All England  

Tournament Name: YONEX All England Open 2018
Tournament Dates: 14/03/2018-18/03/2018
Location: England, Birmingham
Category: HSBC BWF World Tour Super 1000

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO Mathias BOE / Carsten MOGENSEN
MS SHI Yuqi LIN Dan
WD Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA
WS TAI Tzu Ying Akane YAMAGUCHI
XD Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 21-19 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 145 30
Round 1 18 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-16 / 16-21 / 23-21 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 10 59
Round 1 7 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-10 / 21-15 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 8 29
Round 1 29 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21-19 / 21-15 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 40 42
Round 1 4 LI Junhui / LIU Yuchen 21-15 / 21-12 KIM Won Ho / SEO Seung Jae 26 31
Round 1 12 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-15 / 25-23 LU Ching Yao / YANG Po Han 13 49
Round 1 6 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 22-20 / 16-21 / 21-18 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 23 69
Round 1 35 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 21-14 / 19-21 / 21-16 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 37 49
Round 1 41 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-8 / 24-22 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 22 36
Round 1 9 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-19 / 21-11 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 11 30
Round 1 110 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-16 / 21-11 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 45 24
Round 1 16 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 22-20 / 22-20 LIU Cheng / ZHANG Nan 3 46
Round 1 27 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 22-20 / 21-12 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 33 40
Round 1 17 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-13 / 21-17 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 5 31
Round 1 21 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-19 / 21-18 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 15 36
Round 1 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-17 / 21-9 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 31 34
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-17 / 20-22 / 21-13 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 18 51
Round 2 7 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 19-21 / 21-16 / 21-18 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 29 65
Round 2 4 LI Junhui / LIU Yuchen 21-17 / 21-17 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 12 47
Round 2 6 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 22-20 / 19-21 / 21-11 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 35 63
Round 2 41 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 16-21 / 21-16 / 22-20 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 9 52
Round 2 16 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 13-21 / 21-18 / 21-14 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 110 41
Round 2 17 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 16-21 / 23-21 / 21-12 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 27 66
Round 2 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 16-21 / 23-21 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21 63
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-15 / 21-13 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 7 30
Quarter-final 6 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 23-21 / 21-15 LI Junhui / LIU Yuchen 4 48
Quarter-final 41 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-14 / 21-19 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 16 42
Quarter-final 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 22-20 / 21-11 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 17 43
Semi-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-11 / 21-19 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 6 38
Semi-final 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-17 / 21-17 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 41 51
Final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 21-17 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 2 42
MS
Round 1 9 NG Ka Long Angus 22-20 / 21-11 Mark CALJOUW 38 39
Round 1 18 Kenta NISHIMOTO 21-8 / 21-18 Kanta TSUNEYAMA 31 44
Round 1 3 SON Wan Ho 13-21 / 21-15 / 21-11 SAI PRANEETH B. 12 59
Round 1 11 Jonatan CHRISTIE 21-7 / 21-13 WONG Wing Ki Vincent 13 33
Round 1 4 CHEN Long 21-13 / 21-11 QIAO Bin 28 34
Round 1 27 Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-14 HSU Jen Hao 26 39
Round 1 6 SHI Yuqi 21-18 / 21-19 JEON Hyeok Jin 17 46
Round 1 24 LEE Hyun Il 21-11 / 21-14 Anders ANTONSEN 15 45
Round 1 33 Tommy SUGIARTO 21-14 / 21-19 Anthony Sinisuka GINTING 10 39
Round 1 16 PRANNOY H. S. 9-21 / 21-18 / 21-18 CHOU Tien Chen 7 65
Round 1 42 HUANG Yuxiang 21-13 / 21-14 Rajiv OUSEPH 21 33
Round 1 2 KIDAMBI Srikanth 7-21 / 21-14 / 22-20 Brice LEVERDEZ 23 58
Round 1 14 WANG Tzu Wei 21-17 / 21-18 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 22 41
Round 1 8 LIN Dan 21-19 / 21-16 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 20 46
Round 1 34 LEE Dong Keun 13-21 / 21-10 / 21-17 Jan O JORGENSEN 99 57
Round 1 5 LEE Chong Wei 21-15 / 21-17 Ygor COELHO 30 37
Round 2 18 Kenta NISHIMOTO 21-12 / 21-15 NG Ka Long Angus 9 45
Round 2 3 SON Wan Ho 21-16 / 21-12 Jonatan CHRISTIE 11 43
Round 2 4 CHEN Long 21-18 / 21-14 Khosit PHETPRADAB 27 51
Round 2 6 SHI Yuqi 21-11 / 21-19 LEE Hyun Il 24 38
Round 2 16 PRANNOY H. S. 21-10 / 21-19 Tommy SUGIARTO 33 38
Round 2 42 HUANG Yuxiang 21-11 / 15-21 / 22-20 KIDAMBI Srikanth 2 52
Round 2 8 LIN Dan 21-13 / 23-21 WANG Tzu Wei 14 44
Round 2 5 LEE Chong Wei 21-6 / 13-21 / 21-18 LEE Dong Keun 34 64
Quarter-final 3 SON Wan Ho 21-18 / 9-21 / 21-14 Kenta NISHIMOTO 18 78
Quarter-final 6 SHI Yuqi 21-10 / 21-17 CHEN Long 4 39
Quarter-final 42 HUANG Yuxiang 20-22 / 21-16 / 23-21 PRANNOY H. S. 16 77
Quarter-final 8 LIN Dan 21-16 / 21-17 LEE Chong Wei 5 52
Semi-final 6 SHI Yuqi 21-17 / 21-14 SON Wan Ho 3 45
Semi-final 8 LIN Dan 21-14 / 13-21 / 21-11 HUANG Yuxiang 42 61
Final 6 SHI Yuqi 21-19 / 16-21 / 21-9 LIN Dan 8 75
WD
Round 1 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 22-20 / 21-14 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 20 48
Round 1 28 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-13 / 22-20 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 35 44
Round 1 5 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-14 / 21-11 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 54 27
Round 1 13 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 22-20 / 21-14 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 39 38
Round 1 4 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-12 / 21-16 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 50 37
Round 1 63 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 20-22 / 21-10 / 21-15 TANG Jinhua / YU Xiaohan 125 61
Round 1 9 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-17 / 21-16 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 45 41
Round 1 14 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 21-15 / 21-16 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 24 43
Round 1 257 CHAE YuJung / JUNG Kyung Eun 21-13 / 21-13 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 49 30
Round 1 8 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-13 / 21-16 Emilie LEFEL / Anne TRAN 40 31
Round 1 51 DU Yue / LI Yinhui 21-18 / 21-12 Lauren SMITH / Sarah WALKER 30 36
Round 1 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-18 / 18-21 / 21-18 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 22 67
Round 1 12 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-17 / 21-5 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 23 34
Round 1 11 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-11 / 21-19 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 7 48
Round 1 17 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 22-20 / 18-21 / 21-17 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 191 62
Round 1 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-14 / 21-13 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 25 37
Round 2 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 26-24 / 21-11 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 28 43
Round 2 5 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-18 / 21-15 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 13 41
Round 2 4 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-13 / 21-13 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 63 36
Round 2 9 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 16-21 / 21-17 / 21-17 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 14 72
Round 2 8 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-18 / 23-25 / 21-11 CHAE YuJung / JUNG Kyung Eun 257 70
Round 2 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 24-22 / 22-24 / 21-16 DU Yue / LI Yinhui 51 86
Round 2 12 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-10 / 21-12 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 11 29
Round 2 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-12 / 21-14 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 17 39
Quarter-final 5 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 14-21 / 21-17 / 21-15 CHEN Qingchen / JIA Yifan 1 80
Quarter-final 4 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-16 / 21-18 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 9 48
Quarter-final 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-14 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 8 45
Quarter-final 12 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-17 / 25-23 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 2 50
Semi-final 4 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 16-21 / 21-10 / 21-12 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 5 71
Semi-final 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-15 / 22-20 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 12 42
Final 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-19 / 21-18 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 4 60
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 21-14 / 21-18 Saina NEHWAL 12 38
Round 1 24 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-15 / 21-19 Kirsty GILMOUR 17 45
Round 1 14 Aya OHORI 21-16 / 21-17 SUNG Ji Hyun 8 47
Round 1 31 GOH Jin Wei 6-1 Ret. HE Bingjiao 9 2
Round 1 16 Michelle LI 21-15 / 14-21 / 21-19 Ratchanok INTANON 4 67
Round 1 34 Mia BLICHFELDT 15-21 / 21-13 / 23-21 Beatriz CORRALES 30 64
Round 1 32 KIM Hyo Min 21-15 / 21-12 Line Højmark KJAERSFELDT 33 38
Round 1 36 Fitriani FITRIANI 16-21 / 21-18 / 21-9 Soniia CHEAH 27 60
Round 1 6 Nozomi OKUHARA 21-15 / 21-8 PAI Yu Po 20 31
Round 1 11 Nitchaon JINDAPOL 21-18 / 21-14 Beiwen ZHANG 10 40
Round 1 3 PUSARLA V. Sindhu 20-22 / 21-17 / 21-9 Pornpawee CHOCHUWONG 22 56
Round 1 18 Saena KAWAKAMI 21-9 / 21-11 Evgeniya KOSETSKAYA 25 26
Round 1 5 Carolina MARIN 21-17 / 21-8 LEE Jang Mi 15 39
Round 1 13 Sayaka SATO 21-10 / 21-14 CHEUNG Ngan Yi 28 33
Round 1 2 Akane YAMAGUCHI 21-10 / 21-14 LEE Chia Hsin 26 26
Round 1 7 CHEN Yufei W.O. CHEN Xiaoxin 23 0
Round 2 1 TAI Tzu Ying 21-15 / 21-11 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 24 38
Round 2 14 Aya OHORI 24-22 / 21-18 GOH Jin Wei 31 47
Round 2 34 Mia BLICHFELDT 21-19 / 21-14 Michelle LI 16 40
Round 2 7 CHEN Yufei 21-15 / 21-14 KIM Hyo Min 32 43
Round 2 6 Nozomi OKUHARA 21-13 / 21-15 Fitriani FITRIANI 36 35
Round 2 3 PUSARLA V. Sindhu 21-13 / 13-21 / 21-18 Nitchaon JINDAPOL 11 66
Round 2 5 Carolina MARIN 21-13 / 21-17 Saena KAWAKAMI 18 41
Round 2 2 Akane YAMAGUCHI 18-21 / 21-10 / 21-12 Sayaka SATO 13 49
Quarter-final 1 TAI Tzu Ying 21-12 / 21-13 Aya OHORI 14 32
Quarter-final 7 CHEN Yufei 21-17 / 21-12 Mia BLICHFELDT 34 44
Quarter-final 3 PUSARLA V. Sindhu 20-22 / 21-18 / 21-18 Nozomi OKUHARA 6 84
Quarter-final 2 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-18 Carolina MARIN 5 52
Semi-final 1 TAI Tzu Ying 21-15 / 20-22 / 21-13 CHEN Yufei 7 64
Semi-final 2 Akane YAMAGUCHI 19-21 / 21-19 / 21-18 PUSARLA V. Sindhu 3 80
Final 1 TAI Tzu Ying 22-20 / 21-13 Akane YAMAGUCHI 2 45
XD
Round 1 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-10 / 21-12 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 28 23
Round 1 47 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-18 / 21-11 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 9 37
Round 1 22 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-17 / 21-16 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 23 34
Round 1 69 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 18-21 / 24-22 / 21-15 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 33 68
Round 1 48 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 18-21 / 21-18 / 21-16 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 4 56
Round 1 24 Jacco ARENDS / Selena PIEK 24-22 / 21-18 Joachim FISCHER NIELSEN / Alexandra BØJE 546 42
Round 1 10 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-14 / 21-15 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 8 34
Round 1 7 SEO Seung Jae / KIM Ha Na 24-22 / 16-21 / 21-12 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 18 57
Round 1 13 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 7-21 / 21-18 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 11 48
Round 1 16 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 17-21 / 21-17 / 21-12 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 19 63
Round 1 29 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-15 / 21-17 Mikkel MIKKELSEN / Mai SURROW 37 34
Round 1 6 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-12 / 21-19 LEE Yang / HSU Ya Ching 31 28
Round 1 38 LU Ching Yao / CHIANG Kai Hsin 21-13 / 14-21 / 22-20 LU Kai / CAO Tongwei - 59
Round 1 14 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-14 / 21-9 Ben LANE / Jessica PUGH 27 30
Round 1 25 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 21-19 / 21-13 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 26 33
Round 1 3 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-15 / 21-17 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 12 35
Round 2 47 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 18-21 / 21-15 / 30-29 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 2 64
Round 2 22 ZHANG Nan / LI Yinhui 24-22 / 22-20 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 69 51
Round 2 48 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-17 / 21-19 Jacco ARENDS / Selena PIEK 24 40
Round 2 10 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 23-21 / 23-21 SEO Seung Jae / KIM Ha Na 7 44
Round 2 16 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-18 / 18-21 / 21-15 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 13 80
Round 2 6 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-12 / 21-17 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 29 33
Round 2 14 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-5 / 21-5 LU Ching Yao / CHIANG Kai Hsin 38 20
Round 2 3 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-6 / 21-10 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 25 24
Quarter-final 22 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-14 / 18-21 / 21-18 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 47 65
Quarter-final 48 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 18-21 / 21-15 / 21-15 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 10 55
Quarter-final 16 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-16 / 21-15 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 6 45
Quarter-final 14 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-16 / 16-21 / 21-11 WANG Yilyu / HUANG Dongping 3 54
Semi-final 48 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-14 / 21-18 ZHANG Nan / LI Yinhui 22 43
Semi-final 14 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 18-21 / 21-14 / 21-19 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 16 69
Final 48 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 15-21 / 22-20 / 21-16 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 14 62
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 72 10 32.3% 2715 87.58 00:44:25 1.97 5 16.1%
MS 31 72 10 32.3% 2572 82.97 00:48:56 1.7 6 19.4%
WD 31 70 8 25.8% 2594 83.68 00:48:15 1.73 9 29.0%
WS 29 67 9 31.0% 2426 83.66 00:47:14 1.77 7 24.1%
XD 31 75 13 41.9% 2791 90.03 00:46:08 1.95 7 22.6%
Total 153 356 50 32.7% 13098 85.61 00:47:00 1.82 34 22.2%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 32 16 66.7%
China 30 15 66.7%
Denmark 20 14 58.8%
Indonesia 16 13 55.2%
Spain 2 2 50.0%
Canada 1 1 50.0%
Bulgaria 1 1 50.0%
Malaysia 7 8 46.7%
Chinese Taipei 12 14 46.2%
India 8 10 44.4%
Korea 11 15 42.3%
Thailand 7 11 38.9%
England 4 8 33.3%
Germany 1 4 20.0%
Netherlands 1 4 20.0%
Hong Kong 1 5 16.7%
Scotland 0 1 0.0%
Australia 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Ireland 0 1 0.0%
Brazil 0 1 0.0%
France 0 4 0.0%
Russia 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LEE Zii Jia Viktor AXELSEN 30-29 / 20-22 / 21-9
2020 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-14
2019 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-11 / 15-21 / 21-15
2018 SHI Yuqi LIN Dan 21-19 / 16-21 / 21-9
2017 LEE Chong Wei SHI Yuqi 21-12 / 21-10
2016 LIN Dan TIAN Houwei 21-9 / 21-10
2015 CHEN Long Jan O JORGENSEN 15-21 / 21-17 / 21-15
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-18
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 21-17 / 21-18
2012 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 6-2 Ret.
2011 LEE Chong Wei LIN Dan 21-17 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-19 / 21-19
2009 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-12
2008 CHEN Jin LIN Dan 22-20 / 25-23
2007 LIN Dan CHEN Yu 21-13 / 21-12
2006 LIN Dan LEE Hyun Il 15-7 / 15-7
2005 CHEN Hong LIN Dan 8-15 / 15-5 / 15-2
2004 LIN Dan Peter Hoeg GADE 9-15 / 15-5 / 15-8
2003 Muhammad Hafiz HASHIM CHEN Hong 17-14 / 15-10
2002 CHEN Hong Budi SANTOSO 7-4 / 7-5 / 7-1
2001 PULLELA Gopichand CHEN Hong 15-12 / 15-6
2000 XIA Xuanze Taufik HIDAYAT 15-6 / 15-13
1999 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 15-11 / 7-15 / 15-10
1998 SUN Jun Ewe Hock ONG 15-1 / 15-7
1997 DONG Jiong SUN Jun 15-9 / 15-5
1996 Poul-Erik HOYER Rashid SIDEK 15-7 / 15-6
1995 Poul-Erik HOYER Harijanto ARBI 17-16 / 15-6
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-12 / 17-14
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-7 / 4-15 / 15-11
1992 LIU Jun Jianhua ZHAO 15-13 / 15-13
1991 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-10
1990 Jianhua ZHAO Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-1
1989 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-6 / 15-7