Russia Open  

Tournament Name: Russian Open
Tournament Dates: 21/07/2015-26/07/2015
Location: Russia, Vladivostok
Category: Grand Prix

Winners
Category Winner Runner-up
MD Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV GOH V Shem / TAN Wee Kiong
MS Tommy SUGIARTO Raul MUST
WD Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI
WS Kristina GAVNHOLT Mayu MATSUMOTO
XD CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 11 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-11 / 11-3 Ret. Yan Sheng LEE / Woon Fui LIN 146 25
Round 1 370 Kazuaki OSHIMA / Yuki UMINO 21-13 / 21-12 Rodion ALIMOV / Pavel KOTSARENKO 707 23
Round 1 20 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-11 / 21-15 Zulfaiz Bin ZULKIFFLI / Zulhelmi ZULKIFFLI 166 25
Round 1 - Andrej ASHMARIN / Vitalij DURKIN 21-13 / 25-23 Baptiste CAREME / Ronan LABAR 35 34
Round 1 82 Gennadiy NATAROV / Artem POCHTAROV 21-11 / 21-10 Egor EFANOV / Mikhail NESTERENKO - 19
Round 1 707 Kenya MITSUHASHI / Yuta WATANABE 21-16 / 21-8 Vladimir RUSIN / Ilya ZHDANOV 99 23
Round 1 109 Nikita KHAKIMOV / Vasily KUZNETSOV 21-19 / 21-10 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 32 30
Round 1 73 Thien How HOON / LIM Khim Wah 21-19 / 21-17 Evgenij DREMIN / Denis GRACHEV - 35
Round 1 132 Konstantin ABRAMOV / Alexandr ZINCHENKO 21-15 / 21-8 Amrullo BAKHSHULLAEV / Artyom SAVATYUGIN 223 20
Round 1 221 Khaitmurat KULMATOV / Artur NIYAZOV 21-14 / 21-10 Vladimir SHIPILENKO / Kirill TIMOFEEV - 18
Round 1 17 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-14 / 21-15 Rodion KARGAEV / Anatoliy YARTSEV 96 28
Round 1 - Grigoriy MARTYNENKO / Sergey SIRANT W.O. Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 51 0
Round 1 67 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong W.O. Taiki SHIMADA / Hiroki TAKEUCHI - 0
Round 1 135 Hee Chun MAK / Kok Siang TEO W.O. Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 26 0
Round 2 11 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-4 / 21-4 Grigoriy MARTYNENKO / Sergey SIRANT - 13
Round 2 67 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 16-21 / 21-10 / 21-15 Kazuaki OSHIMA / Yuki UMINO 370 43
Round 2 - Andrej ASHMARIN / Vitalij DURKIN 21-13 / 21-12 Gennadiy NATAROV / Artem POCHTAROV 82 26
Round 2 109 Nikita KHAKIMOV / Vasily KUZNETSOV 21-19 / 26-24 Kenya MITSUHASHI / Yuta WATANABE 707 39
Round 2 73 Thien How HOON / LIM Khim Wah 23-25 / 21-15 / 21-15 Hee Chun MAK / Kok Siang TEO 135 67
Round 2 17 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-14 / 21-7 Khaitmurat KULMATOV / Artur NIYAZOV 221 18
Quarter-final 11 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-14 / 21-13 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 67 33
Quarter-final 73 Thien How HOON / LIM Khim Wah 21-9 / 23-21 Nikita KHAKIMOV / Vasily KUZNETSOV 109 39
Quarter-final 17 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-14 / 21-7 Konstantin ABRAMOV / Alexandr ZINCHENKO 132 22
Quarter-final 20 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth W.O. Andrej ASHMARIN / Vitalij DURKIN - 0
Semi-final 11 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 19-21 / 21-7 / 21-16 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 20 43
Semi-final 17 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 15-21 / 21-19 / 21-18 Thien How HOON / LIM Khim Wah 73 75
Final 11 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 22-20 / 21-19 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 17 37
MS
Round 1 651 Rodion ALIMOV 21-17 / 21-13 Khaitmurat KULMATOV 628 23
Round 1 55 Luka WRABER 21-14 / 24-22 Abdelrahman KASHKAL 205 37
Round 1 126 Blagovest KISYOV 21-14 / 21-9 Andrey PARAKHODIN 330 26
Round 1 67 Milan LUDIK 21-18 / 21-12 Nikita KHAKIMOV 309 29
Round 1 74 Eetu HEINO 21-12 / 21-10 Amrullo BAKHSHULLAEV 556 19
Round 1 1000 Andrey JDANOV 11-21 / 21-17 / 22-20 Vladimir SHIPILENKO 1000 41
Round 1 32 Ajay JAYARAM 21-7 / 21-7 Kirill TIMOFEEV - 17
Round 1 40 CHONG Wei Feng 21-15 / 21-9 Vladimir IVANOV 157 28
Round 1 1102 Kento HORIUCHI 24-22 / 19-21 / 21-15 Artem POCHTAROV 69 70
Round 1 372 Denis GRACHEV 21-18 / 13-21 / 21-16 Kestutis NAVICKAS 72 47
Round 1 66 David OBERNOSTERER 21-13 / 21-23 / 21-19 Vladimir RUSIN 308 46
Round 1 178 Kalle KOLJONEN 21-11 / 17-21 / 21-12 Kenya MITSUHASHI 1416 55
Round 1 51 Misha ZILBERMAN 21-17 / 21-15 Zulhelmi ZULKIFFLI 248 36
Round 1 103 Marius MYHRE 7-21 / 28-26 / 21-19 Sergey SIRANT 237 56
Round 1 64 Henri HURSKAINEN 21-14 / 21-18 Artur NIYAZOV 370 28
Round 1 38 Zulfadli ZULKIFFLI 21-7 / 21-3 Grigoriy MARTYNENKO 1000 19
Round 1 41 Vladimir MALKOV 21-19 / 21-19 Sattawat PONGNAIRAT 70 43
Round 1 226 Pedro MARTINS 21-9 / 18-21 / 21-13 Pavel KOTSARENKO 425 41
Round 1 689 Ryotaro MARUO 21-12 / 21-8 Yuta WATANABE - 26
Round 1 50 Petr KOUKAL 21-9 / 21-14 Artyom SAVATYUGIN 263 21
Round 1 230 Alistair CASEY 21-4 / 21-4 Mikhail NESTERENKO 1000 15
Round 1 16 Tommy SUGIARTO W.O. Rhys WALKER 138 0
Round 1 42 Pablo ABIAN W.O. Iztok UTROSA 106 0
Round 1 148 Jarolim VICEN W.O. Maxime MOREELS 107 0
Round 1 129 Anatoliy YARTSEV W.O. Thomas ROUXEL 57 0
Round 1 71 Raul MUST W.O. Lucas CORVEE 102 0
Round 1 30 Brice LEVERDEZ W.O. Gordey KOSENKO 634 0
Round 2 16 Tommy SUGIARTO 21-7 / 21-16 Rodion ALIMOV 651 22
Round 2 55 Luka WRABER 21-16 / 21-11 Blagovest KISYOV 126 38
Round 2 42 Pablo ABIAN 5-21 / 21-17 / 21-14 Milan LUDIK 67 51
Round 2 74 Eetu HEINO 21-11 / 21-10 Andrey JDANOV 1000 20
Round 2 32 Ajay JAYARAM 21-18 / 21-9 Jarolim VICEN 148 27
Round 2 129 Anatoliy YARTSEV 21-5 / 21-11 Egor EFANOV - 13
Round 2 40 CHONG Wei Feng 21-7 / 21-13 Jan FROHLICH 117 25
Round 2 1102 Kento HORIUCHI 21-15 / 21-19 Howard SHU 56 36
Round 2 66 David OBERNOSTERER 21-19 / 17-21 / 21-15 Denis GRACHEV 372 58
Round 2 51 Misha ZILBERMAN 21-14 / 21-16 Kalle KOLJONEN 178 30
Round 2 64 Henri HURSKAINEN 20-22 / 21-17 / 21-13 Marius MYHRE 103 65
Round 2 226 Pedro MARTINS 14-21 / 21-6 / 21-13 Ryotaro MARUO 689 52
Round 2 71 Raul MUST 21-16 / 21-14 Petr KOUKAL 50 29
Round 2 30 Brice LEVERDEZ 21-14 / 21-5 Alistair CASEY 230 19
Round 3 16 Tommy SUGIARTO 21-13 / 21-9 Luka WRABER 55 33
Round 3 42 Pablo ABIAN 21-17 / 21-15 Eetu HEINO 74 35
Round 3 32 Ajay JAYARAM 21-18 / 21-13 Anatoliy YARTSEV 129 32
Round 3 40 CHONG Wei Feng 21-17 / 21-16 Kento HORIUCHI 1102 39
Round 3 51 Misha ZILBERMAN 21-18 / 21-19 David OBERNOSTERER 66 48
Round 3 38 Zulfadli ZULKIFFLI 22-24 / 21-19 / 21-14 Henri HURSKAINEN 64 80
Round 3 41 Vladimir MALKOV 21-14 / 16-21 / 21-18 Pedro MARTINS 226 67
Round 3 71 Raul MUST 21-12 / 16-21 / 21-11 Brice LEVERDEZ 30 57
Quarter-final 16 Tommy SUGIARTO 21-17 / 21-9 Pablo ABIAN 42 42
Quarter-final 32 Ajay JAYARAM 21-15 / 21-13 CHONG Wei Feng 40 30
Quarter-final 38 Zulfadli ZULKIFFLI 21-17 / 21-9 Misha ZILBERMAN 51 48
Quarter-final 71 Raul MUST 21-18 / 21-14 Vladimir MALKOV 41 44
Semi-final 16 Tommy SUGIARTO 21-17 / 21-7 Ajay JAYARAM 32 33
Semi-final 71 Raul MUST 21-12 / 22-20 Zulfadli ZULKIFFLI 38 43
Final 16 Tommy SUGIARTO 21-16 / 21-10 Raul MUST 71 38
WD
Round 1 - Evgenia DIMOVA / Nina VISLOVA W.O. Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 70 0
Round 1 143 Arisa HIGASHINO / Chisato HOSHI W.O. Victoria DERGUNOVA / Olga MOROZOVA 99 0
Round 2 16 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-5 / 21-6 Menna ELTANANY / Nadine ASHRAF 98 18
Round 2 22 Evgeniya KOSETSKAYA / Ekaterina BOLOTOVA 21-8 / 21-7 Valeriia MAKKOVEEVA / Daria RADCHENKO 393 17
Round 2 164 Rie ETOH / Aoi MATSUDA 21-16 / 21-16 Evgenia DIMOVA / Nina VISLOVA - 36
Round 2 20 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 21-12 / 21-15 Tatjana BIBIK / Elena KOMENDROVSKAJA 263 31
Round 2 143 Arisa HIGASHINO / Chisato HOSHI W.O. Simona KONONYKHINA / Oksana KOSENKO - 0
Quarter-final 16 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-17 / 21-10 Irina KHLEBKO / Ksenia POLIKARPOVA 291 35
Quarter-final 164 Rie ETOH / Aoi MATSUDA 17-21 / 22-20 / 24-22 Evgeniya KOSETSKAYA / Ekaterina BOLOTOVA 22 72
Quarter-final 20 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 21-12 / 21-12 Alina DAVLETOVA / Ksenia EVGENOVA - 27
Semi-final 16 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-18 / 21-18 Rie ETOH / Aoi MATSUDA 164 46
Semi-final 20 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 21-11 / 20-22 / 21-16 Arisa HIGASHINO / Chisato HOSHI 143 68
Final 16 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-15 / 21-17 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 20 39
WS (qual)
Round 1 527 Olesia KISTER 21-18 / 6-1 Ret. Wakana NAGAHARA 477 15
Round 1 234 Menna ELTANANY 21-16 / 21-8 Valeriia MAKKOVEEVA 527 18
Round 1 221 Mayu MATSUMOTO 21-17 / 13-21 / 21-19 Alina DAVLETOVA 401 36
Round 1 379 Veronika SOROKINA 21-15 / 21-13 Nadine ASHRAF 209 22
Round 1 255 Chisato HOSHI 21-3 / 21-2 Ksenia EVGENOVA 495 4
Round 1 267 Rei NAGATA 21-11 / 21-7 Daria RADCHENKO 527 22
Round 1 434 Julia ZAPOLSKAYA W.O. Yuka KUSUNOSE 166 0
Round 2 323 Lalita DAHIYA 21-14 / 21-14 Olesia KISTER 527 23
Round 2 221 Mayu MATSUMOTO 21-9 / 21-5 Menna ELTANANY 234 19
Round 2 379 Veronika SOROKINA 21-11 / 21-11 Julia ZAPOLSKAYA 434 23
Round 2 255 Chisato HOSHI 15-21 / 21-17 / 21-8 Rei NAGATA 267 55
WS
Round 1 221 Mayu MATSUMOTO 18-21 / 21-19 / 21-17 Karin SCHNAASE 26 68
Round 1 205 Ekaterina BOLOTOVA 21-9 / 21-10 Melinda SUN 171 24
Round 1 125 Airi MIKKELA 21-18 / 19-21 / 23-21 Elisabeth BALDAUF 89 53
Round 1 33 Iris WANG 21-11 / 21-4 Jana CIZNAROVA 114 28
Round 1 166 Yuka KUSUNOSE 21-18 / 24-22 Elena KOMENDROVSKAJA 115 47
Round 1 255 Chisato HOSHI 21-14 / 21-16 Ksenia POLIKARPOVA 45 37
Round 1 68 Lianne TAN 21-18 / 21-3 Zuzana PAVELKOVA 82 24
Round 1 92 Laura SAROSI 21-17 / 21-19 Grace GABRIEL 80 34
Round 1 51 Natalia PERMINOVA 21-5 / 21-9 Lalita DAHIYA 323 18
Round 1 73 Olga ARKHANGELSKAYA 21-7 / 21-11 Hadia HOSNY 110 23
Round 1 84 Kristina GAVNHOLT 21-13 / 21-18 Anastasiia AKCHURINA 196 40
Round 1 76 Evgeniya KOSETSKAYA 21-12 / 21-11 Veronika SOROKINA 379 19
Round 1 116 Tanvi LAD 13-21 / 21-18 / 21-19 Victoria SLOBODYANYUK 127 67
Round 1 35 Linda ZETCHIRI 21-13 / 18-21 / 21-11 Nanna VAINIO 85 47
Round 1 49 Jamie SUBANDHI W.O. Fontaine Mica WRIGHT 55 0
Round 1 37 Rong SCHAFER W.O. Kate FOO KUNE 87 0
Round 2 221 Mayu MATSUMOTO 21-23 / 21-12 / 21-17 Ekaterina BOLOTOVA 205 50
Round 2 49 Jamie SUBANDHI 21-15 / 21-12 Airi MIKKELA 125 24
Round 2 33 Iris WANG 21-18 / 23-21 Yuka KUSUNOSE 166 44
Round 2 255 Chisato HOSHI 21-8 / 23-25 / 21-12 Lianne TAN 68 54
Round 2 51 Natalia PERMINOVA 21-15 / 21-15 Laura SAROSI 92 32
Round 2 84 Kristina GAVNHOLT 21-15 / 21-14 Olga ARKHANGELSKAYA 73 35
Round 2 76 Evgeniya KOSETSKAYA 21-17 / 21-13 Rong SCHAFER 37 34
Round 2 116 Tanvi LAD 15-21 / 21-7 / 21-12 Linda ZETCHIRI 35 54
Quarter-final 221 Mayu MATSUMOTO 21-9 / 21-14 Jamie SUBANDHI 49 25
Quarter-final 255 Chisato HOSHI 21-19 / 21-17 Iris WANG 33 40
Quarter-final 84 Kristina GAVNHOLT 21-16 / 21-17 Natalia PERMINOVA 51 38
Quarter-final 76 Evgeniya KOSETSKAYA 26-28 / 21-13 / 21-19 Tanvi LAD 116 62
Semi-final 221 Mayu MATSUMOTO 21-18 / 21-18 Chisato HOSHI 255 42
Semi-final 84 Kristina GAVNHOLT 21-19 / 21-15 Evgeniya KOSETSKAYA 76 34
Final 84 Kristina GAVNHOLT 21-10 / 22-20 Mayu MATSUMOTO 221 40
XD
Round 1 28 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-7 / 21-14 David OBERNOSTERER / Elisabeth BALDAUF 105 24
Round 1 - Kenya MITSUHASHI / Chisato HOSHI 19-21 / 21-10 / 21-18 Konstantin ABRAMOV / Irina KHLEBKO - 48
Round 1 34 Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER 21-10 / 23-21 Ilya ZHDANOV / Tatjana BIBIK 203 32
Round 1 - Akshay DEWALKAR / Prajakta SAWANT 21-16 / 21-16 Rodion KARGAEV / Ekaterina BOLOTOVA 56 32
Round 1 45 WONG Fai Yin / CHOW Mei Kuan 21-6 / 21-10 Vladimir SHIPILENKO / Valeriia MAKKOVEEVA 693 16
Round 1 27 Ronan LABAR / Emilie LEFEL 21-7 / 21-9 Andrey JDANOV / Olesia KISTER - 17
Round 1 345 Vadim NOVOSELOV / Julia ZAPOLSKAYA 21-18 / 21-14 Artur NIYAZOV / Veronika SOROKINA 481 26
Round 1 - Dinesh CHAUDHRY / Lalita DAHIYA 21-11 / 21-16 Mikhail NESTERENKO / Daria RADCHENKO 693 18
Round 1 361 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA W.O. Artyom SAVATYUGIN / Viktoriia VOROBEVA - 0
Round 1 41 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying W.O. Gordey KOSENKO / Olga LIPKINA 198 0
Round 1 35 Anatoliy YARTSEV / Evgeniya KOSETSKAYA W.O. KONA Tarun / REDDY N. Sikki 53 0
Round 1 94 Andrey PARAKHODIN / Anastasiia AKCHURINA W.O. Harley TOWLER / Emily WESTWOOD 57 0
Round 1 100 Abdelrahman KASHKAL / Hadia HOSNY W.O. Alexander BUTOVETSTKIY / Ksenia EVGENOVA - 0
Round 1 - Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO W.O. Alexandr ZINCHENKO / Olga MOROZOVA 146 0
Round 2 361 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 21-17 / 21-18 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 20 28
Round 2 41 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-11 / 17-21 / 21-12 Anatoliy YARTSEV / Evgeniya KOSETSKAYA 35 41
Round 2 28 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-13 / 21-9 Andrey PARAKHODIN / Anastasiia AKCHURINA 94 35
Round 2 34 Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER 21-11 / 21-12 Kenya MITSUHASHI / Chisato HOSHI - 27
Round 2 - Akshay DEWALKAR / Prajakta SAWANT 21-11 / 21-14 Abdelrahman KASHKAL / Hadia HOSNY 100 19
Round 2 27 Ronan LABAR / Emilie LEFEL 21-16 / 21-16 WONG Fai Yin / CHOW Mei Kuan 45 37
Round 2 - Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-4 / 21-8 Vadim NOVOSELOV / Julia ZAPOLSKAYA 345 19
Round 2 29 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 21-4 / 21-7 Dinesh CHAUDHRY / Lalita DAHIYA - 15
Quarter-final 41 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-15 / 21-19 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 361 30
Quarter-final 28 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-15 / 21-12 Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER 34 36
Quarter-final - Akshay DEWALKAR / Prajakta SAWANT 21-18 / 21-18 Ronan LABAR / Emilie LEFEL 27 33
Quarter-final - Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-17 / 21-16 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 29 38
Semi-final 41 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 22-20 / 0-0 Ret. Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 28 26
Semi-final - Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-10 / 21-8 Akshay DEWALKAR / Prajakta SAWANT - 22
Final 41 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-13 / 23-21 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO - 39
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 22 48 4 18.2% 1699 77.23 00:32:16 2.39 2 9.1%
MS 50 114 14 28.0% 4001 80.02 00:37:32 2.13 4 8.0%
WD 10 22 2 20.0% 777 77.7 00:38:54 2 2 20.0%
WS 29 66 8 27.6% 2390 82.41 00:39:12 2.1 3 10.3%
XD 22 46 2 9.1% 1574 71.55 00:28:44 2.49 0 0.0%
Total 133 296 30 22.6% 10441 78.5 00:35:41 2.2 11 8.3%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 5 0 100.0%
Estonia 4 1 80.0%
Bulgaria 6 2 75.0%
Czech Republic 7 3 70.0%
Malaysia 19 9 67.9%
India 12 6 66.7%
Sweden 2 1 66.7%
Spain 2 1 66.7%
Portugal 2 1 66.7%
Japan 24 15 61.5%
Israel 3 2 60.0%
Germany 3 2 60.0%
France 5 4 55.6%
Finland 4 4 50.0%
Austria 4 4 50.0%
Scotland 1 1 50.0%
Belgium 1 1 50.0%
Norway 1 1 50.0%
Hungary 1 1 50.0%
Kazakhstan 3 5 37.5%
Russia 31 56 35.6%
Ukraine 1 2 33.3%
U.S.A. 3 7 30.0%
Egypt 1 6 14.3%
Nigeria 0 1 0.0%
1

Category: