Slovenia International  

Tournament Name: YONEX Slovenia International 2021
Tournament Dates: 19/05/2021-22/05/2021
Location: Slovenia, Maribor
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Muh Putra ERWIANSYAH / Patra Harapan RINDORINDO William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR
MS Arnaud MERKLE Panji Ahmad MAULANA
WD LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW Isabella NIELSEN / Marie Louise STEFFENSEN
WS Mutiara Ayu PUSPITASARI Agnes KOROSI
XD CHOONG Hon Jian / TOH Ee Wei Muh Putra ERWIANSYAH / Sofy Al Mushira ASHARUNNISA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 1478 Ondrej KRÁL / Adam MENDREK 21-16 / 23-21 Kafi Raditya PANDIKA / Raynaldi Oktavianur RIZKY - 31
Round 1 - Simon BAILONI / Tobias RUDOLF 21-18 / 22-20 Robin MESMAN / David VAN DALM - 31
Round 1 - JUSTIN HOH Shou Wei / M FAZRIQ Mohamad Razif 21-7 / 21-12 Zoltan KERESZTI / Balazs PAPAI - 19
Round 1 - Muh Putra ERWIANSYAH / Patra Harapan RINDORINDO 21-13 / 21-14 Kilian Ming-Zhe MAURER / Matthias SCHNABEL - 33
Round 2 1478 Ondrej KRÁL / Adam MENDREK 21-5 / 21-9 Armin SAROSI / Christian TOMIC - 22
Round 2 - Yannick FELTES / Jerome PAUQUET W.O. Julio Cesar GONZALEZ VERA / Leo LEE 1018 0
Round 2 - Jakob HOUE / Mads Juel MØLLER 21-14 / 21-15 Simon BAILONI / Tobias RUDOLF - 26
Round 2 - JUSTIN HOH Shou Wei / M FAZRIQ Mohamad Razif 21-14 / 21-16 Nicolas HOAREAU / Lucas RENOIR - 29
Round 2 1235 BEH Chun Meng / GOH Boon Zhe 21-6 / 21-11 Gregor ALIC / Maj POBOLJŠAJ 1416 18
Round 2 - Muh Putra ERWIANSYAH / Patra Harapan RINDORINDO 15-21 / 21-13 / 21-15 Raymond INDRA / Daniel Edgar MARVINO - 48
Round 2 - M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF W.O. Calle FREDHOLM / Matteo MASSETTI - 0
MD
Round 1 83 Philip BIRKER / Dominik STIPSITS 21-13 / 21-5 Yannick FELTES / Jerome PAUQUET - 21
Round 1 987 Andrija DODER / Mihajlo TOMIC 21-8 / 21-11 Tadeáš BRÁZDA / Martin DOSTÁL 727 19
Round 1 - Jaka IVANCIC / Andraz KRAPEZ 21-18 / 21-14 Maciej MATUSZ / Wiktor TRECKI 177 30
Round 1 - Jakob HOUE / Mads Juel MØLLER 21-11 / 21-12 Andy BUIJK / Brian WASSINK 506 25
Round 1 143 Gianmarco BAILETTI / David SALUTT 21-16 / 21-14 Matthew ABELA / Samuel CASSAR - 25
Round 1 289 William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR 13-21 / 21-19 / 21-19 JUSTIN HOH Shou Wei / M FAZRIQ Mohamad Razif - 48
Round 1 - M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF 21-16 / 21-16 Andreas SØNDERGAARD / Jesper TOFT 235 34
Round 1 344 Luka BAN / Filip SPOLJAREC 16-21 / 21-8 / 21-11 Kai NIEDERHUBER / Michael TOMIC - 34
Round 1 1478 Ondrej KRÁL / Adam MENDREK 21-11 / 21-12 Mads MUURHOLM / Oscar SUNEKÆR - 29
Round 1 1235 BEH Chun Meng / GOH Boon Zhe W.O. Igor CIMBUR / Zvonimir DURKINJAK - 0
Round 1 214 Matej HUBÁCEK / VíT KULÍŠEK 21-11 / 21-9 Gal BIZJAK / Gasper KRIVEC - 18
Round 1 475 Ivan RUSEV / Iliyan STOYNOV 25-23 / 21-12 Gijs DUIJS / Dyon VAN WIJLICK 1365 38
Round 1 - Ivan KOVACEVIC / Sergej LUKIC 23-21 / 21-14 Calle FREDHOLM / Matteo MASSETTI - 25
Round 1 350 Galuh DWI PUTRA / Gabriel Christopher Wintan WIJAYA 21-14 / 21-12 Martin CERKOVNIK / Domen LONZARIC - 24
Round 1 - Muh Putra ERWIANSYAH / Patra Harapan RINDORINDO 21-9 / 21-11 Giovanni GRECO / Kevin STROBL 113 22
Round 2 83 Philip BIRKER / Dominik STIPSITS 21-18 / 23-21 Andrija DODER / Mihajlo TOMIC 987 34
Round 2 - Jaka IVANCIC / Andraz KRAPEZ 15-21 / 21-9 / 21-16 Jakob HOUE / Mads Juel MØLLER - 41
Round 2 289 William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR 21-19 / 21-15 Gianmarco BAILETTI / David SALUTT 143 26
Round 2 - M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF 21-10 / 21-16 Luka BAN / Filip SPOLJAREC 344 23
Round 2 1478 Ondrej KRÁL / Adam MENDREK 21-14 / 21-18 Miha IVANIC / Natan MAKSIMOVIC - 31
Round 2 1235 BEH Chun Meng / GOH Boon Zhe 21-12 / 21-15 Matej HUBÁCEK / VíT KULÍŠEK 214 27
Round 2 475 Ivan RUSEV / Iliyan STOYNOV 21-10 / 25-23 Ivan KOVACEVIC / Sergej LUKIC - 26
Round 2 - Muh Putra ERWIANSYAH / Patra Harapan RINDORINDO 21-17 / 21-18 Galuh DWI PUTRA / Gabriel Christopher Wintan WIJAYA 350 34
Quarter-final 83 Philip BIRKER / Dominik STIPSITS 18-21 / 21-16 / 21-13 Jaka IVANCIC / Andraz KRAPEZ - 50
Quarter-final 289 William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR 25-23 / 21-16 M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF - 34
Quarter-final 1235 BEH Chun Meng / GOH Boon Zhe 19-21 / 21-15 / 21-11 Ondrej KRÁL / Adam MENDREK 1478 44
Quarter-final - Muh Putra ERWIANSYAH / Patra Harapan RINDORINDO 21-11 / 21-14 Ivan RUSEV / Iliyan STOYNOV 475 23
Semi-final 289 William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR 21-16 / 21-12 Philip BIRKER / Dominik STIPSITS 83 30
Semi-final - Muh Putra ERWIANSYAH / Patra Harapan RINDORINDO 21-9 / 21-18 BEH Chun Meng / GOH Boon Zhe 1235 27
Final - Muh Putra ERWIANSYAH / Patra Harapan RINDORINDO 21-13 / 21-13 William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR 289 27
MS (qual)
Round 1 1986 Jan JANOŠTÍK 21-9 / 21-12 Matthias SCHNABEL - 27
Round 1 - Jakob HOUE 21-4 / 21-12 Armin SAROSI - 28
Round 1 1613 Leo VAN GYSEL W.O. Adi PRATAMA 580 0
Round 1 - Andrija DODER 21-13 / 12-21 / 21-18 Jerome PAUQUET - 42
Round 1 1770 Tobias RUDOLF W.O. Francisco OLIVARES 847 0
Round 1 869 Alex LANIER 21-13 / 21-11 Balazs PAPAI 1876 25
Round 1 - Kilian Ming-Zhe MAURER W.O. Leo LEE 1171 0
Round 1 1986 Ramnish KUMAR 15-21 / 21-14 / 21-19 Christian TOMIC - 51
Round 1 1171 Ivan KOVACEVIC W.O. Ludvig Petre OLSSON 694 0
Round 1 - Emil DANTLER 21-19 / 21-17 Yannick FELTES 1457 29
Round 1 1550 Jonas SCHWARZ W.O. Finn ACHTHOVEN 1041 0
Round 1 - Meiraba LUWANG W.O. Jesper BORGSTEDT 1436 0
Round 1 1090 Grégoire DESCHAMP W.O. Matthias KICKLITZ 898 0
Round 1 - M FAZRIQ Mohamad Razif 21-2 / 21-12 Mark SZENT-ANDRASSY 1828 21
Round 1 1986 Sacha LEVEQUE W.O. Christopher VITTORIANI 1091 0
Round 1 - Raynaldi Oktavianur RIZKY 21-11 / 21-8 Michael TOMIC - 37
Round 1 1281 Senne HOUTHOOFD 23-21 / 21-15 Martin CERKOVNIK 1640 35
Round 1 - Adam KONCZOL 21-17 / 21-10 Natan MAKSIMOVIC 1828 28
Round 1 - JUSTIN HOH Shou Wei 21-8 / 21-4 Gregor ALIC 1880 19
Round 1 - Aria DINATA 19-21 / 21-16 / 21-11 Christian Faust KJÆR 1986 48
Round 1 1828 Martin DOSTÁL 21-19 / 21-18 Edvin HADŽIHALILOVIC 1536 28
Round 1 801 Mads Juel MØLLER W.O. Alexander RYDSTROM 1010 0
Round 1 1539 Amaury LIEVRE W.O. Julio Cesar GONZALEZ VERA 1171 0
Round 1 1784 Kai NIEDERHUBER W.O. Carlos SANCHEZ-ALARCOS 824 0
Round 1 - Maj POBOLJŠAJ W.O. Rinoy MANAVALAN - 0
Round 1 1880 David VAN DALM W.O. Calle FREDHOLM 920 0
Round 1 1323 Zoltan KERESZTI 16-21 / 21-3 / 21-13 Borna CAR - 30
Round 1 1774 Gal BIZJAK W.O. Kilian MEUSBURGER 868 0
Round 1 1429 Robin MESMAN 23-21 / 17-21 / 21-18 Tonni ZHOU - 47
Round 1 1171 Sergej LUKIC W.O. Ivan PEJOSKI 1171 0
Round 1 - Alexander PEDERSEN 21-14 / 21-9 Tadeáš BRÁZDA 1828 27
Round 1 - Kafi Raditya PANDIKA 21-19 / 21-12 Dragoslav PETROVIC - 31
Round 2 1986 Jan JANOŠTÍK 21-13 / 21-13 Jakob HOUE - 30
Round 2 1613 Leo VAN GYSEL 12-21 / 21-18 / 21-15 Andrija DODER - 51
Round 2 869 Alex LANIER 21-3 / 21-9 Tobias RUDOLF 1770 17
Round 2 - Kilian Ming-Zhe MAURER 21-10 / 21-15 Ramnish KUMAR 1986 30
Round 2 1171 Ivan KOVACEVIC 21-12 / 21-9 Emil DANTLER - 20
Round 2 1550 Jonas SCHWARZ W.O. Meiraba LUWANG - 1
Round 2 - M FAZRIQ Mohamad Razif 16-21 / 21-16 / 21-14 Grégoire DESCHAMP 1090 55
Round 2 - Raynaldi Oktavianur RIZKY 21-18 / 21-16 Sacha LEVEQUE 1986 38
Round 2 1281 Senne HOUTHOOFD 21-16 / 21-11 Adam KONCZOL - 25
Round 2 - JUSTIN HOH Shou Wei 21-11 / 21-16 Aria DINATA - 32
Round 2 801 Mads Juel MØLLER 21-9 / 21-13 Martin DOSTÁL 1828 21
Round 2 1539 Amaury LIEVRE 21-12 / 21-14 Kai NIEDERHUBER 1784 29
Round 2 1880 David VAN DALM 21-13 / 21-17 Maj POBOLJŠAJ - 24
Round 2 1323 Zoltan KERESZTI 21-19 / 21-12 Gal BIZJAK 1774 28
Round 2 1429 Robin MESMAN 21-12 / 17-21 / 21-11 Sergej LUKIC 1171 35
Round 2 - Kafi Raditya PANDIKA 21-8 / 21-10 Alexander PEDERSEN - 26
Round 3 1613 Leo VAN GYSEL 21-13 / 21-15 Jan JANOŠTÍK 1986 26
Round 3 869 Alex LANIER 21-15 / 21-7 Kilian Ming-Zhe MAURER - 28
Round 3 1171 Ivan KOVACEVIC 21-16 / 22-20 Jonas SCHWARZ 1550 30
Round 3 - Raynaldi Oktavianur RIZKY 14-21 / 21-9 / 21-12 M FAZRIQ Mohamad Razif - 47
Round 3 - JUSTIN HOH Shou Wei 21-9 / 21-9 Senne HOUTHOOFD 1281 24
Round 3 1539 Amaury LIEVRE 21-19 / 21-19 Mads Juel MØLLER 801 43
Round 3 1880 David VAN DALM 22-20 / 21-16 Zoltan KERESZTI 1323 31
Round 3 - Kafi Raditya PANDIKA W.O. Robin MESMAN 1429 0
MS
Round 1 629 Victor ØRding KAUFFMANN 22-20 / 21-16 Christopher VITTORIANI 1091 30
Round 1 - JUSTIN HOH Shou Wei 21-8 / 21-19 Luka BAN 384 35
Round 1 162 Daniel NIKOLOV 21-3 / 21-5 Ivan PEJOSKI 1171 15
Round 1 898 Matthias KICKLITZ 21-13 / 21-14 Mateusz DANIELAK 406 30
Round 1 137 Milan LUDIK 21-14 / 21-13 Joel KÖNIG 182 38
Round 1 167 Rasmus MESSERSCHMIDT 21-9 / 21-7 Calle FREDHOLM 920 22
Round 1 150 Seng Zoe YEOH 21-8 / 21-8 Samuel CASSAR 621 21
Round 1 196 Jan LOUDA 21-12 / 21-14 Kafi Raditya PANDIKA - 38
Round 1 113 Arnaud MERKLE 21-9 / 21-17 Jacob NILSSON 168 40
Round 1 - Raynaldi Oktavianur RIZKY 13-5 Ret. Felix HAMMES 357 8
Round 1 298 Brian HOLTSCHKE 21-23 / 21-17 / 21-15 Miha IVANIC 155 64
Round 1 188 Wolfgang GNEDT 21-6 / 21-9 David VAN DALM 1880 24
Round 1 600 Fabian ROTH 21-9 / 21-6 Milan DRATVA 146 29
Round 1 1539 Amaury LIEVRE 21-11 / 21-15 Miha IVANCIC 429 32
Round 1 869 Alex LANIER 21-12 / 21-18 Finn ACHTHOVEN 1041 30
Round 1 194 Elias BRACKE 21-15 / 21-19 Giovanni TOTI 427 34
Round 1 331 Filip SPOLJAREC 21-15 / 21-17 Cristian SAVIN 237 29
Round 1 151 Tobias KUENZI 21-13 / 21-12 Gasper KRIVEC 588 28
Round 1 540 Enogat ROY 21-7 / 21-10 Luka MILIC 183 29
Round 1 921 Thomas FOURCADE 21-16 / 21-9 Rüdiger GNEDT 505 25
Round 1 250 Panji Ahmad MAULANA 8-21 / 21-12 / 21-15 Samuel HSIAO 207 52
Round 1 152 Fabio CAPONIO 21-19 / 21-17 Yanis GAUDIN 333 45
Round 1 180 Ivan RUSEV 21-7 / 21-7 Karl KERT 392 27
Round 1 85 Luka WRABER 21-14 / 15-21 / 21-15 Kilian MEUSBURGER 868 60
Round 1 216 Julien CARRAGGI 17-21 / 21-15 / 21-5 Andy TSAI 229 47
Round 1 239 Collins Valentine FILIMON 21-11 / 21-11 Adam MENDREK 154 26
Round 1 336 Iliyan STOYNOV 21-16 / 21-13 Leo VAN GYSEL 1613 35
Round 1 580 Adi PRATAMA 21-16 / 21-16 Jaka IVANCIC 602 34
Round 1 341 Jonathan MATIAS 21-11 / 21-23 / 21-17 Ivan KOVACEVIC 1171 47
Round 1 185 Aram MAHMOUD 21-15 / 21-12 Karan Rajan RAJARAJAN 166 35
Round 1 231 Eveshgaran VASIGARAN 21-16 / 21-18 Matthew ABELA 326 30
Round 1 293 Andraz KRAPEZ 21-16 / 21-9 Martin OUAZZEN 858 29
Round 2 629 Victor ØRding KAUFFMANN 21-10 / 25-23 JUSTIN HOH Shou Wei - 35
Round 2 162 Daniel NIKOLOV 21-18 / 21-8 Matthias KICKLITZ 898 31
Round 2 167 Rasmus MESSERSCHMIDT 10-21 / 21-15 / 21-19 Milan LUDIK 137 50
Round 2 196 Jan LOUDA 15-21 / 21-16 / 21-17 Seng Zoe YEOH 150 62
Round 2 113 Arnaud MERKLE 21-8 / 21-11 Raynaldi Oktavianur RIZKY - 30
Round 2 188 Wolfgang GNEDT 21-15 / 21-13 Brian HOLTSCHKE 298 36
Round 2 600 Fabian ROTH 21-3 / 21-12 Amaury LIEVRE 1539 27
Round 2 869 Alex LANIER W.O. Elias BRACKE 194 0
Round 2 151 Tobias KUENZI 21-17 / 21-14 Filip SPOLJAREC 331 30
Round 2 540 Enogat ROY 19-21 / 21-15 / 21-14 Thomas FOURCADE 921 70
Round 2 250 Panji Ahmad MAULANA 21-17 / 21-14 Fabio CAPONIO 152 33
Round 2 180 Ivan RUSEV 23-21 / 18-21 / 21-10 Luka WRABER 85 64
Round 2 216 Julien CARRAGGI 11-21 / 21-15 / 21-17 Collins Valentine FILIMON 239 44
Round 2 580 Adi PRATAMA 21-17 / 21-8 Iliyan STOYNOV 336 39
Round 2 185 Aram MAHMOUD 21-13 / 21-14 Jonathan MATIAS 341 28
Round 2 293 Andraz KRAPEZ 21-15 / 21-16 Eveshgaran VASIGARAN 231 36
Round 3 162 Daniel NIKOLOV 21-17 / 11-21 / 21-18 Victor ØRding KAUFFMANN 629 48
Round 3 167 Rasmus MESSERSCHMIDT 21-10 / 21-18 Jan LOUDA 196 37
Round 3 113 Arnaud MERKLE 21-13 / 18-21 / 21-16 Wolfgang GNEDT 188 61
Round 3 869 Alex LANIER 18-21 / 21-18 / 21-16 Fabian ROTH 600 60
Round 3 540 Enogat ROY 21-16 / 17-21 / 16-21 Tobias KUENZI 151 53
Round 3 250 Panji Ahmad MAULANA 21-11 / 21-18 Ivan RUSEV 180 31
Round 3 216 Julien CARRAGGI 21-17 / 21-13 Adi PRATAMA 580 39
Round 3 185 Aram MAHMOUD 21-8 / 21-15 Andraz KRAPEZ 293 33
Quarter-final 162 Daniel NIKOLOV 21-15 / 9-21 / 21-18 Rasmus MESSERSCHMIDT 167 55
Quarter-final 113 Arnaud MERKLE 26-24 / 21-11 Alex LANIER 869 40
Quarter-final 250 Panji Ahmad MAULANA 21-8 / 21-15 Enogat ROY 540 27
Quarter-final 185 Aram MAHMOUD 22-20 / 21-19 Julien CARRAGGI 216 41
Semi-final 113 Arnaud MERKLE 19-21 / 21-12 / 23-21 Daniel NIKOLOV 162 60
Semi-final 250 Panji Ahmad MAULANA 21-17 / 23-21 Aram MAHMOUD 185 41
Final 113 Arnaud MERKLE 21-8 / 21-10 Panji Ahmad MAULANA 250 30
WD
Round 1 - Polina BUHROVA / Yana SOBKO 16-21 / 21-16 / 21-18 Nadia CHOUKRI / Jaymie LAURENS - 44
Round 1 - Mutiara Ayu PUSPITASARI / Ruzana RUZANA W.O. Johanna DOPPELREITER / Lena RUMPOLD - 0
Round 1 264 Zuzanna JANKOWSKA / Anastasia KHOMICH W.O. Simona PILGAARD / Anna Siess RYBERG - 0
Round 1 - Sofy Al Mushira ASHARUNNISA / Ridya Aulia FATASYA 18-21 / 21-14 / 21-19 Martina CORSINI / Judith MAIR 376 49
Round 1 - Malena NORRMAN / Ronak OLYAEE W.O. Catlyn KRUUS / Ramona ÜPRUS 355 0
Round 1 - KHOR Jing Wen / Siti Nurshuhaini AZMAN 21-18 / 21-19 Clara LØBER / Mette WERGE 1041 32
Round 1 - Mariia STOLIARENKO / Yelyzaveta ZHARKA 21-10 / 21-15 Karoline POTTENDORFER / Emily WU 666 23
Round 1 - Jessica Maya RISMAWARDANI / Aisyah Hanadiya TAISIR 21-15 / 15-21 / 21-14 Nika ARIH / Lia SALEHAR 1038 44
Round 1 - LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 21-17 / 21-16 Katharina FINK / Yasmine HAMZA 161 29
Round 2 - Polina BUHROVA / Yana SOBKO 23-21 / 21-17 Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR 86 38
Round 2 666 CHENG Su Hui / CHENG Su Yin 21-9 / 21-7 Mutiara Ayu PUSPITASARI / Ruzana RUZANA - 29
Round 2 133 Isabella NIELSEN / Marie Louise STEFFENSEN 21-18 / 21-14 Zuzanna JANKOWSKA / Anastasia KHOMICH 264 37
Round 2 - Sofy Al Mushira ASHARUNNISA / Ridya Aulia FATASYA 21-14 / 21-19 Malena NORRMAN / Ronak OLYAEE - 29
Round 2 - Mariia STOLIARENKO / Yelyzaveta ZHARKA 21-16 / 21-17 KHOR Jing Wen / Siti Nurshuhaini AZMAN - 33
Round 2 - Jessica Maya RISMAWARDANI / Aisyah Hanadiya TAISIR 21-11 / 23-21 Dominika KWASNIK / Kornelia MARCZAK 193 32
Round 2 - LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 21-16 / 21-13 Kirsten DE WIT / Kelly VAN BUITEN 666 31
Quarter-final 666 CHENG Su Hui / CHENG Su Yin 21-11 / 21-16 Polina BUHROVA / Yana SOBKO - 34
Quarter-final 133 Isabella NIELSEN / Marie Louise STEFFENSEN 21-12 / 21-16 Sofy Al Mushira ASHARUNNISA / Ridya Aulia FATASYA - 38
Quarter-final - Mariia STOLIARENKO / Yelyzaveta ZHARKA 21-16 / 21-19 Jessica Maya RISMAWARDANI / Aisyah Hanadiya TAISIR - 36
Quarter-final - LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 21-17 / 21-18 Alzbeta BASOVA / Michaela FUCHSOVA 89 35
Semi-final 133 Isabella NIELSEN / Marie Louise STEFFENSEN 15-21 / 21-17 / 21-19 CHENG Su Hui / CHENG Su Yin 666 78
Semi-final - LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 13-21 / 21-13 / 21-12 Mariia STOLIARENKO / Yelyzaveta ZHARKA - 52
Final - LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 21-11 / 21-15 Isabella NIELSEN / Marie Louise STEFFENSEN 133 34
WS (qual)
Round 1 961 Nadia CHOUKRI 21-9 / 21-16 Emily WU - 26
Round 1 - Yana SOBKO 18-21 / 21-13 / 21-14 Karla HENRY - 38
Round 1 - Ruzana RUZANA 21-9 / 21-12 Sofia SLOSIARIKOVA - 23
Round 1 - KHOR Jing Wen W.O. Anastasia KHOMICH 512 0
Round 1 - Mariia STOLIARENKO W.O. Ramona ÜPRUS 947 0
Round 1 1127 Petra MESZAROS 17-21 / 21-16 / 21-15 Judith MAIR 932 39
Round 1 - Mutiara Ayu PUSPITASARI 15-21 / 21-19 / 21-14 Milena SCHNIDER 356 51
Round 1 1127 Gianna STIGLICH 21-17 / 16-21 / 21-15 Anna TATRANOVA 936 49
Round 1 - Antonia SCHALLER 21-18 / 21-13 Urska POLC 1017 26
Round 1 1183 Jaymie LAURENS W.O. Anna Siess RYBERG - 0
Round 1 - Siti Nurshuhaini AZMAN W.O. Zuzanna JANKOWSKA 492 0
Round 1 782 Mariia GOLUBEVA W.O. Sara LONCAR 545 0
Round 1 - Sofie KARMANN 21-15 / 21-13 Marusa VRACAR - 23
Round 1 1127 Kim SCHMIDT W.O. Ina STEFANOVSKA 561 0
Round 1 - Polina BUHROVA W.O. Hanna KARKAUS 460 0
Round 2 961 Nadia CHOUKRI W.O. Simona PILGAARD 431 0
Round 2 - Ruzana RUZANA 21-12 / 21-10 Yana SOBKO - 24
Round 2 - Mariia STOLIARENKO 21-15 / 21-15 KHOR Jing Wen - 33
Round 2 - Mutiara Ayu PUSPITASARI 21-17 / 21-11 Petra MESZAROS 1127 28
Round 2 1127 Gianna STIGLICH 21-8 / 21-10 Antonia SCHALLER - 21
Round 2 - Siti Nurshuhaini AZMAN 25-23 / 21-15 Jaymie LAURENS 1183 26
Round 2 782 Mariia GOLUBEVA 21-19 / 21-18 Sofie KARMANN - 36
Round 2 - Polina BUHROVA 21-17 / 21-17 Kim SCHMIDT 1127 27
WS
Round 1 - Siti Nurshuhaini AZMAN 21-6 / 21-9 Zuzanna JANKOWSKA 492 21
Round 1 310 Katharina FINK 21-13 / 18-21 / 21-17 Hristomira POPOVSKA 186 47
Round 1 179 Vivien SANDORHAZI 21-9 / 21-15 Anjana KUMARI 217 29
Round 1 782 Mariia GOLUBEVA 21-12 / 21-16 Josefine Redkjær JENSEN 350 29
Round 1 512 Anastasia KHOMICH 21-8 / 21-12 Helis PAJUSTE 221 22
Round 1 - Mutiara Ayu PUSPITASARI 21-13 / 7-3 Ret. Gianna STIGLICH 1127 17
Round 1 332 Thuc Phuong NGUYEN 21-17 / 17-21 / 21-16 Monika SZOKE 172 45
Round 1 181 Petra POLANC 12-21 / 21-15 / 21-18 Ruzana RUZANA - 57
Round 1 - Polina BUHROVA 17-21 / 21-8 / 21-16 Nadia CHOUKRI 961 47
Round 1 152 Daniella GONDA 21-10 / 21-7 Ina STEFANOVSKA 561 18
Round 1 185 Ann-Kathrin SPÖRI 17-21 / 21-7 / 21-12 Hanna KARKAUS 460 38
Round 1 133 Agnes KOROSI 21-15 / 21-12 Katrin NEUDOLT 276 28
Round 1 183 Clara LASSAUX 21-17 / 21-14 Yasmine HAMZA 281 28
Round 1 198 Sabina MILOVA 16-21 / 21-16 / 21-18 Sara LONCAR 545 45
Round 1 - Mariia STOLIARENKO 23-21 / 16-21 / 21-16 Marija SUDIMAC 250 49
Round 1 90 Mugdha AGREY 21-17 / 21-13 Anna BYGUM 249 25
Round 2 - Siti Nurshuhaini AZMAN 21-19 / 21-11 Katharina FINK 310 26
Round 2 179 Vivien SANDORHAZI 21-15 / 21-17 Mariia GOLUBEVA 782 28
Round 2 - Mutiara Ayu PUSPITASARI 21-5 / 21-13 Anastasia KHOMICH 512 24
Round 2 181 Petra POLANC 21-18 / 16-21 / 21-18 Thuc Phuong NGUYEN 332 52
Round 2 - Polina BUHROVA 21-14 / 21-15 Daniella GONDA 152 27
Round 2 133 Agnes KOROSI 21-10 / 21-14 Ann-Kathrin SPÖRI 185 27
Round 2 198 Sabina MILOVA 19-21 / 21-14 / 21-14 Clara LASSAUX 183 51
Round 2 90 Mugdha AGREY 21-9 / 21-15 Mariia STOLIARENKO - 25
Quarter-final - Siti Nurshuhaini AZMAN 15-21 / 21-15 / 21-13 Vivien SANDORHAZI 179 47
Quarter-final - Mutiara Ayu PUSPITASARI 21-15 / 21-16 Petra POLANC 181 36
Quarter-final 133 Agnes KOROSI 11-21 / 21-10 / 21-17 Polina BUHROVA - 45
Quarter-final 198 Sabina MILOVA 21-16 / 21-13 Mugdha AGREY 90 31
Semi-final - Mutiara Ayu PUSPITASARI 21-15 / 21-17 Siti Nurshuhaini AZMAN - 38
Semi-final 133 Agnes KOROSI 21-14 / 21-15 Sabina MILOVA 198 33
Final - Mutiara Ayu PUSPITASARI 21-14 / 19-21 / 21-16 Agnes KOROSI 133 58
XD (qual)
Round 1 - Patra Harapan RINDORINDO / Jessica Maya RISMAWARDANI W.O. Christian TOMIC / Johanna HÖFLE - 0
Round 1 - BEH Chun Meng / CHENG Su Hui W.O. Jesper BORGSTEDT / Behnaz PIRZAMANBEIN - 0
Round 1 - Matteo MASSETTI / Gianna STIGLICH W.O. Tobias RUDOLF / Johanna DOPPELREITER - 0
Round 1 - Muh Putra ERWIANSYAH / Sofy Al Mushira ASHARUNNISA 21-14 / 21-15 Finn ACHTHOVEN / Nadia CHOUKRI - 29
Round 1 - GOH Boon Zhe / CHENG Su Yin 21-9 / 21-12 Michael TOMIC / Karoline POTTENDORFER - 21
Round 1 - Raymond INDRA / Aisyah Hanadiya TAISIR 21-19 / 21-18 Adi PRATAMA / Emily WU - 27
Round 1 - Grégoire DESCHAMP / Anna TATRANOVA W.O. Balint PAPAI / Laura SAROSI - 0
Round 2 - Simon BAILONI / Lena RUMPOLD W.O. Mads MUURHOLM / Clara LØBER - 0
Round 2 - M HAIKAL Muhammad Nazri / LOW Yeen Yuan 17-21 / 21-17 / 21-17 Patra Harapan RINDORINDO / Jessica Maya RISMAWARDANI - 45
Round 2 - BEH Chun Meng / CHENG Su Hui 21-12 / 21-6 Gasper KRIVEC / Zoja NOVAK - 20
Round 2 - Dyon VAN WIJLICK / Kirsten DE WIT 21-17 / 21-9 Matteo MASSETTI / Gianna STIGLICH - 23
Round 2 - Muh Putra ERWIANSYAH / Sofy Al Mushira ASHARUNNISA 21-4 / 21-6 Ivan PEJOSKI / Ina STEFANOVSKA - 16
Round 2 - GOH Boon Zhe / CHENG Su Yin 21-18 / 21-17 Domen LONZARIC / Marusa VRACAR 1309 26
Round 2 - Daniel Edgar MARVINO / Ridya Aulia FATASYA 21-11 / 21-16 Raymond INDRA / Aisyah Hanadiya TAISIR - 21
Round 2 - Grégoire DESCHAMP / Anna TATRANOVA 21-16 / 21-9 Yannick FELTES / Kim SCHMIDT 808 21
XD
Round 1 102 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR 21-19 / 21-19 Brian WASSINK / Jaymie LAURENS - 35
Round 1 417 Andrija DODER / Sara LONCAR 23-21 / 21-18 Wiktor TRECKI / Dominika KWASNIK 305 35
Round 1 - Kristoffer KNUDSEN / Malena NORRMAN 21-19 / 21-17 Matthias KICKLITZ / Thuc Phuong NGUYEN 417 25
Round 1 - BEH Chun Meng / CHENG Su Hui 21-14 / 21-16 Jaka IVANCIC / Lia SALEHAR - 27
Round 1 168 Pawel SMILOWSKI / Wiktoria ADAMEK 21-18 / 21-17 Gijs DUIJS / Hanna KARKAUS - 29
Round 1 263 CHOONG Hon Jian / TOH Ee Wei 21-15 / 21-15 Rüdiger GNEDT / Urska POLC 330 23
Round 1 189 Iliyan STOYNOV / Hristomira POPOVSKA 17-21 / 21-14 / 21-16 VíT KULÍŠEK / Michaela FUCHSOVA - 41
Round 1 - Oscar SUNEKÆR / Mette WERGE 18-21 / 21-16 / 21-15 Gianmarco BAILETTI / Martina CORSINI 528 47
Round 1 - M HAIKAL Muhammad Nazri / LOW Yeen Yuan 21-6 / 21-15 Simon BAILONI / Lena RUMPOLD - 22
Round 1 - Matej HUBÁCEK / Alzbeta BASOVA 22-20 / 21-12 Dyon VAN WIJLICK / Kirsten DE WIT - 26
Round 1 - Muh Putra ERWIANSYAH / Sofy Al Mushira ASHARUNNISA 21-17 / 11-21 / 22-20 Daniel Edgar MARVINO / Ridya Aulia FATASYA - 51
Round 1 - Mads MUURHOLM / Clara LØBER 21-14 / 21-14 Miha IVANCIC / Petra POLANC 122 26
Round 1 - GOH Boon Zhe / CHENG Su Yin 19-21 / 21-15 / 21-16 Miha IVANIC / Nika ARIH - 56
Round 1 321 Kok Xian TAN / Kha Yan WONG 21-17 / 21-13 Maciej MATUSZ / Kornelia MARCZAK - 26
Round 1 - Andreas SØNDERGAARD / Marie Louise STEFFENSEN 17-21 / 21-14 / 22-20 Grégoire DESCHAMP / Anna TATRANOVA - 46
Round 1 116 Dominik STIPSITS / Serena AU YEONG 21-13 / 21-17 Andy BUIJK / Kelly VAN BUITEN 1540 27
Round 2 102 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR 18-21 / 21-7 / 21-12 Andrija DODER / Sara LONCAR 417 39
Round 2 - Kristoffer KNUDSEN / Malena NORRMAN 13-21 / 21-15 / 21-13 BEH Chun Meng / CHENG Su Hui - 43
Round 2 263 CHOONG Hon Jian / TOH Ee Wei 19-21 / 21-18 / 21-11 Pawel SMILOWSKI / Wiktoria ADAMEK 168 49
Round 2 - Oscar SUNEKÆR / Mette WERGE 23-21 / 21-15 Iliyan STOYNOV / Hristomira POPOVSKA 189 32
Round 2 - M HAIKAL Muhammad Nazri / LOW Yeen Yuan 17-21 / 21-12 / 21-10 Matej HUBÁCEK / Alzbeta BASOVA - 38
Round 2 - Muh Putra ERWIANSYAH / Sofy Al Mushira ASHARUNNISA 21-16 / 19-21 / 21-14 Mads MUURHOLM / Clara LØBER - 55
Round 2 - GOH Boon Zhe / CHENG Su Yin 21-16 / 21-19 Kok Xian TAN / Kha Yan WONG 321 30
Round 2 - Andreas SØNDERGAARD / Marie Louise STEFFENSEN 21-15 / 19-21 / 21-19 Dominik STIPSITS / Serena AU YEONG 116 52
Quarter-final - Kristoffer KNUDSEN / Malena NORRMAN 21-17 / 21-16 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR 102 32
Quarter-final 263 CHOONG Hon Jian / TOH Ee Wei 21-18 / 21-9 Oscar SUNEKÆR / Mette WERGE - 29
Quarter-final - Muh Putra ERWIANSYAH / Sofy Al Mushira ASHARUNNISA 21-17 / 21-18 M HAIKAL Muhammad Nazri / LOW Yeen Yuan - 32
Quarter-final - Andreas SØNDERGAARD / Marie Louise STEFFENSEN 21-13 / 21-16 GOH Boon Zhe / CHENG Su Yin - 27
Semi-final 263 CHOONG Hon Jian / TOH Ee Wei 23-21 / 21-17 Kristoffer KNUDSEN / Malena NORRMAN - 31
Semi-final - Muh Putra ERWIANSYAH / Sofy Al Mushira ASHARUNNISA 16-21 / 21-17 / 23-21 Andreas SØNDERGAARD / Marie Louise STEFFENSEN - 59
Final 263 CHOONG Hon Jian / TOH Ee Wei 21-18 / 21-18 Muh Putra ERWIANSYAH / Sofy Al Mushira ASHARUNNISA - 32
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 63 5 17.2% 2241 77.28 00:29:58 2.58 0 0.0%
MS 61 138 16 26.2% 4833 79.23 00:38:13 2.07 8 13.1%
WD 20 45 5 25.0% 1642 82.1 00:37:51 2.17 1 5.0%
WS 30 72 12 40.0% 2536 84.53 00:35:52 2.36 0 0.0%
XD 31 74 12 38.7% 2749 88.68 00:36:12 2.45 0 0.0%
Total 171 392 50 29.2% 14001 81.88 00:36:00 2.27 9 5.3%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Malaysia 42 15 73.7%
Indonesia 43 17 71.7%
Ukraine 11 5 68.8%
Russia 2 1 66.7%
Belgium 7 4 63.6%
France 24 14 63.2%
Bulgaria 10 6 62.5%
Denmark 27 20 57.5%
Czech Republic 15 13 53.6%
Hungary 11 10 52.4%
India 2 2 50.0%
Brazil 1 1 50.0%
Canada 1 1 50.0%
Belarus 1 1 50.0%
Romania 1 1 50.0%
Netherlands 10 15 40.0%
Germany 8 12 40.0%
Switzerland 2 4 33.3%
Austria 11 23 32.4%
Croatia 2 5 28.6%
Italy 5 13 27.8%
Serbia 3 8 27.3%
Slovenia 6 24 20.0%
Poland 1 8 11.1%
Moldova 0 1 0.0%
1

Category: