German Open  

Tournament Name: YONEX German Open 2019
Tournament Dates: 26/02/2019-03/03/2019
Location: Germany, Muelheim an der Ruhr
Category: HSBC BWF World Tour Super 300

Winners
Category Winner Runner-up
MD Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE Takeshi KAMURA / Keigo SONODA
MS Kento MOMOTA Kenta NISHIMOTO
WD DU Yue / LI Yinhui Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI
WS Akane YAMAGUCHI Ratchanok INTANON
XD SEO Seung Jae / CHAE YuJung Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 40 David DAUGAARD / Frederik SØGAARD 21-17 / 21-14 CHANG Ko-Chi / PO Li-Wei 488 36
Round 1 69 Milosz BOCHAT / Adam CWALINA 21-18 / 21-14 Bjarne GEISS / Jan Colin VÖLKER 90 34
Round 1 116 Vitalij DURKIN / Nikolai UKK 21-16 / 17-21 / 21-18 Jeppe BAY / Mikkel MIKKELSEN 131 51
Round 1 51 Inkarat APISUK / Tanupat VIRIYANGKURA 21-11 / 24-22 Daniel HESS / Jones Ralfy JANSEN - 36
MD
Round 1 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-19 / 21-8 Inkarat APISUK / Tanupat VIRIYANGKURA 51 31
Round 1 57 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-18 / 21-18 Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 43 35
Round 1 12 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-23 / 21-19 / 22-20 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 27 81
Round 1 54 KIM Won Ho / SEO Seung Jae 21-14 / 21-19 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 42 36
Round 1 32 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-17 / 21-18 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 10 44
Round 1 161 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-17 / 21-19 OU Xuanyi / REN Xiangyu 24 38
Round 1 14 HE Jiting / TAN Qiang 21-14 / 21-10 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 36 28
Round 1 22 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-12 / 23-21 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 34 34
Round 1 30 Jelle MAAS / Robin TABELING 21-8 / 25-23 Vitalij DURKIN / Nikolai UKK 116 39
Round 1 19 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-16 / 21-17 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 31 31
Round 1 50 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-11 / 21-17 David DAUGAARD / Frederik SØGAARD 40 37
Round 1 8 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-17 / 21-15 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 38 30
Round 1 28 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-15 / 21-15 Milosz BOCHAT / Adam CWALINA 69 32
Round 1 23 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 16-21 / 21-14 / 21-15 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 11 57
Round 1 25 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-8 / 21-10 Mathias BAY-SMIDT / Lasse MØLHEDE 72 26
Round 1 5 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-12 / 21-10 HUANG Kaixiang / WANG Zekang 56 34
Round 2 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 12-21 / 21-16 / 21-18 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 57 54
Round 2 54 KIM Won Ho / SEO Seung Jae 21-17 / 14-21 / 21-17 LIU Cheng / ZHANG Nan 12 84
Round 2 32 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-16 / 21-17 LEE Yang / WANG Chi-Lin 161 39
Round 2 14 HE Jiting / TAN Qiang 16-21 / 21-19 / 21-17 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 22 51
Round 2 19 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-17 / 21-17 Jelle MAAS / Robin TABELING 30 32
Round 2 50 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-16 / 17-21 / 21-16 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 8 53
Round 2 23 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-12 / 23-21 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 28 34
Round 2 5 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-14 / 21-11 LU Ching Yao / YANG Po Han 25 40
Quarter-final 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-19 / 21-12 KIM Won Ho / SEO Seung Jae 54 40
Quarter-final 32 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-12 / 21-11 HE Jiting / TAN Qiang 14 32
Quarter-final 50 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 22-20 / 21-18 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 19 34
Quarter-final 5 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 23-21 / 21-12 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 23 45
Semi-final 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-11 / 0-0 Ret. Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 32 14
Semi-final 5 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-10 / 21-12 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 50 31
Final 5 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 15-21 / 21-11 / 21-12 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 3 54
MS (qual)
Round 1 74 CHEAM June Wei 21-18 / 21-15 Milan LUDIK 81 34
Round 1 96 SOONG Joo Ven 23-21 / 21-11 Ade Resky DWICAHYO 77 38
Round 1 58 Thomas ROUXEL 18-21 / 21-16 / 21-14 LOH Kean Yew 61 67
Round 1 79 Eetu HEINO 5-0 Ret. Alexander ROOVERS 82 2
Round 1 106 Rasmus MESSERSCHMIDT 14-21 / 21-12 / 21-16 Kalle KOLJONEN 93 51
Round 1 128 Iskandar ZULKARNAIN 21-16 / 15-21 / 21-19 Jason Anthony HO-SHUE 67 64
Round 1 68 LU Chia Hung 21-13 / 21-14 Emre LALE 101 34
Round 1 98 Lucas CLAERBOUT 21-15 / 12-21 / 21-14 Vladimir MALKOV 62 63
Round 2 96 SOONG Joo Ven 21-9 / 21-14 CHEAM June Wei 74 34
Round 2 58 Thomas ROUXEL 21-17 / 16-21 / 21-19 Eetu HEINO 79 67
Round 2 106 Rasmus MESSERSCHMIDT 22-20 / 21-18 Iskandar ZULKARNAIN 128 41
Round 2 68 LU Chia Hung 21-18 / 21-13 Lucas CLAERBOUT 98 35
MS
Round 1 1 Kento MOMOTA 21-18 / 21-15 WANG Tzu Wei 26 42
Round 1 23 Brice LEVERDEZ 21-17 / 10-21 / 21-17 WONG Wing Ki Vincent 37 63
Round 1 17 Kanta TSUNEYAMA 21-12 / 22-20 Ajay JAYARAM 60 39
Round 1 39 ZHAO Junpeng 21-18 / 18-21 / 21-17 Toma Junior POPOV 59 69
Round 1 12 LIN Dan 21-16 / 25-23 LU Guangzu 20 50
Round 1 31 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-13 / 21-15 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 55 36
Round 1 96 SOONG Joo Ven 21-11 / 21-10 Khosit PHETPRADAB 16 35
Round 1 68 LU Chia Hung 17-21 / 21-18 / 21-16 Victor SVENDSEN 54 53
Round 1 50 Misha ZILBERMAN 21-14 / 21-3 Rasmus MESSERSCHMIDT 106 28
Round 1 18 Kantaphon WANGCHAROEN 21-12 / 21-15 Subhankar DEY 47 49
Round 1 38 Sitthikom THAMMASIN 21-17 / 21-17 Thomas ROUXEL 58 51
Round 1 11 Kenta NISHIMOTO 21-17 / 21-16 Ygor COELHO 44 41
Round 1 28 LEE Zii Jia 19-21 / 21-8 / 21-16 Mark CALJOUW 27 54
Round 1 15 NG Ka Long Angus 21-19 / 21-17 Suppanyu AVIHINGSANON 35 44
Round 1 36 LEE Cheuk Yiu 21-8 / 21-16 Kazumasa SAKAI 40 31
Round 1 3 CHOU Tien Chen 21-19 / 21-12 ZHOU Zeqi 43 37
Round 2 1 Kento MOMOTA 21-14 / 17-21 / 21-11 Brice LEVERDEZ 23 71
Round 2 17 Kanta TSUNEYAMA 21-15 / 21-7 ZHAO Junpeng 39 39
Round 2 31 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 16-21 / 21-19 / 21-13 LIN Dan 12 76
Round 2 96 SOONG Joo Ven 21-16 / 10-21 / 21-13 LU Chia Hung 68 52
Round 2 18 Kantaphon WANGCHAROEN 21-17 / 21-13 Misha ZILBERMAN 50 46
Round 2 11 Kenta NISHIMOTO 21-16 / 21-12 Sitthikom THAMMASIN 38 46
Round 2 28 LEE Zii Jia 21-19 / 12-21 / 21-16 NG Ka Long Angus 15 52
Round 2 3 CHOU Tien Chen 17-21 / 21-16 / 21-8 LEE Cheuk Yiu 36 63
Quarter-final 1 Kento MOMOTA 21-12 / 21-9 Kanta TSUNEYAMA 17 43
Quarter-final 31 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-13 / 18-21 / 21-15 SOONG Joo Ven 96 68
Quarter-final 11 Kenta NISHIMOTO 21-16 / 22-20 Kantaphon WANGCHAROEN 18 59
Quarter-final 3 CHOU Tien Chen 21-18 / 22-20 LEE Zii Jia 28 49
Semi-final 1 Kento MOMOTA 24-26 / 21-16 / 21-15 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 31 75
Semi-final 11 Kenta NISHIMOTO 21-15 / 18-21 / 21-16 CHOU Tien Chen 3 67
Final 1 Kento MOMOTA 21-10 / 21-16 Kenta NISHIMOTO 11 41
WD (qual)
Round 1 60 Lise JAQUES / Flore VANDENHOUCKE 21-14 / 22-20 Rutaparna PANDA / Arathi Sara SUNIL 85 38
Round 1 332 Alexandra BØJE / Rikke SØBY 20-22 / 21-16 / 21-14 Olga KONON / Franziska VOLKMANN - 58
Round 1 56 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 21-17 / 16-10 Ret. Pooja DANDU / SANJANA SANTOSH 71 33
Round 1 72 Debora JILLE / Imke VAN DER AAR W.O. Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 44 0
WD
Round 1 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-14 / 21-10 Della Destiara HARIS / Tania Oktaviani KUSUMAH 485 45
Round 1 51 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 21-10 / 21-14 Alexandra BØJE / Rikke SØBY 332 33
Round 1 5 CHEN Qingchen / JIA Yifan 19-21 / 21-11 / 21-14 CAO Tongwei / YU Xiaohan 332 66
Round 1 32 DONG Wenjing / FENG Xueying 21-15 / 10-21 / 21-16 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 24 51
Round 1 4 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-18 / 21-15 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 58 42
Round 1 43 LI Wenmei / ZHENG Yu 21-10 / 21-7 Debora JILLE / Imke VAN DER AAR 72 27
Round 1 10 DU Yue / LI Yinhui 21-10 / 21-14 Lise JAQUES / Flore VANDENHOUCKE 60 29
Round 1 18 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 17-21 / 23-21 / 21-6 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON 41 47
Round 1 38 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 21-19 / 21-14 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 36 44
Round 1 8 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-19 / 21-15 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 44 47
Round 1 30 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 16-21 / 21-11 / 21-8 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 56 54
Round 1 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-11 / 21-9 Bengisu ERCETIN / Nazlican INCI 40 26
Round 1 17 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-15 / 21-16 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 34 33
Round 1 62 BAEK Ha Na / KIM Hye Rin 23-21 / 21-18 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 7 62
Round 1 42 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 21-15 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 22 52
Round 1 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-14 / 19-21 / 21-12 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21 76
Round 2 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 22-20 / 21-7 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 51 42
Round 2 5 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-14 / 21-11 DONG Wenjing / FENG Xueying 32 37
Round 2 4 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-16 / 21-19 LI Wenmei / ZHENG Yu 43 50
Round 2 10 DU Yue / LI Yinhui 21-17 / 21-9 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 18 37
Round 2 8 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-11 / 16-21 / 21-14 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 38 59
Round 2 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-17 / 21-17 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 30 45
Round 2 62 BAEK Ha Na / KIM Hye Rin 19-21 / 23-21 / 21-13 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 17 76
Round 2 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-19 / 20-22 / 12-13 Ret. Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 42 91
Quarter-final 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 22-20 / 21-7 CHEN Qingchen / JIA Yifan 5 51
Quarter-final 10 DU Yue / LI Yinhui 21-17 / 21-18 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 4 61
Quarter-final 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-13 / 18-21 / 21-13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 8 62
Quarter-final 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 17-21 / 21-18 / 21-19 BAEK Ha Na / KIM Hye Rin 62 94
Semi-final 10 DU Yue / LI Yinhui 21-18 / 18-21 / 21-19 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 1 91
Semi-final 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-16 / 19-21 / 21-14 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 3 71
Final 10 DU Yue / LI Yinhui 22-20 / 21-15 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 2 51
WS (qual)
Round 1 41 Ruselli HARTAWAN 19-21 / 21-18 / 21-18 CHIANG Ying Li 51 58
Round 1 60 Aliye DEMIRBAG 9-21 / 21-18 / 21-18 Sabrina JAQUET 55 53
Round 1 50 KIM Hyo Min 21-7 / 21-18 Yulia Yosephin SUSANTO 52 46
Round 1 53 Neslihan YIGIT 12-21 / 23-21 / 21-19 Julie Dawall JAKOBSEN 61 58
WS
Round 1 2 Nozomi OKUHARA 21-8 / 21-10 Line Højmark KJAERSFELDT 20 28
Round 1 17 Mia BLICHFELDT 16-21 / 21-17 / 21-16 DENG Joy Xuan - 58
Round 1 21 Aya OHORI 23-21 / 21-19 Michelle LI 13 50
Round 1 48 Yvonne LI 21-12 / 21-15 Lyanny Alessandra MAINAKY 46 42
Round 1 8 Ratchanok INTANON 21-19 / 1-1 Ret. CHEN Xiaoxin 24 24
Round 1 18 Nitchaon JINDAPOL 21-19 / 21-6 KIM Hyo Min 50 38
Round 1 41 Ruselli HARTAWAN 16-21 / 21-16 / 21-16 Gregoria Mariska TUNJUNG 15 53
Round 1 36 YEO Jia Min 21-10 / 21-16 Soniia CHEAH 35 32
Round 1 26 GOH Jin Wei 18-21 / 21-18 / 21-18 ZHANG Yiman 38 58
Round 1 40 KIM Ga Eun 20-22 / 23-21 / 21-12 HAN Yue 14 61
Round 1 25 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-13 / 21-11 Aliye DEMIRBAG 60 34
Round 1 12 Beiwen ZHANG 21-10 / 21-16 CAI Yanyan 19 29
Round 1 28 Fitriani FITRIANI 21-19 / 21-10 YIP Pui Yin 37 36
Round 1 11 Sayaka TAKAHASHI 21-11 / 21-15 Pornpawee CHOCHUWONG 23 36
Round 1 30 CHEUNG Ngan Yi 21-7 / 21-14 Neslihan YIGIT 53 31
Round 1 5 Akane YAMAGUCHI 21-12 / 23-21 LI Xuerui 22 33
Round 2 2 Nozomi OKUHARA 21-17 / 23-25 / 21-10 Mia BLICHFELDT 17 72
Round 2 21 Aya OHORI 21-13 / 21-11 Yvonne LI 48 36
Round 2 8 Ratchanok INTANON 21-12 / 21-16 Nitchaon JINDAPOL 18 41
Round 2 36 YEO Jia Min 22-20 / 21-10 Ruselli HARTAWAN 41 34
Round 2 26 GOH Jin Wei 10-21 / 21-12 / 23-21 KIM Ga Eun 40 52
Round 2 12 Beiwen ZHANG 21-17 / 21-11 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 25 35
Round 2 11 Sayaka TAKAHASHI 12-21 / 22-20 / 21-18 Fitriani FITRIANI 28 61
Round 2 5 Akane YAMAGUCHI 21-19 / 21-14 CHEUNG Ngan Yi 30 34
Quarter-final 2 Nozomi OKUHARA 21-11 / 21-13 Aya OHORI 21 35
Quarter-final 8 Ratchanok INTANON 21-7 / 21-12 YEO Jia Min 36 30
Quarter-final 26 GOH Jin Wei 21-19 / 19-21 / 21-16 Beiwen ZHANG 12 53
Quarter-final 5 Akane YAMAGUCHI 21-19 / 22-20 Sayaka TAKAHASHI 11 39
Semi-final 8 Ratchanok INTANON 21-15 / 21-12 Nozomi OKUHARA 2 38
Semi-final 5 Akane YAMAGUCHI 21-14 / 21-11 GOH Jin Wei 26 33
Final 5 Akane YAMAGUCHI 16-21 / 21-14 / 25-23 Ratchanok INTANON 8 70
XD (qual)
Round 1 122 Ruben JILLE / Imke VAN DER AAR 21-13 / 21-17 Pawel SMILOWSKI / Magdalena SWIERCZYNSKA 55 26
Round 1 - Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER 24-22 / 21-17 Danny Bawa CHRISNANTA / TAN Wei Han 94 42
Round 1 511 CHANG Ko-Chi / LEE Chih Chen 21-18 / 21-18 LEE Yang / YANG Ching Tun 511 27
Round 1 57 Robin TABELING / Selena PIEK W.O. Nyl YAKURA / Kristen TSAI 76 0
XD
Round 1 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-7 / 21-10 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 18 25
Round 1 47 Mikkel MIKKELSEN / Mai SURROW 21-17 / 15-21 / 21-15 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 22 49
Round 1 57 Robin TABELING / Selena PIEK 21-19 / 21-18 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 15 34
Round 1 54 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-15 / 21-12 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 35 28
Round 1 31 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 18-21 / 21-17 / 21-15 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 5 49
Round 1 183 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 27-25 / 21-14 CHOI SolGyu / KIM So Yeong 211 37
Round 1 11 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-5 / 21-14 Ruben JILLE / Imke VAN DER AAR 122 24
Round 1 265 Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW 21-6 / 21-14 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 37 21
Round 1 34 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 21-15 / 16-21 / 21-19 Jacco ARENDS / Cheryl SEINEN 565 54
Round 1 12 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-17 / 21-19 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 48 43
Round 1 88 REN Xiangyu / ZHOU Chaomin 21-14 / 21-17 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 39 36
Round 1 13 HE Jiting / DU Yue 21-15 / 21-14 Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER - 28
Round 1 25 Alfian Eko PRASETYA / Marsheilla Gischa ISLAMI 21-19 / 18-21 / 21-11 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 36 41
Round 1 10 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-11 / 21-14 CHANG Ko-Chi / LEE Chih Chen 511 32
Round 1 19 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 20-22 / 21-18 / 21-15 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 37 62
Round 1 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 22-20 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 20 37
Round 2 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-18 / 21-11 Mikkel MIKKELSEN / Mai SURROW 47 33
Round 2 57 Robin TABELING / Selena PIEK 22-20 / 21-13 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 54 33
Round 2 183 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 21-12 / 14-21 / 21-15 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 31 42
Round 2 11 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-13 / 28-26 Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW 265 45
Round 2 13 HE Jiting / DU Yue 21-15 / 22-20 REN Xiangyu / ZHOU Chaomin 88 39
Round 2 10 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-14 / 21-11 Alfian Eko PRASETYA / Marsheilla Gischa ISLAMI 25 30
Round 2 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-12 / 21-16 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 19 37
Round 2 12 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie W.O. Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 34 0
Quarter-final 57 Robin TABELING / Selena PIEK 19-21 / 21-18 / 21-15 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 3 58
Quarter-final 11 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-14 / 21-15 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 183 39
Quarter-final 12 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 23-21 / 21-16 HE Jiting / DU Yue 13 45
Quarter-final 10 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-10 / 14-21 / 21-19 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 4 71
Semi-final 11 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 16-21 / 21-13 / 23-21 Robin TABELING / Selena PIEK 57 56
Semi-final 10 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-17 / 21-12 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 12 32
Final 10 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-17 / 21-11 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 11 36
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 67 7 23.3% 2449 81.63 00:41:12 1.98 2 6.7%
MS 31 74 12 38.7% 2680 86.45 00:50:37 1.71 8 25.8%
WD 30 71 11 36.7% 2560 85.33 00:52:02 1.64 9 30.0%
WS 30 69 9 30.0% 2495 83.17 00:42:44 1.95 4 13.3%
XD 30 69 9 30.0% 2530 84.33 00:39:52 2.12 2 6.7%
Total 151 350 48 31.8% 12714 84.2 00:45:19 1.86 25 16.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 45 17 72.6%
U.S.A. 2 1 66.7%
Bulgaria 2 1 66.7%
Korea 12 7 63.2%
Malaysia 21 16 56.8%
Thailand 16 16 50.0%
France 5 5 50.0%
Belgium 1 1 50.0%
Israel 1 1 50.0%
Indonesia 13 14 48.1%
Chinese Taipei 12 13 48.0%
China 18 21 46.2%
Denmark 9 11 45.0%
Russia 4 5 44.4%
Netherlands 6 8 42.9%
Singapore 2 3 40.0%
Hong Kong 5 8 38.5%
Turkey 2 4 33.3%
Poland 1 2 33.3%
Finland 1 2 33.3%
Germany 2 10 16.7%
Azerbaijan 0 1 0.0%
Brazil 0 1 0.0%
Ireland 0 1 0.0%
Switzerland 0 1 0.0%
1

Category: