Malaysia Open  

Tournament Name: PETRONAS Malaysia Open 2023
Tournament Dates: 10/01/2023-15/01/2023
Location: Malaysia, Kuala Lumpur
Category: HSBC BWF World Tour Super 1000

Winners
Category Winner Runner-up
MD Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO LIANG Weikeng / WANG Chang
MS Viktor AXELSEN Kodai NARAOKA
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan BAEK Ha Na / LEE Yu Lim
WS Akane YAMAGUCHI Se Young AN
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 12 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-13 / 21-15 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 4 32
Round 1 18 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 21-10 / 21-18 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 32 34
Round 1 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 19-21 / 21-8 / 21-13 HE Jiting / ZHOU Haodong 20 40
Round 1 24 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 21-12 / 21-17 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 234 28
Round 1 1 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 19-21 / 21-16 / 21-15 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 33 58
Round 1 16 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-19 / 21-7 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ 28 32
Round 1 7 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-13 / 20-22 / 21-15 REN Xiangyu / TAN Qiang 27 63
Round 1 15 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-14 / 21-11 Alexander DUNN / Adam HALL 25 29
Round 1 11 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 16-21 / 21-16 / 21-19 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 35 56
Round 1 5 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-16 / 21-13 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 9 44
Round 1 6 LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-19 / 24-22 Ben LANE / Sean VENDY 13 38
Round 1 3 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 16-21 / 21-15 / 21-16 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 38 56
Round 1 14 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 21-14 / 21-18 Akira KOGA / Taichi SAITO 26 35
Round 1 8 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-13 / 21-10 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 31 34
Round 1 17 LIANG Weikeng / WANG Chang 16-21 / 21-11 / 21-17 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 10 54
Round 1 23 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 23-21 MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 19 33
Round 2 18 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 21-18 / 21-17 LEE Yang / WANG Chi-Lin 12 47
Round 2 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-19 / 21-17 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 24 29
Round 2 1 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 8-21 / 21-19 / 21-16 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 16 70
Round 2 7 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 17-21 / 21-13 / 21-14 LU Ching Yao / YANG Po Han 15 85
Round 2 5 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-19 / 22-20 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 11 49
Round 2 6 LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-10 / 23-21 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 3 41
Round 2 8 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-13 / 21-9 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 14 37
Round 2 17 LIANG Weikeng / WANG Chang 20-22 / 21-12 / 21-19 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 23 56
Quarter-final 18 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 21-13 / 19-21 / 21-11 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 54
Quarter-final 1 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 14-21 / 21-16 / 21-17 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 7 75
Quarter-final 5 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 17-21 / 22-20 / 21-9 LIU Yuchen / OU Xuanyi 6 66
Quarter-final 17 LIANG Weikeng / WANG Chang 22-20 / 23-21 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 8 45
Semi-final 1 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-18 / 21-17 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 18 42
Semi-final 17 LIANG Weikeng / WANG Chang 21-16 / 11-21 / 21-15 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 5 64
Final 1 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-18 / 18-21 / 21-13 LIANG Weikeng / WANG Chang 17 68
MS
Round 1 1 Viktor AXELSEN 17-21 / 21-14 / 21-12 Rasmus GEMKE 21 65
Round 1 31 LIEW Daren 21-15 / 14-21 / 21-17 Toma Junior POPOV 23 59
Round 1 3 Jonatan CHRISTIE 21-19 / 21-13 WANG Tzu Wei 18 36
Round 1 17 Kenta NISHIMOTO 21-19 / 21-14 KIDAMBI Srikanth 13 42
Round 1 5 CHOU Tien Chen 21-23 / 24-22 / 21-18 SHI Yuqi 34 79
Round 1 26 Kanta TSUNEYAMA 3-21 / 21-5 / 23-21 LEE Cheuk Yiu 14 52
Round 1 4 Anthony Sinisuka GINTING 17-21 / 21-18 / 21-12 NG Ka Long Angus 15 65
Round 1 30 Anders ANTONSEN 8-21 / 22-20 / 21-19 WENG Hongyang 27 75
Round 1 32 Kantaphon WANGCHAROEN 21-16 / 17-21 / 21-13 Brian YANG 22 59
Round 1 9 Kunlavut VITIDSARN 21-23 / 21-19 / 24-22 Shesar Hiren RHUSTAVITO 24 76
Round 1 12 ZHAO Junpeng 21-17 / 21-16 LU Guangzu 11 46
Round 1 6 LOH Kean Yew 21-19 / 23-21 LI Shifeng 20 51
Round 1 19 Chico Aura DWI WARDOYO 21-11 / 16-21 / 25-23 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 39 65
Round 1 8 PRANNOY H. S. 22-24 / 21-12 / 21-18 Lakshya SEN 10 61
Round 1 25 Tze Yong NG 21-4 / 21-10 Nhat NGUYEN 28 35
Round 1 7 Kodai NARAOKA 13-21 / 21-17 / 21-19 LEE Zii Jia 2 73
Round 2 1 Viktor AXELSEN W.O. LIEW Daren 31 0
Round 2 17 Kenta NISHIMOTO 21-15 / 21-17 Jonatan CHRISTIE 3 52
Round 2 26 Kanta TSUNEYAMA 23-21 / 21-19 CHOU Tien Chen 5 59
Round 2 4 Anthony Sinisuka GINTING 21-14 / 17-21 / 21-17 Anders ANTONSEN 30 72
Round 2 9 Kunlavut VITIDSARN 21-14 / 21-17 Kantaphon WANGCHAROEN 32 57
Round 2 6 LOH Kean Yew 21-15 / 21-8 ZHAO Junpeng 12 39
Round 2 8 PRANNOY H. S. 21-9 / 15-21 / 21-16 Chico Aura DWI WARDOYO 19 64
Round 2 7 Kodai NARAOKA 15-21 / 21-19 / 21-15 Tze Yong NG 25 92
Quarter-final 1 Viktor AXELSEN 21-6 / 21-12 Kenta NISHIMOTO 17 38
Quarter-final 26 Kanta TSUNEYAMA 21-14 / 21-16 Anthony Sinisuka GINTING 4 50
Quarter-final 9 Kunlavut VITIDSARN 21-11 / 20-22 / 21-14 LOH Kean Yew 6 80
Quarter-final 7 Kodai NARAOKA 21-16 / 19-21 / 21-10 PRANNOY H. S. 8 84
Semi-final 1 Viktor AXELSEN 21-7 / 21-15 Kanta TSUNEYAMA 26 46
Semi-final 7 Kodai NARAOKA 21-17 / 19-21 / 21-17 Kunlavut VITIDSARN 9 113
Final 1 Viktor AXELSEN 21-6 / 21-15 Kodai NARAOKA 7 40
WD
Round 1 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-11 / 21-14 Debora JILLE / Cheryl SEINEN 23 26
Round 1 19 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 21-16 / 21-15 Margot LAMBERT / Anne TRAN 27 32
Round 1 14 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-19 / 21-14 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 6 31
Round 1 16 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 21-19 / 21-14 YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam 28 34
Round 1 7 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-15 / 16-21 / 21-15 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 22 59
Round 1 9 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-16 / 21-15 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 26 30
Round 1 3 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 21-16 / 21-11 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 95 36
Round 1 11 Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 21-16 / 21-15 LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 32 33
Round 1 193 GO Pei Kee / TEOH Mei Xing 21-13 / 21-13 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 15 35
Round 1 4 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-15 / 19-21 / 21-16 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 12 70
Round 1 - LI Wenmei / LIU Xuanxuan 21-7 / 21-11 NG Tsz Yau / TSANG Hiu Yan 55 27
Round 1 - DU Yue / XIA Yuting 21-19 / 22-20 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 10 55
Round 1 38 Srivedya GURAZADA / Ishika JAISWAL 21-17 / 18-21 / 21-16 Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES 43 51
Round 1 20 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 21-15 / 17-21 / 21-16 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 5 57
Round 1 30 Supissara PAEWSAMPRAN / Puttita SUPAJIRAKUL 21-10 / 21-12 Ashwini BHAT K. / Shikha GAUTAM 36 28
Round 1 29 Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal 20-22 / 21-14 / 21-19 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 31 57
Round 2 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-7 / 21-9 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 19 31
Round 2 14 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-13 / 15-21 / 21-17 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 16 69
Round 2 7 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-17 / 23-21 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 9 48
Round 2 11 Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 21-16 / 13-21 / 21-15 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 3 79
Round 2 4 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-10 / 21-7 GO Pei Kee / TEOH Mei Xing 193 33
Round 2 - LI Wenmei / LIU Xuanxuan 21-12 / 17-21 / 21-14 DU Yue / XIA Yuting - 89
Round 2 20 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 21-2 / 21-6 Srivedya GURAZADA / Ishika JAISWAL 38 27
Round 2 29 Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal 21-18 / 25-23 Supissara PAEWSAMPRAN / Puttita SUPAJIRAKUL 30 53
Quarter-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-17 / 21-17 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 14 50
Quarter-final 11 Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 22-20 / 21-15 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 7 62
Quarter-final 4 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-19 / 21-19 LI Wenmei / LIU Xuanxuan - 49
Quarter-final 20 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 21-10 / 21-6 Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal 29 41
Semi-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-9 / 2-0 Ret. Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 11 33
Semi-final 20 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 21-17 / 23-21 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 4 72
Final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-16 / 21-10 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 20 52
WS
Round 1 1 Akane YAMAGUCHI 17-21 / 21-13 / 21-15 Line Højmark KJAERSFELDT 16 51
Round 1 10 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-17 / 21-8 Kirsty GILMOUR 17 31
Round 1 36 Aya OHORI 21-9 / 14-21 / 21-14 SIM Yu Jin 49 58
Round 1 31 Mia BLICHFELDT 21-19 / 21-7 KIM Ga Eun 20 35
Round 1 3 TAI Tzu Ying 21-10 / 21-10 Clara AZURMENDI 53 24
Round 1 11 HAN Yue 21-12 / 17-21 / 21-12 Saina NEHWAL 30 43
Round 1 15 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-11 / 21-17 HE Bingjiao 5 37
Round 1 23 Wen Chi HSU 21-10 / 21-8 AAKARSHI KASHYAP 32 26
Round 1 12 Pornpawee CHOCHUWONG 21-15 / 21-16 YEO Jia Min 34 39
Round 1 9 Carolina MARIN 21-12 / 10-21 / 21-15 PUSARLA V. Sindhu 7 59
Round 1 14 Michelle LI 21-13 / 21-15 Line CHRISTOPHERSEN 29 32
Round 1 2 CHEN Yufei 21-9 / 21-17 Nozomi OKUHARA 13 34
Round 1 37 PAI Yu Po 21-18 / 24-22 Beiwen ZHANG 24 39
Round 1 8 WANG Zhiyi 21-16 / 21-10 ZHANG Yiman 18 38
Round 1 33 GOH Jin Wei 21-11 / 21-18 Yvonne LI 26 39
Round 1 4 Se Young AN 21-9 / 21-13 Malvika BANSOD 28 31
Round 2 1 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-15 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 10 41
Round 2 31 Mia BLICHFELDT 21-17 / 19-21 / 21-14 Aya OHORI 36 67
Round 2 3 TAI Tzu Ying 21-10 / 21-13 HAN Yue 11 32
Round 2 23 Wen Chi HSU 21-18 / 16-21 / 21-18 Gregoria Mariska TUNJUNG 15 71
Round 2 9 Carolina MARIN 21-14 / 21-17 Pornpawee CHOCHUWONG 12 50
Round 2 2 CHEN Yufei 21-13 / 10-21 / 21-13 Michelle LI 14 56
Round 2 8 WANG Zhiyi 21-13 / 21-10 PAI Yu Po 37 37
Round 2 4 Se Young AN 21-10 / 21-12 GOH Jin Wei 33 33
Quarter-final 1 Akane YAMAGUCHI 21-12 / 21-11 Mia BLICHFELDT 31 34
Quarter-final 3 TAI Tzu Ying 21-6 / 21-8 Wen Chi HSU 23 25
Quarter-final 2 CHEN Yufei 21-18 / 21-19 Carolina MARIN 9 57
Quarter-final 4 Se Young AN 21-17 / 16-21 / 21-19 WANG Zhiyi 8 77
Semi-final 1 Akane YAMAGUCHI 21-18 / 21-16 TAI Tzu Ying 3 41
Semi-final 4 Se Young AN 21-12 / 19-21 / 21-9 CHEN Yufei 2 71
Final 1 Akane YAMAGUCHI 12-21 / 21-19 / 21-11 Se Young AN 4 69
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-8 / 21-14 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 43 27
Round 1 7 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-15 / 21-13 CHANG Ko-Chi / LEE Chih Chen 54 27
Round 1 5 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-18 / 21-18 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 9 45
Round 1 157 HOO Pang Ron / TEOH Mei Xing 21-11 / 15-21 / 21-19 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 16 54
Round 1 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-17 / 23-21 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 8 40
Round 1 23 KIM Won Ho / JEONG Na Eun 22-20 / 21-19 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 14 41
Round 1 26 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-18 / 19-21 / 21-19 Adam HALL / Julie MACPHERSON 21 50
Round 1 19 Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-16 / 21-14 Robin TABELING / Selena PIEK 11 32
Round 1 27 YE Hong Wei / LEE Chia Hsin 21-19 / 23-21 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 50 25
Round 1 17 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-17 / 26-24 LEE Chun Hei Reginald / NG Tsz Yau 22 38
Round 1 15 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-17 / 21-18 Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 32 35
Round 1 4 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-9 / 21-16 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 29 26
Round 1 12 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 18-21 / 21-15 / 21-7 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying - 58
Round 1 147 CHEN Tang Jie / TOH Ee Wei 21-15 / 21-10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 6 31
Round 1 13 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-16 / 21-10 Jones Ralfy JANSEN / Linda EFLER 24 30
Round 1 3 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 21-14 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 10 32
Round 2 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-16 / 21-10 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 7 30
Round 2 5 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-18 / 13-21 / 21-12 HOO Pang Ron / TEOH Mei Xing 157 62
Round 2 23 KIM Won Ho / JEONG Na Eun 12-21 / 22-20 / 23-21 WANG Yilyu / HUANG Dongping 2 74
Round 2 19 Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-17 / 21-16 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 26 40
Round 2 17 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-13 / 21-15 YE Hong Wei / LEE Chia Hsin 27 29
Round 2 4 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-17 / 21-13 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 15 46
Round 2 147 CHEN Tang Jie / TOH Ee Wei 21-19 / 21-16 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 12 46
Round 2 3 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-12 / 21-13 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 13 31
Quarter-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-15 / 21-6 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 5 37
Quarter-final 19 Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-16 / 21-19 KIM Won Ho / JEONG Na Eun 23 46
Quarter-final 4 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-17 / 21-17 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 17 42
Quarter-final 3 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-19 / 21-9 CHEN Tang Jie / TOH Ee Wei 147 36
Semi-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-16 / 21-18 Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA 19 43
Semi-final 4 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-18 / 21-15 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 3 43
Final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-19 / 21-11 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 4 44

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 76 14 45.2% 2794 90.13 00:48:12 1.87 7 22.6%
MS 30 77 17 56.7% 2823 94.1 01:00:50 1.55 14 46.7%
WD 30 68 8 26.7% 2442 81.4 00:47:12 1.72 6 20.0%
WS 31 72 10 32.3% 2503 80.74 00:44:25 1.82 5 16.1%
XD 31 67 5 16.1% 2462 79.42 00:40:00 1.99 2 6.5%
Total 153 360 54 35.3% 13024 85.12 00:48:03 1.77 34 22.2%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set

Players Opponents Category Round Set Comeback Details
LIU Yuchen / OU Xuanyi Aaron CHIA / SOH Wooi YikMD Round 2 2 9 View
Jonatan CHRISTIE WANG Tzu WeiMS Round 1 1 9 View
DU Yue / XIA Yuting LEE So Hee / SHIN Seung ChanWD Round 1 1 9 View
BAEK Ha Na / LEE Yu Lim ZHANG Shuxian / ZHENG YuWD Semi-final 2 8 View
Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY LIU Yuchen / OU XuanyiMD Quarter-final 2 7 View
CHEN Yufei Nozomi OKUHARAWS Round 1 2 7 View
LOH Kean Yew LI ShifengMS Round 1 1 7 View
DU Yue / XIA Yuting LI Wenmei / LIU XuanxuanWD Round 2 2 7 View
LOH Kean Yew Kunlavut VITIDSARNMS Quarter-final 2 7 View
PAI Yu Po Beiwen ZHANGWS Round 1 1 7 View

Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Bulgaria 2 1 66.7%
China 30 18 62.5%
Japan 20 13 60.6%
Indonesia 24 16 60.0%
Korea 18 12 60.0%
Singapore 5 4 55.6%
Denmark 9 8 52.9%
Thailand 11 10 52.4%
Chinese Taipei 10 13 43.5%
Malaysia 11 15 42.3%
Spain 2 3 40.0%
India 7 12 36.8%
France 2 4 33.3%
Canada 1 2 33.3%
Germany 1 5 16.7%
Hong Kong 1 6 14.3%
Ireland 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Netherlands 0 3 0.0%
England 0 3 0.0%
Scotland 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2023 Viktor AXELSEN Kodai NARAOKA 21-6 / 21-15
2022 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 21-4 / 21-7
2019 LIN Dan CHEN Long 9-21 / 21-17 / 21-11
2018 LEE Chong Wei Kento MOMOTA 21-17 / 23-21
2017 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-14
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-8
2015 CHEN Long LIN Dan 20-22 / 21-13 / 21-11
2014 LEE Chong Wei Tommy SUGIARTO 21-19 / 21-9
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-7 / 21-8
2012 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-6 / 21-13
2011 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-8 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-13 / 21-7
2009 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 21-14 / 21-13
2008 LEE Chong Wei LEE Hyun Il 21-15 / 11-21 / 21-17
2007 Peter Hoeg GADE BAO Chunlai 21-15 / 17-21 / 21-14
2006 LEE Chong Wei LIN Dan 21-18 / 18-21 / 23-21
2005 LEE Chong Wei LIN Dan 17-15 / 9-15 / 15-9
2004 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 15-3 / 15-12
2003 CHEN Hong LEE Chong Wei 15-9 / 15-5
2002 James CHUA Ewe Hock ONG 15-10 / 15-6
2001 Ewe Hock ONG Rony AGUSTINUS 3-7 / 7-2 / 7-0
2000 Taufik HIDAYAT XIA Xuanze 15-10 / 17-14
1999 LUO Yigang Choong Hann WONG 17-16 / 17-15
1998 Peter Hoeg GADE Jeffer ROSOBIN 15-5 / 15-12
1997 Hermawan SUSANTO Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-11
1996 Ewe Hock ONG Indra WIJAYA 1-15 / 15-1 / 15-7
1995 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-8
1994 Joko SUPRIANTO Rashid SIDEK 15-3 / 15-5
1993 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 11-15 / 15-5 / 17-14
1992 Rashid SIDEK Thomas STUER-LAURIDSEN 15-5 / 15-7
1991 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 15-4 / 15-5
1990 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 18-17 / 15-6
1989 XIONG Guobao Jianhua ZHAO 15-11 / 15-8