European Mixed Team Championships  

Tournament Name: European Mixed Team Championships 2009
Tournament Dates: 10/02/2009-15/02/2009
Location: ,
Category: BWF Events

Winners
Category Winner Runner-up
EMTC Denmark England

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
Group 1 Denmark 4 - 1 Spain
MS (7*) Joachim PERSSON 19-21 / 21-19 / 18-21 Pablo ABIAN (143*) 61
WS (53*) Nanna BROSOLAT JENSEN 21-13 / 21-13 Beatriz CORRALES (429*) 20
MD - Carsten MOGENSEN / Thomas LAYBOURN 21-7 / 21-11 Carlos LONGO / Eliecer OJEDA - 17
WD - Kamilla Rytter JUHL / Marie ROEPKE 21-15 / 21-14 Carolina MARIN / Ana Maria MARTIN (535*) 27
XD (8*) Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-9 / 21-10 Lucas DITTMER / Eliecer OJEDA - 19
Group 1 Slovenia 2 - 3 Ireland
XD - Luka PETRIC / Spela SILVESTER 18-21 / 21-17 / 15-21 Sam MAGEE / Chloe MAGEE (485*) 42
MS (257*) Iztok UTROSA 12-21 / 8-21 Scott EVANS (62*) 20
WS (74*) Maja TVRDY 21-15 / 21-17 Chloe MAGEE (78*) 24
MD (512*) Luka PETRIC / Iztok UTROSA 12-21 / 19-21 Scott EVANS / Sam MAGEE - 24
WD (221*) Spela SILVESTER / Maja TVRDY 21-18 / 21-11 Sinead CHAMBERS / Dona SCOTT - 23
Group 1 Denmark 5 - 0 Slovenia
MS (33*) Jan O JORGENSEN 21-13 / 21-11 Luka PETRIC (253*) 25
WS (53*) Nanna BROSOLAT JENSEN 21-18 / 21-17 Maja TVRDY (74*) 33
MD - Carsten MOGENSEN / Thomas LAYBOURN 21-10 / 21-7 Luka PETRIC / Iztok UTROSA (512*) 21
WD - Marie ROEPKE / Tine BAUN 21-9 / 21-7 Spela SILVESTER / Nika KONCUT - 18
XD (8*) Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-15 Iztok UTROSA / Maja TVRDY (214*) 25
Group 1 Spain 2 - 3 Ireland
MS (143*) Pablo ABIAN 15-21 / 21-19 / 21-19 Scott EVANS (62*) 56
WS (419*) Carolina MARIN 21-15 / 17-21 / 21-23 Chloe MAGEE (78*) 46
MD (511*) Carlos LONGO / Pablo ABIAN 8-21 / 17-21 Scott EVANS / Sam MAGEE - 20
WD (535*) Carolina MARIN / Ana Maria MARTIN 20-22 / 21-10 / 21-14 Sinead CHAMBERS / Dona SCOTT - 34
XD - Lucas DITTMER / Carlos LONGO 21-16 / 12-21 / 20-22 Sam MAGEE / Chloe MAGEE (485*) 39
Group 1 Spain 4 - 1 Slovenia
XD - Lucas DITTMER / Carlos LONGO 21-15 / 21-19 Iztok UTROSA / Spela SILVESTER - 22
MS (143*) Pablo ABIAN 20-22 / 21-7 / 21-10 Luka PETRIC (253*) 42
WS (419*) Carolina MARIN 22-20 / 10-21 / 21-23 Maja TVRDY (74*) 55
MD - Carlos LONGO / Eliecer OJEDA 16-21 / 21-18 / 21-19 Luka PETRIC / Iztok UTROSA (512*) 39
WD (535*) Carolina MARIN / Ana Maria MARTIN 21-18 / 21-19 Spela SILVESTER / Maja TVRDY (221*) 30
Group 1 Denmark 4 - 0 Ireland
MS (7*) Joachim PERSSON 21-13 / 21-18 Scott EVANS (62*) 30
WS (53*) Nanna BROSOLAT JENSEN 24-22 / 21-15 Chloe MAGEE (78*) 29
MD - Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-10 / 21-10 Matthew GLEAVE / Sam MAGEE - 18
XD (4*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-11 / 21-19 Scott EVANS / Chloe MAGEE - 24
Group 2 France 5 - 0 Cyprus
MS (73*) Matthieu LO YING PING 21-8 / 21-8 Charis CHARALAMBOUS (799*) 18
WS (142*) Barbara MATIAS 21-7 / 21-14 Dometia IOANNOU (530*) 18
MD (128*) Laurent CONSTANTIN / Sylvain GROSJEAN 21-11 / 21-15 Charis CHARALAMBOUS / Vasilis VASOU (913*) 19
WD - PI Hongyan / Weny RASIDI 21-12 / 21-13 Dometia IOANNOU / Maria IOANNOU (527*) 24
XD (39*) Baptiste CAREME / Laura CHOINET 21-19 / 21-14 Vasilis VASOU / Maria IOANNOU (298*) 20
Group 2 Portugal 2 - 3 Switzerland
XD - Alexandre PAIXAO / Telma SANTOS 14-21 / 21-17 / 21-18 Anthony DUMARTHERAY / Sabrina JAQUET (185*) 33
MS (191*) Pedro MARTINS 21-17 / 22-20 Christian BOESIGER (105*) 31
WS (91*) Telma SANTOS 13-21 / 21-16 / 9-21 Jeanine CICOGNINI (71*) 32
MD - Gil MARTINS / Alexandre PAIXAO 21-17 / 17-21 / 12-21 Christian BOESIGER / Anthony DUMARTHERAY (198*) 33
WD - Helena PESTANA / Ana REIS 14-21 / 12-21 Jeanine CICOGNINI / Sabrina JAQUET - 22
Group 2 Cyprus 0 - 3 Switzerland
XD (298*) Vasilis VASOU / Maria IOANNOU 13-21 / 9-21 Anthony DUMARTHERAY / Sabrina JAQUET (185*) 17
MD (913*) Charis CHARALAMBOUS / Vasilis VASOU 16-21 / 16-21 Christian BOESIGER / Anthony DUMARTHERAY (198*) 22
WD (527*) Dometia IOANNOU / Maria IOANNOU 15-21 / 8-21 Jeanine CICOGNINI / Sabrina JAQUET - 19
Group 2 France 4 - 1 Portugal
XD (39*) Baptiste CAREME / Laura CHOINET 21-14 / 21-17 Alexandre PAIXAO / Telma SANTOS - 22
MS (52*) Brice LEVERDEZ 19-21 / 21-11 / 13-21 Pedro MARTINS (191*) 45
WS (7*) PI Hongyan 21-13 / 21-7 Telma SANTOS (91*) 25
MD - Baptiste CAREME / Sylvain GROSJEAN 21-13 / 21-16 Gil MARTINS / Alexandre PAIXAO - 22
WD (69*) Laura CHOINET / Weny RASIDI 21-7 / 21-7 Helena PESTANA / Ana REIS - 19
Group 2 France 4 - 1 Switzerland
XD (39*) Baptiste CAREME / Laura CHOINET 21-12 / 17-21 / 21-16 Anthony DUMARTHERAY / Sabrina JAQUET (185*) 38
MS (52*) Brice LEVERDEZ 21-12 / 21-19 Christian BOESIGER (105*) 28
WS (7*) PI Hongyan 21-15 / 21-18 Jeanine CICOGNINI (71*) 28
MD - Baptiste CAREME / Sylvain GROSJEAN 21-15 / 14-21 / 21-18 Christian BOESIGER / Anthony DUMARTHERAY (198*) 39
WD (69*) Laura CHOINET / Weny RASIDI 21-19 / 20-22 / 21-23 Jeanine CICOGNINI / Sabrina JAQUET - 58
Group 2 Cyprus 1 - 4 Portugal
XD (298*) Vasilis VASOU / Maria IOANNOU 14-21 / 20-22 Alexandre PAIXAO / Telma SANTOS - 21
MS (799*) Charis CHARALAMBOUS 5-21 / 4-21 Pedro MARTINS (191*) 17
WS (530*) Dometia IOANNOU 15-21 / 8-21 Telma SANTOS (91*) 19
MD (913*) Charis CHARALAMBOUS / Vasilis VASOU 16-21 / 7-21 Gil MARTINS / Alexandre PAIXAO - 15
WD (527*) Dometia IOANNOU / Maria IOANNOU 17-21 / 21-19 / 21-15 Helena PESTANA / Ana REIS - 33
Group 3 Germany 5 - 0 Slovakia
XD (71*) Johannes SCHOETTLER / Birgit OVERZIER 26-24 / 21-15 Jarolim VICEN / Gabriela KADUKOVA - 25
MS (37*) Marc ZWIEBLER 21-10 / 21-14 Michal MATEJKA (188*) 20
WS (10*) Huaiwen XU 21-7 / 21-9 Zuzana RAJDUGOVA (414*) 16
MD - Tim DETTMANN / Michael FUCHS 21-4 / 21-8 Jarolim VICEN / Michal MATEJKA - 17
WD - Sandra MARINELLO / Juliane SCHENK 21-13 / 21-9 Zuzana RAJDUGOVA / Gabriela KADUKOVA - 20
Group 3 Estonia 2 - 3 Sweden
XD (851*) Ants MÄNGEL / Karoliine HOIM 15-21 / 18-21 Joel JOHANSSON-BERG / Emma WENGBERG - 21
MS - Raul MUST 21-10 / 16-21 / 21-15 Henri Hurskainen - 45
WS (50*) Kati TOLMOFF 21-8 / 21-12 Sophia HANSSON (125*) 22
MD (785*) Raul KÄSNER / Ants MÄNGEL 21-19 / 18-21 / 11-21 Joel JOHANSSON-BERG / Johan Kasperi - 41
WD - Kati TOLMOFF / Karoliine HOIM 22-20 / 16-21 / 17-21 Emma WENGBERG / Elin BERGBLOM - 42
Group 3 Germany 5 - 0 Estonia
XD (103*) Michael FUCHS / Annekatrin LILLIE 21-13 / 21-10 Ants MÄNGEL / Karoliine HOIM (851*) 19
MS (79*) Dieter DOMKE 21-17 / 21-19 Raul MUST (74*) 35
WS (10*) Huaiwen XU 21-11 / 21-16 Kati TOLMOFF (50*) 25
MD (47*) Michael FUCHS / Ingo KINDERVATER 21-8 / 21-6 Raul KÄSNER / Ants MÄNGEL (785*) 16
WD - Sandra MARINELLO / Annekatrin LILLIE 21-15 / 24-22 Karoliine HOIM / Laura VANA (398*) 27
Group 3 Slovakia 0 - 5 Sweden
XD - Jarolim VICEN / Gabriela KADUKOVA 16-21 / 13-21 Joel JOHANSSON-BERG / Emma WENGBERG - 23
MS (188*) Michal MATEJKA 14-21 / 7-21 Kristian KARTTUNEN (113*) 31
WS (414*) Zuzana RAJDUGOVA 5-21 / 8-21 Sophia HANSSON (125*) 17
MD - Jarolim VICEN / Michal MATEJKA 13-21 / 13-21 Joel JOHANSSON-BERG / Johan Kasperi - 22
WD - Zuzana RAJDUGOVA / Gabriela KADUKOVA 14-21 / 7-21 Emma WENGBERG / Elin BERGBLOM - 20
Group 3 Slovakia 1 - 4 Estonia
XD - Michal MATEJKA / Gabriela KADUKOVA 21-12 / 21-16 Raul MUST / Laura VANA (732*) 21
WS (414*) Zuzana RAJDUGOVA 9-21 / 7-21 Kati TOLMOFF (50*) 14
MS (475*) Jarolim VICEN 18-21 / 13-21 Raul MUST (74*) 31
WD - Zuzana RAJDUGOVA / Gabriela KADUKOVA 6-21 / 18-21 Kati TOLMOFF / Karoliine HOIM - 21
MD - Jarolim VICEN / Michal MATEJKA 21-23 / 16-21 Raul KÄSNER / Ants MÄNGEL (785*) 25
Group 3 Germany 4 - 1 Sweden
XD (71*) Johannes SCHOETTLER / Birgit OVERZIER 21-13 / 21-14 Joel JOHANSSON-BERG / Emma WENGBERG - 22
MS - Marc ZWIEBLER 18-21 / 21-18 / 21-15 Henri Hurskainen - 54
WS (27*) Juliane SCHENK 21-17 / 21-12 Elin BERGBLOM (770*) 26
MD (47*) Michael FUCHS / Ingo KINDERVATER 21-8 / 21-9 Joel JOHANSSON-BERG / Johan Kasperi - 19
WD (170*) Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 21-19 / 16-21 / 16-21 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG (33*) 50
Group 4 Norway 0 - 5 Belarus
XD - Jonas CHRISTENSEN / Mari Helene BOE 16-21 / 16-21 Aleksei KONAKH / Vlada TCHERNIAVSKAIA - 20
MS (740*) Marius MYHRE 12-21 / 14-21 Yauheni YAKAUCHUK (308*) 26
WS (172*) Sara B KVERNO 14-21 / 17-21 Alesia ZAITSAVA (133*) 24
MD (672*) Jonas CHRISTENSEN / Matz Coucheron-Aamot 8-21 / 12-21 Aleksei KONAKH / Yauheni YAKAUCHUK (120*) 17
WD - Mari Helene BOE / Sara B KVERNO 11-21 / 11-21 Alesia ZAITSAVA / Vlada TCHERNIAVSKAIA - 20
Group 4 Russia 5 - 0 Latvia
XD (66*) Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 21-3 / 21-7 Eduards LOZE / Kristine SEFERE - 14
MS (98*) Ivan SOZONOV 21-10 / 21-9 Raimonds CIPE - 19
WS (39*) Ella DIEHL 21-3 / 21-8 Kristine SEFERE - 21
MD (46*) Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 21-13 / 21-6 Karlis VIDAS / Guntis LAVRINOVICS - 17
WD - Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-3 / 21-8 Madara PUKITE / Zane METRA - 13
Group 4 Russia 5 - 0 Norway
XD - Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-6 / 21-8 Matz Coucheron-Aamot / Mari Helene BOE - 14
MS (139*) Vladimir MALKOV 21-7 / 21-8 Jonas CHRISTENSEN (1411*) 17
WS (39*) Ella DIEHL 21-10 / 21-12 Sara B KVERNO (172*) 26
MD (84*) Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-6 / 21-14 Jonas CHRISTENSEN / Matz Coucheron-Aamot (672*) 18
WD - Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-10 / 21-3 Mari Helene BOE / Ingrid TEISTUNG - 17
Group 4 Latvia 0 - 5 Belarus
XD - Eduards LOZE / Kristine SEFERE 20-22 / 17-21 Aleksei KONAKH / Vlada TCHERNIAVSKAIA - 23
MS - Raimonds CIPE 17-21 / 14-21 Yauheni YAKAUCHUK (308*) 27
WS - Kristine SEFERE 12-21 / 12-21 Alesia ZAITSAVA (133*) 24
MD - Karlis VIDAS / Guntis LAVRINOVICS 22-24 / 10-21 Aleksei KONAKH / Yauheni YAKAUCHUK (120*) 23
WD - Madara PUKITE / Alesia HODOKOVSKA 5-21 / 3-21 Alesia ZAITSAVA / Vlada TCHERNIAVSKAIA - 13
Group 4 Latvia 1 - 1 Norway
XD - Eduards LOZE / Kristine SEFERE 21-14 / 18-21 / 21-9 Jonas CHRISTENSEN / Mari Helene BOE - 37
WD - Kristine SEFERE / Madara PUKITE 10-21 / 21-10 / 17-21 Mari Helene BOE / Sara B KVERNO - 33
Group 4 Russia 5 - 0 Belarus
XD - Ivan SOZONOV / Ekaterina VIKULOVA 17-21 / 21-10 / 21-15 Aleksei KONAKH / Vlada TCHERNIAVSKAIA - 30
MS (173*) Vladimir IVANOV 21-15 / 21-19 Yauheni YAKAUCHUK (308*) 30
WS (39*) Ella DIEHL 21-11 / 21-16 Alesia ZAITSAVA (133*) 34
MD (46*) Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 21-5 / 21-7 Aleksei KONAKH / Yauheni YAKAUCHUK (120*) 16
WD (16*) Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-6 / 21-9 Alesia ZAITSAVA / Vlada TCHERNIAVSKAIA - 21
Group 5 Netherlands 5 - 0 Austria
XD - Jorrit DE RUITER / Ilse VAESSEN 21-11 / 21-17 Roman ZIRNWALD / Elisabeth BALDAUF - 20
MS (24*) Eric PANG 21-12 / 21-16 David OBERNOSTERER (424*) 22
WS (33*) Judith MEULENDIJKS 21-6 / 21-8 Miriam GRUBER (122*) 20
MD - Jurgen WOUTERS / Koen RIDDER 21-17 / 28-26 Michael LAHNSTEINER / Peter ZAUNER (103*) 32
WD - YAO Jie / Paulien VAN DOOREMALEN 21-12 / 21-9 Elisabeth BALDAUF / Belinda HEBER - 23
Group 5 Israel 0 - 2 Belgium
MS (170*) Misha ZILBERMAN 13-21 / 11-21 Yuhan TAN (92*) 22
WD - Pugach ALINA / Mor BITTERMAN 15-21 / 12-21 Steffi ANNYS / Severine CORVILAIN - 18
Group 5 Austria 1 - 4 Belgium
XD - Roman ZIRNWALD / Elisabeth BALDAUF 12-21 / 15-21 Wouter CLAES / Nathalie DESCAMPS - 24
MS (158*) Michael LAHNSTEINER 18-21 / 14-21 Yuhan TAN (92*) 30
WS (135*) Claudia MAYER 19-21 / 10-21 Nathalie DESCAMPS (107*) 29
MD (103*) Michael LAHNSTEINER / Peter ZAUNER 25-23 / 22-20 Frederic MAWET / Wouter CLAES (48*) 42
WD - Elisabeth BALDAUF / Belinda HEBER 14-21 / 14-21 Steffi ANNYS / Severine CORVILAIN - 26
Group 5 Netherlands 2 - 0 Israel
MS (26*) Dicky PALYAMA 21-12 / 21-13 Shai GEFFEN (431*) 24
WD - YAO Jie / Paulien VAN DOOREMALEN 21-8 / 21-10 Pugach ALINA / Mor BITTERMAN - 14
Group 5 Netherlands 5 - 0 Belgium
MS (26*) Dicky PALYAMA 21-19 / 21-19 Yuhan TAN (92*) 32
WS (20*) YAO Jie 16-21 / 21-18 / 21-10 Lianne TAN (121*) 43
MD (30*) Ruud BOSCH / Koen RIDDER 21-15 / 21-15 Frederic MAWET / Wouter CLAES (48*) 27
WD - Judith MEULENDIJKS / Paulien VAN DOOREMALEN 21-10 / 21-12 Steffi ANNYS / Severine CORVILAIN (65*) 25
XD (47*) Jorrit DE RUITER / Ilse VAESSEN 21-13 / 19-21 / 21-13 Wouter CLAES / Nathalie DESCAMPS (46*) 38
Group 5 Austria 1 - 1 Israel
WD - Elisabeth BALDAUF / Belinda HEBER 21-12 / 21-16 Pugach ALINA / Svetlana ZILBERMAN - 24
XD - Roman ZIRNWALD / Elisabeth BALDAUF 17-21 / 15-21 Misha ZILBERMAN / Svetlana ZILBERMAN - 22
Group 6 Poland 4 - 1 Lithuania
MS (10*) Przemyslaw WACHA 21-18 / 21-14 Kestutis NAVICKAS (63*) 26
WS (206*) Anna NAREL 19-21 / 18-21 Akvile STAPUSAITYTE (109*) 32
MD - Michal LOGOSZ / Wojciech SZKUDLARCZYK 21-8 / 21-13 Klaudijus KASINSKIS / Kestutis NAVICKAS - 18
WD (48*) Malgorzata JANIACZYK / Agnieszka WOJTKOWSKA 21-11 / 21-11 Akvile STAPUSAITYTE / Ligita ZUKAUSKAITE - 19
XD - Robert MATEUSIAK / Kamila AUGUSTYN 21-7 / 21-11 Ramunas STAPUSAITIS / Kristina DOVYDAITYTE - 15
Group 6 Finland 1 - 4 Bulgaria
XD (641*) Tuomas NUORTEVA / Sanni RAUTALA 13-21 / 18-21 Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA (51*) 20
MS (49*) Ville LANG 22-20 / 21-18 Blagovest KISYOV (235*) 31
WS (36*) Anu NIEMINEN 11-21 / 9-21 Petya NEDELCHEVA (19*) 25
MD (421*) Tuomas NUORTEVA / Mikko VIKMAN 13-21 / 7-21 Vladimir METODIEV / Krasimir YANKOV (112*) 19
WD (131*) Sanni RAUTALA / Noora VIRTA 13-21 / 13-21 Petya NEDELCHEVA / Dimitria POPSTOIKOVA (60*) 23
Group 6 Lithuania 1 - 4 Bulgaria
MS (63*) Kestutis NAVICKAS 21-10 / 21-10 Blagovest KISYOV (235*) 21
WS (109*) Akvile STAPUSAITYTE 11-21 / 8-21 Petya NEDELCHEVA (19*) 32
MD - Klaudijus KASINSKIS / Kestutis NAVICKAS 11-21 / 14-21 Julian HRISTOV / Krasimir YANKOV - 22
WD - Akvile STAPUSAITYTE / Kristina DOVYDAITYTE 22-20 / 12-21 / 12-21 Petya NEDELCHEVA / Dimitria POPSTOIKOVA (60*) 46
XD - Ramunas STAPUSAITIS / Ligita ZUKAUSKAITE 12-21 / 17-21 Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA (51*) 22
Group 6 Poland 4 - 1 Finland
XD - Robert MATEUSIAK / Kamila AUGUSTYN 21-18 / 21-6 Tuomas NUORTEVA / Noora VIRTA - 19
MS (10*) Przemyslaw WACHA 21-7 / 25-23 Ville LANG (49*) 32
WS (138*) Natalia POCZTOWIAK 17-21 / 19-21 Anu NIEMINEN (36*) 27
MD (14*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 21-10 / 21-9 Tuomas NUORTEVA / Mikko VIKMAN (421*) 17
WD - Kamila AUGUSTYN / Malgorzata JANIACZYK 21-11 / 21-12 Sanni RAUTALA / Noora VIRTA (131*) 24
Group 6 Lithuania 0 - 5 Finland
WS (109*) Akvile STAPUSAITYTE 9-21 / 15-21 Anu NIEMINEN (36*) 28
MS (63*) Kestutis NAVICKAS 19-21 / 21-14 / 19-21 Ville LANG (49*) 49
WD - Akvile STAPUSAITYTE / Kristina DOVYDAITYTE 10-21 / 11-21 Sanni RAUTALA / Noora VIRTA (131*) 21
MD - Kestutis NAVICKAS / Ramunas STAPUSAITIS 12-21 / 21-23 Ville LANG / Mikko VIKMAN - 25
XD - Klaudijus KASINSKIS / Ligita ZUKAUSKAITE 20-22 / 9-21 Tuomas NUORTEVA / Noora VIRTA - 20
Group 6 Poland 4 - 1 Bulgaria
XD - Robert MATEUSIAK / Kamila AUGUSTYN 21-11 / 21-18 Stilian MAKARSKI / Petya NEDELCHEVA - 31
MS (10*) Przemyslaw WACHA 21-16 / 21-17 Blagovest KISYOV (235*) 27
WS (206*) Anna NAREL 11-21 / 14-21 Linda ZETCHIRI (47*) 26
MD (14*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 21-16 / 21-13 Julian HRISTOV / Krasimir YANKOV - 25
WD - Kamila AUGUSTYN / Malgorzata JANIACZYK 21-19 / 21-18 Diana DIMOVA / Petya NEDELCHEVA (102*) 31
Group 7 Ukraine 5 - 0 Italy
XD (59*) Dmytro ZAVADSKY / Mariya DIPTAN 21-11 / 21-10 Giovanni TRAINA / Federica PANINI (1117*) 19
MS (83*) Valeriy ATRASHCHENKOV 21-11 / 21-18 Rosario MADDALONI (290*) 22
WS (30*) Larisa GRIGA 21-11 / 21-12 Agnese ALLEGRINI (140*) 27
MD - Vladislav DRUZCHENKO / Vitaly KONOV 21-19 / 21-14 Giovanni GRECO / Pierluigi MUSIARI (849*) 22
WD - Anna KOBCEVA / Elena PRUS 21-12 / 21-16 Elena CHEPURNOVA / Federica PANINI - 21
Group 7 Hungary 2 - 3 Iceland
MS (166*) Henrik TOTH 20-22 / 21-19 / 21-7 Magnus Ingi HELGASON (210*) 47
WS (519*) Orsolya VARGA 13-21 / 14-21 Tinna HELGADOTTIR (394*) 22
MD (1111*) Andras NEMETH / David SAROSI 12-21 / 14-21 Magnus Ingi HELGASON / Helgi JOHANNESSON (95*) 19
WD (583*) Orsolya VARGA / Sarolta ROHRNBACHER 21-10 / 13-21 / 21-16 Karitas Osk OLAFSDOTTIR / Snjolaug JOHANNSDOTTIR - 36
XD - Henrik TOTH / Krisztina ADAM 15-21 / 13-21 Helgi JOHANNESSON / Tinna HELGADOTTIR (290*) 18
Group 7 Italy 2 - 3 Iceland
XD - Rosario MADDALONI / Federica PANINI 7-21 / 15-21 Helgi JOHANNESSON / Tinna HELGADOTTIR (290*) 16
MS (1089*) Giovanni GRECO 16-21 / 16-21 Magnus Ingi HELGASON (210*) 27
WS (140*) Agnese ALLEGRINI 21-18 / 21-18 Tinna HELGADOTTIR (394*) 31
MD - Giovanni TRAINA / Pierluigi MUSIARI 12-21 / 12-21 Magnus Ingi HELGASON / Helgi JOHANNESSON (95*) 23
WD - Agnese ALLEGRINI / Federica PANINI 21-14 / 21-9 Karitas Osk OLAFSDOTTIR / Snjolaug JOHANNSDOTTIR - 21
Group 7 Ukraine 5 - 0 Hungary
MS (132*) Vitaly KONOV 21-16 / 21-18 Henrik TOTH (166*) 28
WS (76*) Elena PRUS 21-15 / 21-14 Sarolta ROHRNBACHER (626*) 22
MD - Dmytro ZAVADSKY / Valeriy ATRASHCHENKOV 21-10 / 21-14 Andras NEMETH / David SAROSI (1111*) 19
WD - Mariya DIPTAN / Anna KOBCEVA 21-9 / 21-8 Orsolya VARGA / Sarolta ROHRNBACHER (583*) 18
XD - Vladislav DRUZCHENKO / Larisa GRIGA 21-14 / 21-13 Henrik TOTH / Krisztina ADAM - 18
Group 7 Italy 4 - 1 Hungary
WS (140*) Agnese ALLEGRINI 21-8 / 21-9 Sarolta ROHRNBACHER (626*) 23
MS (290*) Rosario MADDALONI 17-21 / 19-21 Henrik TOTH (166*) 36
WD - Agnese ALLEGRINI / Federica PANINI 21-19 / 21-13 Krisztina ADAM / Sarolta ROHRNBACHER - 28
MD (849*) Giovanni GRECO / Pierluigi MUSIARI 21-13 / 21-15 Andras NEMETH / David SAROSI (1111*) 21
XD (1117*) Giovanni TRAINA / Federica PANINI 24-22 / 21-15 Henrik TOTH / Krisztina ADAM - 31
Group 7 Ukraine 4 - 1 Iceland
MS (87*) Dmytro ZAVADSKY 21-3 / 21-11 Atli JOHANNESSON (772*) 20
WS (102*) Mariya DIPTAN 24-22 / 21-11 Tinna HELGADOTTIR (394*) 29
MD (73*) Vitaly KONOV / Dmytro ZAVADSKY 21-16 / 21-12 Magnus Ingi HELGASON / Helgi JOHANNESSON (95*) 21
WD (236*) Larisa GRIGA / Elena PRUS 21-13 / 21-14 Karitas Osk OLAFSDOTTIR / Snjolaug JOHANNSDOTTIR - 22
XD - Vladislav DRUZCHENKO / Anna KOBCEVA 18-21 / 21-14 / 16-21 Helgi JOHANNESSON / Tinna HELGADOTTIR (290*) 31
Group 8 Wales 1 - 4 Scotland
XD - Martyn LEWIS / Vikki JONES 9-21 / 23-25 Watson BRIGGS / Imogen BANKIER - 25
MS (384*) . IRWANSYAH 21-19 / 21-19 Kieran MERRILEES (136*) 34
WS (749*) Vikki JONES 10-21 / 5-21 Susan EGELSTAFF (37*) 18
MD - Matthew HUGHES / Martyn LEWIS 18-21 / 19-21 Andrew BOWMAN / Watson BRIGGS - 32
WD - Harriet JOHNSON / Kerry Ann SHEPPARD 11-21 / 10-21 Imogen BANKIER / Jillie COOPER - 20
Group 8 England 5 - 0 Czech Republic
XD (5*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-9 / 21-8 Pavel FLORIAN / Martina BENESOVA (153*) 18
MS (53*) Rajiv OUSEPH 21-17 / 21-10 Petr KOUKAL (40*) 28
WS (40*) Elizabeth CANN 21-17 / 21-19 Kristina GAVNHOLT (114*) 30
MD (19*) Chris ADCOCK / Robert BLAIR 21-13 / 21-8 Jan VONDRA / Pavel FLORIAN - 22
WD (34*) Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 21-18 / 18-21 / 21-14 Martina BENESOVA / Kristina GAVNHOLT - 40
Group 8 Czech Republic 1 - 4 Scotland
XD - Petr KOUKAL / Martina BENESOVA 10-21 / 22-24 Watson BRIGGS / Imogen BANKIER - 27
MS (72*) Jan VONDRA 15-21 / 21-13 / 21-16 Kieran MERRILEES (136*) 49
WS (114*) Kristina GAVNHOLT 16-21 / 12-21 Susan EGELSTAFF (37*) 30
MD - Jan VONDRA / Pavel FLORIAN 10-21 / 20-22 Andrew BOWMAN / Watson BRIGGS - 28
WD - Martina BENESOVA / Kristina GAVNHOLT 14-21 / 16-21 Imogen BANKIER / Jillie COOPER - 25
Group 8 England 5 - 0 Wales
MS (30*) Andrew SMITH 21-8 / 21-10 . IRWANSYAH (384*) 25
WS (116*) Helen DAVIES 21-13 / 21-17 Harriet JOHNSON (293*) 36
MD (37*) Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 21-12 / 21-5 Matthew HUGHES / Martyn LEWIS - 21
WD - Mariana AGATHANGELOU / Jenny WALLWORK 21-12 / 21-16 Carissa TURNER / Vikki JONES - 22
XD (29*) Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-5 / 21-13 Joe MORGAN / Kerry Ann SHEPPARD (139*) 17
Group 8 Czech Republic 3 - 2 Wales
XD - Jan VONDRA / Hanna PROCHAZKOVA 21-15 / 10-21 / 23-25 Martyn LEWIS / Vikki JONES - 45
MS (40*) Petr KOUKAL 21-18 / 21-14 . IRWANSYAH (384*) 37
WS (114*) Kristina GAVNHOLT 21-14 / 21-9 Harriet JOHNSON (293*) 29
MD - Jan VONDRA / Pavel FLORIAN 11-21 / 15-21 Matthew HUGHES / Martyn LEWIS - 23
WD - Martina BENESOVA / Kristina GAVNHOLT 21-8 / 21-14 Carissa TURNER / Vikki JONES - 21
Group 8 England 4 - 1 Scotland
XD - Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 22-20 / 21-11 Watson BRIGGS / Imogen BANKIER - 29
MS (53*) Rajiv OUSEPH 21-13 / 21-18 Kieran MERRILEES (136*) 33
WS (40*) Elizabeth CANN 12-21 / 21-15 / 17-21 Susan EGELSTAFF (37*) 54
MD (37*) Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 21-13 / 22-24 / 21-7 Andrew BOWMAN / Watson BRIGGS - 48
WD - Donna KELLOGG / Jenny WALLWORK 21-13 / 21-13 Imogen BANKIER / Jillie COOPER - 28
Quarter-final EMTC Ukraine 1 - 3 England
XD (40*) Valeriy ATRASHCHENKOV / Elena PRUS 9-21 / 14-21 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK (54*) 25
MS (87*) Dmytro ZAVADSKY 21-17 / 15-21 / 18-21 Andrew SMITH (30*) 52
WS (30*) Larisa GRIGA 21-15 / 21-19 Elizabeth CANN (40*) 42
MD - Vladislav DRUZCHENKO / Valeriy ATRASHCHENKOV 14-21 / 12-21 Chris ADCOCK / Robert BLAIR (19*) 25
Quarter-final EMTC Netherlands 1 - 3 Poland
XD (47*) Jorrit DE RUITER / Ilse VAESSEN 14-21 / 9-21 Robert MATEUSIAK / Kamila AUGUSTYN - 25
MS (24*) Eric PANG 15-21 / 21-10 / 13-21 Przemyslaw WACHA (10*) 42
WS (33*) Judith MEULENDIJKS 21-9 / 21-12 Natalia POCZTOWIAK (138*) 22
MD (30*) Ruud BOSCH / Koen RIDDER 15-21 / 12-21 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (14*) 27
Quarter-final EMTC Denmark 3 - 1 France
MS (33*) Jan O JORGENSEN 21-13 / 21-14 Brice LEVERDEZ (52*) 32
WS (53*) Nanna BROSOLAT JENSEN 9-21 / 9-21 PI Hongyan (7*) 28
MD (6*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 21-11 Baptiste CAREME / Ronan LABAR (199*) 21
WD - Marie ROEPKE / Tine BAUN 21-12 / 21-13 Laura CHOINET / Weny RASIDI (69*) 28
Quarter-final EMTC Germany 2 - 3 Russia
XD (71*) Johannes SCHOETTLER / Birgit OVERZIER 11-21 / 13-21 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA (66*) 24
MS (37*) Marc ZWIEBLER 21-9 / 21-13 Vladimir MALKOV (139*) 28
WS (27*) Juliane SCHENK 21-14 / 21-19 Ella DIEHL (39*) 42
MD (47*) Michael FUCHS / Ingo KINDERVATER 17-21 / 19-21 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO (46*) 36
WD - Huaiwen XU / Birgit OVERZIER 10-21 / 8-21 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA (16*) 28
Semi-final EMTC Denmark 3 - 0 Russia
XD (4*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-13 / 21-16 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA (26*) 30
MS (7*) Joachim PERSSON 21-14 / 21-12 Ivan SOZONOV (98*) 25
WS (1*) Tine BAUN 21-18 / 21-7 Ella DIEHL (39*) 32
Semi-final EMTC Poland 2 - 3 England
XD - Michal LOGOSZ / Natalia POCZTOWIAK 15-21 / 9-21 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (5*) 24
MS (10*) Przemyslaw WACHA 21-11 / 22-20 Andrew SMITH (30*) 30
WS (166*) Kamila AUGUSTYN 21-11 / 4-21 / 9-21 Elizabeth CANN (40*) 43
MD (14*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 21-18 / 21-12 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON (37*) 36
WD - Kamila AUGUSTYN / Malgorzata JANIACZYK 12-21 / 21-17 / 12-21 Donna KELLOGG / Jenny WALLWORK - 62
Final EMTC Denmark 3 - 2 England
XD (8*) Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 10-21 / 21-23 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (5*) 37
MS (7*) Joachim PERSSON 16-21 / 19-21 Andrew SMITH (30*) 35
WS (1*) Tine BAUN 21-14 / 21-10 Elizabeth CANN (40*) 27
MD (6*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-17 / 16-21 / 21-15 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON (37*) 57
WD - Kamilla Rytter JUHL / Marie ROEPKE 21-14 / 21-15 Donna KELLOGG / Jenny WALLWORK - 33
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 54 114 6 11.1% 3920 72.59 00:24:34 2.95 0 0.0%
MS 55 122 12 21.8% 4332 78.76 00:31:55 2.47 1 1.8%
WD 52 114 10 19.2% 3860 74.23 00:26:18 2.82 1 1.9%
WS 55 116 6 10.9% 3925 71.36 00:27:41 2.58 0 0.0%
XD 54 118 10 18.5% 4166 77.15 00:24:52 3.1 0 0.0%
Total 270 584 44 16.3% 20203 74.83 00:27:06 2.76 2 0.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
England 18 4 81.8%
Germany 16 4 80.0%
Ukraine 15 4 79.0%
Russia 18 5 78.3%
Denmark 27 8 77.1%
Netherlands 15 5 75.0%
France 14 5 73.7%
Poland 17 7 70.8%
Belarus 10 5 66.7%
Scotland 10 6 62.5%
Sweden 9 6 60.0%
Belgium 9 6 60.0%
Bulgaria 9 6 60.0%
Italy 10 10 50.0%
Spain 6 6 50.0%
Jersey 3 3 50.0%
Portugal 7 8 46.7%
Finland 7 8 46.7%
Iceland 7 8 46.7%
Ireland 6 9 40.0%
Switzerland 5 8 38.5%
Austria 5 10 33.3%
Estonia 3 7 30.0%
Czech Republic 4 11 26.7%
Slovenia 3 9 25.0%
1

Year Category Winner Runner-up Final Score
2021 EMTC Denmark France 3-0
2019 EMTC Denmark Germany 3-0
2017 EMTC Denmark Russia 3-0
2015 EMTC Denmark England 3-0
2013 EMTC Germany Denmark 3-0
2011 EMTC Denmark Germany 3-1
2009 EMTC Denmark England 3-2
2008 #1-4 Denmark England 3-0
2006 Championship Denmark Netherlands 3-1