French Open  

Tournament Name: YONEX FRENCH SUPER SERIES 2009
Tournament Dates: 27/10/2009-01/11/2009
Location: France, Paris
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD Markis KIDO / Hendra SETIAWAN Kien Keat KOO / TAN Boon Heong
MS LIN Dan Taufik HIDAYAT
WD MA Jin / WANG Xiaoli CHENG Shu / ZHAO Yunlei
WS WANG Yihan WANG Lin
XD Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 3 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-16 / 21-11 Kenichi HAYAKAWA / Kenta KAZUNO 18 22
Round 1 24 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-17 / 21-19 Kristof HOPP / Johannes SCHOETTLER 30 38
Round 1 7 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-17 / 21-16 Yonathan Suryatama DASUKI / Rian SUKMAWAN 15 25
Round 1 26 Michael FUCHS / Ingo KINDERVATER 21-14 / 21-17 Bertrand GALLET / Jean-Michel LEFORT - 25
Round 1 31 JIAMING Tao / SUN Junjie 21-7 / 21-12 Bruno CAZAU / Gregoire LOUIS - 20
Round 1 10 GUO Zhendong / XU Chen 23-21 / 22-20 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 12 39
Round 1 74 CHAI Biao / ZHANG Nan 21-13 / 21-10 Ronan LABAR / Maxime MICHEL - 25
Round 1 72 Chris LANGRIDGE / Robin MIDDLETON 18-21 / 21-8 / 21-14 Akshay DEWALKAR / Jishnu SANYAL 36 44
Round 1 16 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-17 / 21-15 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 8 30
Round 1 21 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-14 / 21-15 Maxime RENAULT / Sylvain TERNON - 21
Round 1 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-15 / 21-14 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 19 40
Round 1 76 Oliver LEYDON-DAVIS / Henry TAM 18-21 / 21-18 / 21-7 Laurent CONSTANTIN / Sebastien VINCENT 79 37
Round 1 11 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 21-12 / 21-9 Baptiste CAREME / Sylvain GROSJEAN 92 26
Round 1 83 Marcus ELLIS / Peter MILLS 21-12 / 21-7 Ondrej KOPRIVA / Tomas KOPRIVA 70 20
Round 1 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-8 / 21-8 Julien TCHORYK / Vidre WIBOWO - 16
Round 1 111 Andrew ELLIS / Dean GEORGE W.O. CAI Yun / FU Haifeng 5 0
Round 2 3 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 16-21 / 21-13 / 21-14 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 24 39
Round 2 7 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-18 / 21-18 Michael FUCHS / Ingo KINDERVATER 26 34
Round 2 31 JIAMING Tao / SUN Junjie 21-11 / 21-17 Andrew ELLIS / Dean GEORGE 111 33
Round 2 10 GUO Zhendong / XU Chen 24-22 / 21-19 CHAI Biao / ZHANG Nan 74 39
Round 2 16 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-11 / 21-14 Chris LANGRIDGE / Robin MIDDLETON 72 26
Round 2 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 15-21 / 21-13 / 21-12 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21 51
Round 2 11 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 21-5 / 21-11 Oliver LEYDON-DAVIS / Henry TAM 76 20
Round 2 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-11 / 21-17 Marcus ELLIS / Peter MILLS 83 23
Quarter-final 3 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-11 / 21-17 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 7 22
Quarter-final 31 JIAMING Tao / SUN Junjie 21-15 / 21-18 GUO Zhendong / XU Chen 10 24
Quarter-final 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-18 / 12-21 / 21-15 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 16 50
Quarter-final 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-12 / 21-19 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 11 30
Semi-final 3 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-19 / 21-17 JIAMING Tao / SUN Junjie 31 28
Semi-final 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-18 / 21-19 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 4 36
Final 3 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 15-21 / 21-15 / 21-14 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 1 39
MS (qual)
Round 1 36 Brice LEVERDEZ 21-19 / 22-20 Maxime MORA 130 33
Round 1 45 Petr KOUKAL 21-17 / 22-20 Harry WRIGHT 83 33
Round 1 95 Ajay JAYARAM 21-7 / 21-15 Matthieu LO YING PING 38 21
Round 1 49 Christian LIND THOMSEN 21-10 / 21-10 Julien TCHORYK 494 26
Round 1 335 Vidre WIBOWO 21-19 / 21-11 Stilian MAKARSKI 118 28
Round 1 74 Valeriy ATRASHCHENKOV 15-21 / 21-12 / 21-8 Maxime RENAULT 505 36
Round 1 59 Henri HURSKAINEN 21-14 / 21-18 Scott EVANS 68 33
Round 1 39 Anup SRIDHAR 1-1 Ret. Tomas KOPRIVA 190 0
Round 2 36 Brice LEVERDEZ 21-15 / 18-21 / 21-17 Petr KOUKAL 45 58
Round 2 49 Christian LIND THOMSEN 26-24 / 21-14 Ajay JAYARAM 95 42
Round 2 335 Vidre WIBOWO 21-13 / 21-23 / 21-18 Valeriy ATRASHCHENKOV 74 49
Round 2 39 Anup SRIDHAR 21-19 / 15-11 Ret. Henri HURSKAINEN 59 27
MS
Round 1 2 LIN Dan 21-13 / 21-9 Anup SRIDHAR 39 26
Round 1 35 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-23 / 21-17 / 21-13 Brice LEVERDEZ 36 54
Round 1 16 Joachim PERSSON 15-21 / 22-20 / 21-16 Chetan ANAND 17 45
Round 1 7 Simon SANTOSO 8-21 / 21-16 / 21-14 Sho SASAKI 25 55
Round 1 4 CHEN Jin 21-13 / 21-17 Marc ZWIEBLER 20 42
Round 1 19 Dicky PALYAMA 21-14 / 21-19 Arvind BHAT 22 34
Round 1 24 HU Yun 21-19 / 21-17 Choong Hann WONG 12 40
Round 1 27 Przemyslaw WACHA 21-9 / 21-13 Andrew SMITH 28 23
Round 1 13 CHEN Long 21-8 / 21-12 Christian LIND THOMSEN 49 34
Round 1 21 Rajiv OUSEPH 13-21 / 21-14 / 21-16 CHAN Yan Kit 14 46
Round 1 26 Muhammad Hafiz HASHIM 21-18 / 21-17 NG Wei 34 36
Round 1 3 Taufik HIDAYAT 21-17 / 12-21 / 21-16 Carl BAXTER 32 55
Round 1 15 BAO Chunlai 21-5 / 21-11 Vidre WIBOWO 335 22
Round 1 9 Sony Dwi KUNCORO 21-19 / 21-16 Eric PANG 23 34
Round 1 29 Kenichi TAGO 21-16 / 21-16 Jan O JORGENSEN 11 34
Round 1 5 Peter Hoeg GADE 21-8 / 21-8 Ville LANG 33 25
Round 2 2 LIN Dan 21-14 / 21-10 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 35 29
Round 2 16 Joachim PERSSON 21-15 / 21-12 Simon SANTOSO 7 34
Round 2 4 CHEN Jin 21-14 / 21-12 Dicky PALYAMA 19 38
Round 2 24 HU Yun 17-21 / 21-12 / 21-17 Przemyslaw WACHA 27 56
Round 2 13 CHEN Long 21-11 / 21-9 Rajiv OUSEPH 21 34
Round 2 3 Taufik HIDAYAT 21-12 / 21-17 Muhammad Hafiz HASHIM 26 33
Round 2 15 BAO Chunlai 21-14 / 21-12 Sony Dwi KUNCORO 9 27
Round 2 5 Peter Hoeg GADE 21-18 / 21-15 Kenichi TAGO 29 38
Quarter-final 2 LIN Dan 21-19 / 21-16 Joachim PERSSON 16 43
Quarter-final 4 CHEN Jin 19-21 / 21-14 / 21-15 HU Yun 24 51
Quarter-final 3 Taufik HIDAYAT 22-20 / 21-15 CHEN Long 13 50
Quarter-final 5 Peter Hoeg GADE 21-15 / 14-21 / 21-13 BAO Chunlai 15 61
Semi-final 2 LIN Dan 21-19 / 23-21 CHEN Jin 4 36
Semi-final 3 Taufik HIDAYAT 22-20 / 21-14 Peter Hoeg GADE 5 45
Final 2 LIN Dan 21-6 / 21-15 Taufik HIDAYAT 3 38
WD
Round 1 16 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-13 / 21-12 Anna KOBCEVA / Elena PRUS 38 24
Round 1 12 MA Jin / WANG Xiaoli 21-9 / 21-12 Samantha BARNING / Eefje MUSKENS 49 21
Round 1 46 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 21-17 / 21-18 Line DAMKJAER KRUSE / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 19 30
Round 1 8 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 21-13 / 21-17 Sashina VIGNES WARAN / Teshana VIGNES WARAN 70 26
Round 1 35 Petya NEDELCHEVA / Anastasia RUSSKIKH 21-17 / 21-16 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 37 31
Round 1 13 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-9 / 16-21 / 21-12 Helle NIELSEN / Marie ROEPKE 18 52
Round 1 27 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 10-21 / 21-19 / 21-16 Mariana AGATHANGELOU / Jillie COOPER 47 47
Round 1 74 PAN Pan / ZHANG Yawen 21-15 / 21-10 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 29 37
Round 1 23 Laura CHOINET / Weny RASIDI 19-21 / 21-18 / 21-16 Danielle TAHURI / Donna HALIDAY 40 53
Round 1 3 DU Jing / YU Yang (F) 21-14 / 21-16 ZHANG Dan / ZHANG Zhibo 30 25
Round 1 21 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 21-17 / 21-19 Nicole GRETHER / Charmaine REID 24 37
Round 1 11 Shendy Puspa IRAWATI / Meiliana JAUHARI 21-16 / 21-10 Emma MASON / Heather OLVER 102 25
Round 1 - Vita MARISSA / Cynthia TUWANKOTTA 21-13 / 23-21 Elisa CHANTEUR / Barbara MATIAS 103 28
Round 1 2 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-17 / 14-21 / 21-10 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 15 44
Round 1 25 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA W.O. Donna KELLOGG / Samantha WARD - 0
Round 2 4 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-19 / 21-14 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 16 36
Round 2 12 MA Jin / WANG Xiaoli 21-18 / 22-20 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 46 32
Round 2 8 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 11-21 / 21-14 / 22-20 Petya NEDELCHEVA / Anastasia RUSSKIKH 35 53
Round 2 13 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 9-21 / 21-19 / 21-17 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 25 85
Round 2 74 PAN Pan / ZHANG Yawen 21-16 / 21-8 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 27 31
Round 2 3 DU Jing / YU Yang (F) 21-10 / 21-6 Laura CHOINET / Weny RASIDI 23 28
Round 2 21 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 13-21 / 25-23 / 21-11 Shendy Puspa IRAWATI / Meiliana JAUHARI 11 51
Round 2 2 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-16 / 21-15 Vita MARISSA / Cynthia TUWANKOTTA - 33
Quarter-final 12 MA Jin / WANG Xiaoli 19-21 / 21-19 / 21-17 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 4 62
Quarter-final 13 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-19 / 18-21 / 22-20 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 8 76
Quarter-final 3 DU Jing / YU Yang (F) 14-21 / 21-19 / 21-11 PAN Pan / ZHANG Yawen 74 62
Quarter-final 2 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-17 / 21-17 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 21 45
Semi-final 12 MA Jin / WANG Xiaoli 21-4 / 21-18 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 13 34
Semi-final 2 CHENG Shu / ZHAO Yunlei W.O. DU Jing / YU Yang (F) 3 0
Final 12 MA Jin / WANG Xiaoli 21-13 / 21-8 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 2 32
WS (qual)
Round 1 111 Elisa CHANTEUR 21-19 / 21-18 Teshana VIGNES WARAN 448 33
Round 1 61 Elena PRUS 21-15 / 16-21 / 21-18 Diana DIMOVA 124 39
Round 1 117 Barbara MATIAS 21-16 / 21-19 Miroslava VASKOVA 332 25
Round 1 31 Eriko HIROSE 21-10 / 21-4 Perrine LE BUHANIC 160 23
Round 2 96 Olga KONON 21-10 / 21-19 Elisa CHANTEUR 111 27
Round 2 61 Elena PRUS 21-13 / 21-13 Barbara MATIAS 117 24
Round 2 31 Eriko HIROSE 21-12 / 9-21 / 21-7 Sashina VIGNES WARAN 164 46
Round 2 93 Nathalie DESCAMPS 11-21 / 21-13 / 21-16 Lianne TAN 68 40
WS
Round 1 3 WANG Lin 21-10 / 21-9 Sayaka SATO 27 25
Round 1 12 Petya NEDELCHEVA 21-14 / 21-15 Nicole GRETHER 33 35
Round 1 8 Saina NEHWAL 21-18 / 19-21 / 21-13 Juliane SCHENK 11 53
Round 1 15 YIP Pui Yin 21-9 / 21-12 Rachel VAN CUTSEN 52 24
Round 1 2 Tine BAUN 21-17 / 21-19 Judith MEULENDIJKS 21 34
Round 1 17 Adrianti FIRDASARI 21-16 / 21-16 Larisa GRIGA 30 29
Round 1 24 Ella DIEHL 21-5 / 21-8 Charmaine REID 55 23
Round 1 19 YAO Jie 21-13 / 9-21 / 21-10 Elena PRUS 61 36
Round 1 37 Susan EGELSTAFF 21-11 / 21-19 Nathalie DESCAMPS 93 27
Round 1 10 LU Lan 19-21 / 21-9 / 21-15 Ai GOTO 20 47
Round 1 41 Megumi TARUNO 21-12 / 23-21 Linda ZETCHIRI 39 36
Round 1 46 Anu NIEMINEN 21-19 / 23-21 Aditi MUTATKAR 49 31
Round 1 5 PI Hongyan 21-10 / 21-14 Eriko HIROSE 31 37
Round 1 38 WANG Shixian 21-10 / 21-14 Elizabeth CANN 34 28
Round 1 96 Olga KONON 21-15 / 21-19 Kristina GAVNHOLT 51 33
Round 1 1 WANG Yihan W.O. WANG Xin 25 0
Round 2 3 WANG Lin 21-2 / 21-8 Petya NEDELCHEVA 12 22
Round 2 8 Saina NEHWAL 21-15 / 21-14 YIP Pui Yin 15 31
Round 2 17 Adrianti FIRDASARI 21-13 / 13-21 / 21-11 Tine BAUN 2 43
Round 2 19 YAO Jie 16-21 / 21-16 / 21-19 Ella DIEHL 24 62
Round 2 10 LU Lan 21-10 / 21-9 Susan EGELSTAFF 37 23
Round 2 1 WANG Yihan 21-16 / 21-13 Megumi TARUNO 41 29
Round 2 5 PI Hongyan 21-9 / 21-16 Anu NIEMINEN 46 33
Round 2 96 Olga KONON 15-21 / 21-15 / 21-19 WANG Shixian 38 52
Quarter-final 3 WANG Lin 15-21 / 21-11 / 21-15 Saina NEHWAL 8 49
Quarter-final 19 YAO Jie 18-21 / 21-19 / 21-15 Adrianti FIRDASARI 17 54
Quarter-final 1 WANG Yihan 21-17 / 23-21 LU Lan 10 38
Quarter-final 5 PI Hongyan 25-23 / 21-9 Olga KONON 96 40
Semi-final 3 WANG Lin 22-20 / 21-8 YAO Jie 19 26
Semi-final 1 WANG Yihan 21-13 / 21-11 PI Hongyan 5 38
Final 1 WANG Yihan 21-9 / 21-12 WANG Lin 3 36
XD (qual)
Round 1 - Inoki CAHJADI / Cynthia TUWANKOTTA 21-16 / 21-12 Ondrej KOPRIVA / Miroslava VASKOVA 262 17
Round 1 89 Kenichi HAYAKAWA / Shizuka MATSUO 14-21 / 21-17 / 21-15 Ingo KINDERVATER / Birgit OVERZIER 88 51
Round 1 182 Michal LOGOSZ / Olga KONON 21-14 / 21-9 Sebastien VINCENT / Elisa CHANTEUR 147 22
Round 1 145 Ronan LABAR / Barbara MATIAS 21-18 / 21-9 Maxime MORA / Sarah SICARD - 20
Round 2 89 Kenichi HAYAKAWA / Shizuka MATSUO 21-12 / 21-11 Inoki CAHJADI / Cynthia TUWANKOTTA - 22
Round 2 62 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-17 / 21-8 Oliver LEYDON-DAVIS / Danielle TAHURI 150 23
Round 2 182 Michal LOGOSZ / Olga KONON 21-10 / 21-18 Sylvain GROSJEAN / Weny RASIDI 138 30
Round 2 170 Andrew ELLIS / Emma MASON 21-13 / 21-19 Ronan LABAR / Barbara MATIAS 145 23
XD
Round 1 71 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 21-19 / 21-7 Ruud BOSCH / Paulien VAN DOOREMALEN 26 27
Round 1 119 Kristof HOPP / Anastasia RUSSKIKH 21-17 / 21-10 Chris LANGRIDGE / Jillie COOPER 68 31
Round 1 17 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 21-17 / 21-16 Valeriy ATRASHCHENKOV / Elena PRUS 27 23
Round 1 37 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 21-13 / 21-15 Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA 29 24
Round 1 97 Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 21-11 / 21-11 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 28 25
Round 1 40 Wouter CLAES / Nathalie DESCAMPS 21-17 / 21-14 Dave KHODABUX / Samantha BARNING 42 31
Round 1 - JIAMING Tao / ZHANG Yawen 21-11 / 22-20 Marcus ELLIS / Heather OLVER 79 31
Round 1 182 Michal LOGOSZ / Olga KONON 21-15 / 21-12 Andrew ELLIS / Emma MASON 170 23
Round 1 18 Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 17-21 / 21-10 / 22-20 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 64 52
Round 1 4 HE Hanbin / YU Yang (F) 21-12 / 21-13 Kenichi HAYAKAWA / Shizuka MATSUO 89 28
Round 1 41 Robin MIDDLETON / Mariana AGATHANGELOU 21-10 / 21-12 Johannes SCHOETTLER / Sandra MARINELLO 174 26
Round 1 5 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-8 / 21-11 Henry TAM / Donna HALIDAY 44 23
Round 1 160 Dean GEORGE / Samantha WARD 21-15 / 15-21 / 21-16 CHAI Biao / PAN Pan - 55
Round 1 7 V. Diju / Jwala GUTTA 21-19 / 21-15 Baptiste CAREME / Laura CHOINET 30 28
Round 1 14 Devin Lahardi FITRIAWAN / Lita NURLITA 21-11 / 21-18 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 25 24
Round 1 3 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-9 / 21-13 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 62 25
Round 2 119 Kristof HOPP / Anastasia RUSSKIKH 16-21 / 21-11 / 21-18 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 71 53
Round 2 17 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 21-12 / 21-18 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 37 29
Round 2 97 Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 17-21 / 21-8 / 21-15 Wouter CLAES / Nathalie DESCAMPS 40 38
Round 2 - JIAMING Tao / ZHANG Yawen 17-21 / 21-13 / 21-14 Michal LOGOSZ / Olga KONON 182 51
Round 2 4 HE Hanbin / YU Yang (F) 21-11 / 21-8 Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 18 24
Round 2 5 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-12 / 21-15 Robin MIDDLETON / Mariana AGATHANGELOU 41 32
Round 2 7 V. Diju / Jwala GUTTA 19-21 / 21-10 / 21-16 Dean GEORGE / Samantha WARD 160 42
Round 2 3 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 25-23 / 21-17 Devin Lahardi FITRIAWAN / Lita NURLITA 14 43
Quarter-final 17 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 21-18 / 21-9 Kristof HOPP / Anastasia RUSSKIKH 119 27
Quarter-final - JIAMING Tao / ZHANG Yawen 21-12 / 21-17 Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 97 33
Quarter-final 4 HE Hanbin / YU Yang (F) 21-17 / 22-20 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 5 43
Quarter-final 3 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 6-21 / 22-20 / 21-10 V. Diju / Jwala GUTTA 7 42
Semi-final 17 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 22-20 / 21-17 JIAMING Tao / ZHANG Yawen - 39
Semi-final 3 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 25-27 / 21-14 / 21-17 HE Hanbin / YU Yang (F) 4 77
Final 3 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-7 / 21-7 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 17 21
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 66 6 20.0% 2342 78.07 00:30:44 2.54 0 0.0%
MS 31 70 8 25.8% 2488 80.26 00:39:17 2.04 1 3.2%
WD 28 66 10 35.7% 2378 84.93 00:40:43 2.09 4 14.3%
WS 30 68 8 26.7% 2384 79.47 00:35:48 2.22 1 3.3%
XD 31 70 8 25.8% 2480 80 00:34:31 2.32 1 3.2%
Total 150 340 40 26.7% 12072 80.48 00:36:10 2.23 7 4.7%

Most Consecutive Points in a Set

Players Opponents Category Round Set Streak Details
PI HongyanAnu NIEMINENWS Round 2 1 15 View
Valeriy ATRASHCHENKOVMaxime RENAULTMS Round 1 3 12 View
Eriko HIROSEPerrine LE BUHANICWS Round 1 2 12 View
CHEN LongChristian LIND THOMSENMS Round 1 1 12 View
WANG LinPetya NEDELCHEVAWS Round 2 1 12 View
BAO ChunlaiSony Dwi KUNCOROMS Round 2 1 11 View
Kien Keat KOO / Pei Tty WONGWouter CLAES / Nathalie DESCAMPSXD Round 2 2 11 View
LIN DanAnup SRIDHARMS Round 1 2 11 View
LIN DanTaufik HIDAYATMS Final 1 11 View
Ajay JAYARAMMatthieu LO YING PINGMS Round 1 1 11 View

Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 48 14 77.4%
Indonesia 31 12 72.1%
Malaysia 10 7 58.8%
Poland 4 3 57.1%
Denmark 17 13 56.7%
Sweden 2 2 50.0%
Australia 1 1 50.0%
U.S.A. 1 1 50.0%
India 9 10 47.4%
Hong Kong 3 4 42.9%
Germany 6 9 40.0%
Belgium 2 3 40.0%
Japan 9 14 39.1%
England 9 14 39.1%
Ukraine 3 5 37.5%
Netherlands 4 8 33.3%
Finland 1 2 33.3%
Scotland 1 2 33.3%
France 12 28 30.0%
Bulgaria 2 6 25.0%
Russia 1 3 25.0%
New Zealand 1 4 20.0%
Czech Republic 1 6 14.3%
Ireland 0 1 0.0%
Macau 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Kanta TSUNEYAMA CHOU Tien Chen 15-21 / 21-8 / 21-17
2019 CHEN Long Jonatan CHRISTIE 21-19 / 21-12
2018 CHEN Long SHI Yuqi 21-17 / 21-19
2017 KIDAMBI Srikanth Kenta NISHIMOTO 21-14 / 21-13
2016 SHI Yuqi LEE Hyun Il 21-16 / 21-19
2015 LEE Chong Wei CHOU Tien Chen 21-13 / 21-18
2014 CHOU Tien Chen WANG Zhengming 10-21 / 25-23 / 21-19
2013 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-19 / 23-21
2012 LIEW Daren Viktor AXELSEN 21-18 / 21-17
2011 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-16 / 21-11
2010 Taufik HIDAYAT Joachim PERSSON 21-16 / 21-11
2009 LIN Dan Taufik HIDAYAT 21-6 / 21-15
2008 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-17 / 21-7
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-11 / 21-14
2004 CHEN Jin Bjoern JOPPIEN 15-9 / 15-5
2003 Marc ZWIEBLER Joachim FISCHER NIELSEN 15-3 / 8-15 / 15-12
2002 LUO Yigang WU Yunyong 7-5 / 8-7 / 7-4
2001 Abhinn Shyam GUPTA Yangchun XIE 7-1 / 7-3 / 7-3
2000 Siddharth JAIN Jacek NIEDZWIEDZKI 17-14 / 15-6
1999 CHEN Gang PULLELA Gopichand 15-8 / 10-15 / 15-10
1998 Niels Christian KALDAU Joris VAN SOERLAND 15-4 / 15-6
1997 Chris BRUIL Daniel ERIKSSON 17-14 / 15-7
1996 Kenneth JONASSEN Jesper OLSSON 15-2 / 5-15 / 15-6
1995 George RIMARCDI Thomas JOHANSSON 10-15 / 15-9 / 15-4
1994 SUN Jun Robert LILJEQUIST 15-1 / 16-17 / 15-2
1993 HENDRAWAN Soren B NIELSEN 15-10 / 14-18 / 15-11
1992 WAN Zhengwen Bambang SUPRIANTO 7-15 / 15-12 / 15-7
1991 Jaimie DAWSON WEI Yan 7-15 / 15-3 / 17-14
1990 Kok Keong FOO Rashid SIDEK 15-11 / 18-13
1989 XIONG Guobao Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-3