Indonesia Open  

Tournament Name: Indonesian Open 1990
Tournament Dates: 22/07/1990-22/07/1990
Location: Indonesia, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Jalani SIDEK / Razif SIDEK Thomas INDRAJAYA / Reony MAINAKY
MS Ardy B WIRANATA Eddy KURNIAWAN
WD CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN
WS LEE Young Suk Susi SUSANTI
XD Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN Aryono MIRANAT / Erma SULISTYANINGSIH

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (17*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 18-16 / 15-10 Antonius BUDI ARIANTHO / Dharma GUNAWI (197*) 0
Round 1 - Tri CAHYO / Tri WIDADE 15-8 / 15-11 Christian LJUNGMARK / Rikard MAGNUSSON (215*) 0
Round 1 (12*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-10 / 13-15 / 15-8 Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA (25*) 0
Round 1 (15*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 15-2 / 15-2 Beng Tiong ONG / Paul STEVENSON - 0
Round 1 - Ferry GUNAWAN / Muhammad NOOR 3-15 / 15-12 / 15-6 Hengky IRAWAN / Jesper KNUDSEN - 0
Round 1 (10*) Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-8 / 15-9 CHENG Yeone-Chyuan / LIAO Wei-Chieh (46*) 0
Round 1 (22*) Thomas INDRAJAYA / Reony MAINAKY 15-4 / 15-3 Chris JOGIS / Marcario PADRE - 0
Round 1 - Jefry TJOANDI / Indra WIJAYA 15-12 / 15-5 CHAN Wing Kit / NG Liang Hua (248*) 0
Round 1 - Haryadi HERRY / Denny KANTONO 15-6 / 9-15 / 15-0 CHAN Chi Choi / NG Pak Kum (206*) 0
Round 1 - Willy SUJONO / Ali TAUFIK 15-4 / 15-8 Thorsten REINEMANN / Andre TUMMER - 0
Round 1 (6*) Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 11-15 / 15-3 / 17-15 Yu Chen / YU Yong (92*) 0
Round 1 - Franki HARTANTO / MINTARNO 15-8 / 15-1 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA / Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (150*) 0
Round 1 - Masami OSANAI / Tatsuya YANAGIYA 15-3 / 15-3 Abdul Hamid KHAN / Chong Liang YOW (151*) 0
Round 1 (33*) KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng 15-3 / 15-5 Hansjuerg AEBI / Grazio FANELLI (152*) 0
Round 1 (119*) Peter AXELSSON / Jens OLSSON 15-11 / 15-4 Herly DJAENUDIN / Didit Suluh PATRIA - 0
Round 1 - David BAMFORD / Craig BOOLEY W.O. CHAN Kin Ngai / TSE Bun (110*) 0
Round 1 (399*) Chris HUNT / Julian ROBERTSON W.O. CHOI Sang Bum / LEE Kwang Jin - 0
Round 1 - Christof BREUER / Rainer DIEHL W.O. HE Xiangyang / JIANG Guoliang (72*) 0
Round 1 - Iguh DONOLEGO / Faris MAWARDI W.O. AHN Jae Chang / NAM Chul Hwan (403*) 0
Round 1 (9*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO W.O. Jyri AALTO / Tony TUOMINEN (DEC`D) - 0
Round 2 (120*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Nunung MUDIJANTO 15-4 / 15-1 Thomas ALTHAUS / Jorge RODRIGUEZ (109*) 0
Round 2 (36*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-3 / 15-6 Paulus USMAN / UWIN - 0
Round 2 (17*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 15-7 / 15-7 Tri CAHYO / Tri WIDADE - 0
Round 2 (12*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-5 / 15-6 Chris HUNT / Julian ROBERTSON (399*) 0
Round 2 (15*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 15-5 / 15-3 Ferry GUNAWAN / Muhammad NOOR - 0
Round 2 (22*) Thomas INDRAJAYA / Reony MAINAKY 15-1 / 15-6 Jefry TJOANDI / Indra WIJAYA - 0
Round 2 - Haryadi HERRY / Denny KANTONO 18-17 / 15-4 Iguh DONOLEGO / Faris MAWARDI - 0
Round 2 (6*) Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-3 / 15-9 Willy SUJONO / Ali TAUFIK - 0
Round 2 - Franki HARTANTO / MINTARNO 15-9 / 15-12 Masami OSANAI / Tatsuya YANAGIYA - 0
Round 2 (9*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-3 / 15-10 KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng (33*) 0
Round 2 - Rexy MAINAKY / Richard MAINAKY 17-14 / 15-4 Peter AXELSSON / Jens OLSSON (119*) 0
Round 2 - KIM Moon Soo / SHON Jin Hwan 15-6 / 15-1 A LAY / MUHDAR - 0
Round 2 - Joko MARDIANTO / Aryono MIRANAT 15-5 / 15-5 Rudi GUNAWAN / Dicky PURWOTJUGIONO (100*) 0
Round 2 (1*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-12 / 15-1 HUANG Yi / LI Jian (212*) 0
Round 2 - TIAN Bingyi / YU Lizhi W.O. David BAMFORD / Craig BOOLEY - 0
Round 2 (10*) Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON W.O. Christof BREUER / Rainer DIEHL - 0
Round 3 - TIAN Bingyi / YU Lizhi 14-17 / 15-7 / 18-16 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Nunung MUDIJANTO (120*) 0
Round 3 (17*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 12-15 / 15-11 / 15-12 Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA (36*) 0
Round 3 (12*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-10 / 15-8 Imay HENDRA / Bagus SETIADI (15*) 0
Round 3 (22*) Thomas INDRAJAYA / Reony MAINAKY 15-1 / 15-9 Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON (10*) 0
Round 3 (6*) Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-5 / 15-8 Haryadi HERRY / Denny KANTONO - 0
Round 3 (9*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-2 / 15-9 Franki HARTANTO / MINTARNO - 0
Round 3 - Rexy MAINAKY / Richard MAINAKY 15-13 / 15-2 KIM Moon Soo / SHON Jin Hwan - 0
Round 3 (1*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 8-15 / 15-8 / 15-3 Joko MARDIANTO / Aryono MIRANAT - 0
Quarter-final - TIAN Bingyi / YU Lizhi 15-5 / 1-0 Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK (17*) 0
Quarter-final (22*) Thomas INDRAJAYA / Reony MAINAKY 15-6 / 7-15 / 1-0 Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO (12*) 0
Quarter-final (9*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-1 / 15-4 Jan PAULSEN / Henrik SVARRER (6*) 0
Quarter-final (1*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-7 / 15-7 Rexy MAINAKY / Richard MAINAKY - 0
Semi-final (22*) Thomas INDRAJAYA / Reony MAINAKY 15-12 / 7-15 / 15-12 TIAN Bingyi / YU Lizhi - 0
Semi-final (1*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 1-15 / 17-15 / 15-10 Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO (9*) 0
Final (1*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-4 / 15-5 Thomas INDRAJAYA / Reony MAINAKY (22*) 0
MS
Round 1 (45*) Paul STEVENSON 5-15 / 15-4 / 15-11 Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (109*) 0
Round 1 (83*) YU Lizhi 15-7 / 15-8 Didit Suluh PATRIA (360*) 0
Round 1 (74*) LIU En-Horng 15-1 / 15-0 E. DADAN - 0
Round 1 (12*) Anders W NIELSEN 5-15 / 15-3 / 7-2 LEE Kwang Jin (102*) 0
Round 1 (21*) PERMADI Fung 15-11 / 15-9 Chris JOGIS (46*) 0
Round 1 (208*) Rexy MAINAKY 15-9 / 15-3 Tony TUOMINEN (DEC`D) (68*) 0
Round 1 (191*) F HERGIONO 15-4 / 15-2 Julian ROBERTSON (832*) 0
Round 1 (76*) Tiong Ping LIOE 15-5 / 7-15 / 15-1 CHAN Wing Kit (178*) 0
Round 1 - Beng Tiong ONG 12-15 / 15-5 / 15-4 Chong Liang YOW (709*) 0
Round 1 (105*) LIN Shyau-Hsin 15-12 / 6-15 / 15-10 Christian LJUNGMARK (237*) 0
Round 1 (9*) Ardy B WIRANATA 15-2 / 15-1 Hansjuerg AEBI (421*) 0
Round 1 (330*) Chris HUNT 15-11 / 15-7 Thorsten REINEMANN - 0
Round 1 (91*) Rikard MAGNUSSON W.O. Kok Keong FOO (1*) 0
Round 1 (10*) Hermawan SUSANTO W.O. Rainer DIEHL - 0
Round 1 (433*) Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA W.O. Jyri AALTO (54*) 0
Round 1 (110*) Juang JAYADI W.O. Shuji MATSUNO (69*) 0
Round 1 (62*) Pramote TEERAWIWATANA W.O. Sony Boy TUMOWAN (387*) 0
Round 2 (7*) Jianhua ZHAO 15-5 / 15-9 Jens OLSSON (26*) 0
Round 2 (49*) Bambang SUPRIANTO 15-6 / 15-0 NAM Chul Hwan (148*) 0
Round 2 (137*) Yanto FEBIYANTO 15-9 / 15-6 CHAN Kin Ngai (38*) 0
Round 2 (268*) Kok Kiong YOU 15-7 / 15-4 Andre TUMMER - 0
Round 2 (80*) Surachai MAKKASASITHORN 15-5 / 15-2 Jorge RODRIGUEZ (313*) 0
Round 2 - Ferry GUNAWAN 15-12 / 15-12 LI Jian (219*) 0
Round 2 (28*) Darren J HALL 15-4 / 15-11 LIN Wei-Chen (101*) 0
Round 2 (4*) Allan BUDI KUSUMA 15-2 / 15-2 Leng Kang Donald KOH (106*) 0
Round 2 (41*) Vacharapan KHAMTHONG 15-11 / 15-5 C ARIEF - 0
Round 2 - Cun CUN 11-15 / 15-5 / 15-2 Thomas ALTHAUS (75*) 0
Round 2 (25*) Harijanto ARBI 15-6 / 18-15 Abdul Hamid KHAN (65*) 0
Round 2 (45*) Paul STEVENSON 15-1 / 15-6 Rikard MAGNUSSON (91*) 0
Round 2 (10*) Hermawan SUSANTO 7-15 / 15-3 / 15-4 YU Lizhi (83*) 0
Round 2 (74*) LIU En-Horng 1-15 / 15-8 / 15-11 Anders W NIELSEN (12*) 0
Round 2 (208*) Rexy MAINAKY 9-15 / 15-12 / 15-9 PERMADI Fung (21*) 0
Round 2 (110*) Juang JAYADI 15-3 / 15-4 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA (433*) 0
Round 2 (191*) F HERGIONO 15-9 / 15-12 Pramote TEERAWIWATANA (62*) 0
Round 2 - Beng Tiong ONG 10-15 / 18-13 / 15-12 Tiong Ping LIOE (76*) 0
Round 2 (9*) Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-7 LIN Shyau-Hsin (105*) 0
Round 2 (158*) RUSMANTO 15-2 / 15-4 Chris HUNT (330*) 0
Round 2 (22*) LIU Jun 15-8 / 15-6 Henry G WIYADI - 0
Round 2 (3*) Rashid SIDEK 15-7 / 15-8 Aras RAZAK (165*) 0
Round 2 (5*) Sompol KUKASEMKIJ 15-1 / 15-1 Christof BREUER - 0
Round 2 (13*) WU Wenkai 13-18 / 15-2 / 15-4 LEE Mou-Chou (57*) 0
Round 2 (436*) NG Liang Hua 15-6 / 15-2 Grazio FANELLI (631*) 0
Round 2 (24*) Peter AXELSSON 15-4 / 15-0 Hengky IRAWAN (107*) 0
Round 2 (6*) Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-2 Masami OSANAI (90*) 0
Round 2 (15*) Eddy KURNIAWAN W.O. Shinji MATSUURA (100*) 0
Round 2 (48*) CHOI Sang Bum W.O. Par-Gunnar JONSSON (39*) 0
Round 2 (474*) HENDRAWAN W.O. AHN Jae Chang (79*) 0
Round 2 (59*) Bram FERNARDIN W.O. Yoke Meng KWAN (36*) 0
Round 2 - I PAULUS W.O. Stephen P BUTLER (29*) 0
Round 3 (49*) Bambang SUPRIANTO 15-6 / 12-15 / 15-12 Jianhua ZHAO (7*) 0
Round 3 (137*) Yanto FEBIYANTO 15-4 / 15-4 Kok Kiong YOU (268*) 0
Round 3 (15*) Eddy KURNIAWAN 15-8 / 15-4 Surachai MAKKASASITHORN (80*) 0
Round 3 (28*) Darren J HALL 15-1 / 15-1 Ferry GUNAWAN - 0
Round 3 (4*) Allan BUDI KUSUMA 12-15 / 15-7 / 15-11 Vacharapan KHAMTHONG (41*) 0
Round 3 (25*) Harijanto ARBI 15-1 / 15-1 Cun CUN - 0
Round 3 (10*) Hermawan SUSANTO 15-11 / 15-1 Paul STEVENSON (45*) 0
Round 3 (74*) LIU En-Horng 15-10 / 15-1 Rexy MAINAKY (208*) 0
Round 3 (191*) F HERGIONO 9-15 / 15-5 / 15-2 Juang JAYADI (110*) 0
Round 3 (9*) Ardy B WIRANATA 15-0 / 15-4 Beng Tiong ONG - 0
Round 3 (22*) LIU Jun 15-4 / 15-9 RUSMANTO (158*) 0
Round 3 (3*) Rashid SIDEK 15-3 / 15-8 CHOI Sang Bum (48*) 0
Round 3 (5*) Sompol KUKASEMKIJ 15-3 / 15-8 HENDRAWAN (474*) 0
Round 3 (13*) WU Wenkai 15-10 / 17-16 Bram FERNARDIN (59*) 0
Round 3 - I PAULUS 15-3 / 15-4 NG Liang Hua (436*) 0
Round 3 (6*) Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-2 Peter AXELSSON (24*) 0
Round 4 (49*) Bambang SUPRIANTO 15-4 / 15-2 Yanto FEBIYANTO (137*) 0
Round 4 (15*) Eddy KURNIAWAN 15-9 / 12-15 / 15-10 Darren J HALL (28*) 0
Round 4 (4*) Allan BUDI KUSUMA 18-13 / 15-12 Harijanto ARBI (25*) 0
Round 4 (10*) Hermawan SUSANTO 15-8 / 15-5 LIU En-Horng (74*) 0
Round 4 (9*) Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-6 F HERGIONO (191*) 0
Round 4 (22*) LIU Jun 15-11 / 12-15 / 15-4 Rashid SIDEK (3*) 0
Round 4 (13*) WU Wenkai 15-9 / 15-6 Sompol KUKASEMKIJ (5*) 0
Round 4 (6*) Joko SUPRIANTO 15-2 / 15-3 I PAULUS - 0
Quarter-final (15*) Eddy KURNIAWAN 15-11 / 15-9 Bambang SUPRIANTO (49*) 0
Quarter-final (4*) Allan BUDI KUSUMA 15-11 / 15-9 Hermawan SUSANTO (10*) 0
Quarter-final (9*) Ardy B WIRANATA 18-15 / 15-8 LIU Jun (22*) 0
Quarter-final (6*) Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-5 WU Wenkai (13*) 0
Semi-final (15*) Eddy KURNIAWAN 15-11 / 16-18 / 15-12 Allan BUDI KUSUMA (4*) 0
Semi-final (9*) Ardy B WIRANATA 18-12 / 15-6 Joko SUPRIANTO (6*) 0
Final (9*) Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-5 Eddy KURNIAWAN (15*) 0
WD
Round 1 (51*) CHEN Ying / SHENG Wenqing 15-3 / 15-12 (CJV) ERNAWATI / S RUNNY - 0
Round 1 (3*) Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-11 / 14-17 / 15-10 Mei Hwa KHO / Minarti TIMUR (78*) 0
Round 1 - K HERMINI / C. ITA 15-10 / 11-15 / 18-15 CATHERINE / Bettina VILLARS - 0
Round 1 - Selvie KARTENEGARA / TITIN 15-3 / 15-11 TANG Jiuhong / ZHOU Lei - 0
Round 1 (40*) GIL Young Ah / SHIM Eun Jung 15-0 / 15-7 Swa CAHAYAWATI / Asih TRIANI (165*) 0
Round 1 (21*) FINARSIH / Eliza NATHANAEL 15-7 / 15-8 Rhonda CATOR / Anna (Oi Chan) LAO (41*) 0
Round 1 (4*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-4 / 15-8 CHEN Hsiao-Li / SHYU Yu-Ling (63*) 0
Round 1 (341*) Feng LI / PAN Li W.O. Lidya DJAELAWIJAYA / SUMIATI (JABAR) (169*) 0
Round 1 (39*) Fiona SMITH / Helen S TROKE W.O. S HERAWATI / (F) Spare 10 - 0
Round 2 (15*) CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-2 / 15-2 Yuliani SANTOSO / Lilik SUDARWATI - 0
Round 2 (1*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-3 / 15-9 IVONE / MARGIYANI - 0
Round 2 - Enny NURAINI / Lili TAMPI 15-10 / 15-7 CHE Ling / Yuhong LIU - 0
Round 2 (51*) CHEN Ying / SHENG Wenqing 15-0 / 15-9 Lidya DJAELAWIJAYA / SUMIATI (JABAR) (169*) 0
Round 2 (3*) Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-3 / 15-6 K HERMINI / C. ITA - 0
Round 2 (40*) GIL Young Ah / SHIM Eun Jung 15-8 / 15-7 Selvie KARTENEGARA / TITIN - 0
Round 2 (341*) Feng LI / PAN Li 15-9 / 15-2 FINARSIH / Eliza NATHANAEL (21*) 0
Round 2 (4*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-4 / 15-2 Fiona SMITH / Helen S TROKE (39*) 0
Round 2 (16*) JUNG Eun Hwa / SHON Hye Joo 15-5 / 15-5 Titik ENDANG / Reny HANDAYANI - 0
Round 2 - GUAN Weizhen / SHI Fangjing 15-1 / 15-2 Astrid CRABO / Maria de la Paz LUNA - 0
Round 2 - Sarwendah KUSUMAWARDHANI / Susi SUSANTI 15-4 / 15-6 Somharuthai JAROENSIRI / Pornsawan PLUNGWECH (14*) 0
Round 2 (30*) Dorte KJAER / Lotte OLSEN 15-8 / 15-10 Zelin RESIANA / Ay Ling THE - 0
Round 2 (2*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-8 / 15-8 HU Ning / Wenjing WU (159*) 0
Round 2 (29*) Plernta BOONYARIT / Ladawan MULASARTSATHORN W.O. Kimiko JINNAI / Hisako MORI (7*) 0
Round 2 (47*) KANG Chia Yi / LIN Hui-Hsu W.O. Verawaty FAJRIN / Yanti KUSMIATIE (18*) 0
Round 2 - HUANG Ying / LIU Yanfen W.O. Kazue KANAI / Kumiko KITAMOTO - 0
Round 3 (15*) CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-6 / 15-4 Plernta BOONYARIT / Ladawan MULASARTSATHORN (29*) 0
Round 3 (1*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-8 / 15-10 Enny NURAINI / Lili TAMPI - 0
Round 3 (51*) CHEN Ying / SHENG Wenqing 15-6 / 18-13 KANG Chia Yi / LIN Hui-Hsu (47*) 0
Round 3 (3*) Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-5 / 5-15 / 15-3 GIL Young Ah / SHIM Eun Jung (40*) 0
Round 3 (4*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-9 / 15-18 / 15-3 Feng LI / PAN Li (341*) 0
Round 3 - GUAN Weizhen / SHI Fangjing 15-9 / 15-9 JUNG Eun Hwa / SHON Hye Joo (16*) 0
Round 3 (2*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-11 / 14-17 / 15-14 HUANG Ying / LIU Yanfen - 0
Round 3 (30*) Dorte KJAER / Lotte OLSEN W.O. Sarwendah KUSUMAWARDHANI / Susi SUSANTI - 0
Quarter-final (15*) CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 9-15 / 15-5 / 15-3 Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS (1*) 0
Quarter-final (3*) Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-4 / 15-3 CHEN Ying / SHENG Wenqing (51*) 0
Quarter-final - GUAN Weizhen / SHI Fangjing 15-1 / 15-1 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL (4*) 0
Quarter-final (2*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-13 / 15-8 Dorte KJAER / Lotte OLSEN (30*) 0
Semi-final (15*) CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-4 / 8-15 / 15-10 Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP (3*) 0
Semi-final (2*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-7 / 15-11 GUAN Weizhen / SHI Fangjing - 0
Final (15*) CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 17-15 / 8-15 / 15-3 Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN (2*) 0
WS
Round 1 - Ika HENY 11-8 / 11-1 SHYU Yu-Ling (126*) 0
Round 1 (19*) Fiona SMITH 12-9 / 11-6 Pornsawan PLUNGWECH (36*) 0
Round 1 (70*) Swa CAHAYAWATI 11-3 / 11-6 Kazue KANAI (87*) 0
Round 1 (40*) Mei Hwa KHO 11-3 / 11-3 JUNG Eun Hwa (17*) 0
Round 1 - Yuhong LIU 11-3 / 12-10 Kristin YUNITA - 0
Round 1 (11*) LEE Young Suk 11-2 / 11-2 Maria de la Paz LUNA (133*) 0
Round 1 (204*) Reny HANDAYANI 8-11 / 11-6 / 11-1 HU Ning (152*) 0
Round 1 (48*) Yuliani SANTOSO 11-2 / 12-10 Rhonda CATOR (34*) 0
Round 1 (47*) CHEN Ying 11-6 / 11-7 Zarina MIR - 0
Round 1 (12*) Minarti TIMUR 8-11 / 12-10 / 11-1 Ladawan MULASARTSATHORN (53*) 0
Round 1 (158*) Irawati DARMAWAN 11-1 / 11-3 Astrid CRABO (54*) 0
Round 1 (8*) SHON Hye Joo 11-1 / 11-1 Hellen PAOKI - 0
Round 1 - RIMA 11-7 / 11-9 Feng LI (323*) 0
Round 1 (85*) CHE Ling 11-7 / 7-11 / 11-5 Sri WAHYUNI - 0
Round 1 (15*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-3 / 11-7 LIU Yanfen - 0
Round 1 (16*) Christine GANDRUP 11-7 / 11-4 Bettina VILLARS (247*) 0
Round 1 (63*) Yuni KARTIKA 11-8 / 12-9 CHAN Man Wa (30*) 0
Round 1 - MEILUAWATI 11-5 / 11-6 Kimiko JINNAI (35*) 0
Round 1 (294*) Eny OKTAVIANI 11-6 / 11-8 CATHERINE (67*) 0
Round 1 (3*) ZHOU Lei 11-9 / 5-11 / 11-5 LEE Heung Soon (13*) 0
Round 1 (4*) Helen S TROKE 11-8 / 11-1 Titik ENDANG - 0
Round 1 (25*) Somharuthai JAROENSIRI 11-5 / 11-6 Asih TRIANI (150*) 0
Round 1 (26*) Lilik SUDARWATI 7-11 / 11-3 / 11-8 Wenjing WU (153*) 0
Round 1 (6*) Eline COENE 12-10 / 11-3 CHEN Hsiao-Li (79*) 0
Round 1 (38*) LEE Jung Mi 11-5 / 7-11 / 11-9 HUANG Ying (51*) 0
Round 1 (66*) Plernta BOONYARIT W.O. Selvie KARTENEGARA (130*) 0
Round 1 (33*) Anna (Oi Chan) LAO W.O. Kumiko KITAMOTO (115*) 0
Round 2 (9*) TANG Jiuhong 11-1 / 11-4 Erica VAN DEN HEUVEL (20*) 0
Round 2 (19*) Fiona SMITH 12-9 / 11-4 Swa CAHAYAWATI (70*) 0
Round 2 (40*) Mei Hwa KHO 11-7 / 11-5 Yuhong LIU - 0
Round 2 (11*) LEE Young Suk 12-10 / 11-2 Reny HANDAYANI (204*) 0
Round 2 (47*) CHEN Ying 11-8 / 11-7 Yuliani SANTOSO (48*) 0
Round 2 (12*) Minarti TIMUR 11-6 / 12-10 Irawati DARMAWAN (158*) 0
Round 2 (8*) SHON Hye Joo 11-3 / 11-3 RIMA - 0
Round 2 (85*) CHE Ling 11-2 / 9-11 / 11-1 Plernta BOONYARIT (66*) 0
Round 2 (15*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 12-10 / 11-2 Christine GANDRUP (16*) 0
Round 2 (63*) Yuni KARTIKA 11-1 / 11-3 MEILUAWATI - 0
Round 2 (3*) ZHOU Lei 11-6 / 11-6 Eny OKTAVIANI (294*) 0
Round 2 (4*) Helen S TROKE 11-1 / 11-6 Somharuthai JAROENSIRI (25*) 0
Round 2 (26*) Lilik SUDARWATI 11-1 / 12-11 Eline COENE (6*) 0
Round 2 (38*) LEE Jung Mi 3-11 / 11-5 / 11-9 Anna (Oi Chan) LAO (33*) 0
Round 2 (2*) Susi SUSANTI 11-3 / 11-3 YANG Qiuxia - 0
Round 2 - Ika HENY W.O. (F) Spare 10 - 0
Round 3 (9*) TANG Jiuhong 11-0 / 11-4 Ika HENY - 0
Round 3 (40*) Mei Hwa KHO 11-4 / 11-6 Fiona SMITH (19*) 0
Round 3 (11*) LEE Young Suk 11-2 / 11-3 CHEN Ying (47*) 0
Round 3 (12*) Minarti TIMUR 11-7 / 11-7 SHON Hye Joo (8*) 0
Round 3 (15*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 6-11 / 11-5 / 11-4 CHE Ling (85*) 0
Round 3 (3*) ZHOU Lei 9-12 / 11-6 / 11-5 Yuni KARTIKA (63*) 0
Round 3 (26*) Lilik SUDARWATI 11-5 / 12-10 Helen S TROKE (4*) 0
Round 3 (2*) Susi SUSANTI 11-1 / 11-1 LEE Jung Mi (38*) 0
Quarter-final (9*) TANG Jiuhong 11-3 / 11-7 Mei Hwa KHO (40*) 0
Quarter-final (11*) LEE Young Suk 11-5 / 11-5 Minarti TIMUR (12*) 0
Quarter-final (15*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 12-9 / 11-5 ZHOU Lei (3*) 0
Quarter-final (2*) Susi SUSANTI 11-7 / 11-2 Lilik SUDARWATI (26*) 0
Semi-final (11*) LEE Young Suk 8-11 / 11-9 / 11-7 TANG Jiuhong (9*) 0
Semi-final (2*) Susi SUSANTI 11-8 / 11-5 Sarwendah KUSUMAWARDHANI (15*) 0
Final (11*) LEE Young Suk 1-11 / 11-8 / 11-4 Susi SUSANTI (2*) 0
XD
Round 1 - Paulus USMAN / Rosalina RISEU 15-12 / 15-9 Rikard MAGNUSSON / Astrid CRABO (219*) 0
Round 1 - Herly DJAENUDIN / Lidya DJAELAWIJAYA W.O. HE Xiangyang / HUANG Ying (207*) 0
Round 1 - SHON Jin Hwan / SHIM Eun Jung W.O. Tri WIDADE / IVONE - 0
Round 2 (5*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-5 / 15-6 HUANG Yi / CHEN Ying (216*) 0
Round 2 (14*) Siripong SIRIPOOL / Ladawan MULASARTSATHORN 15-12 / 15-11 Richard MAINAKY / Yanti KUSMIATIE (47*) 0
Round 2 - YU Yong / TANG Jiuhong 15-5 / 15-8 Paul STEVENSON / Rhonda CATOR (37*) 0
Round 2 (16*) KIM Moon Soo / CHUNG So Young 15-6 / 15-9 Thomas ALTHAUS / Bettina VILLARS (27*) 0
Round 2 - Aryono MIRANAT / Erma SULISTYANINGSIH 15-2 / 15-6 TIAN Bingyi / ZHOU Lei - 0
Round 2 (73*) Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN 15-1 / 15-6 Muhammad NOOR / Irawati DARMAWAN - 0
Round 2 - Paulus USMAN / Rosalina RISEU 15-6 / 15-4 Herly DJAENUDIN / Lidya DJAELAWIJAYA - 0
Round 2 - SHON Jin Hwan / SHIM Eun Jung 15-4 / 15-17 / 17-16 LIU En-Horng / KANG Chia Yi - 0
Round 2 (12*) Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN 15-6 / 15-10 NG Pak Kum / CHAN Man Wa (108*) 0
Round 2 (208*) JIANG Guoliang / SHENG Wenqing 15-3 / 18-13 UWIN / Emma ERNAWATY (67*) 0
Round 2 (21*) Henrik SVARRER / Dorte KJAER 15-7 / 18-15 Beng Tiong ONG / Anna (Oi Chan) LAO - 0
Round 2 - Joko MARDIANTO / Lili TAMPI 15-17 / 18-16 / 15-9 Par-Gunnar JONSSON / Gillian M. CLARK (23*) 0
Round 2 - Yu Chen / SHI Fangjing 15-2 / 15-7 A LAY / Nurul ARYATI - 0
Round 2 (30*) LI Jian / PAN Li 15-9 / 15-3 Ade SUTRISNA / SUMIATI (JABAR) - 0
Round 2 (3*) Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON 15-3 / 15-4 Jorge RODRIGUEZ / Lidya DJAELAWIJAYA - 0
Round 2 - Hansjuerg AEBI / C. ITA W.O. Tri CAHYO / MARGIYANI - 0
Round 3 (5*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-3 / 15-1 Hansjuerg AEBI / C. ITA - 0
Round 3 - YU Yong / TANG Jiuhong 15-11 / 15-8 Siripong SIRIPOOL / Ladawan MULASARTSATHORN (14*) 0
Round 3 - Aryono MIRANAT / Erma SULISTYANINGSIH 15-10 / 15-10 KIM Moon Soo / CHUNG So Young (16*) 0
Round 3 (73*) Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN 15-6 / 15-9 Paulus USMAN / Rosalina RISEU - 0
Round 3 (12*) Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN 15-2 / 15-2 SHON Jin Hwan / SHIM Eun Jung - 0
Round 3 (21*) Henrik SVARRER / Dorte KJAER 10-15 / 15-12 / 15-8 JIANG Guoliang / SHENG Wenqing (208*) 0
Round 3 - Yu Chen / SHI Fangjing 7-15 / 15-11 / 15-7 Joko MARDIANTO / Lili TAMPI - 0
Round 3 (3*) Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON 6-15 / 15-4 / 15-4 LI Jian / PAN Li (30*) 0
Quarter-final - YU Yong / TANG Jiuhong 8-15 / 15-10 / 15-11 Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS (5*) 0
Quarter-final - Aryono MIRANAT / Erma SULISTYANINGSIH 15-12 / 15-12 Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN (73*) 0
Quarter-final (3*) Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON 15-11 / 15-6 Yu Chen / SHI Fangjing - 0
Quarter-final (12*) Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN W.O. Henrik SVARRER / Dorte KJAER (21*) 0
Semi-final - Aryono MIRANAT / Erma SULISTYANINGSIH 15-6 / 15-13 YU Yong / TANG Jiuhong - 0
Semi-final (12*) Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN 15-8 / 15-12 Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON (3*) 0
Final (12*) Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN 15-5 / 11-15 / 15-4 Aryono MIRANAT / Erma SULISTYANINGSIH - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 44 98 10 22.7% 2125 48.3 00:00:00 0 0 0.0%
MS 70 157 17 24.3% 3399 48.56 00:00:00 0 0 0.0%
WD 34 76 8 23.5% 1686 49.59 00:00:00 0 0 0.0%
WS 55 122 12 21.8% 2005 36.45 00:00:00 0 0 0.0%
XD 30 67 7 23.3% 1545 51.5 00:00:00 0 0 0.0%
Total 233 520 54 23.2% 10760 46.18 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Canada 7 0 100.0%
Denmark 10 4 71.4%
Malaysia 16 7 69.6%
Brunei Darussalem 2 1 66.7%
Korea 21 12 63.6%
Netherlands 4 3 57.1%
Indonesia 99 81 55.0%
China 32 27 54.2%
England 10 9 52.6%
Sweden 11 14 44.0%
Thailand 6 12 33.3%
Chinese Taipei 6 12 33.3%
New Zealand 1 2 33.3%
Australia 2 5 28.6%
Japan 2 5 28.6%
Singapore 2 7 22.2%
U.S.A. 1 4 20.0%
Hong Kong 1 7 12.5%
Finland 0 1 0.0%
Mexico 0 4 0.0%
Germany 0 6 0.0%
Switzerland 0 10 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN ZHAO Junpeng 21-9 / 21-10
2021 Viktor AXELSEN LOH Kean Yew 21-13 / 9-21 / 21-13
2019 CHOU Tien Chen Anders ANTONSEN 21-18 / 24-26 / 21-15
2018 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-14 / 21-9
2017 KIDAMBI Srikanth Kazumasa SAKAI 21-11 / 21-19
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 17-21 / 21-19 / 21-17
2015 Kento MOMOTA Jan O JORGENSEN 16-21 / 21-19 / 21-7
2014 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-18 / 21-18
2013 LEE Chong Wei Marc ZWIEBLER 21-15 / 21-14
2012 Simon SANTOSO DU Pengyu 21-18 / 13-21 / 21-11
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-11 / 21-7
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-8
2009 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-9 / 21-14
2008 Sony Dwi KUNCORO Simon SANTOSO 19-21 / 21-14 / 21-9
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-15 / 21-16
2006 Taufik HIDAYAT BAO Chunlai 21-18 / 21-19
2005 LEE Hyun Il Boonsak PONSANA 15-10 / 15-3
2004 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-10 / 15-11
2003 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-9 / 15-9
2002 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-12 / 15-12
2001 Marleve MAINAKY Tsuen Seng LEE 6-8 / 7-5 / 7-3
2000 Taufik HIDAYAT Ewe Hock ONG 15-5 / 15-13
1999 Taufik HIDAYAT Budi SANTOSO 17-14 / 15-12
1998 Hock Kin YONG Budi SANTOSO 15-7 / 15-8
1997 Ardy B WIRANATA Marleve MAINAKY 15-9 / 15-3
1996 Joko SUPRIANTO Budi SANTOSO 15-8 / 15-4
1995 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 14-17 / 15-9
1994 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 15-8
1993 Allan BUDI KUSUMA PERMADI Fung 15-10 / 14-17 / 15-4
1992 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 6-15 / 15-9
1991 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-5
1990 Ardy B WIRANATA Eddy KURNIAWAN 15-10 / 15-5
1989 XIONG Guobao Joko SUPRIANTO 15-0 / 15-4