Swedish Open  

Tournament Name: VICTOR Swedish Open 2020
Tournament Dates: 16/01/2020-19/01/2020
Location: Sweden, Uppsala
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHIANG Chien-Wei / YE Hong Wei Daniel LUNDGAARD / Mathias THYRRI
MS Victor SVENDSEN Felix BURESTEDT
WD Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW Vimala HERIAU / Margot LAMBERT
WS Natsuki NIDAIRA Natsuki OIE
XD Yujiro NISHIKAWA / Saori OZAKI Mathias THYRRI / Mai SURROW

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - David BRANDT / Kristian HøHoldt KRÆMER 21-18 / 21-14 Nils IHSE / Oliver LAU - 23
Round 1 614 Simon SANDHOLM / Hannes SVENSSON 23-25 / 21-18 / 21-9 Emil JOHANSSON / Anton TJULIN - 42
Round 1 229 Magnus CHRISTENSEN / Fredrik KRISTENSEN 16-21 / 21-19 / 26-24 Jesper BORGSTEDT / Khai Quan YAP 431 50
Round 1 - Erik ANGERVALL / Mitchell MAYNARD 19-21 / 21-19 / 22-20 Jesper DE WAAL / Alexander SVENSSON 540 49
Round 2 - David BRANDT / Kristian HøHoldt KRÆMER 21-19 / 21-19 Simon SANDHOLM / Hannes SVENSSON 614 29
Round 2 229 Magnus CHRISTENSEN / Fredrik KRISTENSEN 21-10 / 21-9 Erik ANGERVALL / Mitchell MAYNARD - 26
MD
Round 1 176 Mikkel STOFFERSEN / Mads VESTERGAARD 30-29 / 21-18 Carl HARRBACKA / Melker Z-BEXELL 207 37
Round 1 141 Masato TAKANO / Katsuki TAMATE 21-17 / 21-15 Emil LAURITZEN / Mads MUURHOLM 97 34
Round 1 248 Anton MONNBERG / Jesper PAUL 21-14 / 21-17 Gianmarco BAILETTI / David SALUTT 214 28
Round 1 192 Kelvin HO / Pak Yu NG 9-21 / 21-14 / 21-12 Torjus FLAATTEN / Vegard RIKHEIM 191 35
Round 1 120 CHIANG Chien-Wei / YE Hong Wei 21-15 / 21-18 Rasmus ESPERSEN / Emil HYBEL 253 28
Round 1 451 Yujiro NISHIKAWA / Tadayuki URAI 18-21 / 21-13 / 21-19 Samy CORVEE / William VILLEGER 125 47
Round 1 - Rasmus KÆSELER / Mads THØGERSEN 21-19 / 21-19 Anton KAISTI / Oskari LARKIMO 148 26
Round 1 149 WEI Chun Wei / WU Guan Xun W.O. Mads Pieler KOLDING / Carsten MOGENSEN 143 0
Round 2 176 Mikkel STOFFERSEN / Mads VESTERGAARD 21-14 / 21-19 David Bjarni BJORNSSON / Kristofer Darri FINNSSON 296 22
Round 2 141 Masato TAKANO / Katsuki TAMATE 21-18 / 21-10 Magnus CHRISTENSEN / Fredrik KRISTENSEN 229 32
Round 2 80 Daniel LUNDGAARD / Mathias THYRRI 21-11 / 21-12 Anton MONNBERG / Jesper PAUL 248 24
Round 2 149 WEI Chun Wei / WU Guan Xun 21-11 / 21-15 Kristjan KALJURAND / Raul KÄSNER 203 22
Round 2 192 Kelvin HO / Pak Yu NG 21-14 / 21-19 Giovanni GRECO / Kevin STROBL 146 25
Round 2 120 CHIANG Chien-Wei / YE Hong Wei 21-11 / 22-20 Jonas BALDURSSON / Daniel JOHANNESSON 307 19
Round 2 451 Yujiro NISHIKAWA / Tadayuki URAI 21-17 / 23-21 David BRANDT / Kristian HøHoldt KRÆMER - 32
Round 2 - Rasmus KÆSELER / Mads THØGERSEN 21-16 / 21-12 Sturla Flaten JORGENSEN / Carl Christian MORK 188 24
Quarter-final 141 Masato TAKANO / Katsuki TAMATE 21-13 / 21-18 Mikkel STOFFERSEN / Mads VESTERGAARD 176 31
Quarter-final 80 Daniel LUNDGAARD / Mathias THYRRI 21-19 / 21-18 WEI Chun Wei / WU Guan Xun 149 33
Quarter-final 120 CHIANG Chien-Wei / YE Hong Wei 21-18 / 21-11 Kelvin HO / Pak Yu NG 192 20
Quarter-final 451 Yujiro NISHIKAWA / Tadayuki URAI 21-18 / 21-16 Rasmus KÆSELER / Mads THØGERSEN - 25
Semi-final 80 Daniel LUNDGAARD / Mathias THYRRI 21-19 / 14-21 / 22-20 Masato TAKANO / Katsuki TAMATE 141 56
Semi-final 120 CHIANG Chien-Wei / YE Hong Wei 26-24 / 28-26 Yujiro NISHIKAWA / Tadayuki URAI 451 39
Final 120 CHIANG Chien-Wei / YE Hong Wei W.O. Daniel LUNDGAARD / Mathias THYRRI 80 0
MS (qual)
Round 1 1769 Emil JOHANSSON 21-11 / 14-21 / 21-16 Anton TJULIN 1411 46
Round 1 521 Jakob GODT 21-12 / 14-21 / 21-14 Jesper BORGSTEDT - 44
Round 1 234 Joonas KORHONEN 21-14 / 19-21 / 21-10 Jacob SCHUELER 296 48
Round 1 959 Rasmus KÆSELER 10-11 Ret. Albin Carl HJELM 272 9
Round 1 349 SU Li Yang 21-7 / 21-13 Mads THØGERSEN 227 24
Round 1 502 Jonas JÆGER 16-21 / 21-9 / 21-15 Filip KARLBORG - 47
Round 1 251 David KIM 21-7 / 21-5 Jonas BALDURSSON 1416 19
Round 1 347 Bruno CARVALHO 21-12 / 21-14 Alexander SVENSSON 1228 24
Round 1 - Fathurrahman FAUZI 21-18 / 21-13 Siddhesh HUDEKAR 1289 29
Round 1 576 Khai Quan YAP 21-5 / 21-16 Markus BARTH 370 24
Round 1 331 Valentin SINGER 21-11 / 21-13 Peter Roenn STENSAETH 255 27
Round 1 262 Andy TSAI 21-13 / 21-11 Sander DE DECKER 863 27
Round 1 445 Jesper PAUL 21-14 / 21-17 Max GOTFREDSEN 1930 22
Round 1 1032 Alexander RYDSTROM 21-7 / 21-3 Raymond WEBSTER 954 18
Round 1 282 Talar LAA 17-21 / 21-13 / 21-12 Adrian LEVIN 1282 43
Round 1 1400 Marcus BOMAN 21-11 / 23-21 Orestis PISSIS 1502 25
Round 1 352 Adnan EBRAHIM 15-21 / 21-15 / 21-16 Mathias PEDERSEN 1412 48
Round 1 421 SøRen HALD 21-9 / 21-18 Oswald FUNG 256 33
Round 1 852 Ludvig Petre OLSSON 21-8 / 21-4 Mattias XU 520 24
Round 1 222 YU Sheng Po 21-16 / 21-15 Justus KILPI 671 25
Round 1 269 Sebastian BUGTRUP 2-1 Ret. Richard KUHL 396 1
Round 1 229 Samuel HSIAO 21-18 / 21-14 TANG Kaifeng 298 40
Round 1 409 Magnus KLINGGAARD 21-8 / 21-9 Ragnar SEPP 1047 26
Round 1 - Mitchell MAYNARD 21-16 / 19-21 / 21-9 Camilo BORST 378 43
Round 1 1273 Simon SANDHOLM 21-8 / 21-9 Bilal ELHARAB 732 24
Round 1 260 Magnus JOHANNESEN 19-21 / 21-16 / 22-20 Shaun EKENGREN 471 55
Round 1 312 Vegard RIKHEIM 21-12 / 21-12 Jesper DE WAAL 1399 27
Round 1 507 Henri HURSKAINEN 21-13 / 21-12 Gustav BJORKLER - 27
Round 1 468 Axel Henrik PARKHØI 23-21 / 21-8 Oscar REUTERHALL - 25
Round 1 243 Martin BUNDGAARD 21-11 / 21-8 Daniel JOHANNESSON 1036 21
Round 1 386 Mikkel ENGHØJ 21-16 / 21-13 Ethan ROSE 509 28
Round 1 602 Torjus FLAATTEN W.O. Antonis ADAMOU 1930 0
Round 2 521 Jakob GODT 26-24 / 21-13 Emil JOHANSSON 1769 34
Round 2 234 Joonas KORHONEN 15-21 / 21-18 / 21-16 Rasmus KÆSELER 959 56
Round 2 349 SU Li Yang 21-11 / 21-17 Jonas JÆGER 502 29
Round 2 251 David KIM 21-11 / 21-16 Bruno CARVALHO 347 36
Round 2 - Fathurrahman FAUZI 21-17 / 21-12 Khai Quan YAP 576 29
Round 2 262 Andy TSAI 21-16 / 19-21 / 21-7 Valentin SINGER 331 49
Round 2 445 Jesper PAUL 21-16 / 21-13 Alexander RYDSTROM 1032 28
Round 2 282 Talar LAA 21-11 / 21-15 Marcus BOMAN 1400 26
Round 2 421 SøRen HALD 21-11 / 21-13 Adnan EBRAHIM 352 25
Round 2 222 YU Sheng Po 21-18 / 21-19 Ludvig Petre OLSSON 852 34
Round 2 229 Samuel HSIAO 16-21 / 22-20 / 21-15 Sebastian BUGTRUP 269 60
Round 2 409 Magnus KLINGGAARD 21-13 / 21-13 Mitchell MAYNARD - 24
Round 2 260 Magnus JOHANNESEN 21-17 / 19-21 / 21-10 Simon SANDHOLM 1273 47
Round 2 507 Henri HURSKAINEN 21-13 / 17-21 / 21-18 Vegard RIKHEIM 312 50
Round 2 243 Martin BUNDGAARD 21-15 / 21-12 Axel Henrik PARKHØI 468 28
Round 2 602 Torjus FLAATTEN 21-17 / 14-21 / 21-17 Mikkel ENGHØJ 386 47
Round 3 521 Jakob GODT 21-18 / 11-21 / 21-15 Joonas KORHONEN 234 50
Round 3 349 SU Li Yang 16-21 / 21-17 / 21-17 David KIM 251 63
Round 3 262 Andy TSAI 21-17 / 9-21 / 21-10 Fathurrahman FAUZI - 42
Round 3 282 Talar LAA 21-15 / 21-15 Jesper PAUL 445 29
Round 3 222 YU Sheng Po 21-17 / 14-21 / 22-20 SøRen HALD 421 61
Round 3 409 Magnus KLINGGAARD 16-21 / 21-19 / 21-19 Samuel HSIAO 229 58
Round 3 260 Magnus JOHANNESEN 21-18 / 21-15 Henri HURSKAINEN 507 32
Round 3 243 Martin BUNDGAARD 21-8 / 21-17 Torjus FLAATTEN 602 29
MS
Round 1 282 Talar LAA 21-11 / 21-14 Jonathan DOLAN 211 31
Round 1 130 Arnaud MERKLE 15-21 / 21-17 / 21-13 Sam PARSONS 160 51
Round 1 100 Hashiru SHIMONO 21-9 / 21-7 Magnus KLINGGAARD 409 24
Round 1 127 Takuma OBAYASHI 21-13 / 17-21 / 21-19 YU Sheng Po 222 62
Round 1 71 Victor SVENDSEN 21-18 / 21-10 Max WEISSKIRCHEN 131 30
Round 1 260 Magnus JOHANNESEN 21-13 / 21-14 Anuoluwapo Juwon OPEYORI 109 32
Round 1 90 Kalle KOLJONEN 18-21 / 21-14 / 21-13 Mads CHRISTOPHERSEN 123 49
Round 1 171 Anthony JOE 21-13 / 21-8 Iikka HEINO 173 25
Round 1 104 Gergely KRAUSZ 21-19 / 21-13 Fabio CAPONIO 152 38
Round 1 93 Eetu HEINO 13-21 / 21-15 / 21-12 Harsheel DANI 146 46
Round 1 202 Dimitar YANAKIEV 21-11 / 21-11 Jakob GODT 521 28
Round 1 178 Aram MAHMOUD 21-14 / 21-12 Luís Enrique PEÑALVER 82 27
Round 1 243 Martin BUNDGAARD 15-21 / 21-16 / 21-17 Ivan RUSEV 204 63
Round 1 88 Minoru KOGA 16-21 / 21-17 / 21-16 SU Li Yang 349 67
Round 1 262 Andy TSAI 21-7 / 21-9 Pit Seng LOW 191 22
Round 1 58 Felix BURESTEDT 18-21 / 21-12 / 21-16 Jacob NILSSON 188 66
Round 2 130 Arnaud MERKLE 21-11 / 21-8 Talar LAA 282 27
Round 2 100 Hashiru SHIMONO 21-9 / 23-21 Takuma OBAYASHI 127 40
Round 2 71 Victor SVENDSEN 26-24 / 22-20 Magnus JOHANNESEN 260 42
Round 2 90 Kalle KOLJONEN 21-6 / 21-11 Anthony JOE 171 25
Round 2 93 Eetu HEINO 21-19 / 21-13 Gergely KRAUSZ 104 29
Round 2 202 Dimitar YANAKIEV 21-10 / 21-13 Aram MAHMOUD 178 28
Round 2 88 Minoru KOGA 21-18 / 21-14 Martin BUNDGAARD 243 36
Round 2 58 Felix BURESTEDT 21-16 / 21-13 Andy TSAI 262 37
Quarter-final 100 Hashiru SHIMONO 18-21 / 25-23 / 21-11 Arnaud MERKLE 130 69
Quarter-final 71 Victor SVENDSEN 21-7 / 21-14 Kalle KOLJONEN 90 25
Quarter-final 93 Eetu HEINO 17-21 / 21-14 / 21-16 Dimitar YANAKIEV 202 59
Quarter-final 58 Felix BURESTEDT 21-17 / 21-14 Minoru KOGA 88 39
Semi-final 71 Victor SVENDSEN 7-21 / 21-14 / 21-17 Hashiru SHIMONO 100 49
Semi-final 58 Felix BURESTEDT 21-18 / 21-17 Eetu HEINO 93 39
Final 71 Victor SVENDSEN 18-8 Ret. Felix BURESTEDT 58 11
WD (qual)
Round 1 518 Berfin ASLAN / Malena NORRMAN 18-21 / 21-16 / 21-10 Anne FUGLSANG / Frederikke TOFT 643 35
Round 1 425 Hanna KARKAUS / Nella SIILASMAA 21-17 / 21-13 Ella HELLMAN / Alice LINDHE - 24
Round 1 878 Elisabeth TRAN / Amalie VESTMAR 21-11 / 19-21 / 21-18 Cecilia NÄRFORS / Emma SUNDLING - 36
Round 1 409 LIN Chih-Chun / WU Meng Chen 19-21 / 21-13 / 21-14 Emilie HAMANG / Miranda JOHANSSON 643 36
Round 2 518 Berfin ASLAN / Malena NORRMAN 21-12 / 21-10 Hanna KARKAUS / Nella SIILASMAA 425 20
Round 2 409 LIN Chih-Chun / WU Meng Chen 21-9 / 21-8 Elisabeth TRAN / Amalie VESTMAR 878 20
WD
Round 1 - Klara JOHANSSON / Cecilia WANG 21-19 / 21-12 Emilie MELGAARD / Sarah Frederikke VISHART 399 26
Round 1 643 Isabelle GRAFSUND / Thyra HULTMAN 21-14 / 21-16 Sigridur ARNADOTTIR / Arna Karen JOHANNSDOTTIR 633 28
Round 1 301 Claudia PAREDES / Marie Louise STEFFENSEN 24-22 / 21-16 Sharone BAUER / Juliette MOINARD 121 34
Round 1 88 Maryna ILYINSKAYA / Yelyzaveta ZHARKA 15-21 / 21-11 / 21-14 Berfin ASLAN / Malena NORRMAN 518 45
Round 1 209 Anastasiia BOIARUN / Alena IAKOVLEVA 21-16 / 21-17 Aline MÜLLER / Jenjira STADELMANN 186 26
Round 1 256 Lisa KRAMER / Sofie LøTh TOPP 21-15 / 21-16 Emelie BORGSTEDT / Behnaz PIRZAMANBEIN 408 28
Round 1 409 LIN Chih-Chun / WU Meng Chen 21-9 / 21-10 Marie CHRISTENSEN / Solvår flåten JØRGENSEN - 20
Round 1 87 Christine BUSCH / Amalie SCHULZ 21-12 / 21-12 Paula LOPEZ / Lorena USLE 624 24
Round 2 39 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON 21-12 / 21-14 Klara JOHANSSON / Cecilia WANG - 25
Round 2 148 Natasja P. ANTHONISEN / Clara GRAVERSEN 21-13 / 21-18 Isabelle GRAFSUND / Thyra HULTMAN 643 26
Round 2 69 Nadia FANKHAUSER / Iris TABELING 21-9 / 21-19 Claudia PAREDES / Marie Louise STEFFENSEN 301 26
Round 2 77 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 21-13 / 21-13 Maryna ILYINSKAYA / Yelyzaveta ZHARKA 88 30
Round 2 209 Anastasiia BOIARUN / Alena IAKOVLEVA 12-21 / 21-16 / 21-19 Frederikke LUND / Signe SCHULZ 184 46
Round 2 67 Vimala HERIAU / Margot LAMBERT 21-15 / 21-10 Lisa KRAMER / Sofie LøTh TOPP 256 25
Round 2 305 Rena MIYAURA / Saori OZAKI 21-10 / 21-11 LIN Chih-Chun / WU Meng Chen 409 21
Round 2 68 Clara NISTAD / Moa SJOO 21-10 / 21-17 Christine BUSCH / Amalie SCHULZ 87 29
Quarter-final 39 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON 21-14 / 21-18 Natasja P. ANTHONISEN / Clara GRAVERSEN 148 33
Quarter-final 77 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 21-11 / 21-15 Nadia FANKHAUSER / Iris TABELING 69 32
Quarter-final 67 Vimala HERIAU / Margot LAMBERT 21-16 / 21-14 Anastasiia BOIARUN / Alena IAKOVLEVA 209 27
Quarter-final 68 Clara NISTAD / Moa SJOO 21-19 / 12-21 / 21-18 Rena MIYAURA / Saori OZAKI 305 47
Semi-final 77 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 21-17 / 21-8 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON 39 33
Semi-final 67 Vimala HERIAU / Margot LAMBERT 16-21 / 23-21 / 21-11 Clara NISTAD / Moa SJOO 68 57
Final 77 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 22-20 / 22-20 Vimala HERIAU / Margot LAMBERT 67 45
WS (qual)
Round 1 392 Edith URELL 21-7 / 21-5 Kajsa FANTENBERG NIKLASSON - 17
Round 1 278 Anne FUGLSANG 22-20 / 21-18 Hanna KARKAUS 466 24
Round 1 262 Anna BYGUM 19-21 / 21-13 / 21-18 Nella SIILASMAA 332 42
Round 1 451 Frida LINDSTROM 21-13 / 21-16 Thea GEIL 957 23
Round 1 178 Moto HAYASHI 21-16 / 21-14 Frederikke LUND 280 33
Round 1 909 Frederikke TOFT 21-17 / 21-14 Ioanna PISSI 957 22
Round 1 276 Michelle TING 21-17 / 21-9 Elisa WIBORG 258 24
Round 1 228 Riko GUNJI 21-9 / 21-13 Emilie MELGAARD 744 22
Round 1 688 Sarah Frederikke VISHART 21-18 / 21-18 Isabelle GRAFSUND 750 23
Round 1 267 Emilie HAMANG 21-12 / 21-16 Emily BEACH 214 26
Round 1 574 Ann-Sofie Husher RUUS 23-21 / 21-18 Annie SJOQVIST 1034 29
Round 1 358 Anna MIKHALKOVA 18-21 / 22-20 / 21-17 Laura FløJ THOMSEN 1048 41
Round 1 379 Ulyana ZAKHARAVA 21-8 / 21-9 Sigridur ARNADOTTIR 706 20
Round 1 307 Sara BOYLE 21-15 / 21-18 Elisabeth TRAN 1159 23
Round 1 418 Amy TAN 21-9 / 21-11 Toni WOODS 291 23
Round 1 1030 Sofie LøTh TOPP 21-13 / 21-12 Alice LINDHE 1132 24
Round 2 392 Edith URELL 16-21 / 21-16 / 21-11 Anne FUGLSANG 278 42
Round 2 262 Anna BYGUM 21-13 / 21-16 Frida LINDSTROM 451 23
Round 2 178 Moto HAYASHI 21-3 / 21-9 Frederikke TOFT 909 17
Round 2 228 Riko GUNJI 21-9 / 21-11 Michelle TING 276 20
Round 2 688 Sarah Frederikke VISHART 17-21 / 21-17 / 21-18 Emilie HAMANG 267 39
Round 2 574 Ann-Sofie Husher RUUS 21-10 / 22-20 Anna MIKHALKOVA 358 24
Round 2 307 Sara BOYLE 21-19 / 21-18 Ulyana ZAKHARAVA 379 29
Round 2 418 Amy TAN 21-19 / 21-11 Sofie LøTh TOPP 1030 25
WS
Round 1 49 Julie Dawall JAKOBSEN 21-10 / 21-10 Ashwathi PILLAI 146 29
Round 1 83 Natsuki OIE 21-8 / 21-14 Edith URELL 392 33
Round 1 182 Getter SAAR 21-14 / 21-8 Anna BYGUM 262 21
Round 1 64 Natalia PERMINOVA 21-10 / 21-12 Ann-Sofie Husher RUUS 574 25
Round 1 134 Yaelle HOYAUX 21-16 / 21-18 Louisa MA 96 33
Round 1 103 Yue Yann Jaslyn HOOI 21-13 / 21-16 Iben BERGSTEIN 180 29
Round 1 228 Riko GUNJI 21-9 / 15-21 / 21-11 Tereza ŠVÁBÍKOVÁ 135 38
Round 1 178 Moto HAYASHI 21-8 / 21-5 Sarah Frederikke VISHART 688 17
Round 1 80 Mariya MITSOVA 21-19 / 21-16 Jenjira STADELMANN 147 31
Round 1 93 Marie BATOMENE 21-14 / 21-17 Prashi JOSHI 141 35
Round 1 67 Crystal PAN 21-18 / 21-12 Rebecca KUHL 143 33
Round 1 95 Irina Amalie ANDERSEN 19-21 / 21-15 / 21-12 Laura SAROSI 90 55
Round 1 66 Natsuki NIDAIRA 21-13 / 21-15 Maryna ILYINSKAYA 190 33
Round 1 94 Haramara GAITAN 16-21 / 21-19 / 21-7 Wiktoria DABCZYNSKA 128 45
Round 1 196 Amalie SCHULZ 21-14 / 21-16 Sara BOYLE 307 24
Round 1 418 Amy TAN W.O. Linda ZETCHIRI 85 0
Round 2 83 Natsuki OIE 18-21 / 21-16 / 21-16 Julie Dawall JAKOBSEN 49 56
Round 2 418 Amy TAN 22-20 / 21-16 Getter SAAR 182 29
Round 2 64 Natalia PERMINOVA 21-19 / 21-14 Yaelle HOYAUX 134 36
Round 2 228 Riko GUNJI 18-21 / 21-16 / 21-18 Yue Yann Jaslyn HOOI 103 67
Round 2 178 Moto HAYASHI 21-8 / 21-15 Mariya MITSOVA 80 27
Round 2 67 Crystal PAN 21-17 / 21-14 Marie BATOMENE 93 31
Round 2 66 Natsuki NIDAIRA 23-21 / 21-9 Irina Amalie ANDERSEN 95 40
Round 2 196 Amalie SCHULZ 21-7 / 21-15 Haramara GAITAN 94 20
Quarter-final 83 Natsuki OIE 21-13 / 21-7 Amy TAN 418 30
Quarter-final 228 Riko GUNJI 21-14 / 21-14 Natalia PERMINOVA 64 30
Quarter-final 178 Moto HAYASHI 21-16 / 21-5 Crystal PAN 67 25
Quarter-final 66 Natsuki NIDAIRA 21-11 / 21-18 Amalie SCHULZ 196 32
Semi-final 83 Natsuki OIE 21-10 / 21-18 Riko GUNJI 228 36
Semi-final 66 Natsuki NIDAIRA 21-18 / 21-8 Moto HAYASHI 178 32
Final 66 Natsuki NIDAIRA 21-19 / 21-8 Natsuki OIE 83 39
XD (qual)
Round 1 740 Nils IHSE / Emelie BORGSTEDT 21-14 / 21-18 Theodor HYLANDER / Thyra HULTMAN - 21
Round 1 1030 Mads VESTERGAARD / Natasja P. ANTHONISEN 19-21 / 21-15 / 21-15 CHIANG Chien-Wei / LIN Chih-Chun 621 38
Round 1 - Melker Z-BEXELL / Cecilia WANG 21-18 / 21-8 Mathias PEDERSEN / Amalie VESTMAR - 21
Round 1 780 Kristofer Darri FINNSSON / Arna Karen JOHANNSDOTTIR 21-15 / 21-8 Orestis PISSIS / Ioanna PISSI 1056 22
Round 1 1464 Samy CORVEE / Margot LAMBERT 21-16 / 21-13 Sturla Flaten JORGENSEN / Marie CHRISTENSEN 736 25
Round 1 1099 Carl HARRBACKA / Tilda SJOO 14-21 / 21-15 / 21-14 Kristian HøHoldt KRÆMER / Amalie Cecilie KUDSK 1438 49
Round 1 780 WU Guan Xun / WU Meng Chen 20-22 / 21-18 / 21-13 Erik ANGERVALL / Nathalie WANG - 36
Round 1 - Fathurrahman FAUZI / Malena NORRMAN W.O. Kenji LOVANG / Juliette MOINARD 765 0
Round 2 1030 Mads VESTERGAARD / Natasja P. ANTHONISEN 21-8 / 21-18 Nils IHSE / Emelie BORGSTEDT 740 19
Round 2 - Melker Z-BEXELL / Cecilia WANG 23-21 / 21-14 Kristofer Darri FINNSSON / Arna Karen JOHANNSDOTTIR 780 22
Round 2 1099 Carl HARRBACKA / Tilda SJOO 22-20 / 21-17 Samy CORVEE / Margot LAMBERT 1464 33
Round 2 - Fathurrahman FAUZI / Malena NORRMAN 21-18 / 21-14 WU Guan Xun / WU Meng Chen 780 22
XD
Round 1 477 Jacob HOUGAARD / Anne FUGLSANG 21-15 / 19-21 / 21-17 Carl Christian MORK / Solvår flåten JØRGENSEN 174 36
Round 1 183 Mads Emil CHRISTENSEN / Emma KARLSSON 21-9 / 16-21 / 21-15 Rasmus ESPERSEN / Christine BUSCH 126 48
Round 1 121 Mathias THYRRI / Mai SURROW 21-11 / 22-20 Fathurrahman FAUZI / Malena NORRMAN - 25
Round 1 304 Lev BARINOV / Anastasiia BOIARUN 20-22 / 21-18 / 26-24 Oliver LAU / Ann-Sofie Husher RUUS 369 46
Round 1 142 Yujiro NISHIKAWA / Saori OZAKI 21-11 / 21-15 Carl HARRBACKA / Tilda SJOO 1099 28
Round 1 - Melker Z-BEXELL / Cecilia WANG 21-11 / 21-10 David BRANDT / Sofie NYVANG - 20
Round 1 1030 Mads VESTERGAARD / Natasja P. ANTHONISEN 21-8 / 21-17 Daniel JOHANNESSON / Sigridur ARNADOTTIR 380 19
Round 1 109 Emil HYBEL / Johanna MAGNUSSON 21-17 / 21-6 Daniel LUNDGAARD / Julie FINNE-IPSEN 247 27
Round 2 79 Tadayuki URAI / Rena MIYAURA 21-17 / 21-14 Jacob HOUGAARD / Anne FUGLSANG 477 22
Round 2 183 Mads Emil CHRISTENSEN / Emma KARLSSON 21-12 / 21-15 Hannes SVENSSON / Berfin ASLAN 780 26
Round 2 121 Mathias THYRRI / Mai SURROW 21-14 / 21-14 Fabien DELRUE / Vimala HERIAU 89 27
Round 2 1099 YU Sheng Po / HSIEH Hsin Yu 11-21 / 22-20 / 21-12 Lev BARINOV / Anastasiia BOIARUN 304 47
Round 2 142 Yujiro NISHIKAWA / Saori OZAKI 21-11 / 21-14 Mads MUURHOLM / Clara GRAVERSEN 555 26
Round 2 107 Emil LAURITZEN / Iben BERGSTEIN 21-19 / 21-16 Melker Z-BEXELL / Cecilia WANG - 26
Round 2 490 Sebastian BUGTRUP / Ditte SØBY 21-10 / 19-21 / 21-11 Mads VESTERGAARD / Natasja P. ANTHONISEN 1030 36
Round 2 91 William VILLEGER / Sharone BAUER 21-16 / 21-17 Emil HYBEL / Johanna MAGNUSSON 109 28
Quarter-final 79 Tadayuki URAI / Rena MIYAURA 21-18 / 21-16 Mads Emil CHRISTENSEN / Emma KARLSSON 183 31
Quarter-final 121 Mathias THYRRI / Mai SURROW 21-10 / 21-9 YU Sheng Po / HSIEH Hsin Yu 1099 22
Quarter-final 142 Yujiro NISHIKAWA / Saori OZAKI 21-13 / 21-10 Emil LAURITZEN / Iben BERGSTEIN 107 27
Quarter-final 91 William VILLEGER / Sharone BAUER 17-21 / 21-19 / 21-15 Sebastian BUGTRUP / Ditte SØBY 490 46
Semi-final 121 Mathias THYRRI / Mai SURROW 21-17 / 21-18 Tadayuki URAI / Rena MIYAURA 79 30
Semi-final 142 Yujiro NISHIKAWA / Saori OZAKI 21-17 / 21-15 William VILLEGER / Sharone BAUER 91 30
Final 142 Yujiro NISHIKAWA / Saori OZAKI 21-17 / 21-11 Mathias THYRRI / Mai SURROW 121 31
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 21 45 3 14.3% 1710 81.43 00:30:26 2.68 0 0.0%
MS 30 70 10 33.3% 2467 82.23 00:40:10 2.05 5 16.7%
WD 23 50 4 17.4% 1784 77.57 00:31:52 2.43 0 0.0%
WS 30 65 5 16.7% 2263 75.43 00:33:42 2.24 1 3.3%
XD 23 52 6 26.1% 1863 81 00:30:37 2.65 0 0.0%
Total 127 282 28 22.1% 10087 79.43 00:33:48 2.35 6 4.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 39 10 79.6%
Chinese Taipei 16 7 69.6%
Netherlands 4 2 66.7%
U.S.A. 2 1 66.7%
Russia 5 3 62.5%
Indonesia 3 2 60.0%
Denmark 72 56 56.2%
France 11 10 52.4%
Finland 11 11 50.0%
India 4 4 50.0%
Bulgaria 3 3 50.0%
Ireland 2 2 50.0%
Great Britain 2 2 50.0%
Portugal 1 1 50.0%
Bahrain 1 1 50.0%
Belarus 1 1 50.0%
Malaysia 1 1 50.0%
Singapore 1 1 50.0%
Mexico 1 1 50.0%
Sweden 35 51 40.7%
Germany 2 3 40.0%
Ukraine 2 3 40.0%
Hungary 1 2 33.3%
Norway 5 14 26.3%
Estonia 1 3 25.0%
1

Category: