Australian Open  

Tournament Name: 2010 Yonex Australian Open
Tournament Dates: 13/07/2010-18/07/2010
Location: Australia, Melbourne
Category: Grand Prix

Winners
Category Winner Runner-up
MD Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA KANG Woo Kyum / PARK Tae Sang
MS Tien Minh NGUYEN KHRISHNAN Yogendran
WD KIM Min Seo / LEE Kyung Won KANG Hae Won / SEO Yoon Hee
WS SEO Yoon Hee Minatsu MITANI
XD CHO Gun Woo / KIM Min Seo Hajime KOMIYAMA / Yayuri ASAHARA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - Luke CHONG / Einstein TANAKA 21-13 / 21-12 Matthew GILLIE / Brent MUNDAY - 17
Round 1 - CHO Gun Woo / KIM Dong Min 21-7 / 21-7 William PONSONBY / David JONES - 14
Round 1 - Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-11 / 21-11 Nicholas ONG / Shashank A.SHASTRY - 15
Round 1 146 Ben MCCARTHY / Raj VEERAN 21-18 / 21-15 James EUNSON / Kevin DENNERLY-MINTURN 264 25
Round 1 - Sean LIM / Kenny NG 21-18 / 21-13 James PATERSON / Bjorn SEGUIN - 18
Round 1 - Nicholas KIDD / Jeff THO 21-16 / 21-14 Beng Tiong ONG / Le The Hung PHAM - 23
Round 1 - KANG Woo Kyum / PARK Tae Sang 21-4 / 21-9 Ashley WILSON / Matthew WILSON - 15
Round 1 - Wesley CAULKETT / Raymond TAM 21-10 / 21-12 Ferdi MAK / Hoe Keat OON 220 17
Round 1 - Ashraf DHORAY / Brent MILLER 21-13 / 21-18 Joel FINDLAY / Andrew PAULET - 19
Round 1 - Ashwant GOBINATHAN / Boris MA W.O. Wajid Ali CHAUDHRY / Mir Tahir ISHAQ - 0
Round 1 256 Peejade CHENG / Sammy CHENG W.O. Mark AMBLER / PUTRA ARIYANTO HARYADI - 0
Round 2 17 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 21-7 / 21-8 Luke CHONG / Einstein TANAKA - 14
Round 2 - CHO Gun Woo / KIM Dong Min 21-4 / 21-12 LAI Kit Hon / Adrian I MANSUKHANI - 18
Round 2 - Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-10 / 21-13 Ross SMITH / Glenn WARFE 74 26
Round 2 146 Ben MCCARTHY / Raj VEERAN 21-18 / 21-12 Sean LIM / Kenny NG - 21
Round 2 - Nicholas KIDD / Jeff THO 21-13 / 21-15 Ashwant GOBINATHAN / Boris MA - 24
Round 2 90 Saliya GUNARATNE / Chad WHITEHEAD 21-13 / 21-12 Peejade CHENG / Sammy CHENG 256 20
Round 2 - KANG Woo Kyum / PARK Tae Sang 21-18 / 15-21 / 21-11 Wesley CAULKETT / Raymond TAM - 37
Round 2 43 Oliver LEYDON-DAVIS / Henry TAM 21-18 / 21-13 Ashraf DHORAY / Brent MILLER - 20
Quarter-final 17 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 18-21 / 21-17 / 21-10 CHO Gun Woo / KIM Dong Min - 53
Quarter-final - Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-7 / 21-9 Ben MCCARTHY / Raj VEERAN 146 22
Quarter-final 90 Saliya GUNARATNE / Chad WHITEHEAD 21-18 / 21-14 Nicholas KIDD / Jeff THO - 29
Quarter-final - KANG Woo Kyum / PARK Tae Sang 21-15 / 21-13 Oliver LEYDON-DAVIS / Henry TAM 43 28
Semi-final - Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-17 / 21-23 / 21-19 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 17 64
Semi-final - KANG Woo Kyum / PARK Tae Sang 21-15 / 21-7 Saliya GUNARATNE / Chad WHITEHEAD 90 28
Final - Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-15 / 21-16 KANG Woo Kyum / PARK Tae Sang - 36
MS
Round 1 - KANG Woo Kyum 21-13 / 21-12 Jeff THO 161 32
Round 1 581 Ming Kai Alton CHEW 21-13 / 21-10 Rowan HENDERSON - 19
Round 1 197 Zulfadli ZULKIFFLI 21-9 / 21-6 Ishan Chamila SEMBAPPERUMA - 22
Round 1 - KIM Dong Min 21-15 / 21-9 Le The Hung PHAM - 29
Round 1 186 Michael FOWKE 21-14 / 21-6 Matthew WILSON - 15
Round 1 497 Boris MA 21-16 / 21-18 Adrian I MANSUKHANI - 22
Round 1 340 PUTRA ARIYANTO HARYADI 21-3 / 21-5 Jacob MCNALLY - 11
Round 1 468 Ashraf DHORAY 21-15 / 18-21 / 21-12 Luke CHONG 406 35
Round 1 142 Raj POPAT 21-17 / 21-13 Kenny NG - 31
Round 1 370 James PATERSON 21-19 / 21-15 Brent MUNDAY - 37
Round 1 319 Tsuen Seng LEE 21-13 / 21-10 William PONSONBY - 20
Round 1 - PARK Tae Sang 21-5 / 21-4 LAI Kit Hon - 18
Round 1 263 Bjorn SEGUIN 21-8 / 21-7 Quor-Yen TEH - 16
Round 1 - Joel FINDLAY 21-18 / 21-17 Brent MILLER 395 23
Round 1 128 KHRISHNAN Yogendran 21-3 / 21-8 Sawan SERASINGHE - 15
Round 1 243 Kevin DENNERLY-MINTURN 15-21 / 21-18 / 21-17 Ashwant GOBINATHAN 523 41
Round 1 - HWANG Jung Woon 21-5 / 21-9 Sean LIM - 15
Round 1 289 Luke CHARLESWORTH 18-21 / 21-11 / 21-13 Raymond TAM - 31
Round 1 203 Yoga PRATAMA 21-17 / 17-21 / 21-18 Nicholas KIDD - 53
Round 1 233 Maoni HU HE 21-8 / 21-11 Ashley WILSON - 15
Round 1 190 Hoe Keat OON 21-5 / 21-8 Nathan DAVID 575 14
Round 1 - David JONES W.O. Mir Tahir ISHAQ - 0
Round 1 - Andrew PAULET W.O. Raja Azhar MEHMOOD - 0
Round 1 417 Tin PHAM W.O. Claude Samuel ARYEH - 0
Round 1 - Wesley CAULKETT W.O. Qamar AHSAN - 0
Round 1 - Leon WONG W.O. Wajid Ali CHAUDHRY 313 0
Round 2 6 Tien Minh NGUYEN 21-13 / 21-15 KANG Woo Kyum - 38
Round 2 197 Zulfadli ZULKIFFLI 21-12 / 21-6 Ming Kai Alton CHEW 581 24
Round 2 109 James EUNSON 21-7 / 21-13 David JONES - 15
Round 2 - KIM Dong Min 21-9 / 21-16 Michael FOWKE 186 27
Round 2 62 Alamsyah YUNUS 21-15 / 21-10 Boris MA 497 24
Round 2 468 Ashraf DHORAY 21-12 / 19-21 / 21-12 PUTRA ARIYANTO HARYADI 340 26
Round 2 142 Raj POPAT 21-12 / 21-10 James PATERSON 370 28
Round 2 - PARK Tae Sang 22-20 / 18-21 / 21-19 Tsuen Seng LEE 319 79
Round 2 263 Bjorn SEGUIN 21-11 / 21-11 Andrew PAULET - 20
Round 2 128 KHRISHNAN Yogendran 21-8 / 21-15 Joel FINDLAY - 20
Round 2 243 Kevin DENNERLY-MINTURN 21-14 / 21-14 Tin PHAM 417 22
Round 2 88 Alistair CASEY 21-10 / 21-17 Wesley CAULKETT - 27
Round 2 - HWANG Jung Woon 21-8 / 21-6 Leon WONG - 17
Round 2 96 Harry WRIGHT 21-17 / 21-17 Luke CHARLESWORTH 289 26
Round 2 203 Yoga PRATAMA 21-9 / 21-16 Maoni HU HE 233 22
Round 2 67 Joe WU 16-21 / 21-18 / 21-16 Hoe Keat OON 190 43
Round 3 6 Tien Minh NGUYEN 21-14 / 21-7 Zulfadli ZULKIFFLI 197 32
Round 3 - KIM Dong Min 21-14 / 22-20 James EUNSON 109 35
Round 3 62 Alamsyah YUNUS 21-10 / 21-11 Ashraf DHORAY 468 22
Round 3 - PARK Tae Sang 21-13 / 21-15 Raj POPAT 142 32
Round 3 128 KHRISHNAN Yogendran 21-15 / 21-10 Bjorn SEGUIN 263 27
Round 3 88 Alistair CASEY 21-10 / 21-18 Kevin DENNERLY-MINTURN 243 26
Round 3 - HWANG Jung Woon 21-18 / 21-11 Harry WRIGHT 96 33
Round 3 203 Yoga PRATAMA 17-21 / 21-10 / 21-16 Joe WU 67 50
Quarter-final 6 Tien Minh NGUYEN 21-12 / 21-6 KIM Dong Min - 27
Quarter-final 62 Alamsyah YUNUS 21-10 / 21-15 PARK Tae Sang - 29
Quarter-final 128 KHRISHNAN Yogendran 21-10 / 14-21 / 21-11 Alistair CASEY 88 47
Quarter-final - HWANG Jung Woon 18-21 / 21-18 / 21-9 Yoga PRATAMA 203 49
Semi-final 6 Tien Minh NGUYEN 21-10 / 21-14 Alamsyah YUNUS 62 40
Semi-final 128 KHRISHNAN Yogendran 21-17 / 9-21 / 21-15 HWANG Jung Woon - 61
Final 6 Tien Minh NGUYEN 21-14 / 21-11 KHRISHNAN Yogendran 128 37
WD
Round 1 136 Emma CHAPPLE / Stephanie CHENG 21-19 / 21-18 Vee Vian CHONG / Joo Yiet LEE - 24
Round 1 - Minatsu MITANI / Megumi TARUNO 21-14 / 21-10 Gerrelyn GILCO / Van PHAM - 21
Round 1 222 Louise MCKENZIE / Emma RODGERS 21-14 / 21-15 Vinning MAK / Gronya SOMERVILLE - 20
Round 1 - KO Hyun Jeong / PARK So Ri 21-4 / 21-6 Aberaami THANANJEYAN / Sarah WONG - 15
Round 1 - KIM Min Seo / LEE Kyung Won 21-5 / 21-12 Alison GREENHILL / Jacinta JOE - 16
Round 1 213 Yayuri ASAHARA / Yuko KANAMORI 21-11 / 21-6 Jacqueline GUAN / Verdet KESSLER - 18
Round 2 17 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-4 / 21-12 Louisa MA / Tara PILVEN - 21
Round 2 - KANG Hae Won / SEO Yoon Hee 21-12 / 21-10 Emma CHAPPLE / Stephanie CHENG 136 21
Round 2 - Minatsu MITANI / Megumi TARUNO 24-22 / 21-19 Leanne CHOO / Kate WILSON-SMITH 52 42
Round 2 222 Louise MCKENZIE / Emma RODGERS 22-20 / 8-21 / 21-17 Jessica Dewi LESMANA / Eugenia TANAKA - 41
Round 2 - KO Hyun Jeong / PARK So Ri 21-9 / 21-10 spoorte RATTAN / Talia SAUNDERS - 18
Round 2 - KIM Min Seo / LEE Kyung Won 21-9 / 21-13 Leisha COOPER / Ann-Louise SLEE 75 25
Round 2 213 Yayuri ASAHARA / Yuko KANAMORI 21-7 / 21-7 Victoria CHENG / Susannah LEYDON-DAVIS - 21
Round 2 79 He Tian TANG / Renuga VEERAN 21-13 / 21-8 Danielle TAHURI / Donna HALIDAY 30 22
Quarter-final - Minatsu MITANI / Megumi TARUNO 21-11 / 21-12 Louise MCKENZIE / Emma RODGERS 222 22
Quarter-final - KIM Min Seo / LEE Kyung Won 21-11 / 21-15 KO Hyun Jeong / PARK So Ri - 32
Quarter-final 213 Yayuri ASAHARA / Yuko KANAMORI 13-21 / 23-21 / 21-12 He Tian TANG / Renuga VEERAN 79 53
Quarter-final - KANG Hae Won / SEO Yoon Hee W.O. Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 17 0
Semi-final - KANG Hae Won / SEO Yoon Hee 21-12 / 21-23 / 21-16 Minatsu MITANI / Megumi TARUNO - 54
Semi-final - KIM Min Seo / LEE Kyung Won 21-17 / 21-11 Yayuri ASAHARA / Yuko KANAMORI 213 43
Final - KIM Min Seo / LEE Kyung Won 21-17 / 21-17 KANG Hae Won / SEO Yoon Hee - 26
WS (qual)
Round 1 - Gronya SOMERVILLE 22-20 / 21-16 Gemma O'FARRELL - 28
Round 1 - Jacinta JOE 21-13 / 21-13 Alison GREENHILL - 17
Round 2 - Sarah WONG 21-12 / 21-18 Natasha SHARP - 22
Round 2 - Gronya SOMERVILLE 11-21 / 21-13 / 21-19 Vinning MAK - 38
Round 2 - Gerrelyn GILCO 21-19 / 17-21 / 21-18 Jacinta JOE - 36
Round 2 - Jacqueline GUAN 21-15 / 21-15 Aberaami THANANJEYAN - 24
WS
Round 1 51 Megumi TARUNO 21-5 / 21-9 Sugita KUNALAN - 18
Round 1 221 Minatsu MITANI 21-10 / 21-6 Gronya SOMERVILLE - 19
Round 1 97 Erica PONG 21-8 / 21-12 Gerrelyn GILCO - 22
Round 1 - Jacqueline GUAN 21-18 / 15-21 / 22-20 Louisa MA - 45
Round 1 80 Karyn VELEZ 21-17 / 21-16 Leisha COOPER 117 26
Round 1 258 Tara PILVEN 21-11 / 21-14 Susannah LEYDON-DAVIS 234 26
Round 1 144 Nguyen Nhung LE NGOC 21-13 / 21-5 Teshana VIGNES WARAN 273 27
Round 1 - HWANG Hye Youn 21-10 / 21-1 spoorte RATTAN 246 16
Round 1 - SEO Yoon Hee 21-4 / 21-5 Kashmira GOBINATHAN - 16
Round 1 - Sarah WONG 21-8 / 21-11 Karen FOO KUNE 109 17
Round 1 95 Sashina VIGNES WARAN 21-13 / 21-16 PARK So Ri - 28
Round 1 82 Leanne CHOO 21-13 / 21-11 Victoria CHENG 271 27
Round 1 157 KANG Hae Won 21-3 / 21-12 Caroline WESTLEY - 18
Round 1 72 Misaki MATSUTOMO 21-2 / 21-3 Talia SAUNDERS - 13
Round 1 245 Victoria NA 21-8 / 21-18 Verdet KESSLER - 29
Round 1 145 Chia-Chi HUANG 21-11 / 21-18 Anita Raj KAUR 75 33
Round 2 221 Minatsu MITANI 21-19 / 21-5 Megumi TARUNO 51 23
Round 2 97 Erica PONG 21-10 / 21-12 Jacqueline GUAN - 25
Round 2 80 Karyn VELEZ 21-12 / 21-16 Tara PILVEN 258 26
Round 2 - HWANG Hye Youn 21-13 / 21-7 Nguyen Nhung LE NGOC 144 32
Round 2 - SEO Yoon Hee 21-6 / 21-7 Sarah WONG - 18
Round 2 95 Sashina VIGNES WARAN 21-16 / 21-12 Leanne CHOO 82 27
Round 2 157 KANG Hae Won 14-21 / 8-5 Ret. Misaki MATSUTOMO 72 22
Round 2 145 Chia-Chi HUANG 21-2 / 21-3 Victoria NA 245 21
Quarter-final 221 Minatsu MITANI 21-11 / 21-11 Erica PONG 97 23
Quarter-final - HWANG Hye Youn 21-17 / 23-21 Karyn VELEZ 80 34
Quarter-final - SEO Yoon Hee 21-11 / 21-11 Sashina VIGNES WARAN 95 26
Quarter-final 145 Chia-Chi HUANG 21-18 / 21-19 KANG Hae Won 157 45
Semi-final 221 Minatsu MITANI 13-21 / 21-14 / 21-13 HWANG Hye Youn - 53
Semi-final - SEO Yoon Hee 21-16 / 21-16 Chia-Chi HUANG 145 37
Final - SEO Yoon Hee 22-20 / 14-21 / 21-19 Minatsu MITANI 221 57
XD (qual)
Round 1 - Matthew CHAU / Louisa MA 21-18 / 21-18 Nathan DAVID / Gerrelyn GILCO - 20
Round 1 - Andrew PAULET / Gronya SOMERVILLE 21-17 / 21-13 Tran PHUOC / Vera BABENKO - 20
Round 2 - Matthew GILLIE / Jacinta JOE 21-19 / 21-14 Jacob MCNALLY / Gemma O'FARRELL - 18
Round 2 - Andrew PAULET / Gronya SOMERVILLE 21-17 / 11-21 / 21-14 Matthew WILSON / Tara PILVEN - 32
Round 2 - Brent MUNDAY / Susan DOBSON 21-16 / 21-16 Leon WONG / Jacqueline GUAN - 18
XD
Round 1 25 Henry TAM / Donna HALIDAY 21-12 / 21-13 Boris MA / Victoria NA - 18
Round 1 128 Kenichi HAYAKAWA / Ayaka TAKAHASHI 20-22 / 21-15 / 21-16 Nicholas KIDD / Talia SAUNDERS - 37
Round 1 88 Glenn WARFE / Kate WILSON-SMITH 21-19 / 21-12 Oliver LEYDON-DAVIS / Louise MCKENZIE - 24
Round 1 - Teik Chai GAN / Karyn VELEZ 21-10 / 21-14 Brent MUNDAY / Susan DOBSON - 19
Round 1 - CHO Gun Woo / KIM Min Seo 21-7 / 21-10 Rowan HENDERSON / Alison GREENHILL - 15
Round 1 - PARK Tae Sang / KO Hyun Jeong 21-12 / 21-9 Matthew GILLIE / Jacinta JOE - 15
Round 1 156 Chad WHITEHEAD / Leanne CHOO 21-9 / 21-13 Michael FOWKE / Susannah LEYDON-DAVIS 185 20
Round 1 - Einstein TANAKA / Eugenia TANAKA 24-22 / 21-19 Andrew PAULET / Gronya SOMERVILLE - 23
Round 1 221 Kevin DENNERLY-MINTURN / Emma RODGERS 23-21 / 21-8 Matthew CHAU / Louisa MA - 24
Round 1 148 KHRISHNAN Yogendran / Anita Raj KAUR 21-14 / 24-22 KIM Dong Min / PARK So Ri - 30
Round 1 - Beng Tiong ONG / Ann-Louise SLEE 21-9 / 8-21 / 22-20 Le The Hung PHAM / Nguyen Nhung LE NGOC - 34
Round 1 - Ben MCCARTHY / He Tian TANG 21-10 / 21-17 Joe WU / Danielle TAHURI 54 24
Round 1 - Hajime KOMIYAMA / Yayuri ASAHARA 21-13 / 21-10 Luke CHARLESWORTH / Victoria CHENG - 20
Round 1 98 James EUNSON / Stephanie CHENG 21-18 / 21-14 Joel FINDLAY / Vee Vian CHONG - 21
Round 1 - Hiroyuki ENDO / Yuko KANAMORI 21-12 / 21-14 Wesley CAULKETT / Verdet KESSLER - 20
Round 1 40 Raj VEERAN / Renuga VEERAN 21-8 / 21-13 Ashraf DHORAY / Emma CHAPPLE - 27
Round 2 128 Kenichi HAYAKAWA / Ayaka TAKAHASHI 21-10 / 13-21 / 21-14 Henry TAM / Donna HALIDAY 25 35
Round 2 88 Glenn WARFE / Kate WILSON-SMITH 21-16 / 21-17 Teik Chai GAN / Karyn VELEZ - 29
Round 2 - CHO Gun Woo / KIM Min Seo 21-15 / 21-14 PARK Tae Sang / KO Hyun Jeong - 20
Round 2 156 Chad WHITEHEAD / Leanne CHOO 21-7 / 21-19 Einstein TANAKA / Eugenia TANAKA - 19
Round 2 148 KHRISHNAN Yogendran / Anita Raj KAUR 21-4 / 21-16 Kevin DENNERLY-MINTURN / Emma RODGERS 221 20
Round 2 - Ben MCCARTHY / He Tian TANG 18-21 / 21-17 / 21-5 Ret. Beng Tiong ONG / Ann-Louise SLEE - 41
Round 2 - Hajime KOMIYAMA / Yayuri ASAHARA 21-13 / 21-18 James EUNSON / Stephanie CHENG 98 24
Round 2 - Hiroyuki ENDO / Yuko KANAMORI 21-19 / 21-18 Raj VEERAN / Renuga VEERAN 40 36
Quarter-final 128 Kenichi HAYAKAWA / Ayaka TAKAHASHI 21-16 / 21-10 Glenn WARFE / Kate WILSON-SMITH 88 25
Quarter-final - CHO Gun Woo / KIM Min Seo 21-19 / 21-14 Chad WHITEHEAD / Leanne CHOO 156 27
Quarter-final - Ben MCCARTHY / He Tian TANG 21-15 / 21-17 KHRISHNAN Yogendran / Anita Raj KAUR 148 35
Quarter-final - Hajime KOMIYAMA / Yayuri ASAHARA 21-15 / 21-15 Hiroyuki ENDO / Yuko KANAMORI - 25
Semi-final - CHO Gun Woo / KIM Min Seo 21-17 / 21-11 Kenichi HAYAKAWA / Ayaka TAKAHASHI 128 31
Semi-final - Hajime KOMIYAMA / Yayuri ASAHARA 21-12 / 21-15 Ben MCCARTHY / He Tian TANG - 30
Final - CHO Gun Woo / KIM Min Seo 21-14 / 21-10 Hajime KOMIYAMA / Yayuri ASAHARA - 32
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 24 51 3 12.5% 1737 72.38 00:25:08 2.88 1 4.2%
MS 52 115 11 21.1% 3861 74.25 00:29:13 2.54 2 3.9%
WD 20 43 3 15.0% 1451 72.55 00:27:45 2.61 0 0.0%
WS 30 63 3 10.0% 2057 68.57 00:27:34 2.49 0 0.0%
XD 30 63 3 10.0% 2209 73.63 00:25:18 2.91 0 0.0%
Total 156 335 23 14.7% 11315 72.53 00:27:20 2.65 3 1.9%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Vietnam 6 1 85.7%
Japan 26 7 78.8%
Korea 40 12 76.9%
Germany 3 1 75.0%
Wales 2 1 66.7%
Scotland 2 1 66.7%
U.S.A. 5 3 62.5%
Malaysia 14 10 58.3%
Indonesia 4 3 57.1%
France 2 2 50.0%
Singapore 1 1 50.0%
New Zealand 18 28 39.1%
England 1 2 33.3%
Australia 45 94 32.4%
Mauritius 0 1 0.0%
Macau 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Jonatan CHRISTIE Anthony Sinisuka GINTING 21-17 / 13-21 / 21-14
2018 LU Guangzu ZHOU Zeqi 21-8 / 23-21
2017 KIDAMBI Srikanth CHEN Long 22-20 / 21-16
2016 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS JEON Hyeok Jin 21-16 / 19-21 / 21-11
2015 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-12 / 14-21 / 21-18
2014 LIN Dan Simon SANTOSO 22-24 / 21-16 / 21-7
2013 TIAN Houwei XUE Song 20-22 / 21-13 / 21-12
2012 CHEN Jin Tien Minh NGUYEN 21-11 / 21-12
2011 Sho SASAKI Choong Hann WONG 21-11 / 12-21 / 21-19
2010 Tien Minh NGUYEN KHRISHNAN Yogendran 21-14 / 21-11
2009 Dionysius Hayom RUMBAKA Alamsyah YUNUS 21-17 / 21-18
2008 Tsuen Seng LEE Sairul Amar AYOB 21-16 / 19-21 / 21-15
2007 John MOODY Marco VASCONCELOS 21-16 / 22-20
2006 ismail SAMAN Berata CHANDRA 21-15 / 21-10
2005 Andrew SMITH Geoffrey R BELLINGHAM 15-8 / 15-10
2004 Andrew SMITH Niluka KARUNARATNE 15-7 / 15-8
2003 Shoji SATO Yuichi IKEDA 15-13 / 15-9
2002 Sairul Amar AYOB Stuart BREHAUT 15-8 / 15-9
2001 Colin HAUGHTON KHRISHNAN Yogendran 7-1 / 7-2 / 7-4
1999 Rio SURYANA Abhinn Shyam GUPTA 15-6 / 15-6
1998 Rio SURYANA Stuart BREHAUT 15-12 / 15-7
1997 NG Wei Murray HOCKING 15-8 / 15-11
1996 TAM Kai Chuen Yifeng SHEN 15-18 / 15-12 / 15-11
1995 Paul STEVENSON David HUMBLE 15-5 / 15-5
1994 Jefry TJOANDI Paul STEVENSON 18-13 / 15-9
1993 HE Tim Paul STEVENSON 18-15 / 15-10
1992 Eddy KURNIAWAN Paul STEVENSON 12-15 / 15-11 / 15-2
1991 HE Tim Paul STEVENSON 15-12 / 15-4
1990 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-9
1989 Yu SZE WEI Yan 15-4 / 15-7