Malaysia Masters  

Tournament Name: Victor Far East Malaysia Masters 2017
Tournament Dates: 17/01/2017-22/01/2017
Location: Malaysia, Sibu
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN
MS NG Ka Long Angus LEE Hyun Il
WD Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI POON Lok Yan / TSE Ying Suet
WS Saina NEHWAL Pornpawee CHOCHUWONG
XD TAN Kian Meng / LAI Pei Jing GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 907 Hendra TANDJAYA / Androw YUNANTO 21-17 / 14-21 / 21-19 Muhammad Reiza FAHLEPI / Henry Jansen Putra WIBOWO 959 36
Round 1 331 Yohanes Rendy SUGIARTO / Afiat Yuris WIRAWAN 21-15 / 21-18 Muhammad Idham Zainal Abidin SYAZMIL / Muhammad Amzzar ZAINUDDIN 242 28
Round 1 201 Lukhi Apri NUGROHO / Tedi SUPRIADI 21-14 / 22-20 Mohd Razif ABDUL LATIF / Muhammad Hafiz HASHIM 221 31
Round 1 362 Wisnu Cahyo SAPUTRO / Trikusuma WARDHANA 21-19 / 17-21 / 21-10 Balasubramannian NARENDRAN GEETHA / S. Sunjith (Jr) 271 30
Round 1 229 Aaron CHIA / Jinn Hwa TAN 21-12 / 21-13 Yonathan Suryatama DASUKI / Didit JUANG 493 24
Round 1 366 Zulfaiz Bin ZULKIFFLI / Zulhelmi ZULKIFFLI 22-20 / 21-14 Nathaniel Ernestan SULISTYO / Jaspar Woon Chai YU - 21
Round 1 - Willian ASTAN / Ferdinand Sinarta SURBAKTI 21-7 / 21-14 Yan Sheng LEE / Artem POCHTAROV - 17
Round 1 961 CHEN Jia Huo / SHIA Chun Kang 21-14 / 21-10 Satrya ADITHA / Ridho Bianto PUTRA - 20
Round 2 331 Yohanes Rendy SUGIARTO / Afiat Yuris WIRAWAN 21-15 / 21-10 Hendra TANDJAYA / Androw YUNANTO 907 19
Round 2 201 Lukhi Apri NUGROHO / Tedi SUPRIADI 29-27 / 21-11 Wisnu Cahyo SAPUTRO / Trikusuma WARDHANA 362 31
Round 2 229 Aaron CHIA / Jinn Hwa TAN 21-8 / 21-9 Zulfaiz Bin ZULKIFFLI / Zulhelmi ZULKIFFLI 366 18
Round 2 961 CHEN Jia Huo / SHIA Chun Kang 21-9 / 21-19 Willian ASTAN / Ferdinand Sinarta SURBAKTI - 27
MD
Round 1 - Hee Chun MAK / TAM Chun Hei 21-15 / 21-23 / 21-8 Lukhi Apri NUGROHO / Tedi SUPRIADI 201 55
Round 1 57 Chee Tean TAN / TAN Wee Gieen 11-21 / 21-15 / 26-24 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 69 58
Round 1 60 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 16-21 / 21-18 / 21-18 OR Chin Chung / TANG Chun Man 29 57
Round 1 37 LU Ching Yao / YANG Po Han 23-21 / 15-21 / 21-15 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / LIM Khim Wah - 61
Round 1 22 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 15-21 / 21-13 / 21-18 CHEN Jia Huo / SHIA Chun Kang 961 45
Round 1 35 Hendra Aprida GUNAWAN / Markis KIDO 21-14 / 21-16 Andrei ADISTIA / IAN WONG Jien Sern - 21
Round 1 31 Thien How HOON / Kok Siang TEO 21-17 / 21-16 Aaron CHIA / Jinn Hwa TAN 229 38
Round 1 52 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 21-19 / 24-22 LEE Sheng Mu / LIN Chia Yu 158 32
Round 1 166 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-10 / 21-11 Yohanes Rendy SUGIARTO / Afiat Yuris WIRAWAN 331 25
Round 1 - LEE Chia-Han / TSAI Chia Hsin 21-9 / 22-20 Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 152 28
Round 1 34 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-7 / 21-9 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 32 24
Round 1 24 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 15-21 / 21-13 / 21-17 LEE Jian Yi / LIM Zhen Ting 80 43
Round 1 92 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 21-19 / 21-12 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / Jagdish SINGH 75 27
Round 1 97 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 21-16 / 14-21 / 21-15 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 67 44
Round 1 - Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-14 / 21-18 Francis ALWIN / KONA Tarun 59 26
Round 1 93 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 20-22 / 21-15 / 21-13 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 13 53
Round 2 - Hee Chun MAK / TAM Chun Hei 21-15 / 21-19 Chee Tean TAN / TAN Wee Gieen 57 32
Round 2 60 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 13-21 / 21-12 / 21-13 LU Ching Yao / YANG Po Han 37 52
Round 2 35 Hendra Aprida GUNAWAN / Markis KIDO 21-17 / 18-21 / 21-12 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 22 47
Round 2 52 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 21-17 / 0-0 Ret. Thien How HOON / Kok Siang TEO 31 13
Round 2 166 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-13 / 21-11 LEE Chia-Han / TSAI Chia Hsin - 25
Round 2 34 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 10-21 / 21-11 / 21-17 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 24 48
Round 2 97 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 21-14 / 21-17 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 92 30
Round 2 - Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO W.O. Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 93 0
Quarter-final 60 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 22-20 / 21-16 Hee Chun MAK / TAM Chun Hei - 38
Quarter-final 35 Hendra Aprida GUNAWAN / Markis KIDO 19-21 / 21-13 / 21-11 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 52 39
Quarter-final 166 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-16 / 21-18 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 34 39
Quarter-final - Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 23-21 / 20-22 / 21-11 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 97 53
Semi-final 60 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-15 / 21-13 Hendra Aprida GUNAWAN / Markis KIDO 35 32
Semi-final - Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 22-20 / 21-19 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 166 47
Final - Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-19 / 21-12 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 60 44
MS (qual)
Round 1 900 Androw YUNANTO 21-11 / 21-12 Krishna Kumar S 523 30
Round 1 1527 Muhammad HADIYAT M 21-8 / 21-11 Yusriazmi YUSUF 1460 23
Round 1 - Dionysius Hayom RUMBAKA 21-6 / 21-12 Li Bin TAN 1527 22
Round 1 518 LEONG Jun Hao 21-6 / 21-12 Rajid PATRIAWAN 815 21
Round 1 - Vincent Cheng Wei PHUAH 18-21 / 21-9 / 21-11 Muhammad Ahdial Octa KHAIRULLOH 815 47
Round 1 541 Lishwan MUDUKASAN 21-16 / 21-15 Jun Yan NG 980 32
Round 1 1180 Wan Mohd Hidayat WAN HASSAN 21-16 / 21-14 Ridho Bianto PUTRA - 27
Round 1 509 Yulianto ILHAM SRI 14-21 / 21-15 / 21-16 KHRISHNAN Yogendran - 40
Round 1 422 MUNAWAR MOHAMMED 21-7 / 21-15 Mohd Nazman MOHD SALLEH 1460 22
Round 1 - Fong Hau SIM 21-10 / 21-6 LEE Jun Hong 877 20
Round 2 900 Androw YUNANTO 21-17 / 21-17 Muhammad HADIYAT M 1527 30
Round 2 518 LEONG Jun Hao 21-16 / 21-15 Jing Ping NG - 29
Round 2 - Vincent Cheng Wei PHUAH 21-15 / 16-21 / 21-14 Lishwan MUDUKASAN 541 56
Round 2 509 Yulianto ILHAM SRI 21-16 / 22-20 MUNAWAR MOHAMMED 422 27
MS
Round 1 9 NG Ka Long Angus 21-15 / 21-7 Nathaniel Ernestan SULISTYO 211 23
Round 1 67 Artem POCHTAROV 21-13 / 21-12 Jiann Shiarng CHIANG 226 26
Round 1 39 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-9 / 21-4 Wan Mohd Hidayat WAN HASSAN 1180 22
Round 1 85 Harsheel DANI 21-19 / 21-17 LEE Zii Jia 238 31
Round 1 22 Jonatan CHRISTIE 21-19 / 21-13 LIM Chi Wing 147 36
Round 1 83 GOH Giap Chin 21-6 / 21-11 Yulianto ILHAM SRI 509 25
Round 1 132 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-8 / 21-19 WEI Nan 25 30
Round 1 145 CHONG Yee Han 21-5 / 21-4 Mitthren Raj VEERAPPEN 1343 14
Round 1 168 Satheishtharan RAMACHANDRAN 21-12 / 21-17 Alamsyah YUNUS 311 42
Round 1 40 Anthony Sinisuka GINTING 26-28 / 21-10 / 21-12 Khosit PHETPRADAB 69 65
Round 1 43 CHONG Wei Feng 12-21 / 21-6 / 21-9 Sony Dwi KUNCORO 26 42
Round 1 184 Henrikho KHO WIBOWO 21-15 / 21-19 Adulrach NAMKUL 167 35
Round 1 19 Ajay JAYARAM 21-10 / 17-21 / 21-14 LEONG Jun Hao 518 49
Round 1 360 Vicky Angga SAPUTRA 16-21 / 21-14 / 21-10 Dionysius Hayom RUMBAKA - 57
Round 1 31 Zulfadli ZULKIFFLI 21-13 / 21-14 Abhishek YELIGAR 115 31
Round 1 103 HSUEH Hsuan Yi 21-16 / 21-11 Rahul Yadav CHITTABOINA 161 39
Round 1 74 LEE Cheuk Yiu 21-13 / 21-17 Firman Abdul KHOLIK 81 34
Round 1 34 Brice LEVERDEZ 21-4 / 11-4 Ret. Zulhelmi ZULKIFFLI 212 18
Round 1 100 Pratul JOSHI 15-21 / 21-16 / 24-22 NG Zin Rei Ryan 279 48
Round 1 21 Tommy SUGIARTO 21-3 / 21-10 Vincent Cheng Wei PHUAH - 21
Round 1 90 Pannawit THONGNUAM 21-10 / 18-21 / 21-17 Siril VERMA 109 50
Round 1 29 WANG Tzu Wei 21-15 / 21-19 Suppanyu AVIHINGSANON 88 37
Round 1 192 Wisnu Yuli PRASETYO 22-20 / 21-18 Aditya JOSHI 134 48
Round 1 13 HU Yun 16-21 / 21-15 / 21-14 Andre MARTEEN 136 47
Round 1 153 CHEN Chun-Wei 21-17 / 25-23 Chun Seang TAN 107 42
Round 1 228 Hemanth M.GOWDA 21-14 / 21-15 Yehezkiel Fritz MAINAKY 281 29
Round 1 98 SOONG Joo Ven 21-14 / 21-15 Panji Akbar SUDRAJAT 254 32
Round 1 18 LEE Hyun Il 21-7 / 21-13 Fong Hau SIM - 27
Round 1 287 Jia Wei TAN 24-22 / 21-15 Androw YUNANTO 900 37
Round 1 223 CHEAM June Wei 21-7 / 21-6 Yan Tuck CHAN 354 18
Round 1 97 Muhammad Bayu PANGISTHU 21-8 / 15-21 / 21-18 Teck Zhi SOO 77 53
Round 1 110 Fikri Ihsandi HADMADI 21-12 / 21-19 Jaspar Woon Chai YU 296 30
Round 2 9 NG Ka Long Angus 21-19 / 21-12 Artem POCHTAROV 67 38
Round 2 39 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-15 / 17-21 / 21-13 Harsheel DANI 85 54
Round 2 22 Jonatan CHRISTIE 21-14 / 21-11 GOH Giap Chin 83 34
Round 2 132 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-14 / 21-15 CHONG Yee Han 145 43
Round 2 40 Anthony Sinisuka GINTING 21-14 / 21-14 Satheishtharan RAMACHANDRAN 168 34
Round 2 43 CHONG Wei Feng 21-15 / 21-9 Henrikho KHO WIBOWO 184 36
Round 2 19 Ajay JAYARAM 21-9 / 21-12 Vicky Angga SAPUTRA 360 26
Round 2 103 HSUEH Hsuan Yi 19-21 / 21-18 / 21-12 Zulfadli ZULKIFFLI 31 72
Round 2 74 LEE Cheuk Yiu 21-15 / 21-18 Brice LEVERDEZ 34 35
Round 2 21 Tommy SUGIARTO 21-9 / 29-27 Pratul JOSHI 100 48
Round 2 90 Pannawit THONGNUAM 21-16 / 21-19 WANG Tzu Wei 29 36
Round 2 192 Wisnu Yuli PRASETYO 21-15 / 21-13 HU Yun 13 35
Round 2 153 CHEN Chun-Wei 21-5 / 21-19 Hemanth M.GOWDA 228 28
Round 2 18 LEE Hyun Il 21-12 / 21-10 SOONG Joo Ven 98 29
Round 2 287 Jia Wei TAN 20-22 / 21-10 / 21-13 CHEAM June Wei 223 59
Round 2 97 Muhammad Bayu PANGISTHU 14-21 / 21-14 / 21-13 Fikri Ihsandi HADMADI 110 53
Round 3 9 NG Ka Long Angus 21-14 / 21-14 Ihsan Maulana MUSTOFA 39 32
Round 3 22 Jonatan CHRISTIE 24-22 / 21-16 Shesar Hiren RHUSTAVITO 132 42
Round 3 40 Anthony Sinisuka GINTING 21-15 / 23-21 CHONG Wei Feng 43 44
Round 3 19 Ajay JAYARAM 21-12 / 15-21 / 21-15 HSUEH Hsuan Yi 103 49
Round 3 21 Tommy SUGIARTO 21-10 / 21-17 LEE Cheuk Yiu 74 34
Round 3 192 Wisnu Yuli PRASETYO 14-8 Ret. Pannawit THONGNUAM 90 19
Round 3 18 LEE Hyun Il 21-14 / 21-7 CHEN Chun-Wei 153 25
Round 3 97 Muhammad Bayu PANGISTHU 21-18 / 21-10 Jia Wei TAN 287 30
Quarter-final 9 NG Ka Long Angus 13-21 / 21-15 / 21-16 Jonatan CHRISTIE 22 51
Quarter-final 40 Anthony Sinisuka GINTING 21-13 / 21-8 Ajay JAYARAM 19 28
Quarter-final 21 Tommy SUGIARTO 21-15 / 21-9 Wisnu Yuli PRASETYO 192 30
Quarter-final 18 LEE Hyun Il 21-10 / 21-15 Muhammad Bayu PANGISTHU 97 30
Semi-final 9 NG Ka Long Angus 21-18 / 21-15 Anthony Sinisuka GINTING 40 42
Semi-final 18 LEE Hyun Il 21-17 / 21-16 Tommy SUGIARTO 21 41
Final 9 NG Ka Long Angus 14-21 / 21-15 / 10-9 Ret. LEE Hyun Il 18 49
WD
Round 1 - CHOW Mei Kuan / Vivian HOO 21-9 / 21-13 Sruthi K.P / Haritha MANAZHIYIL HARINARAYANAN 565 24
Round 1 75 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 21-16 / 21-17 LEE Meng Yean / LIM Chiew Sien - 33
Round 1 79 Ririn AMELIA / Anna Ching Yik CHEONG 21-14 / 21-12 Joyce CHOONG / LIM Jee Lynn 131 29
Round 1 - TAN Wei Han / WONG Jia Ying Crystal 21-14 / 21-18 LIM Peiy Yee, Payee / LIM Peiy Zhean 91 26
Round 1 49 Amelia Alicia ANSCELLY / TEOH Mei Xing 21-5 / 21-11 Ana ROVITA / AZISAH Syafitri Nur - 20
Round 1 115 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-16 / 21-9 Cynthia Shara AYUNIDHA / Debora Rumate VEHRENICA 437 22
Round 1 196 Aparna BALAN / Prajakta SAWANT 21-10 / 21-11 Aghisna Fathkul LAILI / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA - 23
Round 1 - GOH Yea Ching / WOON Khe Wei W.O. Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 112 0
Round 1 120 CHIN Kah Mun / Zhen YAP W.O. Mahima AGGARWAL / MANEESHA K 354 0
Round 2 13 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-16 / 22-20 GOH Yea Ching / WOON Khe Wei - 42
Round 2 - CHOW Mei Kuan / Vivian HOO 21-9 / 21-9 NG Tsz Yau / YEUNG Nga Ting 51 24
Round 2 46 Devi Tika PERMATASARI / Keshya Nurvita HANADIA 21-17 / 21-15 CHIN Kah Mun / Zhen YAP 120 37
Round 2 75 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 21-6 / 21-8 Ade Magnifiro KHASANAH / Rofahadah Supriadi PUTRI - 18
Round 2 - TAN Wei Han / WONG Jia Ying Crystal 21-16 / 21-12 Ririn AMELIA / Anna Ching Yik CHEONG 79 29
Round 2 47 LIM Yin Loo / YAP Cheng Wen 21-12 / 21-11 Amelia Alicia ANSCELLY / TEOH Mei Xing 49 33
Round 2 115 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-17 / 14-21 / 21-14 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 149 54
Round 2 30 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 21-18 / 21-14 Aparna BALAN / Prajakta SAWANT 196 26
Quarter-final 13 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-17 / 21-11 CHOW Mei Kuan / Vivian HOO - 36
Quarter-final 75 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 21-8 / 0-0 Ret. Devi Tika PERMATASARI / Keshya Nurvita HANADIA 46 16
Quarter-final 47 LIM Yin Loo / YAP Cheng Wen 21-11 / 21-11 TAN Wei Han / WONG Jia Ying Crystal - 32
Quarter-final 115 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 22-20 / 21-10 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 30 27
Semi-final 13 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 22-24 / 21-19 / 21-11 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 75 66
Semi-final 115 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 22-20 / 20-22 / 21-15 LIM Yin Loo / YAP Cheng Wen 47 79
Final 13 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-17 / 21-9 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 115 33
WS (qual)
Round 1 229 Chasinee KOREPAP 21-13 / 21-15 Maharani Sekar BATARI 224 30
Round 1 346 Ana ROVITA 21-8 / 21-15 LIM Welnis Peiy Link 919 22
Round 1 233 Debora Rumate VEHRENICA 23-21 / 21-16 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 232 35
Round 1 603 KISONA Selvaduray 19-21 / 21-16 / 22-20 Erlina KURNIANTI 264 57
Round 2 346 Ana ROVITA 21-16 / 21-6 AZISAH Syafitri Nur 450 30
Round 2 603 KISONA Selvaduray 21-9 / 21-8 Debora Rumate VEHRENICA 233 21
WS
Round 1 10 Saina NEHWAL 21-9 / 21-8 Chasinee KOREPAP 229 25
Round 1 46 Hanna RAMADINI 21-16 / 21-17 YEO Jia Min 98 43
Round 1 40 Fitriani FITRIANI 21-17 / 21-13 HO Yen Mei 59 34
Round 1 61 Soniia CHEAH 19-21 / 21-10 / 21-10 Muralitharan THINAAH - 48
Round 1 25 HSU Ya Ching 8-21 / 21-18 / 21-17 Yulia Yosephin SUSANTO 102 53
Round 1 73 LEE Ying Ying 21-11 / 21-18 Lyanny Alessandra MAINAKY 78 37
Round 1 30 YIP Pui Yin 21-17 / 21-15 Sri FATMAWATI 173 30
Round 1 124 Febby ANGGUNI 21-12 / 21-16 Natalia PERMINOVA 50 32
Round 1 67 Pornpawee CHOCHUWONG 21-12 / 16-21 / 21-11 Ruselli HARTAWAN 66 51
Round 1 38 CHIANG Ying Li 23-21 / 21-14 Jesica MULJATI 175 36
Round 1 43 Dinar Dyah AYUSTINE 21-16 / 21-11 Ana ROVITA 346 37
Round 1 23 Beatriz CORRALES 21-15 / 21-13 KISONA Selvaduray 603 29
Round 1 48 LEE Chia Hsin 15-21 / 21-14 / 21-18 Asty Dwi WIDYANINGRUM 167 43
Round 1 31 GOH Jin Wei 21-12 / 23-21 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 149 30
Round 1 82 LIM Yin Fun 21-19 / 21-16 Rusydina Antardayu RIODINGIN 109 47
Round 1 19 CHEUNG Ngan Yi 15-21 / 21-18 / 21-16 Gregoria Mariska TUNJUNG 126 60
Round 2 10 Saina NEHWAL 21-17 / 21-12 Hanna RAMADINI 46 42
Round 2 40 Fitriani FITRIANI 21-16 / 21-17 Soniia CHEAH 61 41
Round 2 73 LEE Ying Ying 21-8 / 21-8 HSU Ya Ching 25 20
Round 2 30 YIP Pui Yin 13-21 / 21-13 / 21-17 Febby ANGGUNI 124 56
Round 2 67 Pornpawee CHOCHUWONG 21-8 / 22-20 CHIANG Ying Li 38 29
Round 2 43 Dinar Dyah AYUSTINE 21-16 / 19-21 / 22-20 Beatriz CORRALES 23 76
Round 2 48 LEE Chia Hsin 21-12 / 21-10 GOH Jin Wei 31 28
Round 2 19 CHEUNG Ngan Yi 21-13 / 21-11 LIM Yin Fun 82 33
Quarter-final 10 Saina NEHWAL 21-15 / 21-14 Fitriani FITRIANI 40 40
Quarter-final 30 YIP Pui Yin 21-18 / 21-16 LEE Ying Ying 73 38
Quarter-final 67 Pornpawee CHOCHUWONG 21-10 / 21-17 Dinar Dyah AYUSTINE 43 34
Quarter-final 19 CHEUNG Ngan Yi 21-16 / 19-21 / 21-7 LEE Chia Hsin 48 56
Semi-final 10 Saina NEHWAL 21-13 / 21-10 YIP Pui Yin 30 32
Semi-final 67 Pornpawee CHOCHUWONG 21-19 / 20-22 / 21-18 CHEUNG Ngan Yi 19 76
Final 10 Saina NEHWAL 22-20 / 22-20 Pornpawee CHOCHUWONG 67 46
XD (qual)
Round 1 - CHEN Tang Jie / Jia Jia TEW 23-21 / 19-21 / 22-20 Muhammad HADIYAT M / Erlina KURNIANTI - 39
Round 1 316 Afiat Yuris WIRAWAN / Nadya MELATI 21-16 / 21-18 Balasubramannian NARENDRAN GEETHA / Haritha MANAZHIYIL HARINARAYANAN - 26
Round 1 - LEE Jhe-Huei / CHIANG Ying Li 21-18 / 21-11 S. Sunjith (Jr) / Sruthi K.P 507 23
Round 1 265 HOO Pang Ron / PECK Yen Wei 21-10 / 21-15 Willian ASTAN / Debora Rumate VEHRENICA - 23
Round 1 371 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Rusydina Antardayu RIODINGIN 21-13 / 21-11 IAN WONG Jien Sern / Chasinee KOREPAP - 20
Round 2 316 Afiat Yuris WIRAWAN / Nadya MELATI 21-11 / 21-18 Muhammad Amzzar ZAINUDDIN / LIM Peiy Yee, Payee - 21
Round 2 265 HOO Pang Ron / PECK Yen Wei 21-16 / 21-15 LEE Jhe-Huei / CHIANG Ying Li - 21
Round 2 371 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Rusydina Antardayu RIODINGIN 17-21 / 21-13 / 21-19 LAW Cheuk Him / POON Lok Yan - 39
XD
Round 1 101 Yehezkiel Fritz MAINAKY / Lyanny Alessandra MAINAKY 21-18 / 21-12 Muhammad Reiza FAHLEPI / Ade Magnifiro KHASANAH - 24
Round 1 75 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 22-20 / 21-16 HOO Pang Ron / PECK Yen Wei 265 23
Round 1 - Tontowi AHMAD / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-17 / 21-17 REDDY B. Sumeeth / Ashwini PONNAPPA - 34
Round 1 - ATTRI Manu / Jwala GUTTA 21-19 / 21-18 Lukhi Apri NUGROHO / Ririn AMELIA 82 30
Round 1 - Satrya ADITHA / Aghisna Fathkul LAILI 21-13 / 11-8 Ret. Henry Jansen Putra WIBOWO / Rofahadah Supriadi PUTRI - 21
Round 1 92 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-19 / 21-12 Tedi SUPRIADI / Devi Tika PERMATASARI - 29
Round 1 16 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-9 / 21-9 Afiat Yuris WIRAWAN / Nadya MELATI 316 20
Round 1 53 KHRISHNAN Yogendran / Prajakta SAWANT 21-14 / 22-20 Hee Chun MAK / YEUNG Nga Ting 126 28
Round 1 74 TAM Chun Hei / NG Tsz Yau 21-10 / 21-14 Satwiksairaj RANKIREDDY / MANEESHA K 68 25
Round 1 207 Didit JUANG / Keshya Nurvita HANADIA 11-21 / 21-14 / 21-17 LOW Hang Yee / CHEAH Yee See 132 40
Round 1 96 LEE Yang / HSU Ya Ching 21-12 / 21-12 Trikusuma WARDHANA / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA - 21
Round 1 14 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-16 / 21-14 CHEN Tang Jie / Jia Jia TEW - 25
Round 1 - Danny Bawa CHRISNANTA / WONG Jia Ying Crystal 21-3 / 21-8 Yan Tuck CHAN / Yuko KAWASAKI 116 19
Round 1 34 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-12 / 21-10 Androw YUNANTO / AZISAH Syafitri Nur - 19
Round 1 371 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Rusydina Antardayu RIODINGIN 21-10 / 21-16 Parinyawat THONGNUAM / Natcha SAENGCHOTE 66 26
Round 1 9 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-8 / 21-7 Ferdinand Sinarta SURBAKTI / Cynthia Shara AYUNIDHA - 19
Round 2 75 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 21-6 / 21-12 Yehezkiel Fritz MAINAKY / Lyanny Alessandra MAINAKY 101 20
Round 2 - Tontowi AHMAD / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-18 / 21-10 ATTRI Manu / Jwala GUTTA - 30
Round 2 92 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-7 / 21-6 Satrya ADITHA / Aghisna Fathkul LAILI - 16
Round 2 16 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-17 / 21-17 KHRISHNAN Yogendran / Prajakta SAWANT 53 28
Round 2 74 TAM Chun Hei / NG Tsz Yau 21-13 / 21-11 Didit JUANG / Keshya Nurvita HANADIA 207 20
Round 2 96 LEE Yang / HSU Ya Ching 21-17 / 12-21 / 24-22 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 14 48
Round 2 34 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-17 / 21-19 Danny Bawa CHRISNANTA / WONG Jia Ying Crystal - 25
Round 2 9 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-6 / 21-12 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Rusydina Antardayu RIODINGIN 371 23
Quarter-final - Tontowi AHMAD / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-12 / 17-21 / 21-14 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 75 43
Quarter-final 92 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 15-21 / 21-15 / 21-13 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 16 49
Quarter-final 74 TAM Chun Hei / NG Tsz Yau 21-19 / 21-17 LEE Yang / HSU Ya Ching 96 27
Quarter-final 9 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-19 / 21-16 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 34 38
Semi-final 92 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-17 / 21-18 Tontowi AHMAD / Gloria Emanuelle WIDJAJA - 41
Semi-final 9 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 19-21 / 21-13 / 21-12 TAM Chun Hei / NG Tsz Yau 74 59
Final 9 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-17 / 21-9 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 92 35
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 71 13 44.8% 2599 89.62 00:40:06 2.23 1 3.5%
MS 60 134 14 23.3% 4712 78.53 00:37:38 2.09 2 3.3%
WD 21 45 3 14.3% 1568 74.67 00:33:57 2.2 2 9.5%
WS 31 71 9 29.0% 2546 82.13 00:41:21 1.99 3 9.7%
XD 30 65 5 16.7% 2268 75.6 00:29:28 2.57 0 0.0%
Total 171 386 44 25.7% 13693 80.08 00:36:51 2.17 8 4.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 5 1 83.3%
Japan 5 2 71.4%
Hong Kong 28 14 66.7%
Thailand 11 7 61.1%
Chinese Taipei 20 15 57.1%
Singapore 7 7 50.0%
Spain 1 1 50.0%
Ukraine 1 1 50.0%
France 1 1 50.0%
Indonesia 66 76 46.5%
Malaysia 56 65 46.3%
India 16 23 41.0%
Russia 0 1 0.0%
Brunei Darussalem 0 1 0.0%
U.S.A. 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Chico Aura DWI WARDOYO NG Ka Long Angus 22-20 / 21-15
2020 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 24-22 / 21-11
2019 SON Wan Ho CHEN Long 21-17 / 21-19
2018 Viktor AXELSEN Kenta NISHIMOTO 21-13 / 21-23 / 21-18
2017 NG Ka Long Angus LEE Hyun Il 14-21 / 21-15 / 10-9 Ret.
2016 LEE Chong Wei Iskandar ZULKARNAIN 21-18 / 21-11
2015 LEE Hyun Il JEON Hyeok Jin 19-21 / 21-13 / 21-15
2014 Simon SANTOSO Sourabh VERMA 15-21 / 21-16 / 21-19
2013 Alamsyah YUNUS GOH Soon Huat 10-21 / 21-9 / 21-19
2012 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 17-21 / 21-8 / 21-10
2011 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-9 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Choong Hann WONG 21-8 / 14-21 / 21-15
2009 LEE Chong Wei CHEN Long 21-16 / 21-9