Chinese Taipei Open  

Tournament Name: Yonex Open Chinese Taipei 2014
Tournament Dates: 15/07/2014-20/07/2014
Location: Chinese Taipei, Taipei City
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD Andrei ADISTIA / Hendra Aprida GUNAWAN LI Junhui / LIU Yuchen
MS LIN Dan WANG Zhengming
WD Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII WANG Xiaoli / YU Yang (F)
WS SUNG Ji Hyun LIU Xin (F)
XD LIU Yuchen / YU Xiaohan Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - BAE Kwon Young / JUN Bong Chan 21-14 / 21-7 WONG Wai Hong / YEUNG Shing Choi - 27
Round 1 204 Watchara BURANAKUEA / Trawut POTIENG 18-21 / 21-14 / 21-17 CHAN Alan Yun Lung / LAW Cheuk Him (1379*) 41
Round 1 215 Yu-Wei CHIANG / LEE Yang 21-14 / 21-18 Kenta KAZUNO / Kazushi YAMADA 104 25
Round 1 162 TAI An Khang / Man Chun WOON 21-19 / 25-23 Takdanai BOONRAWD / Wasapon UTTAMANG - 38
Round 1 157 CHAN Dick Long Cotter / OR Chin Chung 21-12 / 21-11 Bowornwatanuwong PHUTTHAPORN / Korawi PIKUNNGAM - 20
Round 1 46 LIAO Min Chun / TSENG Min Hao 21-17 / 21-11 CHAN Tsz Kit / HO Wai Lun - 21
Round 1 168 Wei Chen LIU / YANG Po Han 21-15 / 21-11 Iikka HEINO / Anton KAISTI 182 20
Round 1 149 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-12 / 21-11 Jiann Shiarng CHIANG / Kay Ee YEOH 255 23
Round 2 204 Watchara BURANAKUEA / Trawut POTIENG 21-14 / 21-14 BAE Kwon Young / JUN Bong Chan - 31
Round 2 162 TAI An Khang / Man Chun WOON 21-15 / 2-21 / 21-14 Yu-Wei CHIANG / LEE Yang 215 38
Round 2 46 LIAO Min Chun / TSENG Min Hao 21-14 / 21-14 CHAN Dick Long Cotter / OR Chin Chung 157 22
Round 2 168 Wei Chen LIU / YANG Po Han 24-22 / 11-21 / 21-18 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 149 46
MD
Round 1 - KIM Dae Eun / KIM DukYoung 21-17 / 17-21 / 21-19 LIAO Min Chun / TSENG Min Hao 46 43
Round 1 50 CHOOI Kah Ming / TEO Ee Yi 21-12 / 21-12 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 29 22
Round 1 28 LI Junhui / LIU Yuchen 21-16 / 21-16 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 35 26
Round 1 - CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-18 / 15-21 / 22-20 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 9 44
Round 1 42 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-17 / 21-18 Francis ALWIN / Arun VISHNU 68 33
Round 1 11 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-7 / 21-11 CHANG Kai Liang / SU Yi Neng 99 22
Round 1 96 Selvanus GEH / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 21-19 HUANG Po Jui / LU Ching Yao 56 29
Round 1 162 TAI An Khang / Man Chun WOON 21-17 / 21-15 Wei Chen LIU / YANG Po Han 168 30
Round 1 81 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 21-19 / 21-16 CAI Yun / LU Kai 51 34
Round 1 109 Pak Chuu CHOW / Hee Chun MAK 21-19 / 16-21 / 21-19 HUANG Kaixiang / ZHENG Siwei 88 48
Round 1 32 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-19 / 22-20 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 6 33
Round 1 - CHEN Chung Jen / LU Chia Pin 28-26 / 21-17 Wannawat AMPUNSUWAN / Patiphat CHALARDCHALEAM 34 40
Round 1 204 Watchara BURANAKUEA / Trawut POTIENG 21-18 / 21-10 Berry ANGRIAWAN / Ricky KARANDASUWARDI 20 31
Round 1 79 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 21-12 / 21-17 Jagdish SINGH / Wee Long Roni TAN 54 23
Round 1 93 Andrei ADISTIA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-17 / 19-21 / 21-3 HEG Nelson Wei Keat / LOW Juan Shen 138 42
Round 1 101 Yuya KOMATSUZAKI / Hiroki TAKEUCHI W.O. LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 2 0
Round 2 - KIM Dae Eun / KIM DukYoung 18-21 / 24-22 / 21-19 Yuya KOMATSUZAKI / Hiroki TAKEUCHI 101 56
Round 2 28 LI Junhui / LIU Yuchen 21-19 / 21-14 CHOOI Kah Ming / TEO Ee Yi 50 33
Round 2 - CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-14 / 21-14 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 42 31
Round 2 96 Selvanus GEH / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 22-20 / 11-21 / 21-19 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 11 50
Round 2 81 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 21-16 / 21-12 TAI An Khang / Man Chun WOON 162 28
Round 2 109 Pak Chuu CHOW / Hee Chun MAK 21-19 / 21-12 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 32 29
Round 2 204 Watchara BURANAKUEA / Trawut POTIENG 21-15 / 19-21 / 21-12 CHEN Chung Jen / LU Chia Pin - 53
Round 2 93 Andrei ADISTIA / Hendra Aprida GUNAWAN 10-21 / 21-16 / 21-16 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 79 35
Quarter-final 28 LI Junhui / LIU Yuchen 21-18 / 21-17 KIM Dae Eun / KIM DukYoung - 36
Quarter-final - CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 18-21 / 21-15 / 21-18 Selvanus GEH / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 96 50
Quarter-final 81 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 21-16 / 21-18 Pak Chuu CHOW / Hee Chun MAK 109 35
Quarter-final 93 Andrei ADISTIA / Hendra Aprida GUNAWAN 10-21 / 21-19 / 21-10 Watchara BURANAKUEA / Trawut POTIENG 204 41
Semi-final 28 LI Junhui / LIU Yuchen 21-15 / 22-20 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin - 35
Semi-final 93 Andrei ADISTIA / Hendra Aprida GUNAWAN 26-24 / 23-21 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 81 52
Final 93 Andrei ADISTIA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-14 / 16-21 / 21-16 LI Junhui / LIU Yuchen 28 57
MS (qual)
Round 1 428 Feng Tse HSIEH 21-19 / 21-17 CHANG Tak Ching 1277 24
Round 1 371 Andrew SMITH 15-21 / 21-17 / 21-17 Yi-Hsiang YANG 393 43
Round 1 370 CHEAM June Wei 21-13 / 22-20 HEO Kwang Hee 312 32
Round 1 573 Mek NARONGRIT 21-10 / 18-21 / 21-15 Jimmy, Yu Lun TAY 535 52
Round 1 482 LIN Guipu 21-17 / 21-12 KIM DongHun 250 34
Round 1 1114 Krit TANTIANANKUL 21-13 / 16-21 / 21-12 Kay Ee YEOH 443 35
Round 1 512 YANG Chih Chieh 21-7 / 21-8 Wong KIN YIK 283 21
Round 1 1017 Kantaphon WANGCHAROEN 21-18 / 21-15 Iikka HEINO 387 27
Round 1 624 Yosei YAMAGUCHI 21-4 / 21-14 Jaspar Woon Chai YU 528 19
Round 1 293 JEON Hyeok Jin 21-13 / 21-12 CHANG En Chia 831 28
Round 1 855 LU Chi Yuan 18-21 / 21-17 / 21-15 Jinn Ye TAN 496 40
Round 1 288 Kaizar Bobby ALEXANDER 21-11 / 21-17 U Ieong IEK 855 21
Round 1 801 LAI Yu-Hua 21-12 / 21-12 Kiam Yong YAP 1391 25
Round 1 521 SHI Yuqi 21-11 / 21-10 LIU Wei Chi 1114 28
Round 1 330 Anthony Sinisuka GINTING 21-7 / 21-12 Hok Man LOU 855 22
Round 1 1220 Chen Wet LIM 15-21 / 21-6 / 21-8 WONG Chi Chong 1391 26
Round 2 371 Andrew SMITH 20-22 / 21-8 / 21-9 Feng Tse HSIEH 428 37
Round 2 573 Mek NARONGRIT 21-11 / 12-21 / 23-21 CHEAM June Wei 370 52
Round 2 482 LIN Guipu 21-12 / 21-13 Krit TANTIANANKUL 1114 26
Round 2 512 YANG Chih Chieh 19-21 / 21-15 / 21-10 Kantaphon WANGCHAROEN 1017 46
Round 2 293 JEON Hyeok Jin 21-18 / 21-5 Yosei YAMAGUCHI 624 31
Round 2 855 LU Chi Yuan 21-10 / 21-11 Kaizar Bobby ALEXANDER 288 26
Round 2 521 SHI Yuqi 21-10 / 21-4 LAI Yu-Hua 801 25
Round 2 330 Anthony Sinisuka GINTING 21-9 / 21-7 Chen Wet LIM 1220 16
MS
Round 1 6 SON Wan Ho 21-10 / 21-13 Andre Kurniawan TEDJONO 60 36
Round 1 521 SHI Yuqi 16-21 / 21-9 / 21-12 Andre MARTEEN 127 52
Round 1 44 WANG Tzu Wei 22-20 / 21-15 Aditya PRAKASH 154 31
Round 1 161 Fikri Ihsandi HADMADI 21-17 / 15-21 / 21-9 HSUEH Hsuan Yi 139 52
Round 1 330 Anthony Sinisuka GINTING 18-21 / 21-17 / 21-18 CHOU Tien Chen 19 47
Round 1 153 YANG Chih Hsun 20-22 / 21-16 / 11-5 Ret. Jiann Shiarng CHIANG 112 37
Round 1 61 Chun Seang TAN 21-6 / 20-22 / 21-17 CHU Han Chou 251 44
Round 1 123 Riichi TAKESHITA 17-12 Ret. Alamsyah YUNUS 157 15
Round 1 9 HU Yun 21-15 / 21-14 Anton KAISTI 203 22
Round 1 512 YANG Chih Chieh 14-21 / 21-19 / 21-18 Andrew SMITH 371 48
Round 1 30 Takuma UEDA 21-19 / 21-16 PARK Sung Min 185 45
Round 1 51 Ville LANG 22-20 / 13-21 / 21-18 LIN Chia Hsuan 166 50
Round 1 13 LIN Dan 21-17 / 21-12 Parinyawat THONGNUAM 225 30
Round 1 118 GOH Soon Huat 21-19 / 18-21 / 22-20 SHIH Kuei Chun 76 65
Round 1 176 HSU Shao Wen 21-18 / 21-19 Henri HURSKAINEN 41 35
Round 1 81 TAM Chun Hei 15-21 / 21-15 / 21-11 Sheng-Jie YANG 212 48
Round 1 85 CHAN Yan Kit 21-15 / 21-11 Howard SHU 75 32
Round 1 27 WEI Nan 21-23 / 21-15 / 21-14 Iskandar ZULKARNAIN 98 54
Round 1 214 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-19 / 21-11 Kenta NISHIMOTO 145 33
Round 1 11 Simon SANTOSO 21-8 / 20-22 / 21-8 SAI PRANEETH B. 62 49
Round 1 84 LIN Yu Hsien 21-11 / 21-16 Kok Pong LOKE 187 32
Round 1 32 LEE Dong Keun 20-22 / 21-15 / 21-10 LU Chia Hung 119 58
Round 1 156 Evert SUKAMTA 21-10 / 21-14 Beryno Jiann Tze WONG 120 28
Round 1 17 Tien Minh NGUYEN 21-12 / 21-13 WOON Kok Hong 178 27
Round 1 71 Kazumasa SAKAI 15-21 / 21-19 / 21-15 LIN Guipu 482 56
Round 1 855 LU Chi Yuan 21-15 / 20-22 / 21-11 Teck Zhi SOO 162 50
Round 1 25 HSU Jen Hao 21-15 / 21-19 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 57 43
Round 1 79 Chia-Hsin WAN 21-11 / 21-10 Mek NARONGRIT 573 22
Round 1 37 WONG Wing Ki Vincent 21-14 / 21-10 Kwong Beng CHAN 82 24
Round 1 100 Eetu HEINO 21-19 / 21-18 JEON Hyeok Jin 293 33
Round 1 7 WANG Zhengming 21-9 / 21-16 Jonatan CHRISTIE 193 30
Round 1 56 NG Ka Long Angus W.O. Sourabh VERMA 38 0
Round 2 6 SON Wan Ho 21-13 / 21-13 SHI Yuqi 521 36
Round 2 44 WANG Tzu Wei 21-13 / 19-21 / 21-11 Fikri Ihsandi HADMADI 161 51
Round 2 330 Anthony Sinisuka GINTING 15-21 / 21-18 / 21-10 YANG Chih Hsun 153 45
Round 2 123 Riichi TAKESHITA 21-19 / 19-21 / 21-12 Chun Seang TAN 61 62
Round 2 9 HU Yun 24-22 / 21-11 YANG Chih Chieh 512 29
Round 2 30 Takuma UEDA 21-16 / 21-16 Ville LANG 51 41
Round 2 13 LIN Dan 21-16 / 21-16 GOH Soon Huat 118 39
Round 2 81 TAM Chun Hei 21-12 / 21-16 HSU Shao Wen 176 32
Round 2 27 WEI Nan 21-15 / 21-16 CHAN Yan Kit 85 32
Round 2 11 Simon SANTOSO 22-20 / 21-18 Ihsan Maulana MUSTOFA 214 45
Round 2 84 LIN Yu Hsien 19-21 / 21-16 / 21-12 LEE Dong Keun 32 60
Round 2 17 Tien Minh NGUYEN 21-6 / 21-16 Evert SUKAMTA 156 35
Round 2 71 Kazumasa SAKAI 21-18 / 21-16 NG Ka Long Angus 56 34
Round 2 25 HSU Jen Hao 21-18 / 19-21 / 21-11 LU Chi Yuan 855 59
Round 2 37 WONG Wing Ki Vincent 21-9 / 21-7 Chia-Hsin WAN 79 23
Round 2 7 WANG Zhengming 21-12 / 21-9 Eetu HEINO 100 24
Round 3 6 SON Wan Ho 21-19 / 21-11 WANG Tzu Wei 44 46
Round 3 123 Riichi TAKESHITA 21-17 / 23-21 Anthony Sinisuka GINTING 330 46
Round 3 30 Takuma UEDA 18-21 / 21-17 / 21-17 HU Yun 9 73
Round 3 13 LIN Dan 21-9 / 21-17 TAM Chun Hei 81 37
Round 3 27 WEI Nan 18-21 / 23-21 / 22-20 Simon SANTOSO 11 71
Round 3 17 Tien Minh NGUYEN 19-21 / 21-4 / 21-12 LIN Yu Hsien 84 43
Round 3 71 Kazumasa SAKAI 15-21 / 21-19 / 21-10 HSU Jen Hao 25 63
Round 3 7 WANG Zhengming 21-17 / 21-18 WONG Wing Ki Vincent 37 35
Quarter-final 123 Riichi TAKESHITA 19-21 / 21-16 / 21-16 SON Wan Ho 6 76
Quarter-final 13 LIN Dan 21-15 / 21-10 Takuma UEDA 30 42
Quarter-final 27 WEI Nan 16-21 / 22-20 / 21-15 Tien Minh NGUYEN 17 61
Quarter-final 7 WANG Zhengming 22-20 / 21-14 Kazumasa SAKAI 71 38
Semi-final 13 LIN Dan 21-15 / 14-21 / 21-18 Riichi TAKESHITA 123 65
Semi-final 7 WANG Zhengming 21-18 / 21-16 WEI Nan 27 40
Final 13 LIN Dan 21-19 / 21-14 WANG Zhengming 7 35
WD (qual)
Round 1 - Chayanit CHALADCHALAM / Natcha SAENGCHOTE 21-6 / 22-20 Tzu Chin PAN / Hsin-Yu TSAI 571 21
Round 1 - HUNG Shih Chieh / TSAI Pei-Ling 21-15 / 23-21 Onnicha FEANGKET / Supanida KATETHONG - 26
Round 1 - Arisa HIGASHINO / Chisato HOSHI 21-13 / 21-14 Pin Chi CHAO / Ya Ting CHIANG 444 23
Round 1 291 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-16 / 21-13 Hsuan-Yu Wendy CHEN / SHUAI Pei Ling - 21
Round 1 - CHIU Yi Ju / LIU Hsiao-Jo 21-9 / 21-14 Teng Iok U / Kit Ieng WONG 830 19
Round 2 - Arisa HIGASHINO / Chisato HOSHI 21-10 / 21-17 HUNG Shih Chieh / TSAI Pei-Ling - 23
Round 2 291 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-15 / 21-15 CHIU Yi Ju / LIU Hsiao-Jo - 22
WD
Round 1 5 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-14 / 21-8 Gebby Ristiyani IMAWAN / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 563 26
Round 1 22 Anggia Shitta AWANDA / Della Destiara HARIS 21-13 / 21-8 Prajakta SAWANT / Millicent WIRANTO - 18
Round 1 - OU Dongni / YU Xiaohan 21-14 / 21-10 CHANG Ching Hui / CHANG Hsin Tien 110 25
Round 1 20 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen 21-19 / 21-18 Pradnya GADRE / REDDY N. Sikki 59 28
Round 1 119 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 11-6 Ret. Phataimas MUENWONG / Kilasu OSTERMEYER 57 9
Round 1 291 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-13 / 21-14 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean - 29
Round 1 17 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-16 / 22-20 Yuriko MIKI / Koharu YONEMOTO 67 35
Round 1 56 CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet 21-11 / 13-21 / 21-19 Suci Rizky ANDINI / Tiara Rosalia NURAIDAH 41 46
Round 1 - Chayanit CHALADCHALAM / Natcha SAENGCHOTE 21-19 / 23-21 WANG Pei Rong / KUO Yu Wen 86 35
Round 1 12 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 21-7 / 21-16 Arisa HIGASHINO / Chisato HOSHI - 34
Round 1 45 CHAU Hoi Wah / POON Lok Yan 21-18 / 27-25 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 50 40
Round 1 10 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-13 / 21-19 Ayane KURIHARA / Naru SHINOYA 76 35
Round 1 25 Amelia Alicia ANSCELLY / SOONG Fie Cho 11-21 / 21-16 / 21-11 Misato ARATAMA / Megumi TARUNO 39 36
Round 1 - TANG Yuanting / HUANG Yaqiong 21-17 / 21-16 CHAE YuJung / CHOI Hye In - 33
Round 1 6 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 21-15 / 21-16 CHAN Hung Yung / YUEN Sin Ying 89 35
Round 1 146 Thi Sen NGUYEN / Thi Trang (B) VU 21-18 / 17-21 / 21-18 CHEN Hsiao Huan / LAI Chia Wen 60 46
Round 2 5 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-10 / 21-12 Anggia Shitta AWANDA / Della Destiara HARIS 22 26
Round 2 - OU Dongni / YU Xiaohan 21-18 / 21-19 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen 20 37
Round 2 119 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 21-10 / 21-16 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 291 23
Round 2 17 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 15-21 / 21-16 / 21-12 CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet 56 44
Round 2 12 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 21-15 / 21-17 Chayanit CHALADCHALAM / Natcha SAENGCHOTE - 39
Round 2 10 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-17 / 21-10 CHAU Hoi Wah / POON Lok Yan 45 29
Round 2 - TANG Yuanting / HUANG Yaqiong 24-22 / 21-19 Amelia Alicia ANSCELLY / SOONG Fie Cho 25 43
Round 2 6 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 21-8 / 21-14 Thi Sen NGUYEN / Thi Trang (B) VU 146 27
Quarter-final 5 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-14 / 21-11 OU Dongni / YU Xiaohan - 25
Quarter-final 119 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 21-19 / 21-16 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 17 39
Quarter-final 10 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-18 / 21-16 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 12 41
Quarter-final - TANG Yuanting / HUANG Yaqiong 21-13 / 21-17 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 6 33
Semi-final 5 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-11 / 21-12 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 119 28
Semi-final 10 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-16 / 21-17 TANG Yuanting / HUANG Yaqiong - 43
Final 10 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-18 / 21-11 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 5 35
WS (qual)
Round 1 141 CHEN Hsiao Huan 21-14 / 21-13 Akvile STAPUSAITYTE 117 31
Round 1 172 Hanna RAMADINI 21-19 / 21-17 LIM Yin Fun 134 31
Round 1 144 Aya OHORI 21-14 / 21-19 KOH EunByeol 100 36
Round 1 152 Shizuka Uchida 3-21 / 21-17 / 21-14 YU Chien Hui 179 47
Round 1 111 LIN Ying Chun 21-12 / 11-21 / 21-19 CHEUNG Ngan Yi 88 39
Round 1 156 Rusydina Antardayu RIODINGIN 14-21 / 21-9 / 21-11 CHIANG Ying Li 95 49
Round 2 141 CHEN Hsiao Huan 16-21 / 21-16 / 21-16 HUNG Shih Han 97 43
Round 2 144 Aya OHORI 21-12 / 21-13 Hanna RAMADINI 172 34
Round 2 152 Shizuka Uchida 21-18 / 21-13 LIM Chiew Sien 174 38
Round 2 156 Rusydina Antardayu RIODINGIN 21-17 / 21-15 LIN Ying Chun 111 33
WS
Round 1 5 SUNG Ji Hyun 21-12 / 21-9 Tanvi LAD 56 27
Round 1 73 Sannatasah SANIRU 21-19 / 22-20 Millicent WIRANTO 68 40
Round 1 30 PAI Hsiao Ma 22-20 / 21-10 Nozomi OKUHARA 116 38
Round 1 49 PAI Yu Po 21-13 / 14-21 / 21-15 Natcha SAENGCHOTE 96 50
Round 1 13 HAN Li 21-19 / 21-16 LEE Chia Hsin 60 37
Round 1 113 HE Bingjiao 21-9 / 21-13 Sayaka SATO 77 27
Round 1 32 HSU Ya Ching 21-13 / 21-9 CHEN Hsiao Huan 141 26
Round 1 47 CHENG Chi Ya 21-19 / 14-21 / 21-18 Aya OHORI 144 56
Round 1 24 YIP Pui Yin 21-16 / 21-11 Yui HASHIMOTO 65 36
Round 1 53 Adrianti FIRDASARI 21-18 / 23-21 Yuka KUSUNOSE 131 36
Round 1 8 TAI Tzu Ying 21-5 / 21-18 Simone PRUTSCH 79 23
Round 1 81 Iris WANG 21-17 / 21-15 Li Lian YANG 70 34
Round 1 23 LIU Xin (F) 21-14 / 21-9 Rusydina Antardayu RIODINGIN 156 33
Round 1 59 Arundhati PANTAWANE 24-22 / 21-14 Kaori IMABEPPU 82 38
Round 1 6 BAE Yeon Ju 21-15 / 21-7 Shizuka Uchida 152 34
Round 1 93 Thi Trang (B) VU 21-9 / 21-11 Ksenia POLIKARPOVA 55 20
Round 2 5 SUNG Ji Hyun 21-6 / 21-13 Sannatasah SANIRU 73 24
Round 2 49 PAI Yu Po 21-13 / 21-18 PAI Hsiao Ma 30 40
Round 2 13 HAN Li 18-21 / 21-16 / 21-17 HE Bingjiao 113 53
Round 2 32 HSU Ya Ching 21-10 / 21-19 Thi Trang (B) VU 93 29
Round 2 24 YIP Pui Yin 21-9 / 21-17 CHENG Chi Ya 47 33
Round 2 53 Adrianti FIRDASARI 21-13 / 21-14 TAI Tzu Ying 8 38
Round 2 23 LIU Xin (F) 21-10 / 21-9 Iris WANG 81 30
Round 2 6 BAE Yeon Ju 21-13 / 21-5 Arundhati PANTAWANE 59 25
Quarter-final 5 SUNG Ji Hyun 21-8 / 21-14 PAI Yu Po 49 34
Quarter-final 32 HSU Ya Ching 23-21 / 22-20 HAN Li 13 43
Quarter-final 24 YIP Pui Yin 21-17 / 13-21 / 22-20 Adrianti FIRDASARI 53 64
Quarter-final 23 LIU Xin (F) 21-7 / 21-19 BAE Yeon Ju 6 43
Semi-final 5 SUNG Ji Hyun 21-19 / 21-9 HSU Ya Ching 32 39
Semi-final 23 LIU Xin (F) 23-21 / 21-11 YIP Pui Yin 24 38
Final 5 SUNG Ji Hyun 21-13 / 21-18 LIU Xin (F) 23 47
XD (qual)
Round 1 - Yuya KOMATSUZAKI / Misato ARATAMA 21-14 / 21-15 KIM Sung Hyo / LEE So Hee - 25
Round 1 284 Watchara BURANAKUEA / Phataimas MUENWONG 21-9 / 19-21 / 20-13 U Ieong IEK / Kit Ieng WONG - 31
Round 1 401 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 22-24 / 21-17 / 21-11 Patiphat CHALARDCHALEAM / Jongkolphan KITITHARAKUL 505 40
Round 1 253 Trawut POTIENG / Kilasu OSTERMEYER 21-10 / 21-17 Hok Man LOU / Teng Iok U 924 17
Round 2 - Bowornwatanuwong PHUTTHAPORN / Onnicha FEANGKET 21-17 / 12-21 / 21-18 CHANG Tak Ching / TSANG Wing Chiu Avery - 34
Round 2 389 JUN Bong Chan / GO Ah Ra 21-17 / 21-15 LAW Cheuk Him / YUEN Sin Ying 665 25
Round 2 303 ATTRI Manu / REDDY N. Sikki 21-15 / 21-15 Trawut POTIENG / Kilasu OSTERMEYER 253 22
Round 3 236 Kevin Sanjaya SUKAMULJO / Greysia POLII 21-14 / 21-15 Bowornwatanuwong PHUTTHAPORN / Onnicha FEANGKET - 18
Round 3 - Yuya KOMATSUZAKI / Misato ARATAMA 21-13 / 18-21 / 22-20 JUN Bong Chan / GO Ah Ra 389 48
Round 3 401 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-9 / 21-9 HO Wai Lun / SHEK Hiu Yiu 924 16
Round 3 303 ATTRI Manu / REDDY N. Sikki 21-5 / 21-7 WONG Chi Chong / Sok Man WONG - 12
XD
Round 1 55 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 21-16 / 22-20 BAE Kwon Young / YOO Chae Ran - 30
Round 1 79 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 21-15 / 21-19 WONG Wai Hong / CHAN Hung Yung 109 38
Round 1 185 Ryota TAOHATA / Koharu YONEMOTO 21-15 / 17-21 / 21-14 Pakkawat VILAILAK / Natcha SAENGCHOTE - 41
Round 1 - Yuya KOMATSUZAKI / Misato ARATAMA 21-13 / 21-13 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / SOONG Fie Cho 86 29
Round 1 11 LU Kai / HUANG Yaqiong 17-21 / 21-14 / 21-19 Jian Guo ONG / LEE Meng Yean 124 52
Round 1 401 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-13 / 21-8 Aik Quan TAN / Amelia Alicia ANSCELLY - 20
Round 1 33 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 21-16 / 23-21 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 49 35
Round 1 303 ATTRI Manu / REDDY N. Sikki 19-21 / 21-18 / 21-14 TANG Chun Man / CHAN Kaka Tsz Ka 139 40
Round 1 69 YOO Yeon Seong / EOM Hye Won 21-18 / 21-15 TSENG Min Hao / LAI Chia Wen 93 30
Round 1 - LI Junhui / OU Dongni 17-21 / 21-13 / 21-16 WONG Fai Yin / CHOW Mei Kuan 87 44
Round 1 9 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 21-14 / 21-14 KIM Dae Eun / CHOI Hye In - 29
Round 1 81 Fernando KURNIAWAN / POON Lok Yan 21-17 / 21-12 Wasapon UTTAMANG / Chayanit CHALADCHALAM - 23
Round 1 45 SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 14-21 / 21-18 / 22-20 Kevin Sanjaya SUKAMULJO / Greysia POLII 236 59
Round 1 - KIM DukYoung / CHAE YuJung 19-21 / 21-19 / 21-15 Arun VISHNU / Aparna BALAN 52 52
Round 1 146 LIU Yuchen / YU Xiaohan 21-17 / 21-18 Vountus Indra MAWAN / Prajakta SAWANT 207 28
Round 1 - REDDY B. Sumeeth / Pradnya GADRE W.O. LEE Yong Dae / SHIN Seung Chan 23 0
Round 2 79 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 21-19 / 22-20 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 55 32
Round 2 185 Ryota TAOHATA / Koharu YONEMOTO 24-22 / 22-20 Yuya KOMATSUZAKI / Misato ARATAMA - 35
Round 2 401 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-12 / 21-15 LU Kai / HUANG Yaqiong 11 27
Round 2 33 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 21-13 / 21-19 REDDY B. Sumeeth / Pradnya GADRE - 29
Round 2 69 YOO Yeon Seong / EOM Hye Won 21-18 / 22-20 ATTRI Manu / REDDY N. Sikki 303 32
Round 2 9 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 21-14 / 21-18 LI Junhui / OU Dongni - 30
Round 2 81 Fernando KURNIAWAN / POON Lok Yan 21-13 / 17-21 / 23-21 SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 45 53
Round 2 146 LIU Yuchen / YU Xiaohan 21-17 / 21-17 KIM DukYoung / CHAE YuJung - 33
Quarter-final 79 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 17-21 / 21-13 / 21-11 Ryota TAOHATA / Koharu YONEMOTO 185 50
Quarter-final 33 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 21-13 / 15-21 / 21-13 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 401 43
Quarter-final 9 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 21-16 / 23-21 YOO Yeon Seong / EOM Hye Won 69 44
Quarter-final 146 LIU Yuchen / YU Xiaohan 21-17 / 21-14 Fernando KURNIAWAN / POON Lok Yan 81 31
Semi-final 79 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 21-13 / 21-16 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 33 28
Semi-final 146 LIU Yuchen / YU Xiaohan 21-17 / 19-21 / 22-20 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 9 58
Final 146 LIU Yuchen / YU Xiaohan 21-12 / 21-14 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 79 30
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 71 11 36.7% 2665 88.83 00:37:22 2.38 0 0.0%
MS 60 145 25 41.7% 5264 87.73 00:43:14 2.03 9 15.0%
WD 30 64 4 13.3% 2318 77.27 00:33:46 2.29 0 0.0%
WS 31 66 4 12.9% 2333 75.26 00:36:37 2.06 1 3.2%
XD 30 70 10 33.3% 2618 87.27 00:36:50 2.37 0 0.0%
Total 181 416 54 29.8% 15198 83.97 00:38:30 2.18 10 5.5%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 43 14 75.4%
England 2 1 66.7%
Vietnam 5 3 62.5%
Indonesia 46 28 62.2%
New Zealand 3 2 60.0%
Korea 28 22 56.0%
Japan 29 23 55.8%
Hong Kong 17 20 46.0%
Chinese Taipei 42 51 45.2%
Thailand 13 18 41.9%
India 5 11 31.2%
Finland 2 5 28.6%
Malaysia 12 33 26.7%
U.S.A. 1 3 25.0%
Australia 0 1 0.0%
Austria 0 1 0.0%
Brunei Darussalem 0 1 0.0%
Israel 0 1 0.0%
Lithuania 0 1 0.0%
Sweden 0 1 0.0%
Netherlands 0 1 0.0%
Macau 0 7 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 CHOU Tien Chen Kodai NARAOKA 14-21 / 21-10 / 21-6
2019 CHOU Tien Chen HEO Kwang Hee 21-12 / 21-13
2018 LEE Zii Jia Riichi TAKESHITA 21-17 / 16-21 / 21-11
2017 CHOU Tien Chen WANG Tzu Wei 18-21 / 21-19 / 21-15
2016 CHOU Tien Chen QIAO Bin 21-18 / 21-17
2015 CHEN Long CHOU Tien Chen 15-21 / 21-9 / 21-6
2014 LIN Dan WANG Zhengming 21-19 / 21-14
2013 SON Wan Ho Tien Minh NGUYEN 19-21 / 21-9 / 21-18
2012 Tien Minh NGUYEN CHOU Tien Chen 21-11 / 21-17
2011 Tommy SUGIARTO Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-15 / 15-21 / 21-17
2010 Simon SANTOSO SON Wan Ho 21-14 / 21-11
2009 Tien Minh NGUYEN Choong Hann WONG 21-11 / 21-14
2008 Simon SANTOSO Muhammad Roslin HASHIM 21-18 / 13-21 / 21-10
2007 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 18-21 / 21-6 / 21-13
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 12-21 / 21-11
2005 LEE Hyun Il SHON Seung Mo 15-13 / 15-6
2004 LEE Chong Wei Beng Hong KUAN 15-4 / 15-10
2003 Choong Hann WONG Sony Dwi KUNCORO 3-15 / 15-7 / 15-4
2002 Taufik HIDAYAT HARIYANTO Agus 15-10 / 15-8
2000 Peter Hoeg GADE Choong Hann WONG 15-9 / 15-5
1999 PERMADI Fung Rashid SIDEK 17-16 / 5-15 / 15-6
1997 Peter Hoeg GADE Poul-Erik HOYER 15-10 / 18-15
1996 DONG Jiong Rashid SIDEK 15-11 / 15-4
1995 Hermawan SUSANTO LEE Kwang Jin 15-2 / 18-13
1994 Harijanto ARBI Thomas STUER-LAURIDSEN 15-3 / 15-2
1993 Harijanto ARBI Thomas STUER-LAURIDSEN 15-18 / 15-6 / 15-5
1992 Ardy B WIRANATA Hermawan SUSANTO 8-15 / 15-0 / 15-7
1991 Hermawan SUSANTO Ardy B WIRANATA 15-18 / 15-11 / 15-7
1990 WU Chun-Sheng LIAO Gwo-Hwa 18-17 / 7-15 / 15-11
1989 Morten FROST HANSEN Eddy KURNIAWAN 15-12 / 15-3