World Championships  

Tournament Name: BWF World Championships 2003
Tournament Dates: 28/07/2003-03/08/2003
Location: England, Birmingham
Category: BWF Events

Winners
Category Winner Runner-up
MD Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA
MS XIA Xuanze Choong Hann WONG
WD GAO Ling / HUANG Sui WEI Yili / ZHAO Tingting
WS ZHANG Ning GONG Ruina
XD KIM Dong Moon / RA Kyung Min ZHANG Jun / GAO Ling

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (87*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-6 / 15-4 Guilherme PARDO / Guilherme KUMASAKA (52*) 0
Round 1 (14*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 13-15 / 15-7 / 15-2 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON (10*) 0
Round 1 (27*) Manuel DUBRULLE / Mihail POPOV 15-8 / 15-8 Andrei KONAKH / Andrei MALIOUTIN (149*) 0
Round 1 (34*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo / YAU Tsz Yuk 15-8 / 15-11 Alexandr NIKOLAENKO / Nikolaj NIKOLAENKO (113*) 0
Round 1 (12*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 15-7 / 15-5 Jaseel P ISMAIL / Jaison XAVIER (155*) 0
Round 1 (61*) SANG Yang / ZHENG Bo 15-1 / 15-2 Francois DELVAUX / David JACO (118*) 0
Round 1 - Simon ARCHER / Graham HURRELL 15-5 / 15-3 George PATIS / Theodoros VELKOS (81*) 0
Round 1 (9*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 15-10 / 15-6 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Denny SETIAWAN (75*) 0
Round 1 (65*) Keith CHAN / William MILROY 15-5 / 15-2 Igor DMITRIEV / Anuar MUSAFIROV (94*) 0
Round 1 (16*) Stanislav PUKHOV / Nikolaj ZUEV 15-9 / 15-11 Kristof HOPP / Thomas TESCHE (30*) 0
Round 1 (70*) Mathew FOGARTY / Dean SCHOPPE 11-15 / 15-11 / 15-10 Liam INGRAM / Richard WILLIAMS (115*) 0
Round 1 (72*) Konstantin DOBREV / Georgi PETROV 15-1 / 15-3 Mike CHANSAWANGPUVANA / Eric GO (60*) 0
Round 1 (22*) Shuichi NAKAO / Shuichi SAKAMOTO 15-2 / 15-2 Pavlos CHARALAMBIDIS / Christos TSARTSIDIS (79*) 0
Round 1 (13*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 15-13 / 15-12 Sanave THOMAS / V. Diju (247*) 0
Round 1 (35*) CAI Yun / FU Haifeng 15-6 / 15-9 Ingo KINDERVATER / Bjoern SIEGEMUND (40*) 0
Round 1 (28*) Jose Antonio CRESPO / Sergio LLOPIS 15-12 / 15-8 Evgenij ISAKOV / Andrej ZHOLOBOV (33*) 0
Round 1 (29*) Vincent LAIGLE / Svetoslav STOYANOV 15-10 / 15-6 Frederic MAWET / Wouter CLAES (39*) 0
Round 1 - CHENG Rui / WANG Wei 15-5 / 15-5 Matthew HUGHES / Martyn LEWIS (48*) 0
Round 1 (17*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 15-10 / 15-13 Robert BLAIR / Ian PALETHORPE (18*) 0
Round 1 (50*) TSAI Chia Hsin / TSENG Chung Lin 16-17 / 15-10 / 15-3 Mike BERES / Kyle HUNTER (62*) 0
Round 1 (21*) Howard BACH / Kevin (Qi) HAN 15-13 / 15-14 Jochen CASSEL / Joachim TESCHE (38*) 0
Round 1 (7*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-7 / 15-10 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (45*) 0
Round 1 (24*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 15-7 / 15-3 Yong Joo CHUA / Kian Teck KHOO (59*) 0
Round 2 (87*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-7 HA Tae Kwon / KIM Dong Moon (2*) 0
Round 2 (14*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 15-4 / 15-4 Manuel DUBRULLE / Mihail POPOV (27*) 0
Round 2 (8*) Mathias BOE / Michael LAMP 15-8 / 15-8 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / YAU Tsz Yuk (34*) 0
Round 2 (61*) SANG Yang / ZHENG Bo 15-17 / 15-12 / 15-10 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (12*) 0
Round 2 (6*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-12 / 15-2 Simon ARCHER / Graham HURRELL - 0
Round 2 (9*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 15-2 / 15-3 Miha HORVAT / Denis PESHEHONOV (136*) 0
Round 2 (5*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-7 / 15-4 Keith CHAN / William MILROY (65*) 0
Round 2 (16*) Stanislav PUKHOV / Nikolaj ZUEV 15-5 / 15-10 Mathew FOGARTY / Dean SCHOPPE (70*) 0
Round 2 (22*) Shuichi NAKAO / Shuichi SAKAMOTO 15-4 / 15-2 Konstantin DOBREV / Georgi PETROV (72*) 0
Round 2 (35*) CAI Yun / FU Haifeng 15-12 / 15-5 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (13*) 0
Round 2 (28*) Jose Antonio CRESPO / Sergio LLOPIS 15-8 / 15-5 Ales MURN / Andrej POHAR (105*) 0
Round 2 (4*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-6 / 15-5 Vincent LAIGLE / Svetoslav STOYANOV (29*) 0
Round 2 - CHENG Rui / WANG Wei 15-7 / 15-7 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (17*) 0
Round 2 (11*) KIM Yong Hyun / YIM Bang Eun 15-8 / 15-5 TSAI Chia Hsin / TSENG Chung Lin (50*) 0
Round 2 (7*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-11 / 15-6 Howard BACH / Kevin (Qi) HAN (21*) 0
Round 3 (14*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 15-9 / 12-15 / 15-8 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (87*) 0
Round 3 (61*) SANG Yang / ZHENG Bo 15-13 / 14-17 / 15-10 Mathias BOE / Michael LAMP (8*) 0
Round 3 (6*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-7 / 7-15 / 15-6 Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD (9*) 0
Round 3 (5*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-7 / 17-14 Stanislav PUKHOV / Nikolaj ZUEV (16*) 0
Round 3 (35*) CAI Yun / FU Haifeng 15-8 / 15-5 Shuichi NAKAO / Shuichi SAKAMOTO (22*) 0
Round 3 (4*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 11-15 / 15-9 / 15-11 Jose Antonio CRESPO / Sergio LLOPIS (28*) 0
Round 3 - CHENG Rui / WANG Wei 15-11 / 15-13 KIM Yong Hyun / YIM Bang Eun (11*) 0
Round 3 (7*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-13 / 15-6 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (24*) 0
Quarter-final (61*) SANG Yang / ZHENG Bo 7-15 / 15-3 / 15-11 Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW (14*) 0
Quarter-final (6*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-2 / 15-12 Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA (5*) 0
Quarter-final (35*) CAI Yun / FU Haifeng 15-13 / 15-8 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (4*) 0
Quarter-final (7*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-3 / 15-3 CHENG Rui / WANG Wei - 0
Semi-final (6*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-6 / 15-8 SANG Yang / ZHENG Bo (61*) 0
Semi-final (7*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 6-15 / 15-10 / 15-9 CAI Yun / FU Haifeng (35*) 0
Final (6*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-7 / 13-15 / 15-13 Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA (7*) 0
MS
Round 1 (47*) Jens ROCH 15-4 / 15-8 Nabil LASMARI (71*) 0
Round 1 (14*) Hidetaka YAMADA 15-8 / 13-15 / 15-2 Rasmus WENGBERG (37*) 0
Round 1 (98*) Sergio LLOPIS 17-15 / 15-10 Jim Ronny ANDERSEN (66*) 0
Round 1 (24*) HARIYANTO Agus 15-10 / 15-12 Bobby MILROY (70*) 0
Round 1 (87*) Jan FROHLICH 15-7 / 15-1 Richard VAUGHAN (109*) 0
Round 1 (10*) SHON Seung Mo 15-2 / 15-6 Marleve MAINAKY (30*) 0
Round 1 (154*) Vladislav DRUZCHENKO 11-15 / 15-13 / 15-0 Jurgen KOCH (43*) 0
Round 1 (5*) Anders BOESEN 15-9 / 15-5 Georgi PETROV (81*) 0
Round 1 (32*) Dicky PALYAMA 15-5 / 15-12 Antti VIITIKKO (64*) 0
Round 1 (3*) Choong Hann WONG 15-5 / 15-11 Keita MASUDA (69*) 0
Round 1 (31*) Budi SANTOSO 15-2 / 13-15 / 15-6 Colin HAUGHTON (25*) 0
Round 1 (9*) Sony Dwi KUNCORO 15-11 / 15-6 Peter Hoeg GADE (21*) 0
Round 1 (75*) Marco VASCONCELOS 15-5 / 15-5 Pedro YANG (97*) 0
Round 1 (7*) Ronald SUSILO 15-2 / 15-7 Aamir GHAFFAR (20*) 0
Round 1 (34*) Peter RASMUSSEN 15-4 / 9-15 / 15-5 Nikhil KANETKAR (40*) 0
Round 1 (11*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-5 / 15-5 Stanislav PUKHOV (49*) 0
Round 1 (22*) Muhammad Roslin HASHIM 15-12 / 15-9 Boonsak PONSANA (12*) 0
Round 1 (65*) Kennevic ASUNCION 17-14 / 15-8 Andrew SMITH (35*) 0
Round 1 (13*) LEE Hyun Il 15-6 / 15-7 Jan VONDRA (152*) 0
Round 1 (46*) BAO Chunlai 15-6 / 15-0 Jean-Michel LEFORT (107*) 0
Round 1 (23*) Bjoern JOPPIEN 15-5 / 15-3 Arturo RUIZ (93*) 0
Round 1 (42*) Kasperi SALO 15-7 / 10-15 / 17-14 Andrej POHAR (123*) 0
Round 1 (6*) Taufik HIDAYAT 15-7 / 15-10 Abhinn Shyam GUPTA (39*) 0
Round 1 (36*) LIN Dan 15-6 / 15-8 Per-Henrik CROONA (54*) 0
Round 1 (18*) Przemyslaw WACHA 9-15 / 15-4 / 15-2 Sam SMITH (111*) 0
Round 1 (19*) PARK Tae Sang 15-8 / 15-8 Shoji SATO (55*) 0
Round 1 (4*) XIA Xuanze 15-6 / 15-7 Hendra WIJAYA (80*) 0
Round 1 (62*) IRWANSYAH 15-3 / 15-3 Eric GO (103*) 0
Round 1 (16*) NG Wei 15-11 / 15-3 Shinya OHTSUKA (50*) 0
Round 1 (112*) David JACO 4-15 / 15-8 / 15-6 Guilherme PARDO (124*) 0
Round 1 (2*) Kenneth JONASSEN 15-17 / 15-11 / 15-10 Tsuen Seng LEE (29*) 0
Round 2 (1*) CHEN Hong 15-5 / 15-1 Jens ROCH (47*) 0
Round 2 (14*) Hidetaka YAMADA 15-6 / 15-8 Sergio LLOPIS (98*) 0
Round 2 (24*) HARIYANTO Agus 15-6 / 15-10 Jan FROHLICH (87*) 0
Round 2 (10*) SHON Seung Mo 8-15 / 15-11 / 15-1 Vladislav DRUZCHENKO (154*) 0
Round 2 (5*) Anders BOESEN 15-8 / 15-2 Dicky PALYAMA (32*) 0
Round 2 (3*) Choong Hann WONG 15-6 / 15-13 Budi SANTOSO (31*) 0
Round 2 (9*) Sony Dwi KUNCORO 15-9 / 15-3 Marco VASCONCELOS (75*) 0
Round 2 (7*) Ronald SUSILO 8-15 / 15-12 / 15-5 Peter RASMUSSEN (34*) 0
Round 2 (22*) Muhammad Roslin HASHIM 15-11 / 15-8 Muhammad Hafiz HASHIM (11*) 0
Round 2 (13*) LEE Hyun Il 15-7 / 15-4 Kennevic ASUNCION (65*) 0
Round 2 (46*) BAO Chunlai 15-5 / 15-4 Bjoern JOPPIEN (23*) 0
Round 2 (6*) Taufik HIDAYAT 15-10 / 15-8 Kasperi SALO (42*) 0
Round 2 (36*) LIN Dan 15-13 / 15-9 Przemyslaw WACHA (18*) 0
Round 2 (4*) XIA Xuanze 15-5 / 15-13 PARK Tae Sang (19*) 0
Round 2 (16*) NG Wei 15-3 / 15-7 IRWANSYAH (62*) 0
Round 2 (2*) Kenneth JONASSEN 15-3 / 15-1 David JACO (112*) 0
Round 3 (1*) CHEN Hong 15-7 / 15-9 Hidetaka YAMADA (14*) 0
Round 3 (10*) SHON Seung Mo 8-15 / 15-2 / 15-2 HARIYANTO Agus (24*) 0
Round 3 (3*) Choong Hann WONG 15-6 / 15-6 Anders BOESEN (5*) 0
Round 3 (9*) Sony Dwi KUNCORO 15-9 / 15-13 Ronald SUSILO (7*) 0
Round 3 (22*) Muhammad Roslin HASHIM 15-10 / 13-15 / 17-14 LEE Hyun Il (13*) 0
Round 3 (46*) BAO Chunlai 15-9 / 15-4 Taufik HIDAYAT (6*) 0
Round 3 (4*) XIA Xuanze 15-10 / 15-3 LIN Dan (36*) 0
Round 3 (2*) Kenneth JONASSEN 15-8 / 17-16 NG Wei (16*) 0
Quarter-final (10*) SHON Seung Mo 5-15 / 17-14 / 15-9 CHEN Hong (1*) 0
Quarter-final (3*) Choong Hann WONG 15-8 / 15-5 Sony Dwi KUNCORO (9*) 0
Quarter-final (46*) BAO Chunlai 15-7 / 15-10 Muhammad Roslin HASHIM (22*) 0
Quarter-final (4*) XIA Xuanze 17-14 / 12-15 / 15-10 Kenneth JONASSEN (2*) 0
Semi-final (3*) Choong Hann WONG 15-4 / 15-5 SHON Seung Mo (10*) 0
Semi-final (4*) XIA Xuanze 15-11 / 15-7 BAO Chunlai (46*) 0
Final (4*) XIA Xuanze 15-6 / 13-15 / 15-6 Choong Hann WONG (3*) 0
WD
Round 1 (22*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-2 / 13-15 / 15-13 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (34*) 0
Round 1 (14*) Liza SMITH / Suzanne RAYAPPAN 15-7 / 15-3 Spela SILVESTER / Urska SILVESTER (99*) 0
Round 1 (81*) Robyn ASHWORTH / Harriet JOHNSON 15-6 / 15-11 Chrisa GEORGALI / Christina MAVROMATIDOU (75*) 0
Round 1 (19*) Natalia GORODNICHEVA / Elena SUKHAREVA 15-5 / 15-0 Maja POHAR / Maja TVRDY (146*) 0
Round 1 (124*) Jwala GUTTA / Shruti KURIEN 17-16 / 15-6 Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM (20*) 0
Round 1 (70*) Tatiana VERGE / Victoria WRIGHT 15-9 / 15-5 Nataliia GOLOVKINA / Larisa GRIGA - 0
Round 1 (151*) Neli BOTEVA / Petya NEDELCHEVA 15-0 / 15-0 Alexandra-Gabriela OLARIU / Florentina CONSTANTINESCU (59*) 0
Round 2 (2*) WEI Yili / ZHAO Tingting 15-3 / 15-2 KOON Wai Chee / LI Wing Mui (29*) 0
Round 2 (11*) HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung 15-5 / 15-7 Gail EMMS / Donna KELLOGG (12*) 0
Round 2 (6*) Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER 15-7 / 15-1 Nina WECKSTROM / Anu NIEMINEN (31*) 0
Round 2 (21*) Jo NOVITA / Lita NURLITA 9-15 / 17-15 / 17-14 CHEN Lin / JIANG Xuelian (22*) 0
Round 2 (4*) Mia AUDINA TJIPTAWAN / Lotte JONATHANS 15-0 / 15-1 Amelie FELX / Valerie LOKER (110*) 0
Round 2 (50*) Kirsteen MCEWAN-MILLER / Rita Yuan GAO 15-9 / 5-15 / 15-9 Liza SMITH / Suzanne RAYAPPAN (14*) 0
Round 2 (15*) Nicole GRETHER / Juliane SCHENK 15-2 / 15-8 Robyn ASHWORTH / Harriet JOHNSON (81*) 0
Round 2 (5*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 15-3 / 15-5 Natalia GORODNICHEVA / Elena SUKHAREVA (19*) 0
Round 2 (17*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-2 / 15-7 Carina METTE / Kathrin PIOTROWSKI (13*) 0
Round 2 (16*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 15-8 / 15-6 Jwala GUTTA / Shruti KURIEN (124*) 0
Round 2 (1*) GAO Ling / HUANG Sui 15-3 / 15-1 Sukma Wijaya DEVI / Liliyana NATSIR (83*) 0
Round 2 (10*) Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS 15-7 / 15-1 Tatiana VERGE / Victoria WRIGHT (70*) 0
Round 2 (7*) Chikako NAKAYAMA / Keiko YOSHITOMI 15-4 / 15-3 Helen NICHOL / Charmaine REID (26*) 0
Round 2 (151*) Neli BOTEVA / Petya NEDELCHEVA 15-10 / 15-5 Felicity GALLUP / Joanne MUGGERIDGE (27*) 0
Round 2 (3*) Ann-Lou JORGENSEN / Rikke OLSEN 15-4 / 15-3 Judith BAUMEYER / Fabienne BAUMEYER (42*) 0
Round 3 (2*) WEI Yili / ZHAO Tingting 15-9 / 15-9 HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung (11*) 0
Round 3 (21*) Jo NOVITA / Lita NURLITA 15-9 / 15-12 Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER (6*) 0
Round 3 (4*) Mia AUDINA TJIPTAWAN / Lotte JONATHANS 15-6 / 15-10 Kirsteen MCEWAN-MILLER / Rita Yuan GAO (50*) 0
Round 3 (9*) Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO 15-7 / 15-12 Nicole GRETHER / Juliane SCHENK (15*) 0
Round 3 (17*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-10 / 15-6 LEE Kyung Won / RA Kyung Min (5*) 0
Round 3 (1*) GAO Ling / HUANG Sui 15-9 / 15-1 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (16*) 0
Round 3 (7*) Chikako NAKAYAMA / Keiko YOSHITOMI 10-15 / 15-10 / 15-12 Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS (10*) 0
Round 3 (3*) Ann-Lou JORGENSEN / Rikke OLSEN 15-13 / 15-6 Neli BOTEVA / Petya NEDELCHEVA (151*) 0
Quarter-final (2*) WEI Yili / ZHAO Tingting 15-3 / 15-10 Jo NOVITA / Lita NURLITA (21*) 0
Quarter-final (9*) Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO 15-9 / 15-8 Mia AUDINA TJIPTAWAN / Lotte JONATHANS (4*) 0
Quarter-final (1*) GAO Ling / HUANG Sui 15-11 / 15-3 YANG Wei / ZHANG Jiewen (17*) 0
Quarter-final (3*) Ann-Lou JORGENSEN / Rikke OLSEN 15-2 / 8-15 / 15-7 Chikako NAKAYAMA / Keiko YOSHITOMI (7*) 0
Semi-final (2*) WEI Yili / ZHAO Tingting 15-9 / 15-11 Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO (9*) 0
Semi-final (1*) GAO Ling / HUANG Sui 15-5 / 15-2 Ann-Lou JORGENSEN / Rikke OLSEN (3*) 0
Final (1*) GAO Ling / HUANG Sui 15-8 / 15-11 WEI Yili / ZHAO Tingting (2*) 0
WS
Round 1 (29*) Elena SUKHAREVA 11-6 / 11-3 Eva LEE (94*) 0
Round 1 (22*) JUN Jae Youn 6-11 / 11-3 / 11-8 Marina ANDRIEVSKAYA (12*) 0
Round 1 (58*) Chia-Chi HUANG 11-0 / 11-2 Santi WIBOWO (123*) 0
Round 1 (3*) ZHOU Mi 13-11 / 11-2 YAO Jie (23*) 0
Round 1 (39*) Yuki SHIMADA 11-2 / 11-1 Maja POHAR (176*) 0
Round 1 (19*) Kaori MORI 11-7 / 13-12 Kelly MORGAN (30*) 0
Round 1 (82*) Trupti MURGUNDE 9-11 / 11-4 / 11-9 Dolores MARCO (60*) 0
Round 1 (1*) GONG Ruina 11-0 / 11-0 Chrisa GEORGALI (133*) 0
Round 1 (86*) Mew Choo WONG 11-2 / 11-4 Nina WECKSTROM (41*) 0
Round 1 (11*) Karina DE WIT 13-10 / 8-11 / 11-3 Denyse JULIEN (52*) 0
Round 1 (65*) Susan EGELSTAFF 11-1 / 11-4 Marketa KOUDELKOVA (114*) 0
Round 1 (6*) XIE Xingfang 11-2 / 11-9 Luxi XIAO (44*) 0
Round 1 (46*) Tine BAUN 2-11 / 11-8 / 11-4 Petya NEDELCHEVA (32*) 0
Round 1 (20*) Tracey HALLAM 1-11 / 11-2 / 11-4 Miho TANAKA (18*) 0
Round 1 (36*) Juliane SCHENK 4-11 / 11-9 / 11-3 Dian Novita SARI (66*) 0
Round 1 (33*) Li LI 11-2 / 11-1 Mesinee MANGKALAKIRI (88*) 0
Round 1 (17*) Judith MEULENDIJKS 11-2 / 11-4 Ragna INGOLFSDOTTIR (79*) 0
Round 1 (26*) Nicole GRETHER 11-0 / 11-4 Harriet JOHNSON (84*) 0
Round 1 (9*) Kanako YONEKURA 11-5 / 11-4 Jill PITTARD (38*) 0
Round 1 (106*) Rita Yuan GAO 11-1 / 11-2 Lorena BLANCO (101*) 0
Round 1 (14*) Petra REICHEL 11-4 / 11-4 Charmaine REID (28*) 0
Round 1 (45*) KOON Wai Chee 11-2 / 11-2 Grace DANIEL (260*) 0
Round 1 (5*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-0 / 11-1 Hanna PROCHAZKOVA (137*) 0
Round 1 (24*) Anu NIEMINEN 11-1 / 11-0 Simone PRUTSCH (53*) 0
Round 1 (199*) CHIEN Yu Chin 11-3 / 11-4 Julia MANN (15*) 0
Round 1 (55*) Yuli MARFUAH 13-10 / 8-11 / 13-10 Maja TVRDY (80*) 0
Round 1 (8*) Camilla MARTIN 11-3 / 11-1 Tatiana VERGE (98*) 0
Round 1 (25*) Aparna POPAT 13-10 / 11-8 LING Wan Ting (31*) 0
Round 1 (13*) KIM Kyeung Ran 13-11 / 11-4 Sara PERSSON (27*) 0
Round 1 (37*) Agnese ALLEGRINI 11-0 / 11-9 Diana DIMOVA (139*) 0
Round 1 (2*) ZHANG Ning 11-1 / 11-4 Ekaterina VIKULOVA (69*) 0
Round 2 (4*) WANG Chen 11-8 / 11-5 Elena SUKHAREVA (29*) 0
Round 2 (22*) JUN Jae Youn 5-11 / 11-1 / 11-8 Chia-Chi HUANG (58*) 0
Round 2 (3*) ZHOU Mi 9-11 / 11-5 / 11-3 Yuki SHIMADA (39*) 0
Round 2 (19*) Kaori MORI 11-6 / 11-0 Trupti MURGUNDE (82*) 0
Round 2 (1*) GONG Ruina 11-6 / 11-3 Mew Choo WONG (86*) 0
Round 2 (11*) Karina DE WIT 11-5 / 11-9 Susan EGELSTAFF (65*) 0
Round 2 (6*) XIE Xingfang 11-4 / 11-8 Tine BAUN (46*) 0
Round 2 (20*) Tracey HALLAM 11-8 / 11-2 Juliane SCHENK (36*) 0
Round 2 (17*) Judith MEULENDIJKS 11-3 / 11-4 Li LI (33*) 0
Round 2 (9*) Kanako YONEKURA 11-1 / 9-11 / 13-11 Nicole GRETHER (26*) 0
Round 2 (14*) Petra REICHEL 11-3 / 4-11 / 11-3 Rita Yuan GAO (106*) 0
Round 2 (5*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-8 / 11-6 KOON Wai Chee (45*) 0
Round 2 (24*) Anu NIEMINEN 11-3 / 11-3 CHIEN Yu Chin (199*) 0
Round 2 (8*) Camilla MARTIN 11-4 / 11-3 Yuli MARFUAH (55*) 0
Round 2 (25*) Aparna POPAT 7-9 KIM Kyeung Ran (13*) 0
Round 2 (2*) ZHANG Ning 11-4 / 11-6 Agnese ALLEGRINI (37*) 0
Round 3 (4*) WANG Chen 11-1 / 11-8 JUN Jae Youn (22*) 0
Round 3 (3*) ZHOU Mi 11-5 / 11-6 Kaori MORI (19*) 0
Round 3 (1*) GONG Ruina 11-5 / 11-2 Karina DE WIT (11*) 0
Round 3 (6*) XIE Xingfang 11-1 / 11-0 Tracey HALLAM (20*) 0
Round 3 (9*) Kanako YONEKURA 11-5 / 11-7 Judith MEULENDIJKS (17*) 0
Round 3 (5*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-2 / 11-4 Petra REICHEL (14*) 0
Round 3 (8*) Camilla MARTIN 11-3 / 11-3 Anu NIEMINEN (24*) 0
Round 3 (2*) ZHANG Ning 11-4 / 11-5 Aparna POPAT (25*) 0
Quarter-final (3*) ZHOU Mi 11-6 / 5-11 / 11-4 WANG Chen (4*) 0
Quarter-final (1*) GONG Ruina 13-11 / 11-4 XIE Xingfang (6*) 0
Quarter-final (5*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-5 / 11-0 Kanako YONEKURA (9*) 0
Quarter-final (2*) ZHANG Ning 11-6 / 11-0 Camilla MARTIN (8*) 0
Semi-final (1*) GONG Ruina 11-2 / 11-4 ZHOU Mi (3*) 0
Semi-final (2*) ZHANG Ning 11-7 / 11-0 Mia AUDINA TJIPTAWAN (5*) 0
Final (2*) ZHANG Ning 11-6 / 11-3 GONG Ruina (1*) 0
XD
Round 1 (172*) Choon Eng CHEW / Eei Hui CHIN 15-13 / 17-14 Bjoern SIEGEMUND / Nicol PITRO (26*) 0
Round 1 (12*) KIM Yong Hyun / LEE Hyo Jung 15-11 / 15-12 ZHENG Bo / ZHANG Jiewen - 0
Round 1 (34*) NJOTO Albertus Susanto / WANG Chen 15-4 / 15-8 Mike CHANSAWANGPUVANA / Eva LEE (73*) 0
Round 1 (58*) Konstantin DOBREV / Petya NEDELCHEVA 15-5 / 15-12 Matthew HUGHES / Joanne MUGGERIDGE (24*) 0
Round 1 (36*) Svetoslav STOYANOV / Victoria WRIGHT 15-7 / 15-13 Philippe BOURRET / Denyse JULIEN (23*) 0
Round 1 (15*) Norio IMAI / Chikako NAKAYAMA 15-3 / 15-6 Andrej POHAR / Maja POHAR (775*) 0
Round 1 (17*) Anggun NUGROHO / Eny WIDIOWATI 15-6 / 15-9 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (44*) 0
Round 1 (22*) Kristof HOPP / Kathrin PIOTROWSKI 15-5 / 15-2 Julian HRISTOV / Diana DIMOVA (87*) 0
Round 1 (7*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 15-2 / 15-2 Roman ZIRNWALD / Simone PRUTSCH (108*) 0
Round 1 (66*) SANG Yang / CHEN Lin 15-5 / 5-15 / 15-9 Jose Antonio CRESPO / Dolores MARCO (30*) 0
Round 1 (32*) Frederik BERGSTROM / Johanna PERSSON 15-1 / 15-7 Mike BERES / Kara SOLMUNDSON (636*) 0
Round 1 (27*) LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi 15-8 / 15-11 Graham HURRELL / Joanne NICHOLAS (21*) 0
Round 1 (10*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-0 / 15-3 Jiri SKOCDOPOLE / Hanna PROCHAZKOVA (39*) 0
Round 1 (60*) TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing 15-5 / 15-6 Mathew FOGARTY / Lina TAFT (49*) 0
Round 1 (9*) Lars PAASKE / Pernille HARDER 15-4 / 17-14 Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA (25*) 0
Round 2 (1*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-4 / 15-1 Theodoros VELKOS / Chrisa GEORGALI (311*) 0
Round 2 (14*) Robert BLAIR / Natalie MUNT 15-2 / 15-6 Choon Eng CHEW / Eei Hui CHIN (172*) 0
Round 2 (13*) Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI 15-1 / 15-2 Richard WILLIAMS / Robyn ASHWORTH (131*) 0
Round 2 (12*) KIM Yong Hyun / LEE Hyo Jung 17-15 / 17-14 NJOTO Albertus Susanto / WANG Chen (34*) 0
Round 2 (2*) Jonas RASMUSSEN / Rikke OLSEN 15-10 / 15-2 Simon ARCHER / Kirsteen MCEWAN-MILLER (42*) 0
Round 2 (36*) Svetoslav STOYANOV / Victoria WRIGHT 15-1 / 15-9 Konstantin DOBREV / Petya NEDELCHEVA (58*) 0
Round 2 (5*) Chris BRUIL / Lotte JONATHANS 15-13 / 15-13 Robby ISTANTA / Yunita TETTY (52*) 0
Round 2 (17*) Anggun NUGROHO / Eny WIDIOWATI 15-13 / 10-15 / 15-7 Norio IMAI / Chikako NAKAYAMA (15*) 0
Round 2 (7*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 15-5 / 15-4 Kristof HOPP / Kathrin PIOTROWSKI (22*) 0
Round 2 (66*) SANG Yang / CHEN Lin 17-16 / 12-15 / 17-14 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA (8*) 0
Round 2 (32*) Frederik BERGSTROM / Johanna PERSSON 15-7 / 15-2 Tadashi OHTSUKA / Shizuka YAMAMOTO (16*) 0
Round 2 (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-8 / 15-4 Thomas TESCHE / Carina METTE (33*) 0
Round 2 (10*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-5 / 15-7 LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi (27*) 0
Round 2 (6*) Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN 15-2 / 15-6 Liam INGRAM / Kerry Ann SHEPPARD (78*) 0
Round 2 (9*) Lars PAASKE / Pernille HARDER 15-6 / 15-9 TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing (60*) 0
Round 2 (3*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-2 / 15-9 YAU Tsz Yuk / KOON Wai Chee (70*) 0
Round 3 (1*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-4 / 15-2 Robert BLAIR / Natalie MUNT (14*) 0
Round 3 (12*) KIM Yong Hyun / LEE Hyo Jung 15-7 / 7-15 / 15-3 Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI (13*) 0
Round 3 (2*) Jonas RASMUSSEN / Rikke OLSEN 15-1 / 15-5 Svetoslav STOYANOV / Victoria WRIGHT (36*) 0
Round 3 (17*) Anggun NUGROHO / Eny WIDIOWATI 15-12 / 17-14 Chris BRUIL / Lotte JONATHANS (5*) 0
Round 3 (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-4 / 15-13 Frederik BERGSTROM / Johanna PERSSON (32*) 0
Round 3 (10*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 11-15 / 15-7 / 15-4 Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN (6*) 0
Round 3 (9*) Lars PAASKE / Pernille HARDER 15-9 / 15-12 Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER (3*) 0
Quarter-final (1*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-6 / 15-1 KIM Yong Hyun / LEE Hyo Jung (12*) 0
Quarter-final (2*) Jonas RASMUSSEN / Rikke OLSEN 15-1 / 15-7 Anggun NUGROHO / Eny WIDIOWATI (17*) 0
Quarter-final (7*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 15-11 / 15-9 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (4*) 0
Quarter-final (10*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-8 / 15-1 Lars PAASKE / Pernille HARDER (9*) 0
Semi-final (1*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-3 / 17-15 Jonas RASMUSSEN / Rikke OLSEN (2*) 0
Semi-final (10*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-7 / 15-5 CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting (7*) 0
Final (10*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-7 / 15-8 ZHANG Jun / GAO Ling (1*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 53 116 11 18.9% 2645 49.91 00:00:00 0 0 0.0%
MS 62 139 15 24.2% 3133 50.53 00:00:00 0 0 0.0%
WD 37 79 5 13.5% 1714 46.32 00:00:00 0 0 0.0%
WS 62 135 12 17.7% 2092 33.74 00:00:00 0 0 0.0%
XD 45 95 5 11.1% 2098 46.62 00:00:00 0 0 0.0%
Total 259 564 48 17.8% 11682 45.1 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 60 14 81.1%
Denmark 32 15 68.1%
Korea 23 11 67.7%
Netherlands 12 7 63.2%
Malaysia 14 9 60.9%
Indonesia 20 14 58.8%
Hong Kong 14 11 56.0%
Japan 16 14 53.3%
Chinese Taipei 4 4 50.0%
Thailand 3 3 50.0%
Poland 2 2 50.0%
Italy 1 1 50.0%
Portugal 1 1 50.0%
Australia 1 1 50.0%
France 5 6 45.5%
Scotland 4 5 44.4%
Spain 3 5 37.5%
Finland 3 5 37.5%
Bulgaria 4 7 36.4%
India 4 7 36.4%
Germany 6 11 35.3%
England 7 14 33.3%
Russia 4 8 33.3%
Singapore 3 6 33.3%
Ukraine 1 2 33.3%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Kunlavut VITIDSARN 21-5 / 21-16
2021 LOH Kean Yew KIDAMBI Srikanth 21-15 / 22-20
2019 Kento MOMOTA Anders ANTONSEN 21-9 / 21-3
2018 Kento MOMOTA SHI Yuqi 21-11 / 21-13
2017 Viktor AXELSEN LIN Dan 22-20 / 21-16
2015 CHEN Long LEE Chong Wei 21-14 / 21-17
2014 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-19
2013 LIN Dan LEE Chong Wei 16-21 / 21-13 / 20-17 Ret.
2011 LIN Dan LEE Chong Wei 20-22 / 21-14 / 23-21
2010 CHEN Jin Taufik HIDAYAT 21-13 / 21-15
2009 LIN Dan CHEN Jin 21-18 / 21-16
2007 LIN Dan Sony Dwi KUNCORO 21-11 / 22-20
2006 LIN Dan BAO Chunlai 18-21 / 21-17 / 21-12
2005 Taufik HIDAYAT LIN Dan 15-3 / 15-7
2003 XIA Xuanze Choong Hann WONG 15-6 / 13-15 / 15-6
2001 HENDRAWAN Peter Hoeg GADE 15-6 / 17-16
1999 SUN Jun PERMADI Fung 15-6 / 15-13
1997 Peter RASMUSSEN SUN Jun 16-17 / 18-13 / 15-10
1995 Harijanto ARBI PARK Sung Woo 15-11 / 15-8
1993 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-5 / 15-11
1991 Jianhua ZHAO Allan BUDI KUSUMA 18-13 / 15-4
1989 YANG Yang Ardy B WIRANATA 15-10 / 2-15 / 15-5
1987 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-2 / 13-15 / 15-12
1985 Han Jian Morten FROST HANSEN 14-18 / 15-10 / 15-8
1983 Icuk SUGIARTO Liem Swie King 15-8 / 12-15 / 17-16
1980 Rudy Hartono Liem Swie King 15-9 / 15-9
1977 Flemming Delfs Svend Pri 15-5 / 15-6