French Open  

Tournament Name: YONEX French Open
Tournament Dates: 25/10/2016-30/10/2016
Location: France, Paris
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD Mathias BOE / Carsten MOGENSEN Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET
MS SHI Yuqi LEE Hyun Il
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan CHANG Ye Na / LEE So Hee
WS HE Bingjiao Beiwen ZHANG
XD ZHENG Siwei / CHEN Qingchen KO Sung Hyun / KIM Ha Na

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 117 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 21-4 / 21-16 Shinsai DESLAURIERS / Marc LAPORTE - 22
Round 1 68 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-11 / 21-16 Bjarne GEISS / Fabian HOLZER 406 31
Round 1 - Toma Junior POPOV / Thomas VALLEZ 21-15 / 21-10 Vincent ESPEN / Maxime MICHEL - 26
Round 1 80 Dominik STIPSITS / Roman ZIRNWALD 21-11 / 21-7 Maxime BRIOT / Fabien DELRUE - 22
Round 1 99 LIU Cheng / ZHENG Siwei 21-12 / 21-7 Baptiste CAREME / Sylvain GROSJEAN - 20
Round 1 262 Jelle MAAS / Robin TABELING 21-12 / 21-11 Mohamed Abderrahime BELARBI / Adel HAMEK 101 21
Round 1 110 Ben LANE / Sean VENDY 21-15 / 24-22 Vanmael HERIAU / Florent RIANCHO 266 35
Round 1 675 Jordan CORVEE / Thom GICQUEL 21-8 / 21-10 Gregor DUNIKOWSKI / Quentin VINCENT - 20
Round 2 68 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-14 / 21-14 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 117 27
Round 2 - Toma Junior POPOV / Thomas VALLEZ 18-21 / 21-17 / 21-13 Dominik STIPSITS / Roman ZIRNWALD 80 47
Round 2 99 LIU Cheng / ZHENG Siwei 21-11 / 21-16 Jelle MAAS / Robin TABELING 262 25
Round 2 110 Ben LANE / Sean VENDY 21-16 / 21-16 Jordan CORVEE / Thom GICQUEL 675 27
MD
Round 1 20 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-16 / 21-11 Job CASTILLO / Jonathan PERSSON 200 26
Round 1 58 Matthew NOTTINGHAM / Harley TOWLER 21-15 / 19-21 / 21-9 FU Haifeng / XU Chen 210 51
Round 1 13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV W.O. Raphael BECK / Peter KAESBAUER 45 1
Round 1 30 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-14 / 21-16 Adam HALL / Peter MILLS 172 35
Round 1 10 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-15 / 21-12 Joshua MAGEE / Sam MAGEE 52 36
Round 1 334 Mohammad AHSAN / Berry ANGRIAWAN 21-17 / 21-17 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 47 33
Round 1 14 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-17 / 21-17 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 68 35
Round 1 32 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 21-19 / 21-13 LIU Cheng / ZHENG Siwei 99 26
Round 1 23 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-17 / 17-21 / 21-17 Ben LANE / Sean VENDY 110 55
Round 1 11 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-14 / 18-21 / 21-18 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 36 50
Round 1 118 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 21-11 / 21-14 Toma Junior POPOV / Thomas VALLEZ - 30
Round 1 19 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-19 / 21-17 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 2 41
Round 1 15 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-17 / 21-13 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 67 37
Round 1 17 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-18 / 21-18 LI Junhui / LIU Yuchen 8 43
Round 1 18 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-19 / 21-15 Milosz BOCHAT / Adam CWALINA 215 33
Round 1 9 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-17 / 22-24 / 21-17 Rian Agung SAPUTRO / Hendra SETIAWAN 210 67
Round 2 20 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-13 / 21-17 Matthew NOTTINGHAM / Harley TOWLER 58 34
Round 2 13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-17 / 21-19 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 30 37
Round 2 334 Mohammad AHSAN / Berry ANGRIAWAN 21-13 / 21-15 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 10 34
Round 2 14 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-17 / 21-17 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 32 30
Round 2 23 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 19-21 / 21-16 / 21-14 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 11 46
Round 2 19 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 25-23 / 15-21 / 21-15 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 118 80
Round 2 15 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-9 / 18-21 / 21-13 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 17 68
Round 2 9 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-18 / 21-18 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 18 42
Quarter-final 20 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-14 / 21-14 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 13 33
Quarter-final 14 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-13 / 14-21 / 21-18 Mohammad AHSAN / Berry ANGRIAWAN 334 52
Quarter-final 19 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-19 / 21-19 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 23 43
Quarter-final 9 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 21-12 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 15 45
Semi-final 20 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-18 / 17-21 / 21-19 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 14 68
Semi-final 9 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-19 / 21-17 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 19 51
Final 9 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 19-21 / 21-18 / 3-0 Ret. Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 20 60
MS (qual)
Round 1 86 Scott EVANS 15-21 / 21-13 / 22-20 Thomas ROUXEL 66 59
Round 1 49 CHONG Wei Feng 21-16 / 21-19 Emil HOLST 43 34
Round 1 41 Anthony Sinisuka GINTING 21-16 / 21-19 Lucas CLAERBOUT 64 45
Round 1 57 Ygor COELHO 16-21 / 21-17 / 22-20 Bjorn SEGUIN 108 54
Round 1 23 QIAO Bin 21-19 / 21-16 HEO Kwang Hee 63 45
Round 1 45 XUE Song 21-6 / 21-9 Milan LUDIK 73 29
Round 1 62 LIN Yu Hsien 21-19 / 21-15 Anders ANTONSEN 38 42
Round 1 53 Khosit PHETPRADAB 21-13 / 19-21 / 21-19 Lucas CORVEE 58 64
Round 2 49 CHONG Wei Feng 21-16 / 21-17 Scott EVANS 86 40
Round 2 41 Anthony Sinisuka GINTING 21-14 / 17-21 / 14-11 Ret. Ygor COELHO 57 51
Round 2 45 XUE Song 21-11 / 21-16 QIAO Bin 23 47
Round 2 62 LIN Yu Hsien 21-12 / 21-14 Khosit PHETPRADAB 53 32
MS
Round 1 30 WANG Tzu Wei 21-13 / 21-16 WEI Nan 29 31
Round 1 6 SON Wan Ho 21-19 / 21-14 LIN Yu Hsien 62 38
Round 1 34 Zulfadli ZULKIFFLI 24-22 / 12-21 / 22-20 HUANG Yuxiang 32 73
Round 1 7 TIAN Houwei 21-13 / 17-21 / 21-17 Ihsan Maulana MUSTOFA 37 71
Round 1 19 SHI Yuqi 21-11 / 21-19 Iskandar ZULKARNAIN 33 40
Round 1 10 Rajiv OUSEPH 17-21 / 21-14 / 21-10 Pablo ABIAN 40 52
Round 1 22 Jonatan CHRISTIE 15-21 / 21-15 / 21-13 XUE Song 45 63
Round 1 12 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-14 / 21-8 HU Yun 15 28
Round 1 11 NG Ka Long Angus 21-16 / 21-4 CHONG Wei Feng 49 28
Round 1 41 Anthony Sinisuka GINTING 20-22 / 21-10 / 21-18 Ajay JAYARAM 21 60
Round 1 4 Jan O JORGENSEN 21-18 / 20-22 / 21-13 Marc ZWIEBLER 13 63
Round 1 27 PRANNOY H. S. 21-16 / 21-18 Boonsak PONSANA 31 41
Round 1 8 CHOU Tien Chen 24-22 / 18-11 Ret. WONG Wing Ki Vincent 16 41
Round 1 17 LEE Hyun Il 15-21 / 21-8 / 21-19 SAI PRANEETH B. 35 58
Round 1 5 Viktor AXELSEN 21-10 / 21-15 JEON Hyeok Jin 25 34
Round 1 24 HSU Jen Hao W.O. LEE Chong Wei 1 0
Round 2 24 HSU Jen Hao 22-20 / 21-12 WANG Tzu Wei 30 48
Round 2 6 SON Wan Ho 21-15 / 21-14 Zulfadli ZULKIFFLI 34 44
Round 2 19 SHI Yuqi 21-13 / 10-21 / 21-10 TIAN Houwei 7 54
Round 2 22 Jonatan CHRISTIE 21-12 / 21-12 Rajiv OUSEPH 10 39
Round 2 11 NG Ka Long Angus 23-21 / 21-19 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 12 42
Round 2 4 Jan O JORGENSEN 22-20 / 21-15 Anthony Sinisuka GINTING 41 41
Round 2 8 CHOU Tien Chen 21-19 / 21-16 PRANNOY H. S. 27 42
Round 2 17 LEE Hyun Il 22-20 / 21-12 Viktor AXELSEN 5 40
Quarter-final 24 HSU Jen Hao 6-21 / 21-18 / 21-14 SON Wan Ho 6 71
Quarter-final 19 SHI Yuqi 12-21 / 21-19 / 21-16 Jonatan CHRISTIE 22 69
Quarter-final 11 NG Ka Long Angus 27-25 / 21-12 Jan O JORGENSEN 4 38
Quarter-final 17 LEE Hyun Il 24-22 / 21-16 CHOU Tien Chen 8 51
Semi-final 19 SHI Yuqi 21-7 / 21-15 HSU Jen Hao 24 44
Semi-final 17 LEE Hyun Il 21-17 / 21-15 NG Ka Long Angus 11 39
Final 19 SHI Yuqi 21-16 / 21-19 LEE Hyun Il 17 45
WD (qual)
Round 1 210 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 21-7 / 21-15 Marie BATOMENE / Verlaine FAULMANN 216 27
Round 1 156 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 21-23 / 21-15 / 21-18 Lorraine BAUMANN / Audrey MITTELHEISSER 95 54
Round 1 - Mathilde LIGNEAU / Oranut SRICHAROEN LIGER 21-10 / 21-6 Ghita CHAROUITE / Rajae ROCHDY - 16
Round 2 64 KIM Hye Rin / YOO Chae Ran 21-12 / 21-9 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 156 27
WD
Round 1 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-13 / 21-18 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21 39
Round 1 64 KIM Hye Rin / YOO Chae Ran 21-8 / 21-9 Linda EFLER / Eva JANSSENS - 29
Round 1 9 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-16 / 21-16 Vivian HOO / WOON Khe Wei 13 46
Round 1 90 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 21-12 / 21-15 Juliane PIRON / Marine RUANO 582 26
Round 1 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-11 / 21-8 Sophie BROWN / Lauren SMITH 375 29
Round 1 12 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-11 / 21-8 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 34 39
Round 1 5 LUO Ying / LUO Yu 21-13 / 21-11 Tiara Rosalia NURAIDAH / Rizki Amelia PRADIPTA 30 47
Round 1 14 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-15 / 21-18 CHAE YuJung / KIM So Yeong 25 45
Round 1 314 HUANG Dongping / LI Yinhui 21-9 / 21-13 Heather OLVER / Jessica PUGH 314 30
Round 1 46 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 21-16 / 21-12 Nadia FANKHAUSER / Sannatasah SANIRU 47 29
Round 1 186 CHIANG Ying Li / HSU Ya Ching 25-23 / 21-16 MA Jin / ZHONG Qianxin 209 43
Round 1 6 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 19-21 / 21-11 / 21-12 Emilie LEFEL / Anne TRAN 72 57
Round 1 210 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 18-21 / 21-19 / 21-15 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 18 60
Round 1 7 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-4 / 21-10 Mathilde LIGNEAU / Oranut SRICHAROEN LIGER - 23
Round 1 19 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 21-17 / 21-7 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 15 31
Round 1 3 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-9 / 21-15 Cheryl SEINEN / Iris TABELING 150 28
Round 2 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-12 / 21-16 KIM Hye Rin / YOO Chae Ran 64 41
Round 2 9 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-9 / 21-13 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 90 36
Round 2 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-14 / 21-19 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 12 48
Round 2 14 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-18 / 21-15 LUO Ying / LUO Yu 5 40
Round 2 314 HUANG Dongping / LI Yinhui 21-16 / 21-13 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 46 38
Round 2 6 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-9 / 21-18 CHIANG Ying Li / HSU Ya Ching 186 37
Round 2 7 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-17 / 21-10 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 210 32
Round 2 19 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 18-21 / 21-8 / 21-11 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 3 62
Quarter-final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-13 / 21-14 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 9 44
Quarter-final 14 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-19 / 21-19 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 4 55
Quarter-final 314 HUANG Dongping / LI Yinhui 18-21 / 21-12 / 21-13 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 6 70
Quarter-final 7 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-9 / 21-13 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 19 38
Semi-final 14 CHEN Qingchen / JIA Yifan 16-21 / 29-27 / 21-15 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 1 99
Semi-final 7 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-14 / 21-18 HUANG Dongping / LI Yinhui 314 57
Final 14 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-16 / 21-17 CHANG Ye Na / LEE So Hee 7 45
WS (qual)
Round 1 134 KIM Na Yeong 21-17 / 21-10 Katia NORMAND 236 29
Round 1 305 Nadia FANKHAUSER 21-10 / 22-20 Juliane PIRON 664 25
Round 1 281 Manon KRIEGER 17-21 / 21-19 / 21-14 Chloe BIRCH 90 55
Round 1 101 Fabienne DEPREZ 21-14 / 21-10 Oranut SRICHAROEN LIGER - 20
Round 1 665 Perrine LE BUHANIC 21-16 / 21-12 Meline METAIREAU - 22
Round 2 134 KIM Na Yeong 21-13 / 21-6 Yvonne LI 142 23
Round 2 281 Manon KRIEGER 21-19 / 21-13 Nadia FANKHAUSER 305 25
Round 2 101 Fabienne DEPREZ 21-0 / 21-9 Ghita CHAROUITE 677 16
Round 2 665 Perrine LE BUHANIC 21-15 / 15-21 / 21-17 Yaelle HOYAUX 205 49
WS
Round 1 63 Nanna VAINIO 22-20 / 21-11 Perrine LE BUHANIC 665 29
Round 1 19 Beiwen ZHANG 21-17 / 21-10 Natalia Koch ROHDE 37 30
Round 1 7 Akane YAMAGUCHI 23-21 / 21-17 Porntip BURANAPRASERTSUK 13 40
Round 1 18 Nitchaon JINDAPOL 21-6 / 21-18 Natalia PERMINOVA 47 37
Round 1 14 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-16 / 21-16 LEE Chia Hsin 66 39
Round 1 17 Minatsu MITANI 21-15 / 18-21 / 21-10 Olga KONON 42 44
Round 1 9 SUN Yu 21-11 / 21-9 KIM Hyo Min 41 45
Round 1 12 Sayaka SATO 21-16 / 21-13 Sabrina JAQUET 76 33
Round 1 30 HSU Ya Ching 21-18 / 21-18 KIM Na Yeong 134 33
Round 1 8 SUNG Ji Hyun 21-9 / 19-21 / 21-13 CHEUNG Ngan Yi 25 59
Round 1 26 Beatriz CORRALES 21-15 / 21-12 Manon KRIEGER 281 28
Round 1 5 TAI Tzu Ying 21-13 / 17-21 / 21-12 Mia BLICHFELDT 65 52
Round 1 11 HE Bingjiao 21-9 / 21-19 Mette POULSEN 50 36
Round 1 10 PUSARLA V. Sindhu 21-9 / 29-27 YIP Pui Yin 35 45
Round 1 56 Maria ULITINA 21-14 / 21-16 Fabienne DEPREZ 101 33
Round 1 64 CHIANG Ying Li 21-19 / 12-21 / 21-19 Line HĂžjmark KJAERSFELDT 24 54
Round 2 19 Beiwen ZHANG 21-9 / 21-13 Nanna VAINIO 63 24
Round 2 7 Akane YAMAGUCHI 21-19 / 21-16 Nitchaon JINDAPOL 18 44
Round 2 14 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 13-21 / 21-10 / 21-14 Minatsu MITANI 17 56
Round 2 9 SUN Yu 21-14 / 17-21 / 21-16 Sayaka SATO 12 80
Round 2 8 SUNG Ji Hyun 21-11 / 21-13 HSU Ya Ching 30 40
Round 2 5 TAI Tzu Ying 21-10 / 18-21 / 21-15 Beatriz CORRALES 26 48
Round 2 11 HE Bingjiao 22-20 / 21-17 PUSARLA V. Sindhu 10 41
Round 2 64 CHIANG Ying Li 21-12 / 21-9 Maria ULITINA 56 26
Quarter-final 19 Beiwen ZHANG 21-16 / 13-21 / 21-18 Akane YAMAGUCHI 7 53
Quarter-final 9 SUN Yu 21-15 / 22-20 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 14 54
Quarter-final 8 SUNG Ji Hyun 21-15 / 5-21 / 21-15 TAI Tzu Ying 5 52
Quarter-final 11 HE Bingjiao 21-18 / 15-21 / 22-20 CHIANG Ying Li 64 64
Semi-final 19 Beiwen ZHANG 21-19 / 21-15 SUN Yu 9 43
Semi-final 11 HE Bingjiao 27-25 / 21-17 SUNG Ji Hyun 8 59
Final 11 HE Bingjiao 21-9 / 21-9 Beiwen ZHANG 19 33
XD (qual)
Round 1 294 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-12 / 21-19 LIN Yu Hsien / HUNG Shih Han - 26
Round 1 275 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 12-21 / 21-19 / 21-17 Sean VENDY / Heather OLVER 747 45
Round 1 - Adam HALL / Lauren SMITH 21-19 / 21-11 Jordan CORVEE / Anne TRAN 91 27
Round 1 108 Julien MAIO / Lorraine BAUMANN 21-19 / 21-17 Fabian HOLZER / Lara KAEPPLEIN 684 34
Round 1 160 LEE Yang / HSU Ya Ching 19-21 / 21-16 / 21-17 Jones Ralfy JANSEN / Franziska VOLKMANN 244 46
Round 1 272 Raphael BECK / Carla NELTE 21-13 / 21-15 Thomas VALLEZ / Vimala HERIAU - 27
Round 1 - LEE Jhe-Huei / WU Fang Chien 26-24 / 21-14 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 89 34
Round 1 167 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 21-12 / 17-21 / 21-17 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 72 47
Round 2 275 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 21-15 / 21-12 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 294 25
Round 2 - Adam HALL / Lauren SMITH 21-11 / 21-15 Julien MAIO / Lorraine BAUMANN 108 26
Round 2 160 LEE Yang / HSU Ya Ching 21-15 / 21-16 Raphael BECK / Carla NELTE 272 30
Round 2 167 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 21-18 / 21-12 LEE Jhe-Huei / WU Fang Chien - 26
XD
Round 1 1 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 22-20 / 19-21 / 21-15 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 13 50
Round 1 216 KIM DukYoung / YOO Chae Ran 23-21 / 21-13 Hafiz FAIZAL / Shela Devi AULIA 29 41
Round 1 16 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 21-14 / 21-17 LU Kai / HUANG Yaqiong 7 40
Round 1 - Adam HALL / Lauren SMITH 22-20 / 21-16 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 44 31
Round 1 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-19 / 21-14 Matthew NOTTINGHAM / Emily WESTWOOD 37 43
Round 1 275 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 21-19 / 19-21 / 21-15 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 60 48
Round 1 35 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21-18 / 21-16 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 8 46
Round 1 160 LEE Yang / HSU Ya Ching 21-17 / 22-20 WANG Chi-Lin / CHIANG Kai Hsin - 34
Round 1 167 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 21-8 / 21-19 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 18 33
Round 1 - ZHANG Nan / LI Yinhui 21-15 / 21-11 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 43 30
Round 1 15 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 18-21 / 21-16 / 21-16 WANG Yilyu / HUANG Dongping 156 66
Round 1 20 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-19 / 21-12 Baptiste CAREME / Sabrina JAQUET - 31
Round 1 17 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-11 / 21-13 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 39 23
Round 1 10 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-10 / 21-16 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 50 26
Round 1 14 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-9 / 21-16 Ben LANE / Jessica PUGH 52 30
Round 1 2 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 25-23 / 21-13 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 41 41
Round 2 1 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-11 / 21-13 KIM DukYoung / YOO Chae Ran 216 27
Round 2 16 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 21-17 / 21-15 Adam HALL / Lauren SMITH - 36
Round 2 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-14 / 21-8 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 275 30
Round 2 35 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21-7 / 21-16 LEE Yang / HSU Ya Ching 160 28
Round 2 - ZHANG Nan / LI Yinhui 21-19 / 21-14 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 167 40
Round 2 15 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 21-11 / 21-18 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 20 30
Round 2 10 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-16 / 14-21 / 21-15 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 17 49
Round 2 2 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 22-20 / 14-21 / 21-16 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 14 63
Quarter-final 1 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 22-20 / 15-21 / 21-15 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 16 58
Quarter-final 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-17 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 35 44
Quarter-final - ZHANG Nan / LI Yinhui 21-14 / 23-21 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 15 43
Quarter-final 10 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-18 / 21-14 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 2 36
Semi-final 1 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-18 / 21-19 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 3 51
Semi-final 10 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-15 / 21-19 ZHANG Nan / LI Yinhui - 35
Final 10 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-16 / 21-15 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 1 33
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 67 9 31.0% 2494 86 00:43:29 1.98 4 13.8%
MS 29 68 10 34.5% 2476 85.38 00:47:50 1.79 7 24.1%
WD 31 67 5 16.1% 2355 75.97 00:43:19 1.75 4 12.9%
WS 31 72 10 32.3% 2596 83.74 00:43:41 1.92 2 6.5%
XD 31 68 6 19.4% 2507 80.87 00:39:14 2.06 2 6.5%
Total 151 342 40 26.5% 12428 82.3 00:43:27 1.89 19 12.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 38 15 71.7%
U.S.A. 4 2 66.7%
Korea 29 16 64.4%
Japan 14 8 63.6%
Scotland 3 2 60.0%
Denmark 18 13 58.1%
Netherlands 4 3 57.1%
Chinese Taipei 22 18 55.0%
Indonesia 18 15 54.5%
Thailand 13 12 52.0%
Finland 1 1 50.0%
Ukraine 1 1 50.0%
Austria 1 1 50.0%
Brazil 1 1 50.0%
Malaysia 4 7 36.4%
India 2 4 33.3%
Spain 1 2 33.3%
England 5 11 31.2%
Hong Kong 3 7 30.0%
Germany 6 15 28.6%
France 11 30 26.8%
Switzerland 1 3 25.0%
Russia 1 3 25.0%
Ireland 1 3 25.0%
Czech Republic 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Kanta TSUNEYAMA CHOU Tien Chen 15-21 / 21-8 / 21-17
2019 CHEN Long Jonatan CHRISTIE 21-19 / 21-12
2018 CHEN Long SHI Yuqi 21-17 / 21-19
2017 KIDAMBI Srikanth Kenta NISHIMOTO 21-14 / 21-13
2016 SHI Yuqi LEE Hyun Il 21-16 / 21-19
2015 LEE Chong Wei CHOU Tien Chen 21-13 / 21-18
2014 CHOU Tien Chen WANG Zhengming 10-21 / 25-23 / 21-19
2013 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-19 / 23-21
2012 LIEW Daren Viktor AXELSEN 21-18 / 21-17
2011 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-16 / 21-11
2010 Taufik HIDAYAT Joachim PERSSON 21-16 / 21-11
2009 LIN Dan Taufik HIDAYAT 21-6 / 21-15
2008 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-17 / 21-7
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-11 / 21-14
2004 CHEN Jin Bjoern JOPPIEN 15-9 / 15-5
2003 Marc ZWIEBLER Joachim FISCHER NIELSEN 15-3 / 8-15 / 15-12
2002 LUO Yigang WU Yunyong 7-5 / 8-7 / 7-4
2001 Abhinn Shyam GUPTA Yangchun XIE 7-1 / 7-3 / 7-3
2000 Siddharth JAIN Jacek NIEDZWIEDZKI 17-14 / 15-6
1999 CHEN Gang PULLELA Gopichand 15-8 / 10-15 / 15-10
1998 Niels Christian KALDAU Joris VAN SOERLAND 15-4 / 15-6
1997 Chris BRUIL Daniel ERIKSSON 17-14 / 15-7
1996 Kenneth JONASSEN Jesper OLSSON 15-2 / 5-15 / 15-6
1995 George RIMARCDI Thomas JOHANSSON 10-15 / 15-9 / 15-4
1994 SUN Jun Robert LILJEQUIST 15-1 / 16-17 / 15-2
1993 HENDRAWAN Soren B NIELSEN 15-10 / 14-18 / 15-11
1992 WAN Zhengwen Bambang SUPRIANTO 7-15 / 15-12 / 15-7
1991 Jaimie DAWSON WEI Yan 7-15 / 15-3 / 17-14
1990 Kok Keong FOO Rashid SIDEK 15-11 / 18-13
1989 XIONG Guobao Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-3