Faroe Games Junior International 2022



Tournament Dates: 01/07/2022-03/07/2022
Location: Faroe Islands, Tórshavn
Category: Junior International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U19 Robin HARPER / Harry WAKEFIELD Matthew CHEUNG / Stuart MCCOLLAM
MS - U19 Matthew CHEUNG Aaron BAI
WD - U19 Emma Irring BRAÜNER / Rosalina LANGHOFF Mia THORKILDSHØJ / Sanna THORKILDSHØJ
WS - U19 Anwesha GOWDA Abbie BROOKS
XD - U19 Hjalte JOHANSEN / Emma Irring BRAÜNER Harry WAKEFIELD / Rosalina LANGHOFF

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U19 - Ari ISFELD / Leivur JOENSEN 21-12 / 21-7 SíMun SIGVARDSEN / Beinir WEIHE - 16
Round 1 U19 - Matthew CHEUNG / Stuart MCCOLLAM 21-9 / 21-3 DáVid BERG / Heini RUBEKSEN - 17
Round 1 U19 - Elias AUSEN / Sander BUNES KRISTENSEN 21-13 / 21-9 TóKi GUTTESEN / Jafet RASMUSSEN - 19
Round 1 U19 - Anthony MCGUIRE / Angus MELDRUM 21-12 / 21-7 Asbjorn OLSEN / Christian Berg PETERSEN - 19
Round 1 U19 - Markus BJARNASON / Aron ROGNSØY 21-14 / 21-17 Leiki DAL-CHRISTIANSEN / Kristoffur SAMUELSEN - 22
Quarter-final U19 - Ari ISFELD / Leivur JOENSEN W.O. Wolf HOEBEKE / Jonah QUINTENS - 0
Quarter-final U19 - Matthew CHEUNG / Stuart MCCOLLAM 21-7 / 21-7 Jaspur JACOBSEN / TóKi TROEST - 18
Quarter-final U19 - Anthony MCGUIRE / Angus MELDRUM 21-14 / 21-19 Elias AUSEN / Sander BUNES KRISTENSEN - 25
Quarter-final U19 - Robin HARPER / Harry WAKEFIELD 21-4 / 21-8 Markus BJARNASON / Aron ROGNSØY - 15
Semi-final U19 - Matthew CHEUNG / Stuart MCCOLLAM 21-9 / 21-12 Ari ISFELD / Leivur JOENSEN - 20
Semi-final U19 - Robin HARPER / Harry WAKEFIELD 21-13 / 21-13 Anthony MCGUIRE / Angus MELDRUM - 22
Final U19 - Robin HARPER / Harry WAKEFIELD 21-17 / 21-13 Matthew CHEUNG / Stuart MCCOLLAM - 24
MS
Round 1 U19 - Leiki DAL-CHRISTIANSEN W.O. Jonah QUINTENS - 0
Round 1 U19 - TóKi TROEST 12-21 / 21-12 / 22-20 SíMun SIGVARDSEN - 24
Round 1 U19 - Sander BUNES KRISTENSEN 21-9 / 21-9 Aron ROGNSØY - 18
Round 1 U19 - DáVid BERG 21-8 / 21-10 Beinir WEIHE - 14
Round 1 U19 - Angus MELDRUM 21-8 / 21-6 TóKi GUTTESEN - 21
Round 1 U19 - Elias AUSEN 21-16 / 21-15 Jaspur JACOBSEN - 19
Round 1 U19 - Anthony MCGUIRE 21-10 / 21-9 Leivur JOENSEN - 17
Round 1 U19 - Stuart MCCOLLAM 21-8 / 21-11 Jafet RASMUSSEN - 19
Round 1 U19 - Bjarti VANG 21-13 / 21-11 Kristoffur SAMUELSEN - 20
Round 1 U19 - Markus BJARNASON 21-19 / 26-24 Heini RUBEKSEN - 26
Round 1 U19 - Asbjorn OLSEN 21-18 / 21-18 Ari ISFELD - 22
Round 2 U19 - TóKi TROEST W.O. Kristof TOTH 2071 0
Round 2 U19 - Stuart MCCOLLAM W.O. Wolf HOEBEKE - 0
Round 2 U19 - Christian Berg PETERSEN 21-11 / 21-10 Leiki DAL-CHRISTIANSEN - 21
Round 2 U19 1388 Matthew CHEUNG 21-9 / 21-4 Sander BUNES KRISTENSEN - 21
Round 2 U19 - Angus MELDRUM 21-6 / 21-10 DáVid BERG - 16
Round 2 U19 - Anthony MCGUIRE 21-6 / 21-8 Elias AUSEN - 15
Round 2 U19 - Bjarti VANG 21-14 / 21-12 Markus BJARNASON - 22
Round 2 U19 805 Aaron BAI 21-14 / 21-10 Asbjorn OLSEN - 22
Quarter-final U19 - Christian Berg PETERSEN 21-5 / 21-16 TóKi TROEST - 21
Quarter-final U19 1388 Matthew CHEUNG 20-22 / 21-8 / 21-19 Angus MELDRUM - 51
Quarter-final U19 - Anthony MCGUIRE 21-8 / 21-19 Stuart MCCOLLAM - 24
Quarter-final U19 805 Aaron BAI 21-9 / 21-8 Bjarti VANG - 22
Semi-final U19 1388 Matthew CHEUNG 21-8 / 21-7 Christian Berg PETERSEN - 21
Semi-final U19 805 Aaron BAI 21-18 / 21-17 Anthony MCGUIRE - 31
Final U19 1388 Matthew CHEUNG 21-13 / 21-15 Aaron BAI 805 31
WD
Quarter-final U19 - Ranja JOENSEN / Birita THOMASSEN W.O. Elisa CHRISTIANSDÓTTIR / Eva JACOBSEN - 0
Quarter-final U19 - Bjarnhild Í BUÐ JUSTINUSSEN / OddbjøRg JUSTINUSSEN 21-11 / 19-21 / 21-16 Julianna HEIÐUNUM / Birna JACOBSEN - 38
Quarter-final U19 - Mia THORKILDSHØJ / Sanna THORKILDSHØJ 21-7 / 21-8 Eyð DEBESS / Eira PETERSEN - 17
Semi-final U19 - Emma Irring BRAÜNER / Rosalina LANGHOFF 21-7 / 21-15 Bjarnhild Í BUÐ JUSTINUSSEN / OddbjøRg JUSTINUSSEN - 19
Semi-final U19 - Mia THORKILDSHØJ / Sanna THORKILDSHØJ 21-8 / 21-18 Ranja JOENSEN / Birita THOMASSEN - 21
Final U19 - Emma Irring BRAÜNER / Rosalina LANGHOFF 21-8 / 20-22 / 21-9 Mia THORKILDSHØJ / Sanna THORKILDSHØJ - 39
WS
Round 1 U19 - Abbie BROOKS 21-11 / 21-10 Sanna THORKILDSHØJ - 23
Round 2 U19 - Bjarnhild Í BUÐ JUSTINUSSEN W.O. Eva JACOBSEN - 0
Round 2 U19 808 Anwesha GOWDA 21-16 / 21-8 Rosalina LANGHOFF - 21
Round 2 U19 - Julianna HEIÐUNUM 13-21 / 21-19 / 21-14 OddbjøRg JUSTINUSSEN - 37
Round 2 U19 - Birna JACOBSEN W.O. Adhya NANDI - 0
Round 2 U19 - Birita THOMASSEN 18-21 / 21-13 / 21-13 Eyð DEBESS - 34
Round 2 U19 - Abbie BROOKS 21-2 / 21-5 Elisa CHRISTIANSDÓTTIR - 16
Round 2 U19 - Mia THORKILDSHØJ 22-20 / 21-12 Eira PETERSEN - 23
Round 2 U19 - Ranja JOENSEN 21-5 / 21-1 Marguerite LANGHOFF - 15
Quarter-final U19 808 Anwesha GOWDA 21-0 / 21-2 Julianna HEIÐUNUM - 14
Quarter-final U19 - Birna JACOBSEN 21-9 / 21-14 Birita THOMASSEN - 20
Quarter-final U19 - Abbie BROOKS 21-9 / 21-10 Mia THORKILDSHØJ - 22
Quarter-final U19 - Bjarnhild Í BUÐ JUSTINUSSEN 21-16 / 21-15 Ranja JOENSEN - 22
Semi-final U19 808 Anwesha GOWDA 21-2 / 21-6 Birna JACOBSEN - 14
Semi-final U19 - Abbie BROOKS 21-6 / 21-9 Bjarnhild Í BUÐ JUSTINUSSEN - 21
Final U19 808 Anwesha GOWDA 21-11 / 11-21 / 21-14 Abbie BROOKS - 46
XD
Round 1 U19 - Stuart MCCOLLAM / Bjarnhild Í BUÐ JUSTINUSSEN W.O. Bjarti VANG / Adhya NANDI - 0
Round 1 U19 - Asbjorn OLSEN / Mia THORKILDSHØJ 21-11 / 21-7 Jafet RASMUSSEN / Eyð DEBESS - 16
Round 1 U19 - Matthew CHEUNG / Ranja JOENSEN 21-9 / 21-10 DáVid BERG / Birita THOMASSEN - 17
Round 1 U19 - Angus MELDRUM / Abbie BROOKS 21-7 / 21-10 Markus BJARNASON / Birna JACOBSEN - 19
Round 1 U19 - Christian Berg PETERSEN / Sanna THORKILDSHØJ 21-10 / 21-9 Aron ROGNSØY / Elisa CHRISTIANSDÓTTIR - 19
Round 1 U19 - Robin HARPER / OddbjøRg JUSTINUSSEN 21-13 / 21-13 Leiki DAL-CHRISTIANSEN / Eira PETERSEN - 23
Round 1 U19 - Harry WAKEFIELD / Rosalina LANGHOFF 21-4 / 21-6 TóKi GUTTESEN / Julianna HEIÐUNUM - 15
Quarter-final U19 1206 Hjalte JOHANSEN / Emma Irring BRAÜNER 21-6 / 21-12 Asbjorn OLSEN / Mia THORKILDSHØJ - 19
Quarter-final U19 - Stuart MCCOLLAM / Bjarnhild Í BUÐ JUSTINUSSEN 21-18 / 21-12 Matthew CHEUNG / Ranja JOENSEN - 19
Quarter-final U19 - Angus MELDRUM / Abbie BROOKS 21-10 / 21-16 Christian Berg PETERSEN / Sanna THORKILDSHØJ - 23
Quarter-final U19 - Harry WAKEFIELD / Rosalina LANGHOFF 21-18 / 14-21 / 21-11 Robin HARPER / OddbjøRg JUSTINUSSEN - 33
Semi-final U19 1206 Hjalte JOHANSEN / Emma Irring BRAÜNER 21-7 / 21-9 Stuart MCCOLLAM / Bjarnhild Í BUÐ JUSTINUSSEN - 17
Semi-final U19 - Harry WAKEFIELD / Rosalina LANGHOFF 21-16 / 21-13 Angus MELDRUM / Abbie BROOKS - 26
Final U19 1206 Hjalte JOHANSEN / Emma Irring BRAÜNER 21-6 / 21-8 Harry WAKEFIELD / Rosalina LANGHOFF - 19

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 11 22 0 0.0% 701 63.73 00:19:44 3.23 0 0.0%
MS 23 48 2 8.7% 1585 68.91 00:22:31 3.06 0 0.0%
WD 5 12 2 40.0% 399 79.8 00:26:48 2.98 0 0.0%
WS 14 31 3 21.4% 966 69 00:23:26 2.95 0 0.0%
XD 13 27 1 7.7% 852 65.54 00:20:23 3.22 0 0.0%
Total 66 140 8 12.1% 4503 68.23 00:22:09 3.08 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 5 1 83.3%
England 3 1 75.0%
U.S.A. 3 1 75.0%
Scotland 8 3 72.7%
Ireland 10 4 71.4%
16 7 69.6%
Norway 3 3 50.0%
Faroe Islands 18 46 28.1%