Malaysia Open  

Tournament Name: Malaysia Open 1995
Tournament Dates: 09/07/1995-09/07/1995
Location: Malaysia, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP
MS Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA
WD Julie BRADBURY / Joanne GOODE GIL Young Ah / JANG Hye Ock
WS Susi SUSANTI BANG Soo Hyun
XD KIM Dong Moon / GIL Young Ah TAO Xiaoqiang / WANG Xiaoyuan

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Chatchai BOONMEE / Kitipon KITIKUL 15-7 / 15-0 Zainal MALIK / Dirk SAAS - 0
Round 1 - Navdeep SINGH / Srishail . 15-3 / 15-6 Hj Danirudin DAUD / Amirul WAN - 0
Round 1 (313*) Chong Chen TEH / Choong Hann WONG 15-2 / 15-0 Fadzil Mat ARIS / Jeremy VELBERG - 0
Round 1 - Chong Ming CHAN / James CHUA 12-15 / 15-9 / 15-9 GAN Jeremy / NG Heng Hong - 0
Round 1 - Ville KINNUNEN / Ilkka NYQVIST 15-8 / 15-2 Marcus LOHSE / Stefan NEUMANN - 0
Round 1 - Teng Swee CHAN / Seng Yeow ONG 15-11 / 15-12 Yian Wai SIEW / YAP Yong Jyen - 0
Round 1 (306*) Jaseel P ISMAIL / Vijaydeep SINGH 15-9 / 15-7 TANG Soo Sen / YAP Wei Ming - 0
MD
Round 1 (4*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-5 / 15-6 Kim Pong Patrick LAU / Sian Peng TAN (43*) 0
Round 1 (168*) Takaaki HAYASHI / Norio IMAI 6-15 / 15-4 / 15-12 Eddeeza SAHA / Fredyno SAHA (37*) 0
Round 1 (9*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 15-6 / 15-13 JANG Chun Woong / LEE Dong Soo - 0
Round 1 (57*) CHAN Siu Kwong / HE Tim 15-9 / 15-9 Jaseel P ISMAIL / Vijaydeep SINGH (306*) 0
Round 1 (6*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 15-4 / 15-12 Sigit BUDIARTO / Dicky PURWOTJUGIONO (47*) 0
Round 1 (254*) Boo Hock KHOO / Chee Leong LEE 15-18 / 15-8 / 15-5 Chong Chen TEH / Choong Hann WONG (313*) 0
Round 1 (18*) Beng Kiang SOO / Kim Her TAN 15-9 / 18-17 Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV (12*) 0
Round 1 (163*) LIU Di / YANG Ming 15-1 / 15-2 HUANG Yeu-Der / WU Chun-Sheng - 0
Round 1 (20*) Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI 15-4 / 15-7 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (289*) 0
Round 1 (7*) Simon ARCHER / Chris HUNT 13-15 / 15-5 / 15-11 HORNG Shin-Jeng / HUANG Chuan-Chen (52*) 0
Round 1 (15*) Aras RAZAK / Aman SANTOSA 15-8 / 15-10 Chong Ming CHAN / James CHUA - 0
Round 1 (8*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 17-15 / 15-8 Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK (29*) 0
Round 1 - Chatchai BOONMEE / Kitipon KITIKUL 15-10 / 17-15 Soon Thoe CHEAH / Kar Wai LEONG - 0
Round 1 (46*) Cheh Chang PANG / Wee Chung PEI 18-14 / 15-10 LEE Wei-Jen / LIN Liang-Chun - 0
Round 1 (25*) KIM Dong Moon / YOO Yong Sung 15-7 / 15-4 MA Che Kong / TAM Kai Chuen (200*) 0
Round 1 (14*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-2 / 15-4 Shinji BITO / Fumihiko MACHIDA (281*) 0
Round 2 (4*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-6 / 15-2 Takaaki HAYASHI / Norio IMAI (168*) 0
Round 2 (9*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 16-17 / 15-13 / 15-5 CHAN Siu Kwong / HE Tim (57*) 0
Round 2 (6*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 15-4 / 15-1 Boo Hock KHOO / Chee Leong LEE (254*) 0
Round 2 (18*) Beng Kiang SOO / Kim Her TAN 11-15 / 15-9 / 18-14 LIU Di / YANG Ming (163*) 0
Round 2 (20*) Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI 17-15 / 18-16 Simon ARCHER / Chris HUNT (7*) 0
Round 2 (8*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 17-14 / 6-15 / 15-5 Aras RAZAK / Aman SANTOSA (15*) 0
Round 2 (46*) Cheh Chang PANG / Wee Chung PEI 15-12 / 15-11 Chatchai BOONMEE / Kitipon KITIKUL - 0
Round 2 (14*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-4 / 15-2 KIM Dong Moon / YOO Yong Sung (25*) 0
Quarter-final (4*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-10 / 15-12 Yee Guan YAP / Yee Hup YAP (9*) 0
Quarter-final (6*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 15-6 / 15-8 Beng Kiang SOO / Kim Her TAN (18*) 0
Quarter-final (8*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-12 / 15-8 Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI (20*) 0
Quarter-final (14*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-4 / 15-1 Cheh Chang PANG / Wee Chung PEI (46*) 0
Semi-final (6*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 1-15 / 15-8 / 15-12 Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO (4*) 0
Semi-final (14*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-5 / 15-0 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (8*) 0
Final (6*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 5-15 / 15-12 / 15-5 Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP (14*) 0
MS
Round 1 (1*) Harijanto ARBI 15-4 / 15-8 Yong Siang POH - 0
Round 1 (66*) Bruce FLOCKHART 15-10 / 15-4 KHOO Kok Kheng - 0
Round 1 (18*) Ewe Hock ONG 15-10 / 15-9 TAM Kai Chuen (63*) 0
Round 1 (340*) Ramesh NATHAN 15-12 / 18-15 Dharma GUNAWI (60*) 0
Round 1 (23*) LEE Kwang Jin 15-4 / 15-1 Jaseel P ISMAIL - 0
Round 1 (68*) Pontus JANTTI 15-11 / 15-12 Chong Chen TEH (334*) 0
Round 1 (24*) GE Cheng 15-13 / 15-11 Mahathir MUSTAFFA (806*) 0
Round 1 (330*) LIU En-Horng 15-5 / 15-12 YAP Yong Jyen - 0
Round 1 (228*) Kitipon KITIKUL 12-15 / 15-11 / 15-5 Etienne THOBOIS (96*) 0
Round 1 (54*) Muhammad Roslin HASHIM 15-8 / 15-10 Imay HENDRA (87*) 0
Round 1 (14*) KIM Hak Kyun 15-12 / 15-9 Chong Ming CHAN (423*) 0
Round 1 (50*) Fumihiko MACHIDA 8-15 / 15-11 / 15-12 Yong Chut KOO (77*) 0
Round 1 (3*) Allan BUDI KUSUMA 15-5 / 15-6 HUANG Yeu-Der (374*) 0
Round 1 (51*) Ah Heng LO 15-11 / 15-8 Cheng Foo YONG (300*) 0
Round 1 (16*) Jeroen VAN DIJK 15-10 / 15-8 Kuan Yang Adrian TAY (179*) 0
Round 1 (629*) WU Chun-Sheng 6-15 / 15-12 / 18-15 Davincy SAHA (108*) 0
Round 1 (268*) Kai Wui SHIM 15-9 / 15-11 Takaaki HAYASHI (196*) 0
Round 1 (26*) AHN Jae Chang 15-5 / 15-11 Seiichi WATANABE (266*) 0
Round 1 (92*) Peter Hoeg GADE 15-9 / 15-5 Michael SYDNEY - 0
Round 1 (11*) PERMADI Fung 15-4 / 15-3 Pierre PELUPESSY (53*) 0
Round 1 (35*) Hock Kin YONG 15-6 / 15-10 Choong Hann WONG (204*) 0
Round 1 (29*) CHEN Gang 15-10 / 15-9 Theam Teow LIM (244*) 0
Round 1 (207*) Jason WONG 15-10 / 15-8 Gee Boo Simon KOH (754*) 0
Round 1 (4*) Ardy B WIRANATA 15-1 / 15-2 KHOR Eng Chiun - 0
Round 1 (59*) Indra WIJAYA 15-8 / 15-1 Pedro VANNESTE (45*) 0
Round 1 (28*) Peter RASMUSSEN 15-5 / 15-11 JANG Chun Woong - 0
Round 1 (43*) Joris VAN SOERLAND 15-6 / 15-9 Kim Loong HOO - 0
Round 1 (17*) Rashid SIDEK 15-2 / 15-2 Shinji BITO (176*) 0
Round 1 (269*) ismail SAMAN 15-9 / 15-6 Kosol SIRIDUMRONGSAK (202*) 0
Round 1 (32*) George RIMARCDI 15-6 / 15-10 GAN Jeremy - 0
Round 1 (101*) CHANG Jeng-Shyuang 15-2 / 15-4 Kin Meng Horatius HWANG (355*) 0
Round 1 (8*) PARK Sung Woo 15-5 / 15-7 Chen PANG (49*) 0
Round 2 (1*) Harijanto ARBI 18-15 / 15-6 Bruce FLOCKHART (66*) 0
Round 2 (18*) Ewe Hock ONG 15-6 / 15-4 Ramesh NATHAN (340*) 0
Round 2 (23*) LEE Kwang Jin 15-11 / 15-7 Pontus JANTTI (68*) 0
Round 2 (330*) LIU En-Horng 15-9 / 15-13 GE Cheng (24*) 0
Round 2 (54*) Muhammad Roslin HASHIM 15-8 / 15-3 Kitipon KITIKUL (228*) 0
Round 2 (14*) KIM Hak Kyun 15-4 / 8-15 / 15-9 Fumihiko MACHIDA (50*) 0
Round 2 (3*) Allan BUDI KUSUMA 15-2 / 15-1 Ah Heng LO (51*) 0
Round 2 (16*) Jeroen VAN DIJK 15-3 / 15-10 WU Chun-Sheng (629*) 0
Round 2 (26*) AHN Jae Chang 15-10 / 15-9 Kai Wui SHIM (268*) 0
Round 2 (11*) PERMADI Fung 15-10 / 12-15 / 15-7 Peter Hoeg GADE (92*) 0
Round 2 (35*) Hock Kin YONG 11-15 / 15-9 / 15-12 CHEN Gang (29*) 0
Round 2 (4*) Ardy B WIRANATA 15-2 / 15-5 Jason WONG (207*) 0
Round 2 (59*) Indra WIJAYA 15-9 / 15-5 Peter RASMUSSEN (28*) 0
Round 2 (17*) Rashid SIDEK 15-3 / 15-2 Joris VAN SOERLAND (43*) 0
Round 2 (32*) George RIMARCDI 15-4 / 15-6 ismail SAMAN (269*) 0
Round 2 (8*) PARK Sung Woo 15-4 / 15-5 CHANG Jeng-Shyuang (101*) 0
Round 3 (1*) Harijanto ARBI 15-8 / 14-17 / 15-10 Ewe Hock ONG (18*) 0
Round 3 (23*) LEE Kwang Jin 15-4 / 15-10 LIU En-Horng (330*) 0
Round 3 (14*) KIM Hak Kyun 11-5 / 15-3 / 15-8 Muhammad Roslin HASHIM (54*) 0
Round 3 (3*) Allan BUDI KUSUMA 15-0 / 15-7 Jeroen VAN DIJK (16*) 0
Round 3 (11*) PERMADI Fung 15-11 / 15-3 AHN Jae Chang (26*) 0
Round 3 (4*) Ardy B WIRANATA 15-3 / 15-0 Hock Kin YONG (35*) 0
Round 3 (17*) Rashid SIDEK 15-6 / 15-5 Indra WIJAYA (59*) 0
Round 3 (8*) PARK Sung Woo 7-15 / 15-7 / 15-1 George RIMARCDI (32*) 0
Quarter-final (1*) Harijanto ARBI 15-10 / 15-6 LEE Kwang Jin (23*) 0
Quarter-final (3*) Allan BUDI KUSUMA 6-15 / 15-12 / 15-8 KIM Hak Kyun (14*) 0
Quarter-final (4*) Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-6 PERMADI Fung (11*) 0
Quarter-final (8*) PARK Sung Woo 11-15 / 15-11 / 15-7 Rashid SIDEK (17*) 0
Semi-final (3*) Allan BUDI KUSUMA 17-15 / 15-4 Harijanto ARBI (1*) 0
Semi-final (4*) Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-5 PARK Sung Woo (8*) 0
Final (3*) Allan BUDI KUSUMA 15-5 / 15-8 Ardy B WIRANATA (4*) 0
WD
Round 1 (10*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-0 / 15-1 ANG Li Peng / Cindy LIM - 0
Round 1 (29*) CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min 15-9 / 15-7 CHAN Hui Fung / CHAN Oi Ni - 0
Round 1 (20*) Tomomi MATSUO / Masako SAKAMOTO 15-0 / 15-1 KAVITHA / Noraizah Abu SAMAH - 0
Round 1 (17*) Plernta BOONYARIT / Pornsawan PLUNGWECH 15-5 / 15-5 Seok Choon KUAK / Zamaliah SIDEK (65*) 0
Round 1 (3*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-4 / 15-1 Norhasikin AMIN / Winnie LEE (313*) 0
Round 1 - Gillian C GOWERS / Sarah HARDAKER 15-1 / 15-0 Yen Peng CHIN / Yu Zanetta LEE - 0
Round 1 (7*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-1 / 15-1 Linda FRENCH / Erika VON HEILAND (107*) 0
Round 1 - Pei Pei LAW / LEAU Hui Ming 15-4 / 15-12 Beke RECHT / Anika SIETZ - 0
Round 1 - Idayu NORFHARA / WANG Soon Lian 15-9 / 16-18 / 15-8 Hardiana Abdul JALIL / Pei Tty WONG - 0
Round 1 (15*) Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI 15-4 / 15-2 CHONG Nga Fan / Chew Yen FONG - 0
Round 1 (38*) Elena RYBKHINA / Marina YAKUSHEVA 3-15 / 18-15 / 15-7 CHUNG Jae Hee / PARK Soo Yun (122*) 0
Round 1 (5*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-6 / 15-8 GOOI Yean Ling / Siew May LEE - 0
Round 1 (94*) Aiko MIYAMURA / Akiko MIYAMURA 15-0 / 15-7 Geevien SAHA / Hartini SAHA - 0
Round 1 (41*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-9 / 15-5 Rosalia ANASTASIA / Deyana LOMBAN - 0
Round 1 (22*) NGAN Fai / TUNG Chau Man 15-6 / 10-15 / 15-9 CHAN Ya-Lin / JENG Shwu-Jen (549*) 0
Round 1 (9*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-1 / 15-1 Bee Gaik NG / Joanne Swee Ling QUAY - 0
Round 2 (10*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-5 / 15-5 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (29*) 0
Round 2 (20*) Tomomi MATSUO / Masako SAKAMOTO 15-2 / 15-0 Plernta BOONYARIT / Pornsawan PLUNGWECH (17*) 0
Round 2 (3*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-14 / 15-7 Gillian C GOWERS / Sarah HARDAKER - 0
Round 2 (7*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-0 / 15-1 Pei Pei LAW / LEAU Hui Ming - 0
Round 2 (15*) Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI 15-0 / 15-2 Idayu NORFHARA / WANG Soon Lian - 0
Round 2 (5*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-10 / 15-4 Elena RYBKHINA / Marina YAKUSHEVA (38*) 0
Round 2 (41*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 18-15 / 12-15 / 15-5 Aiko MIYAMURA / Akiko MIYAMURA (94*) 0
Round 2 (9*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-4 / 15-9 NGAN Fai / TUNG Chau Man (22*) 0
Quarter-final (10*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-1 / 15-7 Tomomi MATSUO / Masako SAKAMOTO (20*) 0
Quarter-final (3*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-7 / 15-12 QIN Yiyuan / He Tian TANG (7*) 0
Quarter-final (5*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-7 / 15-12 Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI (15*) 0
Quarter-final (9*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 18-15 / 15-2 Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN (41*) 0
Semi-final (10*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-9 / 3-15 / 15-5 Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA (3*) 0
Semi-final (5*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-7 / 15-12 KIM Mee Hyang / KIM Shin Young (9*) 0
Final (5*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-10 / 15-11 GIL Young Ah / JANG Hye Ock (10*) 0
WS (qual)
Round 1 - Yu Zanetta LEE 11-8 / 11-2 Geevien SAHA - 0
Round 1 - WOO Pui Kuan 5-11 / 11-7 / 11-6 WANG Soon Lian - 0
Round 1 (426*) Pei Pei LAW 11-1 / 11-2 Linda FRENCH - 0
Round 1 (428*) Siew May LEE 11-2 / 11-1 Remember NGO (331*) 0
Round 1 - Firoza BATLIWALA 8-11 / 11-6 / 12-10 Yen Peng CHIN (333*) 0
Round 1 - CHAN Hui Fung 11-2 / 11-2 CHONG Nga Fan - 0
Round 2 - CHUNG Jae Hee 11-8 / 11-6 ANG Li Peng - 0
Round 2 - Ishwarii BOOPATHY 11-2 / 11-3 Erika VON HEILAND (422*) 0
Round 2 - Yu Zanetta LEE 10-12 / 11-6 / 11-2 Beke RECHT - 0
Round 2 - WOO Pui Kuan 11-3 / 11-8 Bee Gaik NG - 0
Round 2 (426*) Pei Pei LAW 11-4 / 12-11 GOOI Yean Ling - 0
Round 2 (246*) Leen AI 11-2 / 11-3 Siew May LEE (428*) 0
Round 2 - Firoza BATLIWALA 11-0 / 11-1 LEE Yu Dih - 0
Round 2 - CHAN Hui Fung 6-11 / 11-2 / 11-2 Anika SIETZ (305*) 0
WS
Round 1 (2*) BANG Soo Hyun 11-0 / 11-3 Leen AI (246*) 0
Round 1 (21*) Zarinah ABDULLAH 11-3 / 11-3 Norhasikin AMIN (136*) 0
Round 1 (7*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-6 / 11-6 Pornsawan PLUNGWECH (28*) 0
Round 1 (92*) Yoshiko OHTA 11-6 / 2-11 / 12-11 Monique HOOGLAND (32*) 0
Round 1 (3*) YE Zhaoying 11-6 / 11-7 MEILUAWATI (15*) 0
Round 1 (11*) Hisako MIZUI 11-3 / 11-1 JENG Shwu-Jen (88*) 0
Round 1 (17*) Marr JIHYUN 11-0 / 11-6 Yu Zanetta LEE - 0
Round 1 (27*) Margit BORG 11-3 / 5-1 / 11-6 Masako SAKAMOTO (51*) 0
Round 1 (96*) CHAN Ya-Lin 11-5 / 11-5 Yasuko MIZUI (43*) 0
Round 1 (12*) ZHANG Ning 11-0 / 11-4 Elena RYBKHINA (62*) 0
Round 1 (16*) Johanna Lee Joo Hyun 11-1 / 11-5 CHUNG Jae Hee - 0
Round 1 (4*) Xiaoqing LIM 11-1 / 11-3 Winnie LEE (209*) 0
Round 1 (18*) Takako IDA 6-11 / 11-3 / 11-4 Chia Fong CHAN (111*) 0
Round 1 (8*) RA Kyung Min 11-0 / 11-0 Fatimah KUMIN LIM (266*) 0
Round 1 (36*) DAI Yun 11-2 / 11-2 Firoza BATLIWALA - 0
Round 1 (1*) Susi SUSANTI 11-6 / 11-5 Somharuthai JAROENSIRI (13*) 0
Round 2 (2*) BANG Soo Hyun 11-0 / 11-2 Zarinah ABDULLAH (21*) 0
Round 2 (7*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-0 / 11-2 Yoshiko OHTA (92*) 0
Round 2 (3*) YE Zhaoying 12-11 / 11-2 Hisako MIZUI (11*) 0
Round 2 (17*) Marr JIHYUN 11-2 / 11-2 Margit BORG (27*) 0
Round 2 (12*) ZHANG Ning 7-11 / 11-7 / 11-9 CHAN Ya-Lin (96*) 0
Round 2 (4*) Xiaoqing LIM 5-11 / 12-11 / 11-2 Johanna Lee Joo Hyun (16*) 0
Round 2 (8*) RA Kyung Min 11-1 / 11-3 Takako IDA (18*) 0
Round 2 (1*) Susi SUSANTI 11-1 / 11-3 DAI Yun (36*) 0
Quarter-final (2*) BANG Soo Hyun 11-8 / 11-6 Mia AUDINA TJIPTAWAN (7*) 0
Quarter-final (3*) YE Zhaoying 12-9 / 11-5 Marr JIHYUN (17*) 0
Quarter-final (4*) Xiaoqing LIM 9-11 / 11-5 / 11-6 ZHANG Ning (12*) 0
Quarter-final (1*) Susi SUSANTI 11-4 / 11-2 RA Kyung Min (8*) 0
Semi-final (2*) BANG Soo Hyun 2-11 / 11-8 / 11-2 YE Zhaoying (3*) 0
Semi-final (1*) Susi SUSANTI 11-2 / 11-1 Xiaoqing LIM (4*) 0
Final (1*) Susi SUSANTI 11-1 / 11-6 BANG Soo Hyun (2*) 0
XD
Round 1 (7*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-7 / 15-9 LEE Dong Soo / PARK Soo Yun (464*) 0
Round 1 (218*) CHAN Siu Kwong / TUNG Chau Man 15-5 / 15-3 Chie Wai LEONG / Pei Tty WONG - 0
Round 1 - CHANG Jeng-Shyuang / JENG Shwu-Jen 15-5 / 15-10 Chee Leong LEE / Leen AI - 0
Round 1 (45*) Chris HUNT / Gillian C GOWERS 15-6 / 15-4 Seiichi WATANABE / Tomomi MATSUO - 0
Round 1 - YOO Yong Sung / KIM Shin Young 15-3 / 15-2 CHONG Nga Fan / Nik Ahmad Faiz NIK ABDULLAH - 0
Round 1 (32*) TAO Xiaoqiang / WANG Xiaoyuan 15-7 / 15-5 MA Che Kong / NGAN Fai - 0
Round 1 - Choon Eng CHEW / Seok Choon KUAK 14-17 / 15-9 / 15-10 LEE Wei-Jen / TSAI Hui-Min - 0
Round 1 - Rosman A RAZAK / Zamaliah SIDEK 15-12 / 15-6 Wee Chung PEI / Linda FRENCH - 0
Round 1 (58*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL 15-8 / 15-3 LIN Liang-Chun / CHEN Li-Chin - 0
Round 1 - Chatchai BOONMEE / Plernta BOONYARIT 15-5 / 15-7 Tsuen Seng LEE / Noraizah Abu SAMAH - 0
Round 1 (18*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-0 / 15-1 Hardiana Abdul JALIL / LYE Mun Kai - 0
Round 1 (43*) I PAULUS / Rosalia ANASTASIA 15-3 / 15-3 Muhammad Roslin HASHIM / Chew Yen FONG - 0
Round 1 - Norio IMAI / Masako SAKAMOTO 15-1 / 15-8 Cheh Chang PANG / Chia Fong CHAN - 0
Round 1 (6*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-2 / 15-8 LIU En-Horng / KO Hsin-Lin (256*) 0
Round 1 (454*) Aryono MIRANAT / Dede HASANAH W.O. Andreij ANTROPOV / Marina YAKUSHEVA - 0
Round 1 (81*) HE Tim / CHAN Oi Ni W.O. Nikolaj ZUEV / Elena RYBKHINA - 0
Round 2 (7*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-5 / 15-6 CHAN Siu Kwong / TUNG Chau Man (218*) 0
Round 2 (454*) Aryono MIRANAT / Dede HASANAH 15-2 / 15-5 CHANG Jeng-Shyuang / JENG Shwu-Jen - 0
Round 2 - YOO Yong Sung / KIM Shin Young 6-15 / 17-16 / 15-7 Chris HUNT / Gillian C GOWERS (45*) 0
Round 2 (32*) TAO Xiaoqiang / WANG Xiaoyuan 15-0 / 15-5 Choon Eng CHEW / Seok Choon KUAK - 0
Round 2 (58*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL 15-8 / 15-6 Rosman A RAZAK / Zamaliah SIDEK - 0
Round 2 (18*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-4 / 15-5 Chatchai BOONMEE / Plernta BOONYARIT - 0
Round 2 (43*) I PAULUS / Rosalia ANASTASIA 15-6 / 15-7 HE Tim / CHAN Oi Ni (81*) 0
Round 2 (6*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-8 / 15-11 Norio IMAI / Masako SAKAMOTO - 0
Quarter-final (454*) Aryono MIRANAT / Dede HASANAH 11-15 / 15-5 / 15-5 Nick PONTING / Joanne GOODE (7*) 0
Quarter-final (32*) TAO Xiaoqiang / WANG Xiaoyuan 15-10 / 17-14 YOO Yong Sung / KIM Shin Young - 0
Quarter-final (18*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-3 / 10-15 / 15-9 Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL (58*) 0
Quarter-final (43*) I PAULUS / Rosalia ANASTASIA 15-12 / 15-9 Simon ARCHER / Julie BRADBURY (6*) 0
Semi-final (32*) TAO Xiaoqiang / WANG Xiaoyuan 15-11 / 15-10 Aryono MIRANAT / Dede HASANAH (454*) 0
Semi-final (18*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-11 / 15-4 I PAULUS / Rosalia ANASTASIA (43*) 0
Final (18*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-7 / 15-9 TAO Xiaoqiang / WANG Xiaoyuan (32*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 70 8 25.8% 1640 52.9 00:00:00 0 0 0.0%
MS 63 137 11 17.5% 3080 48.89 00:00:00 0 0 0.0%
WD 31 67 5 16.1% 1410 45.48 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 69 7 22.6% 1028 33.16 00:00:00 0 0 0.0%
XD 29 62 4 13.8% 1349 46.52 00:00:00 0 0 0.0%
Total 185 405 35 18.9% 8507 45.98 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Canada 5 1 83.3%
Indonesia 27 9 75.0%
England 14 6 70.0%
Korea 36 16 69.2%
Sweden 9 4 69.2%
Finland 2 1 66.7%
China 15 8 65.2%
Thailand 12 8 60.0%
Denmark 6 4 60.0%
India 4 3 57.1%
Netherlands 5 5 50.0%
Scotland 1 1 50.0%
Japan 11 16 40.7%
Chinese Taipei 10 16 38.5%
Hong Kong 5 8 38.5%
Malaysia 37 74 33.3%
Singapore 5 10 33.3%
Russia 1 3 25.0%
U.S.A. 1 5 16.7%
Brunei Darussalem 0 1 0.0%
France 0 2 0.0%
Germany 0 5 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 21-4 / 21-7
2019 LIN Dan CHEN Long 9-21 / 21-17 / 21-11
2018 LEE Chong Wei Kento MOMOTA 21-17 / 23-21
2017 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-14
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-8
2015 CHEN Long LIN Dan 20-22 / 21-13 / 21-11
2014 LEE Chong Wei Tommy SUGIARTO 21-19 / 21-9
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-7 / 21-8
2012 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-6 / 21-13
2011 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-8 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-13 / 21-7
2009 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 21-14 / 21-13
2008 LEE Chong Wei LEE Hyun Il 21-15 / 11-21 / 21-17
2007 Peter Hoeg GADE BAO Chunlai 21-15 / 17-21 / 21-14
2006 LEE Chong Wei LIN Dan 21-18 / 18-21 / 23-21
2005 LEE Chong Wei LIN Dan 17-15 / 9-15 / 15-9
2004 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 15-3 / 15-12
2003 CHEN Hong LEE Chong Wei 15-9 / 15-5
2002 James CHUA Ewe Hock ONG 15-10 / 15-6
2001 Ewe Hock ONG Rony AGUSTINUS 3-7 / 7-2 / 7-0
2000 Taufik HIDAYAT XIA Xuanze 15-10 / 17-14
1999 LUO Yigang Choong Hann WONG 17-16 / 17-15
1998 Peter Hoeg GADE Jeffer ROSOBIN 15-5 / 15-12
1997 Hermawan SUSANTO Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-11
1996 Ewe Hock ONG Indra WIJAYA 1-15 / 15-1 / 15-7
1995 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-8
1994 Joko SUPRIANTO Rashid SIDEK 15-3 / 15-5
1993 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 11-15 / 15-5 / 17-14
1992 Rashid SIDEK Thomas STUER-LAURIDSEN 15-5 / 15-7
1991 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 15-4 / 15-5
1990 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 18-17 / 15-6
1989 XIONG Guobao Jianhua ZHAO 15-11 / 15-8