Korea Open  

Tournament Name: NOONNOPPI KOREA OPEN 2005
Tournament Dates: 25/01/2005-30/01/2005
Location: Korea, Incheon City
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA
MS Peter Hoeg GADE Kenneth JONASSEN
WD LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won Gail EMMS / Donna KELLOGG
WS JUN Jae Youn WANG Chen
XD LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Quarter-final - HAN Tae II / KWON Yi Goo 15-8 / 15-9 CHO Gun Woo / JANG Seung Hoon - 0
Semi-final - CHOI Yong Hyun / LEE Chan Young 15-8 / 15-9 JANG Sung Ho / LEE Jung Hwan - 0
Semi-final - HAN Tae II / KWON Yi Goo 15-5 / 15-5 SON Wan Ho / SONG Chang Yeop - 0
Semi-final - JUNG Hoon Min / KIM Dong Hun W.O. Ibrahim ANYASS / Mohammed ZIBLIM - 0
Semi-final - James EUNSON / Ethan HAGGO W.O. Rahatbek BAKALOV / Nurbek MAMASHEV - 0
Final - HAN Tae II / KWON Yi Goo 15-17 / 17-14 / 15-9 CHOI Yong Hyun / LEE Chan Young - 0
Final - JUNG Hoon Min / KIM Dong Hun 15-1 / 15-1 James EUNSON / Ethan HAGGO - 0
MD
Round 1 (60*) CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin 15-8 / 15-11 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Teik Chai GAN (93*) 0
Round 1 (22*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 17-16 / 15-6 Simon ARCHER / Anthony CLARK (53*) 0
Round 1 - JEON Jun Bum / JUNG Jung Young 10-15 / 15-8 / 15-5 Khan bob MALAYTHONG / Raju RAI (62*) 0
Round 1 (13*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 15-1 / 15-1 Stephen LEE / Jayson URLICH - 0
Round 1 (24*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 15-11 / 15-4 Sho SASAKI / Shoji SATO (56*) 0
Round 1 - HA Tae Kwon / YIM Bang Eun 15-10 / 15-7 SHEN Ye / ZHANG Wei - 0
Round 1 (32*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 17-15 / 15-7 Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (14*) 0
Round 1 (16*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 15-5 / 15-2 Mathew FOGARTY / Dean SCHOPPE (169*) 0
Round 1 (8*) Thomas LAYBOURN / Peter BUUR STEFFENSEN 15-7 / 17-14 HWANG Ji Man / YOO Yeon Seong - 0
Round 1 - KIM Dae Sung / KIM Sang Soo 15-7 / 15-4 HAN Tae II / KWON Yi Goo - 0
Round 1 (72*) GUO Zhendong / XIE Zhongbo 15-11 / 15-5 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (17*) 0
Round 1 - Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 15-7 / 15-5 JUNG Hoon Min / KIM Dong Hun - 0
Round 1 - HAN Sang Hoon / LEE Yong Dae W.O. Oibek IBRAGIMOV / Aslan KOCHKONBAEV - 0
Round 1 (82*) Robert BLAIR / Nathan ROBERTSON 15-12 / 15-10 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN (18*) 0
Round 2 (60*) CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin 15-12 / 15-3 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (1*) 0
Round 2 (22*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 15-3 / 15-4 JEON Jun Bum / JUNG Jung Young - 0
Round 2 (13*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 8-15 / 15-7 / 15-8 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (24*) 0
Round 2 (32*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-10 / 15-10 HA Tae Kwon / YIM Bang Eun - 0
Round 2 (8*) Thomas LAYBOURN / Peter BUUR STEFFENSEN 15-6 / 5-15 / 15-5 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (16*) 0
Round 2 (72*) GUO Zhendong / XIE Zhongbo 15-13 / 15-0 KIM Dae Sung / KIM Sang Soo - 0
Round 2 - Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 9-15 / 15-10 / 15-13 HAN Sang Hoon / LEE Yong Dae - 0
Round 2 (2*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 7-15 / 15-8 / 15-11 Robert BLAIR / Nathan ROBERTSON (82*) 0
Quarter-final (60*) CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin 15-11 / 15-6 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN (22*) 0
Quarter-final (32*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-5 / 15-8 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (13*) 0
Quarter-final (72*) GUO Zhendong / XIE Zhongbo 15-11 / 15-7 Thomas LAYBOURN / Peter BUUR STEFFENSEN (8*) 0
Quarter-final (2*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-7 / 15-3 Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO - 0
Semi-final (32*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-10 / 15-7 CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin (60*) 0
Semi-final (2*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-4 / 16-17 / 17-14 GUO Zhendong / XIE Zhongbo (72*) 0
Final (2*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 7-15 / 15-13 / 15-13 Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA (32*) 0
MS
Round 1 (216*) HWANG Jung Woon 15-2 / 15-3 Stephen LEE - 0
Round 1 (31*) Andrew SMITH W.O. Sulemana MOHAMMED - 0
Round 1 - KO Joon Hyung W.O. Ibrahim ANYASS - 0
Round 1 (424*) JUNG Hoon Min 15-2 / 15-2 Ethan HAGGO - 0
Round 1 (36*) Sairul Amar AYOB W.O. LU Yi (191*) 0
Round 1 (61*) JANG Young Soo 15-3 / 15-2 CHEN Jin (24*) 0
Round 1 - KIM Dong Hun 15-1 / 15-0 Dean SCHOPPE (520*) 0
Round 1 (32*) Hidetaka YAMADA 15-8 / 15-11 Wee Chung PEI (60*) 0
Round 1 (140*) Sittichai VIBOONSIN W.O. Aslan KOCHKONBAEV - 0
Round 1 (21*) Niels Christian KALDAU W.O. Rahatbek BAKALOV - 0
Round 1 (218*) HONG Seung Ki 15-8 / 15-6 Sho SASAKI (65*) 0
Round 1 (26*) PARK Sung Hwan 17-14 / 15-5 Shinya OHTSUKA (821*) 0
Round 1 - KIM Dae Sung 15-0 / 15-0 James EUNSON - 0
Round 1 (309*) QIU Yanbo 10-15 / 15-8 / 17-14 KANG Hyung Ki - 0
Round 1 (25*) Beng Hong KUAN 15-0 / 15-0 Jayson URLICH (485*) 0
Round 1 - HONG Ji Hoon 15-2 / 15-0 Mathew FOGARTY (521*) 0
Round 1 (17*) Boonsak PONSANA 15-3 / 15-5 HAN Tae II (646*) 0
Round 1 (80*) Kennevic ASUNCION W.O. Arkady ZAUMAN (499*) 0
Round 1 (22*) LEE Hyun Il 15-5 / 15-4 LI Yu (156*) 0
Round 1 (89*) AHN Hyun Suk 15-4 / 15-2 Raju RAI (56*) 0
Round 1 - CHOI Sang Won 15-13 / 15-10 Koichi SAEKI (217*) 0
Round 1 (39*) Simon SANTOSO 15-11 / 15-1 HARIYANTO Agus (27*) 0
Round 1 - KANG Woo Kyum W.O. SHI Hong (212*) 0
Round 1 (30*) Shoji SATO 15-0 / 15-0 Enkhbat OLONBAYAR (410*) 0
Round 1 (171*) LEE Cheol Ho W.O. Mohammed ZIBLIM - 0
Round 1 (20*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-6 / 17-16 KIM Ki Suk - 0
Round 1 (82*) GONG Weijie 17-14 / 15-8 HAN Ki Hoon - 0
Round 2 (5*) Peter Hoeg GADE 15-3 / 15-11 HWANG Jung Woon (216*) 0
Round 2 - KO Joon Hyung 15-11 / 15-13 Andrew SMITH (31*) 0
Round 2 (19*) Muhammad Roslin HASHIM 15-12 / 15-12 JUNG Hoon Min (424*) 0
Round 2 (36*) Sairul Amar AYOB 15-12 / 16-17 / 15-12 JANG Young Soo (61*) 0
Round 2 (12*) NG Wei 15-2 / 15-4 KIM Dong Hun - 0
Round 2 (32*) Hidetaka YAMADA 15-4 / 15-1 Sittichai VIBOONSIN (140*) 0
Round 2 (21*) Niels Christian KALDAU 15-9 / 15-4 HONG Seung Ki (218*) 0
Round 2 (26*) PARK Sung Hwan 15-7 / 15-6 KIM Dae Sung - 0
Round 2 (25*) Beng Hong KUAN 15-6 / 15-11 QIU Yanbo (309*) 0
Round 2 (17*) Boonsak PONSANA 15-12 / 15-8 HONG Ji Hoon - 0
Round 2 (22*) LEE Hyun Il 15-2 / 15-13 Kennevic ASUNCION (80*) 0
Round 2 (89*) AHN Hyun Suk 15-9 / 10-15 / 15-12 Anders BOESEN (18*) 0
Round 2 (39*) Simon SANTOSO 15-13 / 15-4 CHOI Sang Won - 0
Round 2 (30*) Shoji SATO 13-15 / 15-7 / 15-10 KANG Woo Kyum - 0
Round 2 (20*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-7 / 15-3 LEE Cheol Ho (171*) 0
Round 2 (6*) Kenneth JONASSEN 15-6 / 15-6 GONG Weijie (82*) 0
Round 3 (5*) Peter Hoeg GADE 15-1 / 15-4 KO Joon Hyung - 0
Round 3 (36*) Sairul Amar AYOB 15-9 / 12-15 / 15-11 Muhammad Roslin HASHIM (19*) 0
Round 3 (12*) NG Wei 15-9 / 11-15 / 15-1 Hidetaka YAMADA (32*) 0
Round 3 (26*) PARK Sung Hwan 15-12 / 16-17 Niels Christian KALDAU (21*) 0
Round 3 (17*) Boonsak PONSANA 15-9 / 15-10 Beng Hong KUAN (25*) 0
Round 3 (89*) AHN Hyun Suk 15-10 / 17-14 LEE Hyun Il (22*) 0
Round 3 (30*) Shoji SATO 15-11 / 10-15 / 15-11 Simon SANTOSO (39*) 0
Round 3 (6*) Kenneth JONASSEN 15-5 / 15-11 Muhammad Hafiz HASHIM (20*) 0
Quarter-final (5*) Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-4 Sairul Amar AYOB (36*) 0
Quarter-final (26*) PARK Sung Hwan 15-13 / 11-15 / 15-10 NG Wei (12*) 0
Quarter-final (17*) Boonsak PONSANA 15-8 / 15-3 AHN Hyun Suk (89*) 0
Quarter-final (6*) Kenneth JONASSEN 15-1 / 17-14 Shoji SATO (30*) 0
Semi-final (5*) Peter Hoeg GADE 15-3 / 15-5 PARK Sung Hwan (26*) 0
Semi-final (6*) Kenneth JONASSEN 15-10 / 15-7 Boonsak PONSANA (17*) 0
Final (5*) Peter Hoeg GADE 7-15 / 15-4 / 15-5 Kenneth JONASSEN (6*) 0
WD (qual)
Semi-final - CHANG Ye Na / JOO Eun Ae W.O. Lidia BOKORO / Sala GEORGE - 0
Semi-final - CHOI Ha Na / YOO Hyun Young W.O. Alyssa RAMDATH / Camila NOLASCO - 0
Final - KIM Mi Joo / SUN In Jang 15-1 / 15-3 CHANG Ye Na / JOO Eun Ae - 0
Final - CHOI Ha Na / YOO Hyun Young 15-12 / 14-17 / 15-13 CHOI Young Ah / JUN Mal Sook - 0
WD
Round 1 - CHENG Hsiao Yun / CHENG Shao Chieh 15-8 / 15-13 Chew Yen FONG / Phui Leng SEE (50*) 0
Round 1 (31*) Rikke OLSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-13 / 17-14 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (23*) 0
Round 1 - JOO Hyun Hee / SEO Yoon Hee 17-16 / 15-10 LI Wing Mui / WONG Man Ching (60*) 0
Round 1 (9*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 15-2 / 15-4 HA Jung Eun / OH Seul Ki (85*) 0
Round 1 (49*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 15-3 / 15-8 CHOI Ha Na / YOO Hyun Young - 0
Round 1 (17*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 15-2 / 15-8 HAM Hyo Jin / KIM Min Jung - 0
Round 1 (95*) Tracey HALLAM / Natalie MUNT 15-8 / 15-12 CHOI A Reum / PARK So Ri - 0
Round 1 - KANG Hae Won / PARK Soo Hee 15-1 / 15-1 Vicki COPELAND / Jessica JONGGOWISASTRO - 0
Round 1 (34*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 15-4 / 15-8 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (78*) 0
Round 1 - HONG Soo Jung / JANG(F) Soo Young 15-2 / 15-4 Eva LEE / Mesinee MANGKALAKIRI (56*) 0
Round 1 (13*) Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS 13-15 / 15-5 / 15-2 KIM Min Seo / LEE Seung Ah - 0
Round 1 (25*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 15-7 / 15-3 KIM Mi Joo / SUN In Jang - 0
Round 1 (7*) DU Jing / YU Yang (F) W.O. HWANG Hye Youn / JUN Woul Sik - 0
Round 1 (35*) Hing Yau MOOI / Sock Ai OOI 7-15 / 15-11 / 15-13 KIM Byul Nim / LEE Seul Gi - 0
Round 2 (4*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-3 / 15-4 CHENG Hsiao Yun / CHENG Shao Chieh - 0
Round 2 (31*) Rikke OLSEN / Mette SCHJOLDAGER 17-15 / 14-17 / 15-10 JOO Hyun Hee / SEO Yoon Hee - 0
Round 2 (49*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 10-15 / 17-14 / 15-12 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (9*) 0
Round 2 (17*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 15-6 / 15-7 Tracey HALLAM / Natalie MUNT (95*) 0
Round 2 (34*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 15-6 / 15-5 KANG Hae Won / PARK Soo Hee - 0
Round 2 (13*) Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS 15-5 / 15-3 HONG Soo Jung / JANG(F) Soo Young - 0
Round 2 (7*) DU Jing / YU Yang (F) 9-15 / 15-1 / 15-1 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (25*) 0
Round 2 (12*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-10 / 15-4 Hing Yau MOOI / Sock Ai OOI (35*) 0
Quarter-final (4*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-11 / 15-2 Rikke OLSEN / Mette SCHJOLDAGER (31*) 0
Quarter-final (17*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 15-3 / 17-15 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (49*) 0
Quarter-final (34*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 15-8 / 15-4 Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS (13*) 0
Quarter-final (7*) DU Jing / YU Yang (F) 15-7 / 15-3 Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM (12*) 0
Semi-final (17*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 17-16 / 15-10 ZHANG Dan / ZHANG Yawen (4*) 0
Semi-final (34*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 7-15 / 17-14 / 15-10 DU Jing / YU Yang (F) (7*) 0
Final (34*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won W.O. Gail EMMS / Donna KELLOGG (17*) 0
WS (qual)
Semi-final - YOO Hyun Young W.O. Kevin ZHOU - 0
Semi-final - KIM Moon Hi 11-4 / 1-11 / 11-4 YOON Yeo Sook - 0
Semi-final - HONG Soo Jung W.O. Sala GEORGE - 0
Semi-final - CHANG Ye Na W.O. Aigul TEMIRALIEVA (409*) 0
Semi-final - KIM Byul Nim W.O. Lidia BOKORO - 0
Semi-final - LEE Seul Gi W.O. Camila NOLASCO (657*) 0
Semi-final - SUN In Jang 11-0 / 11-0 Gerelmaa BATCHULUUN - 0
Final - KIM Moon Hi 11-6 / 11-8 YOO Hyun Young - 0
Final - HONG Soo Jung 11-8 / 11-4 CHANG Ye Na - 0
Final - LEE Seul Gi 11-4 / 11-4 KIM Byul Nim - 0
Final - JOO Eun Ae 11-7 / 11-3 SUN In Jang - 0
WS
Round 1 (5*) PI Hongyan 11-3 / 11-4 KIM Min Seo (85*) 0
Round 1 (52*) LIU Jian 11-5 / 2-11 / 11-9 CHENG Shao Chieh (18*) 0
Round 1 (734*) Yoshimi HATAYA 11-6 / 11-3 Sutheaswari MUDUKASAN (78*) 0
Round 1 (30*) Eriko HIROSE 9-11 / 13-10 / 11-3 LU Lan (57*) 0
Round 1 (8*) WANG Chen 11-2 / 11-2 Eva LEE (69*) 0
Round 1 (17*) Petya NEDELCHEVA 11-4 / 11-3 HONG Soo Jung - 0
Round 1 (45*) SEO Yoon Hee 11-8 / 5-11 / 11-9 Kaori MORI (14*) 0
Round 1 (246*) LEE Seung Ah 11-1 / 11-0 Jessica JONGGOWISASTRO - 0
Round 1 (77*) Chie UMEZU 11-8 / 11-3 JANG(F) Soo Young (56*) 0
Round 1 (172*) HWANG Hye Youn 13-12 / 13-10 Kanako YONEKURA (13*) 0
Round 1 (79*) LEE Yun Hwa 11-6 / 11-8 LING Wan Ting (22*) 0
Round 1 (10*) Tracey HALLAM 11-8 / 11-6 LEE Seul Gi - 0
Round 1 - JOO Eun Ae 11-0 / 11-1 Vicki COPELAND (301*) 0
Round 1 (116*) WANG Rong 11-6 / 11-5 Salakjit PONSANA (15*) 0
Round 1 - KIM Moon Hi 11-13 / 11-6 / 11-6 WI Jin Ah (370*) 0
Round 1 (6*) JUN Jae Youn 11-7 / 11-5 CHENG Hsiao Yun (216*) 0
Round 2 (5*) PI Hongyan 13-11 / 11-8 LIU Jian (52*) 0
Round 2 (30*) Eriko HIROSE 12-13 / 11-4 / 11-5 Yoshimi HATAYA (734*) 0
Round 2 (8*) WANG Chen 11-2 / 13-10 Petya NEDELCHEVA (17*) 0
Round 2 (45*) SEO Yoon Hee 11-5 / 11-2 LEE Seung Ah (246*) 0
Round 2 (172*) HWANG Hye Youn 11-4 / 11-8 Chie UMEZU (77*) 0
Round 2 (10*) Tracey HALLAM 8-11 / 11-6 / 11-9 LEE Yun Hwa (79*) 0
Round 2 (116*) WANG Rong 11-3 / 11-4 JOO Eun Ae - 0
Round 2 (6*) JUN Jae Youn 11-1 / 11-6 KIM Moon Hi - 0
Quarter-final (5*) PI Hongyan 6-11 / 11-8 / 11-4 Eriko HIROSE (30*) 0
Quarter-final (8*) WANG Chen 11-2 / 11-7 SEO Yoon Hee (45*) 0
Quarter-final (10*) Tracey HALLAM 0-11 / 11-5 / 11-9 HWANG Hye Youn (172*) 0
Quarter-final (6*) JUN Jae Youn 11-6 / 13-12 WANG Rong (116*) 0
Semi-final (8*) WANG Chen 11-8 / 11-8 PI Hongyan (5*) 0
Semi-final (6*) JUN Jae Youn 7-11 / 11-6 / 11-2 Tracey HALLAM (10*) 0
Final (6*) JUN Jae Youn 11-7 / 11-8 WANG Chen (8*) 0
XD (qual)
Semi-final - Shuichi SAKAMOTO / Miyuki MAEDA 11-15 / 15-10 / 15-7 CHO Gun Woo / SUN In Jang - 0
Semi-final - Shintaro IKEDA / Satoko SUETSUNA 15-1 / 15-0 JANG Sung Ho / JOO Eun Ae - 0
Semi-final - KIM Dae Sung / PARK Soo Hee 15-2 / 15-3 Ethan HAGGO / WI Jin Ah - 0
Semi-final - SON Wan Ho / CHOI A Reum W.O. Mohammed ZIBLIM / Lidia BOKORO - 0
Semi-final - KIM Sang Soo / KIM Min Jung 15-1 / 15-0 Jayson URLICH / Jessica JONGGOWISASTRO - 0
Final - Shuichi SAKAMOTO / Miyuki MAEDA 15-0 / 15-9 CHOI Yong Hyun / CHOI Ha Na - 0
Final - Shintaro IKEDA / Satoko SUETSUNA 15-4 / 15-3 SONG Chang Yeop / PARK So Ri - 0
Final - KIM Dae Sung / PARK Soo Hee 15-8 / 15-6 JUNG Jung Young / HAM Hyo Jin - 0
Final - KIM Sang Soo / KIM Min Jung 15-3 / 15-2 SON Wan Ho / CHOI A Reum - 0
XD
Round 1 (271*) LEE Yong Dae / HA Jung Eun 15-12 / 15-11 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (1*) 0
Round 1 - HAN Sang Hoon / JOO Hyun Hee 15-4 / 15-5 KIM Dae Sung / PARK Soo Hee - 0
Round 1 (100*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung W.O. Arkady ZAUMAN / Aigul TEMIRALIEVA (701*) 0
Round 1 - Stephen LEE / Vicki COPELAND W.O. Enkhbat OLONBAYAR / Gerelmaa BATCHULUUN - 0
Round 1 (6*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-6 / 15-10 KIM Sang Soo / KIM Min Jung - 0
Round 1 (36*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 15-2 / 15-1 Tadashi OHTSUKA / Reiko SHIOTA - 0
Round 1 (23*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 15-5 / 15-6 HWANG Ji Man / JUN Woul Sik - 0
Round 1 (41*) Carsten MOGENSEN / Rikke OLSEN 15-8 / 15-7 YOO Yeon Seong / OH Seul Ki - 0
Round 1 - CHUNG Jae Sung / LEE Yun Hwa 15-1 / 15-2 James EUNSON / YOON Yeo Sook - 0
Round 1 - ZHANG Wei / YU Yang (F) 15-8 / 15-13 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (37*) 0
Round 1 - YIM Bang Eun / LEE Kyung Won 15-3 / 15-3 Sittichai VIBOONSIN / Duanganong AROONKESORN - 0
Round 1 (9*) Robert BLAIR / Natalie MUNT 15-4 / 15-5 Shintaro IKEDA / Satoko SUETSUNA - 0
Round 1 - JEON Jun Bum / KANG Hae Won 17-15 / 15-7 Shuichi SAKAMOTO / Miyuki MAEDA - 0
Round 1 - Keita MASUDA / Kumiko OGURA 15-12 / 12-15 / 15-4 Anggun NUGROHO / Yunita TETTY (34*) 0
Round 1 (29*) NJOTO Albertus Susanto / LI Wing Mui 15-4 / 15-10 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (22*) 0
Round 1 (3*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-0 / 15-1 Khan bob MALAYTHONG / Mesinee MANGKALAKIRI (51*) 0
Round 2 (271*) LEE Yong Dae / HA Jung Eun 17-14 / 15-10 HAN Sang Hoon / JOO Hyun Hee - 0
Round 2 (100*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 15-0 / 15-1 Stephen LEE / Vicki COPELAND - 0
Round 2 (36*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 15-12 / 11-15 / 17-14 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (6*) 0
Round 2 (23*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 6-15 / 15-11 / 15-8 Carsten MOGENSEN / Rikke OLSEN (41*) 0
Round 2 - ZHANG Wei / YU Yang (F) 15-6 / 15-8 CHUNG Jae Sung / LEE Yun Hwa - 0
Round 2 (9*) Robert BLAIR / Natalie MUNT 15-10 / 9-15 / 15-10 YIM Bang Eun / LEE Kyung Won - 0
Round 2 - Keita MASUDA / Kumiko OGURA 11-15 / 15-3 / 15-8 JEON Jun Bum / KANG Hae Won - 0
Round 2 (3*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-6 / 17-15 NJOTO Albertus Susanto / LI Wing Mui (29*) 0
Quarter-final (100*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 15-3 / 15-2 LEE Yong Dae / HA Jung Eun (271*) 0
Quarter-final (23*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 15-6 / 17-16 XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (36*) 0
Quarter-final - ZHANG Wei / YU Yang (F) 15-9 / 9-15 / 15-10 Robert BLAIR / Natalie MUNT (9*) 0
Quarter-final (3*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 9-15 / 15-12 / 15-13 Keita MASUDA / Kumiko OGURA - 0
Semi-final (100*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 12-15 / 15-7 / 15-13 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR (23*) 0
Semi-final (3*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 13-15 / 15-5 / 15-13 ZHANG Wei / YU Yang (F) - 0
Final (100*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 17-14 / 15-9 Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER (3*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 28 63 7 25.0% 1458 52.07 00:00:00 0 0 0.0%
MS 50 109 9 18.0% 2438 48.76 00:00:00 0 0 0.0%
WD 27 60 6 22.2% 1367 50.63 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 71 9 29.0% 1206 38.9 00:00:00 0 0 0.0%
XD 29 67 9 31.0% 1546 53.31 00:00:00 0 0 0.0%
Total 165 370 40 24.2% 8015 48.58 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 25 8 75.8%
France 3 1 75.0%
Macau 4 2 66.7%
Indonesia 9 6 60.0%
Scotland 3 2 60.0%
England 10 7 58.8%
Hong Kong 9 7 56.2%
China 13 11 54.2%
Japan 20 20 50.0%
Bulgaria 1 1 50.0%
Korea 71 73 49.3%
Thailand 7 8 46.7%
Malaysia 10 12 45.5%
Chinese Taipei 1 3 25.0%
Philippines 0 2 0.0%
Mongolia 0 2 0.0%
U.S.A. 0 8 0.0%
New Zealand 0 13 0.0%

Category: