Denmark Open  

Tournament Name: Danish Open 2000 (I)
Tournament Dates: 29/10/2000-29/10/2000
Location: Denmark, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Eng HIAN / Flandy LIMPELE Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN
MS Peter Hoeg GADE George RIMARCDI
WD CHEN Lin / JIANG Xuelian WEI Yili / ZHANG Jiewen
WS ZHOU Mi Camilla MARTIN
XD Michael SOGAARD / Rikke OLSEN Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Michael CHRISTENSEN / Jakob GRANDAHL 15-13 / 15-12 Peter JENSEN / Lars SORENSEN - 0
Round 1 - Kenneth AGERSKOV / Bo RAFN 15-8 / 15-10 Soren BOAS OLSEN / Karsten MATHIESEN - 0
Round 1 (168*) Martin DELFS / Jonas Glyager JENSEN 15-7 / 15-8 Ian MAYWALD / Yangchun XIE - 0
Round 1 (156*) Anders KRISTIANSEN / Abel TANGHOEJ 15-7 / 15-10 Morten MALTESEN / Nikolai MALTESEN - 0
Round 1 - Rasmus NIELSEN / Morten PETERSEN 15-13 / 9-15 / 15-12 Morten HANSEN / Kasper Kiim JENSEN - 0
Round 1 - Morten GROVE / Dennis S JENSEN 15-10 / 15-3 Jakob GENZ / Jacob JUHL (107*) 0
Round 1 (103*) Muhamad HASHIM / Rashid SIDEK 15-4 / 15-6 Kasper NIELSEN / Soren NIELSEN (581*) 0
MD
Round 1 (4*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-0 / 15-5 Jan FROHLICH / Petr MARTINEC (314*) 0
Round 1 (23*) Anthony CLARK / Ian SULLIVAN 15-10 / 15-3 Thomas ROJKJAER JENSEN / Tommy SORENSEN (54*) 0
Round 1 (27*) Dennis LENS / Quinten VAN DALM 15-8 / 15-12 Patrick EJLERSKOV / Thomas LAYBOURN (185*) 0
Round 1 (18*) Michael LAMP / Jonas RASMUSSEN 15-11 / 15-2 Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM (29*) 0
Round 1 (12*) Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE 15-13 / 15-8 Hiroshi KAGAYA / Masahiro YABE (125*) 0
Round 1 (89*) CHENG Rui / WANG Wei 15-7 / 15-4 Henrik JEPPESEN / Jesper THOMSEN (99*) 0
Round 1 (46*) Endra Mulyana MULYAJAYA / Nova WIDIANTO 15-7 / 15-9 Jesper CHRISTENSEN / Ove SVEJSTRUP (96*) 0
Round 1 (50*) Joachim FISCHER NIELSEN / Janek ROOS 15-1 / 15-0 Anders KRISTIANSEN / Abel TANGHOEJ (156*) 0
Round 1 (74*) Norio IMAI / Hiroshi OHYAMA 12-15 / 17-16 / 15-9 Bjoern SIEGEMUND / Joachim TESCHE (418*) 0
Round 1 (26*) Mathias BOE / Michael JENSEN 12-15 / 17-14 Ret. GE Cheng / LIN Liwen - 0
Round 1 (19*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 15-6 / 15-9 CHEN Qiqiu / DENG Chuanhai (162*) 0
Round 1 (60*) Kristian LANGBAK / Peter BUUR STEFFENSEN 15-4 / 15-11 Morten GROVE / Dennis S JENSEN - 0
Round 1 (13*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-5 / 15-6 Michael CHRISTENSEN / Jakob GRANDAHL - 0
Round 1 (70*) Thomas HOVGAARD / Jesper MIKLA 9-15 / 15-13 / 15-12 Martin DELFS / Jonas Glyager JENSEN (168*) 0
Round 1 (7*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-10 / 15-11 Davis EFRAIM / Karel MAINAKY (77*) 0
Round 1 (5*) Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO W.O. Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD (19*) 0
Round 2 (4*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 13-15 / 15-12 / 15-6 Anthony CLARK / Ian SULLIVAN (23*) 0
Round 2 (27*) Dennis LENS / Quinten VAN DALM 15-6 / 10-15 / 15-7 Michael LAMP / Jonas RASMUSSEN (18*) 0
Round 2 (12*) Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE 17-15 / 15-7 CHENG Rui / WANG Wei (89*) 0
Round 2 (50*) Joachim FISCHER NIELSEN / Janek ROOS 15-7 / 15-7 Endra Mulyana MULYAJAYA / Nova WIDIANTO (46*) 0
Round 2 (5*) Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO 15-8 / 15-8 Norio IMAI / Hiroshi OHYAMA (74*) 0
Round 2 (19*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 15-8 / 15-5 Mathias BOE / Michael JENSEN (26*) 0
Round 2 (13*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-7 / 15-1 Kristian LANGBAK / Peter BUUR STEFFENSEN (60*) 0
Round 2 (7*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN W.O. Thomas HOVGAARD / Jesper MIKLA (70*) 0
Quarter-final (4*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-5 / 17-14 Dennis LENS / Quinten VAN DALM (27*) 0
Quarter-final (12*) Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE 17-15 / 15-12 Joachim FISCHER NIELSEN / Janek ROOS (50*) 0
Quarter-final (5*) Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO 15-12 / 15-13 Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD (19*) 0
Quarter-final (7*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 17-15 / 15-5 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (13*) 0
Semi-final (4*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-12 / 15-5 Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE (12*) 0
Semi-final (7*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-7 / 15-1 Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO (5*) 0
Final (4*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-13 / 15-10 Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN (7*) 0
MS (qual)
Round 1 (812*) Andreas HANSEN 15-0 / 15-1 Ulrik Roos MADSEN - 0
Round 1 (253*) Stuart K ARTHUR 15-7 / 15-10 Thomas NIELSEN - 0
Round 1 - Martin KENT 15-12 / 15-7 Kristian SKOV - 0
Round 1 - Jacob NIELSEN 15-13 / 15-3 Peter KIJNE - 0
Round 1 (589*) Anders KRISTIANSEN 15-9 / 15-7 Jakob GRANDAHL - 0
MS
Round 1 (4*) HENDRAWAN 15-12 / 15-9 Niels Christian KALDAU (102*) 0
Round 1 (159*) Per-Henrik CROONA 15-10 / 15-5 Jim Ronny ANDERSEN (79*) 0
Round 1 (29*) Dicky PALYAMA 13-15 / 15-7 / 15-1 Hosemari FUJIMOTO (223*) 0
Round 1 (59*) CHEN Wei 15-8 / 15-9 Rasmus NIELSEN (561*) 0
Round 1 (26*) Kenneth JONASSEN 15-8 / 15-2 Colin HAUGHTON (106*) 0
Round 1 (39*) Daniel ERIKSSON 15-4 / 15-6 Soren BOAS OLSEN - 0
Round 1 (91*) Oliver PONGRATZ 15-5 / 15-12 Thomas ROJKJAER JENSEN (285*) 0
Round 1 (105*) George RIMARCDI 15-3 / 15-12 Jan FROHLICH (200*) 0
Round 1 (35*) Poul-Erik HOYER 17-14 / 15-13 Yangchun XIE (296*) 0
Round 1 (113*) XIAO Hui 15-5 / 15-6 Gregers SCHYTT (700*) 0
Round 1 (19*) Rasmus WENGBERG 15-8 / 15-9 Morten GROVE (302*) 0
Round 1 (85*) Hidetaka YAMADA 15-9 / 15-10 Harijanto ARBI (87*) 0
Round 1 (13*) Richard VAUGHAN 15-6 / 15-9 Henrik SORENSEN - 0
Round 1 (154*) Jonas LYDUCH 15-6 / 15-10 Jacob NIELSEN - 0
Round 1 (11*) Muhammad Roslin HASHIM 15-4 / 15-1 Bobby MILROY (164*) 0
Round 1 (33*) Kasper OEDUM 15-6 / 15-4 Frederik du HANE (148*) 0
Round 1 (125*) CAI Yun 15-4 / 15-5 Kim NIELSEN (571*) 0
Round 1 (195*) Yudi SUPRAYOGI 4-15 / 15-3 / 15-6 Thomas SOGAARD (410*) 0
Round 1 (101*) Andrew DABEKA 15-3 / 15-1 Ian MAYWALD (184*) 0
Round 1 (17*) Anders BOESEN 15-3 / 15-8 Antti VIITIKKO (98*) 0
Round 1 (76*) Joachim FISCHER NIELSEN 15-4 / 15-4 Magnus REPSGARD (339*) 0
Round 1 - LIN Liwen 15-7 / 15-3 Mark CONSTABLE (63*) 0
Round 1 (45*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 15-4 / 15-7 Kasper NIELSEN (362*) 0
Round 1 (27*) PULLELA Gopichand 15-7 / 15-3 Bo RAFN - 0
Round 1 (57*) Tjitte WEISTRA 15-4 / 15-6 Jacob SORENSEN (460*) 0
Round 1 (16*) Budi SANTOSO 7-15 / 15-6 / 15-8 Kasper FANGEL (72*) 0
Round 1 (342*) Anders MALMGREN 8-15 / 15-11 / 15-9 Martin DELFS (487*) 0
Round 1 (9*) CHEN Hong 15-10 / 1-15 / 15-6 HU Zhilan - 0
Round 1 (163*) Petr MARTINEC 15-6 / 15-8 Alun BIGGART (365*) 0
Round 1 (37*) Martin HAGBERG 10-15 / 15-12 / 15-6 Bjoern JOPPIEN (44*) 0
Round 1 (706*) Henrik KRYGER 15-2 / 15-12 Kristian MIDTGAARD (1014*) 0
Round 1 (2*) Peter Hoeg GADE 15-4 / 15-3 Andreas HANSEN (812*) 0
Round 2 (4*) HENDRAWAN 15-8 / 15-14 Per-Henrik CROONA (159*) 0
Round 2 (59*) CHEN Wei 10-15 / 15-5 / 15-6 Dicky PALYAMA (29*) 0
Round 2 (26*) Kenneth JONASSEN 15-6 / 15-8 Daniel ERIKSSON (39*) 0
Round 2 (105*) George RIMARCDI 15-4 / 15-7 Oliver PONGRATZ (91*) 0
Round 2 (113*) XIAO Hui 15-11 / 8-15 / 15-6 Poul-Erik HOYER (35*) 0
Round 2 (19*) Rasmus WENGBERG 15-5 / 15-5 Hidetaka YAMADA (85*) 0
Round 2 (13*) Richard VAUGHAN 15-2 / 15-7 Jonas LYDUCH (154*) 0
Round 2 (11*) Muhammad Roslin HASHIM 15-9 / 15-10 Kasper OEDUM (33*) 0
Round 2 (125*) CAI Yun 15-12 / 15-3 Yudi SUPRAYOGI (195*) 0
Round 2 (17*) Anders BOESEN 15-7 / 15-3 Andrew DABEKA (101*) 0
Round 2 - LIN Liwen 15-13 / 7-15 / 15-9 Joachim FISCHER NIELSEN (76*) 0
Round 2 (45*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 15-13 / 15-12 PULLELA Gopichand (27*) 0
Round 2 (16*) Budi SANTOSO 15-4 / 15-4 Tjitte WEISTRA (57*) 0
Round 2 (9*) CHEN Hong 8-15 / 15-2 / 15-5 Anders MALMGREN (342*) 0
Round 2 (37*) Martin HAGBERG 15-7 / 15-4 Petr MARTINEC (163*) 0
Round 2 (2*) Peter Hoeg GADE 15-5 / 15-9 Henrik KRYGER (706*) 0
Round 3 (4*) HENDRAWAN 15-9 / 9-15 / 15-9 CHEN Wei (59*) 0
Round 3 (105*) George RIMARCDI 7-15 / 15-5 / 15-11 Kenneth JONASSEN (26*) 0
Round 3 (113*) XIAO Hui 15-4 / 15-11 Rasmus WENGBERG (19*) 0
Round 3 (13*) Richard VAUGHAN 10-15 / 15-6 / 15-10 Muhammad Roslin HASHIM (11*) 0
Round 3 (17*) Anders BOESEN 15-11 / 15-13 CAI Yun (125*) 0
Round 3 (45*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 15-8 / 15-2 LIN Liwen - 0
Round 3 (9*) CHEN Hong 15-11 / 15-12 Budi SANTOSO (16*) 0
Round 3 (2*) Peter Hoeg GADE 15-8 / 15-2 Martin HAGBERG (37*) 0
Quarter-final (105*) George RIMARCDI 15-9 / 15-2 HENDRAWAN (4*) 0
Quarter-final (113*) XIAO Hui 15-4 / 8-5 Ret. Richard VAUGHAN (13*) 0
Quarter-final (17*) Anders BOESEN 17-14 / 15-2 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (45*) 0
Quarter-final (2*) Peter Hoeg GADE 15-12 / 15-5 CHEN Hong (9*) 0
Semi-final (105*) George RIMARCDI 15-9 / 15-5 XIAO Hui (113*) 0
Semi-final (2*) Peter Hoeg GADE 17-14 / 15-11 Anders BOESEN (17*) 0
Final (2*) Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-12 George RIMARCDI (105*) 0
WD
Round 1 - PI Hongyan / ZENG Yaqiong 13-15 / 15-13 / 15-4 Helle NIELSEN / Line ROMER - 0
Round 1 (89*) Kaori MORI / Megumi ONIIKE 15-2 / 15-4 Sarah JONSSON / Nadia LYDUCH - 0
Round 1 - Stine BORGSTROM / Vita MARISSA 15-5 / 15-4 Winnie MADSEN / Mette MELCHER - 0
Round 1 (81*) Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO 15-9 / 15-4 Tine HOY / Tine BAUN - 0
Round 1 (38*) QIAN Hong / Li (F) XU 15-4 / 15-2 Jeanette LUND / Anne Marie PEDERSEN (297*) 0
Round 1 - DAI Xiaoyan / Jian SUN 15-10 / 15-6 Jane BRAMSEN / Karina SORENSEN (312*) 0
Round 1 (51*) WEI Yili / ZHANG Jiewen 15-3 / 15-1 Line ISBERG / Tina OLSEN - 0
Round 2 (25*) Britta ANDERSEN / Lene MORK CHRISTIANSEN 15-8 / 15-3 PI Hongyan / ZENG Yaqiong - 0
Round 2 (12*) Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-17 / 15-10 / 17-14 Kaori MORI / Megumi ONIIKE (89*) 0
Round 2 (11*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-4 / 15-8 Stine BORGSTROM / Vita MARISSA - 0
Round 2 (92*) Pernille HARDER / Majken VANGE 15-10 / 17-15 Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO (81*) 0
Round 2 - DAI Xiaoyan / Jian SUN 11-15 / 15-4 / 15-11 Nicole GRETHER / Nicol PITRO - 0
Round 2 (51*) WEI Yili / ZHANG Jiewen 15-8 / 15-11 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (7*) 0
Round 2 (269*) Julie HOUMANN / Malene WORM W.O. Joanne GOODE / Donna KELLOGG (4*) 0
Round 2 (38*) QIAN Hong / Li (F) XU W.O. (F) Spare 01 / (F) Spare 02 (424*) 0
Quarter-final (25*) Britta ANDERSEN / Lene MORK CHRISTIANSEN 15-4 / 15-3 Julie HOUMANN / Malene WORM (269*) 0
Quarter-final (11*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-6 / 15-4 Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER (12*) 0
Quarter-final (38*) QIAN Hong / Li (F) XU 15-11 / 15-3 Pernille HARDER / Majken VANGE (92*) 0
Quarter-final (51*) WEI Yili / ZHANG Jiewen 15-3 / 15-7 DAI Xiaoyan / Jian SUN - 0
Semi-final (11*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-7 / 15-5 Britta ANDERSEN / Lene MORK CHRISTIANSEN (25*) 0
Semi-final (51*) WEI Yili / ZHANG Jiewen 15-2 / 15-9 QIAN Hong / Li (F) XU (38*) 0
Final (11*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-7 / 15-3 WEI Yili / ZHANG Jiewen (51*) 0
WS
Round 1 (3*) Camilla MARTIN 11-0 / 11-9 Sophie JUTRAS (223*) 0
Round 1 (19*) ZENG Yaqiong 11-2 / 11-8 Nicole GRETHER (69*) 0
Round 1 (173*) Mette K PEDERSEN 11-3 / 11-1 Mette MELCHER - 0
Round 1 - Shizuka YAMAMOTO 11-1 / 7-11 / 11-7 Tanja BERG - 0
Round 1 (5*) GONG Ruina 11-4 / 11-2 Mette PEDERSEN (66*) 0
Round 1 (153*) Elizabeth CANN 13-10 / 11-3 Lone OSTERGAARD JORGENSEN (260*) 0
Round 1 (12*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-3 / 11-2 Nina WECKSTROM (102*) 0
Round 1 (128*) Jian SUN 11-3 / 11-1 Tine HOY (147*) 0
Round 1 (86*) TANG Chunjue 11-5 / 11-1 Pernille AABEL SORENSEN (219*) 0
Round 1 (13*) Mette SORENSEN 11-2 / 11-1 Harriet JOHNSON (202*) 0
Round 1 (28*) ZHANG Ning 11-6 / 13-11 Kaori MORI (180*) 0
Round 1 (11*) Kelly MORGAN 8-11 / 13-10 / 11-9 Anne Marie PEDERSEN (63*) 0
Round 1 (49*) Christina B SORENSEN 8-11 / 11-0 / 11-4 Line MOLANDER - 0
Round 1 (10*) ZHOU Mi 11-3 / 11-3 Anna RICE (351*) 0
Round 1 (74*) Tine BAUN 7-11 / 11-5 / 13-10 Anu NIEMINEN (33*) 0
Round 1 - PI Hongyan 11-6 / 11-3 Li (F) XU (73*) 0
Round 2 (3*) Camilla MARTIN 11-1 / 11-1 ZENG Yaqiong (19*) 0
Round 2 - Shizuka YAMAMOTO 11-1 / 11-3 Mette K PEDERSEN (173*) 0
Round 2 (12*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-8 / 11-6 Jian SUN (128*) 0
Round 2 (86*) TANG Chunjue 10-13 / 13-10 / 11-9 Mette SORENSEN (13*) 0
Round 2 (28*) ZHANG Ning 11-0 / 10-13 / 11-5 Kelly MORGAN (11*) 0
Round 2 (10*) ZHOU Mi 11-0 / 11-1 Christina B SORENSEN (49*) 0
Round 2 - PI Hongyan 13-11 / 11-1 Tine BAUN (74*) 0
Round 2 (5*) GONG Ruina W.O. Elizabeth CANN (153*) 0
Quarter-final (3*) Camilla MARTIN 11-3 / 11-1 Shizuka YAMAMOTO - 0
Quarter-final (5*) GONG Ruina 11-7 / 11-1 Marina ANDRIEVSKAYA (12*) 0
Quarter-final (28*) ZHANG Ning 11-0 / 11-7 TANG Chunjue (86*) 0
Quarter-final (10*) ZHOU Mi 11-1 / 11-3 PI Hongyan - 0
Semi-final (3*) Camilla MARTIN 11-8 / 11-8 GONG Ruina (5*) 0
Semi-final (10*) ZHOU Mi 11-4 / 11-3 ZHANG Ning (28*) 0
Final (10*) ZHOU Mi 1-11 / 11-6 / 11-7 Camilla MARTIN (3*) 0
XD
Round 1 (5*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-6 / 9-5 / 15-8 WANG Wei / ZHANG Jiewen (198*) 0
Round 1 - Jacob JUHL / Tina OLSEN 15-9 / 15-11 Karsten MATHIESEN / Nadia LYDUCH - 0
Round 1 (18*) Ian SULLIVAN / Gail EMMS 15-7 / 15-6 Michael JENSEN / Julie HOUMANN (79*) 0
Round 1 (53*) Peter BUUR STEFFENSEN / Lene MORK CHRISTIANSEN 15-12 / 15-3 GE Cheng / DAI Xiaoyan - 0
Round 1 (45*) Lars PAASKE / Jane BRAMSEN 15-13 / 12-15 / 15-7 Bjoern SIEGEMUND / Nicol PITRO (164*) 0
Round 1 (167*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 15-12 / 15-12 Jesper LARSEN / Pernille HARDER (202*) 0
Round 1 - Dennis S JENSEN / Stine BORGSTROM 7-15 / 15-10 / 15-11 Tommy SORENSEN / Malene WORM (80*) 0
Round 1 - Lars PEDERSEN / Anne Mette VAN DIJK 2-15 / 15-10 / 17-16 Rina GLYAGER / Ove SVEJSTRUP - 0
Round 1 (92*) Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN 15-4 / 10-15 / 15-5 HU Zhilan / QIAN Hong (348*) 0
Round 1 - Jonas Glyager JENSEN / Karina SORENSEN 15-6 / 15-11 Andreas HANSEN / Tanja BERG - 0
Round 1 (8*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-7 / 15-6 DENG Chuanhai / JIANG Xuelian (108*) 0
Round 1 (443*) CHENG Rui / WEI Yili 15-6 / 15-8 Lars RASMUSSEN / Jeanette LUND - 0
Round 1 (37*) Mathias BOE / Britta ANDERSEN 15-2 / 15-11 Morten HANSEN / Helle NIELSEN - 0
Round 1 - Janek ROOS / Ann JORGENSEN 15-0 / 15-3 Stuart K ARTHUR / Sophie JUTRAS (131*) 0
Round 1 (132*) Simon ARCHER / Erica VAN DEN HEUVEL 15-12 / 7-15 / 17-14 Jonas RASMUSSEN / Helene KIRKEGAARD (56*) 0
Round 1 (11*) CHEN Qiqiu / CHEN Lin W.O. Kasper Kiim JENSEN / Helle Bo DUUS - 0
Round 2 (5*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-4 / 15-0 Jacob JUHL / Tina OLSEN - 0
Round 2 (18*) Ian SULLIVAN / Gail EMMS 15-8 / 15-7 Peter BUUR STEFFENSEN / Lene MORK CHRISTIANSEN (53*) 0
Round 2 (45*) Lars PAASKE / Jane BRAMSEN 15-7 / 15-11 CHEN Qiqiu / CHEN Lin (11*) 0
Round 2 (167*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 15-6 / 15-6 Dennis S JENSEN / Stine BORGSTROM - 0
Round 2 (92*) Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN 15-11 / 15-3 Lars PEDERSEN / Anne Mette VAN DIJK - 0
Round 2 (8*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-6 / 15-7 Jonas Glyager JENSEN / Karina SORENSEN - 0
Round 2 (443*) CHENG Rui / WEI Yili 10-15 / 15-13 / 15-8 Mathias BOE / Britta ANDERSEN (37*) 0
Round 2 - Janek ROOS / Ann JORGENSEN 15-9 / 15-9 Simon ARCHER / Erica VAN DEN HEUVEL (132*) 0
Quarter-final (5*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 17-15 / 15-2 Ian SULLIVAN / Gail EMMS (18*) 0
Quarter-final (167*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 6-15 / 15-9 / 15-11 Lars PAASKE / Jane BRAMSEN (45*) 0
Quarter-final (8*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-10 / 15-2 Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN (92*) 0
Quarter-final - Janek ROOS / Ann JORGENSEN 15-9 / 15-10 CHENG Rui / WEI Yili (443*) 0
Semi-final (5*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-6 / 15-7 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA (167*) 0
Semi-final (8*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-4 / 15-7 Janek ROOS / Ann JORGENSEN - 0
Final (5*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-10 / 8-15 / 15-10 Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER (8*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 28 60 4 14.3% 1409 50.32 00:00:00 0 0 0.0%
MS 62 137 13 21.0% 3044 49.1 00:00:00 0 0 0.0%
WD 20 43 3 15.0% 941 47.05 00:00:00 0 0 0.0%
WS 30 67 7 23.3% 1058 35.27 00:00:00 0 0 0.0%
XD 30 69 9 30.0% 1577 52.57 00:00:00 0 0 0.0%
Total 170 376 36 21.2% 8029 47.23 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Hong Kong 8 1 88.9%
Malaysia 3 1 75.0%
Indonesia 17 8 68.0%
China 36 22 62.1%
France 3 2 60.0%
Sweden 16 11 59.3%
Wales 4 3 57.1%
Netherlands 4 3 57.1%
England 4 4 50.0%
Jersey 1 1 50.0%
India 1 1 50.0%
Czech Republic 1 1 50.0%
Denmark 77 96 44.5%
Japan 6 8 42.9%
Canada 2 7 22.2%
Germany 1 7 12.5%
Norway 0 1 0.0%
Scotland 0 1 0.0%
New Zealand 0 1 0.0%
Switzerland 0 2 0.0%
Finland 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 20-22 / 21-18 / 21-12
2020 Anders ANTONSEN Rasmus GEMKE 18-21 / 21-19 / 21-12
2019 Kento MOMOTA CHEN Long 21-14 / 21-12
2018 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 22-20 / 16-21 / 21-15
2017 KIDAMBI Srikanth LEE Hyun Il 21-10 / 21-5
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK SON Wan Ho 21-13 / 23-21
2015 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-12
2014 CHEN Long SON Wan Ho 21-19 / 24-22
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 24-22 / 21-19
2012 LEE Chong Wei DU Pengyu 15-21 / 21-12 / 21-19
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-15 / 21-18
2010 Jan O JORGENSEN Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-19
2009 Simon SANTOSO Marc ZWIEBLER 21-14 / 21-6
2008 Peter Hoeg GADE Joachim PERSSON 21-18 / 17-21 / 21-14
2007 LIN Dan BAO Chunlai 21-15 / 21-12
2006 CHEN Hong CHEN Yu W.O.
2005 LEE Chong Wei Muhammad Hafiz HASHIM 17-14 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 15-12 / 15-11
2003 LIN Dan CHEN Yu 15-4 / 15-6
2002 CHEN Hong Kenneth JONASSEN 15-9 / 9-15 / 15-6
2001 BAO Chunlai LIN Dan 7-5 / 7-1 / 7-0
2000 Peter Hoeg GADE George RIMARCDI 15-11 / 15-12
1999 Poul-Erik HOYER Choong Hann WONG 17-15 / 15-4
1998 Peter Hoeg GADE DONG Jiong 15-8 / 17-14
1997 DONG Jiong Peter Hoeg GADE 15-17 / 15-11 / 15-12
1996 Thomas STUER-LAURIDSEN Ewe Hock ONG 6-15 / 15-7 / 15-12
1995 Poul-Erik HOYER HENDRAWAN 17-18 / 17-14 / 17-15
1994 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 17-18 / 15-4 / 15-10
1993 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-11 / 15-2
1992 Darren J HALL Poul-Erik HOYER 15-11 / 18-13
1991 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 8-15 / 15-12 / 15-8
1990 Poul-Erik HOYER Morten FROST HANSEN 4-15 / 15-10 / 17-15
1989 Morten FROST HANSEN Jianhua ZHAO 15-12 / 15-13