Hong Kong Open  

Tournament Name: YONEX-SUNRISE Hong Kong Open
Tournament Dates: 17/11/2015-22/11/2015
Location: Hong Kong, Kowloon
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong Mathias BOE / Carsten MOGENSEN
MS LEE Chong Wei TIAN Houwei
WD TIAN Qing / ZHAO Yunlei TANG Yuanting / YU Yang (F)
WS Carolina MARIN Nozomi OKUHARA
XD ZHANG Nan / ZHAO Yunlei LIU Cheng / BAO Yixin

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 94 CHAN Tsz Kit / LAW Cheuk Him 21-13 / 21-15 Watchara BURANAKUEA / Parinyawat THONGNUAM 207 26
Round 1 - CHUNG Yonny / LI Kuen Hon 21-10 / 21-6 Ali Ahmed EL KHATEEB / Abdelrahman KASHKAL 66 17
Round 1 131 Ruud BOSCH / Oliver LEYDON-DAVIS 21-18 / 19-21 / 21-13 CHANG Tak Ching / YEUNG Shing Choi 406 42
Round 1 348 CHAN Dick Long Cotter / HO Wai Lun 21-8 / 21-6 U Hang LEI / Kin Hei TAI - 16
Round 2 - CHUNG Yonny / LI Kuen Hon 21-19 / 10-21 / 21-19 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 63 30
Round 2 78 OR Chin Chung / TANG Chun Man 21-12 / 21-15 Ruud BOSCH / Oliver LEYDON-DAVIS 131 31
MD
Round 1 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-13 / 21-14 CAI Yun / LU Kai 28 42
Round 1 24 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-11 / 21-10 CHUNG Yonny / LI Kuen Hon - 24
Round 1 18 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-19 / 21-23 / 21-8 LIU Xiaolong / QIU Zihan 9 54
Round 1 41 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-12 / 23-21 CHAN Tsz Kit / LAW Cheuk Him 94 30
Round 1 11 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 16-21 / 22-20 / 21-11 HUANG Po Jui / TIEN Tzu Chieh 178 48
Round 1 15 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-18 / 21-11 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 43 30
Round 1 6 CHAI Biao / HONG Wei 21-17 / 21-10 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 7 35
Round 1 17 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-15 / 21-17 LIAO Min Chun / TSENG Min Hao 39 32
Round 1 10 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 22-20 / 21-19 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 16 38
Round 1 23 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 11-21 / 21-16 / 21-16 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 5 51
Round 1 22 Kenta KAZUNO / Kazushi YAMADA 23-21 / 21-18 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 20 36
Round 1 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-12 / 21-17 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 13 30
Round 1 8 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-14 / 21-10 CHAN Dick Long Cotter / HO Wai Lun 348 25
Round 1 78 OR Chin Chung / TANG Chun Man 21-16 / 21-19 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 12 30
Round 1 25 WANG Yilyu / ZHANG Wen 21-18 / 21-17 Thien How HOON / LIM Khim Wah 31 38
Round 1 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-17 / 21-16 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 19 34
Round 2 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-9 / 21-13 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 24 40
Round 2 18 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-15 / 21-15 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 41 28
Round 2 15 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 22-20 / 21-18 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 11 32
Round 2 6 CHAI Biao / HONG Wei 21-17 / 21-23 / 21-16 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 17 62
Round 2 10 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-19 / 18-21 / 21-15 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 23 48
Round 2 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-11 / 21-17 Kenta KAZUNO / Kazushi YAMADA 22 30
Round 2 8 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-19 / 21-17 OR Chin Chung / TANG Chun Man 78 35
Round 2 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-16 / 21-19 WANG Yilyu / ZHANG Wen 25 30
Quarter-final 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-16 / 21-11 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 18 38
Quarter-final 6 CHAI Biao / HONG Wei 21-15 / 21-12 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 15 34
Quarter-final 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 20-22 / 21-12 / 21-14 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 10 61
Quarter-final 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 22-20 / 21-19 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 8 34
Semi-final 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 22-24 / 21-11 / 30-28 CHAI Biao / HONG Wei 6 88
Semi-final 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 14-21 / 21-12 / 21-16 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 50
Final 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-7 / 18-21 / 21-18 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 4 70
MS (qual)
Round 1 254 Alistair CASEY 21-9 / 21-6 U Hang LEI 1638 21
Round 1 41 Kenichi TAGO 21-15 / 21-15 WANG Tzu Wei 38 33
Round 1 40 Jonatan CHRISTIE 21-7 / 21-10 LEE Chak Wai 1101 22
Round 1 59 Kenta NISHIMOTO 21-8 / 21-14 Abdelrahman KASHKAL 193 22
Round 1 49 Kazumasa SAKAI 21-14 / 21-13 CHAN Yan Kit 230 38
Round 1 236 Henrikho KHO WIBOWO 21-7 / 21-14 Ali Ahmed EL KHATEEB 148 20
Round 1 54 Anthony Sinisuka GINTING 14-21 / 21-9 / 21-12 Riichi TAKESHITA 105 58
Round 1 276 LEE Cheuk Yiu 21-15 / 21-17 TAM Chun Hei 394 34
Round 2 41 Kenichi TAGO 21-11 / 21-11 Alistair CASEY 254 29
Round 2 59 Kenta NISHIMOTO 21-17 / 21-14 Jonatan CHRISTIE 40 44
Round 2 49 Kazumasa SAKAI 21-9 / 21-9 Henrikho KHO WIBOWO 236 28
Round 2 54 Anthony Sinisuka GINTING 21-19 / 11-21 / 21-12 LEE Cheuk Yiu 276 58
MS
Round 1 1 CHEN Long 21-17 / 21-12 Ajay JAYARAM 24 40
Round 1 30 Boonsak PONSANA 21-12 / 21-12 Sho SASAKI 27 33
Round 1 6 LEE Chong Wei 21-16 / 21-15 Tommy SUGIARTO 12 40
Round 1 26 Marc ZWIEBLER 21-17 / 21-19 Brice LEVERDEZ 33 46
Round 1 3 LIN Dan 21-17 / 15-21 / 21-14 Ihsan Maulana MUSTOFA 44 67
Round 1 22 NG Ka Long Angus 21-14 / 21-17 HSU Jen Hao 20 36
Round 1 8 CHOU Tien Chen 21-19 / 10-21 / 22-20 WONG Wing Ki Vincent 21 69
Round 1 59 Kenta NISHIMOTO 21-15 / 18-21 / 21-6 PRANNOY H. S. 19 60
Round 1 29 LEE Dong Keun 21-13 / 15-21 / 21-10 Takuma UEDA 28 60
Round 1 49 Kazumasa SAKAI 21-17 / 21-10 Viktor AXELSEN 5 32
Round 1 54 Anthony Sinisuka GINTING 21-18 / 17-21 / 21-19 WEI Nan 14 61
Round 1 4 Kento MOMOTA 17-21 / 21-15 / 21-17 XUE Song 25 64
Round 1 9 SON Wan Ho 21-18 / 6-21 / 21-10 Kenichi TAGO 41 58
Round 1 10 TIAN Houwei 21-16 / 15-21 / 24-22 KIDAMBI Srikanth 7 73
Round 1 36 CHONG Wei Feng 21-17 / 12-21 / 21-15 HU Yun 13 59
Round 1 11 WANG Zhengming 21-15 / 21-19 Jan O JORGENSEN 2 37
Round 2 1 CHEN Long 19-21 / 21-8 / 21-13 Boonsak PONSANA 30 58
Round 2 6 LEE Chong Wei 21-12 / 21-12 Marc ZWIEBLER 26 38
Round 2 22 NG Ka Long Angus 21-8 / 21-18 LIN Dan 3 33
Round 2 8 CHOU Tien Chen 21-13 / 24-22 Kenta NISHIMOTO 59 47
Round 2 49 Kazumasa SAKAI 21-14 / 21-6 LEE Dong Keun 29 37
Round 2 54 Anthony Sinisuka GINTING 21-7 / 21-15 Kento MOMOTA 4 34
Round 2 10 TIAN Houwei 21-13 / 21-17 SON Wan Ho 9 47
Round 2 11 WANG Zhengming 21-12 / 21-14 CHONG Wei Feng 36 33
Quarter-final 6 LEE Chong Wei 13-21 / 21-19 / 21-15 CHEN Long 1 86
Quarter-final 22 NG Ka Long Angus 21-17 / 15-21 / 21-15 CHOU Tien Chen 8 61
Quarter-final 54 Anthony Sinisuka GINTING 21-14 / 21-14 Kazumasa SAKAI 49 37
Quarter-final 10 TIAN Houwei 21-15 / 21-11 WANG Zhengming 11 42
Semi-final 6 LEE Chong Wei 21-19 / 21-14 NG Ka Long Angus 22 45
Semi-final 10 TIAN Houwei 18-21 / 21-11 / 21-6 Anthony Sinisuka GINTING 54 59
Final 6 LEE Chong Wei 21-16 / 21-15 TIAN Houwei 10 49
WD (qual)
Round 1 179 CHEN Hsiao Huan / HUANG Mei Ching 21-13 / 16-21 / 21-15 FAN Ka Yan / WU Yi Ting - 42
Round 1 886 NG Tsz Yau / YEUNG Nga Ting 21-9 / 21-9 Doha HANY / Hadia HOSNY 71 18
WD
Round 1 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-14 / 21-4 CHAN Hung Yung / NG Wing Yung - 29
Round 1 58 TANG Jinhua / ZHONG Qianxin 22-20 / 12-21 / 22-20 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 35 67
Round 1 18 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-12 / 21-15 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 12 31
Round 1 11 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-14 / 16-21 / 21-13 CHAN Kaka Tsz Ka / YUEN Sin Ying 87 52
Round 1 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-12 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 20 36
Round 1 48 Gebby Ristiyani IMAWAN / Tiara Rosalia NURAIDAH 21-12 / 21-14 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 24 35
Round 1 5 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-10 / 21-5 Devi Tika PERMATASARI / Keshya Nurvita HANADIA 40 23
Round 1 15 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-8 / 19-21 / 21-8 CHEN Hsiao Huan / HUANG Mei Ching 179 52
Round 1 19 CHAE YuJung / KIM So Yeong 21-13 / 21-19 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 33 33
Round 1 598 TSANG Wing Chiu Avery / CHEUNG Ying Mei 5-3 Ret. Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 7 3
Round 1 28 Ayane KURIHARA / Naru SHINOYA 21-10 / 20-22 / 21-12 Suci Rizky ANDINI / Maretha Dea GIOVANI 41 63
Round 1 4 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-12 / 21-14 NG Tsz Yau / YEUNG Nga Ting 886 27
Round 1 8 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 9-21 / 21-10 / 21-17 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 39 43
Round 1 10 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-7 / 21-13 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 22 30
Round 1 64 TANG Yuanting / YU Yang (F) 21-11 / 21-12 CHIANG Kai Hsin / WU Fang Chien 55 23
Round 1 2 LUO Ying / LUO Yu 21-18 / 21-14 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 14 42
Round 2 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-23 / 21-10 / 21-12 TANG Jinhua / ZHONG Qianxin 58 69
Round 2 11 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 14-21 / 21-18 / 21-16 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 18 65
Round 2 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-14 / 21-13 Gebby Ristiyani IMAWAN / Tiara Rosalia NURAIDAH 48 34
Round 2 5 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-11 / 21-16 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 15 40
Round 2 19 CHAE YuJung / KIM So Yeong 21-11 / 21-6 TSANG Wing Chiu Avery / CHEUNG Ying Mei 598 24
Round 2 4 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-11 / 21-16 Ayane KURIHARA / Naru SHINOYA 28 43
Round 2 10 CHANG Ye Na / LEE So Hee 18-21 / 21-10 / 21-15 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 8 61
Round 2 64 TANG Yuanting / YU Yang (F) 22-20 / 21-16 LUO Ying / LUO Yu 2 45
Quarter-final 11 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 23-21 / 17-21 / 21-13 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 1 96
Quarter-final 5 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-15 / 21-23 / 21-11 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 3 70
Quarter-final 4 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 14-21 / 21-16 / 21-11 CHAE YuJung / KIM So Yeong 19 63
Quarter-final 64 TANG Yuanting / YU Yang (F) 22-20 / 17-21 / 21-16 CHANG Ye Na / LEE So Hee 10 66
Semi-final 5 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-16 / 21-15 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 11 47
Semi-final 64 TANG Yuanting / YU Yang (F) 22-20 / 21-11 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 4 43
Final 5 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-15 / 21-12 TANG Yuanting / YU Yang (F) 64 39
WS (qual)
Round 1 147 CHEN Hsiao Huan 21-4 / 21-10 CHAN Kit Lei - 18
Round 1 165 Veronika SOROKINA 21-8 / 21-7 Teng Iok U 279 16
Round 1 361 CHEUNG Ying Mei 21-9 / 21-17 Doha HANY 134 23
Round 2 445 TSANG Wing Chiu Avery 21-15 / 21-19 FAN Ka Yan - 38
Round 2 147 CHEN Hsiao Huan 21-16 / 21-13 NG Wing Yung 973 26
Round 2 - YEUNG Sum Yee 21-12 / 21-18 Veronika SOROKINA 165 31
Round 2 361 CHEUNG Ying Mei 21-15 / 17-21 / 21-13 WU Yi Ting - 48
WS
Round 1 1 Carolina MARIN 21-17 / 21-9 PUSARLA V. Sindhu 12 35
Round 1 10 Akane YAMAGUCHI 21-19 / 10-21 / 21-18 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 16 54
Round 1 24 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-19 / 17-21 / 21-12 Aya OHORI 51 52
Round 1 445 TSANG Wing Chiu Avery 21-9 / 21-13 Hadia HOSNY 86 20
Round 1 5 SUNG Ji Hyun 18-21 / 21-7 / 21-16 PAI Yu Po 28 64
Round 1 22 Maria Febe KUSUMASTUTI 13-21 / 21-7 / 21-16 Yui HASHIMOTO 18 58
Round 1 7 WANG Yihan 21-14 / 21-6 Michelle LI 14 34
Round 1 21 CHEUNG Ngan Yi 21-10 / 21-10 HSU Ya Ching 32 37
Round 1 147 CHEN Hsiao Huan 21-16 / 21-10 YEUNG Sum Yee - 27
Round 1 9 Nozomi OKUHARA 21-19 / 21-9 LI Xuerui 4 34
Round 1 38 Kaori IMABEPPU 21-16 / 21-12 Iris WANG 34 39
Round 1 3 TAI Tzu Ying 21-18 / 21-10 BAE Yeon Ju 13 32
Round 1 17 Minatsu MITANI 21-11 / 18-21 / 21-14 Lindaweni FANETRI 26 62
Round 1 8 Ratchanok INTANON 21-8 / 21-9 CHEUNG Ying Mei 361 26
Round 1 19 Sayaka SATO 21-15 / 21-13 Rong SCHAFER 36 34
Round 1 33 YIP Pui Yin 21-14 / 21-19 TEE Jing Yi 30 42
Round 2 1 Carolina MARIN 21-19 / 21-8 Akane YAMAGUCHI 10 46
Round 2 24 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-10 / 21-15 TSANG Wing Chiu Avery 445 31
Round 2 5 SUNG Ji Hyun 21-15 / 21-11 Maria Febe KUSUMASTUTI 22 33
Round 2 7 WANG Yihan 21-13 / 21-5 CHEUNG Ngan Yi 21 33
Round 2 9 Nozomi OKUHARA 21-6 / 21-6 CHEN Hsiao Huan 147 21
Round 2 3 TAI Tzu Ying 21-9 / 24-22 Kaori IMABEPPU 38 41
Round 2 8 Ratchanok INTANON 20-22 / 21-9 / 21-12 Minatsu MITANI 17 58
Round 2 19 Sayaka SATO 21-16 / 21-11 YIP Pui Yin 33 32
Quarter-final 1 Carolina MARIN 21-12 / 21-13 Porntip BURANAPRASERTSUK 24 35
Quarter-final 7 WANG Yihan 21-14 / 21-7 SUNG Ji Hyun 5 35
Quarter-final 9 Nozomi OKUHARA 21-13 / 21-13 TAI Tzu Ying 3 39
Quarter-final 8 Ratchanok INTANON 21-19 / 21-11 Sayaka SATO 19 43
Semi-final 1 Carolina MARIN 21-18 / 21-16 WANG Yihan 7 45
Semi-final 9 Nozomi OKUHARA 26-24 / 21-6 Ratchanok INTANON 8 45
Final 1 Carolina MARIN 21-17 / 18-21 / 22-20 Nozomi OKUHARA 9 85
XD (qual)
Round 1 278 LAW Cheuk Him / YUEN Sin Ying 19-21 / 21-16 / 21-16 LI Kuen Hon / YEUNG Nga Ting - 33
Round 1 297 Parinyawat THONGNUAM / Natcha SAENGCHOTE 17-21 / 21-16 / 21-19 CHUNG Yonny / NG Tsz Yau - 42
Round 1 191 OR Chin Chung / CHAN Kaka Tsz Ka 24-22 / 18-21 / 23-21 YEUNG Shing Choi / NG Wing Yung 1022 42
XD
Round 1 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-10 / 21-12 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 22 31
Round 1 13 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-10 / 21-13 Parinyawat THONGNUAM / Natcha SAENGCHOTE 297 22
Round 1 8 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-12 / 21-15 OR Chin Chung / CHAN Kaka Tsz Ka 191 24
Round 1 10 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-11 / 21-11 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 40 26
Round 1 5 XU Chen / MA Jin 21-14 / 21-8 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 16 26
Round 1 11 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-13 / 21-11 TSENG Min Hao / HUANG Mei Ching - 22
Round 1 73 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 17-21 / 21-18 / 21-16 LU Kai / HUANG Yaqiong 9 50
Round 1 35 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 21-18 / 21-19 Hsiao-Lin WU / HSIEH Pei Chen 82 27
Round 1 26 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-16 / 22-20 LEE Yong Dae / LEE So Hee 44 31
Round 1 6 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-18 / 18-21 / 21-11 Keigo SONODA / Naoko FUKUMAN 31 49
Round 1 27 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 21-8 / 21-9 Ali Ahmed EL KHATEEB / Doha HANY 88 19
Round 1 3 LIU Cheng / BAO Yixin 21-19 / 21-14 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 20 32
Round 1 29 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 21-11 / 21-18 LAW Cheuk Him / YUEN Sin Ying 278 20
Round 1 21 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 21-9 / 21-15 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 7 24
Round 1 108 TANG Chun Man / POON Lok Yan 21-15 / 21-15 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 17 26
Round 1 42 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 21-11 / 21-9 Abdelrahman KASHKAL / Hadia HOSNY 77 20
Round 2 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-19 / 19-21 / 21-11 Jacco ARENDS / Selena PIEK 13 51
Round 2 8 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-18 / 21-18 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 10 36
Round 2 5 XU Chen / MA Jin 21-14 / 21-11 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 11 37
Round 2 73 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21-10 / 21-15 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 35 26
Round 2 6 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 17-21 / 21-18 / 21-12 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 26 47
Round 2 3 LIU Cheng / BAO Yixin 21-15 / 21-14 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 27 28
Round 2 21 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 21-13 / 22-20 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 29 30
Round 2 42 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 21-17 / 21-14 TANG Chun Man / POON Lok Yan 108 32
Quarter-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 22-20 / 17-21 / 21-19 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 8 69
Quarter-final 73 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21-18 / 14-21 / 21-14 XU Chen / MA Jin 5 49
Quarter-final 3 LIU Cheng / BAO Yixin 21-8 / 21-18 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 6 32
Quarter-final 21 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 14-21 / 21-10 / 21-17 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 42 49
Semi-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 22-20 / 21-17 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 73 43
Semi-final 3 LIU Cheng / BAO Yixin 17-21 / 21-15 / 21-16 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 21 55
Final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-17 / 17-21 / 21-17 LIU Cheng / BAO Yixin 3 60
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 71 9 29.0% 2637 85.06 00:40:33 2.1 4 12.9%
MS 31 75 13 41.9% 2670 86.13 00:49:43 1.73 9 29.0%
WD 30 72 12 40.0% 2527 84.23 00:46:22 1.82 9 30.0%
WS 31 69 7 22.6% 2378 76.71 00:41:02 1.87 3 9.7%
XD 31 71 9 29.0% 2539 81.9 00:35:15 2.32 2 6.5%
Total 154 358 50 32.5% 12751 82.8 00:42:34 1.95 27 17.5%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 5 0 100.0%
China 38 17 69.1%
Malaysia 9 5 64.3%
Korea 26 16 61.9%
Indonesia 23 19 54.8%
Denmark 8 7 53.3%
Japan 29 26 52.7%
Netherlands 3 3 50.0%
Germany 1 1 50.0%
Scotland 1 1 50.0%
Kazakhstan 1 1 50.0%
Thailand 8 10 44.4%
Hong Kong 23 34 40.4%
Chinese Taipei 9 18 33.3%
Russia 1 2 33.3%
France 0 1 0.0%
England 0 1 0.0%
Canada 0 1 0.0%
New Zealand 0 2 0.0%
U.S.A. 0 3 0.0%
Macau 0 4 0.0%
India 0 5 0.0%
Egypt 0 8 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LEE Cheuk Yiu Anthony Sinisuka GINTING 16-21 / 21-10 / 22-20
2018 SON Wan Ho Kenta NISHIMOTO 14-21 / 21-17 / 21-13
2017 LEE Chong Wei CHEN Long 21-14 / 21-19
2016 NG Ka Long Angus Sameer VERMA 21-14 / 10-21 / 21-11
2015 LEE Chong Wei TIAN Houwei 21-16 / 21-15
2014 SON Wan Ho CHEN Long 21-19 / 21-16
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-13 / 21-9
2012 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-17
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-12 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-9
2009 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-13 / 13-21 / 21-16
2008 CHEN Jin LIN Dan 21-9 / 9-21 / 21-17
2007 LIN Dan LEE Chong Wei 9-21 / 21-15 / 21-15
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 8-21 / 21-16
2005 LIN Dan BAO Chunlai 15-4 / 15-6
2003 LIN Dan Boonsak PONSANA 15-4 / 9-15 / 15-8
2001 SHON Seung Mo Boonsak PONSANA 7-2 / 4-7 / 8-7
1999 CHEN Wei TAM Kai Chuen 15-12 / 15-4
1998 Budi SANTOSO CHEN Gang 15-10 / 15-10
1997 Peter Hoeg GADE Thomas STUER-LAURIDSEN 7-15 / 15-6 / 15-4
1996 PERMADI Fung SALIM 15-12 / 15-10
1995 Harijanto ARBI Allan BUDI KUSUMA 13-18 / 15-13 / 15-4
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-9 / 15-11
1993 Hermawan SUSANTO Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-4
1992 WU Wenkai Harijanto ARBI 15-4 / 15-13
1991 LIU Jun WU Wenkai 15-10 / 15-10
1989 WU Wenkai Kok Keong FOO 15-11 / 15-11