Oceania Championships  

Tournament Name: VICTOR Oceania Championships 2022 (New dates)
Tournament Dates: 28/04/2022-01/05/2022
Location: Australia, Melbourne
Category: Continental Individual Championships

Winners
Category Winner Runner-up
MD Abhinav MANOTA / Jack WANG Kenneth Zhe Hooi CHOO / Ming Chuen LIM
MS Edward LAU Nathan TANG
WD Joyce CHOONG / Sylvina KURNIAWAN Kaitlyn EA / Gronya SOMERVILLE
WS Hsuan-Yu Wendy CHEN Louisa MA
XD Kenneth Zhe Hooi CHOO / Gronya SOMERVILLE Oliver LEYDON-DAVIS / Anona PAK

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - Ashwant GOBINATHAN / Thomas Zi Xuan NG 21-19 / 21-17 Ricky CHENG / Joshua FENG - 24
Round 1 - Adam JEFFREY / Dylan SOEDJASA 21-15 / 21-9 Cade ELLIOTT / - 21
Round 1 - Tran Hoang PHAM / Ricky TANG 17-21 / 21-8 / 21-6 Jonathan CURTIN / Ryan TONG - 37
Round 1 - Dacmen VONG / Evan WONG 21-11 / 21-8 Jayden LIM / Chauncey YU - 18
Round 1 - Abhilash SHARMA / Daxxon VONG 10-21 / 21-19 / 21-18 Ken RICHARDSON / Jack YU - 37
Round 2 330 Ying Xiang LIN / Kai Chen TEOH 21-15 / 21-15 Marcus KONG / Rayne WANG - 28
Round 2 - Ashwant GOBINATHAN / Thomas Zi Xuan NG 16-21 / 21-17 / 21-8 Ephraim STEPHEN SAM / Mitchell WHELLER - 45
Round 2 - Abhinav MANOTA / Jack WANG 21-14 / 21-9 Julian Mao Lun LEE / Milain Lohith RANASINGHE - 31
Round 2 - Adam JEFFREY / Dylan SOEDJASA 21-9 / 21-13 Shrey DHAND / Ohmkkar NEELAM - 19
Round 2 - Kenneth Zhe Hooi CHOO / Ming Chuen LIM 21-19 / 21-12 Tran Hoang PHAM / Ricky TANG - 34
Round 2 - Dacmen VONG / Evan WONG 24-22 / 21-17 Maika PHILLIPS / Eric VUONG - 35
Round 2 - Jared CHUNG / Matthew KONG W.O. Abhilash SHARMA / Daxxon VONG - 0
Round 2 - Jordan YANG / Frederick ZHAO 21-6 / 21-19 Vincent NGUYEN / Le The Hung PHAM 752 27
Quarter-final 330 Ying Xiang LIN / Kai Chen TEOH 21-11 / 21-19 Ashwant GOBINATHAN / Thomas Zi Xuan NG - 31
Quarter-final - Abhinav MANOTA / Jack WANG 21-19 / 20-22 / 21-14 Adam JEFFREY / Dylan SOEDJASA - 55
Quarter-final - Kenneth Zhe Hooi CHOO / Ming Chuen LIM 21-19 / 21-12 Dacmen VONG / Evan WONG - 30
Quarter-final - Jordan YANG / Frederick ZHAO 21-8 / 21-13 Jared CHUNG / Matthew KONG - 19
Semi-final - Abhinav MANOTA / Jack WANG 21-14 / 21-13 Ying Xiang LIN / Kai Chen TEOH 330 27
Semi-final - Kenneth Zhe Hooi CHOO / Ming Chuen LIM 21-5 / 21-19 Jordan YANG / Frederick ZHAO - 27
Final - Abhinav MANOTA / Jack WANG 21-14 / 23-21 Kenneth Zhe Hooi CHOO / Ming Chuen LIM - 40
MS
Round 1 - Ephraim STEPHEN SAM 21-6 / 21-13 Jared CHUNG 1764 18
Round 1 - Jayden LIM 21-10 / 21-12 William SAYAPHET - 10
Round 1 496 Nathan TANG 21-15 / 21-12 Andrew ROUSE 769 29
Round 1 1124 Ricky CHENG 21-9 / 21-17 Ohmkkar NEELAM - 21
Round 1 452 Ying Xiang LIN 21-10 / 21-16 Daxxon VONG 1124 23
Round 1 - Jordan YANG 21-13 / 21-16 Ephraim VAN DER LEY - 28
Round 1 2518 Remi ROSSI 21-10 / 21-10 Chauncey YU - 27
Round 1 1092 Julian Mao Lun LEE 21-23 / 21-13 / 21-11 Thomas Zi Xuan NG 896 58
Round 1 - Abhilash SHARMA W.O. Forrest HUANG - 0
Round 1 453 Athi SELLADURAI 21-14 / 21-12 Joshua FENG 1506 33
Round 1 757 Gavin Kyjac ONG 21-6 / 21-14 Matthew KONG 896 22
Round 1 501 Oscar GUO 21-9 / 21-13 Shrey DHAND - 27
Round 2 112 Abhinav MANOTA 21-12 / 21-10 Aryan JHADE - 21
Round 2 - Ephraim STEPHEN SAM 21-14 / 21-9 Brent GUO 896 27
Round 2 306 Adam DOLMAN 21-4 / 21-16 Jayden LIM - 33
Round 2 496 Nathan TANG W.O. Dion BINOD - 0
Round 2 489 Kai Chen TEOH 21-14 / 21-14 Pit Seng LOW 253 31
Round 2 1124 Ricky CHENG 21-10 / 21-18 Jie Ying CHAN - 26
Round 2 452 Ying Xiang LIN 21-16 / 21-14 Keith Mark EDISON 339 39
Round 2 486 Milain Lohith RANASINGHE 21-15 / 21-18 Jordan YANG - 31
Round 2 2518 Remi ROSSI W.O. Jun Zong Kayson GOH - 0
Round 2 373 Edward LAU 21-16 / 21-12 Julian Mao Lun LEE 1092 31
Round 2 - Abhilash SHARMA 21-9 / 21-7 Cade ELLIOTT - 23
Round 2 299 Jacob SCHUELER 17-21 / 21-14 / 21-19 Ken RICHARDSON - 50
Round 2 453 Athi SELLADURAI 21-10 / 21-10 Vincent NGUYEN 896 26
Round 2 427 Jack YU 22-20 / 8-21 / 21-11 Gavin Kyjac ONG 757 44
Round 2 501 Oscar GUO 21-5 / 21-8 Frederick ZHAO - 22
Round 2 210 Anthony JOE 22-20 / 21-9 - 28
Round 3 112 Abhinav MANOTA 21-13 / 21-7 Ephraim STEPHEN SAM - 24
Round 3 496 Nathan TANG 21-13 / 21-16 Adam DOLMAN 306 35
Round 3 1124 Ricky CHENG 21-10 / 21-15 Kai Chen TEOH 489 30
Round 3 452 Ying Xiang LIN 21-12 / 21-8 Milain Lohith RANASINGHE 486 32
Round 3 373 Edward LAU 12-21 / 21-15 / 21-4 Remi ROSSI 2518 56
Round 3 299 Jacob SCHUELER 21-3 / 18-7 Ret. Abhilash SHARMA - 20
Round 3 453 Athi SELLADURAI 21-19 / 21-16 Jack YU 427 38
Round 3 501 Oscar GUO 21-10 / 21-16 Anthony JOE 210 32
Quarter-final 496 Nathan TANG 21-16 / 21-23 / 21-16 Abhinav MANOTA 112 56
Quarter-final 452 Ying Xiang LIN 21-18 / 21-12 Ricky CHENG 1124 44
Quarter-final 373 Edward LAU 21-17 / 21-16 Jacob SCHUELER 299 38
Quarter-final 501 Oscar GUO 24-22 / 21-11 Athi SELLADURAI 453 39
Semi-final 496 Nathan TANG 21-18 / 23-21 Ying Xiang LIN 452 45
Semi-final 373 Edward LAU 11-21 / 21-16 / 21-17 Oscar GUO 501 62
Final 373 Edward LAU 21-18 / 21-10 Nathan TANG 496 37
WD
Round 1 - Angelina UNG / Camellia ZHOU 8-21 / 21-17 / 21-15 Yee-Yuan LIM / Isabella YAN - 40
Round 1 - Jazmine LAM / Sydney TJONADI W.O. Shaunna LI / Angela YU - 0
Round 1 - Tiffany HO / Lee Yen KHOO 21-7 / 21-7 Joanna Yan Nok CHAN / Sristi NADAN - 19
Round 1 - Dania NUGROHO / Catrina Chai-Yu TAN 22-20 / 21-19 Sydney GO / Kai Qi (Bernice) TEOH - 35
Quarter-final 482 Joyce CHOONG / Sylvina KURNIAWAN 21-6 / 21-5 Angelina UNG / Camellia ZHOU - 20
Quarter-final - Jazmine LAM / Sydney TJONADI 21-10 / 21-13 Victoria TJONADI / Sarah UNG - 20
Quarter-final 843 Kaitlyn EA / Gronya SOMERVILLE 21-7 / 21-15 Tiffany HO / Lee Yen KHOO - 28
Quarter-final - Dania NUGROHO / Catrina Chai-Yu TAN W.O. Erena CALDER -HAWKINS / Jasmin Chung Man NG 537 0
Semi-final 482 Joyce CHOONG / Sylvina KURNIAWAN 21-5 / 21-12 Jazmine LAM / Sydney TJONADI - 21
Semi-final 843 Kaitlyn EA / Gronya SOMERVILLE 21-13 / 21-14 Dania NUGROHO / Catrina Chai-Yu TAN - 28
Final 482 Joyce CHOONG / Sylvina KURNIAWAN 21-19 / 21-15 Kaitlyn EA / Gronya SOMERVILLE 843 45
WS
Round 1 - Jazmine LAM 21-9 / 21-7 Sristi NADAN - 16
Round 2 78 Hsuan-Yu Wendy CHEN 21-4 / 21-2 Joanna Yan Nok CHAN - 19
Round 2 - Isabella YAN 21-8 / 21-10 Sarah UNG - 20
Round 2 - Victoria TJONADI W.O. Shaunna LI 350 0
Round 2 - Sydney TJONADI 21-15 / 21-5 Maureen WIJAYA 646 20
Round 2 1148 Sydney GO 21-18 / 21-8 Jazmine LAM - 24
Round 2 265 Tiffany HO 21-10 / 21-16 Dania NUGROHO - 27
Round 2 1224 Kai Qi (Bernice) TEOH 21-15 / 21-8 Yee-Yuan LIM - 23
Round 2 139 Louisa MA 21-15 / 21-17 Catrina Chai-Yu TAN - 33
Quarter-final 78 Hsuan-Yu Wendy CHEN 21-14 / 21-3 Isabella YAN - 27
Quarter-final - Sydney TJONADI 21-18 / 22-20 Victoria TJONADI - 22
Quarter-final 265 Tiffany HO 21-16 / 22-20 Sydney GO 1148 41
Quarter-final 139 Louisa MA 21-10 / 21-11 Kai Qi (Bernice) TEOH 1224 22
Semi-final 78 Hsuan-Yu Wendy CHEN 21-5 / 21-9 Sydney TJONADI - 21
Semi-final 139 Louisa MA 14-21 / 21-19 / 21-11 Tiffany HO 265 57
Final 78 Hsuan-Yu Wendy CHEN 21-17 / 21-18 Louisa MA 139 38
XD
Round 1 - Rayne WANG / Lee Yen KHOO 16-21 / 21-18 / 21-7 Ricky TANG / Majan ALMAZAN 1790 41
Round 1 - Jack WANG / Justine VILLEGAS 21-16 / 21-19 Jacob SCHUELER / Louisa MA 1131 29
Round 1 - Gavin Kyjac ONG / Catrina Chai-Yu TAN 23-21 / 21-14 Jie Ying CHAN / Sydney TJONADI - 25
Round 1 - Mitchell WHELLER / Angela YU 21-8 / 21-5 Jayden LIM / Victoria TJONADI - 17
Round 1 - Ming Chuen LIM / Joyce CHOONG 21-15 / 21-17 Dacmen VONG / Angelina UNG - 26
Round 1 - Le The Hung PHAM / Jasmine WONG 21-4 / 21-4 Jared CHUNG / Sristi NADAN - 15
Round 1 - Evan WONG / Camellia ZHOU 21-14 / 21-12 Matthew KONG / Joanna Yan Nok CHAN - 25
Round 1 - Jordan YANG / Maureen WIJAYA 16-21 / 21-19 / 21-16 Shrey DHAND / Yee-Yuan LIM - 35
Round 1 - Ashwant GOBINATHAN / Kaitlyn EA 21-11 / 21-18 Frederick ZHAO / Jazmine LAM - 26
Round 1 1790 Adam JEFFREY / Erena CALDER -HAWKINS 21-18 / 21-17 Julian Mao Lun LEE / Kai Qi (Bernice) TEOH - 30
Round 1 - Kenneth Zhe Hooi CHOO / Gronya SOMERVILLE 21-13 / 21-13 Jonathan CURTIN / Jasmin Chung Man NG - 24
Round 2 60 Oliver LEYDON-DAVIS / Anona PAK 21-14 / 21-15 Rayne WANG / Lee Yen KHOO - 27
Round 2 - Jack WANG / Justine VILLEGAS 21-7 / 21-15 Chauncey YU / Isabella YAN - 18
Round 2 - Gavin Kyjac ONG / Catrina Chai-Yu TAN W.O. Ryan TONG / Janice JIANG 762 0
Round 2 - Mitchell WHELLER / Angela YU 4-21 / 21-13 / 21-14 Ming Chuen LIM / Joyce CHOONG - 40
Round 2 - Evan WONG / Camellia ZHOU 21-18 / 21-18 Le The Hung PHAM / Jasmine WONG - 23
Round 2 - Jordan YANG / Maureen WIJAYA W.O. Edward LAU / Shaunna LI 639 0
Round 2 - Ashwant GOBINATHAN / Kaitlyn EA 21-13 / 21-11 Adam JEFFREY / Erena CALDER -HAWKINS 1790 25
Round 2 - Kenneth Zhe Hooi CHOO / Gronya SOMERVILLE 21-15 / 21-17 Tran Hoang PHAM / Sylvina KURNIAWAN 281 32
Quarter-final 60 Oliver LEYDON-DAVIS / Anona PAK 21-16 / 21-12 Jack WANG / Justine VILLEGAS - 28
Quarter-final - Mitchell WHELLER / Angela YU 11-21 / 21-10 / 21-12 Gavin Kyjac ONG / Catrina Chai-Yu TAN - 38
Quarter-final - Jordan YANG / Maureen WIJAYA 21-19 / 21-14 Evan WONG / Camellia ZHOU - 26
Quarter-final - Kenneth Zhe Hooi CHOO / Gronya SOMERVILLE 21-15 / 21-17 Ashwant GOBINATHAN / Kaitlyn EA - 27
Semi-final 60 Oliver LEYDON-DAVIS / Anona PAK 21-9 / 23-21 Mitchell WHELLER / Angela YU - 29
Semi-final - Kenneth Zhe Hooi CHOO / Gronya SOMERVILLE 21-10 / 21-7 Jordan YANG / Maureen WIJAYA - 18
Final - Kenneth Zhe Hooi CHOO / Gronya SOMERVILLE 21-18 / 19-21 / 21-12 Oliver LEYDON-DAVIS / Anona PAK 60 58
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 19 42 4 21.1% 1477 77.74 00:30:47 2.52 0 0.0%
MS 39 84 6 15.4% 2882 73.9 00:33:14 2.22 1 2.6%
WD 9 19 1 11.1% 627 69.67 00:28:27 2.45 0 0.0%
WS 15 31 1 6.7% 1025 68.33 00:27:20 2.5 0 0.0%
XD 24 53 5 20.8% 1844 76.83 00:28:25 2.7 0 0.0%
Total 106 229 17 16.0% 7855 74.1 00:30:28 2.43 1 0.9%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Malaysia 3 0 100.0%
India 2 1 66.7%
New Zealand 31 18 63.3%
Australia 64 62 50.8%
French Polynesia (Tahiti) 1 1 50.0%
6 21 22.2%
Fiji 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Edward LAU Nathan TANG 21-18 / 21-10
2020 Abhinav MANOTA Edward LAU 21-17 / 21-15
2019 Oscar GUO Remi ROSSI 24-22 / 20-22 / 21-15
2018 Abhinav MANOTA Remi ROSSI 21-12 / 21-14
2017 Pit Seng LOW Niccolo TAGLE 21-17 / 13-21 / 21-13
2016 Ashwant GOBINATHAN Remi ROSSI 21-17 / 21-16
2015 Daniel GUDA Luke CHARLESWORTH 21-11 / 15-21 / 21-19
2014 Jeff THO Ashwant GOBINATHAN 21-13 / 21-15
2012 James EUNSON Michael FOWKE 21-19 / 21-15
2010 Joe WU James EUNSON 21-16 / 21-13
2008 John MOODY Stuart GOMEZ 21-12 / 21-16
2006 Geoffrey R BELLINGHAM John MOODY 13-21 / 21-16 / 21-8
2004 Leonard TJOE Geoffrey R BELLINGHAM 15-10 / 15-9
2002 Geoffrey R BELLINGHAM Nicholas M HALL 7-1 / 6-8 / 7-2
1997 Nicholas M HALL Geoffrey R BELLINGHAM 15-2 / 15-8