Belgian International  

Tournament Name: YONEX Belgian International 2021(New dates)
Tournament Dates: 27/10/2021-30/10/2021
Location: Belgium, Leuven
Category: International Challenge

Winners
Category Winner Runner-up
MD Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA
MS Tze Yong NG Ajay JAYARAM
WD Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE
WS Riko GUNJI Wen Chi HSU
XD Hiroki MIDORIKAWA / Natsu SAITO Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Freek GOLINSKI / Jona VAN NIEUWKERKE 21-11 / 21-14 Malik BOURAKKADI / Johannes PISTORIUS - 28
Round 1 - Utkarsh ARORA / Akshan SHETTY 21-11 / 17-21 / 21-16 Samy CORVEE / Yanis GAUDIN - 54
Round 1 - Chaloempon CHAROENKITAMORN / Nanthakarn YORDPHAISONG 21-17 / 21-13 Vinson CHIU / Joshua YUAN - 31
Round 1 - Wessel VAN DER AAR / Dyon VAN WIJLICK 21-9 / 20-22 / 21-16 Joan MONROY / Carlos PIRIS - 48
Round 1 - Kristian HøHoldt KRÆMER / Marcus RINDSHØJ 21-6 / 21-10 Andy BUIJK / Brian WASSINK - 24
Round 1 - Eloi ADAM / Kenji LOVANG 22-20 / 21-8 Ernesto BASCHWITZ / Alvaro LEAL - 27
Round 1 - Jun Yan NG / Tien Ci WONG 21-14 / 21-13 Lars KROS / Tze Jian LIM - 25
Round 2 - Freek GOLINSKI / Jona VAN NIEUWKERKE 12-21 / 21-18 / 21-14 Utkarsh ARORA / Akshan SHETTY - 51
Round 2 - Chaloempon CHAROENKITAMORN / Nanthakarn YORDPHAISONG 21-9 / 21-6 Wessel VAN DER AAR / Dyon VAN WIJLICK - 29
Round 2 - Jun Yan NG / Tien Ci WONG 15-21 / 21-15 / 21-9 Eloi ADAM / Kenji LOVANG - 47
MD
Round 1 - Andreas SØNDERGAARD / Jesper TOFT 21-10 / 21-7 Marvin DATKO / Patrick SCHEIEL - 25
Round 1 - Emil LAURITZEN / Mads VESTERGAARD 18-21 / 21-19 / 21-16 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA - 51
Round 1 - Yee Jun CHANG / Roy King YAP 21-23 / 21-15 / 21-11 Matthew CLARE / Ethan VAN LEEUWEN - 50
Round 1 - HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 21-18 / 21-15 Kristian HøHoldt KRÆMER / Marcus RINDSHØJ - 31
Round 1 - CHIA Wei Jie / LOW Hang Yee 21-18 / 21-6 Vasantha Kumar HANUMAIAH RANGANATHA / Ashith SURYA - 23
Round 1 - Natthapat TRINKAJEE / Tanupat VIRIYANGKURA 21-10 / 21-13 Freek GOLINSKI / Jona VAN NIEUWKERKE - 24
Round 1 - Takuto INOUE / Kenya MITSUHASHI 21-14 / 21-13 Jun Yan NG / Tien Ci WONG - 25
Round 1 - Rory EASTON / Zach RUSS 21-16 / 21-19 Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS - 31
Round 2 - Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 21-17 / 21-15 Andreas SØNDERGAARD / Jesper TOFT - 31
Round 2 - Chaloempon CHAROENKITAMORN / Nanthakarn YORDPHAISONG 21-19 / 21-19 Emil LAURITZEN / Mads VESTERGAARD - 36
Round 2 - Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 21-17 / 21-14 Yee Jun CHANG / Roy King YAP - 34
Round 2 - MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 21-17 / 17-21 / 21-19 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean - 44
Round 2 - William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR 12-21 / 21-18 / 21-14 CHIA Wei Jie / LOW Hang Yee - 41
Round 2 - Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY 21-12 / 24-22 Natthapat TRINKAJEE / Tanupat VIRIYANGKURA - 34
Round 2 - Takuto INOUE / Kenya MITSUHASHI 21-15 / 21-14 KONA Tarun / Shivam SHARMA - 26
Round 2 - Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 21-13 / 21-9 Rory EASTON / Zach RUSS - 25
Quarter-final - Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 21-9 / 21-13 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Nanthakarn YORDPHAISONG - 27
Quarter-final - MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 21-18 / 21-16 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA - 31
Quarter-final - William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR 17-21 / 21-16 / 21-19 Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY - 52
Quarter-final - Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 21-19 / 21-15 Takuto INOUE / Kenya MITSUHASHI - 36
Semi-final - Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 21-10 / 21-8 MAN Wei Chong / Kai Wun TEE - 22
Semi-final - Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 21-17 / 21-14 William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR - 27
Final - Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 21-18 / 22-20 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA - 0
MS (qual)
Round 1 - Krishna Adi NUGRAHA 21-7 / 21-17 Senne HOUTHOOFD - 26
Round 1 - Jia Heng Jason TEH 21-16 / 21-8 Varot URAIWONG - 32
Round 1 - Aryamann TANDON 17-21 / 21-19 / 21-12 LIM Chong King - 59
Round 1 - Elias BRACKE 21-15 / 21-14 Ernesto BASCHWITZ - 29
Round 1 - Harsheel DANI 21-14 / 21-16 Alvaro LEAL - 36
Round 1 - Meiraba LUWANG 21-14 / 21-15 Fabio CAPONIO - 43
Round 1 - Wolfgang GNEDT 22-20 / 19-21 / 21-15 Alap MISHRA - 59
Round 1 - Enogat ROY 13-21 / 21-14 / 21-13 Ranthushka SASINDU - 50
Round 1 - Takuma OBAYASHI 21-9 / 22-20 Alex LANIER - 47
Round 1 - Mads THØGERSEN 12-21 / 21-9 / 21-11 Matthias KICKLITZ - 38
Round 1 - Sathish Kumar KARUNAKARAN 21-16 / 21-16 DANYLO BOSNIUK - 38
Round 1 - Martin OUAZZEN 21-10 / 21-13 Ansgar KIRSTE - 22
Round 1 - Yusuke ONODERA 21-10 / 21-15 Finn ACHTHOVEN - 36
Round 1 - Brian HOLTSCHKE 17-21 / 21-14 / 22-20 Jonas JÆGER - 69
Round 1 - Rasmus MESSERSCHMIDT 21-17 / 21-19 Jun Yan NG - 39
Round 1 - Korakrit LAOTRAKUL 21-16 / 11-21 / 21-14 Sacha LEVEQUE - 55
Round 1 - Joakim OLDORFF 21-13 / 19-21 / 21-12 Kian-Yu OEI - 53
Round 1 - Adulrach NAMKUL 21-10 / 21-9 Alejandro ALCALA - 32
Round 1 - Buwaneka GOONETHILLEKA 21-10 / 21-15 Joan MONROY - 26
Round 1 - Aidil Sholeh ALI SADIKIN 21-16 / 21-12 Yanis GAUDIN - 37
Round 1 - Felix HAMMES 21-15 / 21-19 Carlos PIRIS - 30
Round 1 - Rahul Yadav CHITTABOINA 21-15 / 21-16 Timo STOFFELEN - 30
Round 1 - Karl KERT 21-13 / 19-21 / 21-16 Lars KROS - 54
Round 1 - Niluka KARUNARATNE 21-14 / 24-22 Aram MAHMOUD - 49
Round 1 - Fabian ROTH 22-20 / 15-21 / 22-20 Karan Rajan RAJARAJAN - 62
Round 1 - Magnus JOHANNESEN 21-14 / 21-10 Simon BARON-VEZILIER - 28
Round 1 - Julien CARRAGGI 21-12 / 21-18 Yushi TANAKA - 36
Round 1 - LEONG Jun Hao 23-21 / 21-17 Samuel HSIAO - 50
Round 1 - Amaury LIEVRE 22-20 / 21-14 Dennis KOPPEN - 29
Round 1 - Milan DRATVA 21-10 / 21-13 AMAN FAROGH SANJAY , - 26
Round 1 - Riku HATANO 21-13 / 21-10 Grégoire DESCHAMP - 30
Round 1 - Minoru KOGA 21-4 / 21-6 Thomas SIBBALD - 21
Round 2 - Jia Heng Jason TEH 20-22 / 21-16 / 21-17 Krishna Adi NUGRAHA - 79
Round 2 - Aryamann TANDON 21-15 / 15-21 / 21-13 Elias BRACKE - 58
Round 2 - Harsheel DANI 15-21 / 21-19 / 21-19 Meiraba LUWANG - 79
Round 2 - Wolfgang GNEDT 22-20 / 18-21 / 21-14 Enogat ROY - 73
Round 2 - Mads THØGERSEN 22-20 / 15-21 / 21-16 Takuma OBAYASHI - 66
Round 2 - Sathish Kumar KARUNAKARAN 21-11 / 21-18 Martin OUAZZEN - 35
Round 2 - Yusuke ONODERA 21-9 / 21-12 Brian HOLTSCHKE - 37
Round 2 - Rasmus MESSERSCHMIDT 21-15 / 11-21 / 21-16 Korakrit LAOTRAKUL - 58
Round 2 - Adulrach NAMKUL 21-12 / 21-16 Joakim OLDORFF - 37
Round 2 - Aidil Sholeh ALI SADIKIN 21-13 / 21-15 Buwaneka GOONETHILLEKA - 26
Round 2 - Rahul Yadav CHITTABOINA 21-14 / 22-20 Felix HAMMES - 35
Round 2 - Niluka KARUNARATNE 21-13 / 21-15 Karl KERT - 40
Round 2 - Magnus JOHANNESEN 21-11 / 24-22 Fabian ROTH - 43
Round 2 - LEONG Jun Hao 18-21 / 21-14 / 21-16 Julien CARRAGGI - 61
Round 2 - Milan DRATVA 21-16 / 21-12 Amaury LIEVRE - 34
Round 2 - Riku HATANO 21-16 / 13-21 / 22-20 Minoru KOGA - 74
Round 3 - Jia Heng Jason TEH 19-21 / 21-17 / 21-15 Aryamann TANDON - 65
Round 3 - Harsheel DANI 21-19 / 21-15 Wolfgang GNEDT - 46
Round 3 - Sathish Kumar KARUNAKARAN 21-15 / 19-21 / 21-19 Mads THØGERSEN - 67
Round 3 - Yusuke ONODERA 17-21 / 21-13 / 21-14 Rasmus MESSERSCHMIDT - 64
Round 3 - Adulrach NAMKUL 21-15 / 16-21 / 21-17 Aidil Sholeh ALI SADIKIN - 68
Round 3 - Rahul Yadav CHITTABOINA 21-12 / 21-15 Niluka KARUNARATNE - 40
Round 3 - LEONG Jun Hao 14-21 / 21-12 / 21-10 Magnus JOHANNESEN - 49
Round 3 - Riku HATANO 21-10 / 21-17 Milan DRATVA - 35
MS
Round 1 - Pablo ABIAN 21-15 / 18-21 / 21-13 LEONG Jun Hao - 65
Round 1 - Jia Heng Jason TEH 21-18 / 21-15 Harsheel DANI - 40
Round 1 - Xiaodong SHENG 21-15 / 21-9 Vladimir MALKOV - 24
Round 1 - Kim BRUUN 25-23 / 11-2 Ret. CHEAM June Wei - 38
Round 1 - Hashiru SHIMONO 15-10 Ret. Max WEISSKIRCHEN - 10
Round 1 - Joran KWEEKEL 19-21 / 21-19 / 21-12 Siril VERMA - 47
Round 1 - Ajay JAYARAM 21-19 / 18-21 / 21-11 Mads CHRISTOPHERSEN - 46
Round 1 - Arnaud MERKLE 1-0 Ret. Maxime MOREELS - 0
Round 1 - Ade Resky DWICAHYO 22-24 / 21-17 / 21-16 Kai SCHAEFER - 59
Round 1 - Tze Yong NG 24-22 / 21-10 Victor SVENDSEN - 36
Round 1 - Riku HATANO 21-18 / 21-16 Sathish Kumar KARUNAKARAN - 40
Round 1 - Lucas CLAERBOUT 21-9 / 21-18 Felix BURESTEDT - 43
Round 1 - Yusuke ONODERA 21-16 / 19-21 / 21-12 Rahul Yadav CHITTABOINA - 64
Round 1 - Luís Enrique PEÑALVER 21-14 / 21-13 Luis Armando MONTOYA NAVARRO - 27
Round 1 - Ditlev Jaeger HOLM 21-12 / 11-7 Ret. Adulrach NAMKUL - 28
Round 1 - Subhankar DEY 19-21 / 21-7 / 21-10 Luka WRABER - 47
Round 2 - Pablo ABIAN 14-21 / 21-15 / 21-17 Jia Heng Jason TEH - 61
Round 2 - Kim BRUUN 21-17 / 21-16 Xiaodong SHENG - 44
Round 2 - Hashiru SHIMONO 21-10 / 21-18 Joran KWEEKEL - 37
Round 2 - Ajay JAYARAM 12-21 / 21-19 / 21-15 Arnaud MERKLE - 53
Round 2 - Tze Yong NG 21-12 / 21-12 Ade Resky DWICAHYO - 27
Round 2 - Lucas CLAERBOUT 21-16 / 21-17 Riku HATANO - 43
Round 2 - Yusuke ONODERA 21-14 / 21-15 Luís Enrique PEÑALVER - 36
Round 2 - Subhankar DEY 22-20 / 21-19 Ditlev Jaeger HOLM - 46
Quarter-final - Kim BRUUN 18-21 / 21-19 / 21-13 Pablo ABIAN - 63
Quarter-final - Ajay JAYARAM 21-15 / 21-11 Hashiru SHIMONO - 32
Quarter-final - Tze Yong NG 21-14 / 21-12 Lucas CLAERBOUT - 36
Quarter-final - Yusuke ONODERA 21-15 / 8-21 / 21-15 Subhankar DEY - 64
Semi-final - Ajay JAYARAM 21-6 / 21-18 Kim BRUUN - 35
Semi-final - Tze Yong NG 20-22 / 21-15 / 23-21 Yusuke ONODERA - 78
Final - Tze Yong NG 21-14 / 21-14 Ajay JAYARAM - 0
WD (qual)
Round 1 - Lien LAMMERTYN / Jaymie LAURENS 21-15 / 21-13 Tea MARGUERITTE / Anna TATRANOVA - 26
Round 1 - GO Pei Kee / YAP Ling 19-21 / 21-18 / 21-12 Flavie VALLET / Emilie VERCELOT - 55
Round 1 - CHENG Su Hui / CHENG Su Yin 18-21 / 21-11 / 21-17 Annabella JÄGER / Leona MICHALSKI - 70
Round 1 - Kirsten DE WIT / Kelly VAN BUITEN 13-21 / 21-18 / 21-19 Polina BUHROVA / Yana SOBKO - 49
Round 2 - GO Pei Kee / YAP Ling 21-9 / 21-13 Lien LAMMERTYN / Jaymie LAURENS - 23
Round 2 - CHENG Su Hui / CHENG Su Yin 21-19 / 21-11 Kirsten DE WIT / Kelly VAN BUITEN - 34
WD
Round 1 - GO Pei Kee / YAP Ling 23-21 / 21-16 Lucia RODRIGUEZ / Ania SETIEN - 32
Round 1 - Nadia FANKHAUSER / Caroline RACLOZ 21-12 / 21-17 Sharone BAUER / Franziska VOLKMANN - 38
Round 1 - Eleanor O'DONNELL / Lizzie TOLMAN 21-16 / 21-17 Lise JAQUES / Flore VANDENHOUCKE - 29
Round 1 - Debora JILLE / Cheryl SEINEN 22-24 / 21-7 / 21-13 Amalie Cecilie KUDSK / Signe SCHULZ - 52
Round 1 - Francesca CORBETT / Allison LEE 21-14 / 21-16 Alzbeta BASOVA / Michaela FUCHSOVA - 37
Round 1 - Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR 21-16 / 21-18 Nerea IVORRA MASIA / Claudia LEAL - 43
Round 1 - Chisato HOSHI / Aoi MATSUDA 21-18 / 21-10 Febby Valencia Dwijayanti GANI / Jesita Putri MIANTORO - 36
Round 1 - Natasja P. ANTHONISEN / Clara GRAVERSEN 21-12 / 21-19 CHENG Su Hui / CHENG Su Yin - 38
Round 2 - Christine BUSCH / Amalie SCHULZ 21-16 / 21-10 GO Pei Kee / YAP Ling - 30
Round 2 - Ornnicha JONGSATHAPORNPARN / Phataimas MUENWONG 21-8 / 21-11 Nadia FANKHAUSER / Caroline RACLOZ - 22
Round 2 - Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 21-11 / 21-9 Eleanor O'DONNELL / Lizzie TOLMAN - 25
Round 2 - Debora JILLE / Cheryl SEINEN 21-16 / 21-10 Paula LOPEZ / Lorena USLE - 26
Round 2 - Francesca CORBETT / Allison LEE 12-21 / 21-15 / 21-15 Anastasiia BOIARUN / Alena IAKOVLEVA - 41
Round 2 - Jenny MOORE / Victoria WILLIAMS 21-13 / 21-11 Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR - 28
Round 2 - Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 21-19 / 14-21 / 21-18 Chisato HOSHI / Aoi MATSUDA - 60
Round 2 - Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 21-12 / 21-13 Natasja P. ANTHONISEN / Clara GRAVERSEN - 31
Quarter-final - Ornnicha JONGSATHAPORNPARN / Phataimas MUENWONG 21-12 / 21-18 Christine BUSCH / Amalie SCHULZ - 32
Quarter-final - Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 14-21 / 21-13 / 21-11 Debora JILLE / Cheryl SEINEN - 55
Quarter-final - Jenny MOORE / Victoria WILLIAMS 21-16 / 22-20 Francesca CORBETT / Allison LEE - 31
Quarter-final - Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 15-21 / 23-21 / 21-19 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing - 60
Semi-final - Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 12-21 / 21-9 / 21-10 Ornnicha JONGSATHAPORNPARN / Phataimas MUENWONG - 51
Semi-final - Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 21-10 / 21-18 Jenny MOORE / Victoria WILLIAMS - 25
Final - Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 21-12 / 21-15 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE - 36
WS (qual)
Round 1 - Milena SCHNIDER 21-12 / 20-22 / 21-13 Yana SOBKO - 48
Round 1 - Wen Chi HSU 21-9 / 21-14 Ania SETIEN - 26
Round 1 - Likhita SRIVASTAVA 21-9 / 21-19 Nerea IVORRA MASIA - 33
Round 1 - Wendy ZHANG 19-21 / 21-4 / 21-6 Flore VANDENHOUCKE - 35
Round 1 - Francesca CORBETT 21-18 / 21-23 / 21-19 Aleksandra CHUSHKINA - 64
Round 1 - Anna MIKHALKOVA 21-9 / 21-12 Shruthika SENTHIL - 24
Round 1 - Anna TATRANOVA 23-21 / 21-10 Ann-Kathrin SPÖRI - 31
Round 1 - Hanna KARKAUS 22-24 / 21-13 / 21-18 Lien LAMMERTYN - 46
Round 1 - Ann-Sofie Husher RUUS W.O. Meenal RAUTELA - 0
Round 1 - TANYA HEMANTH 21-13 / 21-15 KEYURA MOPATI - 29
Round 1 - Frederikke LUND 20-22 / 21-14 / 21-16 Polina BUHROVA - 50
Round 1 - Jaymie LAURENS 21-10 / 21-9 KAVIDI SIRIMANNAGE - 20
Round 1 - Rachel CHAN 21-19 / 21-13 Lucia RODRIGUEZ - 33
Round 1 - PURVA BARVE 21-9 / 21-11 Nadia FANKHAUSER - 23
Round 1 - Riko GUNJI 21-11 / 21-9 Aadya VARIYATH - 24
Round 1 - Edith URELL 21-13 / 21-11 Emilie DROUIN - 29
Round 2 - Wen Chi HSU 21-9 / 21-6 Milena SCHNIDER - 26
Round 2 - Wendy ZHANG 21-18 / 21-10 Likhita SRIVASTAVA - 33
Round 2 - Francesca CORBETT 20-22 / 21-12 / 21-18 Anna MIKHALKOVA - 54
Round 2 - Hanna KARKAUS 22-20 / 21-17 Anna TATRANOVA - 29
Round 2 - TANYA HEMANTH 21-12 / 21-15 Ann-Sofie Husher RUUS - 25
Round 2 - Jaymie LAURENS 20-22 / 25-23 / 21-11 Frederikke LUND - 44
Round 2 - Rachel CHAN 16-21 / 21-12 / 21-13 PURVA BARVE - 53
Round 2 - Riko GUNJI 21-14 / 21-16 Edith URELL - 35
WS
Round 1 - Aliye DEMIRBAG 21-11 / 21-11 Hanna KARKAUS - 22
Round 1 - Hirari MIZUI 21-10 / 21-8 Fernanda SAPONARA RIVVA - 24
Round 1 - Rachel CHAN 21-14 / 21-10 Mugdha AGREY - 28
Round 1 - Jennie GAI 21-12 / 21-19 Jaymie LAURENS - 24
Round 1 - Natsumi SHIMODA 21-19 / 21-14 Tereza ŠVÁBÍKOVÁ - 34
Round 1 - Putri Kusuma WARDANI 21-17 / 13-21 / 21-19 TANYA HEMANTH - 61
Round 1 - Lauren LAM 21-13 / 21-13 IRA SHARMA - 26
Round 1 - Wen Chi HSU 21-10 / 21-12 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI - 27
Round 1 - Wendy ZHANG 21-9 / 21-8 Katerina TOMALOVA - 22
Round 1 - Shiori SAITO 21-14 / 21-18 Gayle MAHULETTE - 33
Round 1 - Yue Yann Jaslyn HOOI 19-21 / 22-20 / 21-11 Amalie SCHULZ - 51
Round 1 - Vivien SANDORHAZI 21-14 / 21-16 Martina REPISKA - 29
Round 1 - EOON Qi Xuan 21-11 / 21-4 Sabrina SOLIS - 23
Round 1 - AAKARSHI KASHYAP 21-17 / 21-9 Clara LASSAUX - 32
Round 1 - Francesca CORBETT 14-21 / 21-16 / 21-12 Rebecca KUHL - 46
Round 1 - Riko GUNJI 16-21 / 21-6 / 21-5 Natalia PERMINOVA - 45
Round 2 - Hirari MIZUI 21-16 / 21-11 Aliye DEMIRBAG - 35
Round 2 - Rachel CHAN 21-17 / 21-11 Jennie GAI - 34
Round 2 - Putri Kusuma WARDANI 21-15 / 21-15 Natsumi SHIMODA - 40
Round 2 - Wen Chi HSU 22-20 / 18-21 / 27-25 Lauren LAM - 63
Round 2 - Shiori SAITO 21-11 / 22-20 Wendy ZHANG - 31
Round 2 - Yue Yann Jaslyn HOOI 21-14 / 18-21 / 21-13 Vivien SANDORHAZI - 52
Round 2 - AAKARSHI KASHYAP 16-21 / 21-16 / 21-15 EOON Qi Xuan - 59
Round 2 - Riko GUNJI 21-7 / 21-13 Francesca CORBETT - 28
Quarter-final - Rachel CHAN 21-12 / 21-14 Hirari MIZUI - 33
Quarter-final - Wen Chi HSU 21-7 / 21-11 Putri Kusuma WARDANI - 27
Quarter-final - Yue Yann Jaslyn HOOI 19-21 / 21-12 / 21-14 Shiori SAITO - 63
Quarter-final - Riko GUNJI 21-12 / 21-11 AAKARSHI KASHYAP - 30
Semi-final - Wen Chi HSU 21-16 / 21-16 Rachel CHAN - 39
Semi-final - Riko GUNJI 21-13 / 25-23 Yue Yann Jaslyn HOOI - 47
Final - Riko GUNJI 12-21 / 21-16 / 23-21 Wen Chi HSU - 0
XD (qual)
Round 1 - Rohan KAPOOR / SANJANA SANTOSH 22-24 / 27-25 / 21-17 Rory EASTON / Annie LADO - 72
Round 1 - Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN 21-12 / 19-21 / 21-16 Tze Jian LIM / Kha Yan WONG - 46
Round 1 - Marcus RINDSHØJ / Signe SCHULZ 16-21 / 5-5 Kristian HøHoldt KRÆMER / Amalie Cecilie KUDSK - 24
Round 1 - Mads VESTERGAARD / Natasja P. ANTHONISEN 21-15 / 21-16 Malik BOURAKKADI / Annabella JÄGER - 29
Round 1 - Joshua YUAN / Allison LEE 21-13 / 21-13 Marvin DATKO / Leona MICHALSKI - 28
Round 1 - BEH Chun Meng / CHENG Su Hui 19-21 / 21-15 / 7-0 Ret. Max FLYNN / Hope WARNER - 38
Round 1 - Jonty RUSS / Lizzie TOLMAN 21-10 / 17-21 / 21-19 Johannes PISTORIUS / Emma MOSZCZYNSKI - 44
Round 1 - Lucas RENOIR / Tea MARGUERITTE 16-21 / 21-15 / 21-15 Gijs DUIJS / Kelly VAN BUITEN - 46
Round 2 - Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN 19-21 / 21-17 / 21-19 Rohan KAPOOR / SANJANA SANTOSH - 61
Round 2 - Mads VESTERGAARD / Natasja P. ANTHONISEN 21-18 / 20-22 / 21-13 Marcus RINDSHØJ / Signe SCHULZ - 44
Round 2 - Joshua YUAN / Allison LEE 21-9 / 22-20 BEH Chun Meng / CHENG Su Hui - 27
Round 2 - Jonty RUSS / Lizzie TOLMAN 21-13 / 21-18 Lucas RENOIR / Tea MARGUERITTE - 24
XD
Round 1 - Yujiro NISHIKAWA / Saori OZAKI 21-11 / 20-22 / 21-15 Ashith SURYA / Pranjal PRABHU CHIMULKAR - 46
Round 1 - Joshua YUAN / Allison LEE 21-16 / 21-14 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR - 29
Round 1 - Sachin DIAS / KAVIDI SIRIMANNAGE 21-17 / 14-21 / 21-16 Mads Emil CHRISTENSEN / Mette WERGE - 49
Round 1 - HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-8 / 21-18 Christopher GRIMLEY / Eleanor O'DONNELL - 26
Round 1 - Vinson CHIU / Jennie GAI 24-22 / 15-21 / 21-19 Anton KAISTI / Alzbeta BASOVA - 44
Round 1 - Kristian HøHoldt KRÆMER / Amalie Cecilie KUDSK 21-14 / 21-8 Jonty RUSS / Lizzie TOLMAN - 26
Round 1 - Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN 22-20 / 21-11 Pawel SMILOWSKI / Wiktoria ADAMEK - 28
Round 1 - Mads VESTERGAARD / Natasja P. ANTHONISEN 21-18 / 21-16 Rodion KARGAEV / Viktoriia VOROBEVA - 28
Round 2 - Yujiro NISHIKAWA / Saori OZAKI 21-14 / 21-18 Rasmus ESPERSEN / Christine BUSCH - 35
Round 2 - Hiroki MIDORIKAWA / Natsu SAITO 21-9 / 21-16 Joshua YUAN / Allison LEE - 23
Round 2 - Sachin DIAS / KAVIDI SIRIMANNAGE 21-17 / 21-15 Jona VAN NIEUWKERKE / Lise JAQUES - 27
Round 2 - HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-15 / 21-10 Kenji LOVANG / Flavie VALLET - 25
Round 2 - Gregory MAIRS / Jenny MOORE 21-16 / 21-17 Vinson CHIU / Jennie GAI - 31
Round 2 - Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 21-10 / 21-17 Kristian HøHoldt KRÆMER / Amalie Cecilie KUDSK - 31
Round 2 - Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN 21-14 / 22-20 CHOONG Hon Jian / GO Pei Kee - 31
Round 2 - Mads VESTERGAARD / Natasja P. ANTHONISEN 21-18 / 15-21 / 21-15 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN - 45
Quarter-final - Hiroki MIDORIKAWA / Natsu SAITO 21-19 / 21-17 Yujiro NISHIKAWA / Saori OZAKI - 33
Quarter-final - HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-15 / 21-14 Sachin DIAS / KAVIDI SIRIMANNAGE - 24
Quarter-final - Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 21-10 / 21-17 Gregory MAIRS / Jenny MOORE - 33
Quarter-final - Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN 21-19 / 21-12 Mads VESTERGAARD / Natasja P. ANTHONISEN - 28
Semi-final - Hiroki MIDORIKAWA / Natsu SAITO 21-16 / 18-21 / 21-15 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han - 48
Semi-final - Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN 21-15 / 21-17 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA - 34
Final - Hiroki MIDORIKAWA / Natsu SAITO 21-18 / 21-9 Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 23 51 5 21.7% 1848 80.35 00:31:34 2.55 0 0.0%
MS 27 65 11 40.7% 2360 87.41 00:44:11 1.98 6 22.2%
WD 23 52 6 26.1% 1842 80.09 00:37:18 2.15 2 8.7%
WS 31 71 9 29.0% 2490 80.32 00:35:45 2.25 3 9.7%
XD 23 51 5 21.7% 1856 80.7 00:31:29 2.56 0 0.0%
Total 127 290 36 28.3% 10396 81.86 00:36:17 2.26 11 8.7%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Chinese Taipei 6 1 85.7%
Japan 42 14 75.0%
Canada 9 3 75.0%
Singapore 11 4 73.3%
Indonesia 10 4 71.4%
Thailand 10 6 62.5%
U.S.A. 11 7 61.1%
Malaysia 24 16 60.0%
Scotland 5 4 55.6%
Denmark 30 26 53.6%
India 26 26 50.0%
Finland 3 3 50.0%
Slovakia 2 2 50.0%
Hungary 1 1 50.0%
Turkey 1 1 50.0%
Azerbaijan 1 1 50.0%
Estonia 1 1 50.0%
England 6 7 46.2%
Sri Lanka 5 6 45.5%
Austria 3 4 42.9%
Switzerland 2 3 40.0%
France 9 19 32.1%
Netherlands 7 15 31.8%
Belgium 5 11 31.2%
Sweden 1 3 25.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Tze Yong NG Ajay JAYARAM 21-14 / 21-14
2019 Lakshya SEN Victor SVENDSEN 21-14 / 21-15
2018 Toby PENTY Victor SVENDSEN 21-13 / 19-21 / 21-19
2017 Kento MOMOTA LEE Cheuk Yiu 21-14 / 21-18
2016 Lucas CORVEE Sourabh VERMA 21-19 / 21-19
2015 Anders ANTONSEN Christian LIND THOMSEN 21-18 / 21-17
2014 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS Marc ZWIEBLER 11-8 / 10-11 / 11-9 / 11-9
2013 Andre Kurniawan TEDJONO Eric PANG 21-17 / 21-11
2012 Andre Kurniawan TEDJONO Dicky PALYAMA 17-21 / 21-8 / 21-13
2011 Brice LEVERDEZ Andre Kurniawan TEDJONO 21-7 / 13-21 / 21-11
2010 Marc ZWIEBLER Eric PANG 21-15 / 21-17
2009 Marc ZWIEBLER Christian LIND THOMSEN 21-13 / 16-21 / 21-15
2008 Kenichi TAGO Chetan ANAND 21-16 / 15-21 / 21-19
2007 Marc ZWIEBLER WU Yunyong 21-16 / 14-21 / 21-19
2006 Kasper OEDUM Bjoern JOPPIEN 21-18 / 21-19
2005 Anders BOESEN Bjoern JOPPIEN 15-3 / 15-6
2001 Nabil LASMARI Conrad HUECKSTAEDT 15-9 / 15-9