German Open  

Tournament Name: YONEX GAINWARD German Open 2022
Tournament Dates: 08/03/2022-13/03/2022
Location: Germany, Muelheim an der Ruhr
Category: HSBC BWF World Tour Super 300

Winners
Category Winner Runner-up
MD GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN LIU Yuchen / OU Xuanyi
MS Kunlavut VITIDSARN Lakshya SEN
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA
WS HE Bingjiao CHEN Yufei
XD Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI OU Xuanyi / HUANG Yaqiong

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 4 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-13 / 21-13 TAN Kian Meng / TAN Wee Kiong 110 35
Round 1 51 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ 15-21 / 21-17 / 21-19 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 30 59
Round 1 10 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-13 / 17-21 / 21-11 Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY 54 59
Round 1 46 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 21-19 / 21-19 LIU Cheng / ZHANG Nan 94 41
Round 1 - LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-15 / 22-20 Rasmus KJÆR / Frederik SØGAARD - 38
Round 1 22 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-18 / 12-21 / 21-15 REN Xiangyu / TAN Qiang - 60
Round 1 16 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-18 / 23-21 Lucas CORVEE / Ronan LABAR 58 45
Round 1 40 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 21-14 / 21-11 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 60 41
Round 1 50 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 24-22 / 21-11 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 57 40
Round 1 92 Ishaan BHATNAGAR / Saipratheek. K KRISHNAPRASAD 21-15 / 21-16 Callum HEMMING / Steven STALLWOOD 49 30
Round 1 1274 HE Jiting / ZHOU Haodong 21-15 / 21-16 Fabien DELRUE / William VILLEGER 42 35
Round 1 9 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-14 / 9-21 / 21-14 Jeppe BAY / Lasse MØLHEDE 76 44
Round 1 18 Ben LANE / Sean VENDY 21-16 / 21-19 Alexander DUNN / Adam HALL 35 35
Round 1 11 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-13 / 20-22 / 21-19 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 39 59
Round 1 17 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-13 / 21-17 MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 45 31
Round 1 - Joel EIPE / Daniel LUNDGAARD W.O. Koceila MAMMERI / Youcef Sabri MEDEL 56 0
Round 2 4 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-17 / 21-12 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ 51 32
Round 2 10 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-13 / 21-17 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 46 36
Round 2 - LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-18 / 21-15 Akira KOGA / Taichi SAITO 22 40
Round 2 40 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 19-21 / 24-22 / 21-19 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 16 70
Round 2 50 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 23-21 / 16-21 / 21-14 Ishaan BHATNAGAR / Saipratheek. K KRISHNAPRASAD 92 63
Round 2 1274 HE Jiting / ZHOU Haodong 21-15 / 17-21 / 21-14 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 9 61
Round 2 11 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-15 / 14-21 / 21-17 Ben LANE / Sean VENDY 18 52
Round 2 17 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-13 / 21-14 Joel EIPE / Daniel LUNDGAARD - 32
Quarter-final 10 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 26-24 / 19-21 / 23-21 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 4 72
Quarter-final - LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-12 / 21-16 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 40 36
Quarter-final 1274 HE Jiting / ZHOU Haodong 21-11 / 23-21 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 50 36
Quarter-final 17 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-15 / 20-22 / 21-19 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 11 75
Semi-final - LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-18 / 21-17 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 10 42
Semi-final 17 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-12 / 21-18 HE Jiting / ZHOU Haodong 1274 39
Final 17 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 23-21 / 16-21 / 21-14 LIU Yuchen / OU Xuanyi - 70
MS
Round 1 1 Viktor AXELSEN 21-11 / 21-14 Max WEISSKIRCHEN 63 33
Round 1 32 Toma Junior POPOV 21-16 / 21-14 Nhat NGUYEN 42 45
Round 1 11 KIDAMBI Srikanth 21-10 / 13-21 / 21-7 Brice LEVERDEZ 39 48
Round 1 27 LU Guangzu 21-13 / 21-8 Thomas ROUXEL 41 36
Round 1 5 Anthony Sinisuka GINTING 21-14 / 23-21 Pablo ABIAN 55 41
Round 1 12 Lakshya SEN 21-6 / 22-20 Kantaphon WANGCHAROEN 21 36
Round 1 24 PRANNOY H. S. 21-14 / 21-19 NG Ka Long Angus 10 40
Round 1 17 LEE Cheuk Yiu 21-16 / 14-21 / 21-18 Shesar Hiren RHUSTAVITO 23 58
Round 1 62 Christo POPOV 21-19 / 21-18 Misha ZILBERMAN 50 43
Round 1 7 LEE Zii Jia 19-21 / 21-13 / 21-8 Mark CALJOUW 25 52
Round 1 38 ZHAO Junpeng 21-15 / 21-8 Subhankar DEY 56 34
Round 1 30 HEO Kwang Hee 21-13 / 18-21 / 21-16 Kalle KOLJONEN 61 56
Round 1 20 Kunlavut VITIDSARN 21-13 / 21-13 PARUPALLI Kashyap 35 44
Round 1 8 Jonatan CHRISTIE 21-16 / 18-21 / 21-15 LI Shifeng 64 79
Round 1 33 Brian YANG 12-21 / 21-16 / 21-18 LOH Kean Yew 9 58
Round 1 19 Kenta NISHIMOTO 23-21 / 21-9 Kento MOMOTA 2 45
Round 2 1 Viktor AXELSEN 21-17 / 21-10 Toma Junior POPOV 32 38
Round 2 11 KIDAMBI Srikanth 21-16 / 21-23 / 21-18 LU Guangzu 27 67
Round 2 12 Lakshya SEN 21-7 / 21-9 Anthony Sinisuka GINTING 5 34
Round 2 24 PRANNOY H. S. 21-19 / 24-22 LEE Cheuk Yiu 17 50
Round 2 7 LEE Zii Jia 21-13 / 18-21 / 21-12 Christo POPOV 62 61
Round 2 38 ZHAO Junpeng 21-10 / 21-10 HEO Kwang Hee 30 32
Round 2 20 Kunlavut VITIDSARN 22-20 / 21-9 Jonatan CHRISTIE 8 51
Round 2 19 Kenta NISHIMOTO 21-19 / 21-11 Brian YANG 33 43
Quarter-final 1 Viktor AXELSEN 21-10 / 23-21 KIDAMBI Srikanth 11 35
Quarter-final 12 Lakshya SEN 21-15 / 21-16 PRANNOY H. S. 24 39
Quarter-final 7 LEE Zii Jia 21-12 / 21-18 ZHAO Junpeng 38 40
Quarter-final 20 Kunlavut VITIDSARN 19-21 / 21-18 / 21-18 Kenta NISHIMOTO 19 94
Semi-final 12 Lakshya SEN 21-13 / 12-21 / 22-20 Viktor AXELSEN 1 70
Semi-final 20 Kunlavut VITIDSARN 21-13 / 21-12 LEE Zii Jia 7 43
Final 20 Kunlavut VITIDSARN 21-18 / 21-15 Lakshya SEN 12 57
WD
Round 1 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-15 / 21-9 Chloe BIRCH / Jessica PUGH - 32
Round 1 57 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 21-15 / 21-12 Debora JILLE / Cheryl SEINEN 65 37
Round 1 43 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 21-17 / 21-14 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 15 35
Round 1 61 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 21-14 / 22-20 Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL 47 38
Round 1 225 DU Yue / LI Wenmei 21-6 / 21-9 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 30 32
Round 1 35 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-15 / 21-19 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 16 38
Round 1 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI W.O. Amalie MAGELUND / Freja RAVN 23 0
Round 1 109 Martina CORSINI / Judith MAIR 21-9 / 21-10 Haritha MANAZHIYIL HARINARAYANAN / Ashna ROY 120 23
Round 1 25 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 21-16 / 21-10 Margot LAMBERT / Anne TRAN 87 41
Round 1 9 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 14-21 / 21-17 / 21-12 Supissara PAEWSAMPRAN / Puttita SUPAJIRAKUL - 60
Round 1 20 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-15 / 21-12 Amalie Cecilie KUDSK / Signe SCHULZ 113 37
Round 1 3 KIM So Yeong / KONG Hee Yong W.O. Chisato HOSHI / Aoi MATSUDA 37 0
Round 1 76 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 21-14 / 21-10 Yvonne LI / Iris WANG - 38
Round 1 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-13 / 21-13 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 19 39
Round 1 - ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-16 / 21-16 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 126 59
Round 1 2 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-11 / 21-8 Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES 55 28
Round 2 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-16 / 21-12 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 57 40
Round 2 61 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 21-14 / 19-21 / 21-16 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 43 70
Round 2 225 DU Yue / LI Wenmei 21-16 / 21-13 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 35 40
Round 2 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-11 / 21-12 Martina CORSINI / Judith MAIR 109 30
Round 2 9 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-9 / 21-19 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 25 52
Round 2 3 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-9 / 21-18 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 20 38
Round 2 76 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 21-18 / 21-18 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 7 58
Round 2 - ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-19 / 15-21 / 21-14 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 2 80
Quarter-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-15 / 22-20 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 61 46
Quarter-final 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 22-24 / 21-19 / 21-19 DU Yue / LI Wenmei 225 114
Quarter-final 9 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 13-21 / 21-14 / 21-15 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 3 69
Quarter-final - ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-14 / 21-12 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 76 49
Semi-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-17 / 21-12 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 48
Semi-final 9 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 16-21 / 21-18 / 21-9 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu - 81
Final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-16 / 29-30 / 21-19 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 9 107
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 21-11 / 21-15 Iris WANG 35 32
Round 1 13 Sayaka TAKAHASHI 21-11 / 14-14 Ret. QI Xuefei 43 34
Round 1 7 PUSARLA V. Sindhu 21-8 / 21-7 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 11 32
Round 1 34 ZHANG Yiman 21-15 / 21-14 Beatriz CORRALES 51 32
Round 1 3 CHEN Yufei 21-13 / 21-9 Phittayaporn CHAIWAN 21 31
Round 1 29 Supanida KATETHONG 21-16 / 11-21 / 21-18 Kirsty GILMOUR 19 62
Round 1 36 Lianne TAN 21-8 / 21-8 Judith MAIR 252 23
Round 1 23 Yvonne LI 16-21 / 21-14 / 21-14 Julie Dawall JAKOBSEN 41 56
Round 1 32 Line Højmark KJAERSFELDT 21-15 / 21-14 AAKARSHI KASHYAP 53 34
Round 1 12 Michelle LI 21-18 / 20-22 / 21-9 Malvika BANSOD 61 58
Round 1 28 HAN Yue 20-22 / 21-8 / 21-7 LéOnice HUET 57 48
Round 1 4 Se Young AN 21-16 / 21-11 Line CHRISTOPHERSEN 22 29
Round 1 25 Saina NEHWAL 21-15 / 17-21 / 21-14 Clara AZURMENDI 46 47
Round 1 8 Ratchanok INTANON 21-11 / 21-18 WANG Zhiyi 17 34
Round 1 9 HE Bingjiao 22-20 / 21-17 Aya OHORI 24 41
Round 1 2 Akane YAMAGUCHI 21-6 / 21-14 Kristin KUUBA 48 32
Round 2 13 Sayaka TAKAHASHI 21-15 / 21-18 TAI Tzu Ying 1 34
Round 2 34 ZHANG Yiman 21-14 / 15-21 / 21-14 PUSARLA V. Sindhu 7 55
Round 2 3 CHEN Yufei 21-8 / 21-15 Supanida KATETHONG 29 32
Round 2 23 Yvonne LI 16-21 / 21-12 / 21-15 Lianne TAN 36 62
Round 2 12 Michelle LI 21-17 / 21-19 Line Højmark KJAERSFELDT 32 41
Round 2 4 Se Young AN 21-19 / 22-24 / 21-15 HAN Yue 28 65
Round 2 8 Ratchanok INTANON 21-10 / 21-15 Saina NEHWAL 25 31
Round 2 9 HE Bingjiao 21-17 / 21-11 Akane YAMAGUCHI 2 37
Quarter-final 34 ZHANG Yiman 21-19 / 21-19 Sayaka TAKAHASHI 13 37
Quarter-final 3 CHEN Yufei 21-5 / 21-16 Yvonne LI 23 32
Quarter-final 4 Se Young AN 21-11 / 21-13 Michelle LI 12 30
Quarter-final 9 HE Bingjiao W.O. Ratchanok INTANON 8 0
Semi-final 3 CHEN Yufei 21-13 / 19-21 / 21-13 ZHANG Yiman 34 61
Semi-final 9 HE Bingjiao 21-12 / 21-15 Se Young AN 4 38
Final 9 HE Bingjiao 21-14 / 27-25 CHEN Yufei 3 61
XD
Round 1 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-19 / 21-8 Saipratheek. K KRISHNAPRASAD / REDDY N. Sikki - 31
Round 1 95 Jones Ralfy JANSEN / Linda EFLER 21-19 / 21-17 ZHENG Siwei / ZHANG Shuxian - 40
Round 1 10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 15-21 / 21-14 / 21-12 William VILLEGER / Anne TRAN 116 55
Round 1 122 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 21-19 / 20-22 / 21-9 Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO 79 58
Round 1 31 Adnan MAULANA / Mychelle Crhystine BANDASO 21-19 / 21-19 DHRUV KAPILA / GAYATRI GOPICHAND PULLELA - 38
Round 1 41 Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY 24-22 / 21-13 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 15 42
Round 1 48 Callum HEMMING / Jessica PUGH 14-21 / 21-13 / 21-12 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 13 43
Round 1 51 Adam HALL / Julie MACPHERSON 21-16 / 21-13 ONG Yew Sin / GOH Liu Ying - 26
Round 1 26 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-18 / 21-16 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 23 34
Round 1 9 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-12 / 13-21 / 23-21 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 29 61
Round 1 22 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-10 / 21-6 Oliver LEYDON-DAVIS / Anona PAK 57 22
Round 1 17 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-15 / 21-19 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 4 41
Round 1 20 Robin TABELING / Selena PIEK 21-17 / 21-15 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 42 35
Round 1 12 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-9 / 21-18 M.R. ARJUN / Treesa JOLLY 139 37
Round 1 - OU Xuanyi / HUANG Yaqiong 16-21 / 21-16 / 21-14 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 14 51
Round 1 3 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-14 / 21-18 Mathias THYRRI / Amalie MAGELUND - 36
Round 2 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-10 / 21-15 Jones Ralfy JANSEN / Linda EFLER 95 36
Round 2 10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-16 / 10-21 / 21-18 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 122 58
Round 2 31 Adnan MAULANA / Mychelle Crhystine BANDASO 21-13 / 21-14 Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY 41 33
Round 2 51 Adam HALL / Julie MACPHERSON 21-17 / 21-19 Callum HEMMING / Jessica PUGH 48 36
Round 2 9 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 19-21 / 21-11 / 21-13 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 26 57
Round 2 22 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-9 / 21-16 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 17 27
Round 2 12 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 23-21 / 21-14 Robin TABELING / Selena PIEK 20 43
Round 2 - OU Xuanyi / HUANG Yaqiong 21-13 / 21-18 WANG Yilyu / HUANG Dongping 3 35
Quarter-final 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-11 / 21-18 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 10 38
Quarter-final 51 Adam HALL / Julie MACPHERSON 21-17 / 14-21 / 21-18 Adnan MAULANA / Mychelle Crhystine BANDASO 31 56
Quarter-final 9 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 16-21 / 21-16 / 21-19 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 22 66
Quarter-final - OU Xuanyi / HUANG Yaqiong 21-15 / 16-21 / 21-16 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 12 64
Semi-final 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-11 / 21-17 Adam HALL / Julie MACPHERSON 51 34
Semi-final - OU Xuanyi / HUANG Yaqiong 21-18 / 21-19 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 9 46
Final 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-11 / 21-9 OU Xuanyi / HUANG Yaqiong - 35
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 72 12 40.0% 2701 90.03 00:46:56 1.92 7 23.3%
MS 31 72 10 32.3% 2583 83.32 00:48:27 1.72 5 16.1%
WD 29 65 7 24.1% 2327 80.24 00:50:19 1.59 7 24.1%
WS 29 67 9 31.0% 2367 81.62 00:41:37 1.96 5 17.2%
XD 31 72 10 32.3% 2607 84.1 00:42:23 1.98 3 9.7%
Total 150 348 48 32.0% 12585 83.9 00:45:56 1.83 27 18.0%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Bulgaria 4 1 80.0%
China 38 17 69.1%
Thailand 18 9 66.7%
Canada 3 2 60.0%
Korea 8 6 57.1%
Malaysia 14 11 56.0%
Indonesia 7 6 53.8%
England 6 6 50.0%
Belgium 1 1 50.0%
Chinese Taipei 1 1 50.0%
Japan 13 14 48.1%
Scotland 4 5 44.4%
India 14 19 42.4%
Denmark 8 13 38.1%
Germany 4 7 36.4%
Netherlands 2 4 33.3%
Italy 1 2 33.3%
Hong Kong 1 2 33.3%
France 4 12 25.0%
Israel 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Finland 0 1 0.0%
Singapore 0 1 0.0%
New Zealand 0 1 0.0%
Ireland 0 2 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Kunlavut VITIDSARN Lakshya SEN 21-18 / 21-15
2019 Kento MOMOTA Kenta NISHIMOTO 21-10 / 21-16
2018 CHOU Tien Chen NG Ka Long Angus 21-19 / 18-21 / 21-18
2017 CHOU Tien Chen WANG Tzu Wei 21-16 / 21-14
2016 LIN Dan CHOU Tien Chen 15-21 / 21-17 / 21-17
2015 Jan O JORGENSEN Dionysius Hayom RUMBAKA 21-12 / 21-13
2014 Arvind BHAT Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 24-22 / 19-21 / 21-11
2013 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-17 / 21-11
2012 LIN Dan Simon SANTOSO 21-11 / 21-11
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-19 / 21-11
2010 BAO Chunlai CHEN Long 21-13 / 21-10
2009 BAO Chunlai GONG Weijie 21-18 / 21-14
2008 LEE Hyun Il Sho SASAKI 22-20 / 21-5
2006 CHEN Jin CHEN Hong 15-3 / 15-7
2005 LIN Dan Muhammad Hafiz HASHIM 15-8 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 17-16 / 15-9
2003 LEE Hyun Il LIN Dan 15-4 / 15-4
2002 Niels Christian KALDAU Bjoern JOPPIEN 15-6 / 15-11
2001 Kenneth JONASSEN Niels Christian KALDAU 7-1 / 7-8 / 8-6
2000 Vladislav DRUZCHENKO HARIYANTO Agus 17-15 / 15-4
1999 XIA Xuanze PULLELA Gopichand 15-3 / 13-15 / 15-4
1997 Peter Hoeg GADE Poul-Erik HOYER 12-15 / 15-12 / 15-12
1996 Rashid SIDEK Ewe Hock ONG 15-11 / 15-2
1995 Joko SUPRIANTO Poul-Erik HOYER 17-14 / 15-11
1994 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-3 / 15-9
1993 Thomas STUER-LAURIDSEN Allan BUDI KUSUMA 15-5 / 15-2
1992 Allan BUDI KUSUMA Joko SUPRIANTO 15-11 / 15-2
1991 Poul-Erik HOYER Hermawan SUSANTO 15-8 / 15-8
1990 PERMADI Fung Jens Peter NIERHOFF W.O.
1989 Morten FROST HANSEN Stephen J. BADDELEY 15-6 / 15-4