Badminton Asia Championships  

Tournament Name: Badminton Asia Championships 2017
Tournament Dates: 25/04/2017-30/04/2017
Location: China, Wuhan
Category: Continental Individual Championships

Winners
Category Winner Runner-up
MD LI Junhui / LIU Yuchen HUANG Kaixiang / WANG Yilyu
MS CHEN Long LIN Dan
WD Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI KIM Hye Rin / YOO Chae Ran
WS TAI Tzu Ying Akane YAMAGUCHI
XD LU Kai / HUANG Yaqiong Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Group 235 Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS 21-9 / 21-9 Pui Ngai CHE / Pang Fong PUI 547 17
Group 157 Peter Gabriel MAGNAYE / Alvin MORADA 21-11 / 21-14 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK / Mohd Naser Mansour NAYEF 177 20
Group 165 HO Wai Lun / TAM Chun Hei 21-19 / 16-21 / 21-16 Peter Gabriel MAGNAYE / Alvin MORADA 157 42
Group 165 HO Wai Lun / TAM Chun Hei 21-10 / 21-7 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK / Mohd Naser Mansour NAYEF 177 18
Group 145 Tuan Duc DO / Hong Nam PHAM 21-9 / 21-13 Amrullo BAKHSHULLAEV / Artyom SAVATYUGIN 271 19
Group 145 Tuan Duc DO / Hong Nam PHAM 22-20 / 25-23 Carlos Antonie CAYANAN / Philip Joper ESCUETA 200 38
Group 200 Carlos Antonie CAYANAN / Philip Joper ESCUETA 21-14 / 21-10 Amrullo BAKHSHULLAEV / Artyom SAVATYUGIN 271 24
MD
Round 1 11 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-16 / 21-12 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 102 28
Round 1 37 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-10 / 21-10 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 33 29
Round 1 2 LI Junhui / LIU Yuchen 21-6 / 21-16 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 13 28
Round 1 22 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-12 / 21-13 Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS 235 23
Round 1 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-10 / 21-4 Dipesh DHAMI / Ratnajit TAMANG 451 21
Round 1 19 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-11 / 21-15 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 36 24
Round 1 25 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-9 / 21-18 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 26 28
Round 1 16 LU Ching Yao / YANG Po Han 24-22 / 20-22 / 21-19 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 42 76
Round 1 20 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-13 / 21-12 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 28 27
Round 1 27 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 21-19 / 21-19 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 10 40
Round 1 40 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 21-14 / 21-15 Tuan Duc DO / Hong Nam PHAM 145 23
Round 1 6 CHAI Biao / HONG Wei 21-15 / 17-21 / 21-17 OR Chin Chung / TANG Chun Man 24 57
Round 1 18 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-14 / 20-22 / 21-10 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 73 56
Round 1 8 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-11 / 21-15 Trawut POTIENG / Nanthakarn YORDPHAISONG 56 21
Round 1 15 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-16 / 21-17 HO Wai Lun / TAM Chun Hei 165 33
Round 1 4 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-15 / 13-21 / 21-16 LIAO Kuan Hao / LU Chia Pin 35 45
Round 2 11 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-19 / 21-17 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 37 38
Round 2 2 LI Junhui / LIU Yuchen 13-21 / 21-17 / 21-15 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 22 55
Round 2 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-17 / 21-18 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 19 35
Round 2 25 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-13 / 21-19 LU Ching Yao / YANG Po Han 16 41
Round 2 27 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 21-19 / 18-21 / 30-28 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 20 78
Round 2 6 CHAI Biao / HONG Wei 21-17 / 19-21 / 21-19 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 40 53
Round 2 18 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-15 / 21-15 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 8 30
Round 2 15 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-19 / 21-16 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 4 43
Quarter-final 2 LI Junhui / LIU Yuchen 21-12 / 21-11 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 11 27
Quarter-final 6 CHAI Biao / HONG Wei 21-18 / 21-15 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 27 40
Quarter-final 15 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 22-20 / 29-27 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 18 50
Quarter-final 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA W.O. FU Haifeng / ZHANG Nan 25 0
Semi-final 2 LI Junhui / LIU Yuchen 21-15 / 13-21 / 21-18 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 5 60
Semi-final 15 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-16 / 21-19 CHAI Biao / HONG Wei 6 29
Final 2 LI Junhui / LIU Yuchen 21-14 / 21-12 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 15 31
MS (qual)
Group 661 Amir JABBARI 21-13 / 21-15 Jaspar Woon Chai YU 245 28
Group 72 Kenta NISHIMOTO 21-10 / 21-15 Amir JABBARI 661 32
Group 72 Kenta NISHIMOTO 21-6 / 21-11 Jaspar Woon Chai YU 245 19
Group 689 Ros Leonard PEDROSA 21-9 / 21-8 Pang Fong PUI 677 20
Group 198 NG Zin Rei Ryan 21-12 / 21-13 Ratnajit TAMANG 175 25
Group 175 Ratnajit TAMANG 21-17 / 21-7 Dmitriy PANARIN 1587 26
Group 198 NG Zin Rei Ryan 21-10 / 21-10 Dmitriy PANARIN 1587 20
Group 71 Niluka KARUNARATNE 21-5 / 21-16 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK 251 32
Group 71 Niluka KARUNARATNE 21-7 / 21-13 Artyom SAVATYUGIN 580 26
Group 251 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK 21-14 / 15-21 / 21-14 Artyom SAVATYUGIN 580 44
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 21-19 / 21-11 Kazumasa SAKAI 51 41
Round 1 72 Kenta NISHIMOTO 21-14 / 21-9 Tommy SUGIARTO 19 34
Round 1 13 Ajay JAYARAM 21-18 / 18-21 / 21-19 TIAN Houwei 7 70
Round 1 32 HSU Jen Hao 21-13 / 21-14 HU Yun 14 32
Round 1 8 LIN Dan 21-15 / 21-10 LEE Dong Keun 33 51
Round 1 45 Kanta TSUNEYAMA 21-11 / 16-21 / 21-14 WONG Wing Ki Vincent 11 68
Round 1 6 CHOU Tien Chen 21-19 / 21-16 Niluka KARUNARATNE 71 40
Round 1 37 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-14 / 16-21 / 21-15 Zulfadli ZULKIFFLI 31 70
Round 1 46 Khosit PHETPRADAB 21-16 / 21-14 WANG Tzu Wei 17 41
Round 1 5 SHI Yuqi 21-17 / 21-11 WEI Nan 35 38
Round 1 12 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-13 / 16-21 / 21-14 NG Zin Rei Ryan 198 47
Round 1 4 SON Wan Ho 21-16 / 21-9 Tien Minh NGUYEN 53 37
Round 1 44 CHONG Wei Feng 16-21 / 21-14 / 21-13 LIN Yu Hsien 48 57
Round 1 10 NG Ka Long Angus 21-16 / 13-21 / 21-19 PRANNOY H. S. 29 61
Round 1 47 Takuma UEDA 21-13 / 10-21 / 21-17 Anthony Sinisuka GINTING 24 58
Round 1 9 CHEN Long 21-11 / 21-4 Ros Leonard PEDROSA 689 27
Round 2 1 LEE Chong Wei 22-20 / 21-12 Kenta NISHIMOTO 72 44
Round 2 32 HSU Jen Hao 21-19 / 21-10 Ajay JAYARAM 13 35
Round 2 8 LIN Dan 21-17 / 21-15 Kanta TSUNEYAMA 45 51
Round 2 6 CHOU Tien Chen 21-16 / 17-21 / 21-13 Ihsan Maulana MUSTOFA 37 63
Round 2 5 SHI Yuqi 21-10 / 21-7 Khosit PHETPRADAB 46 29
Round 2 4 SON Wan Ho 21-7 / 21-10 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 12 28
Round 2 10 NG Ka Long Angus 21-18 / 21-9 CHONG Wei Feng 44 36
Round 2 9 CHEN Long 21-11 / 21-14 Takuma UEDA 47 50
Quarter-final 1 LEE Chong Wei 21-18 / 21-13 HSU Jen Hao 32 43
Quarter-final 8 LIN Dan 21-14 / 21-12 CHOU Tien Chen 6 44
Quarter-final 5 SHI Yuqi 21-16 / 21-15 SON Wan Ho 4 42
Quarter-final 9 CHEN Long 21-17 / 21-13 NG Ka Long Angus 10 46
Semi-final 8 LIN Dan 21-13 / 21-15 LEE Chong Wei 1 52
Semi-final 9 CHEN Long 21-19 / 21-15 SHI Yuqi 5 46
Final 9 CHEN Long 21-23 / 21-11 / 21-10 LIN Dan 8 80
WD (qual)
Group 50 CHENG Yu Chieh / HU Ling Fang 21-13 / 21-14 LIM Peiy Yee, Payee / LIM Peiy Zhean 126 28
Group 50 CHENG Yu Chieh / HU Ling Fang 21-8 / 21-8 Chi Leng KUAN / Weng Chi NG 468 22
Group 126 LIM Peiy Yee, Payee / LIM Peiy Zhean 21-12 / 21-16 Chi Leng KUAN / Weng Chi NG 468 26
Group 114 NG Wing Yung / YUEN Sin Ying 21-19 / 21-12 Thu Huyen LE / Nhu Thao PHAM 166 33
Group 114 NG Wing Yung / YUEN Sin Ying 21-9 / 21-5 Sara DELAVARI KASHANI / Soraya AGHAEIHAJIAGHA 254 22
Group 166 Thu Huyen LE / Nhu Thao PHAM 21-10 / 21-9 Sara DELAVARI KASHANI / Soraya AGHAEIHAJIAGHA 254 27
Group 90 ONG Ren-ne / WONG Jia Ying Crystal 21-15 / 18-21 / 22-20 Natchpapha CHATUPORNKARNCHANA / Sanicha CHUMNIBANNAKARN 95 62
WD
Round 1 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-12 / 21-8 ONG Ren-ne / WONG Jia Ying Crystal 90 30
Round 1 49 CHAE YuJung / KIM So Yeong 22-20 / 21-16 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 30 37
Round 1 12 Vivian HOO / WOON Khe Wei 13-21 / 21-18 / 21-19 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 10 77
Round 1 19 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 21-17 / 21-15 Nisak Puji LESTARI / Meirisa Cindy SAHPUTRI 77 39
Round 1 3 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-14 / 21-8 NG Tsz Yau / YEUNG Nga Ting 45 33
Round 1 8 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-13 / 21-16 Thi Sen NGUYEN / Thi Trang (B) VU 56 31
Round 1 6 LUO Ying / LUO Yu 21-14 / 21-10 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 21 40
Round 1 114 NG Wing Yung / YUEN Sin Ying 21-12 / 14-21 / 21-18 LIM Yin Loo / YAP Cheng Wen 22 65
Round 1 44 KIM Hye Rin / YOO Chae Ran 21-17 / 21-17 Tiara Rosalia NURAIDAH / Rizki Amelia PRADIPTA 20 46
Round 1 11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-16 / 21-15 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 27 44
Round 1 42 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-11 / 21-13 Achini RATNASIRI / Upuli Samanthika WEERASINGHE 374 21
Round 1 5 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-18 / 21-14 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 14 49
Round 1 9 HUANG Dongping / LI Yinhui 21-9 / 21-16 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 25 44
Round 1 16 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 21-11 / 21-14 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 29 35
Round 1 4 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-11 / 21-16 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 32 31
Round 1 50 CHENG Yu Chieh / HU Ling Fang W.O. Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 7 0
Round 2 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-14 / 21-15 CHAE YuJung / KIM So Yeong 49 43
Round 2 12 Vivian HOO / WOON Khe Wei 16-21 / 21-14 / 21-16 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 19 74
Round 2 3 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-16 / 21-18 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 8 52
Round 2 6 LUO Ying / LUO Yu 22-20 / 21-12 NG Wing Yung / YUEN Sin Ying 114 41
Round 2 44 KIM Hye Rin / YOO Chae Ran 21-18 / 21-17 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 11 49
Round 2 5 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-11 / 21-19 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 42 31
Round 2 9 HUANG Dongping / LI Yinhui 21-11 / 21-18 CHENG Yu Chieh / HU Ling Fang 50 35
Round 2 4 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-16 / 21-17 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 16 52
Quarter-final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-16 / 21-10 Vivian HOO / WOON Khe Wei 12 49
Quarter-final 3 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-13 / 18-21 / 24-22 LUO Ying / LUO Yu 6 93
Quarter-final 44 KIM Hye Rin / YOO Chae Ran 21-16 / 21-16 CHEN Qingchen / JIA Yifan 5 47
Quarter-final 9 HUANG Dongping / LI Yinhui 20-22 / 21-13 / 21-18 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 4 84
Semi-final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-14 / 21-10 CHANG Ye Na / LEE So Hee 3 43
Semi-final 44 KIM Hye Rin / YOO Chae Ran 21-13 / 21-17 HUANG Dongping / LI Yinhui 9 52
Final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-19 / 16-21 / 21-10 KIM Hye Rin / YOO Chae Ran 44 75
WS (qual)
Group 222 Soraya AGHAEIHAJIAGHA 21-8 / 21-8 Maisa Fathuhulla ISMAIL 335 20
Group 46 LEE Ying Ying 21-6 / 21-8 Domou AMRO 419 17
Group 57 LEE Jang Mi 21-19 / 21-13 LEE Ying Ying 46 40
Group 57 LEE Jang Mi 21-7 / 21-3 Domou AMRO 419 18
Group 266 Sarah Joy BARREDO 23-21 / 21-16 Weng Chi NG 949 34
Group 72 Thuy Linh NGUYEN 21-13 / 21-11 CHUA Hui Zhen Grace 76 29
Group 72 Thuy Linh NGUYEN 21-14 / 21-8 Lekha SHEHANI 756 25
Group 76 CHUA Hui Zhen Grace 17-21 / 22-20 / 21-9 Lekha SHEHANI 756 53
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 21-10 / 21-8 Thuy Linh NGUYEN 72 24
Round 1 17 Sayaka SATO 19-21 / 21-16 / 21-18 Saina NEHWAL 8 68
Round 1 12 CHEN Yufei 21-13 / 21-13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 13 40
Round 1 4 SUNG Ji Hyun 21-5 / 21-9 Hanna RAMADINI 35 25
Round 1 16 Nitchaon JINDAPOL 21-17 / 21-19 PAI Yu Po 42 40
Round 1 6 SUN Yu 21-19 / 9-21 / 21-18 CHEUNG Ngan Yi 14 72
Round 1 57 LEE Jang Mi 21-14 / 21-16 Nozomi OKUHARA 9 37
Round 1 22 Pornpawee CHOCHUWONG 21-11 / 21-16 CHIANG Ying Li 29 32
Round 1 7 HE Bingjiao 17-21 / 21-15 / 21-14 KIM Hyo Min 34 71
Round 1 15 Aya OHORI 21-13 / 21-3 Sarah Joy BARREDO 266 26
Round 1 3 PUSARLA V. Sindhu 21-8 / 21-18 Dinar Dyah AYUSTINE 33 31
Round 1 39 Soniia CHEAH 21-10 / 21-7 Soraya AGHAEIHAJIAGHA 222 26
Round 1 10 Ratchanok INTANON 21-18 / 21-17 CHEN Xiaoxin 40 45
Round 1 28 HSU Ya Ching 21-7 / 21-16 YIP Pui Yin 26 30
Round 1 5 Akane YAMAGUCHI 21-17 / 21-18 GOH Jin Wei 30 42
Round 1 38 Thi Trang (B) VU 21-13 / 21-8 Fitriani FITRIANI 24 32
Round 2 1 TAI Tzu Ying 21-10 / 21-14 Thi Trang (B) VU 38 26
Round 2 12 CHEN Yufei 19-21 / 21-10 / 21-9 Sayaka SATO 17 69
Round 2 16 Nitchaon JINDAPOL 21-16 / 21-18 SUNG Ji Hyun 4 49
Round 2 57 LEE Jang Mi 21-16 / 11-21 / 21-19 SUN Yu 6 83
Round 2 7 HE Bingjiao 21-13 / 21-16 Pornpawee CHOCHUWONG 22 35
Round 2 3 PUSARLA V. Sindhu 21-14 / 21-15 Aya OHORI 15 40
Round 2 10 Ratchanok INTANON 21-18 / 21-7 Soniia CHEAH 39 35
Round 2 5 Akane YAMAGUCHI 21-18 / 22-20 HSU Ya Ching 28 36
Quarter-final 1 TAI Tzu Ying 21-11 / 21-7 CHEN Yufei 12 31
Quarter-final 57 LEE Jang Mi 21-19 / 21-9 Nitchaon JINDAPOL 16 42
Quarter-final 7 HE Bingjiao 15-21 / 21-14 / 24-22 PUSARLA V. Sindhu 3 77
Quarter-final 5 Akane YAMAGUCHI 21-16 / 21-19 Ratchanok INTANON 10 42
Semi-final 1 TAI Tzu Ying 21-8 / 21-16 LEE Jang Mi 57 33
Semi-final 5 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-19 HE Bingjiao 7 43
Final 1 TAI Tzu Ying 18-21 / 21-11 / 21-18 Akane YAMAGUCHI 5 59
XD (qual)
Group 272 Danny Bawa CHRISNANTA / WONG Jia Ying Crystal 18-21 / 24-22 / 21-15 HO Wai Lun / YUEN Sin Ying 178 53
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-15 / 14-21 / 21-16 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 15 50
Round 1 16 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-8 / 21-15 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK / Domou AMRO 392 21
Round 1 11 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-18 / 23-21 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 22 39
Round 1 51 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 21-16 / 21-18 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 20 31
Round 1 36 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 21-11 / 21-9 Alvin MORADA / Alyssa Yasbel LEONARDO 138 17
Round 1 26 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-9 / 21-18 Tomoya TAKASHINA / Rie ETOH 77 30
Round 1 8 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-11 / 21-16 Hong Nam PHAM / Thu Huyen LE 436 24
Round 1 14 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 26-24 / 18-21 / 21-18 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 28 73
Round 1 12 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 25-23 / 21-17 TAM Chun Hei / NG Tsz Yau 45 43
Round 1 10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-12 / 21-17 Tinn ISRIYANET / Pacharapun CHOCHUWONG 123 34
Round 1 272 Danny Bawa CHRISNANTA / WONG Jia Ying Crystal 10-21 / 21-18 / 21-16 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 23 53
Round 1 2 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-13 / 21-9 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 17 28
Round 1 18 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 21-18 / 21-18 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 37 38
Round 1 6 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-7 / 22-20 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 57 30
Round 1 13 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-15 / 21-14 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 30 30
Round 1 38 LEE Yang / HSU Ya Ching 21-12 / 21-9 Sachin DIAS / Thilini Pramodika HENDAHEWA 783 23
Round 2 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-19 / 21-15 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 16 32
Round 2 11 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-12 / 21-18 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 51 27
Round 2 26 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-18 / 21-13 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 36 32
Round 2 8 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-12 / 21-13 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 14 30
Round 2 10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-11 / 21-8 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 12 35
Round 2 2 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-10 / 21-10 Danny Bawa CHRISNANTA / WONG Jia Ying Crystal 272 26
Round 2 6 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-14 / 21-12 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 18 39
Round 2 13 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-16 / 21-19 LEE Yang / HSU Ya Ching 38 41
Quarter-final 11 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-19 / 21-17 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 1 33
Quarter-final 26 WANG Yilyu / HUANG Dongping 24-22 / 21-19 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 8 52
Quarter-final 2 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-11 / 21-19 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 10 43
Quarter-final 13 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah W.O. ZHANG Nan / LI Yinhui 6 0
Semi-final 11 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-19 / 21-16 WANG Yilyu / HUANG Dongping 26 44
Semi-final 2 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-10 / 21-19 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 13 38
Final 2 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-18 / 21-11 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 11 42
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 68 8 26.7% 2505 83.5 00:38:58 2.14 3 10.0%
MS 31 71 9 29.0% 2494 80.45 00:47:08 1.71 6 19.4%
WD 30 66 6 20.0% 2376 79.2 00:48:04 1.65 6 20.0%
WS 31 69 7 22.6% 2422 78.13 00:43:15 1.81 6 19.4%
XD 30 63 3 10.0% 2281 76.03 00:35:56 2.12 1 3.3%
Total 152 337 33 21.7% 12078 79.46 00:42:42 1.86 22 14.5%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 52 15 77.6%
Korea 19 11 63.3%
Japan 24 17 58.5%
Chinese Taipei 18 19 48.6%
Thailand 15 17 46.9%
Malaysia 13 15 46.4%
Singapore 6 7 46.2%
Philippines 4 5 44.4%
Vietnam 6 8 42.9%
Hong Kong 11 16 40.7%
Sri Lanka 3 6 33.3%
Iran 2 4 33.3%
Nepal 1 2 33.3%
Indonesia 7 15 31.8%
India 3 8 27.3%
Jordan 1 6 14.3%
Maldives 0 1 0.0%
Brunei Darussalem 0 2 0.0%
Kazakhstan 0 2 0.0%
Uzbekistan 0 4 0.0%
Macau 0 5 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 LEE Zii Jia Jonatan CHRISTIE 21-17 / 23-21
2019 Kento MOMOTA SHI Yuqi 12-21 / 21-18 / 21-8
2018 Kento MOMOTA CHEN Long 21-17 / 21-13
2017 CHEN Long LIN Dan 21-23 / 21-11 / 21-10
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-17 / 15-21 / 21-13
2015 LIN Dan TIAN Houwei 21-19 / 21-8
2014 LIN Dan Sho SASAKI 14-21 / 21-9 / 21-15
2013 DU Pengyu CHEN Long 21-17 / 21-19
2012 CHEN Jin DU Pengyu 21-12 / 21-18
2011 LIN Dan BAO Chunlai 21-19 / 21-13
2010 LIN Dan WANG Zhengming 21-17 / 21-15
2009 BAO Chunlai CHEN Long 16-21 / 21-10 / 21-16
2008 PARK Sung Hwan CHEN Jin 21-18 / 21-18
2007 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 21-18 / 21-19
2006 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-12 / 21-16
2005 Sony Dwi KUNCORO Beng Hong KUAN 15-10 / 15-5
2004 Taufik HIDAYAT Sony Dwi KUNCORO 15-12 / 7-15 / 15-6
2003 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 15-5 / 7-15 / 15-8
2002 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 15-12 / 15-5
2001 XIA Xuanze LIN Dan 15-10 / 15-9
2000 Taufik HIDAYAT Rony AGUSTINUS 14-17 / 15-2 / 15-3
1999 CHEN Hong Ewe Hock ONG 15-11 / 15-8
1998 CHEN Gang Marleve MAINAKY 15-6 / 15-9
1997 SUN Jun HENDRAWAN 18-14 / 8-15 / 15-9
1996 Jeffer ROSOBIN LUO Yigang 9-15 / 15-7 / 15-5
1995 PARK Sung Woo SUN Jun 15-8 / 15-8
1994 Kok Keong FOO LIU Jun 15-13 / 9-15 / 15-3