Indonesia Open  

Tournament Name: Indonesia Open 1997 (I)
Tournament Dates: 20/07/1997-20/07/1997
Location: Indonesia, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA LEE Dong Soo / YOO Yong Sung
MS Ardy B WIRANATA Marleve MAINAKY
WD Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA FINARSIH / Minarti TIMUR
WS Susi SUSANTI MEILUAWATI
XD Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR Bambang SUPRIANTO / Rosalina RISEU

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (89*) Shinji OHTA / Takuya TAKEHANA 15-7 / 15-2 Iwan EKO / Ferdy RUSMAN (580*) 0
Round 1 - Kens DENNIS / SAPUTRA Hadi 15-4 / 15-1 Cholis NURDIANTO / Fariadi WIGUNA - 0
Round 1 (108*) Ville KINNUNEN / Ilkka NYQVIST 15-4 / 15-5 H E ANDRIAS / Gading WIDODO - 0
Round 1 (110*) Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 15-2 / 15-1 Wei Kwang Eric LAW / Chee Soon Kelvin LIM (538*) 0
Round 1 (36*) Tony GUNAWAN / WIBOWO Victo 15-5 / 15-5 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (63*) 0
Round 1 (269*) Rosman A RAZAK / Kim Her TAN 15-4 / 15-4 ASJIKING / ENROE - 0
Round 1 (41*) Kok Kiong SENG / Rudy WIJAYA 15-8 / 15-4 HUANG Chien-Jung / JENG Yu-Chi - 0
Round 1 - AGUS / Bayu RADIKA 15-11 / 9-15 / 15-9 ACHMAD (BUMI RAYA) / ANDY - 0
Round 1 - HENDRI / WANDRI 15-4 / 15-4 Nugraha DENY / M SYAHRIL - 0
Round 1 (155*) Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI 15-5 / 15-3 Agustinus Ekop SARTONO / Eko WAHYUDI - 0
Round 1 - Karel MAINAKY / Nova WIDIANTO 15-11 / 15-12 Choon Eng CHEW / Chee Leong LEE - 0
Round 1 (218*) Rony AGUSTINUS / Faisal GANES 15-5 / 15-8 CHOU Yi Chia / HSIEH Meng-Hung - 0
Round 1 (56*) Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA 15-13 / 15-9 Davis EFRAIM / Halim Haryanto HO (13*) 0
Round 1 - Ronne Maykel RUNTOLALU / Rony TRENGGONO 15-11 / 15-5 DARMAWAN / Deny SETIAWAN - 0
Round 1 (270*) James ANDERSON / Chris HUNT 15-1 / 15-12 Dwi KRISTIAWAN / Denny SETIAWAN - 0
Round 1 (546*) Lalu FIRMANSYAH / Unang RAHMAT 15-3 / 15-6 R ANDRE / Chandra IRWANA - 0
Round 1 - Kusamao SUZUKI / Hideki YAMADA 15-13 / 16-17 / 15-11 Johan ERWIN / Dicky SUSILO - 0
Round 1 (171*) Ade LUKAS / Endra Mulyana MULYAJAYA 15-6 / 15-4 Alvent Yulianto CHANDRA / ROMLY - 0
Round 1 (62*) CHEN Chin-Hsien / LEE Wei-Jen 15-8 / 15-12 Gea ASRIL / DEDYANSYAH (551*) 0
Round 1 (353*) David Yedija POHAN / Aras RAZAK 15-7 / 17-14 Luluk HADIYANTO / Muhammad NOOR - 0
Round 1 - Dicky PURWOCUGINO / Rudy GUNAWAN 15-3 / 15-7 / 15-9 SUPRAPTO / SUSLISTIO - 0
Round 1 (156*) FENG Hung-Yun / HUANG Yeu-Der W.O. CECEP / IMAM - 0
Round 1 (216*) ALBERT / Darmawan ANDREAS W.O. (F) Spare 05 / (M) Spare 20 (154*) 0
Round 1 - Adi HARTO / Agus IRAWAN W.O. Lalu FIRMANSYAH / Unang RAHMAT (546*) 0
Round 1 - (M) ANDRI (EJ) / Stevanus DENI W.O. Nick PONTING / John QUINN (22*) 0
Round 1 (214*) Nova ARMADA / Aman SANTOSA W.O. Jens FREESE / Dirk GERHARDS - 0
Round 2 (3*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-7 / 15-4 Shinji OHTA / Takuya TAKEHANA (89*) 0
Round 2 - Kens DENNIS / SAPUTRA Hadi 15-7 / 15-1 FENG Hung-Yun / HUANG Yeu-Der (156*) 0
Round 2 (16*) Eng HIAN / Hermono YUWONO 15-4 / 15-11 Ville KINNUNEN / Ilkka NYQVIST (108*) 0
Round 2 (216*) ALBERT / Darmawan ANDREAS 15-2 / 15-3 Adi HARTO / Agus IRAWAN - 0
Round 2 (4*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 7-15 / 15-6 / 15-6 Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA (110*) 0
Round 2 (36*) Tony GUNAWAN / WIBOWO Victo 15-2 / 15-13 Rosman A RAZAK / Kim Her TAN (269*) 0
Round 2 - HENDRI / WANDRI 15-4 / 15-4 AGUS / Bayu RADIKA - 0
Round 2 - Karel MAINAKY / Nova WIDIANTO 18-15 / 18-15 Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI (155*) 0
Round 2 (56*) Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA 15-5 / 15-8 Rony AGUSTINUS / Faisal GANES (218*) 0
Round 2 (214*) Nova ARMADA / Aman SANTOSA 15-9 / 15-13 Ronne Maykel RUNTOLALU / Rony TRENGGONO - 0
Round 2 (12*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 8-15 / 15-8 / 15-7 James ANDERSON / Chris HUNT (270*) 0
Round 2 (546*) Lalu FIRMANSYAH / Unang RAHMAT 15-9 / 15-6 Kusamao SUZUKI / Hideki YAMADA - 0
Round 2 (24*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 17-15 / 10-15 / 15-13 Ade LUKAS / Endra Mulyana MULYAJAYA (171*) 0
Round 2 (353*) David Yedija POHAN / Aras RAZAK 15-7 / 15-5 CHEN Chin-Hsien / LEE Wei-Jen (62*) 0
Round 2 (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-3 / 15-2 Dicky PURWOCUGINO / Rudy GUNAWAN - 0
Round 2 (41*) Kok Kiong SENG / Rudy WIJAYA W.O. (M) ANDRI (EJ) / Stevanus DENI - 0
Round 3 (3*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-6 / 15-1 Kens DENNIS / SAPUTRA Hadi - 0
Round 3 (16*) Eng HIAN / Hermono YUWONO 15-7 / 15-11 ALBERT / Darmawan ANDREAS (216*) 0
Round 3 (4*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-12 / 7-15 / 15-10 Tony GUNAWAN / WIBOWO Victo (36*) 0
Round 3 (41*) Kok Kiong SENG / Rudy WIJAYA 15-8 / 15-3 HENDRI / WANDRI - 0
Round 3 - Karel MAINAKY / Nova WIDIANTO 15-10 / 15-6 Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (56*) 0
Round 3 (12*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-8 / 15-8 Nova ARMADA / Aman SANTOSA (214*) 0
Round 3 (24*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-2 / 15-12 Lalu FIRMANSYAH / Unang RAHMAT (546*) 0
Round 3 (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-8 / 15-6 David Yedija POHAN / Aras RAZAK (353*) 0
Quarter-final (3*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-1 / 15-7 Eng HIAN / Hermono YUWONO (16*) 0
Quarter-final (4*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-7 / 15-13 Kok Kiong SENG / Rudy WIJAYA (41*) 0
Quarter-final (12*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-12 / 15-2 Karel MAINAKY / Nova WIDIANTO - 0
Quarter-final (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-3 / 15-9 Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN (24*) 0
Semi-final (3*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-3 / 17-15 Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO (4*) 0
Semi-final (12*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-13 / 2-15 / 17-14 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY (1*) 0
Final (3*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-9 / 15-10 LEE Dong Soo / YOO Yong Sung (12*) 0
MS
Round 1 (13*) Harijanto ARBI 15-4 / 15-2 Ilkka NYQVIST (283*) 0
Round 1 (131*) Hery GUNAWAN 15-17 / 15-13 / 15-6 Nunung SUBANDORO (54*) 0
Round 1 (50*) HENDRAWAN 15-3 / 15-5 JENG Yu-Chi (351*) 0
Round 1 (300*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 15-9 / 15-8 Kusamao SUZUKI (319*) 0
Round 1 (3*) Budi SANTOSO 15-8 / 15-8 SULISTIO - 0
Round 1 (374*) CHOU Yi Chia 15-10 / 15-10 Chee Soon Kelvin LIM - 0
Round 1 (22*) HWANG Sun Ho 15-4 / 15-2 Nasulloh JAMALUDDIN - 0
Round 1 (542*) Taufik HIDAYAT 15-9 / 15-7 Fumihiko MACHIDA (111*) 0
Round 1 (51*) Thomas SOGAARD 15-11 / 15-4 FENG Hung-Yun (385*) 0
Round 1 (16*) Hermawan SUSANTO 11-15 / 15-12 / 15-4 Dwi ARYANTO (42*) 0
Round 1 (77*) Peter KNOWLES 15-7 / 15-5 Shinji OHTA (185*) 0
Round 1 (15*) Allan BUDI KUSUMA 15-1 / 15-4 Kenneth ERICHSEN (134*) 0
Round 1 (119*) HARIYANTO Agus 18-14 / 5-15 / 15-3 Muhammad Roslin HASHIM (70*) 0
Round 1 (27*) Ardy B WIRANATA 15-2 / 15-5 Dharma GUNAWI (228*) 0
Round 1 (507*) Eko HAMISENO 15-7 / 15-7 Takahiro SUKA (165*) 0
Round 1 (128*) Hidetaka YAMADA 15-9 / 4-15 / 15-6 Ah Heng LO (57*) 0
Round 1 (21*) Jeffer ROSOBIN 15-7 / 15-1 KIM Hyung Joon (123*) 0
Round 1 (83*) Rony AGUSTINUS 15-6 / 15-2 Tadashi OHTSUKA (200*) 0
Round 1 (2*) Peter Hoeg GADE 15-2 / 15-7 HUANG Yeu-Der (138*) 0
Round 1 (86*) A K JOHANNES 15-3 / 15-3 Hidetaka YAMADA (128*) 0
Round 1 (23*) Hock Kin YONG 15-3 / 15-4 HUANG Chien-Jung - 0
Round 1 (35*) Dicky PALYAMA 15-9 / 15-11 Ville KINNUNEN (416*) 0
Round 1 (10*) Indra WIJAYA 15-3 / 15-1 Takuya KATAYAMA (472*) 0
Round 1 (75*) ismail SAMAN 15-5 / 15-7 Kuan Yang Adrian TAY (187*) 0
Round 1 (277*) Yudi SUPRAYOGI 15-13 / 15-9 SALIM (19*) 0
Round 1 (12*) PERMADI Fung 15-4 / 15-3 Yuzo KUBOTA (279*) 0
Round 1 (44*) Marleve MAINAKY 15-5 / 15-3 Arif RASIDI - 0
Round 1 (124*) Keita MASUDA 15-13 / 15-11 Choong Hann WONG (26*) 0
Round 1 - HSIEH Meng-Hung 15-10 / 15-9 YIM Jae Sung (242*) 0
Round 1 - Dirk GERHARDS W.O. Rashid SIDEK (11*) 0
Round 1 (39*) George RIMARCDI W.O. Jens FREESE - 0
Round 1 (559*) Takuya TAKEHANA W.O. Joko SUPRIANTO (7*) 0
Round 2 (13*) Harijanto ARBI 17-16 / 15-10 Hery GUNAWAN (131*) 0
Round 2 (50*) HENDRAWAN 15-8 / 15-12 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (300*) 0
Round 2 (3*) Budi SANTOSO 15-2 / 15-4 CHOU Yi Chia (374*) 0
Round 2 (542*) Taufik HIDAYAT 10-15 / 15-10 / 15-10 HWANG Sun Ho (22*) 0
Round 2 (16*) Hermawan SUSANTO 15-7 / 15-4 Peter KNOWLES (77*) 0
Round 2 (15*) Allan BUDI KUSUMA 15-7 / 15-10 HARIYANTO Agus (119*) 0
Round 2 (27*) Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-2 Eko HAMISENO (507*) 0
Round 2 (21*) Jeffer ROSOBIN 15-4 / 15-2 Hidetaka YAMADA (128*) 0
Round 2 (2*) Peter Hoeg GADE 15-8 / 15-7 Rony AGUSTINUS (83*) 0
Round 2 (23*) Hock Kin YONG 11-15 / 15-5 / 15-8 A K JOHANNES (86*) 0
Round 2 (10*) Indra WIJAYA 15-10 / 15-8 Dicky PALYAMA (35*) 0
Round 2 (75*) ismail SAMAN 15-10 / 15-3 Yudi SUPRAYOGI (277*) 0
Round 2 (39*) George RIMARCDI 12-15 / 15-12 / 15-12 PERMADI Fung (12*) 0
Round 2 (44*) Marleve MAINAKY 15-7 / 15-1 Keita MASUDA (124*) 0
Round 2 (559*) Takuya TAKEHANA 9-15 / 15-10 / 15-6 HSIEH Meng-Hung - 0
Round 2 (51*) Thomas SOGAARD W.O. Dirk GERHARDS - 0
Round 3 (13*) Harijanto ARBI 15-10 / 15-4 HENDRAWAN (50*) 0
Round 3 (3*) Budi SANTOSO 7-15 / 15-9 / 15-5 Taufik HIDAYAT (542*) 0
Round 3 (16*) Hermawan SUSANTO 15-5 / 15-7 Thomas SOGAARD (51*) 0
Round 3 (27*) Ardy B WIRANATA 15-11 / 15-5 Allan BUDI KUSUMA (15*) 0
Round 3 (2*) Peter Hoeg GADE 15-12 / 15-12 Jeffer ROSOBIN (21*) 0
Round 3 (23*) Hock Kin YONG 15-7 / 15-7 Indra WIJAYA (10*) 0
Round 3 (39*) George RIMARCDI 15-12 / 15-13 ismail SAMAN (75*) 0
Round 3 (44*) Marleve MAINAKY 15-3 / 15-2 Takuya TAKEHANA (559*) 0
Quarter-final (13*) Harijanto ARBI 15-6 / 8-15 / 15-6 Budi SANTOSO (3*) 0
Quarter-final (27*) Ardy B WIRANATA 15-6 / 15-10 Hermawan SUSANTO (16*) 0
Quarter-final (23*) Hock Kin YONG 18-14 / 15-2 Peter Hoeg GADE (2*) 0
Quarter-final (44*) Marleve MAINAKY 15-5 / 9-15 / 15-5 George RIMARCDI (39*) 0
Semi-final (27*) Ardy B WIRANATA 15-4 / 15-5 Harijanto ARBI (13*) 0
Semi-final (44*) Marleve MAINAKY 15-5 / 15-5 Hock Kin YONG (23*) 0
Final (27*) Ardy B WIRANATA 15-9 / 15-3 Marleve MAINAKY (44*) 0
WD
Round 1 (2*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-1 / 15-2 Luh Putu ARIANI / (EJV) BINIAWATI - 0
Round 1 (59*) CHA Yoon Sook / PARK So Yun 15-3 / 15-1 Dwi Handani SEPTI / Sari WIJAYANTI - 0
Round 1 (117*) Angeline DE PAUW / Vita MARISSA 15-2 / 15-1 Satomi IGAWA / Hiroko NAGAMINE (69*) 0
Round 1 - Dwi RATNA / Dian Novita SARI 15-9 / 15-11 Jo NOVITA / Luluk Maria ULFA - 0
Round 1 (3*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-1 / 15-0 Asri DEWI / Dewi RINAWATI - 0
Round 1 - Shinta DEWI / Ellya NOVITA 15-6 / 15-1 Ninna ERNITA / YENNI - 0
Round 1 (12*) Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA 17-14 / 18-17 / 15-8 Rie ICHIHASHI / Kanako YONEKURA - 0
Round 1 (42*) Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA 15-2 / 15-3 Lusia HARYANA / Lourence PURNOMO - 0
Round 1 (29*) CHUNG Jae Hee / YIM Kyung Jin 16-18 / 15-0 / 15-9 HENNY / Yunita TETTY - 0
Round 1 (6*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 15-3 / 15-3 S HERAWATI / Vera OCTAVIA - 0
Round 1 - Meida SUKMAWATI / Th. YESSY 15-11 / 18-15 Ida FARIDA / (NTB) SRIWENTEN - 0
Round 1 (19*) Takae MASUMO / Chikako NAKAYAMA 15-7 / 15-11 (Pelita Jaya) CARMELITA / Nonong Denis ZANATI (15*) 0
Round 1 (48*) FINARSIH / Minarti TIMUR 15-6 / 15-3 Yeni DIAH / Ninik MASRIKAH (101*) 0
Round 1 (4*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-3 / 15-11 Upi CHRISNAWATI / Iin INDARWATI (204*) 0
Round 1 - MEILANY / Mona SANTOSO W.O. Rita KRISTIANE / Atu ROSALINA - 0
Round 1 (142*) ANITA / Eny WIDIOWATI W.O. K. Neelima CHOUDHARY / Larissa SADARANGANI (170*) 0
Round 2 (2*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-1 / 15-4 CHA Yoon Sook / PARK So Yun (59*) 0
Round 2 (117*) Angeline DE PAUW / Vita MARISSA 15-7 / 15-8 Dwi RATNA / Dian Novita SARI - 0
Round 2 (3*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-6 / 15-3 Shinta DEWI / Ellya NOVITA - 0
Round 2 (12*) Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA 15-2 / 15-3 MEILANY / Mona SANTOSO - 0
Round 2 (42*) Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA 15-11 / 15-2 ANITA / Eny WIDIOWATI (142*) 0
Round 2 (6*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 15-18 / 15-10 / 15-12 CHUNG Jae Hee / YIM Kyung Jin (29*) 0
Round 2 (19*) Takae MASUMO / Chikako NAKAYAMA 15-0 / 15-0 Meida SUKMAWATI / Th. YESSY - 0
Round 2 (48*) FINARSIH / Minarti TIMUR 15-8 / 10-15 / 15-6 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (4*) 0
Quarter-final (2*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-11 / 15-8 Angeline DE PAUW / Vita MARISSA (117*) 0
Quarter-final (3*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-2 / 16-17 / 15-8 Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA (12*) 0
Quarter-final (42*) Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA 15-10 / 8-15 / 15-13 Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN (6*) 0
Quarter-final (48*) FINARSIH / Minarti TIMUR 15-5 / 12-15 / 15-10 Takae MASUMO / Chikako NAKAYAMA (19*) 0
Semi-final (2*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-11 / 15-6 Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN (3*) 0
Semi-final (48*) FINARSIH / Minarti TIMUR 15-8 / 15-9 Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA (42*) 0
Final (2*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-10 / 15-5 FINARSIH / Minarti TIMUR (48*) 0
WS
Round 1 (26*) OLIVIA 11-7 / 11-5 Chikako NAKAYAMA (62*) 0
Round 1 (140*) Satomi IGAWA 3-11 / 11-3 / 11-2 Novita INDAH - 0
Round 1 (184*) Yeni DIAH 11-1 / 11-4 NURLENI (224*) 0
Round 1 (30*) Julia MANN 12-9 / 11-3 Priyanti CAHYANING - 0
Round 1 (209*) Hanny SETIANI 11-1 / 11-3 Meida SUKMAWATI (312*) 0
Round 1 (116*) Kristin YUNITA 11-2 / 11-0 Hiroko NAGAMINE (220*) 0
Round 1 (102*) Naoko MIYAKE 11-8 / 11-2 Villa RATNASARI - 0
Round 1 - Tri ASIH 8-11 / 11-5 / 11-3 Ida FARIDA - 0
Round 1 (78*) Donna KELLOGG 11-3 / 11-0 Luh Putu ARIANI - 0
Round 1 - Siang CHIUNG 11-1 / 11-2 Sukma Wijaya DEVI - 0
Round 1 (22*) Yasuko MIZUI 11-8 / 11-4 Aparna POPAT (79*) 0
Round 1 - (CJV) YUSTINA 11-6 / 11-1 (CJV) ERNAWATI - 0
Round 1 (74*) LEE Kyung Won 11-3 / 12-9 Yuli MARFUAH (64*) 0
Round 1 (28*) Ellen ANGELINA 11-2 / 11-6 Dwi RATNA - 0
Round 1 (144*) Melisa DEWI 10-12 / 11-5 / 11-4 Rie ICHIHASHI - 0
Round 1 - MEILANY 11-2 / 11-1 Neneng SETIAWATI - 0
Round 1 (311*) Chun MING W.O. Larissa SADARANGANI (319*) 0
Round 1 - WINARSIH W.O. Atu ROSALINA - 0
Round 1 (143*) Dwi RETNOWATI W.O. Setyawati WILLIANI - 0
Round 1 (98*) Kanako YONEKURA W.O. Nining KUSTIYANINGSIH - 0
Round 1 (129*) Ninik MASRIKAH W.O. K. Neelima CHOUDHARY (127*) 0
Round 1 - Mona SANTOSO W.O. (NTB) SRIWENTEN - 0
Round 2 (4*) Susi SUSANTI 11-3 / 11-4 OLIVIA (26*) 0
Round 2 (311*) Chun MING 5-11 / 11-9 / 11-7 Maya Dewi SARTIKA - 0
Round 2 (27*) Lidya DJAELAWIJAYA 11-1 / 11-3 WINARSIH - 0
Round 2 (184*) Yeni DIAH 11-0 / 11-6 Satomi IGAWA (140*) 0
Round 2 (11*) Johanna Lee Joo Hyun 11-5 / 11-1 Dwi RETNOWATI (143*) 0
Round 2 (98*) Kanako YONEKURA 9-12 / 11-5 / 11-1 Julia MANN (30*) 0
Round 2 (17*) Cindana HARTONO KUSUMA 11-3 / 11-4 Ninik MASRIKAH (129*) 0
Round 2 (116*) Kristin YUNITA 11-5 / 11-6 Hanny SETIANI (209*) 0
Round 2 (102*) Naoko MIYAKE 11-6 / 11-0 Tri ASIH - 0
Round 2 (18*) MEILUAWATI 11-1 / 11-2 Mona SANTOSO - 0
Round 2 (78*) Donna KELLOGG 11-6 / 11-5 Shizuka YAMAMOTO (275*) 0
Round 2 (8*) Marr JIHYUN 11-1 / 11-1 Siang CHIUNG - 0
Round 2 (22*) Yasuko MIZUI 11-3 / 11-3 (CJV) YUSTINA - 0
Round 2 (74*) LEE Kyung Won 11-6 / 11-4 Judith MEULENDIJKS (37*) 0
Round 2 (28*) Ellen ANGELINA 11-2 / 11-6 Melisa DEWI (144*) 0
Round 2 (3*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-3 / 11-0 MEILANY - 0
Round 3 (4*) Susi SUSANTI 11-1 / 11-0 Chun MING (311*) 0
Round 3 (27*) Lidya DJAELAWIJAYA 11-3 / 11-4 Yeni DIAH (184*) 0
Round 3 (11*) Johanna Lee Joo Hyun 11-2 / 12-10 Kanako YONEKURA (98*) 0
Round 3 (116*) Kristin YUNITA 9-12 / 11-8 / 8-2 Ret. Cindana HARTONO KUSUMA (17*) 0
Round 3 (18*) MEILUAWATI 11-7 / 11-2 Naoko MIYAKE (102*) 0
Round 3 (8*) Marr JIHYUN 11-4 / 11-1 Donna KELLOGG (78*) 0
Round 3 (22*) Yasuko MIZUI 8-11 / 11-5 / 11-0 LEE Kyung Won (74*) 0
Round 3 (28*) Ellen ANGELINA 4-11 / 11-5 / 11-5 Mia AUDINA TJIPTAWAN (3*) 0
Quarter-final (4*) Susi SUSANTI 11-2 / 11-4 Lidya DJAELAWIJAYA (27*) 0
Quarter-final (11*) Johanna Lee Joo Hyun 11-6 / 9-12 / 12-10 Kristin YUNITA (116*) 0
Quarter-final (18*) MEILUAWATI 5-11 / 12-10 / 11-8 Marr JIHYUN (8*) 0
Quarter-final (28*) Ellen ANGELINA 11-3 / 11-7 Yasuko MIZUI (22*) 0
Semi-final (4*) Susi SUSANTI 11-1 / 11-2 Johanna Lee Joo Hyun (11*) 0
Semi-final (18*) MEILUAWATI 12-10 / 11-4 Ellen ANGELINA (28*) 0
Final (4*) Susi SUSANTI 11-4 / 11-5 MEILUAWATI (18*) 0
XD
Round 1 (116*) YOO Yong Sung / CHUNG Jae Hee 15-7 / 15-4 Eko HAMISENO / Linda WULANDARI - 0
Round 1 (90*) Flandy LIMPELE / Eti GUNAWAN 15-10 / 15-5 Dennis LENS / Yeni DIAH - 0
Round 1 (126*) Bambang SUPRIANTO / Rosalina RISEU 15-7 / 15-3 Fumihiko MACHIDA / Yasuko MIZUI (162*) 0
Round 1 - Alvent Yulianto CHANDRA / Henny RUSTANDAR 15-3 / 15-9 KRISTINAWATI / Dedy SUTENDY - 0
Round 1 (13*) LEE Dong Soo / YIM Kyung Jin 15-3 / 15-3 Ferdy RUSMAN / Jo NOVITA - 0
Round 1 (185*) Aras RAZAK / S HERAWATI 15-8 / 15-4 Rizal FADILLAH / Neneng SETIAWATI (49*) 0
Round 1 (113*) Nick PONTING / Rikke OLSEN 15-11 / 15-7 Aman SANTOSA / Vera OCTAVIA - 0
Round 1 (308*) YIM Jae Sung / CHA Yoon Sook 15-8 / 15-4 HENDRI / Eny ERLANGGA - 0
Round 1 (230*) Gea ASRIL / NURLENI 15-11 / 15-11 SUPRAPTO / Chun MING - 0
Round 1 (14*) Chris HUNT / Donna KELLOGG 15-17 / 15-5 / 15-11 Wahyu (Pelita) AGUNG / Rosalia ANASTASIA (58*) 0
Round 1 (166*) KIM Dong Moon / PARK So Yun 15-1 / 15-6 Arief H R BUDIMAN / Lourence PURNOMO - 0
Round 1 (41*) Jesper LARSEN / Helene KIRKEGAARD W.O. CECEP / Rita KRISTIANE - 0
Round 2 (3*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-8 / 15-12 YOO Yong Sung / CHUNG Jae Hee (116*) 0
Round 2 (126*) Bambang SUPRIANTO / Rosalina RISEU 15-8 / 15-6 Flandy LIMPELE / Eti GUNAWAN (90*) 0
Round 2 (18*) SANDIARTO / FINARSIH 15-1 / 15-12 Alvent Yulianto CHANDRA / Henny RUSTANDAR - 0
Round 2 (13*) LEE Dong Soo / YIM Kyung Jin 15-3 / 17-15 Aras RAZAK / S HERAWATI (185*) 0
Round 2 (113*) Nick PONTING / Rikke OLSEN 15-11 / 15-11 Jesper LARSEN / Helene KIRKEGAARD (41*) 0
Round 2 (6*) Imam TOHARI / Emma ERMAWATI 15-4 / 15-11 YIM Jae Sung / CHA Yoon Sook (308*) 0
Round 2 (1*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-8 / 15-5 KIM Dong Moon / PARK So Yun (166*) 0
Round 2 (14*) Chris HUNT / Donna KELLOGG W.O. Gea ASRIL / NURLENI (230*) 0
Quarter-final (126*) Bambang SUPRIANTO / Rosalina RISEU 8-15 / 15-10 / 15-7 Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN (3*) 0
Quarter-final (18*) SANDIARTO / FINARSIH 15-18 / 15-13 / 15-7 LEE Dong Soo / YIM Kyung Jin (13*) 0
Quarter-final (6*) Imam TOHARI / Emma ERMAWATI 7-15 / 15-9 / 15-1 Nick PONTING / Rikke OLSEN (113*) 0
Quarter-final (1*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-8 / 15-6 Chris HUNT / Donna KELLOGG (14*) 0
Semi-final (126*) Bambang SUPRIANTO / Rosalina RISEU 15-5 / 18-13 SANDIARTO / FINARSIH (18*) 0
Semi-final (1*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-6 / 15-8 Imam TOHARI / Emma ERMAWATI (6*) 0
Final (1*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-11 / 15-6 Bambang SUPRIANTO / Rosalina RISEU (126*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 51 110 8 15.7% 2457 48.18 00:00:00 0 0 0.0%
MS 59 129 11 18.6% 2838 48.1 00:00:00 0 0 0.0%
WD 29 65 7 24.1% 1431 49.34 00:00:00 0 0 0.0%
WS 46 101 9 19.6% 1533 33.33 00:00:00 0 0 0.0%
XD 25 54 4 16.0% 1231 49.24 00:00:00 0 0 0.0%
Total 210 459 39 18.6% 9490 45.19 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Canada 6 0 100.0%
U.S.A. 11 4 73.3%
2 1 66.7%
Denmark 11 7 61.1%
Korea 16 12 57.1%
England 8 6 57.1%
Indonesia 115 111 50.9%
Malaysia 7 7 50.0%
Sweden 2 2 50.0%
Hong Kong 2 2 50.0%
Thailand 2 2 50.0%
Japan 19 28 40.4%
Netherlands 2 4 33.3%
France 1 2 33.3%
Singapore 2 5 28.6%
Chinese Taipei 4 11 26.7%
Finland 1 3 25.0%
India 0 1 0.0%
Guatemala 0 1 0.0%
Switzerland 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN ZHAO Junpeng 21-9 / 21-10
2021 Viktor AXELSEN LOH Kean Yew 21-13 / 9-21 / 21-13
2019 CHOU Tien Chen Anders ANTONSEN 21-18 / 24-26 / 21-15
2018 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-14 / 21-9
2017 KIDAMBI Srikanth Kazumasa SAKAI 21-11 / 21-19
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 17-21 / 21-19 / 21-17
2015 Kento MOMOTA Jan O JORGENSEN 16-21 / 21-19 / 21-7
2014 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-18 / 21-18
2013 LEE Chong Wei Marc ZWIEBLER 21-15 / 21-14
2012 Simon SANTOSO DU Pengyu 21-18 / 13-21 / 21-11
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-11 / 21-7
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-8
2009 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-9 / 21-14
2008 Sony Dwi KUNCORO Simon SANTOSO 19-21 / 21-14 / 21-9
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-15 / 21-16
2006 Taufik HIDAYAT BAO Chunlai 21-18 / 21-19
2005 LEE Hyun Il Boonsak PONSANA 15-10 / 15-3
2004 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-10 / 15-11
2003 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-9 / 15-9
2002 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-12 / 15-12
2001 Marleve MAINAKY Tsuen Seng LEE 6-8 / 7-5 / 7-3
2000 Taufik HIDAYAT Ewe Hock ONG 15-5 / 15-13
1999 Taufik HIDAYAT Budi SANTOSO 17-14 / 15-12
1998 Hock Kin YONG Budi SANTOSO 15-7 / 15-8
1997 Ardy B WIRANATA Marleve MAINAKY 15-9 / 15-3
1996 Joko SUPRIANTO Budi SANTOSO 15-8 / 15-4
1995 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 14-17 / 15-9
1994 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 15-8
1993 Allan BUDI KUSUMA PERMADI Fung 15-10 / 14-17 / 15-4
1992 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 6-15 / 15-9
1991 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-5
1990 Ardy B WIRANATA Eddy KURNIAWAN 15-10 / 15-5
1989 XIONG Guobao Joko SUPRIANTO 15-0 / 15-4