All England  

Tournament Name: Yonex All England Open Super Series 2008
Tournament Dates: 04/03/2008-09/03/2008
Location: , England
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae LEE Jae Jin / HWANG Ji Man
MS CHEN Jin LIN Dan
WD LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won DU Jing / YU Yang (F)
WS Tine BAUN LU Lan
XD ZHENG Bo / GAO Ling Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (747*) Andrew BOWMAN / Matthew HONEY 21-15 / 21-10 Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON (46*) 28
Round 1 (45*) Jacob CHEMNITZ / Mikkel DELBO LARSEN 24-22 / 16-21 / 21-8 Martyn LEWIS / Kristian ROEBUCK - 45
Round 1 (34*) Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE 23-21 / 21-18 Chris ADCOCK / Dean GEORGE (83*) 34
Round 1 (992*) Andrew ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-10 / 18-21 / 21-16 Adam CWALINA / Wojciech SZKUDLARCZYK (54*) 45
Round 1 (390*) Robert BLAIR / Richard EIDESTEDT 22-20 / 21-13 XU Chen / ZHENG Bo (267*) 27
Round 1 - Anthony CLARK / David LINDLEY 22-24 / 21-13 / 21-13 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO (44*) 49
Round 1 (58*) CHO Gun Woo / HAN Sang Hoon 21-16 / 21-13 Ruud BOSCH / Koen RIDDER (72*) 26
Round 1 (30*) Rasmus MANGOR ANDERSEN / Peter BUUR STEFFENSEN 17-21 / 21-13 / 21-16 Rasmus BONDE / Kasper FAUST HENRIKSEN (56*) 45
Round 2 (747*) Andrew BOWMAN / Matthew HONEY 21-19 / 14-21 / 21-15 Jacob CHEMNITZ / Mikkel DELBO LARSEN (45*) 46
Round 2 (34*) Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE 21-17 / 21-11 Andrew ELLIS / Chris LANGRIDGE (992*) 32
Round 2 - Anthony CLARK / David LINDLEY 17-21 / 21-16 / 21-16 Robert BLAIR / Richard EIDESTEDT (390*) 56
Round 2 (30*) Rasmus MANGOR ANDERSEN / Peter BUUR STEFFENSEN 16-21 / 21-18 / 21-18 CHO Gun Woo / HAN Sang Hoon (58*) 56
MD
Round 1 (1*) CAI Yun / FU Haifeng 21-14 / 21-12 Yonathan Suryatama DASUKI / Rian SUKMAWAN (22*) 24
Round 1 (15*) NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo 21-19 / 20-22 / 21-11 Teik Chai GAN / Woon Fui LIN (25*) 47
Round 1 (5*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 21-11 / 21-16 Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER (28*) 21
Round 1 (10*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 21-16 / 21-15 Roman SPITKO / Michael FUCHS (32*) 29
Round 1 (14*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 21-18 / 21-19 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong (3*) 40
Round 1 (16*) Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI 23-25 / 21-18 / 21-18 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (18*) 71
Round 1 (26*) HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin 22-20 / 21-19 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (8*) 31
Round 1 (11*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-18 / 23-21 GUO Zhendong / XIE Zhongbo (9*) 45
Round 1 (23*) Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS 22-20 / 14-21 / 21-9 Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE (34*) 47
Round 1 (7*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-18 / 21-8 Rasmus MANGOR ANDERSEN / Peter BUUR STEFFENSEN (30*) 26
Round 1 (19*) Howard BACH / Khan bob MALAYTHONG 21-18 / 16-21 / 21-16 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (21*) 42
Round 1 (4*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-16 / 21-12 Mike BERES / William MILROY (24*) 25
Round 1 (17*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-18 / 21-18 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (13*) 34
Round 1 (6*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-2 / 21-15 Andrew BOWMAN / Matthew HONEY (747*) 24
Round 1 - Anthony CLARK / David LINDLEY 22-20 / 19-21 / 21-18 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu (20*) 59
Round 1 (12*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 21-19 / 21-9 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN (2*) 33
Round 2 (15*) NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo 24-22 / 7-21 / 21-18 CAI Yun / FU Haifeng (1*) 50
Round 2 (10*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 21-9 / 21-17 Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA (5*) 23
Round 2 (14*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 21-19 / 19-21 / 21-19 Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI (16*) 67
Round 2 (11*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-19 / 21-16 HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin (26*) 29
Round 2 (7*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-8 / 21-15 Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS (23*) 25
Round 2 (4*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-8 / 21-16 Howard BACH / Khan bob MALAYTHONG (19*) 21
Round 2 (6*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-18 / 21-14 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN (17*) 44
Round 2 (12*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 21-13 / 21-13 Anthony CLARK / David LINDLEY - 42
Quarter-final (10*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 21-14 / 22-20 NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo (15*) 30
Quarter-final (14*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 21-19 / 17-21 / 21-12 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (11*) 60
Quarter-final (4*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-15 / 21-15 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (7*) 29
Quarter-final (6*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-9 / 21-18 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (12*) 33
Semi-final (10*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 21-16 / 21-16 Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO (14*) 30
Semi-final (6*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-13 / 22-24 / 23-21 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (4*) 61
Final (6*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 20-22 / 21-19 / 21-18 LEE Jae Jin / HWANG Ji Man (10*) 50
MS (qual)
Round 1 (59*) Rajiv OUSEPH 22-20 / 21-15 Nathan RICE (114*) 34
Round 1 (69*) Jan O JORGENSEN 21-16 / 21-12 Carl BAXTER (112*) 28
Round 1 (37*) Tien Minh NGUYEN 21-10 / 21-18 HSIEH Yu Hsing (49*) 32
Round 1 (40*) Chun Seang TAN 21-7 / 21-9 Kennevic ASUNCION (120*) 19
Round 1 (54*) Poompat SAPKULCHANANART 21-16 / 21-13 John MOODY (29*) 29
Round 1 (41*) GONG Weijie 18-21 / 21-19 / 21-19 Arvind BHAT (66*) 60
Round 1 (50*) Kenichi TAGO 21-16 / 21-13 Roman SPITKO (95*) 29
Round 1 (47*) Peter MIKKELSEN 24-22 / 12-21 / 21-14 Stanislav PUKHOV (92*) 45
Round 1 (44*) Tommy SUGIARTO 21-5 / 21-7 Akeem Olanrewaju OGUNSEYE (253*) 19
Round 1 (56*) Kasper OEDUM 18-21 / 21-18 / 21-12 Scott EVANS (45*) 58
Round 1 (36*) Dicky PALYAMA 21-6 / 21-18 Jeff THO (81*) 27
Round 1 (42*) SHON Seung Mo 21-17 / 21-19 Chetan ANAND (46*) 31
Round 1 (38*) Eric PANG 22-20 / 21-8 Pablo ABIAN (70*) 31
Round 1 (77*) Rune ULSING 21-14 / 21-18 Aamir GHAFFAR (145*) 30
Round 1 (93*) Christian LIND THOMSEN 23-21 / 21-17 Koen RIDDER (151*) 36
Round 2 (69*) Jan O JORGENSEN 21-19 / 13-21 / 21-19 Rajiv OUSEPH (59*) 48
Round 2 (37*) Tien Minh NGUYEN 21-11 / 21-16 Chun Seang TAN (40*) 30
Round 2 (41*) GONG Weijie 24-22 / 21-7 Poompat SAPKULCHANANART (54*) 32
Round 2 (50*) Kenichi TAGO 21-18 / 25-23 Richard VAUGHAN (39*) 38
Round 2 (44*) Tommy SUGIARTO 21-15 / 23-21 Peter MIKKELSEN (47*) 38
Round 2 (36*) Dicky PALYAMA 21-16 / 21-19 Kasper OEDUM (56*) 38
Round 2 (38*) Eric PANG 21-10 / 21-17 SHON Seung Mo (42*) 31
Round 2 (77*) Rune ULSING 21-16 / 16-21 / 23-21 Christian LIND THOMSEN (93*) 67
Round 3 (37*) Tien Minh NGUYEN 21-17 / 21-18 Jan O JORGENSEN (69*) 32
Round 3 (50*) Kenichi TAGO 14-21 / 21-17 / 21-15 GONG Weijie (41*) 59
Round 3 (44*) Tommy SUGIARTO 21-19 / 21-11 Dicky PALYAMA (36*) 35
MS
Round 1 (2*) LIN Dan 16-21 / 21-8 / 21-11 Anup SRIDHAR (22*) 41
Round 1 (38*) Eric PANG 10-21 / 22-20 / 21-15 Tsuen Seng LEE (15*) 59
Round 1 (7*) Kenneth JONASSEN 21-18 / 21-15 CHAN Yan Kit (21*) 30
Round 1 (31*) Sho SASAKI 21-13 / 21-19 PARK Sung Hwan (14*) 37
Round 1 (3*) BAO Chunlai 21-19 / 21-11 Muhammad Hafiz HASHIM (23*) 33
Round 1 (9*) CHEN Yu 19-21 / 21-19 / 21-14 LEE Hyun Il (11*) 53
Round 1 (30*) LU Yi 17-21 / 21-19 / 21-14 Yen Hui Kendrick LEE (18*) 57
Round 1 (33*) Joachim PERSSON 21-15 / 17-21 / 21-9 Muhammad Roslin HASHIM (24*) 57
Round 1 (19*) Shoji SATO 14-21 / 22-20 / 21-15 Boonsak PONSANA (12*) 62
Round 1 (6*) Sony Dwi KUNCORO 11-21 / 21-12 / 21-9 Andre Kurniawan TEDJONO (26*) 46
Round 1 (20*) Przemyslaw WACHA 21-12 / 21-14 Choong Hann WONG (16*) 32
Round 1 (4*) CHEN Jin 21-16 / 21-12 Kenichi TAGO (50*) 34
Round 1 (37*) Tien Minh NGUYEN 23-21 / 21-15 NG Wei (17*) 50
Round 1 (5*) Taufik HIDAYAT 21-18 / 21-12 Andrew DABEKA (32*) 37
Round 1 (44*) Tommy SUGIARTO 21-11 / 21-19 Andrew SMITH (35*) 36
Round 1 (1*) LEE Chong Wei 21-16 / 21-14 Sairul Amar AYOB (27*) 29
Round 2 (2*) LIN Dan 21-9 / 21-12 Eric PANG (38*) 31
Round 2 (7*) Kenneth JONASSEN 13-21 / 22-20 / 21-12 Sho SASAKI (31*) 51
Round 2 (3*) BAO Chunlai 21-11 / 10-21 / 21-18 CHEN Yu (9*) 41
Round 2 (33*) Joachim PERSSON 21-15 / 21-18 LU Yi (30*) 38
Round 2 (6*) Sony Dwi KUNCORO 17-21 / 21-9 / 21-16 Shoji SATO (19*) 55
Round 2 (4*) CHEN Jin 21-17 / 21-9 Przemyslaw WACHA (20*) 38
Round 2 (5*) Taufik HIDAYAT 21-17 / 15-21 / 21-19 Tien Minh NGUYEN (37*) 59
Round 2 (1*) LEE Chong Wei 21-18 / 21-11 Tommy SUGIARTO (44*) 33
Quarter-final (2*) LIN Dan 21-17 / 21-11 Kenneth JONASSEN (7*) 37
Quarter-final (3*) BAO Chunlai 21-11 / 21-13 Joachim PERSSON (33*) 29
Quarter-final (4*) CHEN Jin 21-14 / 21-12 Sony Dwi KUNCORO (6*) 43
Quarter-final (1*) LEE Chong Wei 23-21 / 21-17 Taufik HIDAYAT (5*) 39
Semi-final (2*) LIN Dan 21-14 / 21-14 BAO Chunlai (3*) 31
Semi-final (4*) CHEN Jin 21-18 / 21-18 LEE Chong Wei (1*) 44
Final (4*) CHEN Jin 22-20 / 25-23 LIN Dan (2*) 45
WD (qual)
Round 1 (56*) Rachel VAN CUTSEN / Paulien VAN DOOREMALEN 12-21 / 21-11 / 21-15 CHAU Hoi Wah / KOON Wai Chee (40*) 48
Round 1 (234*) CHOU Chia Chi / YANG Chia Tseng 16-21 / 21-15 / 22-20 Christinna PEDERSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN (42*) 57
Round 1 (310*) Imogen BANKIER / Sarah BOK 21-16 / 21-19 Rachel HOWARD / Liza SMITH - 31
Round 1 (46*) Nitya Krishinda MAHESWARI / Lita NURLITA 21-11 / 21-15 Hing Yau MOOI / Yu Hang OOI (80*) 31
Round 2 (115*) Malgorzata JANIACZYK / Agnieszka WOJTKOWSKA 11-21 / 21-19 / 21-18 Rachel VAN CUTSEN / Paulien VAN DOOREMALEN (56*) 45
Round 2 (234*) CHOU Chia Chi / YANG Chia Tseng 21-14 / 21-16 GOH Liu Ying / Hui Lin NG (52*) 26
Round 2 (310*) Imogen BANKIER / Sarah BOK 21-12 / 23-21 Gabrielle ADCOCK / Mariana AGATHANGELOU (74*) 30
Round 2 (46*) Nitya Krishinda MAHESWARI / Lita NURLITA 21-10 / 21-10 Eva LEE / Mesinee MANGKALAKIRI (31*) 22
WD
Round 1 (2*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-3 / 21-9 Jwala GUTTA / Shruti KURIEN (25*) 19
Round 1 (9*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-11 / 21-16 Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM (26*) 29
Round 1 (18*) Jo NOVITA / Greysia POLII 26-24 / 21-10 Gail EMMS / Donna KELLOGG (7*) 51
Round 1 (17*) HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-16 / 21-7 Fiona MCKEE / Charmaine REID (32*) 23
Round 1 (3*) DU Jing / YU Yang (F) 21-8 / 21-11 Malgorzata JANIACZYK / Agnieszka WOJTKOWSKA (115*) 20
Round 1 (22*) Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH 21-16 / 21-18 Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT (27*) 36
Round 1 (6*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 24-22 / 21-18 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (11*) 53
Round 1 (20*) Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI 21-14 / 21-17 Diana DIMOVA / Petya NEDELCHEVA (45*) 32
Round 1 (46*) Nitya Krishinda MAHESWARI / Lita NURLITA 21-18 / 21-11 Chiou Hwee HAW / Pek Siah LIM (28*) 27
Round 1 (14*) GAO Ling / ZHAO Tingting 21-10 / 21-13 Carina METTE / Birgit OVERZIER (34*) 23
Round 1 (21*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 25-23 / 21-18 Yanmei JIANG / Yujia LI (13*) 40
Round 1 (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-6 / 21-12 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (38*) 25
Round 1 (12*) Vita MARISSA / Liliyana NATSIR 9-21 / 21-17 / 21-17 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (19*) 41
Round 1 (5*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-11 / 21-11 Suzanne RAYAPPAN / Jenny WALLWORK (36*) 27
Round 1 (15*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 21-14 / 21-15 Imogen BANKIER / Sarah BOK (310*) 35
Round 1 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-10 / 21-7 CHOU Chia Chi / YANG Chia Tseng (234*) 22
Round 2 (2*) ZHANG Yawen / WEI Yili 18-21 / 21-16 / 21-10 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (9*) 51
Round 2 (18*) Jo NOVITA / Greysia POLII 21-13 / 21-15 HA Jung Eun / KIM Min Jung (17*) 31
Round 2 (3*) DU Jing / YU Yang (F) 19-21 / 21-9 / 21-17 Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH (22*) 51
Round 2 (6*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-23 / 21-16 / 21-18 Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI (20*) 75
Round 2 (14*) GAO Ling / ZHAO Tingting 21-15 / 21-16 Nitya Krishinda MAHESWARI / Lita NURLITA (46*) 38
Round 2 (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-11 / 21-16 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (21*) 37
Round 2 (5*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-19 / 21-17 Vita MARISSA / Liliyana NATSIR (12*) 31
Round 2 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-15 / 21-8 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (15*) 37
Quarter-final (2*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-8 / 21-13 Jo NOVITA / Greysia POLII (18*) 29
Quarter-final (3*) DU Jing / YU Yang (F) 21-7 / 21-11 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (6*) 29
Quarter-final (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-16 / 21-19 GAO Ling / ZHAO Tingting (14*) 42
Quarter-final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-16 / 19-21 / 21-10 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (5*) 48
Semi-final (3*) DU Jing / YU Yang (F) 21-16 / 21-9 ZHANG Yawen / WEI Yili (2*) 29
Semi-final (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 13-21 / 21-13 / 21-19 YANG Wei / ZHANG Jiewen (1*) 68
Final (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 12-21 / 21-18 / 21-14 DU Jing / YU Yang (F) (3*) 65
WS (qual)
Round 1 (222*) Rachel HOWARD 21-18 / 21-14 Filipa LAMY (76*) 27
Round 1 (56*) Jill PITTARD 21-17 / 21-17 Weny RASIDI (85*) 27
Round 1 (146*) Solen PASTUREL 21-17 / 21-6 Lauren TODT (134*) 22
Round 1 (43*) Anu NIEMINEN 21-13 / 21-16 Nicola CERFONTYNE (200*) 32
Round 1 (155*) Jwala GUTTA 21-17 / 21-12 Charmaine REID (41*) 22
Round 1 (38*) Adrianti FIRDASARI 21-10 / 21-14 Agnieszka WOJTKOWSKA (321*) 22
Round 1 (33*) Aiying XING 21-10 / 21-15 Kamila AUGUSTYN (92*) 23
Round 1 (36*) PAI Hsiao Ma 21-8 / 21-17 Eva LEE (50*) 24
Round 1 (207*) Diana DIMOVA 21-13 / 21-8 Ana MOURA (71*) 22
Round 1 (58*) Pia Zebadiah BERNADET 21-6 / 21-9 Malgorzata JANIACZYK (167*) 19
Round 1 (120*) Shruti KURIEN 21-8 / 21-10 Erika WHITTINGHAM - 17
Round 1 (44*) Susan EGELSTAFF 21-18 / 21-13 Rachel VAN CUTSEN (67*) 28
Round 2 (222*) Rachel HOWARD 21-4 / 21-7 Charlene Laticia FIELLATEAU - 12
Round 2 (56*) Jill PITTARD 21-5 / 21-13 Solen PASTUREL (146*) 22
Round 2 (37*) Salakjit PONSANA 21-13 / 21-11 Anu NIEMINEN (43*) 24
Round 2 (38*) Adrianti FIRDASARI 21-9 / 21-7 Jwala GUTTA (155*) 17
Round 2 (33*) Aiying XING 21-23 / 21-18 / 21-18 PAI Hsiao Ma (36*) 65
Round 2 (27*) Julia Pei Xian WONG 17-21 / 21-10 / 21-19 Diana DIMOVA (207*) 49
Round 2 (58*) Pia Zebadiah BERNADET 21-7 / 17-21 / 21-9 Shruti KURIEN (120*) 36
Round 2 (44*) Susan EGELSTAFF 21-6 / 21-1 Louise CARTER - 13
Round 3 (56*) Jill PITTARD 21-13 / 21-18 Rachel HOWARD (222*) 27
Round 3 (38*) Adrianti FIRDASARI 21-12 / 12-21 / 21-16 Salakjit PONSANA (37*) 52
Round 3 (33*) Aiying XING 19-21 / 21-13 / 21-11 Julia Pei Xian WONG (27*) 55
Round 3 (58*) Pia Zebadiah BERNADET 19-21 / 21-14 / 21-14 Susan EGELSTAFF (44*) 57
WS
Round 1 (12*) YIP Pui Yin 22-20 / 21-19 XIE Xingfang (1*) 44
Round 1 (31*) HWANG Hye Youn 21-18 / 16-21 / 25-23 Eriko HIROSE (14*) 66
Round 1 (7*) Mew Choo WONG 21-13 / 21-15 Maria Kristin YULIANTI (21*) 34
Round 1 (13*) JIANG Yanjiao 21-16 / 21-12 Elizabeth CANN (34*) 34
Round 1 (2*) ZHU Lin 22-20 / 21-9 Kaori MORI (22*) 36
Round 1 (9*) Tine BAUN 21-19 / 21-13 Kanako YONEKURA (18*) 31
Round 1 (6*) PI Hongyan 21-16 / 21-10 Petya NEDELCHEVA (16*) 33
Round 1 (26*) Anna RICE 21-12 / 17-21 / 21-15 Jill PITTARD (56*) 49
Round 1 (17*) CHENG Shao Chieh 24-22 / 21-10 Pia Zebadiah BERNADET (58*) 31
Round 1 (5*) WANG Chen 21-12 / 21-11 Aiying XING (33*) 26
Round 1 (20*) WANG Yihan 21-14 / 21-18 Ella DIEHL (29*) 38
Round 1 (4*) LU Lan 21-14 / 21-13 Adrianti FIRDASARI (38*) 32
Round 1 (8*) JUN Jae Youn 21-11 / 15-21 / 21-17 Judith MEULENDIJKS (30*) 53
Round 1 (10*) Huaiwen XU 21-16 / 21-13 ZHOU Mi (11*) 40
Round 1 (24*) Yu HIRAYAMA 21-18 / 18-21 / 21-18 Saina NEHWAL (25*) 55
Round 1 (23*) YAO Jie 21-15 / 19-21 / 21-19 ZHANG Ning (3*) 55
Round 2 (31*) HWANG Hye Youn 21-15 / 23-21 YIP Pui Yin (12*) 43
Round 2 (7*) Mew Choo WONG 22-20 / 23-21 JIANG Yanjiao (13*) 44
Round 2 (9*) Tine BAUN 21-14 / 21-15 ZHU Lin (2*) 32
Round 2 (6*) PI Hongyan 21-7 / 22-20 Anna RICE (26*) 34
Round 2 (5*) WANG Chen 21-17 / 14-21 / 21-18 CHENG Shao Chieh (17*) 47
Round 2 (10*) Huaiwen XU 21-13 / 21-14 JUN Jae Youn (8*) 34
Round 2 (24*) Yu HIRAYAMA 21-17 / 21-17 YAO Jie (23*) 34
Round 2 (4*) LU Lan W.O. WANG Yihan (20*) 0
Quarter-final (31*) HWANG Hye Youn 17-21 / 21-10 / 21-13 Mew Choo WONG (7*) 58
Quarter-final (9*) Tine BAUN 20-22 / 21-18 / 21-18 PI Hongyan (6*) 57
Quarter-final (4*) LU Lan 21-18 / 21-13 WANG Chen (5*) 33
Quarter-final (10*) Huaiwen XU 18-21 / 21-18 / 21-16 Yu HIRAYAMA (24*) 69
Semi-final (9*) Tine BAUN 21-17 / 21-18 HWANG Hye Youn (31*) 33
Semi-final (4*) LU Lan 21-13 / 21-14 Huaiwen XU (10*) 31
Final (9*) Tine BAUN 21-11 / 18-21 / 22-20 LU Lan (4*) 56
XD (qual)
Round 1 (63*) Michael FUCHS / Carina METTE W.O. Matthew HONEY / Heather OLVER (58*) 29
Round 1 (51*) Chris LANGRIDGE / Joanne NICHOLAS 21-17 / 21-15 Dean GEORGE / Mariana AGATHANGELOU (123*) 28
Round 1 (59*) Adam CWALINA / Malgorzata JANIACZYK 15-21 / 22-20 / 21-18 Andrew BOWMAN / Sarah BOK (87*) 43
Round 1 (52*) Michal LOGOSZ / Natalie MUNT 21-17 / 21-19 Rasmus BONDE / Christinna PEDERSEN (48*) 30
Round 1 (56*) Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 21-10 / 23-21 Jorrit DE RUITER / Ilse VAESSEN (53*) 26
Round 1 (45*) Tadashi OHTSUKA / Satoko SUETSUNA 21-8 / 21-13 Ruud BOSCH / Paulien VAN DOOREMALEN (76*) 25
Round 1 (72*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah 21-14 / 17-21 / 22-20 CHO Gun Woo / HA Jung Eun (958*) 39
Round 2 (63*) Michael FUCHS / Carina METTE 21-10 / 21-11 Wojciech SZKUDLARCZYK / Agnieszka WOJTKOWSKA (106*) 20
Round 2 (51*) Chris LANGRIDGE / Joanne NICHOLAS 17-21 / 23-21 / 21-16 TSAI Chia Hsin / CHENG Shao Chieh (47*) 46
Round 2 (30*) TAN Wee Kiong / WOON Khe Wei 21-9 / 21-18 Adam CWALINA / Malgorzata JANIACZYK (59*) 21
Round 2 (78*) Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 14-21 / 21-14 / 21-17 Mike BERES / Fiona MCKEE - 42
Round 2 (52*) Michal LOGOSZ / Natalie MUNT 21-12 / 21-10 Mohd Razif ABDUL LATIF / Sook Chin CHONG (49*) 24
Round 2 (56*) Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 21-17 / 17-21 / 21-17 Robin MIDDLETON / Liza SMITH (37*) 44
Round 2 (41*) LIM Khim Wah / Hui Lin NG 21-18 / 13-21 / 21-17 Tadashi OHTSUKA / Satoko SUETSUNA (45*) 54
Round 2 (178*) HWANG Ji Man / KIM Min Jung 21-13 / 21-18 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah (72*) 28
Round 3 (51*) Chris LANGRIDGE / Joanne NICHOLAS 21-18 / 21-13 Michael FUCHS / Carina METTE (63*) 32
Round 3 (30*) TAN Wee Kiong / WOON Khe Wei 21-16 / 21-10 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK (78*) 25
Round 3 (52*) Michal LOGOSZ / Natalie MUNT 21-13 / 21-13 Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN (56*) 26
Round 3 (178*) HWANG Ji Man / KIM Min Jung 15-21 / 21-17 / 22-20 LIM Khim Wah / Hui Lin NG (41*) 51
XD
Round 1 (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 20-22 / 21-11 / 21-15 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA (13*) 50
Round 1 (11*) HAN Sang Hoon / HWANG Yu Mi 21-19 / 21-16 FANG Chieh Min / CHENG Wen Hsing (44*) 27
Round 1 (9*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-17 / 18-21 / 21-14 XU Chen / ZHAO Tingting (12*) 53
Round 1 (22*) Howard BACH / Eva LEE 21-15 / 21-16 David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN (25*) 27
Round 1 (5*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-12 / 21-11 Michal LOGOSZ / Natalie MUNT (52*) 25
Round 1 (39*) Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD 21-17 / 17-21 / 21-12 Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI (18*) 42
Round 1 (7*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-18 / 21-7 Muhammad RIJAL / Greysia POLII (20*) 30
Round 1 (8*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 13-21 / 21-17 / 21-18 TAN Wee Kiong / WOON Khe Wei (30*) 48
Round 1 (178*) HWANG Ji Man / KIM Min Jung 21-10 / 21-16 Craig COOPER / Renee FLAVELL (29*) 26
Round 1 (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-10 / 21-18 Chris LANGRIDGE / Joanne NICHOLAS (51*) 26
Round 1 (19*) CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi 21-19 / 21-19 HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin (27*) 26
Round 1 (28*) Robert BLAIR / Imogen BANKIER 21-15 / 21-16 Flandy LIMPELE / Vita MARISSA (4*) 28
Round 1 (23*) Keita MASUDA / Miyuki MAEDA 21-15 / 21-15 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI (15*) 37
Round 1 (3*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-5 / 21-11 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (31*) 19
Round 1 (10*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-6 / 21-9 Kristof HOPP / Birgit OVERZIER (17*) 21
Round 1 (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-19 / 21-13 Devin Lahardi FITRIAWAN / Lita NURLITA (14*) 19
Round 2 (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 22-20 / 21-19 HAN Sang Hoon / HWANG Yu Mi (11*) 47
Round 2 (9*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-14 / 21-11 Howard BACH / Eva LEE (22*) 20
Round 2 (5*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-17 / 21-14 Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD (39*) 33
Round 2 (8*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-11 / 21-16 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (7*) 33
Round 2 (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-17 / 21-17 HWANG Ji Man / KIM Min Jung (178*) 30
Round 2 (28*) Robert BLAIR / Imogen BANKIER 21-14 / 21-12 CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi (19*) 26
Round 2 (3*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-14 / 21-8 Keita MASUDA / Miyuki MAEDA (23*) 29
Round 2 (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 17-21 / 21-17 / 21-14 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (10*) 53
Quarter-final (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-18 / 13-21 / 21-12 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung (9*) 61
Quarter-final (5*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 18-21 / 21-14 / 21-17 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (8*) 71
Quarter-final (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-14 / 21-16 Robert BLAIR / Imogen BANKIER (28*) 33
Quarter-final (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 22-20 / 15-21 / 21-8 HE Hanbin / YU Yang (F) (3*) 56
Semi-final (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 16-21 / 21-6 / 0-0 Ret. XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (5*) 40
Semi-final (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-18 / 21-15 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (6*) 34
Final (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 18-21 / 21-14 / 21-9 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR (2*) 66
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 72 10 32.3% 2679 86.42 00:38:27 2.25 4 12.9%
MS 31 73 11 35.5% 2633 84.94 00:42:10 2.01 1 3.2%
WD 31 69 7 22.6% 2427 78.29 00:37:33 2.09 3 9.7%
WS 30 70 10 33.3% 2596 86.53 00:42:04 2.06 2 6.7%
XD 30 69 9 30.0% 2462 82.07 00:36:32 2.25 3 10.0%
Total 153 353 47 30.7% 12797 83.64 00:39:21 2.13 13 8.5%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Vietnam 4 1 80.0%
China 45 20 69.2%
Korea 27 12 69.2%
Denmark 27 18 60.0%
Scotland 9 6 60.0%
Indonesia 28 20 58.3%
Japan 19 15 55.9%
Finland 1 1 50.0%
Hong Kong 6 8 42.9%
Thailand 3 4 42.9%
France 3 4 42.9%
Singapore 3 4 42.9%
England 19 26 42.2%
Chinese Taipei 8 11 42.1%
Netherlands 7 10 41.2%
Malaysia 14 21 40.0%
Poland 6 12 33.3%
Germany 4 8 33.3%
U.S.A. 3 6 33.3%
Jersey 1 2 33.3%
Russia 1 3 25.0%
Bulgaria 1 3 25.0%
India 2 7 22.2%
Canada 1 6 14.3%
Ireland 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Lakshya SEN 21-10 / 21-15
2021 LEE Zii Jia Viktor AXELSEN 30-29 / 20-22 / 21-9
2020 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-14
2019 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-11 / 15-21 / 21-15
2018 SHI Yuqi LIN Dan 21-19 / 16-21 / 21-9
2017 LEE Chong Wei SHI Yuqi 21-12 / 21-10
2016 LIN Dan TIAN Houwei 21-9 / 21-10
2015 CHEN Long Jan O JORGENSEN 15-21 / 21-17 / 21-15
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-18
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 21-17 / 21-18
2012 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 6-2 Ret.
2011 LEE Chong Wei LIN Dan 21-17 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-19 / 21-19
2009 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-12
2008 CHEN Jin LIN Dan 22-20 / 25-23
2007 LIN Dan CHEN Yu 21-13 / 21-12
2006 LIN Dan LEE Hyun Il 15-7 / 15-7
2005 CHEN Hong LIN Dan 8-15 / 15-5 / 15-2
2004 LIN Dan Peter Hoeg GADE 9-15 / 15-5 / 15-8
2003 Muhammad Hafiz HASHIM CHEN Hong 17-14 / 15-10
2002 CHEN Hong Budi SANTOSO 7-4 / 7-5 / 7-1
2001 PULLELA Gopichand CHEN Hong 15-12 / 15-6
2000 XIA Xuanze Taufik HIDAYAT 15-6 / 15-13
1999 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 15-11 / 7-15 / 15-10
1998 SUN Jun Ewe Hock ONG 15-1 / 15-7
1997 DONG Jiong SUN Jun 15-9 / 15-5
1996 Poul-Erik HOYER Rashid SIDEK 15-7 / 15-6
1995 Poul-Erik HOYER Harijanto ARBI 17-16 / 15-6
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-12 / 17-14
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-7 / 4-15 / 15-11
1992 LIU Jun Jianhua ZHAO 15-13 / 15-13
1991 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-10
1990 Jianhua ZHAO Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-1
1989 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-6 / 15-7
1988 Ib FREDERIKSEN Morten FROST HANSEN 8-15 / 15-7 / 15-10