Latvia International  

Tournament Name: YONEX Latvia International 2021(New dates)
Tournament Dates: 26/08/2021-29/08/2021
Location: Latvia, Jelgava
Category: Future Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Muhammad Nurfirdaus AZMAN / Roy King YAP M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF
MS Meiraba LUWANG Alex LANIER
WD LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW Martina CORSINI / Judith MAIR
WS Polina BUHROVA Mariia STOLIARENKO
XD Roy King YAP / Zi Xuan VALEREE SIOW Muhammad Nurfirdaus AZMAN / LOW Yeen Yuan

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Balazs PAPAI / Balint PAPAI 18-21 / 21-16 / 21-12 Andrei SCHMIDT / Hugo THEMAS - 31
Round 1 1287 Maksymilian DANIELAK / Mateusz DANIELAK 21-8 / 21-12 Pauls GURECKIS / Edijs LIVINS 1057 20
Round 1 - Aleksander DZWONNIK / Lukasz ZWIERZCHOWSKI 21-16 / 21-16 Andis BERZINS / Pauls Eliass ROZENVALDS - 24
Round 1 745 Danila GATAULLIN / Ludvig SMITH-MEYER 21-8 / 21-9 Gustavs Davids BRECS / Patriks KANDIS 777 15
Round 2 1057 Rafael GAVOIS / Dimitri JACQUART 21-9 / 21-11 Roland KUTSEI / Art Richard MÜÜRSEPP - 15
Round 2 777 Michal SOBOLEWSKI / Adam SZOLC 18-21 / 21-18 / 21-11 Balazs PAPAI / Balint PAPAI - 37
Round 2 - Yu-Yuan CHANG / Stephen JONG 21-8 / 21-15 Ivo KEISS / Arturs KELPE - 18
Round 2 1287 Maksymilian DANIELAK / Mateusz DANIELAK 21-12 / 21-11 Chris Robin TALTS / Tregert Gustav VÄRV - 20
Round 2 - Aleksander DZWONNIK / Lukasz ZWIERZCHOWSKI 21-13 / 21-16 Martins KIRKUMS / Roberts Renars MISCENKO 1322 22
Round 2 - Andrzej NICZYPORUK / Szymon STOKFISZ 23-21 / 21-17 Anton BERIK / Rene LEEMAN - 25
Round 2 745 Danila GATAULLIN / Ludvig SMITH-MEYER 21-6 / 21-15 Rolands BRATCIKOVS / Rihards ZUGS - 18
Round 2 756 Danielius BERZANSKIS / Jonas PETKUS W.O. Jaka IVANCIC / Miha IVANCIC 716 0
Round 3 777 Michal SOBOLEWSKI / Adam SZOLC 21-14 / 21-18 Rafael GAVOIS / Dimitri JACQUART 1057 23
Round 3 1287 Maksymilian DANIELAK / Mateusz DANIELAK 21-16 / 21-17 Yu-Yuan CHANG / Stephen JONG - 29
Round 3 - Andrzej NICZYPORUK / Szymon STOKFISZ 21-19 / 21-16 Aleksander DZWONNIK / Lukasz ZWIERZCHOWSKI - 28
Round 3 756 Danielius BERZANSKIS / Jonas PETKUS 21-19 / 26-24 Danila GATAULLIN / Ludvig SMITH-MEYER 745 32
MD
Round 1 494 Muhammad Nurfirdaus AZMAN / Roy King YAP 21-15 / 21-16 Andrzej NICZYPORUK / Szymon STOKFISZ - 23
Round 1 438 LOO Bing Kun / LWI Sheng Hao 21-16 / 21-8 Jonas ØSTHASSEL / Mattias XU - 27
Round 1 631 DANYLO BOSNIUK / Oleksandar SHMUNDYAK 21-19 / 18-21 / 21-18 Michal SOBOLEWSKI / Adam SZOLC 777 44
Round 1 161 Kristjan KALJURAND / Raul KÄSNER 20-22 / 21-10 / 21-15 Vilius BAGDANAVICIUS / Edgaras SLUSNYS - 37
Round 1 307 Ondrej KRÁL / Adam MENDREK 21-10 / 21-11 Giovanni GRECO / Matteo MASSETTI - 25
Round 1 - Adrian KRAWCZYK / Wiktor TRECKI 21-10 / 21-14 Danielius BERZANSKIS / Jonas PETKUS 756 23
Round 1 - Jonty RUSS / Sam SMITH 21-12 / 21-12 Fredrik KRISTENSEN / Carl Christian MORK - 25
Round 1 280 M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF 21-18 / 21-12 Maksymilian DANIELAK / Mateusz DANIELAK 1287 30
Round 2 494 Muhammad Nurfirdaus AZMAN / Roy King YAP 21-16 / 21-14 Jaromir JANACEK / Tomáš ŠVEJDA 87 32
Round 2 438 LOO Bing Kun / LWI Sheng Hao 19-21 / 21-11 / 21-15 Jaka IVANCIC / Miha IVANCIC 716 41
Round 2 631 DANYLO BOSNIUK / Oleksandar SHMUNDYAK 17-21 / 21-16 / 21-19 Gianmarco BAILETTI / David SALUTT 146 47
Round 2 161 Kristjan KALJURAND / Raul KÄSNER 21-7 / 21-18 Kevin STROBL / Tonni ZHOU - 32
Round 2 307 Ondrej KRÁL / Adam MENDREK 21-5 / 21-10 Jack O’BRIEN / Callum THOMAS 304 20
Round 2 - Adrian KRAWCZYK / Wiktor TRECKI 21-19 / 21-13 Glib BEKETOV / Mykhaylo MAKHNOVSKIY 104 31
Round 2 - Jonty RUSS / Sam SMITH 21-4 / 21-12 Oskar MÄNNIK / Rannar ZIRK 530 16
Round 2 280 M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF 22-20 / 21-8 Torjus FLAATTEN / Vegard RIKHEIM 95 28
Quarter-final 494 Muhammad Nurfirdaus AZMAN / Roy King YAP 21-17 / 19-21 / 21-10 LOO Bing Kun / LWI Sheng Hao 438 54
Quarter-final 161 Kristjan KALJURAND / Raul KÄSNER 21-16 / 21-17 DANYLO BOSNIUK / Oleksandar SHMUNDYAK 631 29
Quarter-final 307 Ondrej KRÁL / Adam MENDREK 21-16 / 21-15 Adrian KRAWCZYK / Wiktor TRECKI - 31
Quarter-final 280 M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF 21-15 / 23-21 Jonty RUSS / Sam SMITH - 27
Semi-final 494 Muhammad Nurfirdaus AZMAN / Roy King YAP 21-12 / 21-17 Kristjan KALJURAND / Raul KÄSNER 161 31
Semi-final 280 M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF 21-13 / 21-17 Ondrej KRÁL / Adam MENDREK 307 31
Final 494 Muhammad Nurfirdaus AZMAN / Roy King YAP 21-23 / 21-15 / 21-19 M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF 280 65
MS (qual)
Round 1 - Balint PAPAI 21-15 / 21-14 Michal SOBOLEWSKI 1667 24
Round 1 1066 Ludvig SMITH-MEYER W.O. Abhishek KULKARNI - 0
Round 1 707 Rannar ZIRK W.O. Edgar NAZARETYAN - 0
Round 1 1588 Andrei DON 21-17 / 21-17 Chris Robin TALTS - 27
Round 1 841 Calle FREDHOLM 21-13 / 21-18 Ojars KOZINECS - 21
Round 1 2048 Tonni ZHOU 21-7 / 21-19 Andrei SCHMIDT - 22
Round 1 - Andi Fadel MUHAMMAD 21-13 / 21-15 Yu-Yuan CHANG - 23
Round 1 - KOK Jing Hong W.O. Aniruddha MAYEKAR - 0
Round 1 1203 Gustavs Davids BRECS W.O. Sathish Kumar KARUNAKARAN - 0
Round 1 - Hugo THEMAS 21-6 / 21-11 Roberts Renars MISCENKO 2130 15
Round 1 1826 Vilius BAGDANAVICIUS 21-17 / 21-19 Callum THOMAS 1568 29
Round 1 1573 Linas SUPRONAS W.O. Sai Charan KOYA - 0
Round 1 - Roland KUTSEI W.O. Ranthushka SASINDU 641 0
Round 1 - Srayas PADMANABHAN VASUDEVAN 21-14 / 21-11 Balazs PAPAI 1883 27
Round 1 - LEE Shun Yang 21-4 / 21-8 Edijs LIVINS - 23
Round 1 1127 Jonas PETKUS 21-9 / 21-11 Pauls Eliass ROZENVALDS 1136 16
Round 1 - Mathias SOLGAARD 22-20 / 21-17 Viacheslav YAKOVLEV 1902 31
Round 1 837 ARTURS AKMENS 25-27 / 21-17 / 22-20 Marco BAILETTI - 45
Round 1 695 Mads Juel MØLLER 21-6 / 21-6 Martins KIRKUMS 2130 19
Round 1 - Anton BERIK W.O. Kavin Thangam KAVIN - 0
Round 1 - Muhammad Shaqeem Eiman SHAHYAR 21-5 / 21-6 Lukasz ZWIERZCHOWSKI - 17
Round 1 - Jonas ØSTHASSEL 21-7 / 21-4 Art Richard MÜÜRSEPP - 16
Round 1 936 Ivan MEDYNSKIY W.O. Adam MCALLISTER 819 0
Round 1 890 Arturs KELPE W.O. Tauri KILK 696 0
Round 1 1660 Rafael GAVOIS 21-6 / 21-8 Andis BERZINS 885 15
Round 1 1944 Maksymilian DANIELAK 21-5 / 21-15 Ivo KEISS 1114 21
Round 1 1331 Gustav BJORKLER 21-5 / 21-3 Patriks KANDIS 1136 14
Round 1 - Aleksander DZWONNIK 21-11 / 21-18 Rihards ZUGS - 18
Round 1 1457 Danila GATAULLIN 21-14 / 21-16 Szymon STOKFISZ 1099 30
Round 1 2048 Rene LEEMAN 21-3 / 21-11 Leonardo GOLOVCENKO - 17
Round 1 836 Danielius BERZANSKIS 21-13 / 21-14 Yevhen KOBZAR 1667 23
Round 2 - Balint PAPAI W.O. Valentin SINGER 335 0
Round 2 1130 Rasmus Careø CHRISTENSEN 21-11 / 21-9 Ludvig SMITH-MEYER 1066 26
Round 2 599 Astitva KALE 21-16 / 21-13 Rannar ZIRK 707 25
Round 2 1588 Andrei DON 21-9 / 21-4 Toms SALA - 16
Round 2 841 Calle FREDHOLM W.O. Miha IVANCIC 431 0
Round 2 2048 Tonni ZHOU 21-5 / 21-7 Rolands BRATCIKOVS - 14
Round 2 - Andi Fadel MUHAMMAD 21-19 / 15-21 / 21-6 Julien SCHEIWILLER 538 53
Round 2 - KOK Jing Hong W.O. R.Vikash Prabhu . - 0
Round 2 - Meiraba LUWANG 21-8 / 21-4 Gustavs Davids BRECS 1203 15
Round 2 - Hugo THEMAS 21-17 / 21-13 Tregert Gustav VÄRV - 19
Round 2 1826 Vilius BAGDANAVICIUS W.O. Glib BEKETOV 472 0
Round 2 1573 Linas SUPRONAS 21-18 / 21-12 Alekss NOVIKS 1203 19
Round 2 - Roland KUTSEI W.O. Mateusz DANIELAK 407 0
Round 2 - Ken Yon ONG 21-13 / 21-13 Srayas PADMANABHAN VASUDEVAN - 26
Round 2 - LEE Shun Yang 21-14 / 21-13 Oleksandar SHMUNDYAK 555 34
Round 2 1127 Jonas PETKUS 21-19 / 21-19 Jack O’BRIEN 1076 28
Round 2 - Mathias SOLGAARD W.O. Siddhanth GUPTA - 0
Round 2 837 ARTURS AKMENS W.O. Richard KUHL 442 0
Round 2 695 Mads Juel MØLLER 21-18 / 21-19 Wai Yap WYMAN GOH - 43
Round 2 - Anton BERIK W.O. may BAR NETZER 382 0
Round 2 - Muhammad Shaqeem Eiman SHAHYAR 21-10 / 21-10 Sebestyen NAGY - 23
Round 2 936 Ivan MEDYNSKIY 15-21 / 21-16 / 21-12 Stephen JONG - 42
Round 2 1938 Dimitri JACQUART 21-11 / 21-11 Arturs KELPE 890 21
Round 2 566 Jaka IVANCIC 21-18 / 21-19 Rafael GAVOIS 1660 31
Round 2 1202 Jan JANOŠTÍK 21-12 / 21-15 Maksymilian DANIELAK 1944 28
Round 2 1331 Gustav BJORKLER W.O. Giovanni TOTI 419 0
Round 2 - Andrzej NICZYPORUK 21-15 / 21-16 Aleksander DZWONNIK - 30
Round 2 1457 Danila GATAULLIN 21-7 / 21-4 Ragnar SEPP 560 16
Round 2 391 AMAN FAROGH SANJAY , 21-11 / 21-16 Rene LEEMAN 2048 20
Round 2 836 Danielius BERZANSKIS W.O. Anirudh JANARDHANAN 356 0
Round 3 1130 Rasmus Careø CHRISTENSEN 21-18 / 16-21 / 21-14 Balint PAPAI - 52
Round 3 1588 Andrei DON 21-15 / 21-14 Astitva KALE 599 28
Round 3 2048 Tonni ZHOU 21-14 / 21-15 Calle FREDHOLM 841 24
Round 3 - KOK Jing Hong 21-10 / 21-14 Andi Fadel MUHAMMAD - 29
Round 3 - Meiraba LUWANG 21-9 / 21-3 Hugo THEMAS - 18
Round 3 1826 Vilius BAGDANAVICIUS 21-15 / 21-14 Linas SUPRONAS 1573 23
Round 3 - Ken Yon ONG 21-6 / 21-9 Roland KUTSEI - 20
Round 3 - LEE Shun Yang 21-16 / 21-14 Jonas PETKUS 1127 26
Round 3 - Mathias SOLGAARD 21-10 / 21-11 ARTURS AKMENS 837 22
Round 3 695 Mads Juel MØLLER 21-4 / 21-15 Anton BERIK - 19
Round 3 - Muhammad Shaqeem Eiman SHAHYAR 21-17 / 21-6 Jonas ØSTHASSEL - 28
Round 3 1938 Dimitri JACQUART 21-15 / 15-21 / 21-14 Jaka IVANCIC 566 64
Round 3 1331 Gustav BJORKLER 21-16 / 21-16 Jan JANOŠTÍK 1202 25
Round 3 1457 Danila GATAULLIN 21-13 / 21-15 Andrzej NICZYPORUK - 35
Round 3 391 AMAN FAROGH SANJAY , 21-11 / 21-14 Danielius BERZANSKIS 836 20
Round 4 1130 Rasmus Careø CHRISTENSEN 21-8 / 21-14 Andrei DON 1588 34
Round 4 - KOK Jing Hong 21-11 / 21-8 Tonni ZHOU 2048 23
Round 4 - Meiraba LUWANG 21-12 / 21-7 Vilius BAGDANAVICIUS 1826 22
Round 4 - LEE Shun Yang 21-18 / 21-15 Ken Yon ONG - 34
Round 4 695 Mads Juel MØLLER 14-21 / 21-11 / 21-13 Mathias SOLGAARD - 55
Round 4 - Muhammad Shaqeem Eiman SHAHYAR 21-11 / 21-9 Ivan MEDYNSKIY 936 27
Round 4 1331 Gustav BJORKLER 21-5 / 21-15 Dimitri JACQUART 1938 26
Round 4 391 AMAN FAROGH SANJAY , 21-15 / 21-19 Danila GATAULLIN 1457 22
MS
Round 1 191 Elias BRACKE 21-19 / 21-17 Milan DRATVA 151 41
Round 1 - Muhammad Shaqeem Eiman SHAHYAR 14-21 / 21-17 / 23-21 Miha IVANIC 159 58
Round 1 157 Jan LOUDA 21-10 / 21-15 Mateusz DANIELAK 407 30
Round 1 695 Mads Juel MØLLER 21-19 / 14-21 / 21-19 Kevin Arokia WALTER 172 65
Round 1 131 Bernardo ATILANO 21-14 / 21-16 Karl KERT 374 36
Round 1 - Meiraba LUWANG 21-14 / 21-13 Enrico BARONI 500 35
Round 1 162 Adam MENDREK 21-15 / 21-18 Rasmus Careø CHRISTENSEN 1130 34
Round 1 206 Alex LANIER 21-15 / 21-15 Fabio CAPONIO 158 39
Round 1 239 Joonas KORHONEN 21-14 / 21-14 Joel KÖNIG 188 34
Round 1 371 Nicolas A. MUELLER 12-21 / 21-17 / 21-17 Valentin SINGER 335 54
Round 1 296 Gergo PYTEL 21-13 / 21-17 Glib BEKETOV 472 30
Round 1 144 DANYLO BOSNIUK 21-18 / 21-14 Dmitriy PANARIN 248 33
Round 1 391 AMAN FAROGH SANJAY , 21-5 / 21-16 may BAR NETZER 382 22
Round 1 419 Giovanni TOTI 21-19 / 17-21 / 23-21 Gustav BJORKLER 1331 49
Round 2 - Muhammad Shaqeem Eiman SHAHYAR 21-17 / 15-21 / 21-11 Elias BRACKE 191 59
Round 2 157 Jan LOUDA 21-4 / 22-20 Mads Juel MØLLER 695 32
Round 2 - Meiraba LUWANG 17-21 / 22-20 / 21-12 Bernardo ATILANO 131 64
Round 2 206 Alex LANIER 21-8 / 21-8 Adam MENDREK 162 24
Round 2 239 Joonas KORHONEN 21-11 / 21-17 Nicolas A. MUELLER 371 28
Round 2 144 DANYLO BOSNIUK 21-17 / 21-10 Gergo PYTEL 296 37
Round 2 419 Giovanni TOTI 21-13 / 11-21 / 22-20 AMAN FAROGH SANJAY , 391 41
Quarter-final - KOK Jing Hong 14-21 / 21-12 / 22-20 Muhammad Shaqeem Eiman SHAHYAR - 62
Quarter-final - Meiraba LUWANG 21-19 / 21-5 Jan LOUDA 157 37
Quarter-final 206 Alex LANIER 21-8 / 21-11 Joonas KORHONEN 239 25
Quarter-final 144 DANYLO BOSNIUK 21-15 / 21-8 Giovanni TOTI 419 27
Semi-final - Meiraba LUWANG 21-11 / 21-17 KOK Jing Hong - 34
Semi-final 206 Alex LANIER 21-16 / 18-21 / 21-16 DANYLO BOSNIUK 144 56
Final - Meiraba LUWANG 21-15 / 12-21 / 22-20 Alex LANIER 206 75
WD
Round 1 587 Polina BUHROVA / Yana SOBKO 21-14 / 21-18 Marie CHRISTENSEN / Aimee HONG 342 26
Round 1 667 Eiprila BRIEDE / Annemarija Lorena PRIEDE W.O. Arina MARUSHCHAK / Anastasiia PROKOPOVYCH - 0
Round 1 - Magdalena SWIERCZYNSKA / Karolina WLADZINSKA 21-6 / 21-11 Emili PÄRSIM / Marelle SALU 897 24
Round 1 309 Nika ARIH / Lia SALEHAR 21-11 / 21-14 Catlyn KRUUS / Ramona ÜPRUS 315 24
Round 1 697 Ieva POPE / Diana STOGNIJA 22-24 / 21-7 / 21-9 Andra Mai HOOP / Marta Emili TELLER - 35
Round 1 - Dana KUGEL / Heli NEIMAN 21-14 / 21-8 Arina BABRE / Arta PRIEDNIECE 421 22
Round 1 333 Martina CORSINI / Judith MAIR 21-7 / 21-9 Samanta GOLUBICKAITE / Perla MURENAITE 686 17
Round 2 91 Kate FROST / Moya RYAN 19-21 / 21-6 / 21-13 Vilte PAULAUSKAITE / Monika SUKACKAITE - 39
Round 2 253 LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 21-12 / 16-21 / 21-9 Polina BUHROVA / Yana SOBKO 587 44
Round 2 156 Nerea IVORRA MASIA / Claudia LEAL 21-9 / 21-5 Eiprila BRIEDE / Annemarija Lorena PRIEDE 667 18
Round 2 432 Mariia STOLIARENKO / Yelyzaveta ZHARKA 21-16 / 21-6 Magdalena SWIERCZYNSKA / Karolina WLADZINSKA - 27
Round 2 309 Nika ARIH / Lia SALEHAR 21-16 / 21-18 Anna KUPCA / Jekaterina ROMANOVA 897 27
Round 2 145 Dominika KWASNIK / Kornelia MARCZAK 21-13 / 21-18 Ieva POPE / Diana STOGNIJA 697 32
Round 2 - Emilie HAMANG / Sofia MACSALI 21-23 / 21-15 / 21-19 Dana KUGEL / Heli NEIMAN - 57
Round 2 333 Martina CORSINI / Judith MAIR 21-15 / 21-18 Anastasiya PROZOROVA / Valeriya RUDAKOVA 107 28
Quarter-final 253 LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 21-18 / 21-16 Kate FROST / Moya RYAN 91 31
Quarter-final 432 Mariia STOLIARENKO / Yelyzaveta ZHARKA 19-21 / 21-14 / 21-5 Nerea IVORRA MASIA / Claudia LEAL 156 51
Quarter-final 145 Dominika KWASNIK / Kornelia MARCZAK 22-20 / 21-11 Nika ARIH / Lia SALEHAR 309 34
Quarter-final 333 Martina CORSINI / Judith MAIR 21-11 / 21-23 / 21-11 Emilie HAMANG / Sofia MACSALI - 43
Semi-final 253 LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 21-14 / 21-17 Mariia STOLIARENKO / Yelyzaveta ZHARKA 432 40
Semi-final 333 Martina CORSINI / Judith MAIR 21-14 / 21-17 Dominika KWASNIK / Kornelia MARCZAK 145 35
Final 253 LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 21-7 / 21-17 Martina CORSINI / Judith MAIR 333 30
WS (qual)
Round 1 1047 Vilte PAULAUSKAITE W.O. Arina MARUSHCHAK 1171 0
Round 1 - Melsya Nur FITRIANI 21-6 / 21-7 Marelle SALU 1047 16
Round 1 811 Judith MAIR 21-11 / 21-8 Eiprila BRIEDE 661 16
Round 1 - Marta Emili TELLER W.O. Trisha HEGDE 546 0
Round 1 1130 Yana SOBKO 21-10 / 21-6 Annemarija Lorena PRIEDE 990 16
Round 1 649 Arina BABRE W.O. Janani ANANTHAKUMAR - 0
Round 1 645 Ramona ÜPRUS 21-12 / 21-14 Arta PRIEDNIECE 983 20
Round 1 611 Sofia MACSALI 21-3 / 21-5 Marta HEIZE - 12
Round 1 842 Zofia TOMCZAK W.O. Kriti BHARADWAJ 661 0
Round 1 796 Una BERGA W.O. Shruthika SENTHIL 531 0
Round 1 770 Anna KUPCA 21-14 / 21-16 Emili PÄRSIM 815 22
Round 1 368 Polina BUHROVA 21-3 / 21-13 Monika SUKACKAITE 1047 15
Round 1 490 Mariia STOLIARENKO W.O. Aditi BHATT - 0
Round 2 1047 Vilte PAULAUSKAITE W.O. Kamila SMAGULOVA 514 0
Round 2 - Melsya Nur FITRIANI 21-16 / 21-12 Judith MAIR 811 26
Round 2 1130 Yana SOBKO 21-13 / 21-10 Arina BABRE 649 18
Round 2 611 Sofia MACSALI 21-17 / 21-8 Ramona ÜPRUS 645 19
Round 2 796 Una BERGA 21-13 / 21-18 Zofia TOMCZAK 842 25
Round 2 770 Anna KUPCA W.O. Polina BUHROVA 368 0
Round 2 490 Mariia STOLIARENKO W.O. Karina KAPANEN 530 0
WS
Round 1 214 Nerea IVORRA MASIA 21-11 / 21-9 Karina KAPANEN 530 19
Round 1 1130 Yana SOBKO 21-13 / 21-14 Jekaterina ROMANOVA 471 23
Round 1 189 Kate FROST 21-18 / 21-11 Una BERGA 796 29
Round 1 500 Perla MURENAITE 21-13 / 18-21 / 21-17 Kamila SMAGULOVA 514 34
Round 1 159 Vivien SANDORHAZI 21-14 / 21-8 Sofia MACSALI 611 29
Round 1 411 Mariia GOLUBEVA 21-14 / 21-14 Anna KUPCA 770 21
Round 1 368 Polina BUHROVA 21-11 / 18-21 / 21-6 Catlyn KRUUS 333 41
Round 1 226 Anna BYGUM 21-10 / 21-7 Diana STOGNIJA 509 20
Round 1 490 Mariia STOLIARENKO 21-19 / 21-23 / 21-12 Samanta GOLUBICKAITE 537 44
Round 1 172 Clara LASSAUX 21-6 / 21-5 Shruthika SENTHIL 531 15
Round 1 - Melsya Nur FITRIANI 21-6 / 21-15 Marta Emili TELLER - 19
Round 1 167 Petra POLANC 21-13 / 21-16 Katharina FINK 282 35
Round 1 1047 Vilte PAULAUSKAITE 21-8 / 22-20 Anastasiya PROZOROVA 281 22
Round 1 215 Helis PAJUSTE 21-14 / 21-13 Ieva POPE 410 26
Round 1 393 Heli NEIMAN 21-19 / 6-21 / 21-19 Ronja STERN 230 48
Round 1 156 Daniella GONDA 21-13 / 21-17 Emilie HAMANG 217 23
Round 2 214 Nerea IVORRA MASIA 21-15 / 21-12 Yana SOBKO 1130 32
Round 2 189 Kate FROST 21-15 / 21-17 Perla MURENAITE 500 32
Round 2 159 Vivien SANDORHAZI 21-8 / 21-15 Mariia GOLUBEVA 411 26
Round 2 368 Polina BUHROVA 21-19 / 21-19 Anna BYGUM 226 35
Round 2 490 Mariia STOLIARENKO 21-12 / 21-13 Clara LASSAUX 172 27
Round 2 - Melsya Nur FITRIANI 21-11 / 21-8 Petra POLANC 167 28
Round 2 215 Helis PAJUSTE 21-15 / 21-17 Vilte PAULAUSKAITE 1047 25
Round 2 156 Daniella GONDA 21-16 / 21-14 Heli NEIMAN 393 30
Quarter-final 214 Nerea IVORRA MASIA 26-24 / 21-11 Kate FROST 189 37
Quarter-final 368 Polina BUHROVA 21-11 / 21-16 Vivien SANDORHAZI 159 31
Quarter-final 490 Mariia STOLIARENKO 21-13 / 21-14 Melsya Nur FITRIANI - 30
Quarter-final 156 Daniella GONDA 21-9 / 21-18 Helis PAJUSTE 215 28
Semi-final 368 Polina BUHROVA 21-9 / 21-16 Nerea IVORRA MASIA 214 28
Semi-final 490 Mariia STOLIARENKO 21-13 / 11-21 / 21-17 Daniella GONDA 156 50
Final 368 Polina BUHROVA 21-13 / 21-16 Mariia STOLIARENKO 490 35
XD (qual)
Round 1 - Rannar ZIRK / Andra Mai HOOP 17-21 / 21-14 / 21-13 Linas SUPRONAS / Vilte PAULAUSKAITE - 35
Round 1 1182 Jaka IVANCIC / Lia SALEHAR 21-9 / 21-18 Gal HIRAM / Dana KUGEL - 22
Round 1 - Andi Fadel MUHAMMAD / Melsya Nur FITRIANI 21-12 / 21-14 Andrei SCHMIDT / Marelle SALU - 17
Round 1 - Gustavs Davids BRECS / Marta HEIZE W.O. Jimmy WONG / GO Pei Kee - 0
Round 1 1623 Calle FREDHOLM / Martina CORSINI W.O. S.Sankar Muthusamy SUBRAMANIAN / S.S.Lakshmi Priyanka SUBRAMANIAN - 0
Round 2 - Rannar ZIRK / Andra Mai HOOP W.O. Mattias XU / Marie CHRISTENSEN - 0
Round 2 - Roberts Renars MISCENKO / Annemarija Lorena PRIEDE W.O. Jaka IVANCIC / Lia SALEHAR 1182 0
Round 2 - Andi Fadel MUHAMMAD / Melsya Nur FITRIANI 21-6 / 21-8 Gustavs Davids BRECS / Marta HEIZE - 14
Round 2 1623 Calle FREDHOLM / Martina CORSINI W.O. Edgaras SLUSNYS / Vaida SLUSNIENE 1130 0
XD
Round 1 115 Miha IVANCIC / Petra POLANC 21-7 / 21-8 Rene LEEMAN / Marta Emili TELLER - 16
Round 1 - Ludvig SMITH-MEYER / Sofia MACSALI 21-11 / 20-22 / 21-7 Vilius BAGDANAVICIUS / Samanta GOLUBICKAITE 845 35
Round 1 1182 Jaka IVANCIC / Lia SALEHAR 21-2 / 21-8 Alens ZANDOVSKIS / Anna KUPCA 784 19
Round 1 341 Ivan MEDYNSKIY / Valeriya RUDAKOVA 21-10 / 21-17 Ivo KEISS / Eiprila BRIEDE - 23
Round 1 134 Pawel SMILOWSKI / Wiktoria ADAMEK 21-19 / 21-10 Viacheslav YAKOVLEV / Polina TKACH 845 26
Round 1 - Andi Fadel MUHAMMAD / Melsya Nur FITRIANI 21-17 / 21-13 Jaume PEREZ / Claudia LEAL 174 27
Round 1 189 Nicolas A. MUELLER / Ronja STERN 21-13 / 21-12 Mattias XU / Marie CHRISTENSEN - 26
Round 1 - Muhammad Nurfirdaus AZMAN / LOW Yeen Yuan 21-15 / 21-14 Fredrik KRISTENSEN / Aimee HONG - 33
Round 1 - Adrian KRAWCZYK / Karolina WLADZINSKA 21-15 / 21-9 Hugo THEMAS / Emili PÄRSIM - 24
Round 1 1130 Edgaras SLUSNYS / Vaida SLUSNIENE 21-15 / 21-18 Edijs LIVINS / Diana STOGNIJA - 23
Round 1 1623 Calle FREDHOLM / Martina CORSINI 21-10 / 21-6 Pauls Eliass ROZENVALDS / Arta PRIEDNIECE 791 17
Round 1 - Roy King YAP / Zi Xuan VALEREE SIOW 21-17 / 21-19 Carl Christian MORK / Solvår flåten JØRGENSEN 154 29
Round 1 - Rannar ZIRK / Andra Mai HOOP 21-14 / 11-21 / 21-12 Andis BERZINS / Una BERGA 1088 32
Round 1 - Wiktor TRECKI / Magdalena SWIERCZYNSKA 21-17 / 21-19 Miha IVANIC / Nika ARIH 369 31
Round 1 530 Oskar MÄNNIK / Ramona ÜPRUS 21-14 / 21-14 ARTURS AKMENS / Annija RULLE-TITAVA - 20
Round 1 125 Mykhaylo MAKHNOVSKIY / Anastasiya PROZOROVA 21-9 / 21-4 Roberts Renars MISCENKO / Annemarija Lorena PRIEDE - 13
Round 2 115 Miha IVANCIC / Petra POLANC 21-15 / 21-15 Ludvig SMITH-MEYER / Sofia MACSALI - 28
Round 2 1182 Jaka IVANCIC / Lia SALEHAR 21-12 / 21-19 Ivan MEDYNSKIY / Valeriya RUDAKOVA 341 27
Round 2 134 Pawel SMILOWSKI / Wiktoria ADAMEK 21-15 / 21-16 Andi Fadel MUHAMMAD / Melsya Nur FITRIANI - 31
Round 2 - Muhammad Nurfirdaus AZMAN / LOW Yeen Yuan 21-18 / 21-17 Nicolas A. MUELLER / Ronja STERN 189 38
Round 2 - Adrian KRAWCZYK / Karolina WLADZINSKA 21-12 / 21-19 Edgaras SLUSNYS / Vaida SLUSNIENE 1130 24
Round 2 - Roy King YAP / Zi Xuan VALEREE SIOW 22-20 / 21-14 Calle FREDHOLM / Martina CORSINI 1623 28
Round 2 - Wiktor TRECKI / Magdalena SWIERCZYNSKA 21-10 / 21-9 Rannar ZIRK / Andra Mai HOOP - 20
Round 2 530 Oskar MÄNNIK / Ramona ÜPRUS 21-17 / 23-21 Mykhaylo MAKHNOVSKIY / Anastasiya PROZOROVA 125 24
Quarter-final 1182 Jaka IVANCIC / Lia SALEHAR 22-20 / 19-21 / 21-19 Miha IVANCIC / Petra POLANC 115 53
Quarter-final - Muhammad Nurfirdaus AZMAN / LOW Yeen Yuan 23-21 / 15-21 / 21-14 Pawel SMILOWSKI / Wiktoria ADAMEK 134 66
Quarter-final - Roy King YAP / Zi Xuan VALEREE SIOW 21-6 / 21-17 Adrian KRAWCZYK / Karolina WLADZINSKA - 19
Quarter-final - Wiktor TRECKI / Magdalena SWIERCZYNSKA 21-5 / 21-12 Oskar MÄNNIK / Ramona ÜPRUS 530 19
Semi-final - Muhammad Nurfirdaus AZMAN / LOW Yeen Yuan 21-13 / 21-17 Jaka IVANCIC / Lia SALEHAR 1182 33
Semi-final - Roy King YAP / Zi Xuan VALEREE SIOW 21-12 / 15-21 / 21-13 Wiktor TRECKI / Magdalena SWIERCZYNSKA - 40
Final - Roy King YAP / Zi Xuan VALEREE SIOW 22-20 / 21-15 Muhammad Nurfirdaus AZMAN / LOW Yeen Yuan - 36
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 23 52 6 26.1% 1855 80.65 00:32:34 2.48 1 4.3%
MS 28 66 10 35.7% 2362 84.36 00:41:28 2.03 4 14.3%
WD 21 48 6 28.6% 1662 79.14 00:32:34 2.43 0 0.0%
WS 31 67 5 16.1% 2320 74.84 00:29:45 2.52 0 0.0%
XD 31 67 5 16.1% 2343 75.58 00:28:23 2.66 1 3.2%
Total 134 300 32 23.9% 10542 78.67 00:32:48 2.4 6 4.5%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Malaysia 39 7 84.8%
Indonesia 9 3 75.0%
India 14 5 73.7%
Denmark 11 4 73.3%
Finland 2 1 66.7%
Sweden 5 3 62.5%
France 8 5 61.5%
Ukraine 27 17 61.4%
Czech Republic 7 5 58.3%
Spain 4 3 57.1%
Poland 24 19 55.8%
Slovenia 10 8 55.6%
Hungary 8 7 53.3%
England 2 2 50.0%
Belgium 2 2 50.0%
Russia 1 1 50.0%
Portugal 1 1 50.0%
Italy 10 11 47.6%
Norway 10 15 40.0%
Lithuania 10 15 40.0%
Ireland 3 5 37.5%
Israel 2 4 33.3%
1 2 33.3%
Estonia 13 32 28.9%
Switzerland 2 5 28.6%
1

Category: