Indonesia Open  

Tournament Name: SANYO INDONESIA OPEN 2003
Tournament Dates: 25/08/2003-31/08/2003
Location: Indonesia, Batam Island
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD SANG Yang / ZHENG Bo Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA
MS Taufik HIDAYAT CHEN Hong
WD GAO Ling / HUANG Sui YANG Wei / ZHANG Jiewen
WS XIE Xingfang WANG Chen
XD KIM Dong Moon / RA Kyung Min ZHANG Jun / GAO Ling

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Quarter-final - Davis EFRAIM / Ade LUKAS 15-6 / 15-1 Ermadena Hj TALIP / Fadzli Hj MASRI - 0
Quarter-final - Hafiz HASBULLAH / Dixson LAI 15-8 / 17-15 Mohammad AHSAN / Andhika HARDJANGGI - 0
Quarter-final (851*) Achmad RIVAI / Tommy SUGIARTO 15-4 / 15-4 Zulkifli Hj SALLEH / Zailani YUIN - 0
Quarter-final - Chong Hong LOK / Soon Chiang ONG 15-9 / 15-10 Adrian KUSNANTO / Restu Basuki PRASETYO - 0
Quarter-final (806*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 15-3 / 15-11 Ricky KRISTYAWAN / (WJ) SUHERLAN - 0
Quarter-final (853*) Putra ADITYA / I Made AGUNG 7-15 / 15-13 / 15-11 HEO Hoon Hoi / JANG Young Soo - 0
Quarter-final (177*) Aji BASUKI / ENROE 15-7 / 15-3 Kien Ling CHONG / Raymond STEVEN - 0
Quarter-final (244*) Jean-Michel LEFORT / Arif RASIDI 15-1 / 15-5 I Made CITRA / Akhmad FAUZI - 0
Quarter-final (807*) Muhamad HASHIM / Kean Kok NG 15-2 / 15-2 Johan ERWIN / M HENDRY - 0
Quarter-final - Mega Berlian ADHITYA / Ukikasah Yoga 15-10 / 15-11 Keishi KAWAGUCHI / Toru MATSUMOTO (147*) 0
Quarter-final - Adi KURNIAWAN / Ck WIDI 15-12 / 11-15 / 15-11 Mohd Razif ABDUL LATIF / Shi Weng CHIN - 0
Quarter-final - Devin Lahardi FITRIAWAN / Rian SUKMAWAN 15-0 / 15-2 Titrasmey DENG / Bunarith SAM - 0
Quarter-final - PUTRA Alroy Tanama / Billy GUNWAN 15-12 / 15-5 Iskandar ASIS / Makhazim MOHAMAD - 0
Quarter-final (212*) Nuttaphon NARKTHONG / Panuwat NGERNSRISUL 15-7 / 15-17 / 15-13 A.Sahibul WAFA / YULISTIAN - 0
Quarter-final - Saputra HADI / David Yedija POHAN 15-6 / 12-15 / 15-11 Chi How CHONG / Nik Ahmad Faiz NIK ABDULLAH - 0
Quarter-final (102*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 15-12 / 11-15 / 15-8 Markose BRISTOW / K. T. Rupesh Kumar - 0
Semi-final - Davis EFRAIM / Ade LUKAS 15-1 / 15-5 Satya Adi NUGROHO / Dimas Lesmana RAYMOND (850*) 0
Semi-final - Ferdy RUSMAN / SUPRAPTO 15-12 / 15-6 Hafiz HASBULLAH / Dixson LAI - 0
Semi-final - Ruben Gordown KHOSADALINA / Setia Atmaja PRIBADI 15-3 / 15-4 Achmad RIVAI / Tommy SUGIARTO (851*) 0
Semi-final - Chong Hong LOK / Soon Chiang ONG 15-1 / 12-15 / 15-8 Lukman HAKIM / Candra IRWANA - 0
Semi-final (806*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 15-3 / 15-8 Andrew PRIBADI / Agus SETIAWAN - 0
Semi-final (853*) Putra ADITYA / I Made AGUNG 15-4 / 15-6 Wahyu (Pelita) AGUNG / Vidre WIBOWO - 0
Semi-final - Dicky PURWOCUGINO / Unang RAHMAT 15-13 / 15-4 Aji BASUKI / ENROE (177*) 0
Semi-final (244*) Jean-Michel LEFORT / Arif RASIDI 9-15 / 15-10 / 15-9 Naoki KAWAMAE / Yusuke SHINKAI (119*) 0
Semi-final - Rendra WIJAYA / Yonathan Suryatama DASUKI 10-15 / 15-10 / 15-11 Muhamad HASHIM / Kean Kok NG (807*) 0
Semi-final - Mohd Zakry ABDUL LATIF / Jack KOH 15-8 / 15-0 Hartono ANDI / Syaiful M BAMBANG - 0
Semi-final - Mega Berlian ADHITYA / Ukikasah Yoga 15-5 / 15-10 Yew Thien LAW / Chen Wet LIM - 0
Semi-final - Adi KURNIAWAN / Ck WIDI 15-12 / 15-6 Yadi FIRMANSYAH / INDRO PUTUT P - 0
Semi-final - (BTN) ALFONSUS / Sofian SANDY 15-4 / 15-11 FEBRIYANTO / Yudi KURNIA (855*) 0
Semi-final - Devin Lahardi FITRIAWAN / Rian SUKMAWAN 17-14 / 13-15 / 15-3 PUTRA Alroy Tanama / Billy GUNWAN - 0
Semi-final (212*) Nuttaphon NARKTHONG / Panuwat NGERNSRISUL 12-15 / 15-5 / 15-13 Nugraha DENY / Arif RAMADHAM - 0
Semi-final (102*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 15-6 / 15-13 Saputra HADI / David Yedija POHAN - 0
Final - Davis EFRAIM / Ade LUKAS 15-7 / 15-4 Ferdy RUSMAN / SUPRAPTO - 0
Final - Ruben Gordown KHOSADALINA / Setia Atmaja PRIBADI 15-7 / 15-11 Chong Hong LOK / Soon Chiang ONG - 0
Final (806*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 15-3 / 15-3 Putra ADITYA / I Made AGUNG (853*) 0
Final - Dicky PURWOCUGINO / Unang RAHMAT 15-2 / 15-3 Jean-Michel LEFORT / Arif RASIDI (244*) 0
Final - Rendra WIJAYA / Yonathan Suryatama DASUKI 15-13 / 8-15 / 17-15 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Jack KOH - 0
Final - Adi KURNIAWAN / Ck WIDI 5-15 / 15-10 / 17-14 Mega Berlian ADHITYA / Ukikasah Yoga - 0
Final - Devin Lahardi FITRIAWAN / Rian SUKMAWAN 15-4 / 15-3 (BTN) ALFONSUS / Sofian SANDY - 0
Final (102*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 15-7 / 9-15 / 15-1 Nuttaphon NARKTHONG / Panuwat NGERNSRISUL (212*) 0
MD
Round 1 (54*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-7 / 15-6 Robert BLAIR / Ian PALETHORPE (32*) 0
Round 1 (40*) LEE Sung Yuan / LIN Wei Hsiang 15-11 / 15-12 Ruben Gordown KHOSADALINA / Setia Atmaja PRIBADI - 0
Round 1 (26*) SANG Yang / ZHENG Bo 15-10 / 9-15 / 15-13 HU Chung Shien / LEE Wei-Jen (82*) 0
Round 1 (31*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-0 / 17-14 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (12*) 0
Round 1 (20*) Manuel DUBRULLE / Mihail POPOV 10-15 / 17-16 / 15-5 Doni PRASETYO / Wandry Kurniawan SAPUTRA (122*) 0
Round 1 (47*) John GORDON / Daniel A SHIRLEY 15-6 / 15-11 Jochen CASSEL / Joachim TESCHE (39*) 0
Round 1 (102*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 15-9 / 4-15 / 15-7 Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI (257*) 0
Round 1 - Halim Haryanto HO / Candra WIJAYA 15-3 / 15-10 Teik Chai GAN / Kien Keat KOO (620*) 0
Round 1 (17*) Howard BACH / Kevin (Qi) HAN 15-8 / 15-4 TSAI Chia Hsin / TSENG Chung Lin (37*) 0
Round 1 (10*) KIM Yong Hyun / YIM Bang Eun 15-13 / 15-3 Matthew HUGHES / Martyn LEWIS (51*) 0
Round 1 - Devin Lahardi FITRIAWAN / Rian SUKMAWAN 9-15 / 15-8 / 15-12 Shuichi NAKAO / Shuichi SAKAMOTO (22*) 0
Round 1 (9*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 15-0 / 15-2 Yuichi IKEDA / Shoji SATO (53*) 0
Round 1 (67*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Denny SETIAWAN 15-11 / 15-8 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (806*) 0
Round 1 (18*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 15-11 / 15-5 Ronne Maykel RUNTOLALU / Bambang SUPRIANTO - 0
Round 1 (74*) CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung 15-5 / 15-4 Adi KURNIAWAN / Ck WIDI - 0
Round 1 - Davis EFRAIM / Ade LUKAS W.O. WIRATAMA Yohan Hadikusumo / YAU Tsz Yuk (29*) 0
Round 2 (6*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-3 / 15-7 Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (262*) 0
Round 2 (54*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-6 / 15-8 LEE Sung Yuan / LIN Wei Hsiang (40*) 0
Round 2 (250*) LEE Dong Soo / LEE Jae Jin 15-11 / 11-15 / 15-3 Dicky PURWOCUGINO / Unang RAHMAT - 0
Round 2 (26*) SANG Yang / ZHENG Bo 15-13 / 15-9 Davis EFRAIM / Ade LUKAS - 0
Round 2 (15*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 15-9 / 15-1 Jose Antonio CRESPO / Sergio LLOPIS (28*) 0
Round 2 (31*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-2 / 15-3 Manuel DUBRULLE / Mihail POPOV (20*) 0
Round 2 (16*) CAI Yun / FU Haifeng 15-12 / 15-3 Rendra WIJAYA / Yonathan Suryatama DASUKI - 0
Round 2 (102*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 15-10 / 15-10 John GORDON / Daniel A SHIRLEY (47*) 0
Round 2 - Halim Haryanto HO / Candra WIJAYA 15-4 / 15-9 Howard BACH / Kevin (Qi) HAN (17*) 0
Round 2 (25*) CHEN Qiqiu / CHENG Rui 15-5 / 8-15 / 15-6 Vincent LAIGLE / Svetoslav STOYANOV (30*) 0
Round 2 (10*) KIM Yong Hyun / YIM Bang Eun 15-2 / 15-3 Devin Lahardi FITRIAWAN / Rian SUKMAWAN - 0
Round 2 (13*) Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 15-6 / 15-2 Ingo KINDERVATER / Bjoern SIEGEMUND (43*) 0
Round 2 (9*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 15-8 / 15-9 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Denny SETIAWAN (67*) 0
Round 2 - Sigit BUDIARTO / Tri KUSHARJANTO 15-4 / 15-4 Kristof HOPP / Thomas TESCHE (36*) 0
Round 2 (74*) CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung 15-3 / 15-5 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (18*) 0
Round 2 (3*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-17 / 15-7 / 15-6 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (19*) 0
Round 3 (54*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-8 / 8-15 / 15-9 Eng HIAN / Flandy LIMPELE (6*) 0
Round 3 (26*) SANG Yang / ZHENG Bo 12-15 / 15-11 / 15-9 LEE Dong Soo / LEE Jae Jin (250*) 0
Round 3 (31*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-4 / 15-2 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (15*) 0
Round 3 (16*) CAI Yun / FU Haifeng 15-11 / 15-4 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN (102*) 0
Round 3 - Halim Haryanto HO / Candra WIJAYA 15-10 / 11-15 / 15-8 CHEN Qiqiu / CHENG Rui (25*) 0
Round 3 (10*) KIM Yong Hyun / YIM Bang Eun 15-7 / 15-8 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON (13*) 0
Round 3 (9*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 15-13 / 15-7 Sigit BUDIARTO / Tri KUSHARJANTO - 0
Round 3 (3*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-6 / 15-4 CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung (74*) 0
Quarter-final (26*) SANG Yang / ZHENG Bo 15-9 / 15-8 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (54*) 0
Quarter-final (31*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-8 / 15-4 CAI Yun / FU Haifeng (16*) 0
Quarter-final - Halim Haryanto HO / Candra WIJAYA 15-4 / 15-8 KIM Yong Hyun / YIM Bang Eun (10*) 0
Quarter-final (3*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-5 / 15-5 Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW (9*) 0
Semi-final (26*) SANG Yang / ZHENG Bo 15-9 / 15-5 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (31*) 0
Semi-final (3*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 7-15 / 15-9 / 15-8 Halim Haryanto HO / Candra WIJAYA - 0
Final (26*) SANG Yang / ZHENG Bo 16-17 / 17-15 / 15-5 Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA (3*) 0
MS (qual)
Round 1 (111*) Chetan ANAND 15-3 / 15-9 Zulkifli Hj SALLEH - 0
Round 1 (434*) Wee Chung PEI 15-7 / 15-2 Akhmad FAUZI - 0
Round 1 (641*) Endra KURNIAWAN 15-9 / 10-15 / 17-14 John GORDON (169*) 0
Round 1 (263*) Salim SAMEON 15-13 / 15-2 Bona SEPTANO - 0
Round 1 (105*) CHIEN Yu-Hsiu 15-9 / 15-12 Sam SMITH (106*) 0
Round 1 - Andre Kurniawan TEDJONO 15-10 / 3-15 / 15-7 Keishi KAWAGUCHI (238*) 0
Round 1 (609*) Anup SRIDHAR 15-8 / 6-15 / 15-4 Kien Ling CHONG - 0
Round 1 (140*) Arif RASIDI 15-4 / 15-8 Aidil FITRAH - 0
Round 1 (930*) Agus SETIAWAN 15-10 / 10-15 / 15-2 Bo RAFN (145*) 0
Round 1 (118*) WU Yunyong 15-9 / 15-9 Arvind BHAT (183*) 0
Round 1 (136*) Martyn LEWIS 15-4 / 15-9 Lutfi HASAN - 0
Round 1 - Nik Ahmad Faiz NIK ABDULLAH 7-15 / 15-11 / 15-6 Rio TAUFAN - 0
Round 1 (931*) Hartono ANDI 12-15 / 17-16 / 15-4 Yew Thien LAW (606*) 0
Round 1 (648*) Achmad RIVAI 15-12 / 11-15 / 15-12 Raymond STEVEN (623*) 0
Round 1 (103*) Beng Hong KUAN 15-4 / 15-1 Cholis NURDIANTO (632*) 0
Round 1 (565*) HEO Hoon Hoi 15-4 / 15-4 FARHAD - 0
Round 1 (148*) Ardinasyah PUTRA 15-2 / 15-8 Chen Wet LIM - 0
Round 1 (182*) Allan TAI 15-11 / 15-13 Wiempie MAHARDI (86*) 0
Round 1 (243*) Yusuke SHINKAI 15-13 / 15-9 NOFENTIA - 0
Round 1 (773*) J. B. S. Vidyadhar 15-7 / 15-2 I Made CITRA - 0
Round 1 (325*) JANG Young Soo 15-11 / 15-10 Taufiq Hidayat AKBAR (96*) 0
Quarter-final - AFRIDIN 15-5 / 15-11 Bunarith SAM - 0
Quarter-final - Sartono AGUS 15-9 / 8-15 / 15-9 Chetan ANAND (111*) 0
Quarter-final (434*) Wee Chung PEI 17-15 / 15-8 Leonard DE PAUW HOLVY (252*) 0
Quarter-final (165*) KHRISHNAN Yogendran 15-13 / 15-0 Endra KURNIAWAN (641*) 0
Quarter-final (444*) Jeffer ROSOBIN 15-1 / 15-8 Fendy IWANTO - 0
Quarter-final (263*) Salim SAMEON 11-15 / 15-10 / 15-13 Johan ERWIN (920*) 0
Quarter-final (105*) CHIEN Yu-Hsiu 15-13 / 15-9 Poompat SAPKULCHANANART (89*) 0
Quarter-final - Andre Kurniawan TEDJONO 15-9 / 15-11 Yadi FIRMANSYAH - 0
Quarter-final - Vidre WIBOWO 13-15 / 15-7 / 15-4 Sigit WAHYUDI - 0
Quarter-final (609*) Anup SRIDHAR 15-8 / 15-10 Naoki KAWAMAE (568*) 0
Quarter-final (140*) Arif RASIDI 15-2 / 15-8 Dennis MAMANGKEY - 0
Quarter-final (138*) Hee Teck Gerald HO 17-14 / 15-11 Hafidwan DAYA - 0
Quarter-final (448*) Agung IRAWAN 15-8 / 15-11 Agus SETIAWAN (930*) 0
Quarter-final (118*) WU Yunyong 15-8 / 15-8 (CJ) LEONARD - 0
Quarter-final (95*) Jean-Michel LEFORT 15-8 / 15-12 Yohannes HOGIANTO (929*) 0
Quarter-final (924*) Tommy SUGIARTO 15-3 / 15-9 Martyn LEWIS (136*) 0
Quarter-final - M HENDRY 17-14 / 9-15 / 15-8 Nik Ahmad Faiz NIK ABDULLAH - 0
Quarter-final (147*) PULLELA Gopichand 15-3 / 15-2 Hartono ANDI (931*) 0
Quarter-final - Ari Yuli Wahyu HARTANTO 15-10 / 15-11 Purnomo ROY (278*) 0
Quarter-final (648*) Achmad RIVAI 15-9 / 15-11 Stenny KUSUMA (651*) 0
Quarter-final - Steve MANTOUW 10-15 / 15-11 / 15-9 CHANG Jeng-Shyuang - 0
Quarter-final (103*) Beng Hong KUAN 10-15 / 17-14 / 15-8 Peerasak WIRIYAPHADUNGPHONG (189*) 0
Quarter-final (197*) Simon SANTOSO 15-6 / 15-2 Siswanto TEGUH (926*) 0
Quarter-final (565*) HEO Hoon Hoi 15-1 / 15-0 Gizcard MAMANGKEY - 0
Quarter-final (148*) Ardinasyah PUTRA 15-2 / 15-8 Titrasmey DENG (761*) 0
Quarter-final (182*) Allan TAI 15-0 / 15-0 Awang Huzaini MD SALLEH - 0
Quarter-final (650*) Markus Wijanu Dwi CHRISTANTO 15-6 / 15-11 Suprobo BAGUS (649*) 0
Quarter-final (166*) Mohd Nazree LATIFI 15-9 / 9-15 / 15-4 J. B. S. Vidyadhar (773*) 0
Quarter-final (325*) JANG Young Soo 15-0 / 15-4 Sakti KUSUMA - 0
Semi-final - Sartono AGUS 15-3 / 15-3 AFRIDIN - 0
Semi-final (165*) KHRISHNAN Yogendran 15-11 / 15-12 Wee Chung PEI (434*) 0
Semi-final (444*) Jeffer ROSOBIN 15-4 / 15-5 Salim SAMEON (263*) 0
Semi-final (105*) CHIEN Yu-Hsiu 15-6 / 15-12 Andre Kurniawan TEDJONO - 0
Semi-final - Vidre WIBOWO 15-13 / 15-13 Anup SRIDHAR (609*) 0
Semi-final (140*) Arif RASIDI 15-7 / 15-2 Hendra WIJAYA (108*) 0
Semi-final (448*) Agung IRAWAN 15-13 / 15-12 Hee Teck Gerald HO (138*) 0
Semi-final (118*) WU Yunyong 15-4 / 15-5 Wah Sum LIEW (363*) 0
Semi-final (924*) Tommy SUGIARTO 15-10 / 15-11 Jean-Michel LEFORT (95*) 0
Semi-final (147*) PULLELA Gopichand 15-5 / 15-11 M HENDRY - 0
Semi-final - Ari Yuli Wahyu HARTANTO 15-2 / 15-4 Achmad RIVAI (648*) 0
Semi-final (103*) Beng Hong KUAN 15-5 / 15-7 Steve MANTOUW - 0
Semi-final (197*) Simon SANTOSO 15-4 / 15-10 HEO Hoon Hoi (565*) 0
Semi-final (182*) Allan TAI 15-8 / 17-14 Ardinasyah PUTRA (148*) 0
Semi-final (243*) Yusuke SHINKAI 15-13 / 15-12 Markus Wijanu Dwi CHRISTANTO (650*) 0
Semi-final (325*) JANG Young Soo 15-13 / 15-7 Mohd Nazree LATIFI (166*) 0
Final (165*) KHRISHNAN Yogendran 6-15 / 15-5 / 15-6 Sartono AGUS - 0
Final (105*) CHIEN Yu-Hsiu 15-3 / 15-7 Jeffer ROSOBIN (444*) 0
Final - Vidre WIBOWO 15-9 / 15-11 Arif RASIDI (140*) 0
Final (118*) WU Yunyong 15-6 / 15-11 Agung IRAWAN (448*) 0
Final (147*) PULLELA Gopichand 15-4 / 15-6 Tommy SUGIARTO (924*) 0
Final (103*) Beng Hong KUAN 15-13 / 15-9 Ari Yuli Wahyu HARTANTO - 0
Final (182*) Allan TAI 15-7 / 15-11 Simon SANTOSO (197*) 0
Final (325*) JANG Young Soo 15-2 / 15-10 Yusuke SHINKAI (243*) 0
MS
Round 1 (1*) CHEN Hong 15-10 / 15-3 Dicky PALYAMA (30*) 0
Round 1 (182*) Allan TAI 17-15 / 15-1 Yuichi IKEDA (80*) 0
Round 1 (18*) Muhammad Roslin HASHIM 15-7 / 15-11 IRWANSYAH (49*) 0
Round 1 (75*) Abhinn Shyam GUPTA 15-12 / 15-9 Antti VIITIKKO (61*) 0
Round 1 (10*) Ronald SUSILO 15-12 / 15-7 ismail SAMAN (72*) 0
Round 1 (70*) Yousuke NAKANISHI 1-15 / 15-13 / 15-6 Jurgen KOCH (46*) 0
Round 1 (35*) Rasmus WENGBERG 15-9 / 15-13 Przemyslaw WACHA (21*) 0
Round 1 (12*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-9 / 15-11 PARK Tae Sang (22*) 0
Round 1 (9*) Sony Dwi KUNCORO 15-3 / 15-3 Jim Ronny ANDERSEN (63*) 0
Round 1 (147*) PULLELA Gopichand 15-8 / 15-7 Aamir GHAFFAR (31*) 0
Round 1 (6*) LEE Hyun Il 15-11 / 15-13 Kay Bin YEOH (52*) 0
Round 1 (40*) Jens ROCH 11-15 / 15-4 / 15-7 JANG Young Soo (325*) 0
Round 1 (16*) NG Wei 15-2 / 15-5 Toru MATSUMOTO (53*) 0
Round 1 (29*) Sairul Amar AYOB 15-8 / 15-5 Jan FROHLICH (78*) 0
Round 1 (19*) Boonsak PONSANA 11-15 / 15-5 / 4-1 Hock Kin YONG (24*) 0
Round 1 (43*) Ewe Hock ONG 15-10 / 15-13 Rony AGUSTINUS (47*) 0
Round 1 (36*) Budi SANTOSO 15-10 / 2-15 / 15-10 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (42*) 0
Round 1 (17*) LIN Dan 15-2 / 15-5 Kasperi SALO (32*) 0
Round 1 (45*) Marleve MAINAKY 15-7 / 17-15 PARK Sung Hwan (51*) 0
Round 1 (8*) SHON Seung Mo 15-10 / 15-10 Vidre WIBOWO - 0
Round 1 (118*) WU Yunyong 15-8 / 15-9 Nikhil KANETKAR (68*) 0
Round 1 (27*) Bjoern JOPPIEN 15-1 / 15-1 Keita MASUDA (77*) 0
Round 1 (13*) CHEN Yu 15-3 / 15-7 Roman SPITKO (59*) 0
Round 1 (69*) LEE Chong Wei 15-2 / 15-3 Sergio LLOPIS (88*) 0
Round 1 (105*) CHIEN Yu-Hsiu 15-0 / 15-2 Andrew SMITH (39*) 0
Round 1 (20*) BAO Chunlai 15-13 / 15-6 Nabil LASMARI (66*) 0
Round 1 (71*) Bobby MILROY 15-13 / 17-16 Shinya OHTSUKA (48*) 0
Round 1 (5*) Taufik HIDAYAT 15-7 / 3-15 / 15-9 Beng Hong KUAN (103*) 0
Round 1 (28*) Colin HAUGHTON 15-4 / 15-0 Gerben BRUIJSTENS (60*) 0
Round 1 (25*) HARIYANTO Agus 15-8 / 15-2 KHRISHNAN Yogendran (165*) 0
Round 1 (26*) Tsuen Seng LEE 6-15 / 15-12 / 15-6 Shoji SATO (54*) 0
Round 1 (44*) Indra WIJAYA W.O. XIA Xuanze (4*) 0
Round 2 (1*) CHEN Hong 15-4 / 15-12 Allan TAI (182*) 0
Round 2 (18*) Muhammad Roslin HASHIM 15-9 / 15-7 Abhinn Shyam GUPTA (75*) 0
Round 2 (10*) Ronald SUSILO 15-4 / 15-3 Yousuke NAKANISHI (70*) 0
Round 2 (12*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-8 / 14-17 / 15-5 Rasmus WENGBERG (35*) 0
Round 2 (9*) Sony Dwi KUNCORO 15-2 / 15-6 PULLELA Gopichand (147*) 0
Round 2 (6*) LEE Hyun Il 15-10 / 15-5 Jens ROCH (40*) 0
Round 2 (16*) NG Wei 10-15 / 15-12 / 15-4 Sairul Amar AYOB (29*) 0
Round 2 (19*) Boonsak PONSANA 15-7 / 15-3 Ewe Hock ONG (43*) 0
Round 2 (17*) LIN Dan 15-3 / 15-6 Budi SANTOSO (36*) 0
Round 2 (8*) SHON Seung Mo 15-3 / 15-11 Marleve MAINAKY (45*) 0
Round 2 (118*) WU Yunyong 15-6 / 15-7 Bjoern JOPPIEN (27*) 0
Round 2 (69*) LEE Chong Wei 15-9 / 15-13 CHEN Yu (13*) 0
Round 2 (20*) BAO Chunlai 15-12 / 15-6 CHIEN Yu-Hsiu (105*) 0
Round 2 (5*) Taufik HIDAYAT 15-2 / 15-4 Bobby MILROY (71*) 0
Round 2 (25*) HARIYANTO Agus 15-10 / 15-0 Colin HAUGHTON (28*) 0
Round 2 (26*) Tsuen Seng LEE 15-13 / 15-7 Indra WIJAYA (44*) 0
Round 3 (1*) CHEN Hong 15-9 / 15-10 Muhammad Roslin HASHIM (18*) 0
Round 3 (10*) Ronald SUSILO 6-15 / 15-12 / 15-11 Muhammad Hafiz HASHIM (12*) 0
Round 3 (6*) LEE Hyun Il 15-4 / 17-15 Sony Dwi KUNCORO (9*) 0
Round 3 (16*) NG Wei 15-13 / 15-3 Boonsak PONSANA (19*) 0
Round 3 (8*) SHON Seung Mo 15-9 / 3-15 / 15-11 LIN Dan (17*) 0
Round 3 (118*) WU Yunyong 8-15 / 15-9 / 15-10 LEE Chong Wei (69*) 0
Round 3 (5*) Taufik HIDAYAT 15-4 / 15-6 BAO Chunlai (20*) 0
Round 3 (26*) Tsuen Seng LEE 15-9 / 15-2 HARIYANTO Agus (25*) 0
Quarter-final (1*) CHEN Hong 15-12 / 15-12 Ronald SUSILO (10*) 0
Quarter-final (6*) LEE Hyun Il 15-6 / 17-14 NG Wei (16*) 0
Quarter-final (118*) WU Yunyong 15-10 / 4-15 / 15-13 SHON Seung Mo (8*) 0
Quarter-final (5*) Taufik HIDAYAT 15-3 / 15-6 Tsuen Seng LEE (26*) 0
Semi-final (1*) CHEN Hong 15-6 / 15-5 LEE Hyun Il (6*) 0
Semi-final (5*) Taufik HIDAYAT 15-8 / 15-5 WU Yunyong (118*) 0
Final (5*) Taufik HIDAYAT 15-9 / 15-9 CHEN Hong (1*) 0
WD (qual)
Quarter-final (431*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 15-13 / 7-15 / 15-5 Meiliana JAUHARI / (F) PURWATI - 0
Quarter-final (247*) Yasuyo IMABEPPU / Noriko OKUMA 15-13 / 15-11 Heni BUDIMAN / Greysia POLII (133*) 0
Semi-final (44*) Eny ERLANGGA / Liliyana NATSIR 15-9 / 15-9 SEO Yoon Hee / SONG Yoo Mi - 0
Semi-final - IRENE / Rintan APRILIANA 15-5 / 15-1 Fan Frances LIU / Li Si TAN - 0
Semi-final (122*) JOO Hyun Hee / YIM Kyung Jin 15-5 / 15-1 Tatiana VERGE / Victoria WRIGHT (48*) 0
Semi-final (249*) Yanmei JIANG / Yujia LI 15-8 / 15-11 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (431*) 0
Semi-final (173*) Endang NURSUGIANTI / Natalia Christine POLUAKAN 9-15 / 15-10 / 15-9 Sukma Wijaya DEVI / Rani MUNDIASTI - 0
Semi-final (247*) Yasuyo IMABEPPU / Noriko OKUMA 15-9 / 15-4 PI Hongyan / Weny RASIDI - 0
Semi-final (107*) CHANG Ya Lan / CHENG Shao Chieh 15-10 / 15-2 Indarti ISSOLINA / Angeline DE PAUW (260*) 0
Semi-final (19*) Liza SMITH / Suzanne RAYAPPAN 12-15 / 15-10 / 15-11 Pipit Dian APSARI / Nadia IVANA (566*) 0
Semi-final (202*) Andriyani NURUL / Mona SANTOSO 15-12 / 15-5 Nina WECKSTROM / Anu NIEMINEN (32*) 0
Semi-final - Li LI / Luxi XIAO 15-7 / 15-3 D JESSICA / Shendy Puspa IRAWATI (570*) 0
Semi-final (312*) Petra REICHEL / Nicol PITRO 15-11 / 15-3 (CJ) LILLY / (CJ) YULIANTI - 0
Semi-final (55*) Neli BOTEVA / Petya NEDELCHEVA 15-5 / 15-5 Yeni DIAH / VERONICA - 0
Semi-final (167*) Jwala GUTTA / Shruti KURIEN 15-3 / 15-0 (BTN) ERIKASARI / Anik WINANINGSIH - 0
Semi-final - Dara APRILIA / Marlina LINA 15-9 / 15-6 Judith BAUMEYER / Fabienne BAUMEYER (39*) 0
Semi-final (416*) Adelita FIRBAYA / Winaryanti FRIDA 15-11 / 15-3 Priyanti CAHYANING / Maja TVRDY - 0
Final (44*) Eny ERLANGGA / Liliyana NATSIR 15-2 / 15-5 IRENE / Rintan APRILIANA - 0
Final (249*) Yanmei JIANG / Yujia LI 15-4 / 15-9 JOO Hyun Hee / YIM Kyung Jin (122*) 0
Final (247*) Yasuyo IMABEPPU / Noriko OKUMA 15-8 / 15-12 Endang NURSUGIANTI / Natalia Christine POLUAKAN (173*) 0
Final (107*) CHANG Ya Lan / CHENG Shao Chieh 8-15 / 17-15 / 15-4 Liza SMITH / Suzanne RAYAPPAN (19*) 0
Final (248*) Norhasikin AMIN / Chew Yen FONG 15-6 / 15-5 Andriyani NURUL / Mona SANTOSO (202*) 0
Final (312*) Petra REICHEL / Nicol PITRO 15-13 / 15-11 Li LI / Luxi XIAO - 0
Final (55*) Neli BOTEVA / Petya NEDELCHEVA 15-4 / 15-9 Jwala GUTTA / Shruti KURIEN (167*) 0
Final (416*) Adelita FIRBAYA / Winaryanti FRIDA 15-4 / 15-5 Dara APRILIA / Marlina LINA - 0
WD
Round 1 (2*) WEI Yili / ZHAO Tingting 15-2 / 15-6 CHANG Ya Lan / CHENG Shao Chieh (107*) 0
Round 1 (44*) Eny ERLANGGA / Liliyana NATSIR 10-15 / 15-2 / 15-3 Nicole GRETHER / Juliane SCHENK (17*) 0
Round 1 (5*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 15-9 / 15-4 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (34*) 0
Round 1 (13*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 15-11 / 13-15 / 15-8 Petra REICHEL / Nicol PITRO (312*) 0
Round 1 (7*) Chikako NAKAYAMA / Keiko YOSHITOMI 15-13 / 15-4 Natalie MUNT / Sandra WATT (262*) 0
Round 1 (30*) Kirsteen MCEWAN-MILLER / Rita Yuan GAO 11-15 / 15-11 / 15-13 Neli BOTEVA / Petya NEDELCHEVA (55*) 0
Round 1 (6*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-2 / 15-1 Yasuyo IMABEPPU / Noriko OKUMA (247*) 0
Round 1 (11*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 15-10 / 15-13 CHEN Lin / JIANG Xuelian (21*) 0
Round 1 (18*) HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung 15-3 / 15-2 Helen NICHOL / Charmaine REID (22*) 0
Round 1 (8*) Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO 15-12 / 15-5 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (23*) 0
Round 1 (26*) KOON Wai Chee / LI Wing Mui 9-15 / 15-11 / 17-16 Norhasikin AMIN / Chew Yen FONG (248*) 0
Round 1 (4*) Mia AUDINA TJIPTAWAN / Lotte JONATHANS 13-15 / 17-16 / 15-9 Yanmei JIANG / Yujia LI (249*) 0
Round 1 (9*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-5 / 15-6 Felicity GALLUP / Joanne MUGGERIDGE (27*) 0
Round 1 (12*) Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS 15-8 / 15-7 Adelita FIRBAYA / Winaryanti FRIDA (416*) 0
Round 1 (15*) Jo NOVITA / Lita NURLITA 15-12 / 15-2 Carina METTE / Kathrin PIOTROWSKI (20*) 0
Round 1 (1*) GAO Ling / HUANG Sui 15-5 / 15-3 Yoshiko IWATA / Miyuki TAI (14*) 0
Round 2 (2*) WEI Yili / ZHAO Tingting 15-4 / 15-4 Eny ERLANGGA / Liliyana NATSIR (44*) 0
Round 2 (5*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 15-1 / 15-9 Gail EMMS / Donna KELLOGG (13*) 0
Round 2 (7*) Chikako NAKAYAMA / Keiko YOSHITOMI 15-6 / 15-3 Kirsteen MCEWAN-MILLER / Rita Yuan GAO (30*) 0
Round 2 (6*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-9 / 15-9 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (11*) 0
Round 2 (18*) HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung 15-4 / 5-0 Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO (8*) 0
Round 2 (4*) Mia AUDINA TJIPTAWAN / Lotte JONATHANS 15-3 / 15-1 KOON Wai Chee / LI Wing Mui (26*) 0
Round 2 (9*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-4 / 15-4 Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS (12*) 0
Round 2 (1*) GAO Ling / HUANG Sui 15-6 / 15-6 Jo NOVITA / Lita NURLITA (15*) 0
Quarter-final (5*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 15-3 / 15-0 WEI Yili / ZHAO Tingting (2*) 0
Quarter-final (6*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-8 / 15-4 Chikako NAKAYAMA / Keiko YOSHITOMI (7*) 0
Quarter-final (18*) HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung 15-2 / 15-8 Mia AUDINA TJIPTAWAN / Lotte JONATHANS (4*) 0
Quarter-final (1*) GAO Ling / HUANG Sui 15-2 / 15-1 Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM (9*) 0
Semi-final (6*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-12 / 12-15 / 15-4 LEE Kyung Won / RA Kyung Min (5*) 0
Semi-final (1*) GAO Ling / HUANG Sui 15-5 / 15-4 HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung (18*) 0
Final (1*) GAO Ling / HUANG Sui W.O. YANG Wei / ZHANG Jiewen (6*) 0
WS (qual)
Quarter-final - Jwala GUTTA 11-6 / 11-9 Dwi RATNA (679*) 0
Quarter-final - CHIU Yi Ju 11-4 / 13-10 Pia Zebadiah BERNADET - 0
Quarter-final (596*) Tomomi MATSUDA 11-2 / 11-2 Gita Egy MADESHA - 0
Quarter-final (514*) Fransiska RATNASARI 11-2 / 11-2 Li Si TAN (355*) 0
Quarter-final (270*) CHANG Ya Lan 11-3 / 5-11 / 11-2 Anik WINANINGSIH - 0
Quarter-final (509*) VERONICA 8-11 / 11-3 / 11-4 Yu Hang OOI - 0
Quarter-final (680*) Priyanti CAHYANING 11-2 / 11-5 Weny RASIDI (221*) 0
Quarter-final (140*) Sze Mei WOON 8-11 / 11-5 / 11-3 HALEYNA (684*) 0
Quarter-final (244*) HUANG Chia-Hsin 11-5 / 11-4 Holly YOSIANA (681*) 0
Quarter-final (506*) Fitria FIRDAUS 11-7 / 3-11 / 11-6 Noriko OKUMA - 0
Quarter-final (272*) SONG Yoo Mi 11-0 / 11-0 Essa DELINA - 0
Quarter-final - Shruti KURIEN 11-6 / 4-11 / 11-6 Siti MAHIROH (232*) 0
Semi-final - Yasuyo IMABEPPU 11-5 / 11-9 Yeni DIAH (678*) 0
Semi-final (243*) Sutheaswari MUDUKASAN 11-3 / 11-8 Aprillia YUSWANDARI (685*) 0
Semi-final - CHIU Yi Ju 11-2 / 11-0 D JESSICA - 0
Semi-final (596*) Tomomi MATSUDA 9-11 / 11-1 / 11-6 Dwi Eva MARTINELLY - 0
Semi-final (514*) Fransiska RATNASARI 11-9 / 11-2 Hanny SETIANI (133*) 0
Semi-final (288*) Maiko ICHIMIYA 13-11 / 11-5 CHANG Ya Lan (270*) 0
Semi-final (509*) VERONICA 11-13 / 11-9 / 13-12 Mihoko MATSUO (707*) 0
Semi-final (680*) Priyanti CAHYANING 11-2 / 9-11 / 13-12 Maria Elfira CHRISTINA (507*) 0
Semi-final (140*) Sze Mei WOON 11-3 / 11-3 Dian Ayu MAYASARI - 0
Semi-final - Aki AKAO 11-7 / 11-0 Anastasia EMAYA (687*) 0
Semi-final (244*) HUANG Chia-Hsin 11-7 / 11-8 Silvi ANTARINI (226*) 0
Semi-final (508*) Yuan Kartika PUTRI 6-11 / 11-7 / 13-12 Sugita KUNALAN (138*) 0
Semi-final (145*) Adrianti FIRDASARI 4-11 / 11-4 / 11-8 Fitria FIRDAUS (506*) 0
Semi-final (272*) SONG Yoo Mi 11-3 / 6-11 / 11-1 Shruti KURIEN - 0
Final (384*) Yanmei JIANG 13-10 / 11-1 Yasuyo IMABEPPU - 0
Final (686*) Marissa IP 11-9 / 11-5 Sutheaswari MUDUKASAN (243*) 0
Final - CHIU Yi Ju 11-4 / 11-5 Tomomi MATSUDA (596*) 0
Final (288*) Maiko ICHIMIYA 7-11 / 11-5 / 11-1 Fransiska RATNASARI (514*) 0
Final (680*) Priyanti CAHYANING 11-5 / 10-13 / 11-2 VERONICA (509*) 0
Final (140*) Sze Mei WOON 11-13 / 11-4 / 11-0 Aki AKAO - 0
Final (244*) HUANG Chia-Hsin 11-2 / 11-0 Yuan Kartika PUTRI (508*) 0
Final (272*) SONG Yoo Mi 11-8 / 11-5 Adrianti FIRDASARI (145*) 0
WS
Round 1 (2*) ZHANG Ning 11-2 / 11-0 Mew Choo WONG (65*) 0
Round 1 (23*) YAO Jie 11-5 / 11-0 Lenny PERMANA (44*) 0
Round 1 (15*) Judith MEULENDIJKS 5-11 / 11-7 / 11-4 Huaiwen XU (17*) 0
Round 1 (21*) Miho TANAKA 11-0 / 11-1 Maja TVRDY (84*) 0
Round 1 (3*) ZHOU Mi 11-7 / 11-0 Marissa IP (686*) 0
Round 1 (32*) Kelly MORGAN 5-11 / 11-5 / 11-1 Karina DE WIT (10*) 0
Round 1 (19*) Kaori MORI 11-5 / 11-7 Julia MANN (16*) 0
Round 1 (57*) Nadiezda ZIEBA 11-3 / 11-5 Sze Mei WOON (140*) 0
Round 1 (5*) WANG Chen 11-5 / 11-2 HUANG Chia-Hsin (244*) 0
Round 1 (69*) B. R. Meenakshi 11-4 / 11-3 Priyanti CAHYANING (680*) 0
Round 1 (135*) CHENG Shao Chieh 11-1 / 11-2 Neli BOTEVA (130*) 0
Round 1 (272*) SONG Yoo Mi 11-7 / 11-2 Miyo AKAO (63*) 0
Round 1 (7*) PI Hongyan 11-3 / 11-4 Agnese ALLEGRINI (39*) 0
Round 1 (35*) Yuki SHIMADA 11-4 / 11-13 / 11-4 Anu NIEMINEN (22*) 0
Round 1 (20*) JUN Jae Youn 11-6 / 11-6 Yuli MARFUAH (59*) 0
Round 1 (34*) Li LI 13-11 / 11-1 Dolores MARCO (54*) 0
Round 1 (55*) Simone PRUTSCH 3-11 / 11-4 / 11-3 Nina WECKSTROM (42*) 0
Round 1 (13*) Petra REICHEL 11-1 / 11-0 Harriet JOHNSON (72*) 0
Round 1 (47*) SEO Yoon Hee 6-11 / 11-6 / 11-3 Miew Kheng WONG (114*) 0
Round 1 (4*) XIE Xingfang 11-0 / 11-0 Luxi XIAO (43*) 0
Round 1 (87*) Rita Yuan GAO 11-3 / 11-2 Kamila AUGUSTYN (68*) 0
Round 1 (33*) Petya NEDELCHEVA 11-5 / 11-7 Dian Novita SARI (77*) 0
Round 1 (18*) Tracey HALLAM 13-10 / 11-7 CHIU Yi Ju - 0
Round 1 (6*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-7 / 11-3 Maiko ICHIMIYA (288*) 0
Round 1 (24*) Nicole GRETHER 11-4 / 11-8 Tatiana VERGE (91*) 0
Round 1 (46*) KOON Wai Chee 11-9 / 11-5 Dewi Tira ARISANDI (88*) 0
Round 1 (29*) Salakjit PONSANA 11-2 / 11-9 LING Wan Ting (36*) 0
Round 1 (9*) Kanako YONEKURA 11-8 / 11-4 Yanmei JIANG (384*) 0
Round 1 (38*) Juliane SCHENK 11-7 / 11-2 Sara PERSSON (27*) 0
Round 1 (28*) Charmaine REID 11-6 / 11-7 Fan Frances LIU (85*) 0
Round 1 (53*) Chia-Chi HUANG 11-7 / 13-12 Aparna POPAT (26*) 0
Round 1 (1*) GONG Ruina 11-6 / 11-1 Maria Kristin YULIANTI (76*) 0
Round 2 (2*) ZHANG Ning 11-5 / 11-5 YAO Jie (23*) 0
Round 2 (21*) Miho TANAKA 11-9 / 11-8 Judith MEULENDIJKS (15*) 0
Round 2 (3*) ZHOU Mi 11-1 / 11-4 Kelly MORGAN (32*) 0
Round 2 (19*) Kaori MORI 11-2 / 11-6 Nadiezda ZIEBA (57*) 0
Round 2 (5*) WANG Chen 11-6 / 11-0 B. R. Meenakshi (69*) 0
Round 2 (135*) CHENG Shao Chieh 7-11 / 11-1 / 11-9 SONG Yoo Mi (272*) 0
Round 2 (7*) PI Hongyan 9-11 / 11-1 / 11-4 Yuki SHIMADA (35*) 0
Round 2 (20*) JUN Jae Youn 10-13 / 11-6 / 11-2 Li LI (34*) 0
Round 2 (13*) Petra REICHEL 11-4 / 11-4 Simone PRUTSCH (55*) 0
Round 2 (4*) XIE Xingfang 11-2 / 11-3 SEO Yoon Hee (47*) 0
Round 2 (87*) Rita Yuan GAO 11-7 / 11-9 Petya NEDELCHEVA (33*) 0
Round 2 (18*) Tracey HALLAM 2-11 / 11-8 / 11-1 Mia AUDINA TJIPTAWAN (6*) 0
Round 2 (24*) Nicole GRETHER 11-3 / 11-2 KOON Wai Chee (46*) 0
Round 2 (9*) Kanako YONEKURA 13-10 / 11-6 Salakjit PONSANA (29*) 0
Round 2 (38*) Juliane SCHENK 11-4 / 11-2 Charmaine REID (28*) 0
Round 2 (1*) GONG Ruina 11-8 / 11-5 Chia-Chi HUANG (53*) 0
Round 3 (2*) ZHANG Ning 11-4 / 13-10 Miho TANAKA (21*) 0
Round 3 (3*) ZHOU Mi 11-0 / 11-5 Kaori MORI (19*) 0
Round 3 (5*) WANG Chen 11-2 / 11-6 CHENG Shao Chieh (135*) 0
Round 3 (7*) PI Hongyan 11-3 / 11-9 JUN Jae Youn (20*) 0
Round 3 (4*) XIE Xingfang 11-9 / 11-4 Petra REICHEL (13*) 0
Round 3 (18*) Tracey HALLAM 11-1 / 11-5 Rita Yuan GAO (87*) 0
Round 3 (9*) Kanako YONEKURA 11-4 / 11-5 Nicole GRETHER (24*) 0
Round 3 (1*) GONG Ruina 11-0 / 11-1 Juliane SCHENK (38*) 0
Quarter-final (5*) WANG Chen 11-3 / 11-0 PI Hongyan (7*) 0
Quarter-final (4*) XIE Xingfang 11-7 / 11-8 Tracey HALLAM (18*) 0
Quarter-final (1*) GONG Ruina 11-4 / 11-1 Kanako YONEKURA (9*) 0
Quarter-final (3*) ZHOU Mi W.O. ZHANG Ning (2*) 0
Semi-final (5*) WANG Chen 11-7 / 11-9 ZHOU Mi (3*) 0
Semi-final (4*) XIE Xingfang 11-9 / 8-11 / 11-8 GONG Ruina (1*) 0
Final (4*) XIE Xingfang 11-6 / 8-11 / 11-1 WANG Chen (5*) 0
XD (qual)
Quarter-final - WANG Wei / ZHANG Jiewen 15-4 / 15-4 (WJ) SUHERLAN / Heni BUDIMAN - 0
Quarter-final (282*) Titon GUSTAMAN / Yunita TETTY 15-5 / 15-6 Nuttaphon NARKTHONG / Salakjit PONSANA (618*) 0
Quarter-final (154*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Pei Tty WONG 15-4 / 15-12 Keishi KAWAGUCHI / Miyuki TAI (189*) 0
Quarter-final - Syaiful M BAMBANG / (WJ) MONICA 15-8 / 8-15 / 17-14 PARK Sung Hwan / JUN Jae Youn - 0
Quarter-final (784*) CHANG Jeng-Shyuang / CHENG Shao Chieh 15-8 / 15-5 PUTRA Alroy Tanama / Meiliana JAUHARI - 0
Quarter-final (276*) LIN Wei Hsiang / CHIEN Yu Chin 15-3 / 15-3 Lutfi HASAN / (BTN) ERLI - 0
Quarter-final (123*) NJOTO Albertus Susanto / LI Wing Mui 15-2 / 15-8 Allen SUTEJA / OLIVIA - 0
Quarter-final (788*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI 15-2 / 15-8 Ricky KRISTYAWAN / Winaryanti FRIDA - 0
Quarter-final - Muhammad RIJAL / Neli TRIANA 15-5 / 15-13 Kristian ROEBUCK / Liza SMITH - 0
Quarter-final (128*) YAU Tsz Yuk / LING Wan Ting 9-15 / 15-4 / 15-10 Ronne Maykel RUNTOLALU / Dian Novita SARI - 0
Quarter-final - Ukikasah Yoga / Rintan APRILIANA 9-15 / 15-10 / 15-12 Panuwat NGERNSRISUL / Satinee JANKRAJANGWONG (789*) 0
Quarter-final (99*) Simon ARCHER / Donna KELLOGG 15-2 / 15-3 Arif RAMADHAM / (BTN) ERIKASARI - 0
Semi-final - WANG Wei / ZHANG Jiewen 15-4 / 15-1 Putra ADITYA / Dara APRILIA - 0
Semi-final (282*) Titon GUSTAMAN / Yunita TETTY 15-4 / 15-7 Wahyu (Pelita) AGUNG / Indarti ISSOLINA - 0
Semi-final (154*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Pei Tty WONG 15-7 / 15-4 Yonathan Suryatama DASUKI / Pipit Dian APSARI - 0
Semi-final - Syaiful M BAMBANG / (WJ) MONICA 15-7 / 16-17 / 15-12 Restu Basuki PRASETYO / Adelita FIRBAYA (846*) 0
Semi-final (179*) YIM Bang Eun / YIM Kyung Jin 15-2 / 15-5 Johan ERWIN / VERONICA - 0
Semi-final (784*) CHANG Jeng-Shyuang / CHENG Shao Chieh 15-4 / 15-3 A.Sahibul WAFA / Mona SANTOSO - 0
Semi-final (276*) LIN Wei Hsiang / CHIEN Yu Chin 15-9 / 15-5 Adrian KUSNANTO / (F) PURWATI - 0
Semi-final (123*) NJOTO Albertus Susanto / LI Wing Mui 15-2 / 15-5 Rendra WIJAYA / IRENE - 0
Semi-final (788*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI 15-3 / 15-6 Yudi KURNIA / Shendy Puspa IRAWATI - 0
Semi-final - Robby ISTANTA / Lelyana Deasy CHANDRA 15-13 / 2-15 / 15-4 Muhammad RIJAL / Neli TRIANA - 0
Semi-final (617*) Kien Keat KOO / Eei Hui CHIN 15-5 / 15-10 CHIEN Yu Hsun / CHANG Ya Lan (787*) 0
Semi-final (128*) YAU Tsz Yuk / LING Wan Ting 15-7 / 15-7 Satya Adi NUGROHO / Marlina LINA - 0
Semi-final - Mega Berlian ADHITYA / Greysia POLII 8-15 / 15-11 / 15-8 Kim Wai CHANG / Norhasikin AMIN (786*) 0
Semi-final - Ukikasah Yoga / Rintan APRILIANA 15-11 / 15-9 ANDRIYANI / Andhika HARDJANGGI - 0
Semi-final (153*) Teik Chai GAN / Chew Yen FONG 15-3 / 15-4 I Made AGUNG / Nadia IVANA - 0
Semi-final (99*) Simon ARCHER / Donna KELLOGG 9-15 / 15-8 / 15-4 Unang RAHMAT / Angeline DE PAUW - 0
Final - WANG Wei / ZHANG Jiewen 15-12 / 15-9 Titon GUSTAMAN / Yunita TETTY (282*) 0
Final (154*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Pei Tty WONG 15-5 / 15-7 Syaiful M BAMBANG / (WJ) MONICA - 0
Final (179*) YIM Bang Eun / YIM Kyung Jin 15-0 / 15-12 CHANG Jeng-Shyuang / CHENG Shao Chieh (784*) 0
Final (123*) NJOTO Albertus Susanto / LI Wing Mui 15-11 / 15-9 LIN Wei Hsiang / CHIEN Yu Chin (276*) 0
Final (788*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI 15-8 / 15-5 Robby ISTANTA / Lelyana Deasy CHANDRA - 0
Final (128*) YAU Tsz Yuk / LING Wan Ting 15-11 / 5-15 / 15-1 Kien Keat KOO / Eei Hui CHIN (617*) 0
Final - Mega Berlian ADHITYA / Greysia POLII 15-9 / 15-12 Ukikasah Yoga / Rintan APRILIANA - 0
Final (99*) Simon ARCHER / Donna KELLOGG 15-4 / 15-2 Teik Chai GAN / Chew Yen FONG (153*) 0
XD
Round 1 (1*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-4 / 15-1 Mega Berlian ADHITYA / Greysia POLII - 0
Round 1 (46*) TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing 15-10 / 4-15 / 15-6 WANG Wei / ZHANG Jiewen - 0
Round 1 (28*) Svetoslav STOYANOV / Victoria WRIGHT 6-15 / 15-4 / 15-8 Anggun NUGROHO / Eny WIDIOWATI (13*) 0
Round 1 (47*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 1-15 / 15-8 / 15-6 Simon ARCHER / Donna KELLOGG (99*) 0
Round 1 (8*) Chris BRUIL / Lotte JONATHANS 15-6 / 15-8 Jose Antonio CRESPO / Dolores MARCO (31*) 0
Round 1 (12*) Robert BLAIR / Natalie MUNT 13-15 / 15-8 / 15-13 Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN (22*) 0
Round 1 (10*) KIM Yong Hyun / LEE Hyo Jung 15-8 / 15-2 Kristof HOPP / Kathrin PIOTROWSKI (23*) 0
Round 1 (788*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI 15-11 / 15-11 Tadashi OHTSUKA / Shizuka YAMAMOTO (17*) 0
Round 1 (29*) LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi 17-15 / 15-6 Norio IMAI / Chikako NAKAYAMA (15*) 0
Round 1 (5*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 15-0 / 15-2 Thomas TESCHE / Carina METTE (37*) 0
Round 1 (154*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Pei Tty WONG 15-11 / 15-8 Bjoern SIEGEMUND / Nicol PITRO (26*) 0
Round 1 (6*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-4 / 15-3 Frederik BERGSTROM / Johanna PERSSON (19*) 0
Round 1 (130*) Anthony CLARK / Kirsteen MCEWAN-MILLER 15-11 / 15-9 YIM Bang Eun / YIM Kyung Jin (179*) 0
Round 1 (3*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 15-6 / 15-12 NJOTO Albertus Susanto / LI Wing Mui (123*) 0
Round 1 - Bambang SUPRIANTO / Emma ERMAWATI 15-2 / 15-2 YAU Tsz Yuk / LING Wan Ting (128*) 0
Round 1 (7*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-7 / 15-4 Matthew HUGHES / Joanne MUGGERIDGE (27*) 0
Round 2 (1*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-7 / 15-5 TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing (46*) 0
Round 2 (47*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 12-15 / 15-4 / 15-2 Svetoslav STOYANOV / Victoria WRIGHT (28*) 0
Round 2 (8*) Chris BRUIL / Lotte JONATHANS 5-15 / 17-16 / 15-12 Robert BLAIR / Natalie MUNT (12*) 0
Round 2 (10*) KIM Yong Hyun / LEE Hyo Jung 11-15 / 15-3 / 15-7 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI (788*) 0
Round 2 (5*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 15-6 / 15-8 LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi (29*) 0
Round 2 (6*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-6 / 15-6 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Pei Tty WONG (154*) 0
Round 2 (3*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 15-13 / 15-4 Anthony CLARK / Kirsteen MCEWAN-MILLER (130*) 0
Round 2 (7*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 11-15 / 15-10 / 15-10 Bambang SUPRIANTO / Emma ERMAWATI - 0
Quarter-final (1*) ZHANG Jun / GAO Ling 12-15 / 15-8 / 15-6 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (47*) 0
Quarter-final (10*) KIM Yong Hyun / LEE Hyo Jung 15-12 / 15-7 Chris BRUIL / Lotte JONATHANS (8*) 0
Quarter-final (6*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-3 / 15-7 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA (5*) 0
Quarter-final (7*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 17-14 / 15-6 CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting (3*) 0
Semi-final (1*) ZHANG Jun / GAO Ling 14-17 / 15-11 / 15-11 KIM Yong Hyun / LEE Hyo Jung (10*) 0
Semi-final (6*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-2 / 15-6 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (7*) 0
Final (6*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 10-15 / 15-11 / 15-6 ZHANG Jun / GAO Ling (1*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 46 104 12 26.1% 2340 50.87 00:00:00 0 0 0.0%
MS 62 136 12 19.4% 3042 49.06 00:00:00 0 0 0.0%
WD 30 66 6 20.0% 1412 47.07 00:00:00 0 0 0.0%
WS 62 135 11 17.7% 2126 34.29 00:00:00 0 0 0.0%
XD 31 73 11 35.5% 1647 53.13 00:00:00 0 0 0.0%
Total 231 514 52 22.5% 10567 45.74 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 59 13 81.9%
U.S.A. 5 2 71.4%
Korea 42 20 67.7%
Hong Kong 22 13 62.9%
Chinese Taipei 25 16 61.0%
Thailand 13 11 54.2%
Malaysia 55 47 53.9%
India 13 12 52.0%
France 14 13 51.8%
England 15 14 51.7%
Scotland 4 4 50.0%
Bulgaria 3 3 50.0%
Singapore 15 16 48.4%
Netherlands 7 8 46.7%
Japan 25 33 43.1%
Indonesia 98 143 40.7%
Canada 4 6 40.0%
Sweden 3 5 37.5%
Germany 9 16 36.0%
Switzerland 2 4 33.3%
Australia 1 2 33.3%
Austria 1 2 33.3%
Poland 2 5 28.6%
New Zealand 1 3 25.0%
Wales 2 7 22.2%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN ZHAO Junpeng 21-9 / 21-10
2021 Viktor AXELSEN LOH Kean Yew 21-13 / 9-21 / 21-13
2019 CHOU Tien Chen Anders ANTONSEN 21-18 / 24-26 / 21-15
2018 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-14 / 21-9
2017 KIDAMBI Srikanth Kazumasa SAKAI 21-11 / 21-19
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 17-21 / 21-19 / 21-17
2015 Kento MOMOTA Jan O JORGENSEN 16-21 / 21-19 / 21-7
2014 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-18 / 21-18
2013 LEE Chong Wei Marc ZWIEBLER 21-15 / 21-14
2012 Simon SANTOSO DU Pengyu 21-18 / 13-21 / 21-11
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-11 / 21-7
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-8
2009 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-9 / 21-14
2008 Sony Dwi KUNCORO Simon SANTOSO 19-21 / 21-14 / 21-9
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-15 / 21-16
2006 Taufik HIDAYAT BAO Chunlai 21-18 / 21-19
2005 LEE Hyun Il Boonsak PONSANA 15-10 / 15-3
2004 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-10 / 15-11
2003 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-9 / 15-9
2002 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-12 / 15-12
2001 Marleve MAINAKY Tsuen Seng LEE 6-8 / 7-5 / 7-3
2000 Taufik HIDAYAT Ewe Hock ONG 15-5 / 15-13
1999 Taufik HIDAYAT Budi SANTOSO 17-14 / 15-12
1998 Hock Kin YONG Budi SANTOSO 15-7 / 15-8
1997 Ardy B WIRANATA Marleve MAINAKY 15-9 / 15-3
1996 Joko SUPRIANTO Budi SANTOSO 15-8 / 15-4
1995 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 14-17 / 15-9
1994 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 15-8
1993 Allan BUDI KUSUMA PERMADI Fung 15-10 / 14-17 / 15-4
1992 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 6-15 / 15-9
1991 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-5
1990 Ardy B WIRANATA Eddy KURNIAWAN 15-10 / 15-5
1989 XIONG Guobao Joko SUPRIANTO 15-0 / 15-4