All England  

Tournament Name: All England Open 2001 (I)
Tournament Dates: 11/03/2001-11/03/2001
Location: England, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA
MS PULLELA Gopichand CHEN Hong
WD GAO Ling / HUANG Sui WEI Yili / ZHANG Jiewen
WS GONG Zhichao ZHOU Mi
XD ZHANG Jun / GAO Ling Michael SOGAARD / Rikke OLSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Chris ROE / Ben WILLIAMS 15-8 / 6-15 / 15-13 Helgi JOHANNESSON / Tomas VIBORG - 0
Round 1 - Chieng Hun HONG / Kean Kok NG 15-12 / 15-12 CHEN Chun-Chi / TSAI Chia Hsin - 0
Round 1 - TAM Lok Tin / WONG Tsz Yin 7-15 / 15-4 / 15-10 Anders BOESEN / Kenneth JONASSEN - 0
Round 1 - Andreas HANSEN / Jesper THOMSEN 15-3 / 15-3 Lee CLAPHAM / Ashley THILTHORPE - 0
Round 2 - Chieng Hun HONG / Kean Kok NG 15-2 / 15-7 Chris ROE / Ben WILLIAMS - 0
Round 2 - Andreas HANSEN / Jesper THOMSEN 15-7 / 15-10 TAM Lok Tin / WONG Tsz Yin - 0
MD
Round 1 (28*) Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM 15-4 / 15-4 James ANDERSON / Graham HURRELL (17*) 0
Round 1 - Mathias BOE / Thomas HOVGAARD 15-11 / 7-15 / 15-4 John GORDON / Daniel A SHIRLEY (38*) 0
Round 1 (34*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 15-9 / 15-5 Bertrand GALLET / Jean-Michel LEFORT (40*) 0
Round 1 (26*) Peter JEFFREY / David LINDLEY 12-15 / 15-6 / 17-14 Manuel DUBRULLE / Mihail POPOV (296*) 0
Round 1 (87*) CHENG Rui / WANG Wei 15-10 / 17-15 CHUNG Jae Sung / HA Tae Kwon - 0
Round 1 (18*) MA Che Kong / YAU Tsz Yuk 17-15 / 15-11 Jaseel P ISMAIL / Vincent LOBO (280*) 0
Round 1 (111*) Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO 15-4 / 15-4 Chris DAVIES / Matthew HUGHES (57*) 0
Round 1 (29*) Joachim FISCHER NIELSEN / Janek ROOS 13-15 / 15-4 / 15-12 Michael KECK / Joachim TESCHE (256*) 0
Round 1 (116*) Kim Pong Patrick LAU / Aman SANTOSA 15-13 / 15-10 Stephen FOSTER / Ian PALETHORPE (109*) 0
Round 1 (617*) CHEN Qiqiu / LIU Yong 6-15 / 15-11 / 15-6 Tri KUSHARJANTO / Bambang SUPRIANTO (51*) 0
Round 1 (47*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 15-12 / 15-7 Michael HELBER / Ingo KINDERVATER (257*) 0
Round 1 (225*) Vincent LAIGLE / Svetoslav STOYANOV 15-10 / 13-15 / 15-10 Anthony CLARK / Ian SULLIVAN (15*) 0
Round 1 (154*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-11 / 15-5 Dennis LENS / Quinten VAN DALM (21*) 0
Round 1 (41*) Kristof HOPP / Thomas TESCHE 15-6 / 15-4 Kristian ROEBUCK / Paul TRUEMAN (321*) 0
Round 1 - Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Antonius BUDI ARIANTHO 15-6 / 15-7 Chris HUNT / Julian ROBERTSON (27*) 0
Round 1 (22*) Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA 15-8 / 15-11 Bryan MOODY / Brent OLYNYK (50*) 0
Round 2 (1*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 11-15 / 15-10 / 15-7 Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW (58*) 0
Round 2 (28*) Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM 15-3 / 15-10 Mathias BOE / Thomas HOVGAARD - 0
Round 2 (20*) Michael LAMP / Jonas RASMUSSEN 15-7 / 15-7 Alastair GATT / Craig ROBERTSON (33*) 0
Round 2 (34*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 15-11 / 15-6 Peter JEFFREY / David LINDLEY (26*) 0
Round 2 (10*) Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE 15-6 / 15-5 Graham CROW / James VINCENT (48*) 0
Round 2 (87*) CHENG Rui / WANG Wei 9-15 / 15-11 / 15-8 MA Che Kong / YAU Tsz Yuk (18*) 0
Round 2 (7*) Simon ARCHER / Nathan ROBERTSON 17-14 / 15-1 Norio IMAI / Hiroshi OHYAMA (60*) 0
Round 2 (111*) Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO 15-5 / 15-6 Joachim FISCHER NIELSEN / Janek ROOS (29*) 0
Round 2 (617*) CHEN Qiqiu / LIU Yong 15-2 / 15-3 Kim Pong Patrick LAU / Aman SANTOSA (116*) 0
Round 2 (9*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 17-16 / 15-5 JUNG Sung Gyun / YOO Yong Sung - 0
Round 2 (47*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 9-15 / 15-12 / 15-13 Vincent LAIGLE / Svetoslav STOYANOV (225*) 0
Round 2 (8*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-3 / 15-3 Robert BLAIR / Michael SCHOLES - 0
Round 2 (154*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-12 / 15-5 Kristof HOPP / Thomas TESCHE (41*) 0
Round 2 (12*) ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG 15-2 / 15-3 Christopher N BLAIR / Craig COOPER - 0
Round 2 - Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Antonius BUDI ARIANTHO 15-13 / 15-8 Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (22*) 0
Round 2 (3*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-11 / 15-4 Chieng Hun HONG / Kean Kok NG - 0
Round 3 (1*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-11 / 15-6 Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM (28*) 0
Round 3 (20*) Michael LAMP / Jonas RASMUSSEN 11-15 / 15-10 / 15-5 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (34*) 0
Round 3 (10*) Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE 15-10 / 15-9 CHENG Rui / WANG Wei (87*) 0
Round 3 (111*) Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO 15-8 / 15-8 Simon ARCHER / Nathan ROBERTSON (7*) 0
Round 3 (9*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 15-12 / 6-15 / 15-6 CHEN Qiqiu / LIU Yong (617*) 0
Round 3 (8*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-12 / 15-6 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (47*) 0
Round 3 (154*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 5-15 / 15-12 / 15-13 ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG (12*) 0
Round 3 (3*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-8 / 15-10 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Antonius BUDI ARIANTHO - 0
Quarter-final (1*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-10 / 15-7 Michael LAMP / Jonas RASMUSSEN (20*) 0
Quarter-final (111*) Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO 15-4 / 15-8 Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE (10*) 0
Quarter-final (8*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 13-15 / 15-11 / 15-6 Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD (9*) 0
Quarter-final (154*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-13 / 15-8 Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN (3*) 0
Semi-final (111*) Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO 15-12 / 8-15 / 15-8 Eng HIAN / Flandy LIMPELE (1*) 0
Semi-final (154*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 10-15 / 15-13 / 15-8 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (8*) 0
Final (111*) Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO 15-13 / 7-15 / 15-7 Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA (154*) 0
MS
Round 1 (2*) Peter Hoeg GADE 4-15 / 15-9 / 15-9 Oliver PONGRATZ (42*) 0
Round 1 (59*) TAM Kai Chuen 15-11 / 15-11 PERMADI Fung (17*) 0
Round 1 (9*) Richard VAUGHAN 15-9 / 15-7 Shinya OHTSUKA (78*) 0
Round 1 (26*) Rony AGUSTINUS 15-9 / 15-12 XIAO Hui (48*) 0
Round 1 (11*) Marleve MAINAKY 15-12 / 15-10 Daniel ERIKSSON (30*) 0
Round 1 (67*) SHON Seung Mo 9-15 / 15-4 / 15-9 Vladislav DRUZCHENKO (13*) 0
Round 1 (8*) Ewe Hock ONG 15-3 / 15-2 James CHUA - 0
Round 1 (68*) CHEN Yu 15-6 / 15-7 Robert NOCK (89*) 0
Round 1 (4*) JI Xinpeng 15-8 / 15-7 Ruud KUIJTEN (54*) 0
Round 1 (22*) PULLELA Gopichand 15-11 / 15-12 Ronald SUSILO (58*) 0
Round 1 (55*) Colin HAUGHTON 15-6 / 12-15 / 15-1 ismail SAMAN (39*) 0
Round 1 (5*) Taufik HIDAYAT 15-5 / 15-11 Michael EDGE (56*) 0
Round 1 (29*) Jens ROCH 15-13 / 15-8 Jim Ronny ANDERSEN (61*) 0
Round 1 (10*) Anders BOESEN 15-3 / 13-15 / 15-4 HU Zhilan (444*) 0
Round 1 (40*) Dicky PALYAMA 15-12 / 15-13 Bobby MILROY (79*) 0
Round 1 (76*) Ramesh NATHAN 15-8 / 15-13 Robert BLAIR (83*) 0
Round 1 (14*) LEE Hyun Il 15-10 / 15-0 Mark CONSTABLE (41*) 0
Round 1 (27*) HARIYANTO Agus 15-4 / 17-14 Bertrand GALLET (44*) 0
Round 1 (16*) Kenneth JONASSEN 17-15 / 15-10 Kay Bin YEOH (114*) 0
Round 1 (47*) Martin HAGBERG 15-9 / 7-15 / 15-3 Abhinn Shyam GUPTA (62*) 0
Round 1 (7*) CHEN Hong 15-9 / 15-12 Conrad HUECKSTAEDT (36*) 0
Round 1 (53*) Hidetaka YAMADA 17-14 / 9-15 / 15-11 Aamir GHAFFAR (96*) 0
Round 1 (3*) . HENDRAWAN 15-8 / 15-10 Andrew DABEKA (49*) 0
Round 1 (20*) Rasmus WENGBERG 15-11 / 6-15 / 17-16 Bjoern JOPPIEN (66*) 0
Round 1 (15*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 15-7 / 15-13 NG Wei (45*) 0
Round 1 (98*) Tsuen Seng LEE 15-13 / 15-11 Andrew SOUTH (50*) 0
Round 1 (6*) Muhammad Roslin HASHIM 15-8 / 15-8 Kasper OEDUM (32*) 0
Round 1 (23*) Joachim FISCHER NIELSEN 10-15 / 15-8 / 15-14 Kasper FANGEL (110*) 0
Round 1 (18*) Budi SANTOSO 15-12 / 17-14 Siddharth JAIN (35*) 0
Round 1 (163*) Ming Yao Alvin CHEW 15-3 / 15-1 Rune MASSING (75*) 0
Round 1 (1*) XIA Xuanze 15-2 / 15-7 Muhammad Hafiz HASHIM (86*) 0
Round 1 (43*) George RIMARCDI W.O. Boris KESSOV (60*) 0
Round 2 (2*) Peter Hoeg GADE 8-15 / 15-11 / 15-11 TAM Kai Chuen (59*) 0
Round 2 (26*) Rony AGUSTINUS 15-11 / 6-15 / 15-8 Richard VAUGHAN (9*) 0
Round 2 (67*) SHON Seung Mo 15-12 / 7-15 / 15-11 Marleve MAINAKY (11*) 0
Round 2 (68*) CHEN Yu 7-15 / 15-10 / 15-10 Ewe Hock ONG (8*) 0
Round 2 (4*) JI Xinpeng 15-11 / 15-3 George RIMARCDI (43*) 0
Round 2 (22*) PULLELA Gopichand 15-7 / 15-4 Colin HAUGHTON (55*) 0
Round 2 (5*) Taufik HIDAYAT 15-9 / 15-10 Jens ROCH (29*) 0
Round 2 (10*) Anders BOESEN 15-4 / 15-8 Dicky PALYAMA (40*) 0
Round 2 (76*) Ramesh NATHAN 15-10 / 15-1 LEE Hyun Il (14*) 0
Round 2 (16*) Kenneth JONASSEN 15-7 / 15-9 HARIYANTO Agus (27*) 0
Round 2 (7*) CHEN Hong 15-7 / 15-8 Martin HAGBERG (47*) 0
Round 2 (3*) . HENDRAWAN 7-15 / 15-9 / 15-8 Hidetaka YAMADA (53*) 0
Round 2 (20*) Rasmus WENGBERG 17-16 / 7-15 / 15-11 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (15*) 0
Round 2 (6*) Muhammad Roslin HASHIM 15-12 / 15-5 Tsuen Seng LEE (98*) 0
Round 2 (18*) Budi SANTOSO 15-8 / 15-11 Joachim FISCHER NIELSEN (23*) 0
Round 2 (1*) XIA Xuanze 15-9 / 15-5 Ming Yao Alvin CHEW (163*) 0
Round 3 (2*) Peter Hoeg GADE 17-14 / 15-10 Rony AGUSTINUS (26*) 0
Round 3 (68*) CHEN Yu 17-16 / 15-11 SHON Seung Mo (67*) 0
Round 3 (22*) PULLELA Gopichand 15-3 / 15-9 JI Xinpeng (4*) 0
Round 3 (10*) Anders BOESEN 15-13 / 15-10 Taufik HIDAYAT (5*) 0
Round 3 (16*) Kenneth JONASSEN 15-6 / 15-8 Ramesh NATHAN (76*) 0
Round 3 (7*) CHEN Hong 15-13 / 15-3 . HENDRAWAN (3*) 0
Round 3 (6*) Muhammad Roslin HASHIM 15-6 / 15-1 Rasmus WENGBERG (20*) 0
Round 3 (1*) XIA Xuanze 15-4 / 15-5 Budi SANTOSO (18*) 0
Quarter-final (2*) Peter Hoeg GADE 15-12 / 15-3 CHEN Yu (68*) 0
Quarter-final (22*) PULLELA Gopichand 15-11 / 15-7 Anders BOESEN (10*) 0
Quarter-final (7*) CHEN Hong 15-5 / 15-9 Kenneth JONASSEN (16*) 0
Quarter-final (6*) Muhammad Roslin HASHIM 15-8 / 15-6 XIA Xuanze (1*) 0
Semi-final (22*) PULLELA Gopichand 17-14 / 17-15 Peter Hoeg GADE (2*) 0
Semi-final (7*) CHEN Hong 10-15 / 17-16 / 15-12 Muhammad Roslin HASHIM (6*) 0
Final (22*) PULLELA Gopichand 15-12 / 15-6 CHEN Hong (7*) 0
WD
Round 1 (7*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-1 / 15-7 Rita Yuan GAO / Fiona SNEDDON - 0
Round 1 - LEE Kyung Won / RA Kyung Min 15-7 / 15-3 Emma ERMAWATI / Minarti TIMUR - 0
Round 1 (22*) QIAN Hong / Li (F) XU 15-7 / 15-4 Natalie MUNT / Liza SMITH (57*) 0
Round 1 (35*) Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO 15-1 / 15-8 Renee FLAVELL / Lianne SHIRLEY - 0
Round 1 (19*) Pernille HARDER / Majken VANGE 15-4 / 15-1 Amelie DECELLE / Victoria WRIGHT - 0
Round 1 - Erica VAN DEN HEUVEL / Nicole VAN HOOREN 15-13 / 15-3 Katja MICHALOWSKY / Anika SIETZ (91*) 0
Round 1 (20*) (Pelita Jaya) CARMELITA / Deyana LOMBAN 15-4 / 15-8 Felicity GALLUP / Joanne MUGGERIDGE (43*) 0
Round 1 (42*) WEI Yili / ZHANG Jiewen 15-2 / 15-0 Rebecca PANTANEY / Joanne NICHOLAS (86*) 0
Round 1 (248*) Katy BRYDON / Suzanne RAYAPPAN 15-9 / 15-6 Erla Bjorg HAFSTEINSDOTTIR / Kirsteen MCEWAN-MILLER (66*) 0
Round 1 (64*) Nicole GRETHER / Nicol PITRO 15-5 / 15-4 Nicole GORDON / Rebecca BELLINGHAM (75*) 0
Round 1 (17*) Britta ANDERSEN / Lene MORK CHRISTIANSEN 15-2 / 15-3 Robyn ASHWORTH / Kate RIDLER (102*) 0
Round 1 (14*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-6 / 15-3 Ella TRIPP / Sara SANKEY (56*) 0
Round 1 (105*) GAO Ling / HUANG Sui 15-2 / 15-10 Jane BRAMSEN / Tine BAUN (139*) 0
Round 1 (145*) Indarti ISSOLINA / Eti GUNAWAN 15-10 / 10-15 / 15-7 Kaori MORI / Megumi ONIIKE (37*) 0
Round 1 - HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung 15-2 / 15-6 Emma CONSTABLE / Sarah HARDAKER (53*) 0
Round 1 (8*) Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-4 / 15-13 CHAN Mei Mei / LI Wing Mui (81*) 0
Round 2 - LEE Kyung Won / RA Kyung Min 15-5 / 15-7 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (7*) 0
Round 2 (35*) Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO 14-17 / 15-10 / 15-8 QIAN Hong / Li (F) XU (22*) 0
Round 2 - Erica VAN DEN HEUVEL / Nicole VAN HOOREN 15-9 / 15-7 Pernille HARDER / Majken VANGE (19*) 0
Round 2 (42*) WEI Yili / ZHANG Jiewen 15-7 / 15-11 (Pelita Jaya) CARMELITA / Deyana LOMBAN (20*) 0
Round 2 (64*) Nicole GRETHER / Nicol PITRO 15-4 / 15-3 Katy BRYDON / Suzanne RAYAPPAN (248*) 0
Round 2 (14*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-2 / 15-4 Britta ANDERSEN / Lene MORK CHRISTIANSEN (17*) 0
Round 2 (105*) GAO Ling / HUANG Sui 15-8 / 15-8 Indarti ISSOLINA / Eti GUNAWAN (145*) 0
Round 2 - HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung 15-8 / 14-17 / 15-11 Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER (8*) 0
Quarter-final (42*) WEI Yili / ZHANG Jiewen 15-5 / 15-4 Erica VAN DEN HEUVEL / Nicole VAN HOOREN - 0
Quarter-final (14*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-12 / 15-6 Nicole GRETHER / Nicol PITRO (64*) 0
Quarter-final (105*) GAO Ling / HUANG Sui 15-1 / 15-5 HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung - 0
Quarter-final (35*) Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO W.O. LEE Kyung Won / RA Kyung Min - 0
Semi-final (42*) WEI Yili / ZHANG Jiewen 15-3 / 15-1 Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO (35*) 0
Semi-final (105*) GAO Ling / HUANG Sui 15-3 / 15-9 CHEN Lin / JIANG Xuelian (14*) 0
Final (105*) GAO Ling / HUANG Sui 10-15 / 15-8 / 15-9 WEI Yili / ZHANG Jiewen (42*) 0
WS (qual)
Round 1 (177*) JUN Jae Youn 11-1 / 11-1 Brynja PETURSDOTTIR (265*) 0
Round 1 (159*) Nicole GORDON 8-11 / 11-2 / 11-6 Wendy TAYLOR (184*) 0
Round 1 (504*) SEO Yoon Hee 11-0 / 11-1 Ann ENGLAND - 0
Round 1 - WANG Rong 11-1 / 3-11 / 11-0 Manjusha KANWAR (150*) 0
Round 1 - PARK Hyo Sun 13-11 / 11-6 Ragna INGOLFSDOTTIR (528*) 0
Round 1 - SIU Ching Man 13-11 / 11-8 Harriet JOHNSON (149*) 0
Round 1 (505*) KIM Na Rae 11-1 / 11-4 Leah TARRY (195*) 0
Round 1 (205*) Eriko MOTEGI 11-9 / 11-7 Renee FLAVELL (143*) 0
Round 2 (177*) JUN Jae Youn 11-1 / 11-0 Nicole GORDON (159*) 0
Round 2 - WANG Rong 7-11 / 11-5 / 11-7 SEO Yoon Hee (504*) 0
Round 2 - PARK Hyo Sun 11-2 / 11-9 SIU Ching Man - 0
Round 2 (505*) KIM Na Rae 11-6 / 11-3 Eriko MOTEGI (205*) 0
WS
Round 1 (36*) Marketa KOUDELKOVA 11-9 / 11-0 Lianne SHIRLEY (134*) 0
Round 1 (119*) PI Hongyan 11-1 / 11-1 Fumi IWAWAKI (65*) 0
Round 1 (27*) Anu NIEMINEN 11-7 / 11-1 Fiona SNEDDON (50*) 0
Round 1 (58*) Brenda BEENHAKKER 11-9 / 9-11 / 11-5 Aparna POPAT (51*) 0
Round 1 (28*) LING Wan Ting 11-5 / 13-12 Nicole GRETHER (47*) 0
Round 1 (104*) Kaori MORI 11-4 / 11-5 Christina B SORENSEN (30*) 0
Round 1 - WANG Rong 11-5 / 11-3 Li (F) XU (77*) 0
Round 1 (32*) Ellen ANGELINA 11-1 / 11-5 Rebecca PANTANEY (31*) 0
Round 1 (5*) Kelly MORGAN 5-11 / 11-2 / 11-5 Lidya DJAELAWIJAYA (25*) 0
Round 1 (26*) Miho TANAKA 11-2 / 11-3 Karina DE WIT (33*) 0
Round 1 (37*) KOON Wai Chee 11-6 / 7-11 / 13-10 Mette SORENSEN (12*) 0
Round 1 (10*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-1 / 11-2 Justine WILLMOTT (48*) 0
Round 1 (39*) Yuli MARFUAH 11-0 / 11-8 Rita Yuan GAO (71*) 0
Round 1 (56*) Anne Marie PEDERSEN 11-4 / 11-0 Kate RIDLER (152*) 0
Round 1 (87*) Mika ANJO 7-11 / 11-3 / 11-5 Elizabeth CANN (69*) 0
Round 1 - PARK Hyo Sun 11-9 / 11-5 Rebecca BELLINGHAM (117*) 0
Round 2 (1*) Camilla MARTIN 11-0 / 11-1 Charmaine REID (78*) 0
Round 2 (119*) PI Hongyan 11-1 / 11-0 Marketa KOUDELKOVA (36*) 0
Round 2 (14*) ZHOU Mi 11-5 / 11-5 Tracey HALLAM (20*) 0
Round 2 (58*) Brenda BEENHAKKER 11-3 / 13-12 Anu NIEMINEN (27*) 0
Round 2 (3*) DAI Yun 11-4 / 11-0 Jill PITTARD (73*) 0
Round 2 (28*) LING Wan Ting 2-11 / 11-7 / 11-5 Kaori MORI (104*) 0
Round 2 (21*) Judith MEULENDIJKS 11-4 / 11-9 Kanako YONEKURA (13*) 0
Round 2 - WANG Rong 11-0 / 11-3 Ellen ANGELINA (32*) 0
Round 2 (26*) Miho TANAKA 11-7 / 11-3 Kelly MORGAN (5*) 0
Round 2 (7*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-1 / 11-1 Katy BRYDON (66*) 0
Round 2 (10*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-2 / 11-9 KOON Wai Chee (37*) 0
Round 2 (4*) GONG Ruina 11-4 / 11-1 Katja MICHALOWSKY (49*) 0
Round 2 (39*) Yuli MARFUAH 11-5 / 11-8 Anne Marie PEDERSEN (56*) 0
Round 2 (19*) Julia MANN 2-2 Ret. WANG Chen (11*) 0
Round 2 - PARK Hyo Sun 11-8 / 11-1 Mika ANJO (87*) 0
Round 2 (2*) GONG Zhichao 11-3 / 11-2 Tine BAUN (64*) 0
Round 3 (1*) Camilla MARTIN 12-13 / 11-1 / 11-1 PI Hongyan (119*) 0
Round 3 (14*) ZHOU Mi 11-0 / 11-6 Brenda BEENHAKKER (58*) 0
Round 3 (3*) DAI Yun 13-10 / 11-4 LING Wan Ting (28*) 0
Round 3 - WANG Rong 11-6 / 9-11 / 11-5 Judith MEULENDIJKS (21*) 0
Round 3 (7*) Marina ANDRIEVSKAYA 8-11 / 11-4 / 11-7 Miho TANAKA (26*) 0
Round 3 (4*) GONG Ruina 10-13 / 11-6 / 13-10 Mia AUDINA TJIPTAWAN (10*) 0
Round 3 (19*) Julia MANN 11-6 / 7-11 / 11-5 Yuli MARFUAH (39*) 0
Round 3 (2*) GONG Zhichao 11-1 / 11-2 PARK Hyo Sun - 0
Quarter-final (14*) ZHOU Mi 7-11 / 11-8 / 11-7 Camilla MARTIN (1*) 0
Quarter-final (3*) DAI Yun 11-2 / 11-3 WANG Rong - 0
Quarter-final (4*) GONG Ruina 11-6 / 11-9 Marina ANDRIEVSKAYA (7*) 0
Quarter-final (2*) GONG Zhichao 11-5 / 11-9 Julia MANN (19*) 0
Semi-final (14*) ZHOU Mi 11-1 / 11-3 DAI Yun (3*) 0
Semi-final (2*) GONG Zhichao 11-6 / 11-2 GONG Ruina (4*) 0
Final (2*) GONG Zhichao 11-7 / 11-3 ZHOU Mi (14*) 0
XD (qual)
Round 1 (87*) Paul TRUEMAN / Joanne NICHOLAS 15-13 / 15-6 Andrew HALIDAY / Rebecca BELLINGHAM - 0
Round 1 - Janek ROOS / Majken VANGE 15-11 / 15-4 TAM Lok Tin / LI Wing Mui - 0
Round 1 - YOO Yong Sung / HWANG Yu Mi 15-1 / 15-6 Njordur LUDVIGSSON / Ragna INGOLFSDOTTIR - 0
Round 1 - Keita MASUDA / Seiko YAMADA 15-2 / 15-2 Craig COOPER / Lianne SHIRLEY - 0
Round 1 - Jakob GRANDAHL / Helle NIELSEN 15-0 / 15-3 Stephanie GROCHUTT / Michael SKRAEDDERGAARD - 0
Round 1 - Christopher N BLAIR / Nicole GORDON 15-8 / 15-8 Hosemari FUJIMOTO / Fumi IWAWAKI - 0
Round 1 (610*) Wei (1) ZHANG / HUANG Sui 15-5 / 15-4 Tadashi OHTSUKA / Shizuka YAMAMOTO - 0
Round 1 (618*) NJOTO Albertus Susanto / WANG Chen 15-3 / 15-7 Aqueel BHATTI / Katie LITHERLAND - 0
Round 1 - Robert BLAIR / Natalie MUNT 8-15 / 15-11 / 17-16 Jesper THOMSEN / Lene MORK CHRISTIANSEN - 0
Round 1 - Vincent LAIGLE / Amelie DECELLE 15-6 / 15-8 Shinya OHTSUKA / Megumi ONIIKE - 0
Round 1 (212*) Ian PALETHORPE / Ella TRIPP 15-8 / 15-8 WONG Tsz Yin / CHAN Mei Mei - 0
Round 1 - Daniel A SHIRLEY / Renee FLAVELL 15-12 / 15-3 Manuel DUBRULLE / Victoria WRIGHT - 0
Round 2 - Janek ROOS / Majken VANGE 15-6 / 15-2 Paul TRUEMAN / Joanne NICHOLAS (87*) 0
Round 2 - YOO Yong Sung / HWANG Yu Mi 15-11 / 9-15 / 15-6 Keita MASUDA / Seiko YAMADA - 0
Round 2 - Jakob GRANDAHL / Helle NIELSEN 17-14 / 3-15 / 15-10 Christopher N BLAIR / Nicole GORDON - 0
Round 2 (610*) Wei (1) ZHANG / HUANG Sui 12-15 / 15-3 / 15-12 NJOTO Albertus Susanto / WANG Chen (618*) 0
Round 2 - Robert BLAIR / Natalie MUNT 15-5 / 15-5 Vincent LAIGLE / Amelie DECELLE - 0
Round 2 (212*) Ian PALETHORPE / Ella TRIPP 3-15 / 15-10 / 15-7 Daniel A SHIRLEY / Renee FLAVELL - 0
XD
Round 1 (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-6 / 15-6 Peter JEFFREY / Suzanne RAYAPPAN (24*) 0
Round 1 (89*) WANG Wei / ZHANG Jiewen 15-1 / 15-11 YAU Tsz Yuk / LING Wan Ting (65*) 0
Round 1 (30*) Russell HOGG / Kirsteen MCEWAN-MILLER 15-12 / 15-7 Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN (47*) 0
Round 1 - Tri KUSHARJANTO / Indarti ISSOLINA 15-2 / 15-2 Chris DAVIES / Robyn ASHWORTH (119*) 0
Round 1 (9*) CHEN Qiqiu / CHEN Lin 15-1 / 15-2 Wei (1) ZHANG / HUANG Sui (610*) 0
Round 1 (52*) Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR 15-5 / 15-6 Jim LAUGESEN / Pernille HARDER (36*) 0
Round 1 - Simon ARCHER / Gail EMMS 15-4 / 15-3 Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON (17*) 0
Round 1 (32*) Lars PAASKE / Jane BRAMSEN 15-8 / 15-5 JUNG Sung Gyun / LEE Hyo Jung - 0
Round 1 (72*) CHENG Rui / WEI Yili 15-3 / 15-7 David LINDLEY / Emma CONSTABLE (22*) 0
Round 1 (53*) Bjoern SIEGEMUND / Nicol PITRO 17-14 / 15-5 Wahyu (Pelita) AGUNG / Emma ERMAWATI (12*) 0
Round 1 - HA Tae Kwon / LEE Kyung Won 15-7 / 15-4 LIU Kwok Wa / KOON Wai Chee (609*) 0
Round 1 (4*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-11 / 15-9 Robert BLAIR / Natalie MUNT - 0
Round 1 - LIU Yong / CHENG Jiao 15-4 / 15-1 Craig ROBERTSON / Rita Yuan GAO (67*) 0
Round 1 (16*) Mathias BOE / Britta ANDERSEN 9-15 / 15-13 / 17-14 Graham HURRELL / Sarah HARDAKER (75*) 0
Round 1 (125*) Norio IMAI / Chikako NAKAYAMA 15-11 / 15-3 Jonas RASMUSSEN / Helene KIRKEGAARD (61*) 0
Round 1 (1*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-10 / 15-12 Janek ROOS / Majken VANGE - 0
Round 2 (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-5 / 15-10 WANG Wei / ZHANG Jiewen (89*) 0
Round 2 - Tri KUSHARJANTO / Indarti ISSOLINA 15-5 / 17-15 Russell HOGG / Kirsteen MCEWAN-MILLER (30*) 0
Round 2 (52*) Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR 15-5 / 15-7 CHEN Qiqiu / CHEN Lin (9*) 0
Round 2 - Simon ARCHER / Gail EMMS 15-12 / 15-10 Lars PAASKE / Jane BRAMSEN (32*) 0
Round 2 (72*) CHENG Rui / WEI Yili 15-11 / 15-7 Bjoern SIEGEMUND / Nicol PITRO (53*) 0
Round 2 (4*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-5 / 15-3 HA Tae Kwon / LEE Kyung Won - 0
Round 2 - LIU Yong / CHENG Jiao 15-9 / 15-5 Mathias BOE / Britta ANDERSEN (16*) 0
Round 2 (1*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-6 / 15-3 Norio IMAI / Chikako NAKAYAMA (125*) 0
Quarter-final (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-7 / 15-6 Tri KUSHARJANTO / Indarti ISSOLINA - 0
Quarter-final - Simon ARCHER / Gail EMMS 13-15 / 15-10 / 15-10 Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR (52*) 0
Quarter-final (4*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-6 / 15-5 CHENG Rui / WEI Yili (72*) 0
Quarter-final (1*) ZHANG Jun / GAO Ling 5-15 / 15-12 / 15-10 LIU Yong / CHENG Jiao - 0
Semi-final (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-5 / 15-12 Simon ARCHER / Gail EMMS - 0
Semi-final (1*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-6 / 15-8 Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER (4*) 0
Final (1*) ZHANG Jun / GAO Ling 10-15 / 15-8 / 15-9 Michael SOGAARD / Rikke OLSEN (3*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 47 109 15 31.9% 2560 54.47 00:00:00 0 0 0.0%
MS 62 139 15 24.2% 3315 53.47 00:00:00 0 0 0.0%
WD 30 64 4 13.3% 1355 45.17 00:00:00 0 0 0.0%
WS 46 103 11 23.9% 1627 35.37 00:00:00 0 0 0.0%
XD 31 66 4 12.9% 1474 47.55 00:00:00 0 0 0.0%
Total 216 481 49 22.7% 10331 47.83 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
U.S.A. 6 0 100.0%
Macau 5 1 83.3%
China 55 19 74.3%
Korea 19 9 67.9%
Indonesia 27 17 61.4%
Denmark 43 33 56.6%
India 6 5 54.5%
Malaysia 14 12 53.8%
Sweden 8 8 50.0%
Netherlands 8 8 50.0%
Czech Republic 1 1 50.0%
Finland 1 1 50.0%
Hong Kong 16 18 47.1%
Japan 13 18 41.9%
France 4 8 33.3%
Singapore 1 2 33.3%
England 13 35 27.1%
Scotland 3 9 25.0%
Germany 3 9 25.0%
Canada 2 6 25.0%
Wales 2 8 20.0%
New Zealand 3 13 18.8%
Belgium 0 1 0.0%
Switzerland 0 1 0.0%
Norway 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LEE Zii Jia Viktor AXELSEN 30-29 / 20-22 / 21-9
2020 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-14
2019 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-11 / 15-21 / 21-15
2018 SHI Yuqi LIN Dan 21-19 / 16-21 / 21-9
2017 LEE Chong Wei SHI Yuqi 21-12 / 21-10
2016 LIN Dan TIAN Houwei 21-9 / 21-10
2015 CHEN Long Jan O JORGENSEN 15-21 / 21-17 / 21-15
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-18
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 21-17 / 21-18
2012 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 6-2 Ret.
2011 LEE Chong Wei LIN Dan 21-17 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-19 / 21-19
2009 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-12
2008 CHEN Jin LIN Dan 22-20 / 25-23
2007 LIN Dan CHEN Yu 21-13 / 21-12
2006 LIN Dan LEE Hyun Il 15-7 / 15-7
2005 CHEN Hong LIN Dan 8-15 / 15-5 / 15-2
2004 LIN Dan Peter Hoeg GADE 9-15 / 15-5 / 15-8
2003 Muhammad Hafiz HASHIM CHEN Hong 17-14 / 15-10
2002 CHEN Hong Budi SANTOSO 7-4 / 7-5 / 7-1
2001 PULLELA Gopichand CHEN Hong 15-12 / 15-6
2000 XIA Xuanze Taufik HIDAYAT 15-6 / 15-13
1999 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 15-11 / 7-15 / 15-10
1998 SUN Jun Ewe Hock ONG 15-1 / 15-7
1997 DONG Jiong SUN Jun 15-9 / 15-5
1996 Poul-Erik HOYER Rashid SIDEK 15-7 / 15-6
1995 Poul-Erik HOYER Harijanto ARBI 17-16 / 15-6
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-12 / 17-14
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-7 / 4-15 / 15-11
1992 LIU Jun Jianhua ZHAO 15-13 / 15-13
1991 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-10
1990 Jianhua ZHAO Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-1
1989 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-6 / 15-7