Chinese Taipei Open  

Tournament Name: Chinese Taipei Masters 1992
Tournament Dates: 13/01/1992-13/01/1992
Location: Chinese Taipei, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO Jalani SIDEK / Kim Her TAN
MS Ardy B WIRANATA Hermawan SUSANTO
WD GIL Young Ah / SHIM Eun Jung Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL
WS Yuliani SANTOSO Christine GANDRUP
XD Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON Henrik SVARRER / Marlene THOMSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - LEE Wei-Jen / TING Chih-Chen 15-5 / 15-13 CHANG Jeng-Shyuang / HUANG Yeu-Der - 0
Round 2 - LIAO Kuo-Mao / TU Tung-Sheng 12-15 / 15-11 / 15-10 LIAN Wei-Yuh / LUN Jiunn-Bang - 0
Round 2 - LIN Liang-Chun / LIN Yuan-Dien 15-8 / 15-5 LIAN Jian-Sheng / YAN Hong-Da - 0
Round 2 - LIAO Gwo-Hwa / SHIAU Chi-Ren 15-12 / 15-12 LEE Wei-Jen / TING Chih-Chen - 0
MD
Round 1 - Mike BITTEN / J Bryan BLANSHARD 15-12 / 15-8 CHAN Siu Kwong / NG Pak Kum - 0
Round 1 - LEE Sang Bok / SHON Jin Hwan 15-5 / 15-4 CHEN Yu-Chang / WEI Chun-Yi - 0
Round 1 - Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 15-7 / 15-7 Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA - 0
Round 1 - Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-0 / 15-0 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA / Bernardo MONREAL - 0
Round 1 - HORNG Shin-Jeng / HORNG Wen-I 15-6 / 15-2 Murray HOCKING / Rae Mun ONG - 0
Round 1 - Nick PONTING / Dave WRIGHT 15-5 / 15-6 Skyler VAN HEUKELOM / Ximing YAO - 0
Round 1 - Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-10 / 8-15 / 15-9 Yee Guan YAP / Yee Hup YAP - 0
Round 1 - KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng 15-3 / 15-5 Stuart METCALFE / Andrew PERKS - 0
Round 1 - Vacharapan KHAMTHONG / Siripong SIRIPOOL 15-4 / 15-13 NG Liang Hua / TSE Bun - 0
Round 1 - Erik LIA / Hans SPERRE 15-12 / 15-8 Hannes FUCHS / Jurgen KOCH - 0
Round 1 - Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-2 / 15-4 LIAO Gwo-Hwa / SHIAU Chi-Ren - 0
Round 1 - LIAO Kuo-Mao / TU Tung-Sheng W.O. Peter BLACKBURN / Darren MCDONALD - 0
Round 1 - CHENG Yeone-Chyuan / LIAO Wei-Chieh W.O. Teeranun CHIANGTA / Thaweesak KOETSRIPHAN - 0
Round 1 - Guy CHADWICK / Dean SCHOPPE W.O. Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA - 0
Round 1 - LIN Liang-Chun / LIN Yuan-Dien W.O. Imay HENDRA / Bagus SETIADI - 0
Round 2 - Jalani SIDEK / Kim Her TAN 15-4 / 15-3 LIAO Kuo-Mao / TU Tung-Sheng - 0
Round 2 - Mike BITTEN / J Bryan BLANSHARD 15-8 / 15-10 CHENG Yeone-Chyuan / LIAO Wei-Chieh - 0
Round 2 - LEE Sang Bok / SHON Jin Hwan 15-5 / 8-15 / 17-15 Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK - 0
Round 2 - Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-7 / 15-11 HORNG Shin-Jeng / HORNG Wen-I - 0
Round 2 - Nick PONTING / Dave WRIGHT 15-3 / 15-1 Guy CHADWICK / Dean SCHOPPE - 0
Round 2 - Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-2 / 15-6 LIN Liang-Chun / LIN Yuan-Dien - 0
Round 2 - Vacharapan KHAMTHONG / Siripong SIRIPOOL 15-8 / 15-2 KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng - 0
Round 2 - Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-6 / 15-5 Erik LIA / Hans SPERRE - 0
Quarter-final - Jalani SIDEK / Kim Her TAN 12-15 / 15-7 / 15-6 Mike BITTEN / J Bryan BLANSHARD - 0
Quarter-final - Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-10 / 15-10 LEE Sang Bok / SHON Jin Hwan - 0
Quarter-final - Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-4 / 15-2 Nick PONTING / Dave WRIGHT - 0
Quarter-final - Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-2 / 15-7 Vacharapan KHAMTHONG / Siripong SIRIPOOL - 0
Semi-final - Jalani SIDEK / Kim Her TAN 15-11 / 15-12 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON - 0
Semi-final - Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-12 / 15-9 Jan PAULSEN / Henrik SVARRER - 0
Final - Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-7 / 15-4 Jalani SIDEK / Kim Her TAN - 0
MS (qual)
Round 1 - TING Chih-Chen 15-9 / 17-15 YAN Hong-Da - 0
Round 1 - LEU Tzty-Pint 15-11 / 15-17 / 15-12 LIAN Jian-Sheng - 0
Round 1 - LUN Jiunn-Bang 15-4 / 15-6 CHEN Ying-Hao - 0
Round 1 - YU Chung-Yi 15-8 / 15-4 Pedro YANG - 0
Round 2 - TING Chih-Chen 15-3 / 16-18 / 15-9 Kok Kiong YOU - 0
Round 2 - LEU Tzty-Pint 15-8 / 15-5 CHAN Yum - 0
Round 2 - LIAN Wei-Yuh 15-7 / 15-4 Skyler VAN HEUKELOM - 0
Round 2 - LU Cheng-Chung 18-17 / 15-7 Andrew PERKS - 0
Round 2 - WEI Chun-Yi 15-9 / 4-15 / 15-9 Stuart METCALFE - 0
Round 2 - LUN Jiunn-Bang 15-12 / 15-1 TSANG Ching Chuen - 0
Round 2 - Jurgen KOCH 15-6 / 15-4 LEE Wei-Jen - 0
Round 2 - LIN Wei-Chen 15-8 / 15-4 Rae Mun ONG - 0
Round 2 - Murray HOCKING 15-2 / 15-6 YU Chung-Yi - 0
Round 2 - NG Liang Hua 15-12 / 13-15 / 15-0 CHOW Wang-Chuin - 0
Round 2 - CHANG Jeng-Shyuang 15-1 / 15-1 SHUM Man Kong - 0
Round 2 - Trond WAALAND 2-15 / 15-12 / 15-8 CHIANG Hong-Li - 0
Round 3 - CHEN Nine-Biau 15-5 / 15-4 TING Chih-Chen - 0
Round 3 - LEU Tzty-Pint 15-6 / 15-11 WU Chun-Sheng - 0
Round 3 - LU Cheng-Chung 15-3 / 15-7 LIAN Wei-Yuh - 0
Round 3 - LUN Jiunn-Bang 15-2 / 9-15 / 15-11 WEI Chun-Yi - 0
Round 3 - LIN Wei-Chen 3-15 / 15-4 / 17-14 Jurgen KOCH - 0
Round 3 - Murray HOCKING 14-18 / 15-6 / 15-4 NG Liang Hua - 0
Round 3 - HUANG Yeu-Der 15-8 / 18-13 CHUNG Kun-Yu - 0
Round 3 - CHANG Jeng-Shyuang 15-4 / 10-15 / 18-15 Trond WAALAND - 0
MS
Round 1 - Peter AXELSSON 15-10 / 15-6 Vacharapan KHAMTHONG - 0
Round 1 - Anders W NIELSEN 15-8 / 18-13 LEU Tzty-Pint - 0
Round 1 - CHANG Wen-Sung 17-16 / 15-6 Chris JOGIS - 0
Round 1 - KIM Hak Kyun 15-6 / 15-7 LU Cheng-Chung - 0
Round 1 - Claus THOMSEN 15-8 / 15-5 Hideaki MOTOYAMA - 0
Round 1 - Thaweesak KOETSRIPHAN 4-15 / 17-14 / 17-14 LUN Jiunn-Bang - 0
Round 1 - LEE Mou-Chou 15-4 / 15-1 Jamie ALTAMIRANO - 0
Round 1 - LIU En-Horng 15-10 / 15-0 Leng Kang Donald KOH - 0
Round 1 - LIN Wei-Chen 15-7 / 15-5 Hiroki ETO - 0
Round 1 - LEE Kwang Jin 15-12 / 15-0 Hans SPERRE - 0
Round 1 - Darren J HALL 15-6 / 15-8 Murray HOCKING - 0
Round 1 - Yoke Meng KWAN 15-9 / 15-3 J Bryan BLANSHARD - 0
Round 1 - LIN Shyau-Hsin 18-16 / 15-11 HUANG Yeu-Der - 0
Round 1 - AHN Jae Chang 15-5 / 15-0 WEI Yan - 0
Round 1 - CHEN Nine-Biau W.O. Chris BRUIL - 0
Round 1 - CHANG Jeng-Shyuang W.O. Harijanto ARBI - 0
Round 2 - Ardy B WIRANATA 15-7 / 15-4 Paul STEVENSON - 0
Round 2 - Peter AXELSSON 15-5 / 15-7 CHEN Nine-Biau - 0
Round 2 - Thomas STUER-LAURIDSEN 14-17 / 15-10 / 15-10 CHAN Kin Ngai - 0
Round 2 - CHANG Wen-Sung 5-15 / 18-17 / 15-4 Anders W NIELSEN - 0
Round 2 - Kok Keong FOO 15-4 / 15-4 Erik LIA - 0
Round 2 - KIM Hak Kyun 15-10 / 15-11 Claus THOMSEN - 0
Round 2 - LEE Mou-Chou 15-7 / 15-0 Thaweesak KOETSRIPHAN - 0
Round 2 - LIU En-Horng 15-8 / 15-3 LIN Wei-Chen - 0
Round 2 - Sompol KUKASEMKIJ 15-6 / 12-15 / 18-13 Hannes FUCHS - 0
Round 2 - Darren J HALL 15-7 / 15-5 LEE Kwang Jin - 0
Round 2 - Hermawan SUSANTO 7-15 / 15-12 / 15-10 Jeroen VAN DIJK - 0
Round 2 - Yoke Meng KWAN 12-15 / 15-11 / 15-2 LIN Shyau-Hsin - 0
Round 2 - AHN Jae Chang 15-8 / 15-2 CHANG Jeng-Shyuang - 0
Round 2 - PERMADI Fung W.O. Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA - 0
Round 2 - TSE Bun W.O. Jens OLSSON - 0
Round 2 - Poul-Erik HOYER W.O. Roy DIAZ GONZALES - 0
Round 3 - Ardy B WIRANATA 17-15 / 15-10 Peter AXELSSON - 0
Round 3 - Thomas STUER-LAURIDSEN 17-15 / 15-11 CHANG Wen-Sung - 0
Round 3 - Kok Keong FOO 15-10 / 18-17 KIM Hak Kyun - 0
Round 3 - PERMADI Fung 17-15 / 15-9 LEE Mou-Chou - 0
Round 3 - Sompol KUKASEMKIJ 15-7 / 15-3 LIU En-Horng - 0
Round 3 - Hermawan SUSANTO 15-3 / 15-12 Darren J HALL - 0
Round 3 - Yoke Meng KWAN 15-12 / 15-11 TSE Bun - 0
Round 3 - Poul-Erik HOYER 15-9 / 7-15 / 15-9 AHN Jae Chang - 0
Quarter-final - Ardy B WIRANATA 9-15 / 15-7 / 15-1 Thomas STUER-LAURIDSEN - 0
Quarter-final - PERMADI Fung 4-15 / 15-9 / 15-12 Kok Keong FOO - 0
Quarter-final - Hermawan SUSANTO 15-11 / 15-6 Sompol KUKASEMKIJ - 0
Quarter-final - Poul-Erik HOYER 15-6 / 15-8 Yoke Meng KWAN - 0
Semi-final - Ardy B WIRANATA 15-11 / 15-12 PERMADI Fung - 0
Semi-final - Hermawan SUSANTO 15-10 / 8-15 / 15-2 Poul-Erik HOYER - 0
Final - Ardy B WIRANATA 8-15 / 15-0 / 15-7 Hermawan SUSANTO - 0
WD
Round 1 - Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-0 / 15-3 LIAO Chih-Ying / LIN Shwu-Yea - 0
Round 1 - Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 15-4 / 15-3 Linda FRENCH / Joy KITZMILLER - 0
Round 1 - Gillian C GOWERS / Joanne MUGGERIDGE 15-2 / 15-5 LEE Ming-Hwa / ZHOU Yu-Ling - 0
Round 1 - Ladawan MULASARTSATHORN / Piyathip SANSANIYAKULVILAI 15-3 / 4-15 / 15-12 CHEN Mei-Cun / KO Hsin-Lin - 0
Round 1 - Akiko MIYAMURA / Yasuko MIZUI 15-2 / 18-17 HWANG Shwu-Jiuan / LEE Soo-Chun - 0
Round 1 - KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei 15-9 / 15-6 Lisa CAMPBELL / Michaela SMITH - 0
Round 1 - Rhonda CATOR / Anna (Oi Chan) LAO 9-15 / 15-7 / 15-9 FENG Mei-Ying / HUANG Hsiu-Chi - 0
Round 1 - Julie BRADBURY / Gillian M. CLARK 15-8 / 15-11 CHEN Li-Chin / TSAY Haog-Min - 0
Round 1 - LEE Yi-Hsia / LIN Hui-Hsu 15-6 / 15-6 CHUI Mei-Hsu / MA Wing Sze - 0
Round 1 - Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE 15-4 / 15-2 Amanda HARDY / Michelle O`NEILL - 0
Round 1 - Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-3 / 15-10 CHAN Ya-Lin / JAW Hua-Ching - 0
Round 1 - Denyse JULIEN / Doris PICHE 15-7 / 7-15 / 15-7 CHEN Hsiao-Li / SHYU Yu-Ling - 0
Round 2 - GIL Young Ah / SHIM Eun Jung 15-6 / 15-1 Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN - 0
Round 2 - Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 15-3 / 15-1 Gillian C GOWERS / Joanne MUGGERIDGE - 0
Round 2 - Ladawan MULASARTSATHORN / Piyathip SANSANIYAKULVILAI 15-2 / 15-7 LAM Hoi Yee / YEUNG Man Yee - 0
Round 2 - KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei 15-5 / 15-3 Akiko MIYAMURA / Yasuko MIZUI - 0
Round 2 - Julie BRADBURY / Gillian M. CLARK 15-12 / 15-5 Rhonda CATOR / Anna (Oi Chan) LAO - 0
Round 2 - Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-9 / 9-15 / 15-11 Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE - 0
Round 2 - Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-7 / 15-8 Denyse JULIEN / Doris PICHE - 0
Round 2 - LEE Yi-Hsia / LIN Hui-Hsu W.O. Kimiko JINNAI / Hisako MORI - 0
Quarter-final - GIL Young Ah / SHIM Eun Jung 15-3 / 15-12 Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE - 0
Quarter-final - KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei 5-15 / 15-6 / 15-12 Ladawan MULASARTSATHORN / Piyathip SANSANIYAKULVILAI - 0
Quarter-final - Julie BRADBURY / Gillian M. CLARK 15-10 / 15-3 LEE Yi-Hsia / LIN Hui-Hsu - 0
Quarter-final - Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 7-15 / 15-10 / 15-11 Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP - 0
Semi-final - GIL Young Ah / SHIM Eun Jung 15-3 / 15-12 KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei - 0
Semi-final - Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 18-16 / 15-12 Julie BRADBURY / Gillian M. CLARK - 0
Final - GIL Young Ah / SHIM Eun Jung 15-7 / 15-4 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
WS (qual)
Round 1 - HWANG Shwu-Jiuan 11-7 / 11-1 LEE I-Hsia - 0
Round 1 - TSAY Haog-Min 11-7 / 11-7 ZHOU Yu-Ling - 0
Round 1 - CHAN Ya-Lin 10-12 / 11-4 / 11-1 LIAO Chih-Ying - 0
Round 1 - PAN Kuang-Min 11-0 / 11-10 CHEN Li-Chin - 0
Round 2 - LEE Ming-Hwa 7-11 / 11-3 / 12-9 HWANG Shwu-Jiuan - 0
Round 2 - JAW Hua-Ching 12-9 / 11-6 TSAY Haog-Min - 0
Round 2 - CHAN Ya-Lin 12-10 / 11-6 LEE Soo-Chun - 0
Round 2 - KO Hsin-Lin 11-9 / 12-10 PAN Kuang-Min - 0
WS
Round 1 - Doris PICHE 11-2 / 11-4 LEE Ming-Hwa - 0
Round 1 - Joanne MUGGERIDGE 11-1 / 5-11 / 11-6 Yasuko MIZUI - 0
Round 1 - Hisako MIZUI 11-0 / 11-1 LAM Hoi Yee - 0
Round 1 - Camilla MARTIN 11-8 / 11-3 FENG Mei-Ying - 0
Round 1 - Harumi KOHHARA 11-0 / 11-0 YEUNG Man Yee - 0
Round 1 - Michaela SMITH 11-8 / 11-4 Linda FRENCH - 0
Round 1 - JAW Hua-Ching 11-6 / 11-4 Camilla WRIGHT - 0
Round 1 - CHEN Hsiao-Li 11-2 / 11-4 Michelle O`NEILL - 0
Round 1 - SHYU Yu-Ling 11-1 / 11-1 Maria de la Paz LUNA - 0
Round 1 - Yuni KARTIKA 11-3 / 11-5 Lisa CAMPBELL - 0
Round 1 - Lisbet STUER-LAURIDSEN 11-5 / 11-1 CHAN Ya-Lin - 0
Round 1 - Astrid VAN DER KNAAP 11-3 / 11-3 CHEN Mei-Cun - 0
Round 1 - Yuliani SANTOSO 11-0 / 11-6 Haruko YACHI - 0
Round 1 - Denyse JULIEN 11-8 / 12-9 Akiko MIYAMURA - 0
Round 1 - Anna (Oi Chan) LAO 11-1 / 11-6 KO Hsin-Lin - 0
Round 1 - Joy KITZMILLER W.O. Madhumita BISHT - 0
Round 2 - Joanne MUGGERIDGE 11-8 / 2-11 / 11-3 Doris PICHE - 0
Round 2 - Eline COENE 11-3 / 11-6 Rhonda CATOR - 0
Round 2 - Hisako MIZUI 12-9 / 2-11 / 11-9 Camilla MARTIN - 0
Round 2 - Christine GANDRUP 11-4 / 11-8 Zarinah ABDULLAH - 0
Round 2 - Harumi KOHHARA 11-2 / 11-2 Michaela SMITH - 0
Round 2 - Somharuthai JAROENSIRI 11-4 / 11-4 Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Round 2 - CHEN Hsiao-Li 11-5 / 11-0 JAW Hua-Ching - 0
Round 2 - SHYU Yu-Ling 11-6 / 11-3 Joy KITZMILLER - 0
Round 2 - Lisbet STUER-LAURIDSEN 11-7 / 12-10 Yuni KARTIKA - 0
Round 2 - Yuliani SANTOSO 11-5 / 11-0 Astrid VAN DER KNAAP - 0
Round 2 - Pornsawan PLUNGWECH 11-12 / 11-4 / 11-0 Julie BRADBURY - 0
Round 2 - Denyse JULIEN 11-7 / 11-3 Anna (Oi Chan) LAO - 0
Round 2 - Amanda HARDY W.O. Susi SUSANTI - 0
Round 2 - Aiko MIYAMURA W.O. Catrine BENGTSSON - 0
Round 2 - CHENG Yin Sat W.O. Helen S TROKE - 0
Round 2 - PARK Jin Hyun W.O. Pernille NEDERGAARD JESSEN - 0
Round 3 - Joanne MUGGERIDGE 11-5 / 11-1 Amanda HARDY - 0
Round 3 - Eline COENE 8-11 / 12-9 / 11-5 Hisako MIZUI - 0
Round 3 - Christine GANDRUP 12-10 / 11-4 Harumi KOHHARA - 0
Round 3 - Somharuthai JAROENSIRI 8-11 / 11-7 / 11-3 CHEN Hsiao-Li - 0
Round 3 - Aiko MIYAMURA 12-10 / 11-5 SHYU Yu-Ling - 0
Round 3 - Lisbet STUER-LAURIDSEN 12-9 / 11-6 CHENG Yin Sat - 0
Round 3 - Yuliani SANTOSO 11-4 / 11-0 Pornsawan PLUNGWECH - 0
Round 3 - Denyse JULIEN 9-11 / 11-9 / 11-3 PARK Jin Hyun - 0
Quarter-final - Eline COENE 11-0 / 12-9 Joanne MUGGERIDGE - 0
Quarter-final - Christine GANDRUP 2-11 / 11-5 / 12-9 Somharuthai JAROENSIRI - 0
Quarter-final - Yuliani SANTOSO 11-7 / 11-5 Denyse JULIEN - 0
Quarter-final - Aiko MIYAMURA W.O. Lisbet STUER-LAURIDSEN - 0
Semi-final - Christine GANDRUP 11-2 / 11-5 Eline COENE - 0
Semi-final - Yuliani SANTOSO 11-2 / 12-10 Aiko MIYAMURA - 0
Final - Yuliani SANTOSO 11-6 / 8-12 / 11-9 Christine GANDRUP - 0
XD
Round 1 - CHEN Yu-Chang / PAN Kuang-Min 15-10 / 15-7 Stuart METCALFE / Michelle O`NEILL - 0
Round 1 - LIU En-Horng / KANG Chia Yi 15-3 / 15-9 Andrew PERKS / Amanda HARDY - 0
Round 1 - Nick PONTING / Gillian M. CLARK W.O. Pramote TEERAWIWATANA / Pornsawan PLUNGWECH - 0
Round 1 - HORNG Wen-I / CHEN Hsiao-Li W.O. (M) Spare 11 / (F) Spare 03 - 0
Round 2 - LEE Sang Bok / SHIM Eun Jung 15-1 / 15-7 WEI Chun-Yi / LIN Hui-Hsu - 0
Round 2 - Nick PONTING / Gillian M. CLARK 15-12 / 15-12 Trond WAALAND / Camilla WRIGHT - 0
Round 2 - Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-1 / 15-4 TSE Bun / CHIU Mei Yin - 0
Round 2 - HORNG Shin-Jeng / LEE Chien-Mei 8-15 / 15-10 / 15-12 CHEN Yu-Chang / PAN Kuang-Min - 0
Round 2 - LIU En-Horng / KANG Chia Yi 15-11 / 15-12 Siripong SIRIPOOL / Ladawan MULASARTSATHORN - 0
Round 2 - Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-3 / 15-8 HORNG Wen-I / CHEN Hsiao-Li - 0
Round 2 - Henrik SVARRER / Marlene THOMSEN 15-3 / 15-3 Murray HOCKING / Lisa CAMPBELL - 0
Round 2 - SHON Jin Hwan / GIL Young Ah 15-0 / 15-0 CHANG Wen-Sung / LEE Yi-Hsia - 0
Quarter-final - Nick PONTING / Gillian M. CLARK 15-6 / 15-12 LEE Sang Bok / SHIM Eun Jung - 0
Quarter-final - Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-8 / 15-4 HORNG Shin-Jeng / LEE Chien-Mei - 0
Quarter-final - Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-10 / 15-4 LIU En-Horng / KANG Chia Yi - 0
Quarter-final - Henrik SVARRER / Marlene THOMSEN 15-7 / 15-9 SHON Jin Hwan / GIL Young Ah - 0
Semi-final - Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 12-15 / 15-5 / 15-7 Nick PONTING / Gillian M. CLARK - 0
Semi-final - Henrik SVARRER / Marlene THOMSEN 12-15 / 15-11 / 15-8 Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS - 0
Final - Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-6 / 17-15 Henrik SVARRER / Marlene THOMSEN - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 26 55 3 11.5% 1186 45.62 00:00:00 0 0 0.0%
MS 42 95 11 26.2% 2211 52.64 00:00:00 0 0 0.0%
WD 26 58 6 23.1% 1264 48.62 00:00:00 0 0 0.0%
WS 41 91 9 21.9% 1444 35.22 00:00:00 0 0 0.0%
XD 17 37 3 17.6% 829 48.76 00:00:00 0 0 0.0%
Total 152 336 32 21.1% 6934 45.62 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 11 2 84.6%
Sweden 14 4 77.8%
Malaysia 14 4 77.8%
Denmark 18 9 66.7%
Netherlands 8 4 66.7%
Korea 13 7 65.0%
Canada 12 7 63.2%
England 14 9 60.9%
Thailand 10 8 55.6%
Chinese Taipei 56 69 44.8%
Japan 9 12 42.9%
Norway 2 6 25.0%
Austria 1 3 25.0%
Australia 5 19 20.8%
Hong Kong 1 13 7.1%
Mexico 0 2 0.0%
Guatemala 0 2 0.0%
Singapore 0 3 0.0%
U.S.A. 0 5 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 CHOU Tien Chen Kodai NARAOKA 14-21 / 21-10 / 21-6
2019 CHOU Tien Chen HEO Kwang Hee 21-12 / 21-13
2018 LEE Zii Jia Riichi TAKESHITA 21-17 / 16-21 / 21-11
2017 CHOU Tien Chen WANG Tzu Wei 18-21 / 21-19 / 21-15
2016 CHOU Tien Chen QIAO Bin 21-18 / 21-17
2015 CHEN Long CHOU Tien Chen 15-21 / 21-9 / 21-6
2014 LIN Dan WANG Zhengming 21-19 / 21-14
2013 SON Wan Ho Tien Minh NGUYEN 19-21 / 21-9 / 21-18
2012 Tien Minh NGUYEN CHOU Tien Chen 21-11 / 21-17
2011 Tommy SUGIARTO Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-15 / 15-21 / 21-17
2010 Simon SANTOSO SON Wan Ho 21-14 / 21-11
2009 Tien Minh NGUYEN Choong Hann WONG 21-11 / 21-14
2008 Simon SANTOSO Muhammad Roslin HASHIM 21-18 / 13-21 / 21-10
2007 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 18-21 / 21-6 / 21-13
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 12-21 / 21-11
2005 LEE Hyun Il SHON Seung Mo 15-13 / 15-6
2004 LEE Chong Wei Beng Hong KUAN 15-4 / 15-10
2003 Choong Hann WONG Sony Dwi KUNCORO 3-15 / 15-7 / 15-4
2002 Taufik HIDAYAT HARIYANTO Agus 15-10 / 15-8
2000 Peter Hoeg GADE Choong Hann WONG 15-9 / 15-5
1999 PERMADI Fung Rashid SIDEK 17-16 / 5-15 / 15-6
1997 Peter Hoeg GADE Poul-Erik HOYER 15-10 / 18-15
1996 DONG Jiong Rashid SIDEK 15-11 / 15-4
1995 Hermawan SUSANTO LEE Kwang Jin 15-2 / 18-13
1994 Harijanto ARBI Thomas STUER-LAURIDSEN 15-3 / 15-2
1993 Harijanto ARBI Thomas STUER-LAURIDSEN 15-18 / 15-6 / 15-5
1992 Ardy B WIRANATA Hermawan SUSANTO 8-15 / 15-0 / 15-7
1991 Hermawan SUSANTO Ardy B WIRANATA 15-18 / 15-11 / 15-7
1990 WU Chun-Sheng LIAO Gwo-Hwa 18-17 / 7-15 / 15-11
1989 Morten FROST HANSEN Eddy KURNIAWAN 15-12 / 15-3