Asian Games (Individual Event)  

Tournament Name: Asian Games 2018 ( Individual Event)
Tournament Dates: 23/08/2018-28/08/2018
Location: Indonesia, Jakarta
Category: Other

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO
MS Jonatan CHRISTIE CHOU Tien Chen
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI
WS TAI Tzu Ying PUSARLA V. Sindhu
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong TANG Chun Man / TSE Ying Suet

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 7 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-8 / 21-16 Muhammad Irfan Saeed BHATTI / Azeem SARWAR 406 30
Round 1 998 Bikash SHRESTHA / Nabin SHRESTHA 21-12 / 21-7 Sumiyasuren ENKHBAT / Temuulen GOMBODORJ - 20
Round 1 11 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-15 / 21-16 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 38 35
Round 1 15 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-4 / 21-7 Hussein Zayan SHAHEED / Sarim MOHAMED 940 22
Round 1 - CHOI SolGyu / Min Hyuk KANG 21-16 / 21-17 Dinuka KARUNARATNA / Niluka KARUNARATNE 185 30
Round 1 22 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-12 / 21-14 CHUNG Yonny / TAM Chun Hei 163 33
Round 1 9 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-4 / 21-7 Khuvituguldur BYAMBAJAV / Batdavaa MUNKHBAT - 18
Round 1 36 KIM Won Ho / SEO Seung Jae 21-12 / 15-21 / 21-17 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 10 65
Round 1 25 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-11 / 21-18 LEE Chun Hei Reginald / OR Chin Chung 273 27
Round 1 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-11 / 21-16 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 20 32
Round 1 470 Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS 21-11 / 21-8 Pui Ngai CHE / Pang Fong PUI - 19
Round 1 254 Rizwan AZAM / Sulehri KASHIF ALI 21-19 / 22-20 Dipesh DHAMI / Ratnajit TAMANG 235 31
Round 1 28 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-10 / 21-8 Thoif Ahmed MOHAMED / Mohamed Ajfan RASHEED 692 24
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 19-21 / 21-18 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 7 65
Round 2 11 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-9 / 21-12 Bikash SHRESTHA / Nabin SHRESTHA 998 20
Round 2 15 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 20-22 / 21-16 / 21-16 LIU Cheng / ZHANG Nan 4 62
Round 2 - CHOI SolGyu / Min Hyuk KANG 21-17 / 19-21 / 21-17 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 22 62
Round 2 9 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-18 / 21-13 KIM Won Ho / SEO Seung Jae 36 44
Round 2 25 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-14 / 21-17 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 3 38
Round 2 470 Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS 21-12 / 21-13 Rizwan AZAM / Sulehri KASHIF ALI 254 23
Round 2 2 LI Junhui / LIU Yuchen 21-13 / 17-21 / 25-23 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 28 52
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 22-20 / 21-19 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 11 36
Quarter-final 15 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-16 / 21-16 CHOI SolGyu / Min Hyuk KANG - 36
Quarter-final 9 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-17 / 21-13 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 25 40
Quarter-final 2 LI Junhui / LIU Yuchen 21-12 / 21-15 Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS 470 25
Semi-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-15 / 20-22 / 21-12 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 15 45
Semi-final 9 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-14 / 19-21 / 21-13 LI Junhui / LIU Yuchen 2 50
Final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 13-21 / 21-18 / 24-22 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 9 55
MS
Round 1 512 Pang Fong PUI 21-15 / 18-21 / 21-14 Batdavaa MUNKHBAT 560 48
Round 2 15 Jonatan CHRISTIE 21-19 / 19-21 / 21-17 SHI Yuqi 2 72
Round 2 25 Khosit PHETPRADAB 21-12 / 21-12 Niluka KARUNARATNE 117 38
Round 2 28 WONG Wing Ki Vincent 23-21 / 21-19 KIDAMBI Srikanth 8 43
Round 2 18 WANG Tzu Wei 24-22 / 21-17 Tien Minh NGUYEN 52 45
Round 2 5 SON Wan Ho 21-8 / 21-11 Ratnajit TAMANG 226 37
Round 2 53 LEE Zii Jia 21-13 / 21-10 Azeem SARWAR 596 27
Round 2 10 Kenta NISHIMOTO 21-11 / 21-6 Khuvituguldur BYAMBAJAV 930 25
Round 2 277 Hussein Zayan SHAHEED 22-20 / 21-11 Sayed Imran MERI 1559 32
Round 2 312 Dinuka KARUNARATNA 21-14 / 21-15 Pang Fong PUI 512 36
Round 2 9 NG Ka Long Angus 21-9 / 21-10 Mohamed Ajfan RASHEED 1175 24
Round 2 20 Kantaphon WANGCHAROEN 21-12 / 15-21 / 21-15 PRANNOY H. S. 11 65
Round 2 6 CHOU Tien Chen 21-16 / 21-12 Cao Cuong PHAM 81 34
Round 2 79 HEO Kwang Hee 21-8 / 20-22 / 21-14 LIEW Daren 27 60
Round 2 7 CHEN Long 21-8 / 21-10 Muhammad Irfan Saeed BHATTI 505 27
Round 2 12 Anthony Sinisuka GINTING 21-9 / 21-8 Mehran SHAHBAZI 403 27
Round 2 4 Kento MOMOTA 21-9 / 21-10 Bikash SHRESTHA 1427 25
Round 3 15 Jonatan CHRISTIE 17-21 / 21-18 / 21-18 Khosit PHETPRADAB 25 90
Round 3 28 WONG Wing Ki Vincent 21-12 / 16-21 / 21-13 WANG Tzu Wei 18 57
Round 3 5 SON Wan Ho 21-11 / 21-17 LEE Zii Jia 53 39
Round 3 10 Kenta NISHIMOTO 21-7 / 21-10 Hussein Zayan SHAHEED 277 31
Round 3 9 NG Ka Long Angus 21-6 / 21-14 Dinuka KARUNARATNA 312 32
Round 3 6 CHOU Tien Chen 21-18 / 13-21 / 21-11 Kantaphon WANGCHAROEN 20 64
Round 3 7 CHEN Long 24-22 / 21-18 HEO Kwang Hee 79 60
Round 3 12 Anthony Sinisuka GINTING 21-18 / 21-18 Kento MOMOTA 4 59
Quarter-final 15 Jonatan CHRISTIE 21-11 / 21-18 WONG Wing Ki Vincent 28 46
Quarter-final 10 Kenta NISHIMOTO 21-17 / 21-11 SON Wan Ho 5 52
Quarter-final 6 CHOU Tien Chen 21-18 / 21-18 NG Ka Long Angus 9 53
Quarter-final 12 Anthony Sinisuka GINTING 21-19 / 21-11 CHEN Long 7 50
Semi-final 15 Jonatan CHRISTIE 21-15 / 15-21 / 21-19 Kenta NISHIMOTO 10 71
Semi-final 6 CHOU Tien Chen 16-21 / 23-21 / 21-17 Anthony Sinisuka GINTING 12 82
Final 15 Jonatan CHRISTIE 21-18 / 20-22 / 21-15 CHOU Tien Chen 6 73
WD
Round 1 10 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-6 / 21-4 Aminath Nabeeha ABDUL RAZZAQ / Fathimath Nabaaha ABDUL RAZZAQ 172 24
Round 1 8 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-3 / 21-6 Sehra AKRAM / Mahoor SHAHZAD - 20
Round 1 7 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-7 / 21-5 Jessica GURUNG / Nangsal TAMANG - 20
Round 1 30 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-16 / 21-15 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 64 34
Round 1 17 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-13 / 21-14 CHEN Hsiao Huan / HU Ling Fang 49 35
Round 1 26 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 21-5 / 21-12 Xue Xin GONG / Weng Chi NG 168 23
Round 1 - TANG Jinhua / ZHENG Yu 21-13 / 21-12 Thilini Pramodika HENDAHEWA / KAVIDI SIRIMANNAGE 349 27
Round 1 18 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 21-11 / 21-6 Rutaparna PANDA / Arathi Sara SUNIL (222*) 29
Round 1 48 KIM Hye Rin / KONG Hee Yong 21-10 / 21-17 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 79 32
Round 1 - Ghazala SADDIQUE / Saima WAQAS 22-20 / 18-21 / 21-15 Neela NAJEEB / Moosa Aminath SHAHURUNAZ 618 39
Round 2 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-13 / 21-17 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 10 48
Round 2 8 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-4 / 21-7 Rana ABU HARBESH / Shatha ALMUTAIRI - 19
Round 2 3 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-15 / 21-17 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 7 40
Round 2 30 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-17 / 16-21 / 21-19 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 17 72
Round 2 - TANG Jinhua / ZHENG Yu 21-17 / 21-14 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 26 38
Round 2 4 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-12 / 21-9 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 18 30
Round 2 48 KIM Hye Rin / KONG Hee Yong 21-7 / 21-1 Amita GIRI / Rasila MAHARJAN - 18
Round 2 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-3 / 21-3 Ghazala SADDIQUE / Saima WAQAS - 18
Quarter-final 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-13 / 21-17 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 8 55
Quarter-final 3 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-11 / 24-22 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 30 38
Quarter-final 4 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 18-21 / 24-22 / 21-16 TANG Jinhua / ZHENG Yu - 89
Quarter-final 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-10 / 21-7 KIM Hye Rin / KONG Hee Yong 48 32
Semi-final 3 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-17 / 21-8 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 1 40
Semi-final 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-15 / 21-17 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 4 52
Final 3 CHEN Qingchen / JIA Yifan 22-20 / 22-20 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 2 70
WS
Round 1 21 CHEUNG Ngan Yi 21-2 / 21-5 Rana ABU HARBESH - 20
Round 1 8 Nozomi OKUHARA 21-2 / 21-5 Moosa Aminath SHAHURUNAZ 320 20
Round 1 7 HE Bingjiao 21-14 / 21-5 Thuy Linh NGUYEN 58 30
Round 1 4 Ratchanok INTANON 21-7 / 21-4 Jessica GURUNG 763 19
Round 1 9 SUNG Ji Hyun 21-9 / 21-10 Mahoor SHAHZAD 324 26
Round 1 10 Saina NEHWAL 21-7 / 21-9 Soraya AGHAEIHAJIAGHA 280 27
Round 1 40 Fitriani FITRIANI 21-6 / 21-4 Thilini Pramodika HENDAHEWA 696 26
Round 1 11 Nitchaon JINDAPOL 21-15 / 22-20 PAI Yu Po 29 47
Round 1 - KAVIDI SIRIMANNAGE 21-4 / 21-4 Shatha ALMUTAIRI - 15
Round 1 22 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-4 / 21-7 Weng Chi NG 428 20
Round 1 3 PUSARLA V. Sindhu 21-10 / 12-21 / 23-21 Thi Trang (B) VU 52 61
Round 1 34 YIP Pui Yin 21-7 / 21-2 Sehra AKRAM 437 18
Round 1 5 CHEN Yufei 21-15 / 21-8 Se Young AN 359 31
Round 1 576 Nangsal TAMANG 21-19 / 21-15 Fathimath Nabaaha ABDUL RAZZAQ 253 34
Round 1 2 Akane YAMAGUCHI 21-0 / 21-3 Lidaa SARAJ - 17
Round 2 1 TAI Tzu Ying 21-9 / 21-14 CHEUNG Ngan Yi 21 28
Round 2 8 Nozomi OKUHARA 21-10 / 21-12 HE Bingjiao 7 34
Round 2 4 Ratchanok INTANON 21-15 / 24-22 SUNG Ji Hyun 9 52
Round 2 10 Saina NEHWAL 21-6 / 21-14 Fitriani FITRIANI 40 33
Round 2 11 Nitchaon JINDAPOL 21-4 / 21-14 KAVIDI SIRIMANNAGE - 25
Round 2 3 PUSARLA V. Sindhu 21-12 / 21-15 Gregoria Mariska TUNJUNG 22 35
Round 2 5 CHEN Yufei 22-20 / 21-17 YIP Pui Yin 34 52
Round 2 2 Akane YAMAGUCHI 21-7 / 21-12 Nangsal TAMANG 576 22
Quarter-final 1 TAI Tzu Ying 21-15 / 21-10 Nozomi OKUHARA 8 36
Quarter-final 10 Saina NEHWAL 21-18 / 21-16 Ratchanok INTANON 4 44
Quarter-final 3 PUSARLA V. Sindhu 21-11 / 16-21 / 21-14 Nitchaon JINDAPOL 11 64
Quarter-final 2 Akane YAMAGUCHI 21-19 / 21-11 CHEN Yufei 5 38
Semi-final 1 TAI Tzu Ying 21-17 / 21-14 Saina NEHWAL 10 37
Semi-final 3 PUSARLA V. Sindhu 21-17 / 15-21 / 21-10 Akane YAMAGUCHI 2 70
Final 1 TAI Tzu Ying 21-13 / 21-16 PUSARLA V. Sindhu 3 39
XD
Round 1 30 LEE Yang / HSU Ya Ching 21-17 / 22-20 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Puttita SUPAJIRAKUL - 36
Round 1 44 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 13-21 / 21-12 / 21-13 Sachin DIAS / Thilini Pramodika HENDAHEWA 374 45
Round 1 82 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-2 / 21-6 Thoif Ahmed MOHAMED / Fathimath Nabaaha ABDUL RAZZAQ - 17
Round 1 9 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-15 / 23-21 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 24 50
Round 1 23 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-11 / 21-11 Dipesh DHAMI / Jessica GURUNG - 21
Round 1 15 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 27-25 / 21-16 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 28 53
Round 1 32 Ricky KARANDASUWARDI / Debby SUSANTO 21-13 / 21-7 Ratnajit TAMANG / Nangsal TAMANG 250 28
Round 1 6 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-12 / 21-16 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 13 28
Round 1 14 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 12-21 / 22-20 / 21-15 CHOI SolGyu / SHIN Seung Chan - 61
Round 1 - Pui Ngai CHE / Xue Xin GONG 21-8 / 21-8 Sarim MOHAMED / Moosa Aminath SHAHURUNAZ 561 23
Round 2 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-19 / 21-16 LEE Yang / HSU Ya Ching 30 40
Round 2 149 Takuro HOKI / Koharu YONEMOTO 21-12 / 21-13 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 44 26
Round 2 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 22-20 / 21-17 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 82 45
Round 2 23 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-17 / 19-21 / 28-26 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 9 73
Round 2 15 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 20-22 / 21-18 / 21-13 Ricky KARANDASUWARDI / Debby SUSANTO 32 66
Round 2 4 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 14-21 / 21-11 / 22-20 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 6 60
Round 2 14 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-7 / 21-9 Rizwan AZAM / Saima WAQAS - 22
Round 2 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-7 / 21-8 Pui Ngai CHE / Xue Xin GONG - 22
Quarter-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-13 / 21-15 Takuro HOKI / Koharu YONEMOTO 149 31
Quarter-final 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-15 / 17-21 / 21-16 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 23 58
Quarter-final 4 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-13 / 22-20 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 15 40
Quarter-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-17 / 18-21 / 21-17 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 14 50
Semi-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-13 / 21-18 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 3 38
Semi-final 4 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 22-20 / 19-21 / 23-21 WANG Yilyu / HUANG Dongping 2 75
Final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-8 / 21-15 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 4 30

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 28 64 8 28.6% 2279 81.39 00:37:06 2.19 4 14.3%
MS 32 74 10 31.2% 2632 82.25 00:47:38 1.73 9 28.1%
WD 25 53 3 12.0% 1774 70.96 00:37:41 1.88 3 12.0%
WS 30 63 3 10.0% 2020 67.33 00:34:00 1.98 3 10.0%
XD 25 58 8 32.0% 2096 83.84 00:41:31 2.02 5 20.0%
Total 140 312 32 22.9% 10801 77.15 00:39:44 1.94 24 17.1%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 24 8 75.0%
China 19 8 70.4%
Japan 19 10 65.5%
Chinese Taipei 14 9 60.9%
Korea 12 10 54.5%
Malaysia 8 7 53.3%
Hong Kong 11 10 52.4%
India 11 10 52.4%
Thailand 10 10 50.0%
Sri Lanka 4 8 33.3%
Macau 2 5 28.6%
Pakistan 2 9 18.2%
Nepal 2 10 16.7%
Vietnam 1 5 16.7%
Maldives 1 10 9.1%
Iran 0 2 0.0%
Afghanistan 0 2 0.0%
Saudi Arabia 0 3 0.0%
Mongolia 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2018 Jonatan CHRISTIE CHOU Tien Chen 21-18 / 20-22 / 21-15
2014 LIN Dan CHEN Long 12-21 / 21-16 / 21-16
2010 LIN Dan LEE Chong Wei 21-13 / 15-21 / 21-10
2006 Taufik HIDAYAT LIN Dan 21-15 / 22-20
2002 Taufik HIDAYAT LEE Hyun Il 15-7 / 15-9
1994 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-1
1990 Jianhua ZHAO YANG Yang 15-10 / 15-11