European Championships  

Tournament Name: European Championships 2012
Tournament Dates: 16/04/2012-21/04/2012
Location: Sweden, Karlskrona
Category: BWF Events

Winners
Category Winner Runner-up
MD Mathias BOE / Carsten MOGENSEN Michael FUCHS / Oliver ROTH
MS Marc ZWIEBLER Henri HURSKAINEN
WD Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE
WS Tine BAUN Juliane SCHENK
XD Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 44 Lukasz MOREN / Wojciech SZKUDLARCZYK 21-18 / 21-18 Thomas HEINIGER / Florian SCHMID 111 28
Round 1 191 Aleksei KONAKH / Yauheni YAKAUCHUK 24-22 / 21-10 Javier BISH CEGARRA / Jesus LORENZO 342 23
Round 1 137 David OBERNOSTERER / Roman ZIRNWALD 21-11 / 21-9 Ondrej KOPRIVA / Tomas KOPRIVA 117 22
Round 1 136 Vitaly KONOV / Dmytro ZAVADSKY 21-17 / 21-18 Patrick LUNDQVIST / Jonatan NORDH 76 34
Round 1 214 Akseli DANSKANEN / Oskari LARKIMO 21-17 / 21-14 Daniel SANCHEZ / Alberto VIJANDE ALONSO 240 21
Round 1 68 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-11 / 21-17 Gennadiy NATAROV / Artem POCHTAROV 80 24
Round 1 38 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 21-12 / 21-14 Povilas BARTUSIS / Alan PLAVIN 321 24
Round 1 65 Ronan LABAR / Mathias QUERE 21-14 / 22-20 Daniel FONT / Oliver GWILT 204 24
Round 1 79 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 21-15 / 22-20 Roger SCHMID / Gilles TRIPET 207 23
Round 2 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-5 / 21-4 Georgios CHARALAMBIDIS / Dimitris ORLIS 323 18
Round 2 44 Lukasz MOREN / Wojciech SZKUDLARCZYK 21-8 / 21-16 Giovanni GRECO / Daniel MESSERSI 400 21
Round 2 21 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-5 / 21-13 Nikolaj NIKOLAENKO / Nikolai UKK 82 22
Round 2 46 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 21-12 / 21-8 Aleksei KONAKH / Yauheni YAKAUCHUK 191 19
Round 2 18 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 21-16 / 21-12 Laurent CONSTANTIN / Sebastien VINCENT 61 25
Round 2 137 David OBERNOSTERER / Roman ZIRNWALD 21-19 / 21-15 Anton KAISTI / Jesper VON HERTZEN 126 24
Round 2 24 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 21-7 / 21-6 Nikola ARSIC / Vladimir SAVIC 278 15
Round 2 136 Vitaly KONOV / Dmytro ZAVADSKY 22-20 / 21-13 Martin CAMPBELL / Angus GILMOUR 88 28
Round 2 72 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 21-10 / 21-8 Akseli DANSKANEN / Oskari LARKIMO 214 19
Round 2 26 Michael FUCHS / Oliver ROTH 18-21 / 21-12 / 21-19 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 68 59
Round 2 38 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 21-8 / 21-23 / 26-24 Peter KAESBAUER / Josche ZURWONNE 53 64
Round 2 22 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 21-11 / 21-10 Peyo BOICHINOV / Ivan RUSEV 134 18
Round 2 65 Ronan LABAR / Mathias QUERE 25-27 / 21-15 / 21-18 Jamie NEILL / Keith TURNBULL 175 52
Round 2 31 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 21-16 / 21-17 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 34 26
Round 2 39 Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN 21-13 / 21-11 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 79 25
Round 2 17 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 21-11 / 21-13 Magnus Ingi HELGASON / Helgi JOHANNESSON 183 24
Round 3 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-14 / 21-12 Lukasz MOREN / Wojciech SZKUDLARCZYK 44 29
Round 3 21 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 23-21 / 19-21 / 21-16 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 46 52
Round 3 18 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 21-12 / 21-11 David OBERNOSTERER / Roman ZIRNWALD 137 20
Round 3 24 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 21-9 / 21-16 Vitaly KONOV / Dmytro ZAVADSKY 136 23
Round 3 26 Michael FUCHS / Oliver ROTH 21-17 / 21-13 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 72 31
Round 3 22 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 21-11 / 21-14 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 38 28
Round 3 65 Ronan LABAR / Mathias QUERE 15-21 / 21-18 / 21-17 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 31 45
Round 3 39 Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN 21-16 / 21-17 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 17 36
Quarter-final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-13 / 21-15 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21 31
Quarter-final 24 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 21-17 / 16-21 / 21-19 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 18 62
Quarter-final 26 Michael FUCHS / Oliver ROTH 21-16 / 13-21 / 23-21 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 22 63
Quarter-final 39 Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN 21-13 / 21-14 Ronan LABAR / Mathias QUERE 65 32
Semi-final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-11 / 21-14 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 24 33
Semi-final 26 Michael FUCHS / Oliver ROTH 21-18 / 17-21 / 21-14 Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN 39 62
Final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-11 / 21-11 Michael FUCHS / Oliver ROTH 26 34
MS
Round 1 40 Ville LANG 21-11 / 21-12 Maxime MOREELS 170 22
Round 1 58 Valeriy ATRASHCHENKOV 21-13 / 23-21 Marius MYHRE 275 31
Round 1 74 Carl BAXTER 21-17 / 21-6 Giovanni GRECO 144 26
Round 1 84 Ivan SOZONOV 21-18 / 16-21 / 21-19 Adrian DZIOLKO 280 46
Round 1 57 Henri HURSKAINEN 21-8 / 21-15 Igor BJELAN 709 24
Round 1 92 Lukas SCHMIDT 21-7 / 21-18 Henrik TOTH 142 25
Round 1 85 Dieter DOMKE 21-18 / 21-12 Alistair CASEY 194 25
Round 1 157 Krasimir YANKOV 21-7 / 21-2 Reinis SEFERS - 15
Round 1 81 Vladimir MALKOV 21-13 / 18-21 / 11-2 Ret. Luka PETRIC 187 41
Round 1 24 Viktor AXELSEN 21-8 / 21-12 Anthony DUMARTHERAY 156 21
Round 1 43 Eric PANG 13-21 / 21-19 / 23-21 Brice LEVERDEZ 37 57
Round 1 128 Luka WRABER 21-16 / 21-10 Georgios CHARALAMBIDIS 211 32
Round 1 59 Pedro MARTINS 21-17 / 21-17 Pavel FLORIAN 186 32
Round 1 47 Yuhan TAN 21-11 / 18-21 / 21-11 Daniel MESSERSI 268 39
Round 1 291 Magnus SAHLBERG 21-12 / 21-11 Jarolim VICEN 168 31
Round 1 45 Dmytro ZAVADSKY 21-9 / 21-11 Scott EVANS 67 23
Round 1 20 Rajiv OUSEPH 21-10 / 21-13 Ernesto VELAZQUEZ 138 28
Round 1 75 Raul MUST 21-10 / 21-16 David OBERNOSTERER 127 30
Round 1 118 Iztok UTROSA 18-21 / 21-9 / 24-22 Kestutis NAVICKAS 72 53
Round 1 71 Petr KOUKAL 12-21 / 25-23 / 21-18 Kieran MERRILEES 120 56
Round 1 180 Mattias WIGARDT 21-18 / 8-21 / 21-14 Christian BOESIGER 108 39
Round 1 119 Stilian MAKARSKI 22-20 / 8-21 / 21-16 Mattias BORG 129 49
Round 1 54 Vladimir IVANOV 21-16 / 21-17 Matthieu LO YING PING 78 32
Round 1 134 Toby PENTY 21-13 / 21-17 Josip UGLESIC 564 22
Round 1 94 Eetu HEINO 21-12 / 21-14 Raj POPAT 216 27
Round 1 456 Kari GUNNARSSON 21-16 / 11-21 / 21-16 Yauheni YAKAUCHUK 354 44
Round 1 55 Dicky PALYAMA W.O. Przemyslaw WACHA 32 0
Round 2 4 Peter Hoeg GADE 21-17 / 21-12 Ville LANG 40 35
Round 2 58 Valeriy ATRASHCHENKOV 14-21 / 21-15 / 21-19 Carl BAXTER 74 45
Round 2 84 Ivan SOZONOV 7-21 / 21-17 / 21-16 Pablo ABIAN 22 39
Round 2 57 Henri HURSKAINEN 22-20 / 15-21 / 21-17 Lukas SCHMIDT 92 53
Round 2 85 Dieter DOMKE 21-15 / 21-14 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 15 27
Round 2 81 Vladimir MALKOV 21-6 / 21-16 Krasimir YANKOV 157 26
Round 2 24 Viktor AXELSEN 21-18 / 21-16 Eric PANG 43 36
Round 2 59 Pedro MARTINS 21-19 / 11-21 / 21-18 Luka WRABER 128 52
Round 2 47 Yuhan TAN 15-4 Ret. Magnus SAHLBERG 291 7
Round 2 20 Rajiv OUSEPH 21-11 / 21-11 Dmytro ZAVADSKY 45 28
Round 2 75 Raul MUST 21-14 / 21-8 Iztok UTROSA 118 27
Round 2 16 Marc ZWIEBLER 21-19 / 21-12 Petr KOUKAL 71 39
Round 2 180 Mattias WIGARDT 17-21 / 21-19 / 21-9 Stilian MAKARSKI 119 44
Round 2 54 Vladimir IVANOV 21-12 / 21-16 Dicky PALYAMA 55 35
Round 2 94 Eetu HEINO 21-16 / 21-16 Toby PENTY 134 29
Round 2 13 Jan O JORGENSEN 21-11 / 21-8 Kari GUNNARSSON 456 22
Round 3 4 Peter Hoeg GADE 22-20 / 21-16 Valeriy ATRASHCHENKOV 58 37
Round 3 57 Henri HURSKAINEN 21-12 / 21-16 Ivan SOZONOV 84 27
Round 3 85 Dieter DOMKE 21-9 / 21-13 Vladimir MALKOV 81 25
Round 3 24 Viktor AXELSEN 21-14 / 21-14 Pedro MARTINS 59 32
Round 3 20 Rajiv OUSEPH 21-7 / 21-14 Yuhan TAN 47 26
Round 3 16 Marc ZWIEBLER 21-19 / 24-22 Raul MUST 75 48
Round 3 180 Mattias WIGARDT 21-8 / 21-17 Vladimir IVANOV 54 26
Round 3 13 Jan O JORGENSEN 21-10 / 21-17 Eetu HEINO 94 26
Quarter-final 57 Henri HURSKAINEN 21-19 / 12-21 / 21-19 Peter Hoeg GADE 4 67
Quarter-final 24 Viktor AXELSEN 21-17 / 21-14 Dieter DOMKE 85 30
Quarter-final 16 Marc ZWIEBLER 21-15 / 21-19 Rajiv OUSEPH 20 40
Quarter-final 13 Jan O JORGENSEN 21-15 / 21-11 Mattias WIGARDT 180 26
Semi-final 57 Henri HURSKAINEN 18-21 / 21-18 / 21-17 Viktor AXELSEN 24 61
Semi-final 16 Marc ZWIEBLER 21-19 / 21-15 Jan O JORGENSEN 13 48
Final 16 Marc ZWIEBLER 21-15 / 21-13 Henri HURSKAINEN 57 42
WD
Round 1 75 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-10 / 21-15 Marion GRUBER / Sanya HERZIG 96 26
Round 1 124 Kamila AUGUSTYN / Agnieszka WOJTKOWSKA 21-16 / 21-17 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 55 32
Round 2 6 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-12 / 21-17 Tatjana BIBIK / Olga ARKHANGELSKAYA 90 31
Round 2 45 Alexandra LANGLEY / Lauren SMITH 21-16 / 21-11 Steffi ANNYS / Severine CORVILAIN 57 27
Round 2 42 Selena PIEK / Iris TABELING 24-22 / 21-12 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 38 32
Round 2 108 Jillie COOPER / Kirsty GILMOUR 21-10 / 21-8 Grete TALVISTE / Kertu MARGUS 267 21
Round 2 26 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 21-14 / 21-7 Aija POPE / Ieva POPE - 17
Round 2 41 Neslihan YIGIT / Ozge BAYRAK 21-14 / 21-17 Louise ERIKSSON / Amanda WALLIN 69 26
Round 2 33 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 21-10 / 21-13 Maria ULITINA / Natalya VOYTSEKH 54 28
Round 2 75 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-14 / 21-7 Airi MIKKELA / Jenny NYSTROM 179 20
Round 2 27 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 21-9 / 21-13 Sandra RUJEVIC / Milica SIMIC 282 19
Round 2 157 Laura MOLINA / Haidee OJEDA 11-21 / 23-21 / 21-19 Janne ELST / Jelske SNOECK 92 46
Round 2 25 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 21-17 / 21-13 Sarah THOMAS / Carissa TURNER 68 25
Round 2 102 Samantha BARNING / Ilse VAESSEN 21-14 / 21-15 Karoliine HOIM / Sanni RAUTALA - 24
Round 2 29 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 21-6 / 21-16 Alina ARTAMONOVA / Ekaterina BOLOTOVA 142 24
Round 2 49 Sanne EKBERG / Amanda HOGSTROM 23-21 / 21-12 Yuliya KAZARINOVA / Yelyzaveta ZHARKA 111 34
Round 2 18 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-6 / 21-10 Katerina TOMALOVA / Sarka KRIZKOVA 132 18
Round 2 124 Kamila AUGUSTYN / Agnieszka WOJTKOWSKA W.O. Marie DEMY / Sabine DEVOOGHT 190 0
Round 3 6 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-8 / 21-13 Alexandra LANGLEY / Lauren SMITH 45 24
Round 3 42 Selena PIEK / Iris TABELING 21-11 / 21-17 Jillie COOPER / Kirsty GILMOUR 108 25
Round 3 26 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 21-10 / 21-12 Neslihan YIGIT / Ozge BAYRAK 41 21
Round 3 33 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 21-17 / 21-16 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 75 37
Round 3 124 Kamila AUGUSTYN / Agnieszka WOJTKOWSKA 21-17 / 21-19 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 27 39
Round 3 25 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 21-8 / 21-12 Laura MOLINA / Haidee OJEDA 157 19
Round 3 29 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 21-14 / 21-9 Samantha BARNING / Ilse VAESSEN 102 28
Round 3 18 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-11 / 21-6 Sanne EKBERG / Amanda HOGSTROM 49 23
Quarter-final 6 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-8 / 21-7 Selena PIEK / Iris TABELING 42 23
Quarter-final 26 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 23-21 / 21-11 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 33 40
Quarter-final 25 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 21-14 / 21-15 Kamila AUGUSTYN / Agnieszka WOJTKOWSKA 124 33
Quarter-final 18 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 20-22 / 21-16 / 21-13 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 29 56
Semi-final 6 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-11 / 21-11 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 26 31
Semi-final 25 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 22-20 / 13-21 / 21-12 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 18 66
Final 6 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-17 / 24-22 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 25 42
WS
Round 1 87 Maja TVRDY 21-16 / 11-21 / 21-16 Nanna VAINIO 127 46
Round 1 50 Elizabeth CANN 16-21 / 21-13 / 21-17 Jenny WAN 213 45
Round 1 85 Tatjana BIBIK 21-16 / 21-17 Ragna INGOLFSDOTTIR 72 36
Round 1 119 Stefani STOEVA 23-21 / 21-16 Sara B KVERNO 103 35
Round 1 37 Neslihan YIGIT 21-7 / 21-17 Carissa TURNER 153 26
Round 1 58 Karin SCHNAASE 21-11 / 21-14 Akvile STAPUSAITYTE 90 30
Round 1 55 Kristina GAVNHOLT 23-21 / 21-14 Susan EGELSTAFF 36 36
Round 1 83 Simone PRUTSCH 22-20 / 21-19 Jeanine CICOGNINI 44 33
Round 1 78 Kamila AUGUSTYN 21-7 / 21-11 Milica SIMIC 450 17
Round 1 43 Chloe MAGEE 21-9 / 21-9 Laura VANA 126 23
Round 1 133 Natalia PERMINOVA 16-21 / 21-17 / 21-17 Larisa GRIGA 45 57
Round 1 93 Nicole SCHALLER 21-11 / 21-7 Zuzana PAVELKOVA 180 20
Round 1 123 Kirsty GILMOUR 21-17 / 21-11 Orsolya VARGA 191 25
Round 1 210 Ellinor WIDH 21-16 / 16-21 / 21-19 Anu NIEMINEN 70 46
Round 1 54 Karina JORGENSEN 21-12 / 8-21 / 21-9 Patty STOLZENBACH 108 37
Round 1 38 Anastasia PROKOPENKO 26-24 / 21-5 Maria ULITINA 122 35
Round 1 137 Spela SILVESTER 21-12 / 21-13 Ieva POPE 353 26
Round 1 105 Alesia ZAITSAVA 21-16 / 22-24 / 21-15 Beatriz CORRALES 94 64
Round 1 79 Sabrina JAQUET 21-7 / 21-6 Iveta GALOVA 502 15
Round 1 51 Lianne TAN 21-11 / 21-16 Ozge BAYRAK 62 28
Round 1 121 Karoliine HOIM 21-19 / 10-21 / 21-16 Sarah WALKER 151 43
Round 1 144 Natalya VOYTSEKH 19-21 / 21-16 / 21-13 Sarah THOMAS 167 40
Round 1 131 Line Højmark KJAERSFELDT 21-12 / 21-11 Telma SANTOS 71 21
Round 1 42 Judith MEULENDIJKS W.O. Sabine DEVOOGHT 172 0
Round 2 7 Tine BAUN 21-13 / 21-16 Judith MEULENDIJKS 42 30
Round 2 50 Elizabeth CANN 21-14 / 21-18 Maja TVRDY 87 33
Round 2 26 Carolina MARIN 21-12 / 21-13 Tatjana BIBIK 85 34
Round 2 37 Neslihan YIGIT 23-21 / 21-13 Stefani STOEVA 119 31
Round 2 58 Karin SCHNAASE 21-9 / 21-18 PI Hongyan 22 34
Round 2 55 Kristina GAVNHOLT 21-13 / 21-17 Simone PRUTSCH 83 32
Round 2 30 Linda ZETCHIRI 21-19 / 21-18 Kamila AUGUSTYN 78 36
Round 2 133 Natalia PERMINOVA 25-23 / 21-6 Chloe MAGEE 43 37
Round 2 123 Kirsty GILMOUR 21-12 / 21-15 Nicole SCHALLER 93 26
Round 2 18 YAO Jie 21-8 / 21-12 Ellinor WIDH 210 24
Round 2 38 Anastasia PROKOPENKO 21-15 / 21-12 Karina JORGENSEN 54 37
Round 2 21 Petya NEDELCHEVA 21-3 / 21-6 Spela SILVESTER 137 23
Round 2 79 Sabrina JAQUET 21-16 / 22-20 Alesia ZAITSAVA 105 40
Round 2 34 Agnese ALLEGRINI 22-20 / 14-21 / 21-19 Lianne TAN 51 65
Round 2 144 Natalya VOYTSEKH 20-22 / 21-19 / 21-12 Karoliine HOIM 121 48
Round 2 8 Juliane SCHENK 21-18 / 21-13 Line Højmark KJAERSFELDT 131 32
Round 3 7 Tine BAUN 21-17 / 21-12 Elizabeth CANN 50 29
Round 3 26 Carolina MARIN 21-8 / 21-16 Neslihan YIGIT 37 34
Round 3 55 Kristina GAVNHOLT 21-11 / 18-14 Ret. Karin SCHNAASE 58 39
Round 3 30 Linda ZETCHIRI 21-18 / 21-15 Natalia PERMINOVA 133 40
Round 3 18 YAO Jie 21-12 / 21-8 Kirsty GILMOUR 123 27
Round 3 21 Petya NEDELCHEVA 21-13 / 21-13 Anastasia PROKOPENKO 38 36
Round 3 79 Sabrina JAQUET 21-16 / 21-19 Agnese ALLEGRINI 34 42
Round 3 8 Juliane SCHENK 21-8 / 21-8 Natalya VOYTSEKH 144 21
Quarter-final 7 Tine BAUN 21-7 / 11-21 / 21-18 Carolina MARIN 26 51
Quarter-final 30 Linda ZETCHIRI 21-18 / 21-18 Kristina GAVNHOLT 55 41
Quarter-final 8 Juliane SCHENK 21-18 / 21-15 Sabrina JAQUET 79 39
Quarter-final 18 YAO Jie 18-21 / 22-20 / 21-14 Petya NEDELCHEVA 21 67
Semi-final 7 Tine BAUN 21-13 / 21-14 Linda ZETCHIRI 30 31
Semi-final 8 Juliane SCHENK 21-13 / 21-10 YAO Jie 18 34
Final 7 Tine BAUN 21-19 / 16-21 / 21-19 Juliane SCHENK 8 68
XD
Round 1 63 Johannes SCHOETTLER / Sandra MARINELLO 21-18 / 14-21 / 21-14 Jonatan NORDH / Louise ERIKSSON 105 46
Round 1 49 Peter KAESBAUER / Johanna GOLISZEWSKI 21-11 / 21-5 Donatas NARVILAS / Gerda VOITECHOVSKAJA - 17
Round 1 58 Zvonimir DURKINJAK / Stasa POZNANOVIC 21-15 / 21-19 Jelle MAAS / Iris TABELING 173 25
Round 1 153 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 21-13 / 21-15 Anthony DUMARTHERAY / Sabrina JAQUET 47 26
Round 1 104 Sergey LUNEV / Evgenia DIMOVA 21-10 / 21-5 Ilija PAVLOVIC / Milica SIMIC 171 17
Round 2 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-11 / 21-9 Dave KHODABUX / Selena PIEK 75 26
Round 2 43 Valeriy ATRASHCHENKOV / Anna KOBCEVA 21-19 / 21-17 Kim ASTRUP / Line Højmark KJAERSFELDT 66 28
Round 2 25 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 29-27 / 21-15 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 32 41
Round 2 63 Johannes SCHOETTLER / Sandra MARINELLO 21-16 / 24-22 Jose Vicente MARTINEZ / Sandra CHIRLAQUE 110 24
Round 2 137 Anton KAISTI / Jenny NYSTROM 21-11 / 21-5 Thomas HEINIGER / Sanya HERZIG 183 16
Round 2 20 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-8 / 21-11 Aleksei KONAKH / Alesia ZAITSAVA 96 18
Round 2 49 Peter KAESBAUER / Johanna GOLISZEWSKI 21-19 / 21-16 Roman ZIRNWALD / Elisabeth BALDAUF 44 32
Round 2 73 Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA 23-21 / 21-18 Zvonimir DURKINJAK / Stasa POZNANOVIC 58 31
Round 2 33 Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN 21-11 / 21-12 Wojciech SZKUDLARCZYK / Agnieszka WOJTKOWSKA 46 26
Round 2 153 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 21-15 / 21-9 Jakub BITMAN / Alzbeta BASOVA 81 23
Round 2 104 Sergey LUNEV / Evgenia DIMOVA 19-21 / 21-16 / 21-17 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 38 46
Round 2 17 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 23-21 / 21-13 Gennadiy NATAROV / Yuliya KAZARINOVA 118 26
Round 2 122 Nico RUPONEN / Amanda WALLIN 21-12 / 21-10 Jesus LORENZO / Maria MARQUEZ DIAZ 139 21
Round 2 6 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-12 / 21-18 Marcus ELLIS / Heather OLVER 52 30
Round 2 10 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER W.O. Nathan VERVAEKE / Angela CASTILLO 186 0
Round 2 12 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA W.O. Baptiste CAREME / Audrey MITTELHEISSER 57 0
Round 3 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-18 / 21-12 Valeriy ATRASHCHENKOV / Anna KOBCEVA 43 32
Round 3 25 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 11-6 Ret. Johannes SCHOETTLER / Sandra MARINELLO 63 5
Round 3 10 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 21-15 / 21-6 Anton KAISTI / Jenny NYSTROM 137 18
Round 3 20 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-18 / 15-21 / 21-10 Peter KAESBAUER / Johanna GOLISZEWSKI 49 46
Round 3 33 Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN 21-15 / 21-15 Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA 73 29
Round 3 12 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 21-16 / 21-18 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 153 32
Round 3 17 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-13 / 21-9 Sergey LUNEV / Evgenia DIMOVA 104 22
Round 3 6 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-8 / 21-15 Nico RUPONEN / Amanda WALLIN 122 21
Quarter-final 25 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-17 / 21-10 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 4 41
Quarter-final 10 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 18-21 / 21-19 / 22-20 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 20 66
Quarter-final 33 Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN 21-19 / 19-21 / 21-10 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 12 58
Quarter-final 6 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-18 / 21-14 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 17 31
Semi-final 25 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-17 / 17-21 / 21-19 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 10 58
Semi-final 33 Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN 16-21 / 21-19 / 21-18 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 6 57
Final 25 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-12 / 24-22 Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN 33 43
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 40 88 8 20.0% 3128 78.2 00:31:35 2.48 4 10.0%
MS 55 125 15 27.3% 4430 80.55 00:35:02 2.3 2 3.6%
WD 32 67 3 9.4% 2317 72.41 00:29:54 2.42 1 3.1%
WS 53 119 13 24.5% 4220 79.62 00:35:58 2.21 4 7.5%
XD 33 73 7 21.2% 2628 79.64 00:32:31 2.45 1 3.0%
Total 213 472 46 21.6% 16723 78.51 00:33:27 2.35 12 5.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 44 14 75.9%
Germany 30 12 71.4%
Poland 12 6 66.7%
Jersey 4 2 66.7%
Bulgaria 11 8 57.9%
England 13 10 56.5%
Russia 19 15 55.9%
Sweden 14 12 53.8%
Austria 6 6 50.0%
Turkey 3 3 50.0%
Portugal 2 2 50.0%
Netherlands 13 14 48.1%
Ukraine 8 11 42.1%
Belgium 4 6 40.0%
Slovenia 2 3 40.0%
Finland 5 8 38.5%
Estonia 3 5 37.5%
France 3 5 37.5%
Czech Republic 4 7 36.4%
Switzerland 5 10 33.3%
Belarus 2 4 33.3%
Croatia 1 2 33.3%
Scotland 3 7 30.0%
Spain 3 9 25.0%
Ireland 1 3 25.0%
1

Category: