Orléans Masters  

Tournament Name: Orleans Masters 2021 (New Dates)
Tournament Dates: 23/03/2021-28/03/2021
Location: France, Orleans
Category: BWF Tour Super 100

Winners
Category Winner Runner-up
MD Ben LANE / Sean VENDY Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA
MS Toma Junior POPOV Mads CHRISTOPHERSEN
WD Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA
WS Busanan ONGBAMRUNGPHAN Line CHRISTOPHERSEN
XD Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE Niclas NOHR / Amalie MAGELUND

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 75 Koceila MAMMERI / Youcef Sabri MEDEL W.O. Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 12 0
Round 1 225 Callum HEMMING / Steven STALLWOOD W.O. Fabien DELRUE / William VILLEGER 148 0
Round 1 53 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 21-14 / 21-16 Matthew CLARE / Ethan VAN LEEUWEN 316 32
Round 1 - Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 21-10 / 21-17 ABIYYU Fauzan Majid / Habib ALFARIZ 724 34
Round 1 - Kristian HøHoldt KRÆMER / Marcus RINDSHØJ 18-21 / 24-22 / 21-16 Andreas SØNDERGAARD / Jesper TOFT 314 59
Round 1 74 Mathias CHRISTIANSEN / Niclas NOHR 21-12 / 21-15 Oliver LEYDON-DAVIS / Abhinav MANOTA 64 26
Round 1 47 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 21-13 / 21-15 Mohamed Abderrahime BELARBI / Adel HAMEK 200 23
Round 1 72 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 21-14 / 21-17 Julien CARRAGGI / Jona VAN NIEUWKERKE - 34
Round 1 105 Philip Illum KLINDT / Mads THØGERSEN W.O. Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 19 0
Round 1 18 Ben LANE / Sean VENDY 21-10 / 21-14 Daniel LUNDGAARD / Mathias THYRRI 56 26
Round 1 175 Daniel HESS / Johannes PISTORIUS 21-19 / 21-18 Philip BIRKER / Dominik STIPSITS 87 37
Round 1 34 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER W.O. Joel EIPE / Rasmus KJÆR 60 0
Round 2 225 Callum HEMMING / Steven STALLWOOD 21-9 / 21-16 Koceila MAMMERI / Youcef Sabri MEDEL 75 24
Round 2 53 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 21-11 / 21-12 Rory EASTON / Zach RUSS 316 29
Round 2 - Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 21-7 / 21-13 Kristian HøHoldt KRÆMER / Marcus RINDSHØJ - 28
Round 2 47 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 21-17 / 21-18 Mathias CHRISTIANSEN / Niclas NOHR 74 36
Round 2 72 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 21-19 / 21-14 Philip Illum KLINDT / Mads THØGERSEN 105 34
Round 2 18 Ben LANE / Sean VENDY W.O. Eloi ADAM / Julien MAIO 57 0
Round 2 34 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER 21-14 / 21-19 Daniel HESS / Johannes PISTORIUS 175 41
Round 2 496 Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 15-21 / 21-14 / 21-14 Mads Pieler KOLDING / Frederik SØGAARD - 50
Quarter-final 225 Callum HEMMING / Steven STALLWOOD 21-19 / 18-21 / 23-21 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 53 62
Quarter-final - Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 21-17 / 10-21 / 22-20 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 47 63
Quarter-final 18 Ben LANE / Sean VENDY 21-7 / 9-2 Ret. Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 72 15
Quarter-final 496 Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 21-15 / 21-9 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER 34 24
Semi-final - Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 21-17 / 21-17 Callum HEMMING / Steven STALLWOOD 225 35
Semi-final 18 Ben LANE / Sean VENDY 10-21 / 21-16 / 21-13 Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 496 47
Final 18 Ben LANE / Sean VENDY 19-21 / 21-14 / 21-19 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA - 56
MS (qual)
Round 1 190 Youcef Sabri MEDEL W.O. Mithun MANJUNATH 119 0
Round 1 235 Magnus JOHANNESEN 21-17 / 19-21 / 21-17 Karan Rajan RAJARAJAN 159 68
Round 1 364 Søren TOFT 21-5 / 21-16 Amaury LIEVRE - 26
Round 1 328 Harry HUANG 21-12 / 21-12 Adel HAMEK 314 29
Round 1 1852 Grégoire DESCHAMP 21-3 / 21-2 Erik Jr TIMMERMAN - 14
Round 1 435 Yanis GAUDIN 21-10 / 21-11 Valentin SINGER 323 26
Round 1 289 Shreyansh JAISWAL 21-16 / 21-19 Simon BARON-VEZILIER 1852 29
Round 1 304 Philip Illum KLINDT 21-16 / 21-15 Cesar Adonis BRITO GONZALEZ 254 27
Round 1 252 David KIM 21-15 / 21-18 Koceila MAMMERI 244 32
Round 1 292 Johnnie TORJUSSEN 21-18 / 21-7 Louis DUCROT 1532 26
Round 1 905 Enogat ROY W.O. Fabio CAPONIO 146 0
Round 1 206 Samuel HSIAO 21-16 / 21-11 Driss BOURROUM 689 33
Round 1 209 Martin BUNDGAARD 21-17 / 21-14 Iliyan STOYNOV 343 39
Round 1 1966 Thomas FOURCADE 21-11 / 21-13 Mohamed Abderrahime BELARBI 270 29
Round 1 223 Mads THØGERSEN 22-20 / 10-21 / 21-17 Brian HOLTSCHKE 294 56
Round 1 214 Julien CARRAGGI W.O. Alap MISHRA 123 0
Round 2 235 Magnus JOHANNESEN 21-9 / 21-8 Youcef Sabri MEDEL 190 17
Round 2 328 Harry HUANG 21-14 / 21-8 Søren TOFT 364 29
Round 2 435 Yanis GAUDIN 16-21 / 21-12 / 21-17 Grégoire DESCHAMP 1852 44
Round 2 304 Philip Illum KLINDT 21-9 / 18-21 / 21-19 Shreyansh JAISWAL 289 51
Round 2 292 Johnnie TORJUSSEN 12-21 / 22-20 / 21-19 David KIM 252 50
Round 2 206 Samuel HSIAO 21-14 / 21-16 Enogat ROY 905 39
Round 2 1966 Thomas FOURCADE 13-21 / 21-16 / 21-19 Martin BUNDGAARD 209 68
Round 2 214 Julien CARRAGGI 23-21 / 13-21 / 23-21 Mads THØGERSEN 223 56
MS
Round 1 57 Ajay JAYARAM 19-21 / 23-21 / 21-16 Alap MISHRA 123 53
Round 1 78 CHEAM June Wei 21-11 / 21-15 Ygor COELHO 53 33
Round 1 47 Toma Junior POPOV 21-15 / 21-9 Ade Resky DWICAHYO 75 33
Round 1 304 Philip Illum KLINDT 21-18 / 8-21 / 21-15 Lino MUNOZ 71 62
Round 1 435 Yanis GAUDIN 21-11 / 21-15 Thomas FOURCADE 1966 30
Round 1 72 Sergey SIRANT 21-17 / 12-21 / 21-17 Kim BRUUN 83 64
Round 1 112 Kiran GEORGE 13-21 / 21-18 / 22-20 Mark CALJOUW 29 47
Round 1 36 Brice LEVERDEZ 21-16 / 21-18 Victor SVENDSEN 63 40
Round 1 119 Mithun MANJUNATH 21-14 / 21-10 Lucas CLAERBOUT 76 39
Round 1 104 Ditlev Jaeger HOLM 21-17 / 21-13 Subhankar DEY 51 38
Round 1 79 Chico Aura DWI WARDOYO 21-13 / 21-8 Nhat NGUYEN 52 36
Round 1 67 SOONG Joo Ven 21-13 / 21-19 Johnnie TORJUSSEN 292 32
Round 1 42 Thomas ROUXEL 21-18 / 21-11 B. R. Sankeerth 88 39
Round 1 108 Mads CHRISTOPHERSEN 21-17 / 21-16 Julien CARRAGGI 214 35
Round 1 235 Magnus JOHANNESEN 21-18 / 21-12 Christian KIRCHMAYR 131 34
Round 1 85 Abhinav MANOTA 21-14 / 21-9 Luka WRABER 82 27
Round 2 14 KIDAMBI Srikanth 21-15 / 21-10 Ajay JAYARAM 57 25
Round 2 78 CHEAM June Wei 21-18 / 21-15 Samuel HSIAO 206 38
Round 2 47 Toma Junior POPOV 21-7 / 21-17 PARUPALLI Kashyap 31 32
Round 2 304 Philip Illum KLINDT 21-18 / 21-11 Alex LANE 134 39
Round 2 24 Kunlavut VITIDSARN 21-13 / 21-12 Yanis GAUDIN 435 35
Round 2 65 Xiaodong SHENG 10-21 / 21-19 / 21-13 Sergey SIRANT 72 59
Round 2 112 Kiran GEORGE 13-21 / 21-16 / 23-21 PRANNOY H. S. 30 59
Round 2 36 Brice LEVERDEZ 21-19 / 21-15 Max WEISSKIRCHEN 61 38
Round 2 69 Kai SCHAEFER 23-21 / 9-21 / 24-22 Mithun MANJUNATH 119 79
Round 2 104 Ditlev Jaeger HOLM 21-15 / 21-19 RAHUL BHARADWAJ B.M 132 39
Round 2 101 Chirag SEN 21-13 / 21-12 Chico Aura DWI WARDOYO 79 27
Round 2 22 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-19 / 21-19 SOONG Joo Ven 67 43
Round 2 42 Thomas ROUXEL 25-23 / 5-21 / 21-18 Harry HUANG 328 66
Round 2 108 Mads CHRISTOPHERSEN 21-10 / 21-10 Fabio CAPONIO 146 27
Round 2 70 Christo POPOV 16-21 / 21-9 / 21-17 Magnus JOHANNESEN 235 61
Round 2 128 Joran KWEEKEL 21-11 / 21-12 Abhinav MANOTA 85 25
Round 3 14 KIDAMBI Srikanth 21-17 / 22-20 CHEAM June Wei 78 45
Round 3 47 Toma Junior POPOV 21-8 / 21-11 Philip Illum KLINDT 304 29
Round 3 24 Kunlavut VITIDSARN 21-15 / 21-11 Xiaodong SHENG 65 38
Round 3 36 Brice LEVERDEZ 21-15 / 14-21 / 21-19 Kiran GEORGE 112 63
Round 3 104 Ditlev Jaeger HOLM 21-7 / 21-7 Kai SCHAEFER 69 26
Round 3 22 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 14-21 / 21-9 / 21-17 Chirag SEN 101 43
Round 3 108 Mads CHRISTOPHERSEN 18-21 / 21-13 / 21-11 Thomas ROUXEL 42 56
Round 3 128 Joran KWEEKEL 20-22 / 21-19 / 21-11 Christo POPOV 70 71
Quarter-final 47 Toma Junior POPOV 21-19 / 21-17 KIDAMBI Srikanth 14 41
Quarter-final 24 Kunlavut VITIDSARN 21-13 / 21-9 Brice LEVERDEZ 36 31
Quarter-final 22 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-11 / 21-15 Ditlev Jaeger HOLM 104 32
Quarter-final 108 Mads CHRISTOPHERSEN 21-14 / 21-10 Joran KWEEKEL 128 31
Semi-final 47 Toma Junior POPOV 21-17 / 9-21 / 21-11 Kunlavut VITIDSARN 24 65
Semi-final 108 Mads CHRISTOPHERSEN 20-22 / 21-13 / 21-12 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 22 57
Final 47 Toma Junior POPOV 23-21 / 21-13 Mads CHRISTOPHERSEN 108 44
WD
Round 1 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI W.O. Vimala HERIAU / Margot LAMBERT 48 0
Round 1 - Clara GRAVERSEN / Amalie SCHULZ W.O. Kate FROST / Moya RYAN 106 0
Round 1 314 Amalie Cecilie KUDSK / Signe SCHULZ W.O. TEOH Mei Xing / YAP Ling 70 0
Round 1 55 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW W.O. Anna Ching Yik CHEONG / YAP Cheng Wen - 0
Round 1 14 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-7 / 21-6 Malya HOAREAU / Camille POGNANTE - 21
Round 1 25 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-9 / 17-21 / 21-19 Amalie MAGELUND / Freja RAVN 31 55
Round 1 - Yulfira BARKAH / Febby Valencia Dwijayanti GANI 21-9 / 21-13 Anto AGNA / Ashna ROY 156 24
Round 1 18 Selena PIEK / Cheryl SEINEN W.O. Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 38 0
Round 1 73 Annabella JÄGER / Stine KÜSPERT 21-17 / 21-13 Annie LADO / Victoria WILLIAMS 199 34
Round 1 29 Alexandra BØJE / Mette POULSEN 21-12 / 21-9 Daniela MACIAS / Danica NISHIMURA 58 23
Round 1 66 Nita Violina MARWAH / Putri SYAIKAH W.O. Kilasu OSTERMEYER / Franziska VOLKMANN 120 0
Round 1 13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA W.O. Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 34 0
Round 2 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-9 / 21-8 Clara GRAVERSEN / Amalie SCHULZ - 24
Round 2 55 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 21-16 / 21-23 / 21-13 Amalie Cecilie KUDSK / Signe SCHULZ 314 61
Round 2 14 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-10 / 21-9 Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR 94 27
Round 2 25 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki W.O. Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 419 0
Round 2 18 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21-15 / 20-22 / 21-17 Yulfira BARKAH / Febby Valencia Dwijayanti GANI - 65
Round 2 16 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-10 / 21-14 Annabella JÄGER / Stine KÜSPERT 73 34
Round 2 29 Alexandra BØJE / Mette POULSEN W.O. Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 32 0
Round 2 13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-15 / 21-15 Nita Violina MARWAH / Putri SYAIKAH 66 32
Quarter-final 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 16-21 / 21-15 / 22-20 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 55 57
Quarter-final 25 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-14 / 21-18 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 14 41
Quarter-final 18 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 23-21 / 21-15 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 16 42
Quarter-final 13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-14 / 21-14 Alexandra BØJE / Mette POULSEN 29 34
Semi-final 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-18 / 21-9 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 25 37
Semi-final 13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 10-21 / 21-14 / 21-9 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 18 53
Final 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-16 / 21-16 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 13 43
WS (qual)
Round 1 - Anna TATRANOVA 21-17 / 21-11 Romane CLOTEAUX-FOUCAULT 560 30
Round 1 200 Hristomira POPOVSKA 21-13 / 21-19 Emilie DROUIN - 29
Round 1 1258 Ophelia CASIER 19-21 / 21-12 / 21-12 Camille POGNANTE - 36
Round 1 617 Malya HOAREAU W.O. IRA SHARMA 162 0
Round 1 - Marie CESARI W.O. Rachael DARRAGH 161 0
Round 1 273 Putri Kusuma WARDANI W.O. Nuntakarn AIMSAARD 177 0
Round 1 185 Ann-Kathrin SPÖRI W.O. Nairoby Abigail JIMENEZ 150 0
Round 1 225 Freya REDFEARN W.O. Miranda WILSON 136 0
Round 2 200 Hristomira POPOVSKA 22-24 / 21-19 / 21-18 Anna TATRANOVA - 58
Round 2 1258 Ophelia CASIER 21-16 / 21-17 Malya HOAREAU 617 27
Round 2 273 Putri Kusuma WARDANI 21-8 / 21-8 Marie CESARI - 23
Round 2 225 Freya REDFEARN 23-21 / 21-15 Ann-Kathrin SPÖRI 185 34
WS
Round 1 10 Pornpawee CHOCHUWONG 21-14 / 21-13 Irina Amalie ANDERSEN 92 39
Round 1 1258 Ophelia CASIER 7-21 / 22-20 / 21-17 Freya REDFEARN 225 49
Round 1 146 GOH Jin Wei 21-8 / 21-14 Hristomira POPOVSKA 200 26
Round 1 61 Aliye DEMIRBAG 22-20 / 21-15 Lianne TAN 39 38
Round 1 13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-10 / 21-9 Phittayaporn CHAIWAN 29 27
Round 1 40 QI Xuefei 21-6 / 21-10 Daniela MACIAS 87 27
Round 1 273 Putri Kusuma WARDANI 21-18 / 16-21 / 21-15 Yvonne LI 23 60
Round 1 46 Sabrina JAQUET 21-17 / 21-16 Natalia PERMINOVA 63 34
Round 1 36 Iris WANG 21-6 / 21-9 LEE Ying Ying 127 31
Round 1 111 Yaelle HOYAUX 21-5 / 21-8 Nairoby Abigail JIMENEZ 150 21
Round 1 65 Marie BATOMENE 23-21 / 21-4 Ksenia POLIKARPOVA 58 29
Round 1 20 Saina NEHWAL 21-9 / 21-5 Rachael DARRAGH 161 21
Round 1 71 Mariya MITSOVA 21-17 / 21-10 Laura SAROSI 83 29
Round 1 162 IRA SHARMA 12-21 / 21-14 / 21-17 LéOnice HUET 110 52
Round 1 38 Line CHRISTOPHERSEN 21-15 / 21-15 Julie Dawall JAKOBSEN 43 28
Round 1 107 Katerina TOMALOVA 21-17 / 21-17 Amalie SCHULZ 133 31
Round 2 10 Pornpawee CHOCHUWONG 21-11 / 21-5 Ophelia CASIER 1258 26
Round 2 146 GOH Jin Wei 21-9 / 21-16 Aliye DEMIRBAG 61 32
Round 2 13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-6 / 21-14 QI Xuefei 40 32
Round 2 273 Putri Kusuma WARDANI 21-16 / 21-16 Sabrina JAQUET 46 39
Round 2 36 Iris WANG 21-11 / 21-14 Yaelle HOYAUX 111 33
Round 2 20 Saina NEHWAL 18-21 / 21-15 / 21-10 Marie BATOMENE 65 51
Round 2 162 IRA SHARMA 21-18 / 21-13 Mariya MITSOVA 71 32
Round 2 38 Line CHRISTOPHERSEN 21-16 / 21-5 Katerina TOMALOVA 107 22
Quarter-final 10 Pornpawee CHOCHUWONG 21-14 / 21-13 GOH Jin Wei 146 40
Quarter-final 13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-13 / 21-14 Putri Kusuma WARDANI 273 34
Quarter-final 20 Saina NEHWAL 21-19 / 17-21 / 21-19 Iris WANG 36 60
Quarter-final 38 Line CHRISTOPHERSEN 21-11 / 21-8 IRA SHARMA 162 23
Semi-final 13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 18-21 / 21-15 / 21-18 Pornpawee CHOCHUWONG 10 80
Semi-final 38 Line CHRISTOPHERSEN 21-17 / 21-17 Saina NEHWAL 20 28
Final 13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 16-21 / 21-15 / 21-19 Line CHRISTOPHERSEN 38 61
XD
Round 1 116 Jona VAN NIEUWKERKE / Lise JAQUES 21-6 / 21-11 Cesar Adonis BRITO GONZALEZ / Nairoby Abigail JIMENEZ 372 22
Round 1 54 Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 21-10 / 21-9 Steven STALLWOOD / Annie LADO 215 24
Round 1 33 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 21-7 / 21-18 Dominik STIPSITS / Serena AU YEONG 118 27
Round 1 - DHRUV KAPILA / Ashwini PONNAPPA 21-8 / 21-12 Iliyan STOYNOV / Hristomira POPOVSKA 249 22
Round 1 219 Callum HEMMING / Victoria WILLIAMS W.O. Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY 68 0
Round 1 551 Max FLYNN / Jessica PUGH W.O. Robin TABELING / Selena PIEK 17 0
Round 1 - Tien Ci WONG / LIM Chiew Sien 16-21 / 21-12 / 21-17 Paul REYNOLDS / Rachael DARRAGH 113 47
Round 1 47 Jones Ralfy JANSEN / Kilasu OSTERMEYER 21-15 / 21-17 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 30 33
Round 1 71 Mathias THYRRI / Mai SURROW 21-10 / 21-17 Andreas SØNDERGAARD / Julie FINNE-IPSEN 778 29
Round 1 - Akbar Bintang CAHYONO / Winny Oktavina KANDOW 21-19 / 21-11 Marvin DATKO / Stine KÜSPERT 378 27
Round 1 63 Oliver LEYDON-DAVIS / Anona PAK 21-18 / 24-22 Johannes PISTORIUS / Annabella JÄGER 378 40
Round 1 65 Jeppe BAY / Sara LUNDGAARD 21-17 / 21-19 Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN - 33
Round 1 178 Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 21-18 / 21-9 Kristian HøHoldt KRÆMER / Amalie Cecilie KUDSK 331 30
Round 2 116 Jona VAN NIEUWKERKE / Lise JAQUES 21-10 / 21-14 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR 111 27
Round 2 54 Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 21-10 / 21-7 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 33 25
Round 2 - DHRUV KAPILA / Ashwini PONNAPPA 21-12 / 21-18 Callum HEMMING / Victoria WILLIAMS 219 32
Round 2 551 Max FLYNN / Jessica PUGH 23-21 / 22-20 Tien Ci WONG / LIM Chiew Sien - 39
Round 2 19 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-18 / 21-14 Jones Ralfy JANSEN / Kilasu OSTERMEYER 47 36
Round 2 71 Mathias THYRRI / Mai SURROW 21-13 / 21-17 Akbar Bintang CAHYONO / Winny Oktavina KANDOW - 31
Round 2 178 Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 21-17 / 21-15 Jeppe BAY / Sara LUNDGAARD 65 36
Quarter-final 54 Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 21-11 / 21-11 Jona VAN NIEUWKERKE / Lise JAQUES 116 27
Quarter-final - DHRUV KAPILA / Ashwini PONNAPPA 21-13 / 21-18 Max FLYNN / Jessica PUGH 551 29
Quarter-final 19 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-4 / 18-21 / 21-16 Mathias THYRRI / Mai SURROW 71 48
Quarter-final 178 Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 21-11 / 23-23 Ret. Oliver LEYDON-DAVIS / Anona PAK 63 39
Semi-final 54 Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 21-9 / 21-23 / 21-7 DHRUV KAPILA / Ashwini PONNAPPA - 55
Semi-final 19 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-13 / 18-21 / 21-16 Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 178 59
Final 19 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-13 / 21-17 Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 54 36
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 21 48 6 28.6% 1740 82.86 00:38:06 2.18 2 9.5%
MS 47 109 15 31.9% 3876 82.47 00:42:41 1.93 8 17.0%
WD 18 41 5 27.8% 1429 79.39 00:39:17 2.02 2 11.1%
WS 31 69 7 22.6% 2375 76.61 00:36:37 2.09 4 12.9%
XD 24 52 4 16.7% 1829 76.21 00:33:55 2.25 0 0.0%
Total 141 319 37 26.2% 11249 79.78 00:38:44 2.06 16 11.3%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Thailand 15 3 83.3%
U.S.A. 2 1 66.7%
Indonesia 11 8 57.9%
Netherlands 4 3 57.1%
India 25 19 56.8%
Denmark 42 34 55.3%
Malaysia 6 5 54.5%
Bulgaria 6 5 54.5%
England 14 12 53.8%
France 27 25 51.9%
Turkey 1 1 50.0%
Czech Republic 1 1 50.0%
New Zealand 2 3 40.0%
Belgium 3 5 37.5%
Germany 7 12 36.8%
Russia 1 2 33.3%
Canada 1 2 33.3%
Switzerland 1 2 33.3%
Ireland 2 5 28.6%
Mexico 0 1 0.0%
Israel 0 1 0.0%
Brazil 0 1 0.0%
Morocco 0 1 0.0%
Hungary 0 1 0.0%
Azerbaijan 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Toma Junior POPOV Mads CHRISTOPHERSEN 23-21 / 21-13
2019 Koki WATANABE Thomas ROUXEL 18-21 / 21-12 / 21-19
2018 Mark CALJOUW Rasmus GEMKE 10-21 / 21-18 / 21-8
2017 Mark CALJOUW Lucas CORVEE 21-6 / 18-21 / 21-11
2016 Emil HOLST Rasmus FLADBERG 21-17 / 21-13
2015 Dmytro ZAVADSKY Andre Kurniawan TEDJONO 24-22 / 21-17