Bulgarian Junior Open  

Tournament Name: LI-NING Bulgaria Junior Open Championship 2022
Tournament Dates: 23/06/2022-26/06/2022
Location: Bulgaria, Pazardzhik
Category: Junior International Challenge

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U19 NGE Joo Jie / Johann PRAJOGO Koya IWANO / Shunya OTA
MS - U19 Shun SAITO Koya IWANO
WD - U19 Rui KIYAMA / Kanano MUROYA Maya TAGUCHI / Nao YAMAKITA
WS - U19 Hina AKECHI Sora ISHIOKA
XD - U19 Daigo TANIOKA / Maya TAGUCHI Shunya OTA / Kanano MUROYA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U19 - David ECKERLIN / Luis PONGRATZ 21-11 / 18-21 / 21-16 Casper SPAANS / Joep STROOPER - 35
Round 1 U19 - Apiluk GATERAHONG / Witchaya JINTAMUTTHA 21-14 / 21-16 Kevin BAUM / Lino DEGENKOLB - 22
Round 1 U19 - Mark OBERMEIER / Rune VAN DALM 21-15 / 21-13 Yavor HRISTOV / Georgi KIROV - 19
Round 1 U19 - Hong Quan LOK / Masawi M FAIQ 21-9 / 21-6 Hannes BLÜHDORN / Stefan ZEIROV - 13
Round 2 U19 - Apiluk GATERAHONG / Witchaya JINTAMUTTHA W.O. Wolf HOEBEKE / Jonah QUINTENS - 0
Round 2 U19 - Jian Sheng CHOI / JEREMY Bryan 21-13 / 21-18 Jonathan DRESP / Kenneth NEUMANN - 24
Round 2 U19 - David ECKERLIN / Luis PONGRATZ 21-7 / 21-11 Aleksander PETROV / Krasimir TODOROV - 16
Round 2 U19 1079 NGE Joo Jie / Johann PRAJOGO 21-7 / 21-16 Ricardo RETTIG / Rodrigo SANJURJO - 19
Round 2 U19 - Eric TELLER / Luca WIECHMANN 21-12 / 13-21 / 21-16 Mark OBERMEIER / Rune VAN DALM - 36
Round 2 U19 - Daniel FRANCO / Ruben GARCIA 21-6 / 21-9 Dor SHANI / Evgeni UZUNOV - 15
Round 2 U19 - Hong Quan LOK / Masawi M FAIQ 21-9 / 21-14 Andrei Octavian COMAN / Calin Tudor TURCU - 16
Round 2 U19 - Koya IWANO / Shunya OTA 21-15 / 21-15 Jarne SCHLEVOIGT / Nikolaj STUPPLICH 1014 26
Quarter-final U19 - Jian Sheng CHOI / JEREMY Bryan 21-11 / 21-16 David ECKERLIN / Luis PONGRATZ - 23
Quarter-final U19 1079 NGE Joo Jie / Johann PRAJOGO 16-21 / 21-17 / 21-18 Apiluk GATERAHONG / Witchaya JINTAMUTTHA - 45
Quarter-final U19 - Daniel FRANCO / Ruben GARCIA 21-15 / 21-16 Eric TELLER / Luca WIECHMANN - 23
Quarter-final U19 - Koya IWANO / Shunya OTA 21-11 / 21-16 Hong Quan LOK / Masawi M FAIQ - 29
Semi-final U19 1079 NGE Joo Jie / Johann PRAJOGO 21-15 / 14-21 / 21-11 Jian Sheng CHOI / JEREMY Bryan - 40
Semi-final U19 - Koya IWANO / Shunya OTA 21-16 / 21-7 Daniel FRANCO / Ruben GARCIA - 21
Final U19 1079 NGE Joo Jie / Johann PRAJOGO 21-17 / 14-21 / 21-13 Koya IWANO / Shunya OTA - 44
MS
Round 1 U19 - Georgi KIROV W.O. Wolf HOEBEKE - 0
Round 1 U19 - Dinu PANDELE W.O. Jonah QUINTENS - 0
Round 1 U19 - Daigo TANIOKA 21-8 / 21-10 Evgeni UZUNOV 2049 23
Round 1 U19 - Kjell WAGENER 21-17 / 21-17 Krasimir TODOROV - 22
Round 1 U19 - Wongsup WONGSUP-IN 21-9 / 21-4 Yavor HRISTOV - 17
Round 1 U19 - Andrei Octavian COMAN W.O. Adrian SIMEONOV - 0
Round 1 U19 - Hong Quan LOK 21-13 / 21-9 Luis PONGRATZ - 22
Round 1 U19 - Joep STROOPER 19-21 / 21-19 / 21-18 David PUPKO - 38
Round 1 U19 - Koya IWANO W.O. Basilio PORTO - 0
Round 1 U19 - Rodrigo SANJURJO 21-17 / 20-22 / 22-20 Eric TELLER - 49
Round 1 U19 - Kevin BAUM W.O. Aashinsa HERATH - 0
Round 1 U19 - Aleksander PETROV 21-8 / 21-11 Dor SHANI - 17
Round 1 U19 - Masawi M FAIQ 21-10 / 21-8 Lino DEGENKOLB - 17
Round 1 U19 - Stanimir TERZIEV 21-16 / 21-13 Casper SPAANS - 23
Round 1 U19 - Rune VAN DALM 21-13 / 19-21 / 21-14 Luca WIECHMANN - 38
Round 1 U19 - Shun SAITO 21-5 / 21-4 Filip Dominic PREDA - 16
Round 1 U19 - Mark OBERMEIER W.O. Mats DUWEL - 0
Round 1 U19 - Calin Tudor TURCU 23-21 / 21-16 Stefan ZEIROV - 28
Round 2 U19 - Daigo TANIOKA 21-10 / 21-11 Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN - 26
Round 2 U19 2065 Baptiste ROLIN W.O. Kjell WAGENER - 0
Round 2 U19 - Wongsup WONGSUP-IN 21-14 / 23-21 Ruben GARCIA 2188 33
Round 2 U19 - Andrei Octavian COMAN W.O. Cristian MOISE - 0
Round 2 U19 - Hong Quan LOK 21-19 / 15-21 / 21-17 Noah HAASE - 56
Round 2 U19 - Joep STROOPER 21-17 / 10-21 / 21-17 Hannes BLÜHDORN - 30
Round 2 U19 - Koya IWANO 21-9 / 21-7 David ECKERLIN - 24
Round 2 U19 - Rodrigo SANJURJO 15-21 / 21-12 / 21-14 Kevin BAUM - 37
Round 2 U19 - Masawi M FAIQ 21-10 / 21-1 Aleksander PETROV - 16
Round 2 U19 - Stanimir TERZIEV 10-21 / 21-16 / 21-15 Kenneth NEUMANN - 40
Round 2 U19 - Georgi KIROV W.O. Tushar SUVEER - 0
Round 2 U19 2356 Karim KREHEMEIER 21-17 / 21-8 Rune VAN DALM - 29
Round 2 U19 - Shun SAITO 21-3 / 21-2 Zachary MORRIS - 12
Round 2 U19 2213 Daniel FRANCO 21-13 / 21-11 Dinu PANDELE - 21
Round 2 U19 - Mark OBERMEIER 21-10 / 21-16 Ricardo RETTIG - 27
Round 2 U19 2021 Luca ZHOU 21-11 / 19-21 / 21-12 Calin Tudor TURCU - 38
Round 3 U19 - Daigo TANIOKA 21-9 / 21-15 Baptiste ROLIN 2065 21
Round 3 U19 - Wongsup WONGSUP-IN 21-4 / 21-7 Andrei Octavian COMAN - 16
Round 3 U19 - Hong Quan LOK 21-12 / 22-20 Joep STROOPER - 35
Round 3 U19 - Koya IWANO 21-9 / 21-10 Rodrigo SANJURJO - 21
Round 3 U19 - Masawi M FAIQ 21-18 / 21-11 Stanimir TERZIEV - 25
Round 3 U19 2356 Karim KREHEMEIER 21-8 / 21-15 Georgi KIROV - 21
Round 3 U19 - Shun SAITO 21-8 / 21-13 Daniel FRANCO 2213 19
Round 3 U19 2021 Luca ZHOU 14-21 / 21-12 / 21-11 Mark OBERMEIER - 39
Quarter-final U19 - Daigo TANIOKA 21-13 / 11-21 / 21-16 Wongsup WONGSUP-IN - 55
Quarter-final U19 - Koya IWANO 21-10 / 21-10 Hong Quan LOK - 31
Quarter-final U19 - Masawi M FAIQ 21-9 / 18-21 / 21-13 Karim KREHEMEIER 2356 57
Quarter-final U19 - Shun SAITO 21-13 / 21-8 Luca ZHOU 2021 21
Semi-final U19 - Koya IWANO 21-15 / 21-18 Daigo TANIOKA - 37
Semi-final U19 - Shun SAITO 21-12 / 21-5 Masawi M FAIQ - 20
Final U19 - Shun SAITO 21-11 / 23-21 Koya IWANO - 32
WD
Round 1 U19 1510 Mihaela CHEPISHEVA / Tsvetina POPIVANOVA W.O. Ana CABALLERO / Elena PAYÁ 1269 0
Round 1 U19 - Amelie LEHMANN / Antonia SCHALLER 11-21 / 22-20 / 21-19 Nikol CARULLA / Lucia RODRIGUEZ - 47
Round 1 U19 - Hina AKECHI / Sora ISHIOKA 18-21 / 21-16 / 21-12 Cara SIEBRECHT / Elina SONNENSCHEIN 532 53
Round 1 U19 - Maya TAGUCHI / Nao YAMAKITA 21-19 / 21-13 Kirsten DE WIT / Meerte LOOS - 31
Round 1 U19 808 Kaloyana NALBANTOVA / Gianna STIGLICH 21-10 / 21-18 Claudia ILIE / Bianca POPESCU - 22
Round 1 U19 - Zhing Hui TAN / Wei Wen CARMEN TING 21-9 / 21-19 Lara-Sophie DREESSEN / Ella NEVE - 28
Round 1 U19 - Rui KIYAMA / Kanano MUROYA 21-12 / 21-13 Anamaria SERBAN / Andra STOICA - 20
Round 1 U19 370 Selin HÜBSCH / Julia MEYER 21-9 / 19-21 / 21-13 Alina BERGELSON / Elen TIRATURYAN - 32
Quarter-final U19 - Hina AKECHI / Sora ISHIOKA 21-9 / 21-18 Amelie LEHMANN / Antonia SCHALLER - 27
Quarter-final U19 - Maya TAGUCHI / Nao YAMAKITA 21-19 / 21-13 Kaloyana NALBANTOVA / Gianna STIGLICH 808 34
Quarter-final U19 - Zhing Hui TAN / Wei Wen CARMEN TING 21-17 / 21-12 Mihaela CHEPISHEVA / Tsvetina POPIVANOVA 1510 26
Quarter-final U19 - Rui KIYAMA / Kanano MUROYA 21-15 / 21-4 Selin HÜBSCH / Julia MEYER 370 23
Semi-final U19 - Maya TAGUCHI / Nao YAMAKITA 22-24 / 22-20 / 21-17 Hina AKECHI / Sora ISHIOKA - 61
Semi-final U19 - Rui KIYAMA / Kanano MUROYA 21-18 / 21-9 Zhing Hui TAN / Wei Wen CARMEN TING - 24
Final U19 - Rui KIYAMA / Kanano MUROYA 21-14 / 19-21 / 21-17 Maya TAGUCHI / Nao YAMAKITA - 60
WS
Round 1 U19 - Sora ISHIOKA W.O. Ana CABALLERO 1319 0
Round 1 U19 - Andra STOICA 21-19 / 22-20 Elen TIRATURYAN 1184 29
Round 1 U19 - Farah Iffah TUARITA W.O. Daniela Conceição 655 0
Round 1 U19 - Mihaela CHEPISHEVA 21-7 / 21-11 Anamaria SERBAN - 18
Round 1 U19 802 Anwesha GOWDA 21-13 / 21-14 Zhing Hui TAN - 22
Round 1 U19 - Nao YAMAKITA 21-17 / 21-6 Tsvetina POPIVANOVA - 21
Round 1 U19 - Ella NEVE 19-21 / 27-25 / 21-17 Alina BERGELSON 1444 48
Round 1 U19 1601 Hina AKECHI 21-18 / 21-10 Selin HÜBSCH 531 27
Round 1 U19 - Wei Wen CARMEN TING 21-4 / 21-10 Claudia ILIE - 15
Round 1 U19 - Bianca POPESCU 21-8 / 21-11 Mari HRISTOVA - 17
Round 1 U19 - Lara-Sophie DREESSEN 21-16 / 21-13 Yoanna YORDANOVA 1166 22
Round 1 U19 339 Kaloyana NALBANTOVA 21-10 / 21-17 Antonia SCHALLER 703 31
Round 1 U19 - Nikol CARULLA 21-9 / 13-21 / 21-15 Karla HENRY 1172 41
Round 1 U19 1449 Saffron MORRIS 23-21 / 21-16 Cristina TERUEL 519 31
Round 2 U19 235 Lucia RODRIGUEZ 21-6 / 21-13 Andra STOICA - 20
Round 2 U19 - Mihaela CHEPISHEVA 21-13 / 21-9 Farah Iffah TUARITA - 19
Round 2 U19 - Nao YAMAKITA 12-21 / 21-16 / 21-14 Anwesha GOWDA 802 37
Round 2 U19 1601 Hina AKECHI 21-8 / 21-6 Ella NEVE - 21
Round 2 U19 - Wei Wen CARMEN TING 21-9 / 21-8 Bianca POPESCU - 17
Round 2 U19 339 Kaloyana NALBANTOVA 21-4 / 21-7 Lara-Sophie DREESSEN - 20
Round 2 U19 - Nikol CARULLA 21-16 / 21-10 Saffron MORRIS 1449 22
Round 2 U19 - Sora ISHIOKA 18-21 / 21-11 / 21-12 Gianna STIGLICH 571 43
Quarter-final U19 235 Lucia RODRIGUEZ 21-10 / 21-18 Mihaela CHEPISHEVA - 26
Quarter-final U19 1601 Hina AKECHI 21-14 / 21-17 Nao YAMAKITA - 33
Quarter-final U19 339 Kaloyana NALBANTOVA 23-21 / 21-18 Wei Wen CARMEN TING - 39
Quarter-final U19 - Sora ISHIOKA 21-16 / 21-6 Nikol CARULLA - 28
Semi-final U19 1601 Hina AKECHI 21-9 / 21-15 Lucia RODRIGUEZ 235 27
Semi-final U19 - Sora ISHIOKA 21-13 / 21-13 Kaloyana NALBANTOVA 339 26
Final U19 1601 Hina AKECHI 21-16 / 21-14 Sora ISHIOKA - 30
XD
Round 1 U19 - Dinu PANDELE / Andra STOICA 23-21 / 21-11 Dor SHANI / Alina BERGELSON - 23
Round 1 U19 - Casper SPAANS / Meerte LOOS 21-13 / 21-10 Zachary MORRIS / Saffron MORRIS - 19
Round 1 U19 2290 Stanimir TERZIEV / Tsvetina POPIVANOVA 13-21 / 21-18 / 23-21 Joep STROOPER / Farah Iffah TUARITA - 38
Round 1 U19 - David ECKERLIN / Amelie LEHMANN 21-14 / 21-14 Andrei Octavian COMAN / Claudia ILIE - 19
Round 1 U19 - Shunya OTA / Kanano MUROYA 21-19 / 21-8 Daniel FRANCO / Cristina TERUEL - 22
Round 1 U19 - Rodrigo SANJURJO / Nikol CARULLA 21-11 / 19-21 / 21-17 Nikolaj STUPPLICH / Elina SONNENSCHEIN 1968 40
Round 2 U19 - Daigo TANIOKA / Maya TAGUCHI 21-18 / 18-21 / 23-21 Jarne SCHLEVOIGT / Julia MEYER 1571 42
Round 2 U19 - Baptiste ROLIN / Karla HENRY 21-12 / 21-12 Dinu PANDELE / Andra STOICA - 22
Round 2 U19 2235 Ruben GARCIA / Lucia RODRIGUEZ 21-17 / 21-15 Casper SPAANS / Meerte LOOS - 23
Round 2 U19 2290 Stanimir TERZIEV / Tsvetina POPIVANOVA 21-7 / 21-12 Aleksander PETROV / Mari HRISTOVA - 17
Round 2 U19 - David ECKERLIN / Amelie LEHMANN 21-15 / 21-11 Stefan ZEIROV / Yoanna YORDANOVA - 19
Round 2 U19 - Shunya OTA / Kanano MUROYA 21-7 / 21-18 Jonathan DRESP / Cara SIEBRECHT - 20
Round 2 U19 - Rodrigo SANJURJO / Nikol CARULLA 17-21 / 21-12 / 21-18 Eric TELLER / Ella NEVE - 39
Round 2 U19 - Noah HAASE / Kirsten DE WIT 21-13 / 21-18 Luca WIECHMANN / Lara-Sophie DREESSEN - 23
Quarter-final U19 - Daigo TANIOKA / Maya TAGUCHI 21-9 / 21-11 Baptiste ROLIN / Karla HENRY - 20
Quarter-final U19 2235 Ruben GARCIA / Lucia RODRIGUEZ 21-14 / 21-9 Stanimir TERZIEV / Tsvetina POPIVANOVA 2290 21
Quarter-final U19 - Shunya OTA / Kanano MUROYA 21-14 / 21-16 David ECKERLIN / Amelie LEHMANN - 23
Quarter-final U19 - Noah HAASE / Kirsten DE WIT 21-14 / 21-18 Rodrigo SANJURJO / Nikol CARULLA - 26
Semi-final U19 - Daigo TANIOKA / Maya TAGUCHI 21-15 / 20-22 / 21-16 Ruben GARCIA / Lucia RODRIGUEZ 2235 39
Semi-final U19 - Shunya OTA / Kanano MUROYA 21-15 / 21-19 Noah HAASE / Kirsten DE WIT - 27
Final U19 - Daigo TANIOKA / Maya TAGUCHI 21-18 / 21-16 Shunya OTA / Kanano MUROYA - 26

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 18 41 5 27.8% 1403 77.94 00:25:53 3.01 0 0.0%
MS 40 91 11 27.5% 3059 76.48 00:28:44 2.66 0 0.0%
WD 14 33 5 35.7% 1191 85.07 00:34:51 2.44 2 14.3%
WS 27 58 4 14.8% 1980 73.33 00:27:02 2.71 0 0.0%
XD 21 47 5 23.8% 1688 80.38 00:26:06 3.08 0 0.0%
Total 120 270 30 25.0% 9321 77.68 00:28:11 2.76 2 1.7%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Singapore 4 0 100.0%
Japan 44 8 84.6%
Malaysia 15 7 68.2%
Thailand 4 2 66.7%
Spain 13 13 50.0%
Italy 2 2 50.0%
Netherlands 6 10 37.5%
Bulgaria 11 19 36.7%
Germany 14 32 30.4%
Belgium 1 3 25.0%
Wales 1 3 25.0%
Romania 4 13 23.5%
1 4 20.0%
Armenia 0 1 0.0%
Israel 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Shun SAITO Koya IWANO 21-11 / 23-21
2021 Cholan KAYAN Sacha LEVEQUE 21-12 / 25-27 / 21-13
2021 Enogat ROY Tauri KILK 21-12 / 21-11
2019 Georgii KARPOV Magnus JOHANNESEN 21-12 / 21-18
2018 Georgii KARPOV Nicolas RUDOLF 21-7 / 21-12
2017 Ruttanapak OUPTHONG Arnaud MERKLE 21-17 / 21-14
2016 Kittipong IMNARK Arnaud MERKLE 21-15 / 21-13
2015 Daniel NIKOLOV Toma Junior POPOV 9-21 / 21-19 / 21-13
2014 Toma Junior POPOV Alexandre HAMMER 11-10 / 4-11 / 4-11 / 11-6 / 11-4
2013 Fabian ROTH Enis SESALAN 21-17 / 21-19
2012 Jonathan DOLAN Josh NEIL 21-9 / 21-15
2011 Emre LALE Akin SENOL 21-15 / 21-11