Denmark Masters  

Tournament Name: LI-NING Denmark Challenge 2019
Tournament Dates: 09/05/2019-12/05/2019
Location: Denmark, Farum
Category: International Challenge

Winners
Category Winner Runner-up
MD Shohei HOSHINO / Yujiro NISHIKAWA Ben LANE / Sean VENDY
MS Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS Kai SCHAEFER
WD Saori OZAKI / Akane WATANABE Chloe BIRCH / Lauren SMITH
WS Mia BLICHFELDT Natsuki OIE
XD Ronan LABAR / Anne TRAN Thom GICQUEL / Delphine DELRUE

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 745 Tobias HOLST / Mikkel STOFFERSEN 21-17 / 12-21 / 21-12 Silas KNUDSEN / Malte THYREGOD - 37
Round 1 - Patrick BJERREGAARD / Oliver THOMSEN 22-20 / 15-21 / 21-11 Jakob BURESTEDT / Filip SVENSSON - 40
Round 2 745 Tobias HOLST / Mikkel STOFFERSEN W.O. Peter CORRELL / Andreas FLEISCHER 417 0
Round 2 - Patrick BJERREGAARD / Oliver THOMSEN W.O. Philip SEERUP / Jesper TOFT 254 0
MD
Round 1 48 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 21-13 / 21-19 Emil LAURITZEN / Mads MUURHOLM 140 29
Round 1 390 Shohei HOSHINO / Yujiro NISHIKAWA W.O. Rasmus ESPERSEN / Sebastian GRØNBJERG 256 1
Round 1 57 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 21-15 / 21-18 Mathias Moldt BASKJAER / Andreas SØNDERGAARD 189 30
Round 1 130 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER 21-16 / 21-17 Emil HYBEL / Mads THØGERSEN - 30
Round 1 109 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 21-18 / 23-21 Tobias HOLST / Mikkel STOFFERSEN 745 34
Round 1 117 Jeppe BAY / Mikkel MIKKELSEN 21-11 / 21-14 Peter CORRELL / Andreas FLEISCHER 417 25
Round 1 58 Alexander DUNN / Adam HALL 21-17 / 17-21 / 21-12 Daniel LUNDGAARD / Mathias THYRRI 138 50
Round 1 - Patrick BJERREGAARD / Oliver THOMSEN W.O. Joel EIPE / Rasmus KJÆR 211 0
Round 2 390 Shohei HOSHINO / Yujiro NISHIKAWA 21-17 / 21-16 Mads Emil CHRISTENSEN / Kristoffer KNUDSEN 105 39
Round 2 57 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 21-11 / 9-3 Ret. Philip SEERUP / Jesper TOFT 254 18
Round 2 130 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER 21-14 / 21-12 Jonas JÆGER / Kristian HøHoldt KRÆMER 745 27
Round 2 55 Mathias BAY-SMIDT / Lasse MØLHEDE 21-19 / 21-16 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 109 37
Round 2 50 Ben LANE / Sean VENDY 21-16 / 21-11 Patrick BJERREGAARD / Oliver THOMSEN - 24
Round 2 246 Nikita KHAKIMOV / Alexandr ZINCHENKO 24-22 / 21-14 Jeppe BAY / Mikkel MIKKELSEN 117 37
Round 2 25 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-18 / 21-16 Alexander DUNN / Adam HALL 58 33
Round 2 48 Jacco ARENDS / Ruben JILLE W.O. Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 17 0
Quarter-final 390 Shohei HOSHINO / Yujiro NISHIKAWA 12-21 / 21-19 / 21-19 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 48 52
Quarter-final 57 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 21-19 / 22-20 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER 130 45
Quarter-final 50 Ben LANE / Sean VENDY 21-12 / 21-15 Mathias BAY-SMIDT / Lasse MØLHEDE 55 33
Quarter-final 25 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-17 / 21-12 Nikita KHAKIMOV / Alexandr ZINCHENKO 246 30
Semi-final 390 Shohei HOSHINO / Yujiro NISHIKAWA 21-17 / 16-21 / 21-17 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 57 60
Semi-final 50 Ben LANE / Sean VENDY 24-22 / 22-20 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 25 47
Final 390 Shohei HOSHINO / Yujiro NISHIKAWA 4-21 / 22-20 / 21-18 Ben LANE / Sean VENDY 50 65
MS (qual)
Round 1 296 Lukas ZEVL 21-16 / 21-15 Magnus KLINGGAARD 1018 32
Round 1 271 Mads THØGERSEN 21-15 / 21-15 Adnan EBRAHIM 339 28
Round 1 347 Alap MISHRA 21-7 / 21-14 Kaj Sjang LÜ 369 25
Round 1 127 Mads CHRISTOPHERSEN 21-13 / 21-14 Jacob NILSSON 140 30
Round 1 771 Jonas JÆGER 21-3 / 21-2 Raymond WEBSTER 744 19
Round 1 423 Mikkel ENGHØJ 21-9 / 21-6 Victor ZUHR 1263 22
Round 1 290 Søren TOFT 21-18 / 21-18 Antonio LI 247 30
Round 1 367 Sebastian BUGTRUP 21-15 / 13-21 / 21-9 Larry PONG 819 45
Round 1 214 Julien CARRAGGI 25-23 / 21-12 Martin BUNDGAARD 332 37
Round 1 - Magnus JOHANNESEN 21-14 / 21-9 Jonathan DOLAN 292 30
Round 1 268 David KIM 21-17 / 17-21 / 23-21 Kartikey GULSHAN KUMAR 151 69
Round 1 1244 Filip SUWANPHINGKHA 21-17 / 11-21 / 21-17 Patrick ABILDGAARD 272 44
Round 1 437 SøRen HALD 13-21 / 21-17 / 21-17 Vegard RIKHEIM 401 45
Round 1 861 Andreas FLEISCHER 21-5 / 21-13 Sabuhi HUSEYNOV 1293 23
Round 1 453 YE Binghong 21-18 / 21-19 Runze YAN 276 33
Round 1 138 Joran KWEEKEL 21-18 / 21-8 Christoffer ELBRØND 424 26
Round 1 250 Wolfgang GNEDT 21-7 / 21-11 Sander DE DECKER 795 26
Round 1 267 Jeppe BRUUN 21-15 / 21-8 Oskar JOHANSSON 1545 24
Round 1 213 Albin Carl HJELM 21-15 / 21-19 Iikka HEINO 112 36
Round 1 1115 Steffen RASMUSSEN 21-11 / 21-9 Pit Seng LOW 201 23
Round 1 518 Henri HURSKAINEN 21-17 / 21-19 Karan Rajan RAJARAJAN 181 35
Round 1 237 Aryamann TANDON 21-15 / 21-16 Patrick BJERREGAARD 380 31
Round 1 238 RAHUL BHARADWAJ B.M 19-21 / 21-9 / 21-13 Kari GUNNARSSON 146 52
Round 1 277 Andy TSAI 21-14 / 21-12 David WALSH 389 25
Round 1 158 Lars SCHAENZLER 21-7 / 21-11 Malte THYREGOD - 22
Round 1 232 Milan DRATVA W.O. James AKWEI - 0
Round 1 225 Ditlev Jaeger HOLM W.O. Daniel DOE 766 0
Round 1 758 Shaun EKENGREN W.O. Daniel SAM 278 0
Round 1 752 Peter CORRELL W.O. Batdavaa MUNKHBAT 266 0
Round 2 347 Alap MISHRA 19-21 / 21-13 / 21-19 Mads THØGERSEN 271 45
Round 2 127 Mads CHRISTOPHERSEN 21-5 / 21-11 Jonas JÆGER 771 22
Round 2 290 Søren TOFT 22-20 / 21-13 Mikkel ENGHØJ 423 33
Round 2 88 Harsheel DANI 21-18 / 15-21 / 21-11 Sebastian BUGTRUP 367 50
Round 2 214 Julien CARRAGGI 16-21 / 21-15 / 21-17 Magnus JOHANNESEN - 53
Round 2 268 David KIM 1-0 Ret. Milan DRATVA 232 0
Round 2 437 SøRen HALD 22-20 / 10-21 / 21-14 Filip SUWANPHINGKHA 1244 48
Round 2 225 Ditlev Jaeger HOLM 21-17 / 21-15 Andreas FLEISCHER 861 32
Round 2 453 YE Binghong 21-11 / 19-21 / 21-15 Joran KWEEKEL 138 46
Round 2 250 Wolfgang GNEDT 21-8 / 21-7 Shaun EKENGREN 758 28
Round 2 267 Jeppe BRUUN 21-19 / 21-18 Albin Carl HJELM 213 35
Round 2 518 Henri HURSKAINEN 21-17 / 14-21 / 21-19 Steffen RASMUSSEN 1115 53
Round 2 238 RAHUL BHARADWAJ B.M 21-19 / 21-9 Aryamann TANDON 237 36
Round 2 277 Andy TSAI 21-15 / 21-9 Peter CORRELL 752 27
Round 2 296 Lukas ZEVL W.O. Kai SCHAEFER 94 0
Round 2 158 Lars SCHAENZLER W.O. Lucas CLAERBOUT 102 0
Round 3 347 Alap MISHRA 21-8 / 21-9 Lukas ZEVL 296 26
Round 3 127 Mads CHRISTOPHERSEN 23-21 / 21-15 Søren TOFT 290 35
Round 3 88 Harsheel DANI 21-6 / 9-21 / 21-16 Julien CARRAGGI 214 37
Round 3 268 David KIM 23-21 / 21-5 SøRen HALD 437 39
Round 3 453 YE Binghong 21-17 / 21-18 Ditlev Jaeger HOLM 225 43
Round 3 250 Wolfgang GNEDT 21-14 / 16-21 / 21-11 Jeppe BRUUN 267 48
Round 3 238 RAHUL BHARADWAJ B.M 21-15 / 21-12 Henri HURSKAINEN 518 26
Round 3 158 Lars SCHAENZLER 21-12 / 23-21 Andy TSAI 277 36
MS
Round 1 91 Kalle KOLJONEN 21-16 / 21-17 Jan O JORGENSEN 22 34
Round 1 116 Nhat NGUYEN 21-16 / 21-14 Milan LUDIK 96 38
Round 1 102 Lucas CLAERBOUT 23-21 / 15-21 / 21-15 Victor SVENDSEN 58 62
Round 1 49 Sourabh VERMA 21-14 / 21-16 Alex LANE 103 42
Round 1 31 Rasmus GEMKE 21-18 / 21-17 RAHUL BHARADWAJ B.M 238 54
Round 1 85 Felix BURESTEDT 21-9 / 21-14 David KIM 268 35
Round 1 94 Kai SCHAEFER 14-21 / 21-11 / 21-19 Luka WRABER 92 61
Round 1 75 Lakshya SEN 21-16 / 21-15 Mads CHRISTOPHERSEN 127 36
Round 1 90 Raul MUST 16-21 / 21-9 / 21-13 Maxime MOREELS 95 47
Round 1 42 Subhankar DEY 21-17 / 21-13 Eetu HEINO 83 40
Round 1 80 Minoru KOGA 21-12 / 21-15 Alap MISHRA 347 42
Round 1 73 Sergey SIRANT 11-21 / 21-18 / 21-13 Mark CALJOUW 30 52
Round 1 99 Rasmus MESSERSCHMIDT 16-21 / 23-21 / 21-17 Harsheel DANI 88 60
Round 1 81 Kim BRUUN 17-21 / 21-19 / 21-9 Misha ZILBERMAN 44 67
Round 1 453 YE Binghong 21-10 / 21-15 Wolfgang GNEDT 250 27
Round 1 24 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-11 / 21-11 Lars SCHAENZLER 158 28
Round 2 116 Nhat NGUYEN 17-21 / 21-17 / 21-17 Kalle KOLJONEN 91 73
Round 2 102 Lucas CLAERBOUT 21-16 / 10-21 / 21-19 Sourabh VERMA 49 71
Round 2 31 Rasmus GEMKE 21-19 / 21-14 Felix BURESTEDT 85 48
Round 2 94 Kai SCHAEFER 12-21 / 21-15 / 21-19 Lakshya SEN 75 54
Round 2 42 Subhankar DEY 21-14 / 21-13 Raul MUST 90 38
Round 2 73 Sergey SIRANT 21-17 / 10-21 / 21-18 Minoru KOGA 80 53
Round 2 81 Kim BRUUN 24-22 / 21-19 Rasmus MESSERSCHMIDT 99 53
Round 2 24 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-12 / 14-21 / 21-17 YE Binghong 453 50
Quarter-final 102 Lucas CLAERBOUT 22-20 / 21-10 Nhat NGUYEN 116 46
Quarter-final 94 Kai SCHAEFER 21-19 / 14-21 / 21-17 Rasmus GEMKE 31 85
Quarter-final 42 Subhankar DEY 21-17 / 21-7 Sergey SIRANT 73 32
Quarter-final 24 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 12-21 / 21-16 / 21-16 Kim BRUUN 81 76
Semi-final 94 Kai SCHAEFER 21-14 / 21-14 Lucas CLAERBOUT 102 41
Semi-final 24 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 17-21 / 21-13 / 21-10 Subhankar DEY 42 59
Final 24 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-16 / 21-18 Kai SCHAEFER 94 55
WD (qual)
Round 1 556 Amalie Cecilie KUDSK / Elisa MELGAARD W.O. Lisa KRAMER / Sofie LøTh TOPP 556 0
Round 1 669 Berfin ASLAN / Malena NORRMAN W.O. Natasja P. ANTHONISEN / Clara GRAVERSEN 363 0
WD
Round 1 391 Mette POULSEN / Rikke SØBY 21-10 / 21-10 Amalie Cecilie KUDSK / Elisa MELGAARD 556 28
Round 1 - Minami KAWASHIMA / Natsu SAITO 21-5 / 21-12 Iza SALEHAR / Lia SALEHAR 144 22
Round 1 62 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 21-16 / 21-16 Natasja P. ANTHONISEN / Clara GRAVERSEN 363 35
Round 1 46 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON 21-8 / 21-13 Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL 73 22
Round 1 - Saori OZAKI / Akane WATANABE 21-12 / 21-17 Amalie MAGELUND / Freja RAVN 80 35
Round 1 - Isabella NIELSEN / Marie Louise STEFFENSEN 21-10 / 21-19 Anastasiya PROZOROVA / Valeriya RUDAKOVA 194 30
Round 1 147 Christine BUSCH / Amalie SCHULZ 21-16 / 21-5 Berfin ASLAN / Malena NORRMAN 669 22
Round 1 556 Lisa KRAMER / Sofie LøTh TOPP W.O. Eva JANSSENS / Kilasu OSTERMEYER 107 0
Round 2 19 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-17 / 17-21 / 21-17 Mette POULSEN / Rikke SØBY 391 66
Round 2 - Minami KAWASHIMA / Natsu SAITO 21-15 / 21-3 Frederikke LUND / Signe SCHULZ 187 28
Round 2 32 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-5 / 21-9 Lisa KRAMER / Sofie LøTh TOPP 556 22
Round 2 62 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 21-12 / 21-14 Susan EKELUND / Line FLEISCHER 221 39
Round 2 - Saori OZAKI / Akane WATANABE 21-18 / 21-14 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 35 50
Round 2 - Isabella NIELSEN / Marie Louise STEFFENSEN 18-21 / 21-13 / 21-18 Annabella JÄGER / Stine KÜSPERT 77 58
Round 2 28 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 23-21 / 21-14 Christine BUSCH / Amalie SCHULZ 147 34
Round 2 46 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON W.O. Julie FINNE-IPSEN / Claudia PAREDES 192 0
Quarter-final - Minami KAWASHIMA / Natsu SAITO 14-21 / 21-17 / 21-15 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 19 68
Quarter-final 32 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-12 / 21-17 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 62 39
Quarter-final - Saori OZAKI / Akane WATANABE 21-18 / 21-18 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON 46 37
Quarter-final 28 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21-18 / 21-12 Isabella NIELSEN / Marie Louise STEFFENSEN - 36
Semi-final 32 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-13 / 21-16 Minami KAWASHIMA / Natsu SAITO - 39
Semi-final - Saori OZAKI / Akane WATANABE 19-21 / 21-17 / 21-17 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 28 60
Final - Saori OZAKI / Akane WATANABE 21-13 / 21-18 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 32 40
WS (qual)
Round 1 370 Frederikke LUND 21-10 / 21-14 Elena-Alexandra DIORDIEV 363 23
Round 1 239 Iben BERGSTEIN 21-11 / 21-11 Anastasiya PROZOROVA 349 25
Round 1 539 Yui SUIZU 21-17 / 21-13 Anne FUGLSANG 276 32
Round 1 237 Anna MIKHALKOVA 19-21 / 21-12 / 21-13 Mathilde HAAPANEN 368 51
Round 1 210 QIN Jinjing 21-9 / 21-14 Amalie SCHULZ 377 21
Round 1 267 Valeriya RUDAKOVA 21-16 / 21-16 Sofie LøTh TOPP 742 22
Round 1 359 Sophia GRUNDTVIG 21-11 / 21-13 Toni WOODS 296 26
Round 1 399 Anna BYGUM W.O. Jennifer ABITTY 666 0
Round 2 239 Iben BERGSTEIN 14-21 / 21-5 / 21-17 Josefine Redkjær JENSEN 356 40
Round 2 539 Yui SUIZU 21-7 / 0-0 Ret. Lilit POGHOSYAN 228 11
Round 2 237 Anna MIKHALKOVA 21-9 / 21-16 Monika SZOKE 240 24
Round 2 210 QIN Jinjing 21-19 / 21-14 Sofie Holmboe DAHL - 34
Round 2 204 Neha PANDIT 21-16 / 21-13 Valeriya RUDAKOVA 267 23
Round 2 359 Sophia GRUNDTVIG 21-18 / 21-15 Signe SCHULZ 533 31
Round 2 370 Frederikke LUND W.O. Rebecca KUHL 189 0
Round 2 399 Anna BYGUM W.O. Line CHRISTOPHERSEN 167 0
WS
Round 1 19 Line Højmark KJAERSFELDT 21-15 / 21-13 Anna MIKHALKOVA 237 25
Round 1 182 AAKARSHI KASHYAP 21-18 / 21-8 QIN Jinjing 210 31
Round 1 64 Kristin KUUBA 21-15 / 21-19 Yaelle HOYAUX 131 36
Round 1 113 Laura SAROSI 18-21 / 21-19 / 21-17 Kate FOO KUNE 87 53
Round 1 48 Chloe BIRCH 14-21 / 21-15 / 21-17 Gayle MAHULETTE 104 47
Round 1 177 Natsuki OIE 21-8 / 21-16 Michelle SKØDSTRUP 95 36
Round 1 65 Lianne TAN 21-10 / 21-17 Airi MIKKELA 112 29
Round 1 85 Fabienne DEPREZ 21-7 / 21-13 Sophia GRUNDTVIG 359 30
Round 1 126 Amalie HERTZ 19-21 / 21-12 / 21-18 Frederikke LUND 370 53
Round 1 52 Julie Dawall JAKOBSEN 21-11 / 21-14 Iben BERGSTEIN 239 31
Round 1 102 Irina Amalie ANDERSEN 21-11 / 13-21 / 21-17 Prashi JOSHI 116 66
Round 1 167 Line CHRISTOPHERSEN 21-19 / 19-21 / 21-18 Yvonne LI 41 53
Round 1 399 Anna BYGUM 2-0 Ret. Martina REPISKA 99 0
Round 1 539 Yui SUIZU 21-17 / 21-16 Beatriz CORRALES 45 36
Round 1 204 Neha PANDIT 21-16 / 21-16 Tereza ŠVÁBÍKOVÁ 165 28
Round 1 22 Mia BLICHFELDT 21-10 / 21-6 Rebecca KUHL 189 24
Round 2 19 Line Højmark KJAERSFELDT 21-12 / 21-13 AAKARSHI KASHYAP 182 29
Round 2 64 Kristin KUUBA 21-14 / 21-17 Laura SAROSI 113 30
Round 2 177 Natsuki OIE 21-13 / 18-21 / 21-18 Chloe BIRCH 48 53
Round 2 65 Lianne TAN 21-14 / 13-21 / 21-16 Fabienne DEPREZ 85 49
Round 2 52 Julie Dawall JAKOBSEN 21-13 / 21-14 Amalie HERTZ 126 33
Round 2 167 Line CHRISTOPHERSEN 21-11 / 21-13 Irina Amalie ANDERSEN 102 28
Round 2 539 Yui SUIZU 21-6 / 21-9 Anna BYGUM 399 22
Round 2 22 Mia BLICHFELDT 21-9 / 21-11 Neha PANDIT 204 26
Quarter-final 19 Line Højmark KJAERSFELDT 21-18 / 21-11 Kristin KUUBA 64 31
Quarter-final 177 Natsuki OIE 21-10 / 21-8 Lianne TAN 65 30
Quarter-final 167 Line CHRISTOPHERSEN 21-15 / 21-17 Julie Dawall JAKOBSEN 52 32
Quarter-final 22 Mia BLICHFELDT 21-18 / 21-11 Yui SUIZU 539 47
Semi-final 177 Natsuki OIE 17-21 / 21-7 / 21-13 Line Højmark KJAERSFELDT 19 54
Semi-final 22 Mia BLICHFELDT 13-21 / 21-7 / 22-20 Line CHRISTOPHERSEN 167 51
Final 22 Mia BLICHFELDT 21-18 / 21-18 Natsuki OIE 177 51
XD (qual)
Round 1 - Silas KNUDSEN / Amanda MADSEN 5-2 Ret. Kristoffer KNUDSEN / Julie FINNE-IPSEN 591 2
Round 1 389 Emil HYBEL / Johanna MAGNUSSON 19-21 / 21-16 / 21-11 Kristian HøHoldt KRÆMER / Amalie Cecilie KUDSK 1500 42
Round 1 805 Joachim ANNEBERG / Anne FUGLSANG 21-17 / 11-21 / 21-12 Filip SUWANPHINGKHA / Malena NORRMAN 764 35
Round 1 591 Sebastian GRØNBJERG / Isabella NIELSEN 21-19 / 21-8 Nils IHSE / Berfin ASLAN 372 26
Round 1 496 Steve OLESEN / Marie Louise STEFFENSEN 21-15 / 24-22 Andreas SØNDERGAARD / Clara GRAVERSEN 539 34
Round 1 - Oliver SCHALLER / Nicole SCHALLER 21-14 / 22-24 / 21-18 Mathias Moldt BASKJAER / Emilie AALESTRUP 496 53
Round 1 1500 Andreas FLEISCHER / Line FLEISCHER W.O. Emil LAURITZEN / Iben BERGSTEIN 177 0
Round 1 532 Rasmus ESPERSEN / Christine BUSCH W.O. Daniel DOE / Jennifer ABITTY 1103 0
Round 2 1500 Andreas FLEISCHER / Line FLEISCHER 21-18 / 21-14 Silas KNUDSEN / Amanda MADSEN - 26
Round 2 805 Joachim ANNEBERG / Anne FUGLSANG 23-21 / 18-21 / 21-18 Emil HYBEL / Johanna MAGNUSSON 389 49
Round 2 532 Rasmus ESPERSEN / Christine BUSCH 21-17 / 21-17 Sebastian GRØNBJERG / Isabella NIELSEN 591 35
Round 2 496 Steve OLESEN / Marie Louise STEFFENSEN W.O. Oliver SCHALLER / Nicole SCHALLER - 0
XD
Round 1 101 Ruben JILLE / Imke VAN DER AAR 21-18 / 21-16 Oliver SCHALLER / Nicole SCHALLER - 30
Round 1 73 Adam HALL / Julie MACPHERSON 25-23 / 21-15 Sebastian BUGTRUP / Ditte SØBY 805 34
Round 1 107 Ronan LABAR / Anne TRAN 21-18 / 16-21 / 21-18 Mathias BAY-SMIDT / Rikke SØBY 57 63
Round 1 97 Lasse MØLHEDE / Sara LUNDGAARD 21-16 / 21-16 Steve OLESEN / Marie Louise STEFFENSEN 496 31
Round 1 185 Mikkel STOFFERSEN / Susan EKELUND 21-17 / 21-14 Andreas FLEISCHER / Line FLEISCHER 1500 26
Round 1 89 Mathias THYRRI / Elisa MELGAARD 21-16 / 21-15 Anton KAISTI / Inalotta SUUTARINEN 92 25
Round 1 45 Mikkel MIKKELSEN / Mai SURROW W.O. Jones Ralfy JANSEN / Kilasu OSTERMEYER 159 0
Round 1 532 Rasmus ESPERSEN / Christine BUSCH W.O. Joel EIPE / Mette POULSEN 96 0
Round 2 28 Ben LANE / Jessica PUGH 21-16 / 21-12 Ruben JILLE / Imke VAN DER AAR 101 28
Round 2 73 Adam HALL / Julie MACPHERSON 21-15 / 21-12 Emil LAURITZEN / Iben BERGSTEIN 177 25
Round 2 38 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-16 / 12-21 / 26-24 Mikkel MIKKELSEN / Mai SURROW 45 60
Round 2 107 Ronan LABAR / Anne TRAN 21-17 / 21-7 Jesper TOFT / Natasja P. ANTHONISEN 184 29
Round 2 97 Lasse MØLHEDE / Sara LUNDGAARD 21-18 / 21-12 Rohan KAPOOR / Kuhoo GARG 50 34
Round 2 46 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 21-12 / 21-14 Rasmus ESPERSEN / Christine BUSCH 532 31
Round 2 805 Joachim ANNEBERG / Anne FUGLSANG 21-18 / 21-19 Mikkel STOFFERSEN / Susan EKELUND 185 31
Round 2 37 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-12 / 9-21 / 21-10 Mathias THYRRI / Elisa MELGAARD 89 46
Quarter-final 28 Ben LANE / Jessica PUGH 21-15 / 21-19 Adam HALL / Julie MACPHERSON 73 36
Quarter-final 107 Ronan LABAR / Anne TRAN 19-21 / 21-13 / 21-15 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 38 66
Quarter-final 46 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 21-10 / 21-13 Lasse MØLHEDE / Sara LUNDGAARD 97 30
Quarter-final 37 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-13 / 21-9 Joachim ANNEBERG / Anne FUGLSANG 805 32
Semi-final 107 Ronan LABAR / Anne TRAN 21-12 / 18-21 / 21-13 Ben LANE / Jessica PUGH 28 61
Semi-final 37 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 16-21 / 21-15 / 21-15 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 46 65
Final 107 Ronan LABAR / Anne TRAN 19-21 / 21-18 / 21-15 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 37 71
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 19 42 4 21.1% 1571 82.68 00:38:16 2.16 2 10.5%
MS 31 76 14 45.2% 2745 88.55 00:50:17 1.76 8 25.8%
WD 21 46 4 19.1% 1616 76.95 00:38:34 2 3 14.3%
WS 30 69 9 30.0% 2416 80.53 00:38:08 2.11 1 3.3%
XD 21 49 7 33.3% 1778 84.67 00:40:40 2.08 6 28.6%
Total 122 282 38 31.1% 10126 83 00:41:45 1.99 20 16.4%

Most Consecutive Points in a Set

Players Opponents Category Round Set Streak Details
Wolfgang GNEDTSander DE DECKERMS Round 1 1 13 View
Alap MISHRALukas ZEVLMS Round 3 1 12 View
Chloe BIRCH / Lauren SMITHLisa KRAMER / Sofie LøTh TOPPWD Round 2 1 12 View
Magnus JOHANNESENJonathan DOLANMS Round 1 2 11 View
Jonas JÆGERRaymond WEBSTERMS Round 1 1 11 View
AAKARSHI KASHYAPQIN JinjingWS Round 1 2 11 View
Mia BLICHFELDTNeha PANDITWS Round 2 1 11 View
Natsuki OIEMichelle SKØDSTRUPWS Round 1 1 11 View
Harsheel DANIJulien CARRAGGIMS Round 3 1 11 View
Mads THØGERSENAlap MISHRAMS Round 2 3 10 View

Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 21 4 84.0%
U.S.A. 4 1 80.0%
France 15 6 71.4%
Russia 5 3 62.5%
England 9 6 60.0%
Germany 9 6 60.0%
Austria 3 2 60.0%
India 19 13 59.4%
Belgium 4 4 50.0%
Estonia 3 3 50.0%
Scotland 3 3 50.0%
Switzerland 1 1 50.0%
Denmark 75 86 46.6%
Netherlands 5 6 45.5%
Ukraine 3 4 42.9%
Ireland 3 4 42.9%
Australia 2 3 40.0%
Sweden 8 15 34.8%
Hungary 1 2 33.3%
Czech Republic 1 3 25.0%
Finland 1 5 16.7%
Canada 0 1 0.0%
Azerbaijan 0 1 0.0%
New Zealand 0 1 0.0%
Mauritius 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Brian YANG Victor SVENDSEN 16-21 / 21-17 / 21-15
2019 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS Kai SCHAEFER 21-16 / 21-18