BWF Thomas & Uber Cup Finals  

Tournament Name: TotalEnergies BWF Thomas and Uber Cup Finals 2022
Tournament Dates: 08/05/2022-15/05/2022
Location: Thailand, Bangkok
Category: Grade 1 – Team Tournaments

Winners
Category Winner Runner-up
Thomas Cup India Indonesia
Uber Cup Korea China

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
Group Thomas Cup - A Indonesia 4 - 1 Singapore
MS 5 Anthony Sinisuka GINTING 13-21 / 14-21 LOH Kean Yew 10 37
MD 8 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-14 / 19-21 / 21-12 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 56 47
MS 8 Jonatan CHRISTIE 21-19 / 21-13 Jia Heng Jason TEH 88 45
MD 21 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 24-22 / 21-14 Danny Bawa CHRISNANTA / Jun Liang Andy KWEK 119 38
MS 24 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-16 / 21-7 Jia Wei Joel KOH 225 35
Group Thomas Cup - A Korea 3 - 2 Thailand
MS 31 HEO Kwang Hee 14-21 / 6-21 Kunlavut VITIDSARN 18 41
MD 97 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 22-20 / 21-15 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Nanthakarn YORDPHAISONG 220 41
MS 270 JEON Hyeok Jin 21-12 / 21-12 Kantaphon WANGCHAROEN 22 54
MD 115 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 21-17 / 21-9 Peeratchai SUKPHUN / Pakkapon TEERARATSAKUL 1671 36
MS 603 Yun Gyu LEE 10-21 / 9-21 Sitthikom THAMMASIN 32 38
Group Thomas Cup - A Indonesia 4 - 1 Thailand
MS 5 Anthony Sinisuka GINTING 12-21 / 21-15 / 9-21 Kunlavut VITIDSARN 18 72
MD 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-12 / 26-28 / 21-11 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Nanthakarn YORDPHAISONG 220 59
MS 8 Jonatan CHRISTIE 22-20 / 21-16 Kantaphon WANGCHAROEN 22 54
MD - Bagas MAULANA / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 24-22 / 21-11 Peeratchai SUKPHUN / Pakkapon TEERARATSAKUL 1671 33
MS 24 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-19 / 21-14 Sitthikom THAMMASIN 32 39
Group Thomas Cup - A Korea 3 - 2 Singapore
MS 31 HEO Kwang Hee 14-21 / 12-21 LOH Kean Yew 10 32
MD 97 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 15-21 / 21-17 / 21-19 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 56 64
MS 270 JEON Hyeok Jin 14-21 / 21-13 / 21-14 Jia Heng Jason TEH 88 78
MD 115 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 21-14 / 21-13 Eng Keat Wesley KOH / Junsuke KUBO 367 35
MS 603 Yun Gyu LEE 15-21 / 21-10 / 11-21 Jia Wei Joel KOH 225 59
Group Thomas Cup - A Indonesia 3 - 2 Korea
MS 5 Anthony Sinisuka GINTING 16-21 / 21-15 / 14-21 HEO Kwang Hee 31 73
MD - Mohammad AHSAN / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 18-21 / 21-13 / 12-21 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 97 60
MS 24 Shesar Hiren RHUSTAVITO 19-21 / 21-8 / 21-10 JEON Hyeok Jin 270 63
MD 8 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 23-21 / 21-16 Yong JIN / NA Sung Seung 246 43
MS 636 Syabda Perkasa BELAWA 21-14 / 11-21 / 21-16 Yun Gyu LEE 603 68
Group Thomas Cup - A Thailand 3 - 2 Singapore
MS 45 Khosit PHETPRADAB 15-21 / 18-21 LOH Kean Yew 10 42
MD 679 Tanadon PUNPANICH / Wachirawit SOTHON 21-16 / 18-21 / 15-21 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 56 58
MS 123 Adulrach NAMKUL 23-21 / 14-21 / 21-17 Jia Heng Jason TEH 88 66
MD 1671 Peeratchai SUKPHUN / Pakkapon TEERARATSAKUL 21-14 / 21-18 Danny Bawa CHRISNANTA / Jun Liang Andy KWEK 119 35
MS 613 Panitchaphon TEERARATSAKUL 14-21 / 23-21 / 21-11 Jia Wei Joel KOH 225 64
Group Thomas Cup - B China 5 - 0 France
MS 25 LU Guangzu 25-23 / 24-26 / 21-15 Christo POPOV 58 118
MS 38 ZHAO Junpeng 21-19 / 21-10 Arnaud MERKLE 63 39
MD 166 HE Jiting / ZHOU Haodong 21-17 / 21-15 Fabien DELRUE / William VILLEGER 36 43
MS 50 LI Shifeng 21-14 / 21-14 Alex LANIER 151 44
MD 118 LIU Yuchen / OU Xuanyi 20-22 / 21-16 / 21-16 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 30 61
Group Thomas Cup - B Denmark 5 - 0 Algeria
MS 1 Viktor AXELSEN 21-9 / 21-11 Youcef Sabri MEDEL 139 20
MS 3 Anders ANTONSEN 21-5 / 21-8 Mohamed Abderrahime BELARBI 227 24
MS 21 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-13 / 21-14 Adel HAMEK 247 33
MD - Mathias CHRISTIANSEN / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-15 / 21-10 Koceila MAMMERI / Youcef Sabri MEDEL 59 25
MD 48 Jeppe BAY / Lasse MØLHEDE 21-6 / 21-8 Mohamed Abderrahime BELARBI / Adel HAMEK 112 21
Group Thomas Cup - B Denmark 5 - 0 France
MS 1 Viktor AXELSEN 21-8 / 21-11 Toma Junior POPOV 26 34
MS 3 Anders ANTONSEN 21-12 / 21-13 Christo POPOV 58 40
MD 1847 Mathias CHRISTIANSEN / Frederik SØGAARD 21-17 / 21-16 Fabien DELRUE / William VILLEGER 36 48
MS 13 Rasmus GEMKE 21-17 / 21-13 Arnaud MERKLE 63 55
MD 10 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-18 / 21-19 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 30 44
Group Thomas Cup - B China 5 - 0 Algeria
MS 38 ZHAO Junpeng 21-11 / 21-15 Koceila MAMMERI 210 31
MS 50 LI Shifeng 21-7 / 21-10 Mohamed Abderrahime BELARBI 227 28
MD 174 REN Xiangyu / TAN Qiang 21-4 / 21-4 Sifeddine LARBAOUI / Mohamed Abdelaziz OUCHEFOUN 325 19
MS 56 WENG Hongyang 21-11 / 21-10 Adel HAMEK 247 33
MD 118 LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-8 / 21-17 Koceila MAMMERI / Youcef Sabri MEDEL 59 26
Group Thomas Cup - B Denmark 3 - 2 China
MS 1 Viktor AXELSEN 17-21 / 21-10 / 21-9 LU Guangzu 25 73
MD - Kim ASTRUP / Mathias CHRISTIANSEN 16-21 / 11-21 LIU Yuchen / OU Xuanyi 118 39
MS 3 Anders ANTONSEN 21-15 / 19-21 / 13-21 LI Shifeng 50 81
MD 1338 Anders Skaarup RASMUSSEN / Frederik SØGAARD 21-16 / 21-17 HE Jiting / ZHOU Haodong 166 54
MS 21 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 16-21 / 21-19 / 21-18 WENG Hongyang 56 79
Group Thomas Cup - B France 5 - 0 Algeria
MS 26 Toma Junior POPOV 21-10 / 21-5 Mohamed Abderrahime BELARBI 227 24
MS 63 Arnaud MERKLE 21-10 / 21-8 Adel HAMEK 247 29
MS 151 Alex LANIER 21-5 / 21-8 Sifeddine LARBAOUI 304 23
MD 30 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 21-17 / 21-17 Koceila MAMMERI / Youcef Sabri MEDEL 59 33
MD 36 Fabien DELRUE / William VILLEGER 21-7 / 21-6 Mohamed Abderrahime BELARBI / Adel HAMEK 112 22
Group Thomas Cup - C India 5 - 0 Germany
MS 9 Lakshya SEN 21-16 / 21-13 Max WEISSKIRCHEN 64 36
MD 9 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-15 / 10-21 / 21-13 Jones Ralfy JANSEN / Marvin SEIDEL (2213*) 57
MS 11 KIDAMBI Srikanth 18-21 / 21-9 / 21-11 Kai SCHAEFER 84 60
MD 40 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 25-23 / 21-15 Bjarne GEISS / Jan Colin VÖLKER 66 42
MS 23 PRANNOY H. S. 21-9 / 21-9 Matthias KICKLITZ 463 30
Group Thomas Cup - C Chinese Taipei 5 - 0 Canada
MS 4 CHOU Tien Chen 21-19 / 21-12 Brian YANG 29 33
MD 3 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-14 / 21-11 DONG Adam (Xingyu) / Nyl YAKURA 198 28
MS 15 WANG Tzu Wei 21-15 / 21-9 Jason Anthony HO-SHUE 52 32
MD 257 SU Ching Heng / YE Hong Wei 21-13 / 21-16 Victor LAI / Kevin LEE - 24
MS 119 LU Chia Hung 21-18 / 16-21 / 21-5 B. R. Sankeerth 82 50
Group Thomas Cup - C Chinese Taipei 5 - 0 Germany
MS 4 CHOU Tien Chen 20-22 / 21-15 / 21-14 Max WEISSKIRCHEN 64 59
MD 3 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-16 / 21-18 Marvin SEIDEL / Jan Colin VÖLKER 1897 34
MS 15 WANG Tzu Wei 15-21 / 21-18 / 21-16 Kai SCHAEFER 84 86
MD 25 LU Ching Yao / YANG Po Han 19-21 / 21-11 / 21-12 Bjarne GEISS / Daniel HESS 344 61
MS 2317 LIAO Jhuo-Fu 21-17 / 14-21 / 21-15 Samuel HSIAO 204 73
Group Thomas Cup - C India 5 - 0 Canada
MS 11 KIDAMBI Srikanth 20-22 / 21-11 / 21-15 Brian YANG 29 52
MD 9 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-12 / 21-11 Jason Anthony HO-SHUE / Kevin LEE - 29
MS 23 PRANNOY H. S. 21-15 / 21-12 B. R. Sankeerth 82 42
MD 46 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 21-15 / 21-11 DONG Adam (Xingyu) / Nyl YAKURA 198 34
MS 85 Priyanshu RAJAWAT 21-13 / 20-22 / 21-14 Victor LAI 291 52
Group Thomas Cup - C Chinese Taipei 3 - 2 India
MS 4 CHOU Tien Chen 21-19 / 13-21 / 21-17 Lakshya SEN 9 80
MD 3 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-11 / 21-19 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 9 40
MS 15 WANG Tzu Wei 19-21 / 16-21 KIDAMBI Srikanth 11 53
MD 25 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-17 / 19-21 / 21-19 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 40 77
MS 119 LU Chia Hung 18-21 / 21-17 / 18-21 PRANNOY H. S. 23 67
Group Thomas Cup - C Germany 3 - 2 Canada
MS 64 Max WEISSKIRCHEN 21-16 / 13-21 / 14-21 Brian YANG 29 59
MD 13 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-11 / 21-17 DONG Adam (Xingyu) / Nyl YAKURA 198 30
MS 84 Kai SCHAEFER 21-8 / 21-18 Jason Anthony HO-SHUE 52 38
MD 195 Jones Ralfy JANSEN / Jan Colin VÖLKER 21-19 / 18-21 / 16-21 B. R. Sankeerth / Kevin LEE - 52
MS 204 Samuel HSIAO 21-14 / 21-12 Victor LAI 291 42
Group Thomas Cup - D Malaysia 5 - 0 England
MS 6 LEE Zii Jia 21-10 / 21-15 Toby PENTY 53 36
MD 7 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 19-21 / 21-15 / 21-16 Ben LANE / Sean VENDY 20 62
MS 46 Tze Yong NG 21-16 / 19-21 / 21-11 Johnnie TORJUSSEN 202 65
MD 14 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-13 / 21-9 Rory EASTON / Zach RUSS 73 28
MS 124 LEONG Jun Hao 21-11 / 21-18 Cholan KAYAN 508 40
Group Thomas Cup - D Japan 5 - 0 Usa
MS 20 Kenta NISHIMOTO 21-13 / 21-12 Enrico ASUNCION 221 35
MS 48 Kodai NARAOKA 21-8 / 21-6 Don Henley AVERIA 307 23
MS 201 Riku HATANO 21-12 / 21-13 William HU 2015 27
MD 33 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 21-15 / 21-9 Adrian King-Sun MAR / Henry TANG (2230*) 25
MD 23 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-8 / 21-12 Enrico ASUNCION / William HU - 23
Group Thomas Cup - D Japan 5 - 0 England
MS 2 Kento MOMOTA 21-18 / 21-11 Toby PENTY 53 40
MD (2201*) Takuro HOKI / Yuta WATANABE 12-21 / 21-11 / 21-9 Ben LANE / Sean VENDY 20 58
MS 14 Kanta TSUNEYAMA 13-21 / 21-12 / 21-9 Johnnie TORJUSSEN 202 56
MD 23 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-13 / 21-9 Callum HEMMING / Steven STALLWOOD 49 31
MS 48 Kodai NARAOKA 21-6 / 21-7 Sid PALAKKAL 658 28
Group Thomas Cup - D Malaysia 5 - 0 Usa
MS 34 LIEW Daren 21-13 / 21-16 Enrico ASUNCION 221 37
MS 46 Tze Yong NG 21-11 / 21-9 Don Henley AVERIA 307 30
MS 100 Aidil Sholeh ALI SADIKIN 21-16 / 21-17 William HU 2015 30
MD - CHIA Wei Jie / GOH Sze Fei 21-12 / 21-8 Adrian King-Sun MAR / Henry TANG (2230*) 22
MD 11 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-16 / 21-8 Enrico ASUNCION / William HU - 22
Group Thomas Cup - D Japan 2 - 3 Malaysia
MS 2 Kento MOMOTA 17-21 / 8-21 LEE Zii Jia 6 46
MD 4 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 19-21 / 16-21 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 14 46
MS 14 Kanta TSUNEYAMA 21-16 / 22-20 LIEW Daren 34 60
MD 1663 Akira KOGA / Yuta WATANABE 20-22 / 17-21 Aaron CHIA / TEO Ee Yi 1385 50
MS 20 Kenta NISHIMOTO 21-6 / 19-21 / 21-15 LEONG Jun Hao 124 65
Group Thomas Cup - D England 4 - 1 Usa
MS 53 Toby PENTY 21-5 / 21-7 Enrico ASUNCION 221 26
MS 202 Johnnie TORJUSSEN 21-12 / 21-11 Don Henley AVERIA 307 30
MD 73 Rory EASTON / Zach RUSS 21-12 / 21-14 Adrian King-Sun MAR / Henry TANG (2230*) 30
MS 508 Cholan KAYAN 21-18 / 17-21 / 8-21 William HU 2015 50
MD 49 Callum HEMMING / Steven STALLWOOD 21-13 / 21-9 Enrico ASUNCION / Don Henley AVERIA 242 32
Group Uber Cup - A Indonesia 5 - 0 France
WS 203 Komang Ayu Cahya DEWI 22-20 / 19-21 / 21-18 QI Xuefei 43 72
WD 104 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 21-13 / 27-25 Vimala HERIAU / Margot LAMBERT 68 44
WS 328 Aisyah Sativa FATETANI 12-21 / 21-13 / 21-15 LéOnice HUET 55 49
WD 1462 Nita Violina MARWAH / Lanny Tria MAYASARI 21-14 / 21-11 Flavie VALLET / Emilie VERCELOT 107 28
WS 332 Bilqis PRASISTA 17-21 / 21-14 / 21-18 Yaelle HOYAUX 69 55
Group Uber Cup - A Japan 5 - 0 Germany
WS 1 Akane YAMAGUCHI 21-17 / 21-19 Yvonne LI 25 36
WD 5 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-11 / 21-12 Linda EFLER / Emma MOSZCZYNSKI - 34
WS 6 Nozomi OKUHARA 21-7 / 21-8 Ann-Kathrin SPÖRI 217 26
WD 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-17 / 21-15 Annabella JÄGER / Leona MICHALSKI 154 35
WS 42 Saena KAWAKAMI 21-6 / 21-12 Selin HÜBSCH 621 27
Group Uber Cup - A Japan 5 - 0 France
WS 1 Akane YAMAGUCHI 21-6 / 21-8 LéOnice HUET 55 25
WD 3 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-9 / 21-12 Vimala HERIAU / Margot LAMBERT 68 42
WS 13 Sayaka TAKAHASHI 21-7 / 21-8 Yaelle HOYAUX 69 26
WD 1318 Mayu MATSUMOTO / Misaki MATSUTOMO 21-14 / 21-13 Flavie VALLET / Emilie VERCELOT 107 34
WS 127 Riko GUNJI 21-16 / 21-17 Emilie DROUIN 283 36
Group Uber Cup - A Indonesia 5 - 0 Germany
WS 203 Komang Ayu Cahya DEWI 21-15 / 21-13 Yvonne LI 25 39
WD 104 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 21-11 / 21-2 Linda EFLER / Emma MOSZCZYNSKI - 31
WS 328 Aisyah Sativa FATETANI 21-7 / 14-21 / 21-14 Ann-Kathrin SPÖRI 217 52
WD 1462 Nita Violina MARWAH / Lanny Tria MAYASARI 21-10 / 21-10 Annabella JÄGER / Leona MICHALSKI 154 31
WS 332 Bilqis PRASISTA 21-12 / 12-21 / 21-7 Florentine SCHÖFFSKI 1002 41
Group Uber Cup - A Japan 4 - 1 Indonesia
WS 1 Akane YAMAGUCHI 19-21 / 19-21 Bilqis PRASISTA 332 35
WD 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-16 / 18-21 / 21-15 Melanni MAMAHIT / Tryola NADIA 199 66
WS 13 Sayaka TAKAHASHI 21-9 / 21-5 Tasya FARAHNAILAH 353 28
WD 924 Yuki FUKUSHIMA / Mayu MATSUMOTO 21-14 / 21-15 Lanny Tria MAYASARI / Jesita Putri MIANTORO 1462 37
WS 127 Riko GUNJI 21-12 / 24-22 Siti Sarah AZZAHRA 658 36
Group Uber Cup - A France 2 - 3 Germany
WS 43 QI Xuefei 15-21 / 7-21 Yvonne LI 25 35
WD 68 Vimala HERIAU / Margot LAMBERT 21-17 / 21-13 Linda EFLER / Leona MICHALSKI - 41
WS 69 Yaelle HOYAUX 21-16 / 10-21 / 15-21 Ann-Kathrin SPÖRI 217 51
WD 107 Flavie VALLET / Emilie VERCELOT 11-21 / 14-21 Stine KÜSPERT / Emma MOSZCZYNSKI 90 33
WS 283 Emilie DROUIN 21-18 / 21-17 Florentine SCHÖFFSKI 1002 31
Group Uber Cup - B Chinese Taipei 4 - 1 Spain
WS 2 TAI Tzu Ying 21-5 / 21-14 Clara AZURMENDI 44 25
WS 58 Wen Chi HSU 21-16 / 21-15 Lucia RODRIGUEZ 227 31
WS 87 SUNG Shuo Yun 21-12 / 21-15 Ania SETIEN 315 31
WD - HSU Ya Ching / LEE Chia Hsin 18-21 / 21-11 / 14-21 Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES 56 43
WD 165 CHANG Ching Hui / LEE Chih Chen 21-10 / 21-18 Lucia RODRIGUEZ / Ania SETIEN 145 25
Group Uber Cup - B China 5 - 0 Australia
WS 3 CHEN Yufei 21-19 / 21-10 Hsuan-Yu Wendy CHEN 72 37
WD 77 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-12 / 21-12 Joyce CHOONG / Angela YU - 34
WS 9 HE Bingjiao 21-6 / 21-6 Louisa MA 113 20
WD 77 DU Yue / LI Wenmei 21-11 / 21-5 Kaitlyn EA / Gronya SOMERVILLE 299 28
WS 32 ZHANG Yiman 21-6 / 21-9 Tiffany HO 208 23
Group Uber Cup - B China 5 - 0 Spain
WS 3 CHEN Yufei 21-16 / 23-21 Clara AZURMENDI 44 43
WS 9 HE Bingjiao 21-2 / 21-8 Lucia RODRIGUEZ 227 24
WS 15 WANG Zhiyi 21-10 / 21-6 Ania SETIEN 315 23
WD 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-9 / 21-9 Beatriz CORRALES / Lorena USLE - 24
WD 77 DU Yue / LI Wenmei 21-5 / 21-12 Lucia RODRIGUEZ / Ania SETIEN 145 25
Group Uber Cup - B Chinese Taipei 5 - 0 Australia
WS 2 TAI Tzu Ying 21-6 / 21-5 Hsuan-Yu Wendy CHEN 72 24
WD - HSU Ya Ching / LIN Wan Ching 21-7 / 21-14 Sylvina KURNIAWAN / Angela YU - 27
WS 58 Wen Chi HSU 21-9 / 21-12 Louisa MA 113 24
WD 242 LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 21-10 / 21-13 Kaitlyn EA / Gronya SOMERVILLE 299 25
WS 156 CHEN Su Yu 21-12 / 21-13 Tiffany HO 208 28
Group Uber Cup - B China 5 - 0 Chinese Taipei
WS 3 CHEN Yufei 21-15 / 21-13 Wen Chi HSU 58 41
WD 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-12 / 21-11 LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 242 27
WS 9 HE Bingjiao 18-21 / 21-15 / 21-18 SUNG Shuo Yun 87 79
WD 1321 HUANG Dongping / LI Wenmei 21-10 / 21-13 CHANG Ching Hui / LEE Chih Chen 165 36
WS 15 WANG Zhiyi 21-16 / 21-19 CHEN Su Yu 156 40
Group Uber Cup - B Spain 4 - 1 Australia
WS 5 Carolina MARIN 21-12 / 21-18 Hsuan-Yu Wendy CHEN 72 35
WS 44 Clara AZURMENDI 21-11 / 21-13 Louisa MA 113 24
WS 52 Beatriz CORRALES 21-14 / 17-21 / 21-14 Tiffany HO 208 51
WD 145 Lucia RODRIGUEZ / Ania SETIEN 21-16 / 21-15 Kaitlyn EA / Angela YU - 27
WD 56 Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES 0-0 Hsuan-Yu Wendy CHEN / Gronya SOMERVILLE 209 0
Group Uber Cup - C Denmark 3 - 2 Malaysia
WS 14 Mia BLICHFELDT 21-14 / 21-15 KISONA Selvaduray 51 35
WD 16 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 19-21 / 19-21 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 11 42
WS 22 Line CHRISTOPHERSEN 12-21 / 21-11 / 5-21 GOH Jin Wei 80 42
WD - Alexandra BØJE / Amalie MAGELUND 21-14 / 21-10 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 52 32
WS 33 Line Højmark KJAERSFELDT 21-12 / 21-9 Mohd Khairul MYISHA 235 33
Group Uber Cup - C Thailand 5 - 0 Egypt
WS 10 Pornpawee CHOCHUWONG 21-12 / 21-5 Doha HANY 89 24
WS 12 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-6 / 21-2 Nour AHMED YOUSSRI 171 20
WS 21 Phittayaporn CHAIWAN 21-4 / 21-8 Hana TAREK MOHAMED 291 20
WD 677 Laksika KANLAHA / Phataimas MUENWONG 21-6 / 21-8 Jana ASHRAF / Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER 543 20
WD 31 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-3 / 21-6 Nour AHMED YOUSSRI / Hana TAREK MOHAMED 1462 17
Group Uber Cup - C Thailand 4 - 1 Malaysia
WS 8 Ratchanok INTANON 14-21 / 21-14 / 21-15 GOH Jin Wei 80 53
WD 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-16 / 19-21 / 17-21 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 11 71
WS 10 Pornpawee CHOCHUWONG 22-20 / 21-10 Mohd Khairul MYISHA 235 42
WD 31 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-9 / 21-14 Zi Xuan VALEREE SIOW / TEOH Mei Xing - 32
WS 12 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-19 / 21-6 Zhing Yi TAN 471 37
Group Uber Cup - C Denmark 5 - 0 Egypt
WS 22 Line CHRISTOPHERSEN 21-10 / 21-11 Doha HANY 89 23
WS 33 Line Højmark KJAERSFELDT 21-6 / 21-6 Nour AHMED YOUSSRI 171 23
WS 40 Julie Dawall JAKOBSEN 21-3 / 21-7 Hana TAREK MOHAMED 291 19
WD - Amalie SCHULZ / Sara THYGESEN 21-10 / 21-7 Jana ASHRAF / Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER 543 20
WD - Alexandra BØJE / Amalie MAGELUND 21-12 / 21-11 Nour AHMED YOUSSRI / Hana TAREK MOHAMED 1462 22
Group Uber Cup - C Thailand 5 - 0 Denmark
WS 8 Ratchanok INTANON 21-13 / 21-19 Mia BLICHFELDT 14 38
WD 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 14-21 / 21-19 / 21-9 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 16 72
WS 10 Pornpawee CHOCHUWONG 18-21 / 21-6 / 21-7 Line CHRISTOPHERSEN 22 52
WD 31 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-15 / 16-21 / 21-17 Alexandra BØJE / Amalie MAGELUND - 57
WS 12 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-10 / 18-21 / 21-16 Line Højmark KJAERSFELDT 33 61
Group Uber Cup - C Malaysia 5 - 0 Egypt
WS 235 Mohd Khairul MYISHA 21-5 / 21-19 Doha HANY 89 27
WS 471 Zhing Yi TAN 21-12 / 21-14 Nour AHMED YOUSSRI 171 31
WS - Wen Tse CHAN 21-16 / 21-16 Hana TAREK MOHAMED 291 32
WD 74 LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 21-6 / 21-10 Jana ASHRAF / Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER 543 21
WD 52 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 21-5 / 21-4 Nour AHMED YOUSSRI / Hana TAREK MOHAMED 1462 17
Group Uber Cup - D Korea 5 - 0 Usa
WS 19 KIM Ga Eun 21-15 / 23-21 Lauren LAM 68 41
WD 2 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-7 / 21-11 Francesca CORBETT / Allison LEE 91 28
WS 46 SIM Yu Jin 21-14 / 21-10 Esther SHI 202 32
WD 82 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 21-9 / 21-8 Jennie GAI / Sanchita PANDEY 1430 24
WS 478 Seo Jin LEE 21-19 / 21-9 Natalie CHI 590 29
Group Uber Cup - D India 4 - 1 Canada
WS 7 PUSARLA V. Sindhu 21-17 / 21-10 Michelle LI 11 33
WD - Shruti MISHRA / Simran SINGHI 19-21 / 12-21 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 20 36
WS 54 AAKARSHI KASHYAP 17-21 / 21-18 / 21-17 Wendy ZHANG 77 50
WD - Tanisha CRASTO / Treesa JOLLY 21-9 / 21-15 Catherine CHOI / Josephine WU 47 29
WS 64 Ashmita CHALIHA 12-21 / 21-11 / 22-20 Rachel CHAN 86 50
Group Uber Cup - D India 4 - 1 Usa
WS 7 PUSARLA V. Sindhu 21-10 / 21-11 Jennie GAI 95 26
WD - Tanisha CRASTO / Treesa JOLLY 21-19 / 21-10 Francesca CORBETT / Allison LEE 91 34
WS 54 AAKARSHI KASHYAP 21-18 / 21-11 Esther SHI 202 34
WD 76 Simran SINGHI / Ritika THAKER 12-21 / 21-17 / 13-21 Lauren LAM / Kodi Tang LEE 169 44
WS 64 Ashmita CHALIHA 21-18 / 21-13 Natalie CHI 590 31
Group Uber Cup - D Korea 4 - 1 Canada
WS 4 Se Young AN 21-19 / 21-13 Michelle LI 11 39
WD 4 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 17-21 / 22-20 / 21-14 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 20 74
WS 19 KIM Ga Eun 17-21 / 21-14 / 20-22 Wendy ZHANG 77 52
WD 27 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 21-9 / 21-14 Catherine CHOI / Crystal LAI (1529*) 34
WS 46 SIM Yu Jin 11-21 / 21-8 / 21-12 Talia NG 81 53
Group Uber Cup - D Korea 5 - 0 India
WS 4 Se Young AN 21-15 / 21-14 PUSARLA V. Sindhu 7 42
WD 2 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-13 / 21-12 Shruti MISHRA / Simran SINGHI - 39
WS 19 KIM Ga Eun 21-10 / 21-10 AAKARSHI KASHYAP 54 30
WD 140 KIM Hye Jeong / KONG Hee Yong 21-14 / 21-11 Tanisha CRASTO / Treesa JOLLY - 36
WS 46 SIM Yu Jin 21-18 / 21-17 Ashmita CHALIHA 64 39
Group Uber Cup - D Canada 3 - 2 Usa
WS 11 Michelle LI 25-23 / 14-21 / 20-22 Lauren LAM 68 54
WD 20 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 16-21 / 21-17 / 21-16 Francesca CORBETT / Allison LEE 91 69
WS 81 Talia NG 21-12 / 12-21 / 22-24 Jennie GAI 95 57
WD - Crystal LAI / Josephine WU 22-20 / 21-11 Kodi Tang LEE / Sanchita PANDEY - 30
WS 86 Rachel CHAN 21-17 / 21-18 Natalie CHI 590 34
Quarter-final Thomas Cup Chinese Taipei 2 - 3 Japan
MS 4 CHOU Tien Chen 18-21 / 13-21 Kento MOMOTA 2 51
MD 3 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-14 / 21-15 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 4 41
MS 15 WANG Tzu Wei 22-20 / 21-17 Kanta TSUNEYAMA 14 51
MD 25 LU Ching Yao / YANG Po Han 22-24 / 14-21 Akira KOGA / Yuta WATANABE 1663 53
MS 2317 LIAO Jhuo-Fu 13-21 / 11-21 Kenta NISHIMOTO 20 49
Quarter-final Thomas Cup Indonesia 3 - 0 China
MS 5 Anthony Sinisuka GINTING 21-12 / 25-27 / 21-17 ZHAO Junpeng 38 80
MD - Mohammad AHSAN / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-17 / 21-16 LIU Yuchen / OU Xuanyi 118 38
MS 8 Jonatan CHRISTIE 21-13 / 21-18 LI Shifeng 50 52
Quarter-final Thomas Cup Korea 2 - 3 Denmark
MS 31 HEO Kwang Hee 21-13 / 17-21 / 19-21 Viktor AXELSEN 1 67
MD 97 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 21-18 / 21-18 Kim ASTRUP / Mathias CHRISTIANSEN - 47
MS 270 JEON Hyeok Jin 21-19 / 21-12 Anders ANTONSEN 3 56
MD 115 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 21-18 / 21-23 / 17-21 Anders Skaarup RASMUSSEN / Frederik SØGAARD 1338 84
MS 603 Yun Gyu LEE 19-21 / 15-21 Rasmus GEMKE 13 54
Quarter-final Thomas Cup India 3 - 2 Malaysia
MS 9 Lakshya SEN 21-23 / 9-21 LEE Zii Jia 6 46
MD 9 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-19 / 21-15 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 14 41
MS 11 KIDAMBI Srikanth 21-11 / 21-17 Tze Yong NG 46 41
MD 46 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 19-21 / 17-21 Aaron CHIA / TEO Ee Yi 1385 37
MS 23 PRANNOY H. S. 21-13 / 21-8 LEONG Jun Hao 124 39
Quarter-final Uber Cup Indonesia 0 - 3 China
WS 203 Komang Ayu Cahya DEWI 12-21 / 11-21 CHEN Yufei 3 42
WD 104 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 19-21 / 16-21 CHEN Qingchen / JIA Yifan 1 48
WS 332 Bilqis PRASISTA 21-19 / 18-21 / 7-21 HE Bingjiao 9 56
Quarter-final Uber Cup Japan 3 - 0 Chinese Taipei
WS 1 Akane YAMAGUCHI 21-10 / 19-21 / 21-19 TAI Tzu Ying 2 56
WD 3 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 19-21 / 21-7 / 21-14 HSU Ya Ching / LIN Wan Ching - 74
WS 6 Nozomi OKUHARA 15-21 / 21-13 / 21-9 Wen Chi HSU 58 57
Quarter-final Uber Cup India 0 - 3 Thailand
WS 7 PUSARLA V. Sindhu 21-18 / 17-21 / 12-21 Ratchanok INTANON 8 59
WD - Shruti MISHRA / Simran SINGHI 16-21 / 13-21 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 37
WS 54 AAKARSHI KASHYAP 16-21 / 11-21 Pornpawee CHOCHUWONG 10 42
Quarter-final Uber Cup Korea 3 - 0 Denmark
WS 4 Se Young AN 18-21 / 21-15 / 21-18 Mia BLICHFELDT 14 62
WD 2 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-23 / 21-16 / 21-19 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 16 83
WS 19 KIM Ga Eun 10-21 / 21-9 / 21-16 Line CHRISTOPHERSEN 22 47
Semi-final Thomas Cup India 3 - 2 Denmark
MS 9 Lakshya SEN 13-21 / 13-21 Viktor AXELSEN 1 49
MD 9 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-18 / 21-23 / 22-20 Kim ASTRUP / Mathias CHRISTIANSEN - 78
MS 11 KIDAMBI Srikanth 21-18 / 12-21 / 21-15 Anders ANTONSEN 3 80
MD 46 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 14-21 / 13-21 Anders Skaarup RASMUSSEN / Frederik SØGAARD 1338 39
MS 23 PRANNOY H. S. 13-21 / 21-9 / 21-12 Rasmus GEMKE 13 73
Semi-final Thomas Cup Indonesia 3 - 2 Japan
MS 5 Anthony Sinisuka GINTING 21-13 / 14-21 / 21-12 Kento MOMOTA 2 81
MD - Mohammad AHSAN / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 22-20 / 8-21 / 24-22 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 4 66
MS 8 Jonatan CHRISTIE 20-22 / 13-21 Kenta NISHIMOTO 20 57
MD 8 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 14-21 / 21-13 / 18-21 Akira KOGA / Yuta WATANABE 1663 76
MS 24 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-17 / 21-11 Kodai NARAOKA 48 44
Semi-final Uber Cup Thailand 0 - 3 China
WS 8 Ratchanok INTANON 18-21 / 12-21 CHEN Yufei 3 47
WD 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-17 / 13-21 / 15-21 CHEN Qingchen / JIA Yifan 1 74
WS 10 Pornpawee CHOCHUWONG 15-21 / 15-21 HE Bingjiao 9 45
Semi-final Uber Cup Japan 0 - 3 Korea
WS 1 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 18-21 / 18-21 Se Young AN 4 63
WD 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 16-21 / 17-21 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 2 45
WS 6 Nozomi OKUHARA 12-21 / 21-11 / 16-21 KIM Ga Eun 19 64
Final Thomas Cup Indonesia 0 - 3 India
MS 5 Anthony Sinisuka GINTING 21-8 / 17-21 / 16-21 Lakshya SEN 9 65
MD - Mohammad AHSAN / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 21-23 / 19-21 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 9 73
MS 8 Jonatan CHRISTIE 15-21 / 21-23 KIDAMBI Srikanth 11 48
Final Uber Cup Korea 3 - 2 China
WS 4 Se Young AN 21-17 / 15-21 / 20-22 CHEN Yufei 3 91
WD 2 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 12-21 / 21-18 / 21-18 CHEN Qingchen / JIA Yifan 1 78
WS 19 KIM Ga Eun 12-21 / 13-21 HE Bingjiao 9 43
WD 140 KIM Hye Jeong / KONG Hee Yong 22-20 / 21-17 HUANG Dongping / LI Wenmei 1321 59
WS 46 SIM Yu Jin 28-26 / 18-21 / 21-8 WANG Zhiyi 15 88
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 60 137 17 28.3% 4963 82.72 00:43:14 1.91 11 18.3%
MS 91 214 32 35.2% 7458 81.96 00:49:40 1.65 25 27.5%
WD 56 123 12 19.6% 4175 74.55 00:38:50 1.92 9 16.1%
WS 87 202 28 32.2% 6953 79.92 00:40:16 1.98 8 9.2%
Total 294 676 89 29.9% 23549 80.1 00:43:30 1.84 53 18.0%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 35 9 79.5%
Japan 34 12 73.9%
Korea 33 13 71.7%
Thailand 23 13 63.9%
Malaysia 23 13 63.9%
Indonesia 28 16 63.6%
Chinese Taipei 24 14 63.2%
India 29 17 63.0%
Denmark 26 17 60.5%
Singapore 5 10 33.3%
Spain 5 10 33.3%
England 4 11 26.7%
Canada 7 23 23.3%
France 7 23 23.3%
Germany 6 24 20.0%
U.S.A. 4 26 13.3%
Australia 1 13 7.1%
Egypt 0 15 0.0%
Algeria 0 15 0.0%

Year Category Winner Runner-up Final Score
2022 Thomas Cup India Indonesia 3-0
2022 Uber Cup Korea China 3-2
2021 Thomas Cup Indonesia China 3-0
2021 Uber Cup China Japan 3-1
2018 Thomas Cup China Japan 3-1
2018 Uber Cup Japan Thailand 3-0
2016 Thomas Cup Denmark Indonesia 3-2
2016 Uber Cup China Korea 3-1
2014 Thomas Cup - MEN' Japan Malaysia 3-2
2014 Uber Cup - WOMEN' China Japan 3-1
2002 Uber Cup Korea China 2-2
2002 Thomas Cup Malaysia Indonesia 3-2
1998 Uber Cup China Indonesia 4-1
1998 Thomas Cup Malaysia Indonesia 3-2
1996 Uber Cup Indonesia China 3-2
1996 Thomas Cup Indonesia Denmark 5-0
1992 Thomas Cup Malaysia Indonesia 3-2
1992 Uber Cup China South Korea 4-1
1990 Thomas Cup China Malaysia 3-2
1990 Uber Cup China South Korea 3-2