Indonesian Masters  

Tournament Name: DAIHATSU Indonesia Masters 2023
Tournament Dates: 24/01/2023-29/01/2023
Location: Indonesia, Jakarta
Category: HSBC BWF World Tour Super 500

Winners
Category Winner Runner-up
MD Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN HE Jiting / ZHOU Haodong
MS Jonatan CHRISTIE Chico Aura DWI WARDOYO
WD LIU Sheng Shu / ZHANG Shuxian Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA
WS Se Young AN Carolina MARIN
XD FENG Yanzhe / HUANG Dongping JIANG Zhenbang / WEI Yaxin

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 45 CHANG Ko-Chi / PO Li-Wei 21-10 / 21-12 Peeradon TERMTHANASAK / Worrapol THONGSA-NGA 83 27
Round 1 41 Rasmus KJÆR / Frederik SØGAARD 21-14 / 21-13 Muhammad Rayhan Nur FADILLAH / Rahmat HIDAYAT 91 36
Round 1 42 SU Ching Heng / YE Hong Wei 21-16 / 21-12 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 60 29
Round 1 52 BOON Xin Yuan / Tien Ci WONG 21-15 / 21-19 DONG Adam (Xingyu) / Nyl YAKURA 44 38
MD
Round 1 1 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 18-21 / 21-14 / 21-10 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 20 48
Round 1 18 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-17 / 21-12 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 13 30
Round 1 21 HE Jiting / ZHOU Haodong 21-11 / 21-12 Ishaan BHATNAGAR / Saipratheek. K KRISHNAPRASAD 65 28
Round 1 55 Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 21-18 / 19-21 / 21-19 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ 28 53
Round 1 40 TAN Kian Meng / TAN Wee Kiong 21-17 / 21-9 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 34 31
Round 1 31 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 18-21 / 21-16 / 21-18 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 10 65
Round 1 17 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 21-11 / 21-16 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 114 35
Round 1 3 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 17-21 / 21-19 / 21-10 Akira KOGA / Taichi SAITO 25 57
Round 1 12 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 21-10 / 14-21 / 21-19 Yong JIN / NA Sung Seung 81 58
Round 1 26 REN Xiangyu / TAN Qiang 22-20 / 10-21 / 21-17 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 8 58
Round 1 38 Lucas CORVEE / Ronan LABAR 21-19 / 21-13 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Nanthakarn YORDPHAISONG 36 38
Round 1 45 CHANG Ko-Chi / PO Li-Wei 21-16 / 17-21 / 21-15 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 32 62
Round 1 5 LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-10 / 21-13 Rasmus KJÆR / Frederik SØGAARD 41 34
Round 1 2 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-14 / 21-9 BOON Xin Yuan / Tien Ci WONG 52 30
Round 1 7 LIANG Weikeng / WANG Chang 21-18 / 22-20 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 16 37
Round 1 4 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-16 / 21-16 SU Ching Heng / YE Hong Wei 42 39
Round 2 1 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 13-21 / 21-9 / 21-14 CHANG Ko-Chi / PO Li-Wei 45 50
Round 2 5 LIU Yuchen / OU Xuanyi 19-21 / 21-8 / 11-6 Ret. Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 18 51
Round 2 2 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 22-20 / 21-13 LIANG Weikeng / WANG Chang 7 37
Round 2 21 HE Jiting / ZHOU Haodong 22-20 / 21-17 Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 55 45
Round 2 31 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 21-17 / 21-17 TAN Kian Meng / TAN Wee Kiong 40 40
Round 2 17 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 21-14 / 21-17 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 3 34
Round 2 12 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 21-14 / 21-14 REN Xiangyu / TAN Qiang 26 43
Round 2 4 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-10 / 21-9 Lucas CORVEE / Ronan LABAR 38 32
Quarter-final 5 LIU Yuchen / OU Xuanyi 11-21 / 21-13 / 25-23 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 1 78
Quarter-final 21 HE Jiting / ZHOU Haodong 21-17 / 21-10 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 2 39
Quarter-final 17 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 21-13 / 21-11 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 31 40
Quarter-final 4 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-11 / 21-13 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 12 37
Semi-final 21 HE Jiting / ZHOU Haodong 21-14 / 21-16 LIU Yuchen / OU Xuanyi 5 40
Semi-final 17 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 18-21 / 21-17 / 21-3 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 4 64
Final 17 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 21-17 / 21-16 HE Jiting / ZHOU Haodong 21 48
MS (qual)
Round 1 85 Kartikey GULSHAN KUMAR 21-8 / 21-14 Seng Zoe YEOH 95 34
Round 1 35 LIN Chun-Yi 21-18 / 22-24 / 21-14 Ygor COELHO 49 60
Round 1 48 Victor SVENDSEN 12-21 / 21-16 / 21-19 Tommy SUGIARTO 68 58
Round 1 54 Priyanshu RAJAWAT 21-17 / 21-19 Christo POPOV 39 40
Round 1 51 SAI PRANEETH B. 21-18 / 9-21 / 21-15 Ikhsan Leonardo Imanuel RUMBAY 75 62
Round 1 47 CHEAM June Wei 21-19 / 7-21 / 21-17 Koki WATANABE 45 60
Round 1 38 Mark CALJOUW 21-11 / 21-5 Kiran GEORGE 43 30
Round 1 78 Christian ADINATA 21-18 / 21-12 Mithun MANJUNATH 42 42
Round 2 35 LIN Chun-Yi 21-16 / 21-17 Kartikey GULSHAN KUMAR 85 38
Round 2 54 Priyanshu RAJAWAT 21-10 / 13-21 / 21-13 Victor SVENDSEN 48 49
Round 2 47 CHEAM June Wei 21-18 / 21-19 SAI PRANEETH B. 51 42
Round 2 78 Christian ADINATA 20-22 / 21-14 / 21-17 Mark CALJOUW 38 53
MS
Round 1 10 LU Guangzu 9-21 / 21-17 / 21-11 Sitthikom THAMMASIN 32 69
Round 1 25 Toma Junior POPOV 11-21 / 21-17 / 21-13 WANG Tzu Wei 22 71
Round 1 2 Anthony Sinisuka GINTING 21-10 / 21-12 LEE Cheuk Yiu 16 36
Round 1 27 SHI Yuqi 21-18 / 21-7 Kento MOMOTA 19 40
Round 1 3 Jonatan CHRISTIE 21-23 / 21-11 / 21-6 Nhat NGUYEN 33 67
Round 1 26 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-10 / 24-22 KIDAMBI Srikanth 14 39
Round 1 12 Lakshya SEN 21-12 / 21-11 Kodai NARAOKA 7 42
Round 1 28 Tze Yong NG 21-7 / 21-14 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 34 36
Round 1 13 Kenta NISHIMOTO 16-21 / 21-10 / 21-18 Christian ADINATA 78 66
Round 1 30 Brian YANG 21-9 / 21-14 CHOU Tien Chen 5 32
Round 1 23 Chico Aura DWI WARDOYO 18-21 / 21-18 / 21-18 Priyanshu RAJAWAT 54 61
Round 1 8 LOH Kean Yew 21-14 / 21-16 LI Shifeng 20 41
Round 1 21 Anders ANTONSEN 21-15 / 21-16 WENG Hongyang 24 46
Round 1 17 Kanta TSUNEYAMA 21-19 / 21-10 PRANNOY H. S. 9 42
Round 1 18 NG Ka Long Angus 21-6 / 21-15 CHEAM June Wei 47 30
Round 1 4 LEE Zii Jia 21-18 / 21-17 LIN Chun-Yi 35 41
Round 2 10 LU Guangzu 21-17 / 17-21 / 21-12 Toma Junior POPOV 25 79
Round 2 27 SHI Yuqi 21-19 / 21-16 Anthony Sinisuka GINTING 2 41
Round 2 3 Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-15 Shesar Hiren RHUSTAVITO 26 39
Round 2 12 Lakshya SEN 19-21 / 21-8 / 21-17 Tze Yong NG 28 61
Round 2 30 Brian YANG 21-13 / 10-21 / 21-18 Kenta NISHIMOTO 13 62
Round 2 23 Chico Aura DWI WARDOYO 21-18 / 21-15 LOH Kean Yew 8 42
Round 2 17 Kanta TSUNEYAMA 21-16 / 21-10 Anders ANTONSEN 21 48
Round 2 18 NG Ka Long Angus 16-21 / 22-20 / 21-13 LEE Zii Jia 4 65
Quarter-final 27 SHI Yuqi 21-10 / 21-17 LU Guangzu 10 35
Quarter-final 3 Jonatan CHRISTIE 15-21 / 21-10 / 21-13 Lakshya SEN 12 62
Quarter-final 23 Chico Aura DWI WARDOYO 21-16 / 21-16 Brian YANG 30 43
Quarter-final 18 NG Ka Long Angus 21-19 / 21-19 Kanta TSUNEYAMA 17 46
Semi-final 3 Jonatan CHRISTIE 21-13 / 15-21 / 21-19 SHI Yuqi 27 73
Semi-final 23 Chico Aura DWI WARDOYO 17-21 / 27-25 / 22-20 NG Ka Long Angus 18 83
Final 3 Jonatan CHRISTIE 21-15 / 21-13 Chico Aura DWI WARDOYO 23 44
WD (qual)
Round 1 57 Meilysa Trisas PUSPITA SARI / Rachel Allessya ROSE 21-16 / 21-10 Ridya Aulia FATASYA / Kelly LARISSA 104 32
Round 1 50 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 21-9 / 21-11 Kate FROST / Moya RYAN 51 24
Round 1 45 Annie XU / Kerry XU 21-13 / 18-21 / 21-17 Paula Lynn OBANANA / Lauren LAM 86 48
Round 1 98 HU Ling Fang / LIN Xiao Min 21-11 / 21-9 Anisanaya KAMILA / Az Zahra Ditya RAMADHANI 79 28
WD
Round 1 - LIU Sheng Shu / ZHANG Shuxian 21-13 / 21-17 Catherine CHOI / Josephine WU 33 34
Round 1 - TAN Ning / XIA Yuting 21-12 / 21-14 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 16 39
Round 1 31 YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam 21-14 / 21-16 Debora JILLE / Cheryl SEINEN 26 37
Round 1 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-12 / 21-14 Ashwini BHAT K. / Shikha GAUTAM 36 35
Round 1 18 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 21-18 / 21-17 LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 29 40
Round 1 6 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-8 / 21-13 Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal 24 27
Round 1 93 LI Wenmei / LIU Xuanxuan 21-17 / 13-21 / 22-20 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 19 80
Round 1 7 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-19 / 21-7 NG Tsz Yau / TSANG Hiu Yan 42 33
Round 1 - Tanisha CRASTO / Ashwini PONNAPPA 21-10 / 21-7 Haritha MANAZHIYIL HARINARAYANAN / Ashna ROY 54 22
Round 1 11 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 24-22 / 21-8 Margot LAMBERT / Anne TRAN 30 47
Round 1 63 BAEK Ha Na / LEE So Hee W.O. JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 3 0
Round 1 2 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 19-21 / 21-18 / 21-16 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 23 69
Round 1 46 Francesca CORBETT / Allison LEE 8-21 / 21-19 / 21-18 Meilysa Trisas PUSPITA SARI / Rachel Allessya ROSE 57 71
Round 1 5 Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 21-14 / 21-9 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 50 34
Round 1 98 HU Ling Fang / LIN Xiao Min 21-15 / 21-12 Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES 38 32
Round 1 71 Lanny Tria MAYASARI / Ribka SUGIARTO 21-11 / 21-11 Annie XU / Kerry XU 45 28
Round 2 - LIU Sheng Shu / ZHANG Shuxian 21-11 / 21-12 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 2 38
Round 2 - TAN Ning / XIA Yuting 21-11 / 18-21 / 21-17 YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam 31 82
Round 2 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-10 / 21-9 Francesca CORBETT / Allison LEE 46 35
Round 2 5 Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 22-20 / 21-16 HU Ling Fang / LIN Xiao Min 98 47
Round 2 6 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-13 / 21-16 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 18 33
Round 2 93 LI Wenmei / LIU Xuanxuan 22-20 / 22-24 / 21-12 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 7 79
Round 2 - Tanisha CRASTO / Ashwini PONNAPPA 19-21 / 21-18 / 23-21 Lanny Tria MAYASARI / Ribka SUGIARTO 71 63
Round 2 11 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-17 / 21-18 BAEK Ha Na / LEE So Hee 63 57
Quarter-final - LIU Sheng Shu / ZHANG Shuxian 21-15 / 14-21 / 21-8 TAN Ning / XIA Yuting - 69
Quarter-final 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 16-21 / 21-17 / 21-18 Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 5 84
Quarter-final 6 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-10 / 21-12 LI Wenmei / LIU Xuanxuan 93 37
Quarter-final 11 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-13 / 21-18 Tanisha CRASTO / Ashwini PONNAPPA - 44
Semi-final - LIU Sheng Shu / ZHANG Shuxian 21-11 / 21-9 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 43
Semi-final 11 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-14 / 21-19 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 6 51
Final - LIU Sheng Shu / ZHANG Shuxian 22-20 / 21-19 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 11 67
WS (qual)
Round 1 36 SUNG Shuo Yun 21-19 / 21-11 Wendy ZHANG 49 35
Round 1 43 Kristin KUUBA W.O. SIM Yu Jin 46 0
Round 1 44 Putri Kusuma WARDANI 21-12 / 21-17 Lianne TAN 39 40
Round 1 47 Lauren LAM 21-19 / 21-16 Beatriz CORRALES 88 35
WS
Round 1 10 Pornpawee CHOCHUWONG W.O. Akane YAMAGUCHI 1 0
Round 1 20 Beiwen ZHANG 21-13 / 17-21 / 21-19 KIM Ga Eun 21 54
Round 1 7 WANG Zhiyi 21-17 / 21-6 Kristin KUUBA 43 28
Round 1 25 Mia BLICHFELDT 21-17 / 21-16 Yvonne LI 27 39
Round 1 2 Se Young AN 20-22 / 18-6 Ret. Michelle LI 15 39
Round 1 44 Putri Kusuma WARDANI 21-17 / 23-25 / 23-21 Aya OHORI 33 88
Round 1 6 Ratchanok INTANON 21-15 / 21-13 Malvika BANSOD 37 36
Round 1 18 Line Højmark KJAERSFELDT 21-18 / 21-18 Supanida KATETHONG 24 39
Round 1 28 Saina NEHWAL 21-15 / 17-21 / 21-15 PAI Yu Po 32 60
Round 1 11 HAN Yue 21-14 / 21-17 ZHANG Yiman 19 34
Round 1 14 Gregoria Mariska TUNJUNG 12-21 / 21-18 / 21-11 SUNG Shuo Yun 36 63
Round 1 5 HE Bingjiao 15-21 / 21-12 / 21-7 Nozomi OKUHARA 13 52
Round 1 12 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-4 / 21-9 Lauren LAM 47 27
Round 1 9 Carolina MARIN 21-10 / 21-10 Wen Chi HSU 17 31
Round 1 31 Line CHRISTOPHERSEN 22-20 / 14-21 / 22-20 YEO Jia Min 35 56
Round 1 45 Clara AZURMENDI 21-17 / 21-15 AAKARSHI KASHYAP 41 33
Round 2 10 Pornpawee CHOCHUWONG 13-21 / 21-16 / 21-19 Beiwen ZHANG 20 58
Round 2 7 WANG Zhiyi 21-12 / 21-16 Mia BLICHFELDT 25 42
Round 2 2 Se Young AN 18-21 / 21-7 / 21-10 Putri Kusuma WARDANI 44 56
Round 2 6 Ratchanok INTANON 21-12 / 17-21 / 21-11 Line Højmark KJAERSFELDT 18 53
Round 2 11 HAN Yue 21-15 / 21-7 Saina NEHWAL 28 29
Round 2 14 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-19 / 21-17 HE Bingjiao 5 49
Round 2 9 Carolina MARIN 21-19 / 21-13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 12 51
Round 2 31 Line CHRISTOPHERSEN 21-14 / 21-5 Clara AZURMENDI 45 26
Quarter-final 7 WANG Zhiyi 21-12 / 21-6 Pornpawee CHOCHUWONG 10 34
Quarter-final 2 Se Young AN 21-15 / 21-15 Ratchanok INTANON 6 42
Quarter-final 11 HAN Yue 19-21 / 21-8 / 21-16 Gregoria Mariska TUNJUNG 14 64
Quarter-final 9 Carolina MARIN 22-20 / 21-9 Line CHRISTOPHERSEN 31 40
Semi-final 2 Se Young AN 21-9 / 10-21 / 21-16 WANG Zhiyi 7 69
Semi-final 9 Carolina MARIN 21-15 / 21-14 HAN Yue 11 41
Final 2 Se Young AN 18-21 / 21-18 / 21-13 Carolina MARIN 9 80
XD (qual)
Round 1 74 Ties VAN DER LECQ / Debora JILLE 21-19 / 22-24 / 21-18 CHENG Xing / CHEN Fanghui 95 61
Round 1 79 JIANG Zhenbang / WEI Yaxin 21-15 / 21-16 Akbar Bintang CAHYONO / Marsheilla Gischa ISLAMI 47 31
Round 1 82 Jafar HIDAYATULLAH / Aisyah Salsabila Putri PRANATA 22-20 / 21-17 REDDY B. Sumeeth / Ashwini PONNAPPA 78 35
Round 1 65 Rohan KAPOOR / REDDY N. Sikki 21-15 / 21-18 PO Li-Wei / CHANG Ching Hui 114 35
XD
Round 1 74 Ties VAN DER LECQ / Debora JILLE 17-21 / 21-19 / 21-11 Vinson CHIU / Jennie GAI 35 50
Round 1 - WANG Yilyu / DU Yue 27-25 / 21-18 Ty Alexander LINDEMAN / Josephine WU 33 37
Round 1 79 JIANG Zhenbang / WEI Yaxin 21-13 / 17-21 / 21-17 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 11 47
Round 1 18 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 21-16 / 21-18 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 13 43
Round 1 21 LEE Chun Hei Reginald / NG Tsz Yau 21-12 / 11-21 / 21-19 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 8 48
Round 1 17 Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-17 / 21-16 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 19 45
Round 1 15 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-14 / 19-21 / 23-21 Robin TABELING / Selena PIEK 12 59
Round 1 30 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 21-15 / 21-16 Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 29 38
Round 1 32 Mathias THYRRI / Amalie MAGELUND 21-15 / 22-20 CHANG Ko-Chi / LEE Chih Chen 37 39
Round 1 7 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-6 / 23-21 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 14 31
Round 1 26 YE Hong Wei / LEE Chia Hsin W.O. KIM Won Ho / JEONG Na Eun 16 0
Round 1 5 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-16 / 21-15 Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO 27 41
Round 1 42 FENG Yanzhe / HUANG Dongping 21-17 / 21-13 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 45 37
Round 1 9 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-19 / 21-14 Hiroki MIDORIKAWA / Natsu SAITO 24 40
Round 1 82 Jafar HIDAYATULLAH / Aisyah Salsabila Putri PRANATA 12-21 / 23-21 / 21-16 Rohan KAPOOR / REDDY N. Sikki 65 63
Round 1 6 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-10 / 21-10 Jones Ralfy JANSEN / Linda EFLER 25 28
Round 2 - WANG Yilyu / DU Yue 21-18 / 22-20 Ties VAN DER LECQ / Debora JILLE 74 39
Round 2 79 JIANG Zhenbang / WEI Yaxin 15-21 / 21-9 / 21-18 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 18 49
Round 2 17 Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-19 / 12-21 / 21-12 LEE Chun Hei Reginald / NG Tsz Yau 21 59
Round 2 15 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-15 / 21-19 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 30 43
Round 2 7 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-19 / 21-16 Mathias THYRRI / Amalie MAGELUND 32 39
Round 2 5 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 12-21 / 21-13 / 21-18 YE Hong Wei / LEE Chia Hsin 26 50
Round 2 42 FENG Yanzhe / HUANG Dongping 21-16 / 21-8 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 9 35
Round 2 82 Jafar HIDAYATULLAH / Aisyah Salsabila Putri PRANATA 21-15 / 7-21 / 21-14 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 6 52
Quarter-final 79 JIANG Zhenbang / WEI Yaxin 21-11 / 21-15 WANG Yilyu / DU Yue - 29
Quarter-final 15 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 15-21 / 21-18 / 21-13 Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA 17 66
Quarter-final 5 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-16 / 21-19 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 7 43
Quarter-final 42 FENG Yanzhe / HUANG Dongping 21-13 / 21-13 Jafar HIDAYATULLAH / Aisyah Salsabila Putri PRANATA 82 41
Semi-final 79 JIANG Zhenbang / WEI Yaxin 21-16 / 21-16 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 15 34
Semi-final 42 FENG Yanzhe / HUANG Dongping 21-13 / 21-19 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 5 42
Final 42 FENG Yanzhe / HUANG Dongping 21-15 / 16-21 / 21-19 JIANG Zhenbang / WEI Yaxin 79 67

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 70 10 33.3% 2506 83.53 00:44:20 1.88 4 13.3%
MS 31 74 12 38.7% 2650 85.48 00:51:02 1.68 12 38.7%
WD 30 68 8 26.7% 2434 81.13 00:48:34 1.67 9 30.0%
WS 29 70 12 41.4% 2474 85.31 00:47:23 1.8 6 20.7%
XD 30 71 11 36.7% 2603 86.77 00:44:28 1.95 3 10.0%
Total 150 353 53 35.3% 12667 84.45 00:47:11 1.79 34 22.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 42 17 71.2%
Indonesia 39 28 58.2%
Malaysia 15 11 57.7%
Spain 5 4 55.6%
Japan 17 16 51.5%
England 1 1 50.0%
Thailand 7 8 46.7%
France 5 6 45.5%
Hong Kong 5 6 45.5%
Denmark 8 10 44.4%
Korea 6 8 42.9%
U.S.A. 4 6 40.0%
Chinese Taipei 9 14 39.1%
Netherlands 3 5 37.5%
India 10 19 34.5%
Canada 2 6 25.0%
Singapore 1 3 25.0%
Estonia 0 1 0.0%
Belgium 0 1 0.0%
Brazil 0 1 0.0%
Ireland 0 3 0.0%
Germany 0 5 0.0%

Category: