All England  

Tournament Name: YONEX All England Open 2020
Tournament Dates: 11/03/2020-15/03/2020
Location: England, Birmingham
Category: HSBC BWF World Tour Super 1000

Winners
Category Winner Runner-up
MD Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO
MS Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen
WD Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA DU Yue / LI Yinhui
WS TAI Tzu Ying CHEN Yufei
XD Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 20-22 / 21-14 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 35 40
Round 1 22 OU Xuanyi / ZHANG Nan 21-19 / 21-17 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 24 33
Round 1 10 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-15 / 21-17 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 29 25
Round 1 19 LU Ching Yao / YANG Po Han 22-20 / 14-21 / 21-16 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 11 64
Round 1 3 LI Junhui / LIU Yuchen 21-13 / 19-21 / 21-8 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 25 48
Round 1 21 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 21-19 / 21-15 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 27 40
Round 1 7 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-16 / 21-13 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 20 30
Round 1 16 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 19-21 / 21-15 / 21-12 HE Jiting / TAN Qiang 17 53
Round 1 23 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-18 / 13-21 / 21-16 DI Zijian / WANG Chang 34 76
Round 1 5 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-17 / 21-19 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 18 40
Round 1 31 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-15 / 22-20 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 13 39
Round 1 4 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-12 / 21-23 / 21-10 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 15 68
Round 1 26 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-14 / 21-13 Jelle MAAS / Robin TABELING 36 29
Round 1 6 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-14 / 21-12 Ben LANE / Sean VENDY 32 36
Round 1 12 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 24-22 / 19-21 / 21-19 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 8 66
Round 1 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 12-21 / 21-13 / 25-23 Akira KOGA / Taichi SAITO 30 53
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-9 / 21-15 OU Xuanyi / ZHANG Nan 22 23
Round 2 10 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 24-22 / 21-17 LU Ching Yao / YANG Po Han 19 48
Round 2 21 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 21-9 / 14-21 / 21-17 LI Junhui / LIU Yuchen 3 52
Round 2 7 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-19 / 21-16 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 16 40
Round 2 23 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-14 / 21-15 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 5 45
Round 2 31 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-14 / 15-21 / 21-19 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 4 59
Round 2 6 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-11 / 21-12 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 26 27
Round 2 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 14-21 / 21-15 / 21-14 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 12 46
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-17 / 21-19 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 10 34
Quarter-final 7 LEE Yang / WANG Chi-Lin 18-21 / 21-18 / 21-14 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 21 59
Quarter-final 31 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-18 / 11-21 / 21-8 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 23 71
Quarter-final 6 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-19 / 21-18 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 35
Semi-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 21-13 LEE Yang / WANG Chi-Lin 7 35
Semi-final 6 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-16 / 21-15 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 31 39
Final 6 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-18 / 12-21 / 21-19 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 1 72
MS
Round 1 2 CHOU Tien Chen 21-19 / 21-17 Mark CALJOUW 35 38
Round 1 11 Kanta TSUNEYAMA 21-17 / 16-21 / 21-15 HEO Kwang Hee 32 66
Round 1 16 Kenta NISHIMOTO 21-18 / 21-15 NG Ka Long Angus 8 47
Round 1 12 WANG Tzu Wei 21-14 / 15-21 / 21-8 Khosit PHETPRADAB 33 62
Round 1 20 Rasmus GEMKE 21-14 / 21-18 Anthony Sinisuka GINTING 3 43
Round 1 17 Shesar Hiren RHUSTAVITO 3-0 Ret. PARUPALLI Kashyap 24 1
Round 1 4 Anders ANTONSEN 22-20 / 21-13 SON Wan Ho 70 56
Round 1 23 HUANG Yuxiang 21-15 / 21-19 Jan O JORGENSEN 21 38
Round 1 22 LU Guangzu 21-16 / 21-9 Kantaphon WANGCHAROEN 15 37
Round 1 13 LEE Zii Jia 21-15 / 21-13 Jonatan CHRISTIE 6 41
Round 1 19 LIN Dan 13-21 / 22-20 / 21-10 Kunlavut VITIDSARN 28 64
Round 1 5 CHEN Long 21-15 / 21-16 KIDAMBI Srikanth 14 43
Round 1 36 ZHAO Junpeng 21-12 / 21-13 SAI PRANEETH B. 10 33
Round 1 9 SHI Yuqi 21-17 / 17-21 / 21-7 Tommy SUGIARTO 26 65
Round 1 29 Lakshya SEN 17-21 / 21-8 / 21-17 LEE Cheuk Yiu 18 59
Round 1 7 Viktor AXELSEN 21-15 / 21-13 Sitthikom THAMMASIN 25 40
Round 2 2 CHOU Tien Chen 19-21 / 26-24 / 21-13 Kanta TSUNEYAMA 11 82
Round 2 12 WANG Tzu Wei 21-16 / 21-16 Kenta NISHIMOTO 16 50
Round 2 20 Rasmus GEMKE 18-21 / 21-13 / 21-19 Shesar Hiren RHUSTAVITO 17 77
Round 2 4 Anders ANTONSEN 19-21 / 21-12 / 21-15 HUANG Yuxiang 23 78
Round 2 13 LEE Zii Jia 21-10 / 21-16 LU Guangzu 22 36
Round 2 5 CHEN Long 21-17 / 21-8 LIN Dan 19 45
Round 2 9 SHI Yuqi 21-13 / 21-13 ZHAO Junpeng 36 31
Round 2 7 Viktor AXELSEN 21-17 / 21-18 Lakshya SEN 29 45
Quarter-final 2 CHOU Tien Chen 21-11 / 21-12 WANG Tzu Wei 12 44
Quarter-final 4 Anders ANTONSEN 21-10 / 21-13 Rasmus GEMKE 20 50
Quarter-final 13 LEE Zii Jia 21-12 / 21-18 CHEN Long 5 49
Quarter-final 7 Viktor AXELSEN 21-15 / 21-7 SHI Yuqi 9 40
Semi-final 2 CHOU Tien Chen 17-14 Ret. Anders ANTONSEN 4 26
Semi-final 7 Viktor AXELSEN 17-21 / 21-13 / 21-19 LEE Zii Jia 13 73
Final 7 Viktor AXELSEN 21-13 / 21-14 CHOU Tien Chen 2 46
WD
Round 1 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-11 / 21-12 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 14 40
Round 1 21 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-18 / 21-14 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 31 42
Round 1 7 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-13 / 21-13 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON 41 33
Round 1 29 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 5-4 Ret. Jenny MOORE / Victoria WILLIAMS 55 5
Round 1 3 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-10 / 21-6 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 16 34
Round 1 12 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 21-13 / 21-6 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 28 35
Round 1 5 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-14 / 22-20 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 19 46
Round 1 11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-15 / 21-14 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 64 38
Round 1 27 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 21-13 / 21-17 Nadia FANKHAUSER / Iris TABELING 70 28
Round 1 9 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 21-17 / 21-15 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 8 54
Round 1 33 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 21-8 / 21-11 Doha HANY / Hadia HOSNY 39 21
Round 1 4 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-16 / 21-15 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 22 35
Round 1 15 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 15-21 / 21-15 / 21-18 LI Wenmei / ZHENG Yu 13 62
Round 1 6 DU Yue / LI Yinhui 21-9 / 21-17 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 23 42
Round 1 10 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-15 / 21-17 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 43 40
Round 1 2 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-12 / 21-12 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 24 30
Round 2 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-16 / 22-20 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21 49
Round 2 7 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-13 / 21-14 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 29 38
Round 2 3 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 16-21 / 21-11 / 21-12 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 12 77
Round 2 5 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-13 / 21-15 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 11 46
Round 2 9 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 21-23 / 21-17 / 21-14 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 27 83
Round 2 4 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-8 / 21-18 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 33 38
Round 2 6 DU Yue / LI Yinhui 21-10 / 21-16 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 15 41
Round 2 2 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 17-21 / 21-18 / 21-17 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 10 70
Quarter-final 7 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-12 / 20-22 / 21-12 CHEN Qingchen / JIA Yifan 1 79
Quarter-final 3 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-17 / 23-21 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 5 58
Quarter-final 4 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-17 / 21-23 / 21-11 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 9 82
Quarter-final 6 DU Yue / LI Yinhui 14-21 / 21-18 / 21-13 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 2 70
Semi-final 3 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-12 / 21-12 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 7 38
Semi-final 6 DU Yue / LI Yinhui 21-17 / 21-17 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 4 52
Final 3 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-13 / 21-15 DU Yue / LI Yinhui 6 46
WS
Round 1 1 CHEN Yufei 14-21 / 21-14 / 21-15 Se Young AN 9 67
Round 1 13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-15 / 14-21 / 21-16 Mia BLICHFELDT 18 65
Round 1 5 Ratchanok INTANON 21-9 / 21-11 Soniia CHEAH 29 31
Round 1 19 Aya OHORI 12-21 / 21-16 / 21-18 KIM Ga Eun 15 58
Round 1 4 Nozomi OKUHARA 21-12 / 21-12 Michelle LI 10 36
Round 1 40 Line Højmark KJAERSFELDT 21-18 / 19-21 / 21-9 Phittayaporn CHAIWAN 28 53
Round 1 6 PUSARLA V. Sindhu 21-14 / 21-17 Beiwen ZHANG 14 42
Round 1 12 SUNG Ji Hyun 23-21 / 21-10 Nitchaon JINDAPOL 21 46
Round 1 16 WANG Zhiyi 21-14 / 21-16 CHEUNG Ngan Yi 31 37
Round 1 7 Carolina MARIN 21-13 / 21-14 ZHANG Yiman 32 30
Round 1 11 Sayaka TAKAHASHI 21-12 / 21-9 Evgeniya KOSETSKAYA 25 28
Round 1 3 Akane YAMAGUCHI 21-11 / 21-8 Saina NEHWAL 20 28
Round 1 17 Pornpawee CHOCHUWONG 21-17 / 14-21 / 24-22 HAN Yue 22 66
Round 1 8 HE Bingjiao 21-10 / 21-16 Kirsty GILMOUR 27 31
Round 1 23 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-12 / 21-17 YEO Jia Min 26 29
Round 1 2 TAI Tzu Ying 14-21 / 21-19 / 21-8 CAI Yanyan 24 47
Round 2 1 CHEN Yufei 21-17 / 21-13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 13 41
Round 2 5 Ratchanok INTANON 21-11 / 21-11 Aya OHORI 19 34
Round 2 4 Nozomi OKUHARA 21-12 / 21-16 Line Højmark KJAERSFELDT 40 33
Round 2 6 PUSARLA V. Sindhu 21-19 / 21-15 SUNG Ji Hyun 12 49
Round 2 7 Carolina MARIN 21-13 / 21-14 WANG Zhiyi 16 36
Round 2 3 Akane YAMAGUCHI 21-13 / 21-15 Sayaka TAKAHASHI 11 34
Round 2 17 Pornpawee CHOCHUWONG 17-21 / 21-18 / 21-12 HE Bingjiao 8 72
Round 2 2 TAI Tzu Ying 22-20 / 21-16 Gregoria Mariska TUNJUNG 23 31
Quarter-final 1 CHEN Yufei 17-21 / 21-15 / 21-17 Ratchanok INTANON 5 69
Quarter-final 4 Nozomi OKUHARA 12-21 / 21-15 / 21-13 PUSARLA V. Sindhu 6 68
Quarter-final 7 Carolina MARIN 21-15 / 21-12 Akane YAMAGUCHI 3 51
Quarter-final 2 TAI Tzu Ying 21-9 / 21-11 Pornpawee CHOCHUWONG 17 30
Semi-final 1 CHEN Yufei 21-14 / 23-21 Nozomi OKUHARA 4 43
Semi-final 2 TAI Tzu Ying 19-21 / 21-13 / 21-11 Carolina MARIN 7 62
Final 2 TAI Tzu Ying 21-19 / 21-15 CHEN Yufei 1 44
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-13 / 11-21 / 21-17 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 26 51
Round 1 16 Robin TABELING / Selena PIEK 21-10 / 22-20 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 27 34
Round 1 7 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-12 / 21-13 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 11 30
Round 1 18 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-7 / 21-16 GUO Xinwa / ZHANG Shuxian 38 32
Round 1 3 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-12 / 21-11 Ronan LABAR / Anne TRAN 42 29
Round 1 23 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 21-19 / 21-9 Mathias BAY-SMIDT / Rikke SØBY 46 29
Round 1 8 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-19 / 17-21 / 21-12 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 13 59
Round 1 15 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-13 / 21-13 Adnan MAULANA / Mychelle Crhystine BANDASO 37 32
Round 1 10 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-11 / 21-12 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 32 30
Round 1 17 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-16 / 21-11 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 6 33
Round 1 12 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-9 / 21-15 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 25 37
Round 1 4 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 23-21 / 21-14 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 29 43
Round 1 9 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-16 / 21-11 Joshua HURLBURT-YU / Josephine WU 30 29
Round 1 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-9 / 21-18 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 24 26
Round 1 43 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 21-5 / 21-13 Adham Hatem ELGAMAL / Doha HANY 56 19
Round 1 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-15 / 21-18 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 22 33
Round 2 16 Robin TABELING / Selena PIEK 22-20 / 21-17 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 1 35
Round 2 7 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-18 / 21-15 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 18 38
Round 2 3 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-15 / 21-7 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 23 29
Round 2 8 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-15 / 21-12 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 15 33
Round 2 10 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 19-21 / 21-12 / 21-13 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 17 51
Round 2 12 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-15 / 21-10 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 4 38
Round 2 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-19 / 18-21 / 21-10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 9 56
Round 2 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-8 / 21-15 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 43 25
Quarter-final 7 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-16 / 21-19 Robin TABELING / Selena PIEK 16 36
Quarter-final 3 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 21-11 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 8 37
Quarter-final 12 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 24-26 / 22-20 / 21-11 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 10 84
Quarter-final 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 15-21 / 21-19 / 21-19 WANG Yilyu / HUANG Dongping 2 71
Semi-final 3 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-18 / 17-21 / 21-19 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 7 83
Semi-final 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-15 / 21-23 / 21-11 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 12 68
Final 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-15 / 17-21 / 21-8 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 3 62
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 76 14 45.2% 2804 90.45 00:45:58 1.97 6 19.4%
MS 29 67 9 31.0% 2400 82.76 00:50:58 1.62 8 27.6%
WD 30 67 7 23.3% 2385 79.5 00:48:14 1.65 7 23.3%
WS 31 72 10 32.3% 2552 82.32 00:44:52 1.83 7 22.6%
XD 31 71 9 29.0% 2531 81.65 00:41:41 1.96 5 16.1%
Total 152 353 49 32.2% 12672 83.37 00:46:16 1.8 33 21.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 3 1 75.0%
Japan 28 14 66.7%
Chinese Taipei 18 10 64.3%
Indonesia 18 14 56.2%
Denmark 11 10 52.4%
China 27 25 51.9%
England 6 6 50.0%
Malaysia 9 10 47.4%
Korea 12 14 46.2%
Thailand 10 12 45.5%
Russia 3 5 37.5%
India 4 8 33.3%
Netherlands 2 4 33.3%
Hong Kong 2 4 33.3%
France 1 2 33.3%
Germany 1 3 25.0%
Scotland 0 1 0.0%
Sweden 0 1 0.0%
Ireland 0 1 0.0%
Singapore 0 1 0.0%
Switzerland 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Bulgaria 0 1 0.0%
Egypt 0 2 0.0%
Canada 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LEE Zii Jia Viktor AXELSEN 30-29 / 20-22 / 21-9
2020 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-14
2019 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-11 / 15-21 / 21-15
2018 SHI Yuqi LIN Dan 21-19 / 16-21 / 21-9
2017 LEE Chong Wei SHI Yuqi 21-12 / 21-10
2016 LIN Dan TIAN Houwei 21-9 / 21-10
2015 CHEN Long Jan O JORGENSEN 15-21 / 21-17 / 21-15
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-18
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 21-17 / 21-18
2012 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 6-2 Ret.
2011 LEE Chong Wei LIN Dan 21-17 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-19 / 21-19
2009 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-12
2008 CHEN Jin LIN Dan 22-20 / 25-23
2007 LIN Dan CHEN Yu 21-13 / 21-12
2006 LIN Dan LEE Hyun Il 15-7 / 15-7
2005 CHEN Hong LIN Dan 8-15 / 15-5 / 15-2
2004 LIN Dan Peter Hoeg GADE 9-15 / 15-5 / 15-8
2003 Muhammad Hafiz HASHIM CHEN Hong 17-14 / 15-10
2002 CHEN Hong Budi SANTOSO 7-4 / 7-5 / 7-1
2001 PULLELA Gopichand CHEN Hong 15-12 / 15-6
2000 XIA Xuanze Taufik HIDAYAT 15-6 / 15-13
1999 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 15-11 / 7-15 / 15-10
1998 SUN Jun Ewe Hock ONG 15-1 / 15-7
1997 DONG Jiong SUN Jun 15-9 / 15-5
1996 Poul-Erik HOYER Rashid SIDEK 15-7 / 15-6
1995 Poul-Erik HOYER Harijanto ARBI 17-16 / 15-6
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-12 / 17-14
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-7 / 4-15 / 15-11
1992 LIU Jun Jianhua ZHAO 15-13 / 15-13
1991 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-10
1990 Jianhua ZHAO Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-1
1989 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-6 / 15-7