Season Finals  

Tournament Name: Li Ning BWF World Superseries Finals 2011
Tournament Dates: 14/12/2011-18/12/2011
Location: China, LIU ZHOU
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD Mathias BOE / Carsten MOGENSEN CHAI Biao / GUO Zhendong
MS LIN Dan CHEN Long
WD WANG Xiaoli / YU Yang (F) HA Jung Eun / KIM Min Jung
WS WANG Yihan Saina NEHWAL
XD ZHANG Nan / ZHAO Yunlei XU Chen / MA Jin

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Group 7 CHAI Biao / GUO Zhendong 21-15 / 14-21 / 21-19 CAI Yun / FU Haifeng 1 46
Group 8 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-19 / 18-21 / 21-9 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 4 59
Group 4 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-17 / 21-19 CHAI Biao / GUO Zhendong 7 42
Group 1 CAI Yun / FU Haifeng 21-12 / 19-21 / 21-15 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 8 57
Group 4 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 22-20 / 21-16 CAI Yun / FU Haifeng 1 44
Group 7 CHAI Biao / GUO Zhendong 21-16 / 21-14 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 8 36
Group 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 18-21 / 21-19 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 6 50
Group 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 18-21 / 21-15 / 21-18 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 5 62
Group 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 23-21 / 21-16 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 6 39
Group 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-14 / 21-6 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 5 30
Group 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-15 / 21-13 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 3 24
Group 6 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 19-21 / 21-19 / 21-14 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 5 47
Semi-final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 16-21 / 21-12 / 21-13 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 4 51
Semi-final 7 CHAI Biao / GUO Zhendong 21-17 / 21-18 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 2 42
Final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 25-23 / 21-7 CHAI Biao / GUO Zhendong 7 37
MS
Group 4 Peter Hoeg GADE 21-13 / 21-9 Simon SANTOSO 8 34
Group 1 LEE Chong Wei 21-11 / 18-21 / 21-12 Sho SASAKI 6 52
Group 1 LEE Chong Wei 21-10 / 21-15 Simon SANTOSO 8 33
Group 4 Peter Hoeg GADE 21-15 / 21-19 Sho SASAKI 6 41
Group 1 LEE Chong Wei 24-22 / 21-14 Peter Hoeg GADE 4 34
Group 6 Sho SASAKI 21-19 / 23-21 Simon SANTOSO 8 51
Group 2 LIN Dan 21-15 / 19-21 / 21-17 CHEN Long 3 62
Group 12 Kenichi TAGO 19-21 / 21-19 / 21-7 Taufik HIDAYAT 11 61
Group 2 LIN Dan 21-12 / 21-19 Taufik HIDAYAT 11 42
Group 3 CHEN Long 12-21 / 21-18 / 21-13 Kenichi TAGO 12 71
Group 3 CHEN Long 21-13 / 21-7 Taufik HIDAYAT 11 35
Group 2 LIN Dan 21-11 / 21-13 Kenichi TAGO 12 42
Semi-final 3 CHEN Long 21-16 / 16-21 / 21-18 LEE Chong Wei 1 80
Semi-final 2 LIN Dan 21-12 / 21-15 Peter Hoeg GADE 4 41
Final 2 LIN Dan 21-12 / 21-16 CHEN Long 3 45
WD
Group 4 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-18 / 21-18 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 6 29
Group 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-9 / 21-11 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 9 26
Group 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-17 / 21-11 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 6 29
Group 9 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-23 / 23-21 / 21-12 HA Jung Eun / KIM Min Jung 4 60
Group 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-15 / 21-9 HA Jung Eun / KIM Min Jung 4 29
Group 6 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-16 / 21-17 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 9 28
Group 2 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-10 / 20-22 / 21-14 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 11 57
Group 3 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 11-21 / 21-17 / 21-10 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 7 68
Group 11 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-14 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 3 39
Group 2 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-14 / 21-8 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 7 39
Group 3 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 20-22 / 21-13 / 21-18 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 2 70
Group 11 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-12 / 21-13 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 7 35
Semi-final 4 HA Jung Eun / KIM Min Jung 23-21 / 21-18 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 11 45
Semi-final 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) W.O. TIAN Qing / ZHAO Yunlei 2 0
Final 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-8 / 21-12 HA Jung Eun / KIM Min Jung 4 33
WS
Group 5 Tine BAUN 21-12 / 21-11 Juliane SCHENK 7 27
Group 8 SUNG Ji Hyun 13-21 / 21-16 / 21-19 WANG Yihan 1 72
Group 1 WANG Yihan 21-16 / 21-12 Tine BAUN 5 41
Group 8 SUNG Ji Hyun 29-27 / 21-19 Juliane SCHENK 7 60
Group 1 WANG Yihan 14-21 / 21-14 / 21-15 Juliane SCHENK 7 58
Group 5 Tine BAUN 21-13 / 21-9 SUNG Ji Hyun 8 35
Group 4 Saina NEHWAL 21-14 / 17-21 / 21-14 BAE Yeon Ju 12 64
Group 3 WANG Xin 21-7 / 21-9 Sayaka SATO 15 26
Group 3 WANG Xin 21-8 / 13-21 / 21-13 BAE Yeon Ju 12 50
Group 4 Saina NEHWAL 21-16 / 21-13 Sayaka SATO 15 36
Group 4 Saina NEHWAL 21-17 / 22-20 WANG Xin 3 38
Group 15 Sayaka SATO 18-21 / 21-17 / 21-15 BAE Yeon Ju 12 65
Semi-final 1 WANG Yihan 21-19 / 21-16 WANG Xin 3 41
Semi-final 4 Saina NEHWAL 21-17 / 21-18 Tine BAUN 5 35
Final 1 WANG Yihan 18-21 / 21-13 / 21-13 Saina NEHWAL 4 71
XD
Group 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-18 / 19-21 / 21-18 XU Chen / MA Jin 2 45
Group 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-10 / 21-12 Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 22 23
Group 2 XU Chen / MA Jin 17-21 / 21-7 / 22-20 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 4 55
Group 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-10 / 21-18 Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 22 32
Group 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-19 / 18-21 / 21-14 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 4 59
Group 2 XU Chen / MA Jin 21-12 / 21-8 Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 22 30
Group 5 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 19-21 / 21-16 / 21-17 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 12 53
Group 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-17 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 6 39
Group 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-13 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 12 37
Group 6 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-21 / 21-16 / 21-12 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 5 55
Group 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-19 / 21-18 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 5 35
Group 12 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-14 / 21-18 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 6 33
Semi-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-17 / 21-11 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 12 33
Semi-final 2 XU Chen / MA Jin 21-19 / 21-14 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 3 41
Final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-13 / 21-15 XU Chen / MA Jin 2 38
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 15 37 7 46.7% 1373 91.53 00:44:24 2.06 1 6.7%
MS 15 35 5 33.3% 1257 83.8 00:48:16 1.74 4 26.7%
WD 14 32 4 28.6% 1141 81.5 00:41:56 1.94 3 21.4%
WS 15 36 6 40.0% 1300 86.67 00:47:56 1.81 5 33.3%
XD 15 35 5 33.3% 1269 84.6 00:40:32 2.09 0 0.0%
Total 74 175 27 36.5% 6340 85.68 00:44:39 1.92 13 17.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
India 4 1 80.0%
China 32 12 72.7%
Denmark 13 8 61.9%
Korea 9 10 47.4%
Malaysia 3 4 42.9%
Chinese Taipei 2 4 33.3%
Hong Kong 1 2 33.3%
Thailand 1 2 33.3%
Japan 7 15 31.8%
Indonesia 2 10 16.7%
Germany 0 3 0.0%
Scotland 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Anders ANTONSEN Viktor AXELSEN 21-16 / 5-21 / 21-17
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 17-21 / 21-17 / 21-14
2018 SHI Yuqi Kento MOMOTA 21-12 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 19-21 / 21-19 / 21-15
2016 Viktor AXELSEN TIAN Houwei 21-14 / 6-21 / 21-17
2015 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-15 / 21-12
2014 CHEN Long Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-16 / 21-10
2013 LEE Chong Wei Tommy SUGIARTO 21-10 / 21-12
2012 CHEN Long DU Pengyu 21-12 / 21-13
2011 LIN Dan CHEN Long 21-12 / 21-16
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-9 / 21-14
2009 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 21-17 / 21-17
2008 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-8 / 21-16
2001 XIA Xuanze Marleve MAINAKY 7-4 / 7-5 / 2-7 / 8-6
1999 Peter Hoeg GADE Marleve MAINAKY 15-11 / 15-3
1999 SUN Jun Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-8
1997 SUN Jun DONG Jiong 15-9 / 15-6
1996 PERMADI Fung SUN Jun 15-12 / 15-8