Thailand Open  

Tournament Name: Thailand Open 1997 (I)
Tournament Dates: 16/11/1997-16/11/1997
Location: Thailand, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD LEE Dong Soo / YOO Yong Sung Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA
MS . HENDRAWAN CHEN Gang
WD QIN Yiyuan / He Tian TANG Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA
WS WANG Chen ZENG Yaqiong
XD Michael SOGAARD / Rikke OLSEN Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (49*) Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 15-6 / 15-8 Marek BUJAK / Conrad HUECKSTAEDT (249*) 0
Round 1 (25*) Tesana PANVISVAS / Anurak THIRARATSAKUL 18-13 / 8-15 / 15-13 CHEN Gang / LUO Yigang - 0
Round 1 (42*) LIU Kwok Wa / MA Che Kong 15-3 / 15-8 Sydney LENGAGNE / Jean-Frederic MASSIAS (254*) 0
Round 1 (57*) Anthony CLARK / Ian J PEARSON 15-5 / 15-2 Krid CHUAYNARONG / Boonsak PONSANA - 0
Round 1 - Soon Thoe CHEAH / Cheh Chang PANG 18-15 / 15-6 Christian MOHR / Sebastian OTTREMBKA (143*) 0
Round 1 (62*) Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI W.O. Nick PONTING / John QUINN (12*) 0
Round 2 (1*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-11 / 15-5 Peder NISSEN / Jonas RASMUSSEN (32*) 0
Round 2 - CHOI Ji Tae / PARK Yong Jae 15-10 / 15-13 Heng Hou Gilbert LIM / Faris MAWARDI - 0
Round 2 (16*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-3 / 15-2 YANG Ming / ZHANG Jun (47*) 0
Round 2 (49*) Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 15-2 / 15-3 Danjuma FATAUCHI / Agarawu TUNDE (116*) 0
Round 2 (8*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD 15-3 / 15-7 Kim Wai CHANG / KHOO Kok Kheng (96*) 0
Round 2 (25*) Tesana PANVISVAS / Anurak THIRARATSAKUL 15-11 / 15-6 Simon ARCHER / Chris HUNT (15*) 0
Round 2 (5*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-2 / 15-3 Chatchai BOONMEE / Naruthum SURAKKHAKA - 0
Round 2 (61*) Choon Eng CHEW / Chee Leong LEE 15-10 / 17-15 LIU Kwok Wa / MA Che Kong (42*) 0
Round 2 - Martin LUNDGAARD HANSEN / Janek ROOS 15-10 / 15-3 Anthony CLARK / Ian J PEARSON (57*) 0
Round 2 (6*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-4 / 15-3 Kayode AKINSANYA / Abubakar IBRAHIM (200*) 0
Round 2 - Soon Thoe CHEAH / Cheh Chang PANG 18-15 / 15-12 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (75*) 0
Round 2 (2*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-2 / 15-2 Manuel DUBRULLE / Vincent LAIGLE (43*) 0
Round 2 (62*) Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI 17-14 / 15-10 Rosman A RAZAK / Kim Her TAN (46*) 0
Round 2 (7*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-9 / 15-7 Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND (27*) 0
Round 2 (20*) GE Cheng / TAO Xiaoqiang 15-4 / 15-8 CHOW Kin Man / YAU Tsz Yuk (122*) 0
Round 2 (3*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-8 / 17-14 Kim Pong Patrick LAU / Jianhua ZHAO (782*) 0
Round 3 (1*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-4 / 15-4 CHOI Ji Tae / PARK Yong Jae - 0
Round 3 (49*) Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 15-11 / 8-15 / 18-13 Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP (16*) 0
Round 3 (8*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD 15-4 / 15-9 Tesana PANVISVAS / Anurak THIRARATSAKUL (25*) 0
Round 3 (5*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-6 / 15-2 Choon Eng CHEW / Chee Leong LEE (61*) 0
Round 3 - Martin LUNDGAARD HANSEN / Janek ROOS 4-15 / 18-13 / 15-11 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (6*) 0
Round 3 (2*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-7 / 15-5 Soon Thoe CHEAH / Cheh Chang PANG - 0
Round 3 (7*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-12 / 18-16 Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI (62*) 0
Round 3 (3*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-8 / 15-8 GE Cheng / TAO Xiaoqiang (20*) 0
Quarter-final (1*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-11 / 17-15 Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA (49*) 0
Quarter-final (5*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-5 / 7-15 / 15-8 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD (8*) 0
Quarter-final (2*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 11-15 / 15-7 / 15-5 Martin LUNDGAARD HANSEN / Janek ROOS - 0
Quarter-final (3*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-13 / 3-15 / 15-5 Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN (7*) 0
Semi-final (1*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-8 / 10-15 / 15-8 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY (5*) 0
Semi-final (3*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-13 / 15-8 Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO (2*) 0
Final (3*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-8 / 17-14 Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA (1*) 0
MS
Round 1 (224*) Allan TAI 15-12 / 15-2 Naruenart CHUAYMAK (231*) 0
Round 1 (23*) Rashid SIDEK 15-4 / 15-3 Sian Peng TAN (110*) 0
Round 1 (173*) Apichai THIRARATSAKUL 15-1 / 15-5 Abubakar IBRAHIM (384*) 0
Round 1 (39*) TAM Kai Chuen 15-7 / 15-4 Saran CHUCHERDRAT - 0
Round 1 (83*) Ewee Mun WONG 9-15 / 15-10 / 15-11 Daniel ERIKSSON (47*) 0
Round 1 (45*) ismail SAMAN 12-15 / 15-4 / 15-2 Kenneth JONASSEN (27*) 0
Round 1 (32*) Muhammad Roslin HASHIM 15-7 / 15-4 Darren J HALL (64*) 0
Round 1 (11*) Ewe Hock ONG 15-6 / 15-8 NG Wei (71*) 0
Round 1 (116*) Jean-Frederic MASSIAS 17-15 / 2-15 / 15-7 Conrad HUECKSTAEDT (142*) 0
Round 1 (21*) Henrik BENGTSSON 15-7 / 15-8 Kean Kok NG (77*) 0
Round 1 (34*) CHEN Gang 15-4 / 15-4 Karavee HONGSPOE - 0
Round 1 (288*) YAP Yong Jyen 15-11 / 15-5 Natapol SARAWAN (229*) 0
Round 1 (31*) Anders BOESEN 15-10 / 15-0 Yoon Keang FOO (89*) 0
Round 1 (59*) Pontus JANTTI 15-10 / 15-3 YAU Tsz Yuk (168*) 0
Round 1 (132*) Yian Wai SIEW 15-9 / 9-15 / 15-11 Sydney LENGAGNE (125*) 0
Round 1 (29*) George RIMARCDI 15-3 / 15-3 Kuan Yang Adrian TAY (193*) 0
Round 1 (68*) Ramesh NATHAN 12-15 / 15-3 / 15-7 Krid CHUAYNARONG (195*) 0
Round 1 (24*) Rikard MAGNUSSON 15-5 / 15-13 Agarawu TUNDE (686*) 0
Round 1 (43*) Mark CONSTABLE 12-15 / 15-5 / 15-3 TAM Lok Tin (124*) 0
Round 1 (22*) Choong Hann WONG 15-7 / 15-7 Boonsak PONSANA (704*) 0
Round 1 (194*) Marek BUJAK 18-16 / 15-11 Mahathir MUSTAFFA (100*) 0
Round 1 (10*) LUO Yigang 15-7 / 17-18 / 15-5 Soren B NIELSEN (65*) 0
Round 1 (38*) Thomas JOHANSSON 15-4 / 15-7 Wee Chung PEI (158*) 0
Round 1 (28*) . HENDRAWAN 15-5 / 15-4 Danjuma FATAUCHI (354*) 0
Round 1 (53*) Peter JANUM 15-7 / 15-5 Manuel DUBRULLE - 0
Round 1 (19*) Hock Kin YONG 15-3 / 15-4 Anupap THIRARATSAKUL (242*) 0
Round 1 (52*) Ah Heng LO 15-12 / 15-11 LIU Kwok Wa (96*) 0
Round 1 (42*) Colin HAUGHTON 15-10 / 15-3 Martin LUNDGAARD HANSEN (48*) 0
Round 1 - Sirachai PANPATCHARA 11-15 / 15-12 / 15-8 Tsuen Seng LEE (118*) 0
Round 1 (274*) Kayode AKINSANYA W.O. Allan BUDI KUSUMA (15*) 0
Round 2 (8*) Harijanto ARBI 15-3 / 15-4 Allan TAI (224*) 0
Round 2 (23*) Rashid SIDEK 15-12 / 15-8 Apichai THIRARATSAKUL (173*) 0
Round 2 (83*) Ewee Mun WONG 15-9 / 18-13 TAM Kai Chuen (39*) 0
Round 2 (32*) Muhammad Roslin HASHIM 11-15 / 17-14 / 15-3 ismail SAMAN (45*) 0
Round 2 (11*) Ewe Hock ONG 15-4 / 15-6 Jean-Frederic MASSIAS (116*) 0
Round 2 (34*) CHEN Gang 7-15 / 15-11 / 15-11 Henrik BENGTSSON (21*) 0
Round 2 (288*) YAP Yong Jyen 15-6 / 15-4 Kayode AKINSANYA (274*) 0
Round 2 (59*) Pontus JANTTI 11-15 / 15-4 / 15-2 Anders BOESEN (31*) 0
Round 2 (29*) George RIMARCDI 15-10 / 15-12 Yian Wai SIEW (132*) 0
Round 2 (68*) Ramesh NATHAN 13-15 / 15-2 / 15-1 Rikard MAGNUSSON (24*) 0
Round 2 (22*) Choong Hann WONG 15-10 / 15-6 Mark CONSTABLE (43*) 0
Round 2 (10*) LUO Yigang 15-8 / 15-4 Marek BUJAK (194*) 0
Round 2 (28*) . HENDRAWAN 18-17 / 15-8 Thomas JOHANSSON (38*) 0
Round 2 (19*) Hock Kin YONG 15-5 / 15-6 Peter JANUM (53*) 0
Round 2 (52*) Ah Heng LO 10-15 / 15-9 / 15-4 Colin HAUGHTON (42*) 0
Round 2 (14*) Indra WIJAYA 15-8 / 15-6 Sirachai PANPATCHARA - 0
Round 3 (23*) Rashid SIDEK 15-10 / 15-8 Harijanto ARBI (8*) 0
Round 3 (32*) Muhammad Roslin HASHIM 15-13 / 15-5 Ewee Mun WONG (83*) 0
Round 3 (34*) CHEN Gang 15-8 / 15-9 Ewe Hock ONG (11*) 0
Round 3 (288*) YAP Yong Jyen 15-13 / 15-8 Pontus JANTTI (59*) 0
Round 3 (29*) George RIMARCDI 8-15 / 15-13 / 15-11 Ramesh NATHAN (68*) 0
Round 3 (10*) LUO Yigang 15-9 / 15-6 Choong Hann WONG (22*) 0
Round 3 (28*) . HENDRAWAN 15-12 / 4-15 / 15-4 Hock Kin YONG (19*) 0
Round 3 (14*) Indra WIJAYA 15-1 / 15-5 Ah Heng LO (52*) 0
Quarter-final (23*) Rashid SIDEK 12-15 / 15-8 / 15-2 Muhammad Roslin HASHIM (32*) 0
Quarter-final (34*) CHEN Gang 15-11 / 15-8 YAP Yong Jyen (288*) 0
Quarter-final (10*) LUO Yigang 6-15 / 15-6 / 15-6 George RIMARCDI (29*) 0
Quarter-final (28*) . HENDRAWAN 15-13 / 15-0 Indra WIJAYA (14*) 0
Semi-final (34*) CHEN Gang 15-4 / 15-2 Rashid SIDEK (23*) 0
Semi-final (28*) . HENDRAWAN 9-15 / 15-10 / 15-6 LUO Yigang (10*) 0
Final (28*) . HENDRAWAN 15-9 / 15-1 CHEN Gang (34*) 0
WD
Round 1 (18*) Emma CONSTABLE / Sarah HARDAKER 4-15 / 18-17 / 15-4 Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER (29*) 0
Round 1 (42*) Marina ANDRIEVSKAYA / Catrine BENGTSSON 15-4 / 15-1 JIE Elyni / NG Ching (315*) 0
Round 1 (88*) Nicol PITRO / Anika SIETZ 15-10 / 15-12 Noppalak ANEKSRI / Natsaran BOONVORAMETEE - 0
Round 1 (3*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-9 / 15-12 JUNG Eun Hwa / Marr JIHYUN - 0
Round 1 - Somharuthai JAROENSIRI / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-0 / 15-3 Lilas LEFORT / Christelle SZYNAL (146*) 0
Round 1 (10*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 15-0 / 15-1 Elizabeth DIDIKIRI / Unoma UDE (242*) 0
Round 1 (150*) Katja MICHALOWSKY / Heike SCHOENHARTING 15-4 / 15-12 Ishwarii BOOPATHY / Yin Yin LEE (80*) 0
Round 1 - Winnie LEE / Sze Mei WOON 15-10 / 15-4 Prisca AZUINE / Obiageli OLORUNSOLA (243*) 0
Round 1 (11*) Ann JORGENSEN / Majken VANGE 15-8 / 15-2 Thitikan DUANGSIRI / Methinee NARAWIRAWUTH - 0
Round 1 (62*) Ann-Lou JORGENSEN / Tine BAUN 18-16 / 15-8 Karen NEUMANN / Kerstin UBBEN (57*) 0
Round 1 - GIL Young Ah / PARK Soo Yun 15-12 / 15-3 Nichola L. BECK / Joanne DAVIES (13*) 0
Round 1 - Denyse JULIEN / Kelly MORGAN 15-10 / 15-7 KOON Wai Chee / TUNG Chau Man (39*) 0
Round 1 (7*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-1 / 15-0 Sandra DIMBOUR / Sandrine LEFEVRE (23*) 0
Round 1 (5*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA W.O. Felicity GALLUP / Joanne MUGGERIDGE (26*) 0
Round 1 (113*) Nucharee TEEKHATRAKUL / Nucharin TEEKHATRAKUL W.O. Olamide Toyin ADEBAYO / Dorcas EZIKIEL (229*) 0
Round 2 (6*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-2 / 15-4 Emma CONSTABLE / Sarah HARDAKER (18*) 0
Round 2 (42*) Marina ANDRIEVSKAYA / Catrine BENGTSSON 15-5 / 15-5 Nicol PITRO / Anika SIETZ (88*) 0
Round 2 (3*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-8 / 18-14 Somharuthai JAROENSIRI / Saralee THOUNGTHONGKAM - 0
Round 2 (10*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 15-4 / 15-4 Katja MICHALOWSKY / Heike SCHOENHARTING (150*) 0
Round 2 (11*) Ann JORGENSEN / Majken VANGE 15-1 / 15-1 Winnie LEE / Sze Mei WOON - 0
Round 2 (5*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-4 / 15-6 Ann-Lou JORGENSEN / Tine BAUN (62*) 0
Round 2 - GIL Young Ah / PARK Soo Yun 15-4 / 15-2 Nucharee TEEKHATRAKUL / Nucharin TEEKHATRAKUL (113*) 0
Round 2 (7*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-6 / 15-8 Denyse JULIEN / Kelly MORGAN - 0
Quarter-final (6*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-3 / 17-14 Marina ANDRIEVSKAYA / Catrine BENGTSSON (42*) 0
Quarter-final (10*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 15-9 / 17-14 Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN (3*) 0
Quarter-final (5*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-6 / 15-9 Ann JORGENSEN / Majken VANGE (11*) 0
Quarter-final (7*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 18-14 / 8-15 / 15-13 GIL Young Ah / PARK Soo Yun - 0
Semi-final (6*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-0 / 15-5 Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN (10*) 0
Semi-final (5*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 17-14 / 15-8 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (7*) 0
Final (6*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-8 / 15-2 Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA (5*) 0
WS
Round 1 (15*) WANG Chen 11-0 / 11-1 Dorcas EZIKIEL (308*) 0
Round 1 (66*) Pernille HARDER 5-11 / 11-4 / 11-8 Donna KELLOGG (29*) 0
Round 1 (25*) Margit BORG 11-3 / 11-2 Methinee NARAWIRAWUTH - 0
Round 1 (85*) Thitikan DUANGSIRI 11-5 / 11-12 / 12-11 Sandra DIMBOUR (61*) 0
Round 1 (70*) Heike SCHOENHARTING 11-0 / 11-7 WOO Pui Kuan (157*) 0
Round 1 (41*) KOON Wai Chee 11-0 / 11-3 O UNOMA (226*) 0
Round 1 (36*) Pornsawan PLUNGWECH 11-1 / 11-2 Lilas LEFORT (151*) 0
Round 1 (17*) Kelly MORGAN 11-8 / 12-11 Tracey HALLAM (69*) 0
Round 1 (48*) Yin Yin LEE 11-5 / 11-4 Anika SIETZ (79*) 0
Round 1 (21*) YAO Yan 11-5 / 11-3 JIE Elyni (185*) 0
Round 1 (240*) Natsaran BOONVORAMETEE 11-1 / 11-2 Prisca AZUINE (206*) 0
Round 1 (9*) ZHANG Ning 11-7 / 11-4 Zarinah ABDULLAH (45*) 0
Round 1 - JUNG Eun Hwa 11-4 / 11-0 Christelle SZYNAL (86*) 0
Round 1 (178*) Huaiwen XU 11-5 / 11-1 NG Ching (62*) 0
Round 1 (129*) Tine BAUN 11-1 / 11-2 Tanya L WOODWARD (49*) 0
Round 1 (75*) Katja MICHALOWSKY 11-3 / 11-3 Ishwarii BOOPATHY (54*) 0
Round 1 (426*) Nucharin TEEKHATRAKUL 11-3 / 11-2 Elizabeth DIDIKIRI (227*) 0
Round 1 (35*) Katarzyna KRASOWSKA 11-7 / 11-1 Emma CONSTABLE (77*) 0
Round 1 (46*) Denyse JULIEN 11-1 / 11-2 Winnie LEE (99*) 0
Round 1 (189*) Sze Mei WOON 12-10 / 11-6 Saule KUSTAVLETOVA (560*) 0
Round 1 (74*) Sandrine LEFEVRE 11-2 / 11-5 Obiageli OLORUNSOLA (159*) 0
Round 1 (20*) ZENG Yaqiong 11-1 / 11-5 Nucharee TEEKHATRAKUL (218*) 0
Round 1 (34*) Lidya DJAELAWIJAYA W.O. Olamide Toyin ADEBAYO (196*) 0
Round 1 (197*) Ticha BOONYARAK W.O. Joanne MUGGERIDGE (51*) 0
Round 2 (25*) Margit BORG 11-5 / 11-1 Pernille HARDER (66*) 0
Round 2 (18*) Mette PEDERSEN 11-1 / 11-5 Thitikan DUANGSIRI (85*) 0
Round 2 (70*) Heike SCHOENHARTING 11-5 / 11-4 KOON Wai Chee (41*) 0
Round 2 (5*) Marr JIHYUN 11-1 / 11-2 Pornsawan PLUNGWECH (36*) 0
Round 2 (17*) Kelly MORGAN 12-10 / 11-1 Yin Yin LEE (48*) 0
Round 2 (34*) Lidya DJAELAWIJAYA 12-11 / 12-11 Mette SORENSEN (16*) 0
Round 2 (21*) YAO Yan 11-1 / 11-1 Ticha BOONYARAK (197*) 0
Round 2 (9*) ZHANG Ning 11-6 / 11-3 Natsaran BOONVORAMETEE (240*) 0
Round 2 - JUNG Eun Hwa 11-1 / 11-6 Anne SONDERGAARD (23*) 0
Round 2 (178*) Huaiwen XU 11-1 / 11-2 Tine BAUN (129*) 0
Round 2 (7*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-7 / 11-2 Katja MICHALOWSKY (75*) 0
Round 2 (426*) Nucharin TEEKHATRAKUL 12-11 / 11-3 Katarzyna KRASOWSKA (35*) 0
Round 2 (13*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-4 / 11-6 Denyse JULIEN (46*) 0
Round 2 (189*) Sze Mei WOON 11-2 / 11-4 Sandrine LEFEVRE (74*) 0
Round 2 (15*) WANG Chen W.O. Susi SUSANTI (6*) 0
Round 3 (15*) WANG Chen 11-1 / 11-2 Margit BORG (25*) 0
Round 3 (18*) Mette PEDERSEN 11-2 / 11-3 Heike SCHOENHARTING (70*) 0
Round 3 (5*) Marr JIHYUN 11-4 / 11-0 Kelly MORGAN (17*) 0
Round 3 (21*) YAO Yan 11-6 / 12-10 Lidya DJAELAWIJAYA (34*) 0
Round 3 (9*) ZHANG Ning 11-3 / 11-7 JUNG Eun Hwa - 0
Round 3 (7*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-8 / 7-11 / 11-7 Huaiwen XU (178*) 0
Round 3 (13*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-3 / 11-0 Nucharin TEEKHATRAKUL (426*) 0
Round 3 (20*) ZENG Yaqiong 11-1 / 11-5 Sze Mei WOON (189*) 0
Quarter-final (15*) WANG Chen 11-5 / 11-2 Mette PEDERSEN (18*) 0
Quarter-final (5*) Marr JIHYUN 11-5 / 8-11 / 11-4 YAO Yan (21*) 0
Quarter-final (7*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-3 / 7-11 / 12-10 ZHANG Ning (9*) 0
Quarter-final (20*) ZENG Yaqiong 11-7 / 9-11 / 11-8 Marina ANDRIEVSKAYA (13*) 0
Semi-final (15*) WANG Chen 11-4 / 11-5 Marr JIHYUN (5*) 0
Semi-final (20*) ZENG Yaqiong 11-6 / 12-10 Mia AUDINA TJIPTAWAN (7*) 0
Final (15*) WANG Chen 11-3 / 11-6 ZENG Yaqiong (20*) 0
XD
Round 1 (67*) Peder NISSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-5 / 15-0 Danjuma FATAUCHI / Elizabeth DIDIKIRI - 0
Round 1 (25*) LEE Dong Soo / PARK Soo Yun 15-4 / 15-5 John QUINN / Joanne DAVIES (84*) 0
Round 1 - TAO Xiaoqiang / He Tian TANG 15-5 / 15-4 Manuel DUBRULLE / Christelle SZYNAL (134*) 0
Round 1 (124*) Vincent LAIGLE / Sandrine LEFEVRE 15-6 / 15-6 Agarawu TUNDE / O UNOMA (118*) 0
Round 1 - Tesana PANVISVAS / Saralee THOUNGTHONGKAM 10-15 / 15-5 / 15-4 Kim Her TAN / Norhasikin AMIN (308*) 0
Round 1 (243*) Chatchai BOONMEE / Methinee NARAWIRAWUTH 10-15 / 15-4 / 15-7 Kayode AKINSANYA / Obiageli OLORUNSOLA (364*) 0
Round 1 - Jesper LARSEN / Ann JORGENSEN 15-7 / 15-3 Thanes CHUCHATPONG / Thitikan DUANGSIRI - 0
Round 2 (2*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-1 / 15-4 MA Che Kong / TUNG Chau Man (18*) 0
Round 2 - Ian J PEARSON / Sarah HARDAKER 15-8 / 15-7 Jean-Frederic MASSIAS / Lilas LEFORT - 0
Round 2 (7*) . SANDIARTO / . FINARSIH 15-8 / 15-8 Bjoern SIEGEMUND / Karen NEUMANN (72*) 0
Round 2 (187*) Anurak THIRARATSAKUL / Ticha BOONYARAK 11-15 / 15-6 / 15-8 Peder NISSEN / Mette SCHJOLDAGER (67*) 0
Round 2 (5*) Imam TOHARI / Emma ERMAWATI 7-15 / 17-14 / 15-11 Khunakorn SUDHISODHI / Somharuthai JAROENSIRI - 0
Round 2 (25*) LEE Dong Soo / PARK Soo Yun 15-0 / 15-3 Abubakar IBRAHIM / Prisca AZUINE (122*) 0
Round 2 (11*) Jonas RASMUSSEN / Ann-Lou JORGENSEN 18-13 / 15-7 Michael HELBER / Heike SCHOENHARTING - 0
Round 2 - TAO Xiaoqiang / He Tian TANG 17-18 / 15-12 / 15-11 Simon ARCHER / Catrine BENGTSSON (76*) 0
Round 2 (39*) Janek ROOS / Helene KIRKEGAARD 15-7 / 15-8 Vincent LAIGLE / Sandrine LEFEVRE (124*) 0
Round 2 (10*) Bambang SUPRIANTO / Rosalina RISEU 15-3 / 15-7 Christian MOHR / Kerstin UBBEN (99*) 0
Round 2 - Tesana PANVISVAS / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-4 / 15-7 TAM Lok Tin / NG Ching (87*) 0
Round 2 (4*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-2 / 15-3 Anthony CLARK / Nichola L. BECK (372*) 0
Round 2 (150*) Sebastian OTTREMBKA / Nicol PITRO 15-2 / 7-15 / 15-7 Chatchai BOONMEE / Methinee NARAWIRAWUTH (243*) 0
Round 2 - YOO Yong Sung / GIL Young Ah 15-6 / 15-11 Chris HUNT / Donna KELLOGG (6*) 0
Round 2 - Jesper LARSEN / Ann JORGENSEN 15-8 / 15-3 Sydney LENGAGNE / Sandra DIMBOUR (254*) 0
Round 2 - YANG Ming / QIN Yiyuan 15-8 / 3-15 / 15-12 Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR (3*) 0
Round 3 (2*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-4 / 15-0 Ian J PEARSON / Sarah HARDAKER - 0
Round 3 (7*) . SANDIARTO / . FINARSIH 15-4 / 15-4 Anurak THIRARATSAKUL / Ticha BOONYARAK (187*) 0
Round 3 (25*) LEE Dong Soo / PARK Soo Yun 17-14 / 15-7 Imam TOHARI / Emma ERMAWATI (5*) 0
Round 3 - TAO Xiaoqiang / He Tian TANG 15-6 / 15-5 Jonas RASMUSSEN / Ann-Lou JORGENSEN (11*) 0
Round 3 (10*) Bambang SUPRIANTO / Rosalina RISEU 15-11 / 18-16 Janek ROOS / Helene KIRKEGAARD (39*) 0
Round 3 (4*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-3 / 15-3 Tesana PANVISVAS / Saralee THOUNGTHONGKAM - 0
Round 3 - YOO Yong Sung / GIL Young Ah 15-9 / 15-3 Sebastian OTTREMBKA / Nicol PITRO (150*) 0
Round 3 - YANG Ming / QIN Yiyuan 15-12 / 5-15 / 15-6 Jesper LARSEN / Ann JORGENSEN - 0
Quarter-final (2*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-9 / 15-7 . SANDIARTO / . FINARSIH (7*) 0
Quarter-final - TAO Xiaoqiang / He Tian TANG 15-6 / 15-9 LEE Dong Soo / PARK Soo Yun (25*) 0
Quarter-final (4*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 11-15 / 15-11 / 15-10 Bambang SUPRIANTO / Rosalina RISEU (10*) 0
Quarter-final - YOO Yong Sung / GIL Young Ah 12-15 / 15-11 / 15-8 YANG Ming / QIN Yiyuan - 0
Semi-final (2*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-8 / 15-6 TAO Xiaoqiang / He Tian TANG - 0
Semi-final (4*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-11 / 15-9 YOO Yong Sung / GIL Young Ah - 0
Final (4*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-5 / 15-3 Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN (2*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 36 79 7 19.4% 1835 50.97 00:00:00 0 0 0.0%
MS 60 138 18 30.0% 3096 51.6 00:00:00 0 0 0.0%
WD 28 58 2 7.1% 1267 45.25 00:00:00 0 0 0.0%
WS 51 108 6 11.8% 1664 32.63 00:00:00 0 0 0.0%
XD 38 86 10 26.3% 1900 50 00:00:00 0 0 0.0%
Total 213 469 43 20.2% 9762 45.83 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 30 10 75.0%
Netherlands 3 1 75.0%
Korea 19 7 73.1%
Indonesia 29 11 72.5%
Wales 2 1 66.7%
Finland 2 1 66.7%
Sweden 12 8 60.0%
Denmark 34 24 58.6%
Malaysia 34 31 52.3%
Canada 2 2 50.0%
Jersey 1 1 50.0%
Poland 1 1 50.0%
Germany 9 15 37.5%
Thailand 18 31 36.7%
Hong Kong 8 14 36.4%
Singapore 2 6 25.0%
England 4 15 21.1%
France 3 15 16.7%
Kazakhstan 0 1 0.0%
Switzerland 0 1 0.0%
Nigeria 0 17 0.0%

Category: