (108*) 32
Round 1 (16*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-15 / 21-15 Howard BACH / Khan bob MALAYTHONG (18*) 25
Round 1 (22*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 17-21 / 21-19 / 21-14 HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin (26*) 37
Round 1 (7*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-10 / 21-12 NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo (15*) 26
Round 1 (13*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-18 / 21-18 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO (29*) 28
Round 1 (3*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 22-20 / 21-18 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (19*) 36
Round 1 (14*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 17-21 / 21-15 / 21-18 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (12*) 56
Round 1 (6*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 21-12 / 21-16 LEE Jae Jin / HWANG Ji Man (8*) 32
Round 1 (239*) Robert BLAIR / Richard EIDESTEDT 16-21 / 22-20 / 22-20 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu (21*) 53
Round 1 (2*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 15-21 / 21-6 / 21-14 Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI (17*) 34
Round 2 (5*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-14 / 21-8 Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE (34*) 25
Round 2 (4*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 17-21 / 21-19 / 21-18 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (10*) 50
Round 2 (16*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-17 / 17-21 / 21-17 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (9*) 58
Round 2 (7*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-17 / 21-11 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (22*) 25
Round 2 (13*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-19 / 21-17 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong (3*) 33
Round 2 (6*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 21-12 / 21-19 Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO (14*) 29
Round 2 (2*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-8 / 21-10 Robert BLAIR / Richard EIDESTEDT (239*) 21
Round 2 (11*) GUO Zhendong / XIE Zhongbo W.O. CAI Yun / FU Haifeng (1*) 0
Quarter-final (5*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-17 / 21-19 GUO Zhendong / XIE Zhongbo (11*) 44
Quarter-final (4*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 17-21 / 21-9 / 21-15 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN (16*) 51
Quarter-final (13*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-19 / 21-15 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (7*) 32
Quarter-final (2*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-14 / 21-12 Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA (6*) 25
Semi-final (5*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-18 / 21-19 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (4*) 34
Semi-final (2*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 17-21 / 21-17 / 21-17 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (13*) 52
Final (5*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 17-21 / 21-16 / 21-13 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN (2*) 47
MS (qual)
Round 1 (49*) HSIEH Yu Hsing 21-12 / 21-18 Arvind BHAT (61*) 30
Round 1 (39*) Richard VAUGHAN 21-15 / 15-21 / 21-12 Poompat SAPKULCHANANART (52*) 52
Round 1 (45*) Chetan ANAND 14-21 / 21-12 / 21-16 Marc ZWIEBLER (36*) 46
Round 1 (68*) Petr KOUKAL 21-15 / 21-13 Chun Seang TAN (42*) 28
Round 1 (35*) Eric PANG 21-13 / 21-18 Bjoern JOPPIEN (44*) 26
Round 1 (38*) Dicky PALYAMA 21-14 / 21-15 Jan FROHLICH (77*) 27
Round 1 (63*) Pablo ABIAN 21-18 / 23-21 Scott EVANS (46*) 34
Round 1 (33*) Tien Minh NGUYEN 21-17 / 21-16 Rajiv OUSEPH (62*) 29
Round 2 (39*) Richard VAUGHAN 21-10 / 21-11 HSIEH Yu Hsing (49*) 27
Round 2 (68*) Petr KOUKAL 21-16 / 21-19 Chetan ANAND (45*) 29
Round 2 (38*) Dicky PALYAMA 21-15 / 18-21 / 22-20 Eric PANG (35*) 56
Round 2 (33*) Tien Minh NGUYEN 21-13 / 21-17 Pablo ABIAN (63*) 29
MS
Round 1 (1*) LIN Dan 21-12 / 21-7 Andrew DABEKA (34*) 28
Round 1 (8*) CHEN Yu 21-15 / 21-17 Andrew SMITH (37*) 33
Round 1 (25*) Sairul Amar AYOB 21-13 / 21-11 Sony Dwi KUNCORO (6*) 28
Round 1 (16*) Choong Hann WONG 18-21 / 21-16 / 21-19 Tsuen Seng LEE (15*) 65
Round 1 (3*) BAO Chunlai 21-13 / 21-14 Muhammad Roslin HASHIM (26*) 37
Round 1 (17*) NG Wei 21-15 / 21-11 Christian BOESIGER (107*) 33
Round 1 (5*) Taufik HIDAYAT 22-20 / 22-20 Yen Hui Kendrick LEE (20*) 37
Round 1 (27*) Anup SRIDHAR 22-20 / 13-21 / 21-14 Shoji SATO (18*) 56
Round 1 (33*) Tien Minh NGUYEN 21-9 / 21-9 LEE Hyun Il (11*) 22
Round 1 (24*) Ronald SUSILO 21-18 / 16-21 / 21-10 LU Yi (32*) 49
Round 1 (19*) Przemyslaw WACHA 21-19 / 21-19 Richard VAUGHAN (39*) 36
Round 1 (68*) Petr KOUKAL 21-13 / 0-0 Ret. CHEN Jin (4*) 15
Round 1 (29*) Joachim PERSSON 21-15 / 13-21 / 21-14 Sho SASAKI (30*) 46
Round 1 (7*) Kenneth JONASSEN 21-8 / 21-7 CHAN Yan Kit (21*) 21
Round 1 (38*) Dicky PALYAMA 21-18 / 26-24 Boonsak PONSANA (12*) 46
Round 1 (2*) LEE Chong Wei 22-20 / 21-16 PARK Sung Hwan (14*) 38
Round 2 (1*) LIN Dan 21-14 / 21-15 CHEN Yu (8*) 22
Round 2 (25*) Sairul Amar AYOB 21-12 / 18-21 / 24-22 Choong Hann WONG (16*) 61
Round 2 (3*) BAO Chunlai 21-13 / 21-13 NG Wei (17*) 36
Round 2 (5*) Taufik HIDAYAT 11-9 Ret. Anup SRIDHAR (27*) 12
Round 2 (24*) Ronald SUSILO 18-21 / 21-12 / 21-15 Tien Minh NGUYEN (33*) 57
Round 2 (19*) Przemyslaw WACHA 21-19 / 21-14 Petr KOUKAL (68*) 31
Round 2 (7*) Kenneth JONASSEN 21-15 / 21-16 Joachim PERSSON (29*) 33
Round 2 (2*) LEE Chong Wei 21-12 / 17-21 / 21-12 Dicky PALYAMA (38*) 45
Quarter-final (1*) LIN Dan 21-13 / 21-9 Sairul Amar AYOB (25*) 32
Quarter-final (3*) BAO Chunlai 20-22 / 21-16 / 21-12 Taufik HIDAYAT (5*) 61
Quarter-final (19*) Przemyslaw WACHA 15-21 / 21-15 / 21-8 Ronald SUSILO (24*) 45
Quarter-final (2*) LEE Chong Wei 21-13 / 21-15 Kenneth JONASSEN (7*) 26
Semi-final (1*) LIN Dan 21-18 / 21-19 BAO Chunlai (3*) 43
Semi-final (2*) LEE Chong Wei 21-14 / 21-14 Przemyslaw WACHA (19*) 30
Final (1*) LIN Dan 21-13 / 21-18 LEE Chong Wei (2*) 37
WD (qual)
Round 1 (49*) GOH Liu Ying / Hui Lin NG 21-19 / 21-12 Fiona MCKEE / Charmaine REID (31*) 26
Round 1 (140*) Imogen BANKIER / Sarah BOK 15-21 / 21-16 / 21-11 Corinne JOERG / Tenzin PELLING - 40
Round 1 (71*) Hing Yau MOOI / Yu Hang OOI 21-13 / 19-21 / 21-16 Saina NEHWAL / Anna RICE (688*) 41
Round 1 (126*) CHOU Chia Chi / YANG Chia Tseng 21-9 / 21-11 Sabrina JAQUET / Huwaina RAZI (323*) 23
Round 1 (39*) CHAU Hoi Wah / KOON Wai Chee 21-8 / 21-12 Cynthia TUWANKOTTA / Aleksandra WALASZEK - 18
Round 1 - Sashina VIGNES WARAN / Teshana VIGNES WARAN 21-16 / 21-15 Monika FISCHER / Sanya HERZIG (154*) 30
Round 2 (71*) Hing Yau MOOI / Yu Hang OOI 17-21 / 21-14 / 22-20 Imogen BANKIER / Sarah BOK (140*) 46
Round 2 (39*) CHAU Hoi Wah / KOON Wai Chee 21-19 / 23-21 CHOU Chia Chi / YANG Chia Tseng (126*) 35
WD
Round 1 (2*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-14 / 21-15 Suzanne RAYAPPAN / Jenny WALLWORK (35*) 35
Round 1 (20*) Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI 21-14 / 23-21 Yanmei JIANG / Yujia LI (14*) 36
Round 1 (15*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 21-16 / 21-14 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (5*) 29
Round 1 (17*) HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-18 / 22-24 / 21-18 GOH Liu Ying / Hui Lin NG (49*) 45
Round 1 (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 22-20 / 21-12 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (12*) 43
Round 1 (22*) Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA 21-12 / 21-11 Eva LEE / Mesinee MANGKALAKIRI (32*) 19
Round 1 (7*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 21-9 / 21-6 Sashina VIGNES WARAN / Teshana VIGNES WARAN - 24
Round 1 (27*) Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT 21-19 / 21-23 / 21-15 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (36*) 61
Round 1 (16*) Jo NOVITA / Greysia POLII 21-23 / 21-17 / 21-14 Chiou Hwee HAW / Pek Siah LIM (28*) 49
Round 1 (10*) GAO Ling / ZHAO Tingting 21-8 / 21-16 Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM (26*) 23
Round 1 (13*) Vita MARISSA / Liliyana NATSIR 21-18 / 21-17 Jwala GUTTA / Shruti KURIEN (24*) 27
Round 1 (3*) DU Jing / YU Yang (F) 21-6 / 21-12 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA (30*) 20
Round 1 (21*) Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH 21-12 / 21-15 Hing Yau MOOI / Yu Hang OOI (71*) 32
Round 1 (6*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-7 / 18-21 / 21-14 CHAU Hoi Wah / KOON Wai Chee (39*) 50
Round 1 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 16-21 / 21-10 / 21-11 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (9*) 40
Round 1 (19*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL W.O. Carina METTE / Birgit OVERZIER (33*) 0
Round 2 (2*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-10 / 21-15 Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI (20*) 32
Round 2 (15*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 21-15 / 16-21 / 21-13 HA Jung Eun / KIM Min Jung (17*) 71
Round 2 (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-16 / 21-15 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (22*) 30
Round 2 (7*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 21-15 / 21-9 Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT (27*) 31
Round 2 (10*) GAO Ling / ZHAO Tingting 22-20 / 21-16 Jo NOVITA / Greysia POLII (16*) 51
Round 2 (3*) DU Jing / YU Yang (F) 21-14 / 14-21 / 21-16 Vita MARISSA / Liliyana NATSIR (13*) 42
Round 2 (6*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-5 / 21-14 Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH (21*) 32
Round 2 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-12 / 21-6 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (19*) 26
Quarter-final (2*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-15 / 21-12 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (15*) 39
Quarter-final (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-10 / 21-17 Gail EMMS / Donna KELLOGG (7*) 37
Quarter-final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-18 / 21-14 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (6*) 45
Quarter-final (3*) DU Jing / YU Yang (F) W.O. GAO Ling / ZHAO Tingting (10*) 0
Semi-final (2*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-15 / 21-11 LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won (4*) 35
Semi-final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 26-24 / 21-13 DU Jing / YU Yang (F) (3*) 29
Final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-18 / 22-24 / 21-8 ZHANG Yawen / WEI Yili (2*) 65
WS (qual)
Round 1 (63*) Ekaterina VIKULOVA 21-16 / 21-19 Nanna BROSOLAT JENSEN (84*) 30
Round 1 (55*) Pia Zebadiah BERNADET 21-17 / 21-16 Larisa GRIGA (40*) 33
Round 1 (37*) Salakjit PONSANA 21-12 / 21-13 Kati TOLMOFF (51*) 25
Round 1 (38*) Adrianti FIRDASARI 21-18 / 20-22 / 21-18 Aiying XING (32*) 51
Round 1 (48*) Eva LEE 21-15 / 21-8 Charmaine REID (41*) 24
Round 1 (45*) Susan EGELSTAFF 21-10 / 21-16 PAI Hsiao Ma (36*) 24
Round 1 (44*) Anu NIEMINEN 21-16 / 21-13 Simone PRUTSCH (74*) 26
Round 2 (57*) Olga KONON 21-11 / 21-15 Ekaterina VIKULOVA (63*) 24
Round 2 (37*) Salakjit PONSANA 21-11 / 21-15 Pia Zebadiah BERNADET (55*) 34
Round 2 (38*) Adrianti FIRDASARI 21-14 / 21-17 Eva LEE (48*) 24
Round 2 (44*) Anu NIEMINEN 21-18 / 21-14 Susan EGELSTAFF (45*) 29
WS
Round 1 (1*) XIE Xingfang 21-9 / 21-10 Juliane SCHENK (16*) 27
Round 1 (27*) Saina NEHWAL 21-13 / 21-13 Anna RICE (25*) 30
Round 1 (8*) Mew Choo WONG 21-13 / 21-15 Ella DIEHL (28*) 33
Round 1 (11*) ZHOU Mi 21-10 / 16-21 / 21-14 Maria Kristin YULIANTI (23*) 51
Round 1 (3*) LU Lan 21-18 / 21-15 Eriko HIROSE (15*) 39
Round 1 (22*) YAO Jie 21-9 / 21-17 Anu NIEMINEN (44*) 28
Round 1 (9*) Huaiwen XU 21-19 / 21-10 Jeanine CICOGNINI (54*) 30
Round 1 (29*) Julia Pei Xian WONG 21-14 / 18-21 / 21-16 Judith MEULENDIJKS (31*) 55
Round 1 (17*) WANG Yihan 21-18 / 21-13 Kaori MORI (26*) 29
Round 1 (6*) PI Hongyan 24-22 / 21-11 Elizabeth CANN (34*) 41
Round 1 (12*) YIP Pui Yin 24-22 / 19-21 / 21-15 JUN Jae Youn (10*) 60
Round 1 (2*) ZHU Lin 21-14 / 21-10 Adrianti FIRDASARI (38*) 31
Round 1 (14*) CHENG Shao Chieh 21-17 / 21-12 Yu HIRAYAMA (21*) 31
Round 1 (5*) WANG Chen 21-16 / 21-9 Olga KONON (57*) 26
Round 1 (37*) Salakjit PONSANA 11-21 / 21-9 / 21-19 HWANG Hye Youn (24*) 53
Round 1 (4*) ZHANG Ning 21-18 / 21-11 Kanako YONEKURA (18*) 32
Round 2 (1*) XIE Xingfang 21-13 / 21-10 Saina NEHWAL (27*) 27
Round 2 (11*) ZHOU Mi 21-15 / 21-6 Mew Choo WONG (8*) 35
Round 2 (3*) LU Lan 21-10 / 18-21 / 21-16 YAO Jie (22*) 58
Round 2 (9*) Huaiwen XU 21-8 / 21-17 Julia Pei Xian WONG (29*) 33
Round 2 (6*) PI Hongyan 17-21 / 21-12 / 21-10 WANG Yihan (17*) 49
Round 2 (2*) ZHU Lin 21-6 / 21-7 YIP Pui Yin (12*) 29
Round 2 (5*) WANG Chen 21-10 / 21-9 CHENG Shao Chieh (14*) 26
Round 2 (4*) ZHANG Ning 21-16 / 23-21 Salakjit PONSANA (37*) 34
Quarter-final (1*) XIE Xingfang 21-15 / 21-10 ZHOU Mi (11*) 35
Quarter-final (9*) Huaiwen XU 21-16 / 21-11 LU Lan (3*) 34
Quarter-final (6*) PI Hongyan 23-21 / 21-10 ZHU Lin (2*) 44
Quarter-final (4*) ZHANG Ning 21-16 / 22-20 WANG Chen (5*) 34
Semi-final (1*) XIE Xingfang 22-20 / 21-10 Huaiwen XU (9*) 39
Semi-final (4*) ZHANG Ning 21-12 / 15-21 / 21-9 PI Hongyan (6*) 50
Final (1*) XIE Xingfang 21-18 / 21-17 ZHANG Ning (4*) 42
XD (qual)
Round 1 (789*) CHO Gun Woo / HA Jung Eun 21-14 / 21-14 Anthony DUMARTHERAY / Sabrina JAQUET (988*) 26
Round 1 (48*) TSAI Chia Hsin / CHENG Shao Chieh 21-10 / 21-11 Michael ANDREY / Sanya HERZIG (613*) 18
Round 1 (42*) LIM Khim Wah / Hui Lin NG 23-21 / 20-22 / 21-18 Agung RUHANDA / Cynthia TUWANKOTTA - 36
Round 1 (66*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah 21-9 / 21-12 Robert ADCOCK / Sarah BOK (778*) 20
Round 1 (45*) Tadashi OHTSUKA / Satoko SUETSUNA 21-18 / 17-21 / 21-16 Robin MIDDLETON / Jenny WALLWORK (231*) 47
Round 1 - Richard EIDESTEDT / Joanne NICHOLAS 24-22 / 21-17 Yohannes HOGIANTO / Aleksandra WALASZEK - 25
Round 1 (91*) HWANG Ji Man / KIM Min Jung 21-3 / 21-13 Simon ENKERLI / Corinne JOERG - 20
Round 2 (789*) CHO Gun Woo / HA Jung Eun 21-19 / 21-17 Mike BERES / Fiona MCKEE (764*) 26
Round 2 (48*) TSAI Chia Hsin / CHENG Shao Chieh 21-12 / 21-17 LIM Khim Wah / Hui Lin NG (42*) 21
Round 2 (45*) Tadashi OHTSUKA / Satoko SUETSUNA 14-21 / 21-17 / 21-17 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah (66*) 49
Round 2 - Richard EIDESTEDT / Joanne NICHOLAS 21-15 / 21-18 HWANG Ji Man / KIM Min Jung (91*) 27
XD
Round 1 (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-15 / 21-6 Vitalij DURKIN / Valeria SOROKINA (33*) 3
Round 1 (16*) CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi 21-17 / 21-17 HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin (27*) 3
Round 1 (3*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-18 / 21-14 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA (12*) 38
Round 1 (11*) HAN Sang Hoon / HWANG Yu Mi 19-21 / 21-15 / 21-7 Kristof HOPP / Birgit OVERZIER (20*) 48
Round 1 (4*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-18 / 21-16 XU Chen / ZHAO Tingting (13*) 24
Round 1 (21*) Keita MASUDA / Miyuki MAEDA 21-16 / 21-19 Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD (36*) 37
Round 1 (9*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-17 / 21-18 Tadashi OHTSUKA / Satoko SUETSUNA (45*) 32
Round 1 (30*) Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION 22-20 / 21-16 TSAI Chia Hsin / CHENG Shao Chieh (48*) 24
Round 1 (8*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-12 / 21-18 Craig COOPER / Renee FLAVELL (26*) 26
Round 1 (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-17 / 21-12 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI (15*) 27
Round 1 (19*) Robert BLAIR / Imogen BANKIER 21-11 / 21-15 FANG Chieh Min / CHENG Wen Hsing (39*) 23
Round 1 (5*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 19-21 / 21-12 / 21-15 Alexandr NIKOLAENKO / Nina VISLOVA (37*) 41
Round 1 (31*) David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN 21-17 / 21-18 CHO Gun Woo / HA Jung Eun (789*) 30
Round 1 (7*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-18 / 21-13 Howard BACH / Eva LEE (18*) 26
Round 1 (10*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-15 / 21-15 TAN Wee Kiong / WOON Khe Wei (29*) 29
Round 1 (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-15 / 21-19 Richard EIDESTEDT / Joanne NICHOLAS - 28
Round 2 (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 22-20 / 21-15 CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi (16*) 37
Round 2 (3*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-12 / 21-8 HAN Sang Hoon / HWANG Yu Mi (11*) 29
Round 2 (4*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-10 / 21-9 Keita MASUDA / Miyuki MAEDA (21*) 28
Round 2 (9*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 19-21 / 21-9 / 21-9 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (30*) 41
Round 2 (8*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-19 / 21-23 / 21-9 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (6*) 52
Round 2 (5*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-12 / 21-15 Robert BLAIR / Imogen BANKIER (19*) 26
Round 2 (7*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 17-21 / 21-17 / 21-16 David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN (31*) 51
Round 2 (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-17 / 24-22 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (10*) 37
Quarter-final (9*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-19 / 21-18 XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (4*) 44
Quarter-final (8*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-12 / 21-12 Flandy LIMPELE / Vita MARISSA (5*) 26
Quarter-final (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-16 / 21-18 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (7*) 33
Quarter-final (3*) HE Hanbin / YU Yang (F) W.O. ZHENG Bo / GAO Ling (1*) 0
Semi-final (3*) HE Hanbin / YU Yang (F) 17-21 / 21-13 / 21-19 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung (9*) 59
Semi-final (8*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 23-25 / 21-14 / 21-14 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR (2*) 52
Final (3*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-15 / 21-9 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (8*) 33
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 73 13 43.3% 2655 88.5 00:37:08 2.38 0 0.0%
MS 29 67 9 31.0% 2412 83.17 00:39:06 2.13 3 10.3%
WD 29 66 8 27.6% 2352 81.1 00:37:52 2.14 3 10.3%
WS 31 69 7 22.6% 2417 77.97 00:37:35 2.07 1 3.2%
XD 30 67 7 23.3% 2442 81.4 00:32:54 2.47 0 0.0%
Total 149 342 44 29.5% 12278 82.4 00:36:54 2.23 7 4.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 46 14 76.7%
Vietnam 3 1 75.0%
Czech Republic 3 1 75.0%
Finland 2 1 66.7%
Wales 2 1 66.7%
Scotland 6 4 60.0%
Indonesia 19 13 59.4%
Korea 16 12 57.1%
Thailand 5 4 55.6%
Netherlands 5 4 55.6%
Malaysia 23 20 53.5%
Hong Kong 9 8 52.9%
France 4 4 50.0%
Poland 4 4 50.0%
Sweden 2 2 50.0%
Philippines 1 1 50.0%
Spain 1 1 50.0%
England 10 11 47.6%
Denmark 8 10 44.4%
Japan 10 14 41.7%
U.S.A. 3 5 37.5%
Chinese Taipei 6 11 35.3%
Germany 4 8 33.3%
India 3 6 33.3%
Singapore 2 5 28.6%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Jonatan CHRISTIE PRANNOY H. S. 21-12 / 21-18
2021 Viktor AXELSEN Kunlavut VITIDSARN 21-16 / 21-6
2019 SHI Yuqi SAI PRANEETH B. 19-21 / 21-18 / 21-12
2018 Sameer VERMA Jan O JORGENSEN 21-15 / 21-13
2017 LIN Dan SHI Yuqi 21-12 / 21-11
2016 PRANNOY H. S. Marc ZWIEBLER 21-18 / 21-15
2015 KIDAMBI Srikanth Viktor AXELSEN 21-15 / 12-21 / 21-14
2014 Viktor AXELSEN TIAN Houwei 21-7 / 16-21 / 25-23
2013 WANG Zhengming DU Pengyu 21-18 / 21-18
2012 CHEN Jin LEE Hyun Il 14-21 / 21-9 / 21-17
2011 PARK Sung Hwan LEE Hyun Il 17-21 / 21-9 / 21-17
2010 CHEN Jin CHEN Long 12-21 / 21-15 / 21-17
2009 LEE Chong Wei LIN Dan 21-16 / 21-16
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-13 / 21-18
2007 CHEN Jin Simon SANTOSO 21-16 / 21-10
2006 LEE Chong Wei XIA Xuanze 15-8 / 15-0
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Peter Hoeg GADE 17-14 / 15-10
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-12 / 15-6
2003 LEE Hyun Il Anders BOESEN 15-10 / 15-2
2002 Marleve MAINAKY James CHUA 2-7 / 7-5 / 7-3
2001 Muhammad Roslin HASHIM Tsuen Seng LEE 1-7 / 7-4 / 7-4
2000 XIA Xuanze JI Xinpeng 15-8 / 15-6
1999 PERMADI Fung Marleve MAINAKY 15-13 / 15-0
1998 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-12 / 8-15 / 15-11
1997 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 17-15 / 15-11
1996 Poul-Erik HOYER Thomas JOHANSSON 15-9 / 16-17 / 15-10
1995 Jens OLSSON HENDRAWAN 15-9 / 15-9
1994 Thomas STUER-LAURIDSEN Poul-Erik HOYER 17-18 / 17-16 / 15-3
1993 PERMADI Fung Peter KNOWLES 15-11 / 15-9
1992 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 18-15
1991 Par-Gunnar JONSSON Ib FREDERIKSEN 18-17 / 3-15 / 15-7
1989 LIU Zhiheng Nils SKEBY 15-7 / 15-13