Hong Kong Open  

Tournament Name: Yonex Sunrise Hong Kong Open 2012
Tournament Dates: 20/11/2012-25/11/2012
Location: Hong Kong, Hong Kong
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD CAI Yun / FU Haifeng Kien Keat KOO / TAN Boon Heong
MS CHEN Long LEE Chong Wei
WD TIAN Qing / ZHAO Yunlei WANG Xiaoli / YU Yang (F)
WS LI Xuerui WANG Yihan
XD ZHANG Nan / ZHAO Yunlei XU Chen / MA Jin

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 72 CHEN Chung Jen / LIN Yen Jui 21-12 / 22-20 CHAN Alan Yun Lung / LEUNG Chun Yiu 249 21
Round 1 168 Kennevic ASUNCION / Antonio Benjamin GADI 22-20 / 17-21 / 21-19 CHAN Dick Long Cotter / HO Wai Lun - 44
Round 1 87 CHEN Hung Ling / LU Chia Pin 21-15 / 18-21 / 21-9 CHUNG Yonny / YEUNG Shing Choi - 32
Round 1 76 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 21-15 / 21-9 LAM Chi Man / LEONG Kin Fai 269 20
Round 1 320 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-11 / 21-14 LAI Chien Cheng / Joe WU 685 19
Round 1 155 LEE Chun Hei Reginald / NG Ka Long Angus 21-4 / 21-12 Jason King Ching LO / Wai Chi WAN - 12
Round 1 41 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-13 / 21-9 LAW Cheuk Him / OR Chin Chung - 25
Round 1 117 LO Lok Kei / CHAN Tsz Kit 21-18 / 13-21 / 21-14 Evgenij DREMIN / Sergey LUNEV 150 38
Round 2 72 CHEN Chung Jen / LIN Yen Jui 21-13 / 21-15 Kennevic ASUNCION / Antonio Benjamin GADI 168 21
Round 2 87 CHEN Hung Ling / LU Chia Pin 17-21 / 21-19 / 21-17 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 76 37
Round 2 320 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-13 / 13-21 / 21-15 LEE Chun Hei Reginald / NG Ka Long Angus 155 34
Round 2 41 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-15 / 21-14 LO Lok Kei / CHAN Tsz Kit 117 30
MD
Round 1 2 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-15 / 21-17 Patiphat CHALARDCHALEAM / Nipitphon PHUANGPHUAPET 27 29
Round 1 24 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 21-18 / 21-14 KONA Tarun / Arun VISHNU 40 31
Round 1 17 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-14 / 21-14 Baptiste CAREME / Gaetan MITTELHEISSER 81 28
Round 1 41 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-13 / 21-15 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 18 27
Round 1 - LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-18 / 21-10 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 11 25
Round 1 51 Markis KIDO / Alvent Yulianto CHANDRA 11-21 / 21-11 / 21-15 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 320 31
Round 1 4 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-19 / 21-16 Christian JOHN SKOVGAARD / Mads Pieler KOLDING 54 37
Round 1 151 Bona SEPTANO / Afiat Yuris WIRAWAN 21-18 / 21-17 Teik Chai GAN / Soon Hock ONG 26 28
Round 1 16 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 21-16 / 17-21 / 21-19 CHEN Hung Ling / LU Chia Pin 87 53
Round 1 29 Yonathan Suryatama DASUKI / Hendra Aprida GUNAWAN 15-21 / 21-16 / 21-19 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 13 57
Round 1 72 CHEN Chung Jen / LIN Yen Jui 21-12 / 21-19 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 57 23
Round 1 23 LIU Xiaolong / QIU Zihan 17-21 / 21-10 / 21-18 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 5 52
Round 1 97 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 18-21 / 21-14 / 21-14 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 19 38
Round 1 74 SHIN Baek Cheol / YOO Yeon Seong 21-12 / 13-21 / 21-10 HONG Wei / SHEN Ye 8 51
Round 1 45 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 21-16 / 21-23 / 21-17 Hafiz FAIZAL / Putra Eka RHOMA 108 49
Round 1 9 CAI Yun / FU Haifeng 21-17 / 21-16 GOH V Shem / Jian Guo ONG - 29
Round 2 2 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 25-23 / 21-17 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 24 42
Round 2 41 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-18 / 21-16 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 17 39
Round 2 - LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-17 / 21-13 Markis KIDO / Alvent Yulianto CHANDRA 51 22
Round 2 4 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-19 / 21-16 Bona SEPTANO / Afiat Yuris WIRAWAN 151 36
Round 2 16 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 21-19 / 21-19 Yonathan Suryatama DASUKI / Hendra Aprida GUNAWAN 29 40
Round 2 23 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-11 / 21-13 CHEN Chung Jen / LIN Yen Jui 72 27
Round 2 97 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-14 / 21-13 SHIN Baek Cheol / YOO Yeon Seong 74 31
Round 2 9 CAI Yun / FU Haifeng 23-21 / 19-21 / 21-6 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 45 45
Quarter-final - LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 14-21 / 21-16 / 21-16 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 4 43
Quarter-final 23 LIU Xiaolong / QIU Zihan 25-27 / 23-21 / 21-13 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 16 73
Quarter-final 9 CAI Yun / FU Haifeng 21-17 / 21-15 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 97 28
Quarter-final 2 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong W.O. KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 41 0
Semi-final 2 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 22-20 / 21-13 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin - 36
Semi-final 9 CAI Yun / FU Haifeng 18-21 / 21-17 / 21-16 LIU Xiaolong / QIU Zihan 23 62
Final 9 CAI Yun / FU Haifeng 21-16 / 21-17 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 2 43
MS (qual)
Round 1 270 NG Ka Long Angus 21-13 / 21-15 Yong Zhao Ashton CHEN 50 31
Round 1 63 SAI PRANEETH B. 21-15 / 21-16 TAM Chun Hei 306 32
Round 1 52 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-15 / 21-16 CHENG Po Wei 183 33
Round 1 60 CHAN Yan Kit 21-19 / 21-14 Joe WU 140 32
Round 1 61 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-10 / 10-21 / 21-16 Sattawat PONGNAIRAT 70 43
Round 1 47 Andre Kurniawan TEDJONO 21-13 / 21-9 Ivan SOZONOV 77 21
Round 1 75 Yuekun CHEN 21-15 / 21-13 Zulfadli ZULKIFFLI 62 32
Round 1 94 WEI Nan 21-15 / 21-18 Henri HURSKAINEN 38 33
Round 2 270 NG Ka Long Angus 21-17 / 12-21 / 21-15 SAI PRANEETH B. 63 43
Round 2 60 CHAN Yan Kit 21-18 / 21-19 GURUSAIDUTT R. M. V. 52 41
Round 2 47 Andre Kurniawan TEDJONO 19-21 / 21-10 / 21-14 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 61 47
Round 2 75 Yuekun CHEN 22-20 / 22-20 WEI Nan 94 45
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 21-15 / 21-15 Boonsak PONSANA 18 32
Round 1 32 Ajay JAYARAM 22-20 / 23-21 WANG Zhengming 12 35
Round 1 10 Tien Minh NGUYEN 21-13 / 21-18 NG Ka Long Angus 270 33
Round 1 31 HSU Jen Hao 21-17 / 21-12 Yuekun CHEN 75 41
Round 1 15 HU Yun 21-17 / 22-20 DU Pengyu 6 50
Round 1 42 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 21-18 / 21-8 Vladimir IVANOV 36 25
Round 1 7 Kenichi TAGO 21-18 / 21-9 CHONG Wei Feng 21 34
Round 1 29 Takuma UEDA 19-21 / 23-21 / 21-16 Taufik HIDAYAT 13 71
Round 1 30 Tommy SUGIARTO 21-12 / 10-21 / 21-15 WONG Wing Ki Vincent 23 47
Round 1 20 PARUPALLI Kashyap 24-22 / 20-22 / 22-20 Jan O JORGENSEN 11 67
Round 1 24 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-10 / 21-14 Sony Dwi KUNCORO 14 28
Round 1 22 Marc ZWIEBLER 21-14 / 21-14 CHEN Jin 4 36
Round 1 26 Viktor AXELSEN 21-18 / 21-15 CHAN Yan Kit 60 32
Round 1 9 Sho SASAKI 21-13 / 21-16 Rajiv OUSEPH 27 35
Round 1 16 LIEW Daren 23-21 / 24-22 Dionysius Hayom RUMBAKA 25 44
Round 1 2 CHEN Long 21-10 / 21-13 Andre Kurniawan TEDJONO 47 37
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-18 / 21-19 Ajay JAYARAM 32 35
Round 2 10 Tien Minh NGUYEN 22-24 / 21-18 / 21-14 HSU Jen Hao 31 89
Round 2 42 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 21-17 / 21-17 HU Yun 15 42
Round 2 7 Kenichi TAGO 21-17 / 21-12 Takuma UEDA 29 45
Round 2 30 Tommy SUGIARTO 11-6 Ret. PARUPALLI Kashyap 20 9
Round 2 22 Marc ZWIEBLER 21-16 / 21-19 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 24 41
Round 2 9 Sho SASAKI 22-20 / 21-18 Viktor AXELSEN 26 45
Round 2 2 CHEN Long 21-8 / 21-13 LIEW Daren 16 48
Quarter-final 1 LEE Chong Wei 21-18 / 21-19 Tien Minh NGUYEN 10 34
Quarter-final 7 Kenichi TAGO 21-12 / 21-15 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 42 32
Quarter-final 30 Tommy SUGIARTO 21-17 / 19-21 / 21-17 Marc ZWIEBLER 22 64
Quarter-final 2 CHEN Long 21-16 / 21-12 Sho SASAKI 9 43
Semi-final 1 LEE Chong Wei 21-19 / 21-15 Kenichi TAGO 7 46
Semi-final 2 CHEN Long 21-18 / 21-10 Tommy SUGIARTO 30 44
Final 2 CHEN Long 21-19 / 21-17 LEE Chong Wei 1 57
WD (qual)
Round 1 179 HUNG Shih Chieh / WU Fang Chien 21-12 / 21-12 NG Tsz Yau / YEUNG Nga Ting - 20
Round 1 - CHEUNG Ying Mei / YUEN Sin Ying 21-13 / 21-10 Wai Ting FUNG / YEUNG Sum Yee - 21
Round 2 179 HUNG Shih Chieh / WU Fang Chien 21-19 / 22-20 HUNG Shih Han / YANG Chia Chen - 24
WD
Round 1 1 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-10 / 21-13 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 30 27
Round 1 23 Della Destiara HARIS / Suci Rizky ANDINI 21-13 / 21-12 HUNG Shih Chieh / WU Fang Chien 179 22
Round 1 8 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-8 / 21-16 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 35 33
Round 1 86 CHIANG Kai Hsin / TSAI Pei-Ling 21-18 / 17-17 Ret. Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 20 27
Round 1 29 GOH Liu Ying / LIM Yin Loo 12-21 / 22-20 / 21-18 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 3 53
Round 1 14 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 21-10 / 21-15 Tatjana BIBIK / Anastasiia AKCHURINA 47 32
Round 1 - BAO Yixin / TANG Jinhua 22-20 / 21-12 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 16 34
Round 1 32 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 24-22 / 21-11 CHAN Hung Yung / CHAU Hoi Wah 97 33
Round 1 - Pradnya GADRE / Ashwini PONNAPPA 21-10 / 21-16 Audrey MITTELHEISSER / Emilie LEFEL 55 26
Round 1 19 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-14 / 21-16 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 13 30
Round 1 252 Anastasia PROKOPENKO / Nina VISLOVA 22-24 / 22-20 / 21-15 CHEUNG Ying Mei / YUEN Sin Ying - 54
Round 1 5 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-14 / 21-16 WANG Pei Rong / KUO Yu Wen - 29
Round 1 252 PAI Hsiao Ma / WU Ti Jung 21-14 / 21-9 SHEK Hiu Yiu / YEUNG Yik Kei 350 20
Round 1 7 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 21-6 / 21-9 NG Wing Yung / TSANG Wing Chiu Avery - 24
Round 1 22 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-19 / 21-18 CHOI Hye In / KIM So Yeong 34 41
Round 1 6 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-3 / 21-7 Aparna BALAN / REDDY N. Sikki 69 15
Round 2 1 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 23-21 / 21-18 Della Destiara HARIS / Suci Rizky ANDINI 23 39
Round 2 8 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 22-20 / 21-4 CHIANG Kai Hsin / TSAI Pei-Ling 86 29
Round 2 29 GOH Liu Ying / LIM Yin Loo 21-19 / 21-17 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 14 45
Round 2 - BAO Yixin / TANG Jinhua 21-12 / 21-14 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 32 35
Round 2 19 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-17 / 21-18 Pradnya GADRE / Ashwini PONNAPPA - 30
Round 2 5 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-6 / 21-14 Anastasia PROKOPENKO / Nina VISLOVA 252 30
Round 2 7 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 21-12 / 21-9 PAI Hsiao Ma / WU Ti Jung 252 30
Round 2 6 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-12 / 21-17 Vivian HOO / WOON Khe Wei 22 33
Quarter-final 1 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-11 / 21-18 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 8 43
Quarter-final - BAO Yixin / TANG Jinhua 18-21 / 21-9 / 21-13 GOH Liu Ying / LIM Yin Loo 29 56
Quarter-final 5 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-12 / 21-13 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 19 44
Quarter-final 6 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-10 / 21-19 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 7 38
Semi-final 1 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-18 / 11-21 / 21-18 BAO Yixin / TANG Jinhua - 63
Semi-final 6 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-15 / 21-6 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 5 34
Final 1 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 22-20 / 14-21 / 21-17 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 6 73
WS (qual)
Round 1 164 MONG Kwan Yi 21-17 / 21-18 TAI Ching Chieh 179 25
Round 1 61 WANG Lin 21-16 / 21-12 Evgenia DIMOVA 191 25
Round 1 35 Nozomi OKUHARA 21-10 / 21-19 HUNG Shih Han 173 30
Round 1 51 Bellaetrix MANUPUTTY 21-18 / 21-18 CHEUNG Ngan Yi 132 32
Round 1 33 Nitchaon JINDAPOL 21-19 / 21-14 Simone PRUTSCH 69 27
Round 1 91 Tatjana BIBIK 21-12 / 21-18 Michelle CHAN KY 45 36
Round 1 54 Kaori IMABEPPU 21-7 / 21-11 Jamie SUBANDHI 78 24
Round 1 127 PAI Yu Po 23-21 / 21-19 Aiying XING 46 36
Round 2 61 WANG Lin 21-12 / 21-13 MONG Kwan Yi 164 29
Round 2 51 Bellaetrix MANUPUTTY 6-21 / 21-16 / 21-18 Nozomi OKUHARA 35 59
Round 2 33 Nitchaon JINDAPOL 21-18 / 21-17 Tatjana BIBIK 91 33
Round 2 54 Kaori IMABEPPU 23-21 / 14-21 / 21-18 PAI Yu Po 127 56
WS
Round 1 1 WANG Yihan 21-19 / 21-9 Kaori IMABEPPU 54 35
Round 1 15 Minatsu MITANI 21-8 / 21-19 Sapsiree TAERATTANACHAI 24 35
Round 1 8 SUNG Ji Hyun 13-21 / 21-19 / 21-14 YIP Pui Yin 20 68
Round 1 26 PAI Hsiao Ma 11-3 Ret. Hera DESI 41 6
Round 1 5 WANG Shixian 21-14 / 21-11 Anastasia PROKOPENKO 50 35
Round 1 14 Porntip BURANAPRASERTSUK 22-20 / 21-15 CHAN Kaka Tsz Ka 30 35
Round 1 4 Juliane SCHENK 14-21 / 21-17 / 21-8 TAI Tzu Ying 11 48
Round 1 27 CHEN Xiao Jia 21-16 / 16-21 / 22-20 Lindaweni FANETRI 42 72
Round 1 37 Adrianti FIRDASARI 21-11 / 10-21 / 21-17 Ratchanok INTANON 9 55
Round 1 13 Eriko HIROSE 19-21 / 22-20 / 21-18 JIANG Yanjiao 7 76
Round 1 61 WANG Lin 21-15 / 21-19 Juan GU 16 34
Round 1 3 Saina NEHWAL 22-20 / 21-8 Aprillia YUSWANDARI 34 33
Round 1 29 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-8 / 20-22 / 21-19 YAO Jie 19 49
Round 1 6 Tine BAUN 21-10 / 21-15 Nitchaon JINDAPOL 33 25
Round 1 51 Bellaetrix MANUPUTTY 21-12 / 18-21 / 21-15 PUSARLA V. Sindhu 23 47
Round 1 2 LI Xuerui 21-12 / 21-12 Mingtian FU 39 27
Round 2 1 WANG Yihan 21-19 / 12-10 Ret. Minatsu MITANI 15 38
Round 2 26 PAI Hsiao Ma 21-14 / 9-21 / 21-19 SUNG Ji Hyun 8 68
Round 2 14 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-17 / 12-21 / 23-21 WANG Shixian 5 80
Round 2 4 Juliane SCHENK 14-21 / 22-21 Ret. CHEN Xiao Jia 27 56
Round 2 37 Adrianti FIRDASARI 21-17 / 21-19 Eriko HIROSE 13 39
Round 2 61 WANG Lin 21-19 / 21-15 Saina NEHWAL 3 37
Round 2 6 Tine BAUN 21-8 / 21-15 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 29 27
Round 2 2 LI Xuerui 21-14 / 21-13 Bellaetrix MANUPUTTY 51 26
Quarter-final 1 WANG Yihan 20-22 / 21-11 / 21-16 PAI Hsiao Ma 26 65
Quarter-final 4 Juliane SCHENK 21-16 / 21-16 Porntip BURANAPRASERTSUK 14 40
Quarter-final 61 WANG Lin 21-12 / 21-19 Adrianti FIRDASARI 37 36
Quarter-final 2 LI Xuerui W.O. Tine BAUN 6 0
Semi-final 1 WANG Yihan 21-8 / 19-21 / 21-15 Juliane SCHENK 4 63
Semi-final 2 LI Xuerui 21-12 / 21-13 WANG Lin 61 29
Final 2 LI Xuerui 21-12 / 11-3 Ret. WANG Yihan 1 23
XD (qual)
Round 1 - Ivan SOZONOV / Tatjana BIBIK 21-18 / 16-21 / 21-13 CHAN Tsz Kit / MONG Kwan Yi 351 38
Round 1 57 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 21-15 / 21-13 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 145 28
Round 1 222 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 21-6 / 21-12 LAI Chien Cheng / TAI Ching Chieh 231 15
Round 1 103 Jian Guo ONG / WOON Khe Wei 21-14 / 21-18 LEUNG Chun Yiu / POON Lok Yan 301 28
Round 1 139 CHEN Hung Ling / WU Ti Jung 21-17 / 13-21 / 21-11 HO Wai Lun / SHEK Hiu Yiu - 37
Round 1 50 JIAMING Tao / TANG Jinhua 21-15 / 21-12 LO Lok Kei / YEUNG Yik Kei 466 19
Round 1 202 Vladimir IVANOV / Anastasiia AKCHURINA 22-20 / 22-20 CHENG Po Wei / CHENG Yu Chieh 353 26
Round 2 57 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 21-14 / 21-13 Ivan SOZONOV / Tatjana BIBIK - 26
Round 2 103 Jian Guo ONG / WOON Khe Wei 21-19 / 21-9 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 222 25
Round 2 50 JIAMING Tao / TANG Jinhua 21-17 / 21-13 CHEN Hung Ling / WU Ti Jung 139 24
Round 2 108 QIU Zihan / LUO Yu 18-21 / 21-12 / 21-14 Vladimir IVANOV / Anastasiia AKCHURINA 202 48
XD
Round 1 1 XU Chen / MA Jin 21-15 / 21-16 KONA Tarun / Ashwini PONNAPPA 43 30
Round 1 202 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 21-19 / 21-15 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 35 24
Round 1 11 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 21-18 / 21-15 KIM Sa Rang / CHOI Hye In 44 30
Round 1 103 Jian Guo ONG / WOON Khe Wei 18-21 / 21-14 / 21-17 Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI 89 53
Round 1 3 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 22-20 / 19-21 / 21-15 JIAMING Tao / TANG Jinhua 50 53
Round 1 147 Sergey LUNEV / Evgenia DIMOVA 10-21 / 21-13 / 24-22 Ronan LABAR / Laura CHOINET 48 44
Round 1 8 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 21-14 / 21-9 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 58 23
Round 1 12 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21-16 / 21-18 WONG Wai Hong / CHAN Hung Yung - 42
Round 1 57 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 29-27 / 24-22 SHIN Baek Cheol / EOM Hye Won 62 43
Round 1 13 Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 21-18 / 23-21 Akshay DEWALKAR / Pradnya GADRE 82 25
Round 1 24 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 21-11 / 21-13 Gaetan MITTELHEISSER / Emilie LEFEL 79 18
Round 1 6 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-17 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 27 35
Round 1 18 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 21-13 / 21-11 Arun VISHNU / Aparna BALAN 72 21
Round 1 - TAN Wee Kiong / LIM Yin Loo 21-17 / 16-21 / 21-12 KIM Gi Jung / KIM So Yeong 61 36
Round 1 108 QIU Zihan / LUO Yu 21-18 / 21-17 Baptiste CAREME / Audrey MITTELHEISSER 37 29
Round 1 5 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-12 / 21-12 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 38 24
Round 2 1 XU Chen / MA Jin 21-16 / 21-10 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 202 31
Round 2 11 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 21-17 / 18-21 / 21-18 Jian Guo ONG / WOON Khe Wei 103 57
Round 2 3 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-18 / 21-18 Sergey LUNEV / Evgenia DIMOVA 147 34
Round 2 12 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 17-21 / 26-24 / 21-18 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 8 79
Round 2 13 Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 21-15 / 21-10 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 57 28
Round 2 6 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-9 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 24 25
Round 2 18 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 21-17 / 21-8 TAN Wee Kiong / LIM Yin Loo - 24
Round 2 5 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 20-22 / 21-16 / 21-15 QIU Zihan / LUO Yu 108 52
Quarter-final 1 XU Chen / MA Jin 21-17 / 21-13 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 11 33
Quarter-final 3 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 23-25 / 21-16 / 21-15 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 12 78
Quarter-final 6 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 23-21 / 21-8 Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 13 43
Quarter-final 5 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-18 / 21-12 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 18 32
Semi-final 1 XU Chen / MA Jin 21-16 / 21-18 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 3 44
Semi-final 5 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 13-21 / 21-15 / 23-21 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 6 66
Final 5 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-17 / 21-17 XU Chen / MA Jin 1 47
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 71 11 36.7% 2637 87.9 00:38:30 2.28 2 6.7%
MS 30 65 5 16.7% 2432 81.07 00:43:44 1.85 4 13.3%
WD 30 65 5 16.7% 2290 76.33 00:36:30 2.09 2 6.7%
WS 26 63 11 42.3% 2270 87.31 00:45:32 1.92 7 26.9%
XD 31 71 9 29.0% 2654 85.61 00:38:48 2.21 3 9.7%
Total 147 335 41 27.9% 12283 83.56 00:40:28 2.06 18 12.2%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 55 16 77.5%
Vietnam 2 1 66.7%
Germany 5 3 62.5%
Japan 18 12 60.0%
Malaysia 22 15 59.5%
Denmark 10 7 58.8%
Korea 10 9 52.6%
Indonesia 24 23 51.1%
Philippines 1 1 50.0%
Chinese Taipei 18 20 47.4%
India 10 15 40.0%
Thailand 8 12 40.0%
England 1 2 33.3%
Sweden 1 2 33.3%
Russia 5 13 27.8%
Hong Kong 10 28 26.3%
Singapore 2 6 25.0%
New Zealand 1 4 20.0%
Austria 0 1 0.0%
Netherlands 0 1 0.0%
Macau 0 2 0.0%
U.S.A. 0 5 0.0%
France 0 5 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LEE Cheuk Yiu Anthony Sinisuka GINTING 16-21 / 21-10 / 22-20
2018 SON Wan Ho Kenta NISHIMOTO 14-21 / 21-17 / 21-13
2017 LEE Chong Wei CHEN Long 21-14 / 21-19
2016 NG Ka Long Angus Sameer VERMA 21-14 / 10-21 / 21-11
2015 LEE Chong Wei TIAN Houwei 21-16 / 21-15
2014 SON Wan Ho CHEN Long 21-19 / 21-16
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-13 / 21-9
2012 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-17
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-12 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-9
2009 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-13 / 13-21 / 21-16
2008 CHEN Jin LIN Dan 21-9 / 9-21 / 21-17
2007 LIN Dan LEE Chong Wei 9-21 / 21-15 / 21-15
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 8-21 / 21-16
2005 LIN Dan BAO Chunlai 15-4 / 15-6
2003 LIN Dan Boonsak PONSANA 15-4 / 9-15 / 15-8
2001 SHON Seung Mo Boonsak PONSANA 7-2 / 4-7 / 8-7
1999 CHEN Wei TAM Kai Chuen 15-12 / 15-4
1998 Budi SANTOSO CHEN Gang 15-10 / 15-10
1997 Peter Hoeg GADE Thomas STUER-LAURIDSEN 7-15 / 15-6 / 15-4
1996 PERMADI Fung SALIM 15-12 / 15-10
1995 Harijanto ARBI Allan BUDI KUSUMA 13-18 / 15-13 / 15-4
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-9 / 15-11
1993 Hermawan SUSANTO Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-4
1992 WU Wenkai Harijanto ARBI 15-4 / 15-13
1991 LIU Jun WU Wenkai 15-10 / 15-10
1989 WU Wenkai Kok Keong FOO 15-11 / 15-11