Denmark Junior  

Tournament Name: VICTOR Denmark Junior 2021
Tournament Dates: 21/10/2021-24/10/2021
Location: Denmark, Langeskov
Category: Junior International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U19 William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR Muhammad Rayhan Nur FADILLAH / Rahmat HIDAYAT
MS - U19 Ayush SHETTY Yohanes Saut MARCELLYNO
WD - U19 Meilysa Trisas PUSPITA SARI / Rachel Allessya ROSE Savira Nurul HUSNIA / Kelly LARISSA
WS - U19 Sirada ROONGPIBOONSOPIT Bilqis PRASISTA
XD - U19 Hjalte JOHANSEN / Emma Irring BRAÜNER Jonathan MELGAARD / LæRke THOMSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U19 - Elias La Cour BOE / Tobias KEJ W.O. Arkadiusz DYDYNSKI / Jan FRANCZAK - 0
Round 1 U19 - Hjalte JOHANSEN / Tobias SPILLEMOSE 21-12 / 21-10 Carl CLAESSON / Erik EKBLAD - 29
Round 1 U19 - Lucas DITTMER / Alexandar PRIP W.O. Maksymilian DANIELAK / Dawid PERKOWSKI - 0
Round 1 U19 - Alvin PALM / Eric RAMSTEDT 21-17 / 21-18 Malte FRIIS / Nicklas Lennø WEESGAARD - 35
Round 1 U19 - Jonas KUDSK / Tobias KUDSK 21-23 / 21-17 / 22-20 Venkata Uneeth Krishna BHIMAVARAPU / Jarne SCHLEVOIGT - 56
Round 1 U19 - Apiluk GATERAHONG / Phooriwat WATTANAPHONPAISARN 15-21 / 22-20 / 21-18 Jonathan MELGAARD / Mike VESTERGAARD - 51
Round 1 U19 - David ECKERLIN / Simon KRAX 19-21 / 21-17 / 21-15 Niklas Lynge OLESEN / Niclas SØNDERMARK - 47
Round 2 U19 - William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR 21-7 / 21-10 Nicki Sjerslev CHRISTENSEN / Oskar TØMMING - 22
Round 2 U19 - Andreas Jakob LINDKVIST / Jakob Buus NYENG 20-22 / 21-16 / 23-21 Elias La Cour BOE / Tobias KEJ - 45
Round 2 U19 - Hjalte JOHANSEN / Tobias SPILLEMOSE 13-21 / 21-19 / 21-16 Jonathan DRESP / Kenneth NEUMANN - 50
Round 2 U19 - Lucas DITTMER / Alexandar PRIP 21-11 / 21-12 Victor W. ANDERSEN / Mathias POULSEN - 29
Round 2 U19 - Alvin PALM / Eric RAMSTEDT 21-13 / 23-25 / 21-18 Villads LEIT / Frederik SOELBERG - 45
Round 2 U19 - Jonas KUDSK / Tobias KUDSK 21-9 / 21-3 Andrzej NICZYPORUK / Mikolaj SZYMANOWSKI - 35
Round 2 U19 - Apiluk GATERAHONG / Phooriwat WATTANAPHONPAISARN 21-19 / 21-18 Nikolaj LASSEN / Alexander PEDERSEN - 7
Round 2 U19 - Muhammad Rayhan Nur FADILLAH / Rahmat HIDAYAT 21-10 / 21-10 David ECKERLIN / Simon KRAX - 25
Quarter-final U19 - William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR 21-12 / 21-14 Andreas Jakob LINDKVIST / Jakob Buus NYENG - 26
Quarter-final U19 - Hjalte JOHANSEN / Tobias SPILLEMOSE 21-10 / 21-13 Lucas DITTMER / Alexandar PRIP - 24
Quarter-final U19 - Jonas KUDSK / Tobias KUDSK 21-15 / 21-13 Alvin PALM / Eric RAMSTEDT - 25
Quarter-final U19 - Muhammad Rayhan Nur FADILLAH / Rahmat HIDAYAT 21-17 / 21-18 Apiluk GATERAHONG / Phooriwat WATTANAPHONPAISARN - 26
Semi-final U19 - William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR 21-16 / 21-17 Hjalte JOHANSEN / Tobias SPILLEMOSE - 27
Semi-final U19 - Muhammad Rayhan Nur FADILLAH / Rahmat HIDAYAT 21-12 / 21-10 Jonas KUDSK / Tobias KUDSK - 26
Final U19 - William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR 17-21 / 24-22 / 21-13 Muhammad Rayhan Nur FADILLAH / Rahmat HIDAYAT - 61
MS
Round 1 U19 - Andreas Jakob LINDKVIST 21-8 / 21-14 Erik EKBLAD - 30
Round 1 U19 - Kenneth NEUMANN 21-15 / 21-11 Joakim Thierry ANDERSEN - 32
Round 1 U19 - Alexandar PRIP W.O. Charlie CASTLE - 0
Round 1 U19 - David ECKERLIN 21-10 / 21-16 Nicklas Lennø WEESGAARD - 32
Round 1 U19 - Nikolaj LASSEN 19-21 / 21-14 / 21-14 Eric RAMSTEDT - 54
Round 1 U19 - Rasmus JENSEN W.O. Gnana Harsha JETTY - 0
Round 1 U19 - Carl CLAESSON 21-9 / 21-11 Kalle STEEN-NIELSEN - 28
Round 1 U19 - Yohanes Saut MARCELLYNO 21-7 / 21-7 Mathias POULSEN - 25
Round 1 U19 - Bodhi Ratana Teja GOTAMA 21-15 / 21-19 William BØGEBJERG - 40
Round 1 U19 - Frederik PAULSEN W.O. Tamino PROCIDA - 0
Round 1 U19 - Daniel ROGER W.O. Albin NILSSON - 0
Round 1 U19 - Alwi FARHAN 21-10 / 21-12 Simon Berg MIKKELSEN - 33
Round 1 U19 - Jakob Buus NYENG W.O. Maksymilian DANIELAK - 0
Round 1 U19 - Venkata Uneeth Krishna BHIMAVARAPU 21-14 / 21-16 Villads Narv WELLING - 32
Round 1 U19 - Ayush SHETTY 21-4 / 21-14 Niklas Lynge OLESEN - 17
Round 1 U19 - Simon KRAX 21-16 / 21-9 Victor W. ANDERSEN - 30
Round 1 U19 - Karim KREHEMEIER 21-17 / 21-12 Oliver SKOVBO - 40
Round 2 U19 - Mikolaj SZYMANOWSKI 22-20 / 21-13 Andreas Jakob LINDKVIST - 37
Round 2 U19 - Kenneth NEUMANN 21-9 / 21-17 Nicki Sjerslev CHRISTENSEN - 33
Round 2 U19 - David SMUTNÝ 21-13 / 21-16 Alexandar PRIP - 37
Round 2 U19 - David ECKERLIN 21-13 / 21-13 Frederik SOELBERG - 27
Round 2 U19 - Christian Faust KJÆR 21-10 / 19-21 / 21-16 Nikolaj LASSEN - 56
Round 2 U19 - Jonas KUDSK 21-16 / 21-12 Rasmus JENSEN - 35
Round 2 U19 - Alexander PEDERSEN 21-11 / 21-14 Carl CLAESSON - 40
Round 2 U19 - Yohanes Saut MARCELLYNO 21-9 / 21-9 Sune Juul ØRSKOV - 28
Round 2 U19 - Bodhi Ratana Teja GOTAMA 21-12 / 21-8 Frederik PAULSEN - 25
Round 2 U19 - Andrzej NICZYPORUK 21-16 / 18-21 / 21-12 Daniel ROGER - 49
Round 2 U19 - Alwi FARHAN 21-7 / 21-5 Malte FRIIS - 26
Round 2 U19 - Jakob Buus NYENG 21-11 / 21-11 Teodor Ioan CIOROBOIU - 29
Round 2 U19 - Venkata Uneeth Krishna BHIMAVARAPU 21-17 / 19-21 / 21-10 Villads LEIT - 38
Round 2 U19 - Ayush SHETTY W.O. Dawid PERKOWSKI - 0
Round 2 U19 - Simon KRAX 21-18 / 21-18 Lucas DITTMER - 29
Round 2 U19 - Oskar KLAUSHOLM 21-19 / 21-17 Karim KREHEMEIER - 36
Round 3 U19 - Mikolaj SZYMANOWSKI 21-16 / 21-12 Kenneth NEUMANN - 32
Round 3 U19 - David ECKERLIN 18-21 / 21-15 / 21-19 David SMUTNÝ - 55
Round 3 U19 - Christian Faust KJÆR 22-20 / 21-15 Jonas KUDSK - 39
Round 3 U19 - Yohanes Saut MARCELLYNO 21-12 / 21-17 Alexander PEDERSEN - 28
Round 3 U19 - Bodhi Ratana Teja GOTAMA 21-18 / 21-15 Andrzej NICZYPORUK - 31
Round 3 U19 - Alwi FARHAN 21-9 / 21-8 Jakob Buus NYENG - 27
Round 3 U19 - Ayush SHETTY 19-21 / 21-13 / 21-16 Venkata Uneeth Krishna BHIMAVARAPU - 41
Round 3 U19 - Oskar KLAUSHOLM 21-16 / 11-21 / 22-20 Simon KRAX - 39
Quarter-final U19 - Mikolaj SZYMANOWSKI 21-18 / 21-12 David ECKERLIN - 31
Quarter-final U19 - Yohanes Saut MARCELLYNO 21-13 / 21-7 Christian Faust KJÆR - 21
Quarter-final U19 - Alwi FARHAN 21-17 / 21-12 Bodhi Ratana Teja GOTAMA - 40
Quarter-final U19 - Ayush SHETTY W.O. Oskar KLAUSHOLM - 0
Semi-final U19 - Yohanes Saut MARCELLYNO 21-9 / 21-15 Mikolaj SZYMANOWSKI - 30
Semi-final U19 - Ayush SHETTY 16-21 / 21-17 / 23-21 Alwi FARHAN - 59
Final U19 - Ayush SHETTY 21-17 / 21-16 Yohanes Saut MARCELLYNO - 37
WD
Round 1 U19 - Savira Nurul HUSNIA / Kelly LARISSA 21-15 / 21-6 Maria Søgård ANDERSEN / Josefine JACKSON - 28
Round 1 U19 - Emma Irring BRAÜNER / Trille TANGHØJ 21-16 / 18-21 / 21-18 Miriam Í GRÓTINUM / Mia THORKILDSHØJ - 48
Round 1 U19 - Hannah BERGE / Elina SONNENSCHEIN 19-21 / 21-17 / 21-19 Smilla KRISTENSEN / Jasmin NIELSEN - 55
Round 1 U19 - Amelie LEHMANN / Cara SIEBRECHT W.O. Julia PIWOWAR / Julia STANKIEWICZ - 0
Round 1 U19 - Sofie RøJkjæR KJØBSTED / LæRke THOMSEN 21-14 / 21-4 Bjarnhild Í BUÐ JUSTINUSSEN / Adhya NANDI - 28
Round 1 U19 - Nethania IRAWAN / Febi SETIANINGRUM 21-10 / 21-19 Sofie Solveig HANSEN / Sofie Amalie LAUSEN - 38
Round 2 U19 - Alberte CHRISTENSEN / Ida Janum RIIS 21-16 / 21-14 Luna ŠABAN / Iva SULIC - 20
Round 2 U19 - Savira Nurul HUSNIA / Kelly LARISSA 21-17 / 21-13 Nikoline SøNdergaard LAUGESEN / Mia ROSENBERG - 31
Round 2 U19 - Emma Irring BRAÜNER / Trille TANGHØJ 21-16 / 21-16 Anna CZUCHRA / Daria ZIMNOL - 29
Round 2 U19 - Amanda ABILDGAARD / Frederikke NIELSEN 21-14 / 21-11 Hannah BERGE / Elina SONNENSCHEIN - 30
Round 2 U19 - Joanna PODEDWORNY / Ulyana VOLSKAYA 21-17 / 21-17 Amelie LEHMANN / Cara SIEBRECHT - 32
Round 2 U19 - Selin HÜBSCH / Julia MEYER 21-18 / 19-21 / 21-14 Sofie RøJkjæR KJØBSTED / LæRke THOMSEN - 50
Round 2 U19 - Nethania IRAWAN / Febi SETIANINGRUM 21-4 / 21-5 Frida CARLSSON / Vanja KAREHED - 24
Round 2 U19 - Meilysa Trisas PUSPITA SARI / Rachel Allessya ROSE 21-14 / 21-14 Mie ANDERSSON / LæRke HVID - 23
Quarter-final U19 - Savira Nurul HUSNIA / Kelly LARISSA 21-8 / 21-7 Alberte CHRISTENSEN / Ida Janum RIIS - 20
Quarter-final U19 - Amanda ABILDGAARD / Frederikke NIELSEN 21-18 / 21-14 Emma Irring BRAÜNER / Trille TANGHØJ - 30
Quarter-final U19 - Selin HÜBSCH / Julia MEYER 23-21 / 25-23 Joanna PODEDWORNY / Ulyana VOLSKAYA - 37
Quarter-final U19 - Meilysa Trisas PUSPITA SARI / Rachel Allessya ROSE 5-1 Ret. Nethania IRAWAN / Febi SETIANINGRUM - 106
Semi-final U19 - Savira Nurul HUSNIA / Kelly LARISSA 21-17 / 21-14 Amanda ABILDGAARD / Frederikke NIELSEN - 32
Semi-final U19 - Meilysa Trisas PUSPITA SARI / Rachel Allessya ROSE 21-11 / 21-12 Selin HÜBSCH / Julia MEYER - 27
Final U19 - Meilysa Trisas PUSPITA SARI / Rachel Allessya ROSE 21-7 / 21-10 Savira Nurul HUSNIA / Kelly LARISSA - 39
WS
Round 1 U19 - Antonia SCHALLER 18-21 / 21-10 / 21-14 Bjarnhild Í BUÐ JUSTINUSSEN - 44
Round 1 U19 - Ester Nurumi Tri WARDOYO 21-9 / 21-7 Hannah BERGE - 26
Round 1 U19 - Ulyana VOLSKAYA 21-11 / 21-23 / 21-19 Mathilde GAM - 39
Round 1 U19 - LæRke THOMSEN 21-14 / 21-11 Daria ZIMNOL - 26
Round 1 U19 - Cara SIEBRECHT 21-13 / 26-24 Vanja KAREHED - 34
Round 1 U19 - Nikoline SøNdergaard LAUGESEN 21-10 / 21-11 Mia THORKILDSHØJ - 28
Round 2 U19 - Joanna PODEDWORNY 17-21 / 21-16 / 21-15 Smilla KRISTENSEN - 48
Round 2 U19 - LæRke HVID 21-19 / 16-21 / 21-19 Mie ANDERSSON - 57
Round 2 U19 - Sirada ROONGPIBOONSOPIT 21-7 / 21-9 Sanna THORKILDSHØJ - 22
Round 2 U19 - Antonia SCHALLER 21-12 / 21-14 Iben Lauritzen MØLLER - 29
Round 2 U19 - Siti Sarah AZZAHRA 21-9 / 21-10 Sofie Solveig HANSEN - 23
Round 2 U19 - Ester Nurumi Tri WARDOYO 21-15 / 21-12 Sofie KARMANN - 35
Round 2 U19 - Luna ŠABAN 21-18 / 18-21 / 21-14 Adhya NANDI - 38
Round 2 U19 - Ulyana VOLSKAYA 21-14 / 21-16 Amelie LEHMANN - 35
Round 2 U19 - Frederikke NIELSEN 21-7 / 22-20 LæRke THOMSEN - 33
Round 2 U19 - Bilqis PRASISTA 21-9 / 21-9 Ida Janum RIIS - 20
Round 2 U19 - Selin HÜBSCH 22-20 / 21-15 Cara SIEBRECHT - 28
Round 2 U19 - Iva SULIC W.O. SøS Andrup JESSEN - 0
Round 2 U19 - Nikoline SøNdergaard LAUGESEN 21-15 / 21-10 Alberte CHRISTENSEN - 26
Round 2 U19 - Benedicte SILLASSEN 21-8 / 21-2 Zuzanna JAROSZ - 28
Round 2 U19 - Trille TANGHØJ 21-18 / 21-12 Miriam Í GRÓTINUM - 28
Round 2 U19 - Tasya FARAHNAILAH 21-9 / 21-9 Anna CZUCHRA - 25
Round 3 U19 - Joanna PODEDWORNY 21-15 / 10-21 / 21-14 LæRke HVID - 35
Round 3 U19 - Sirada ROONGPIBOONSOPIT 21-14 / 21-8 Antonia SCHALLER - 30
Round 3 U19 - Siti Sarah AZZAHRA 24-22 / 21-15 Ester Nurumi Tri WARDOYO - 39
Round 3 U19 - Ulyana VOLSKAYA 22-20 / 23-21 Luna ŠABAN - 28
Round 3 U19 - Bilqis PRASISTA 21-13 / 22-20 Frederikke NIELSEN - 30
Round 3 U19 - Selin HÜBSCH 21-10 / 21-15 Iva SULIC - 25
Round 3 U19 - Benedicte SILLASSEN 21-7 / 21-18 Nikoline SøNdergaard LAUGESEN - 30
Round 3 U19 - Tasya FARAHNAILAH 21-8 / 21-9 Trille TANGHØJ - 22
Quarter-final U19 - Sirada ROONGPIBOONSOPIT 21-5 / 21-10 Joanna PODEDWORNY - 24
Quarter-final U19 - Siti Sarah AZZAHRA 21-12 / 21-11 Ulyana VOLSKAYA - 19
Quarter-final U19 - Bilqis PRASISTA 21-15 / 21-9 Selin HÜBSCH - 34
Quarter-final U19 - Tasya FARAHNAILAH 20-22 / 21-17 / 21-16 Benedicte SILLASSEN - 60
Semi-final U19 - Sirada ROONGPIBOONSOPIT 21-18 / 21-17 Siti Sarah AZZAHRA - 34
Semi-final U19 - Bilqis PRASISTA 21-18 / 18-21 / 21-15 Tasya FARAHNAILAH - 53
Final U19 - Sirada ROONGPIBOONSOPIT 21-18 / 21-17 Bilqis PRASISTA - 45
XD
Round 1 U19 - Frederik PAULSEN / Jasmin NIELSEN 16-21 / 21-17 / 23-21 Simon KRAX / Cara SIEBRECHT - 50
Round 1 U19 - Hjalte JOHANSEN / Emma Irring BRAÜNER W.O. Arkadiusz DYDYNSKI / Julia STANKIEWICZ - 0
Round 1 U19 - Tobias KEJ / Mia ROSENBERG W.O. Jan FRANCZAK / Julia PIWOWAR - 0
Round 1 U19 - Jakob Buus NYENG / Trille TANGHØJ 16-21 / 21-16 / 21-18 Alvin PALM / Chanel LINNE - 39
Round 1 U19 - Jonathan MELGAARD / LæRke THOMSEN 21-11 / 21-13 Carl CLAESSON / Frida CARLSSON - 27
Round 2 U19 - Daniel ROGER / Amanda ABILDGAARD 21-16 / 21-15 Jarne SCHLEVOIGT / Julia MEYER - 29
Round 2 U19 - Andreas Jakob LINDKVIST / Smilla KRISTENSEN 21-15 / 21-18 Frederik PAULSEN / Jasmin NIELSEN - 29
Round 2 U19 - Apiluk GATERAHONG / Sirada ROONGPIBOONSOPIT 21-6 / 21-6 Erik EKBLAD / Vanja KAREHED - 19
Round 2 U19 - Hjalte JOHANSEN / Emma Irring BRAÜNER 21-11 / 23-21 Joakim Thierry ANDERSEN / Maria Søgård ANDERSEN - 33
Round 2 U19 - David ECKERLIN / Amelie LEHMANN 21-14 / 21-19 Tobias KEJ / Mia ROSENBERG - 31
Round 2 U19 - Jakob Buus NYENG / Trille TANGHØJ 21-14 / 21-17 Jonathan DRESP / Antonia SCHALLER - 28
Round 2 U19 - Jonathan MELGAARD / LæRke THOMSEN 21-19 / 21-12 Mike VESTERGAARD / Sofie RøJkjæR KJØBSTED - 27
Round 2 U19 - Kenneth NEUMANN / Elina SONNENSCHEIN W.O. Tobias SPILLEMOSE / Emilia NESIC - 0
Quarter-final U19 - Andreas Jakob LINDKVIST / Smilla KRISTENSEN 24-22 / 21-17 Daniel ROGER / Amanda ABILDGAARD - 30
Quarter-final U19 - Hjalte JOHANSEN / Emma Irring BRAÜNER 11-21 / 21-11 / 21-16 Apiluk GATERAHONG / Sirada ROONGPIBOONSOPIT - 44
Quarter-final U19 - Jakob Buus NYENG / Trille TANGHØJ 14-21 / 21-10 / 21-13 David ECKERLIN / Amelie LEHMANN - 41
Quarter-final U19 - Jonathan MELGAARD / LæRke THOMSEN 21-18 / 21-16 Kenneth NEUMANN / Elina SONNENSCHEIN - 28
Semi-final U19 - Hjalte JOHANSEN / Emma Irring BRAÜNER 21-17 / 21-14 Andreas Jakob LINDKVIST / Smilla KRISTENSEN - 23
Semi-final U19 - Jonathan MELGAARD / LæRke THOMSEN 21-19 / 16-21 / 21-19 Jakob Buus NYENG / Trille TANGHØJ - 0
Final U19 - Hjalte JOHANSEN / Emma Irring BRAÜNER 16-21 / 21-15 / 21-19 Jonathan MELGAARD / LæRke THOMSEN - 46
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 20 47 7 35.0% 1707 85.35 00:34:33 2.47 1 5.0%
MS 41 90 8 19.5% 3135 76.46 00:34:50 2.2 0 0.0%
WD 19 41 3 15.8% 1443 75.95 00:32:41 2.32 0 0.0%
WS 36 80 8 22.2% 2797 77.69 00:32:47 2.37 1 2.8%
XD 17 40 6 35.3% 1461 85.94 00:30:49 2.79 0 0.0%
Total 133 298 32 24.1% 10543 79.27 00:33:25 2.37 2 1.5%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Thailand 8 2 80.0%
Indonesia 37 10 78.7%
Belarus 3 1 75.0%
India 2 2 50.0%
Czech Republic 1 1 50.0%
Germany 18 19 48.6%
Denmark 39 43 47.6%
Poland 7 9 43.8%
15 28 34.9%
Croatia 1 3 25.0%
Sweden 3 10 23.1%
Romania 0 1 0.0%
Faroe Islands 0 5 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Ayush SHETTY Yohanes Saut MARCELLYNO 21-17 / 21-16