Indonesia Open  

Tournament Name: Indonesian Open 1991
Tournament Dates: 14/07/1991-14/07/1991
Location: Indonesia, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD KIM Moon Soo / PARK Joo Bong Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO
MS Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO
WD CHUNG Myeong Hee / HWANG Hye Young CHUNG So Young / GIL Young Ah
WS Susi SUSANTI LEE Heung Soon
XD Thomas LUND / Pernille DUPONT Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (124*) Haryadi HERRY / Denny KANTONO 15-4 / 15-3 Chrinty MARINO / Sony Boy TUMOWAN - 0
Round 1 - Toni JOHANNES / Ade SUTRISNA 15-3 / 15-13 Aries LUKMAN / Hermono YUWONO - 0
Round 1 - Bambang SUYONO / Candra WIJAYA 15-4 / 15-6 HAFID (BALI) / Yuli NETRA - 0
Round 1 - Sugeng PRAMONO / Rae SUBAWA 15-13 / 15-10 R. Tedy RUDARTO / Adjat SUDRADJAT - 0
Round 1 - Dadan HIDAYAT / KURNIA 15-1 / 15-9 (SUMBAR) ADRIAN / Ardy ZALMAN (SUMBAR) - 0
Round 1 (9*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-6 / 15-8 HALOMOAN (JABAR) / Dodi SETIADI - 0
Round 1 - (E.J.) SUBARDJAK / Henry YUWONO 15-13 / 15-10 PUJIONO / Iwan SETIAWAN - 0
Round 1 - Tri CAHYO / Joko MARDIANTO 15-3 / 15-11 JEPRY / Ali TAUFIK - 0
Round 1 - Hery GUNAWAN / Halim Haryanto HO 6-15 / 15-4 / 15-10 SUNOTO (E.J.) / TONNY (W.J.) - 0
Round 1 - Herly DJAENUDIN / I PAULUS 15-6 / 15-2 Jonny HERMANUS / Richard MASENGI - 0
Round 1 - ARTANAYASA (BALI) / Chandra BERATA 15-6 / 18-14 Nur ISRODIN / Nunung SUBANDORO - 0
Round 1 - M ISWAN / Imanda RAMADANI 15-13 / 15-13 KUSNO / Maswar OEDI - 0
Round 1 - Tri KUSHARJANTO / Adi SUSANTO 12-15 / 15-4 / 15-10 ADITYA (W.J.) / Gatot SATRIADI - 0
Round 1 - A HUSNI / Faris MAWARDI 15-10 / 10-15 / 15-9 Cuncun HARYONO / WIBOWO Victo - 0
Round 2 (124*) Haryadi HERRY / Denny KANTONO 15-2 / 15-2 Nogroho Budi SANTOSO (DIYOGYA) / Teddy SUPRIYARSO - 0
Round 2 - Rudy SULAIMAN / Jefry TJOANDI 15-6 / 15-6 Tuni EFENDI / Tony GUNAWAN - 0
Round 2 - Ado BAHTIAR / HARYANDANA 15-8 / 15-10 Daniel HARTOKO / RENNY (JATIM) - 0
Round 2 - Toni JOHANNES / Ade SUTRISNA 15-11 / 12-15 / 15-7 Bambang SUYONO / Candra WIJAYA - 0
Round 2 (125*) Franki HARTANTO / MINTARNO 15-7 / 15-10 Sugeng PRAMONO / Rae SUBAWA - 0
Round 2 - Tiek Ming KWAN / Rudy WIJAYA 6-15 / 15-10 / 15-10 Dadan HIDAYAT / KURNIA - 0
Round 2 (9*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-3 / 15-8 (E.J.) SUBARDJAK / Henry YUWONO - 0
Round 2 - Tri CAHYO / Joko MARDIANTO 15-6 / 15-3 HERIANTO / JUNAEDI (BKL) - 0
Round 2 - HARIANTO / Tiong Gwan LIOE 15-3 / 15-2 Hery GUNAWAN / Halim Haryanto HO - 0
Round 2 - Herly DJAENUDIN / I PAULUS 15-1 / 15-3 ARTANAYASA (BALI) / Chandra BERATA - 0
Round 2 - Tri KUSHARJANTO / Adi SUSANTO 15-12 / 4-15 / 15-7 M ISWAN / Imanda RAMADANI - 0
Round 2 - A HUSNI / Faris MAWARDI 15-4 / 15-1 FILIFE / Aries HIMAWAN - 0
Round 3 (124*) Haryadi HERRY / Denny KANTONO 15-10 / 15-8 Rudy SULAIMAN / Jefry TJOANDI - 0
Round 3 - Toni JOHANNES / Ade SUTRISNA 9-15 / 15-8 / 15-12 Ado BAHTIAR / HARYANDANA - 0
Round 3 (125*) Franki HARTANTO / MINTARNO 15-2 / 15-6 Tiek Ming KWAN / Rudy WIJAYA - 0
Round 3 (9*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 9-15 / 15-11 / 15-5 Tri CAHYO / Joko MARDIANTO - 0
Round 3 - HARIANTO / Tiong Gwan LIOE 10-15 / 17-15 / 15-5 Herly DJAENUDIN / I PAULUS - 0
Round 3 - A HUSNI / Faris MAWARDI 15-3 / 15-3 Tri KUSHARJANTO / Adi SUSANTO - 0
MD
Round 1 (113*) U. Vinod Kumar / Uday PAWAR 18-15 / 15-7 Kim Pong Patrick LAU / Chong Liang YOW - 0
Round 1 - Thomas INDRAJAYA / Richard MAINAKY 15-6 / 15-6 Peter BLACKBURN / Darren MCDONALD (75*) 0
Round 1 (15*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 6-15 / 17-14 / 15-8 Haryadi HERRY / Denny KANTONO (124*) 0
Round 1 (105*) Rudi GUNAWAN / Dicky PURWOTJUGIONO 15-6 / 15-1 Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA (34*) 0
Round 1 (418*) Sawai CHANSEORASMEE / Sakrapee THONGSARI 15-7 / 13-15 / 15-7 Toni JOHANNES / Ade SUTRISNA - 0
Round 1 (21*) Jan-Eric ANTONSSON / Stellan OSTERBERG 15-11 / 15-8 Xin JIANG / YU Yong (118*) 0
Round 1 (20*) Kim Her TAN / Kim Hock YAP 15-3 / 15-11 Franki HARTANTO / MINTARNO (125*) 0
Round 1 (9*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-3 / 15-11 Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK (7*) 0
Round 1 - Reony MAINAKY / Nunung MUDIJANTO 15-2 / 15-3 Christophe JEANJEAN / Etienne THOBOIS (56*) 0
Round 1 (420*) LIN Liwen / LIU Jianjun 18-13 / 18-15 HARIANTO / Tiong Gwan LIOE - 0
Round 1 - Aman SANTOSA / Hadi SUGIANTO 15-2 / 15-9 Max GANDRUP / Stephan KUHL - 0
Round 1 - A HUSNI / Faris MAWARDI 15-4 / 15-2 Mark NICHOLS / Andrew PERKS - 0
Round 1 - Antonius BUDI ARIANTHO / Aras RAZAK 15-9 / 18-13 KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng (18*) 0
Round 1 (54*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-1 / 15-4 Detlef POSTE / Volker RENZELMANN (45*) 0
Round 1 (17*) Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 15-2 / 15-8 Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (434*) 0
Round 1 - Dharma GUNAWI / Kok Kiong SENG W.O. Jean-Frederic MASSIAS / Stephenson SYLVESTER (169*) 0
Round 2 (1*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-3 / 15-0 Khunakorn SUDHISODHI / Pulsak THEWARANGSEE (302*) 0
Round 2 - Dharma GUNAWI / Kok Kiong SENG 18-13 / 15-7 U. Vinod Kumar / Uday PAWAR (113*) 0
Round 2 (11*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-3 / 15-12 Volker EIBER / Bernd SCHWITZGEBEL (43*) 0
Round 2 - Thomas INDRAJAYA / Richard MAINAKY 13-18 / 15-4 / 15-7 Yee Guan YAP / Yee Hup YAP (15*) 0
Round 2 (4*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-7 / 15-3 Amitabh GOSWAMI / Sushant SAXENA (444*) 0
Round 2 (105*) Rudi GUNAWAN / Dicky PURWOTJUGIONO 15-4 / 18-17 Sawai CHANSEORASMEE / Sakrapee THONGSARI (418*) 0
Round 2 (10*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 15-3 / 15-9 Kai MITTELDORF / Guido SCHAENZLER (32*) 0
Round 2 (21*) Jan-Eric ANTONSSON / Stellan OSTERBERG 14-18 / 18-16 / 15-8 Kim Her TAN / Kim Hock YAP (20*) 0
Round 2 (9*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-9 / 15-7 Reony MAINAKY / Nunung MUDIJANTO - 0
Round 2 (13*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-13 / 15-11 LEE Sang Bok / SHON Jin Hwan (112*) 0
Round 2 - Aman SANTOSA / Hadi SUGIANTO 17-14 / 7-15 / 15-12 LIN Liwen / LIU Jianjun (420*) 0
Round 2 (5*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-1 / 15-3 Andrew CONNOLLY / Murray HOCKING (443*) 0
Round 2 - Antonius BUDI ARIANTHO / Aras RAZAK 15-6 / 18-16 A HUSNI / Faris MAWARDI - 0
Round 2 (14*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-3 / 15-6 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA / Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (25*) 0
Round 2 (54*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-7 / 16-18 / 15-6 Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA (17*) 0
Round 2 (2*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-1 / 15-4 Praveen KUMAR / George THOMAS (430*) 0
Round 3 (1*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-1 / 15-4 Dharma GUNAWI / Kok Kiong SENG - 0
Round 3 (11*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-7 / 1-15 / 15-4 Thomas INDRAJAYA / Richard MAINAKY - 0
Round 3 (4*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 5-15 / 18-14 / 15-11 Rudi GUNAWAN / Dicky PURWOTJUGIONO (105*) 0
Round 3 (10*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 12-15 / 15-3 / 15-7 Jan-Eric ANTONSSON / Stellan OSTERBERG (21*) 0
Round 3 (9*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-8 / 15-3 Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA (13*) 0
Round 3 (5*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-2 / 15-3 Aman SANTOSA / Hadi SUGIANTO - 0
Round 3 (14*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 18-14 / 15-11 Antonius BUDI ARIANTHO / Aras RAZAK - 0
Round 3 (2*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-11 / 15-10 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY (54*) 0
Quarter-final (1*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-3 / 15-7 CHEN Hongyong / CHEN Kang (11*) 0
Quarter-final (10*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 14-18 / 15-5 / 15-7 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND (4*) 0
Quarter-final (5*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-9 / 15-8 HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin (9*) 0
Quarter-final (2*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 17-15 / 18-15 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (14*) 0
Semi-final (1*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-7 / 15-3 Imay HENDRA / Bagus SETIADI (10*) 0
Semi-final (5*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-3 / 15-9 LI Yongbo / TIAN Bingyi (2*) 0
Final (1*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 18-15 / 15-13 Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO (5*) 0
MS (qual)
Round 1 (693*) Mark NICHOLS 8-15 / 15-9 / 15-6 Dadan HIDAYAT - 0
Round 1 - BUNAWI (JATENG) 15-10 / 18-17 Chandra BERATA - 0
Round 1 - SAMIDIONO (P.JAYA) 15-7 / 15-2 Andrew CONNOLLY (731*) 0
Round 1 (209*) Sushant SAXENA 15-6 / 15-4 Henry YUWONO - 0
Round 1 (544*) Hengky IRAWAN 15-1 / 15-4 Adi SUSILO - 0
Round 1 - Takuya KATAYAMA 15-4 / 17-14 THOMAS - 0
Round 1 - Dodi SETIADI 6-15 / 15-9 / 15-3 Budi SANTOSO - 0
Round 1 - Roy JOYO 15-11 / 15-4 AFRIYANTO (SUMBAR) - 0
Round 1 - Hendri WIBISANA 15-5 / 15-6 Kuan Yang Adrian TAY (816*) 0
Round 1 (227*) Bram FERNARDIN 13-15 / 15-3 / 15-0 George RINALDI - 0
Round 1 (156*) Deepankar BHATTACHARYA 15-12 / 11-15 / 18-16 Steve MANTOUW - 0
Round 1 (543*) Sony Boy TUMOWAN 15-12 / 15-0 Hermono YUWONO - 0
Round 1 - Murray HOCKING 15-12 / 15-10 Nogroho Budi SANTOSO (DIYOGYA) - 0
Round 1 - Marleve MAINAKY 15-3 / 12-15 / 15-10 Yuzo KUBOTA - 0
Round 1 - Eko SURYANTO 15-12 / 15-2 Hendra Aprida GUNAWAN - 0
Round 1 (44*) Detlef POSTE 15-5 / 18-16 Felifo FERARI - 0
Round 1 - Ketut MARIADI 7-15 / 15-4 / 15-8 Chong Liang YOW (249*) 0
Round 1 (160*) F HERGIONO 15-3 / 15-3 SUNOTO (E.J.) - 0
Round 1 (85*) Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA 15-0 / 15-0 Maswar DEDDY - 0
Round 1 - Muhammad NOOR 2-15 / 15-4 / 15-9 Rae Mun ONG (898*) 0
Round 1 - Santoso B. (DKI) 13-15 / 15-0 / 15-6 Jean-Frederic MASSIAS (185*) 0
Round 1 - Yuli NETRA 12-15 / 15-12 / 15-12 Amitabh GOSWAMI (739*) 0
Round 1 (161*) Yanto FEBIYANTO 15-0 / 15-3 ADITYA (W.J.) - 0
Round 1 (232*) George THOMAS 15-10 / 15-9 Bambang SUYONO - 0
Round 1 - Ade BACHTIAR 15-8 / 15-10 (SUMBAR) ADRIAN - 0
Round 1 (151*) Juang JAYADI 15-1 / 15-1 Yunizal RIZA - 0
Round 1 (291*) Khunakorn SUDHISODHI 15-5 / 5-15 / 15-7 Tri KUSHARJANTO - 0
Round 1 (90*) Volker RENZELMANN 13-15 / 15-11 / 15-9 Halim Haryanto HO - 0
Round 2 (105*) Guido SCHAENZLER 15-4 / 6-15 / 15-12 Dwi ARYANTO - 0
Round 2 - Kai Kwat TJIO 18-16 / 15-11 Mark NICHOLS (693*) 0
Round 2 - A K JOHANNES 13-15 / 18-15 / 15-11 BUNAWI (JATENG) - 0
Round 2 - HALOMOAN (JABAR) 8-15 / 15-6 / 15-2 Etienne THOBOIS (154*) 0
Round 2 - SAMIDIONO (P.JAYA) 8-15 / 15-6 / 15-2 Kim Pong Patrick LAU - 0
Round 2 (544*) Hengky IRAWAN 15-10 / 15-0 Sushant SAXENA (209*) 0
Round 2 - Takuya KATAYAMA 15-10 / 15-0 Volker EIBER (128*) 0
Round 2 - Dodi SETIADI 15-10 / 15-3 Bhawin GALA (839*) 0
Round 2 - Syarif HIDAYAT 15-10 / 17-16 Roy JOYO - 0
Round 2 - Freddy SUKIMAN 15-6 / 15-11 Hendri WIBISANA - 0
Round 2 (73*) Stephan KUHL 15-9 / 15-8 ACHMAD (BUMI RAYA) - 0
Round 2 (227*) Bram FERNARDIN 15-6 / 15-7 Bernd SCHWITZGEBEL (87*) 0
Round 2 (543*) Sony Boy TUMOWAN 15-2 / 12-15 / 15-9 Deepankar BHATTACHARYA (156*) 0
Round 2 - Gatot SATRIADI 15-10 / 15-8 HERIANTO - 0
Round 2 - Marleve MAINAKY 15-6 / 7-15 / 15-6 Andrew PERKS (809*) 0
Round 2 - Eko SURYANTO 9-15 / 15-12 / 15-10 Detlef POSTE (44*) 0
Round 2 (160*) F HERGIONO 15-6 / 15-8 Ketut MARIADI - 0
Round 2 - R. Tedy RUDARTO 18-14 / 15-7 Rohan RAO (838*) 0
Round 2 - Santoso B. (DKI) 16-17 / 15-7 / 15-4 Muhammad NOOR - 0
Round 2 (161*) Yanto FEBIYANTO 17-14 / 15-5 Yuli NETRA - 0
Round 2 (123*) Kai MITTELDORF 18-13 / 15-10 Aris GUNAWAN - 0
Round 2 - Ade BACHTIAR 17-4 / 16-18 / 15-9 George THOMAS (232*) 0
Round 2 (151*) Juang JAYADI 15-4 / 15-5 Khunakorn SUDHISODHI (291*) 0
Round 2 - Chandra KURNIAWAN 15-6 / 15-4 Christophe JEANJEAN (255*) 0
Round 2 - Budi SANTOSO (DKI CLUB) 15-8 / 15-8 PULLELA Gopichand (428*) 0
Round 2 - Tony GUNAWAN 15-8 / 15-12 Siu KIM - 0
Round 2 (90*) Volker RENZELMANN 15-4 / 15-5 Iwan JUNAEDI (NTB) - 0
Round 2 (226*) RUSMANTO 15-4 / 15-5 Nur ISRODIN - 0
Round 3 - A K JOHANNES 15-12 / 15-5 HALOMOAN (JABAR) - 0
Round 3 (544*) Hengky IRAWAN 15-8 / 15-4 SAMIDIONO (P.JAYA) - 0
Round 3 (231*) Ferry GUNAWAN 15-13 / 15-3 Takuya KATAYAMA - 0
Round 3 - Dodi SETIADI 12-15 / 15-4 / 15-6 Syarif HIDAYAT - 0
Round 3 - Freddy SUKIMAN 11-15 / 18-14 / 15-6 Stephan KUHL (73*) 0
Round 3 (227*) Bram FERNARDIN 15-5 / 15-5 Sony Boy TUMOWAN (543*) 0
Round 3 - Murray HOCKING 15-7 / 15-12 Gatot SATRIADI - 0
Round 3 - Marleve MAINAKY 17-15 / 15-8 Eko SURYANTO - 0
Round 3 (160*) F HERGIONO 15-4 / 15-0 R. Tedy RUDARTO - 0
Round 3 - Santoso B. (DKI) 13-15 / 15-10 / 15-7 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA (85*) 0
Round 3 (161*) Yanto FEBIYANTO 10-15 / 15-11 / 15-3 Kai MITTELDORF (123*) 0
Round 3 - Ade BACHTIAR 15-11 / 15-6 Fachtur ROZY - 0
Round 3 (151*) Juang JAYADI 15-1 / 15-9 Chandra KURNIAWAN - 0
Round 3 - Budi SANTOSO (DKI CLUB) 15-5 / 15-7 Tony GUNAWAN - 0
Round 3 (226*) RUSMANTO 15-8 / 15-9 Volker RENZELMANN (90*) 0
Round 4 - Kai Kwat TJIO 15-12 / 15-2 A K JOHANNES - 0
Round 4 (544*) Hengky IRAWAN 15-8 / 15-3 Ferry GUNAWAN (231*) 0
Round 4 - Dodi SETIADI 15-7 / 17-15 Freddy SUKIMAN - 0
Round 4 (227*) Bram FERNARDIN 12-15 / 15-4 / 15-8 Murray HOCKING - 0
Round 4 - Marleve MAINAKY 8-15 / 15-12 / 17-14 F HERGIONO (160*) 0
Round 4 (161*) Yanto FEBIYANTO 15-6 / 15-0 Santoso B. (DKI) - 0
Round 4 (151*) Juang JAYADI 15-7 / 9-15 / 15-2 Ade BACHTIAR - 0
Round 4 (226*) RUSMANTO 6-15 / 15-2 / 15-8 Budi SANTOSO (DKI CLUB) - 0
MS
Round 1 (1*) Ardy B WIRANATA 15-1 / 15-7 Teeranun CHIANGTA (163*) 0
Round 1 - Hemant HARDIKAR 15-3 / 15-5 Davincy SAHA - 0
Round 1 (553*) C ARIEF 18-14 / 15-10 LIANG Zhiqiang (246*) 0
Round 1 (12*) Darren J HALL 15-11 / 15-10 Kai Kwat TJIO - 0
Round 1 (168*) PARK Sung Woo 15-5 / 15-9 Indra WIJAYA (483*) 0
Round 1 (20*) Yoke Meng KWAN 15-2 / 15-6 Anders HANSSON (180*) 0
Round 1 (49*) CHEN Rong 15-11 / 16-18 / 15-11 Hengky IRAWAN (544*) 0
Round 1 (10*) LIU Jun 15-7 / 15-8 WEI Yan (36*) 0
Round 1 (253*) Didit Suluh PATRIA 12-15 / 15-8 / 15-4 Hock Kin YONG (135*) 0
Round 1 (24*) Harijanto ARBI 15-7 / 15-9 Abdul Hamid KHAN (83*) 0
Round 1 (33*) Peter AXELSSON 15-1 / 15-9 Dodi SETIADI - 0
Round 1 (17*) Eddy KURNIAWAN 17-14 / 13-15 / 15-4 LEE Mou-Chou (41*) 0
Round 1 (34*) Tat Meng WONG 15-6 / 15-9 Hiroki ETO (46*) 0
Round 1 (23*) Anders W NIELSEN 15-4 / 15-7 Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (62*) 0
Round 1 (31*) LEE Kwang Jin 15-4 / 13-18 / 15-8 Bram FERNARDIN (227*) 0
Round 1 - Marleve MAINAKY 5-15 / 15-7 / 15-3 JIANG Weibin (427*) 0
Round 1 (15*) Bambang SUPRIANTO 15-4 / 15-5 LIN Shyau-Hsin (102*) 0
Round 1 (35*) KIM Hak Kyun 15-11 / 15-4 Pulsak THEWARANGSEE (165*) 0
Round 1 (3*) Rashid SIDEK 15-3 / 15-6 Henry G WIYADI (554*) 0
Round 1 (19*) Stephen P BUTLER 15-9 / 13-15 / 15-8 Yanto FEBIYANTO (161*) 0
Round 1 (22*) Pontus JANTTI 15-6 / 15-2 Ewe Hock ONG (153*) 0
Round 1 (6*) Allan BUDI KUSUMA 15-4 / 15-4 Fumihiko MACHIDA (114*) 0
Round 1 (18*) Jens OLSSON 6-15 / 15-3 / 15-9 Juang JAYADI (151*) 0
Round 1 (174*) LIN Liwen 7-15 / 15-10 / 17-15 Tiong Ping LIOE (187*) 0
Round 1 (58*) Chen PANG 15-6 / 6-15 / 15-12 Paul STEVENSON (106*) 0
Round 1 (7*) Joko SUPRIANTO 15-9 / 15-11 LIU En-Horng (27*) 0
Round 1 (226*) RUSMANTO 15-10 / 15-7 AHN Jae Chang (32*) 0
Round 1 (8*) Hermawan SUSANTO 15-6 / 15-8 Leng Kang Donald KOH (130*) 0
Round 1 (4*) WU Wenkai 15-8 / 15-7 Hideaki MOTOYAMA (131*) 0
Round 1 (5*) PERMADI Fung W.O. (M) Spare 27 (445*) 0
Round 1 - DENG Xiaojian W.O. U. Vimal Kumar (65*) 0
Round 1 (229*) HENDRAWAN W.O. Muralidesan KRISHNAMURTHY (177*) 0
Round 2 (1*) Ardy B WIRANATA 15-2 / 15-3 Hemant HARDIKAR - 0
Round 2 (5*) PERMADI Fung 15-5 / 15-8 PARK Sung Woo (168*) 0
Round 2 (49*) CHEN Rong 15-12 / 15-4 Yoke Meng KWAN (20*) 0
Round 2 (10*) LIU Jun 10-15 / 15-4 / 15-4 Didit Suluh PATRIA (253*) 0
Round 2 (24*) Harijanto ARBI 12-15 / 15-7 / 15-7 Peter AXELSSON (33*) 0
Round 2 (17*) Eddy KURNIAWAN 15-9 / 18-16 Tat Meng WONG (34*) 0
Round 2 (31*) LEE Kwang Jin 15-11 / 9-15 / 15-8 Anders W NIELSEN (23*) 0
Round 2 (15*) Bambang SUPRIANTO 15-8 / 18-13 Marleve MAINAKY - 0
Round 2 (3*) Rashid SIDEK 15-6 / 15-5 KIM Hak Kyun (35*) 0
Round 2 (19*) Stephen P BUTLER 15-0 / 15-4 DENG Xiaojian - 0
Round 2 (6*) Allan BUDI KUSUMA 15-3 / 15-7 Pontus JANTTI (22*) 0
Round 2 (18*) Jens OLSSON 15-6 / 13-18 / 15-4 LIN Liwen (174*) 0
Round 2 (7*) Joko SUPRIANTO 15-3 / 15-3 Chen PANG (58*) 0
Round 2 (8*) Hermawan SUSANTO 15-6 / 5-15 / 15-10 RUSMANTO (226*) 0
Round 2 (4*) WU Wenkai 15-9 / 15-4 HENDRAWAN (229*) 0
Round 2 (553*) C ARIEF W.O. Darren J HALL (12*) 0
Round 3 (1*) Ardy B WIRANATA 15-8 / 15-6 C ARIEF (553*) 0
Round 3 (5*) PERMADI Fung 15-8 / 15-7 CHEN Rong (49*) 0
Round 3 (10*) LIU Jun 11-15 / 15-9 / 15-10 Harijanto ARBI (24*) 0
Round 3 (31*) LEE Kwang Jin 15-11 / 15-9 Eddy KURNIAWAN (17*) 0
Round 3 (15*) Bambang SUPRIANTO 15-6 / 7-15 / 18-15 Rashid SIDEK (3*) 0
Round 3 (6*) Allan BUDI KUSUMA 17-15 / 15-8 Stephen P BUTLER (19*) 0
Round 3 (7*) Joko SUPRIANTO 15-3 / 15-1 Jens OLSSON (18*) 0
Round 3 (4*) WU Wenkai 15-11 / 15-9 Hermawan SUSANTO (8*) 0
Quarter-final (1*) Ardy B WIRANATA 15-7 / 15-1 PERMADI Fung (5*) 0
Quarter-final (31*) LEE Kwang Jin 6-15 / 15-8 / 18-16 LIU Jun (10*) 0
Quarter-final (6*) Allan BUDI KUSUMA 15-8 / 15-2 Bambang SUPRIANTO (15*) 0
Quarter-final (7*) Joko SUPRIANTO 15-6 / 8-15 / 15-10 WU Wenkai (4*) 0
Semi-final (1*) Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-2 LEE Kwang Jin (31*) 0
Semi-final (7*) Joko SUPRIANTO 15-4 / 3-15 / 15-11 Allan BUDI KUSUMA (6*) 0
Final (1*) Ardy B WIRANATA 15-7 / 15-5 Joko SUPRIANTO (7*) 0
WD (qual)
Round 1 - Swa CAHAYAWATI / Vera OCTAVIA 18-15 / 11-15 / 18-17 Rofigoh ADRIANI / Kaartjih SANTISNNA - 0
Round 1 - S RUNNY / SUMIATI (JABAR) 15-2 / 15-7 Fetti Nur INDAH / Enny KUSWATI - 0
Round 1 - Lina ISSOLIANA / LANI (JAYA ROYAL) 15-3 / 18-15 LANI (H.JABAR) / MARLINA (H.JABAR) - 0
Round 1 (453*) Michelle O`NEILL / Michaela SMITH 15-5 / 15-3 Sri MARTINI / Luluk Maria ULFA - 0
Round 1 - Dede HASANAH / Nonong Denis ZANATI 15-0 / 15-3 Erli EGAWATI / Evvi LIANAWATI - 0
Round 2 (204*) Lisa CAMPBELL / Amanda HARDY 15-7 / 15-7 Wahyu Sri WINARNI / Sri WIYANTI - 0
Round 2 - S RUNNY / SUMIATI (JABAR) 15-2 / 15-3 Utari DEWI / SWANDEWI (A.BALI) - 0
Round 2 - Carolina SESSLER / Christine SKROPKE 12-15 / 18-16 / 15-9 Tungga Dewi Jheani ARTININGTIAS / Dyah Tribuwanatungga DEWI - 0
Round 2 - Lina ISSOLIANA / LANI (JAYA ROYAL) 15-10 / 15-12 RATNAWATI / Rahma SISWATI - 0
Round 2 - Fenny NATALIA / Henny NOVITALIA 15-0 / 15-3 Rosalia ANASTASIA / Putri YENI - 0
Round 2 - Ratih KOMALADEWI / Susi SUSANTI 15-4 / 15-2 Emma ERNAWATY / LATIFAH - 0
Round 2 (453*) Michelle O`NEILL / Michaela SMITH 15-2 / 15-1 ARNEA (SUMSEL) / Debby SUSANTO - 0
Round 2 - Mieke NUGRAHENI / Sri Unari RINI 15-9 / 15-9 G FENNY / LILIWATI - 0
Round 2 (65*) Plernta BOONYARIT / Thananya PHANACHET 15-5 / 15-6 ARISTIATY / Wiwi RAHMAN - 0
Round 2 - LISTIYANI / Lucia VIVI 17-16 / 15-4 SUSI (H.JABAR) / YARI - 0
Round 2 - Takako IDA / Akiko MICHIUE 15-8 / 15-12 Angelina TETI / Estefin C UMBOH (TIM TIM) - 0
Round 2 - Dede HASANAH / Nonong Denis ZANATI 15-4 / 15-2 HANIKE / R HENI - 0
Round 3 (204*) Lisa CAMPBELL / Amanda HARDY 15-1 / 15-3 Swa CAHAYAWATI / Vera OCTAVIA - 0
Round 3 - S RUNNY / SUMIATI (JABAR) 15-12 / 15-7 Frilly KARUNDENG / Novita THELLY - 0
Round 3 - Lina ISSOLIANA / LANI (JAYA ROYAL) 15-8 / 15-2 Carolina SESSLER / Christine SKROPKE - 0
Round 3 - S HERAWATI / Sri WAHYUNI 13-18 / 15-12 / 17-14 Fenny NATALIA / Henny NOVITALIA - 0
Round 3 - Ratih KOMALADEWI / Susi SUSANTI 15-12 / 9-15 / 15-12 Michelle O`NEILL / Michaela SMITH (453*) 0
Round 3 (65*) Plernta BOONYARIT / Thananya PHANACHET 15-4 / 15-3 Mieke NUGRAHENI / Sri Unari RINI - 0
Round 3 - Takako IDA / Akiko MICHIUE 15-2 / 15-8 LISTIYANI / Lucia VIVI - 0
Round 3 - Dede HASANAH / Nonong Denis ZANATI 7-15 / 17-16 / 18-17 CHEN Hsiao-Li / SHYU Yu-Ling (28*) 0
Round 4 (204*) Lisa CAMPBELL / Amanda HARDY 15-10 / 12-15 / 15-10 S RUNNY / SUMIATI (JABAR) - 0
Round 4 - S HERAWATI / Sri WAHYUNI 15-7 / 15-11 Lina ISSOLIANA / LANI (JAYA ROYAL) - 0
Round 4 - Ratih KOMALADEWI / Susi SUSANTI 10-15 / 15-5 / 15-6 Plernta BOONYARIT / Thananya PHANACHET (65*) 0
Round 4 - Takako IDA / Akiko MICHIUE 18-17 / 9-15 / 15-11 Dede HASANAH / Nonong Denis ZANATI - 0
WD
Round 1 (12*) Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN 15-11 / 15-11 HUANG Ying / TIAN Min (206*) 0
Round 1 (117*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-5 / 15-5 KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei (24*) 0
Round 1 (3*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-2 / 15-5 Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN (15*) 0
Round 1 (23*) Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE 15-3 / 15-4 Lisa CAMPBELL / Amanda HARDY (204*) 0
Round 1 (10*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-8 / 15-7 Denyse JULIEN / Doris PICHE (11*) 0
Round 1 (32*) CATHERINE / Eliza NATHANAEL 15-4 / 15-6 PENG Xingxing / WU Pei (207*) 0
Round 1 (22*) PAN Li / WU Yuhong 15-9 / 10-15 / 17-14 Silvia ANGGRAINI / Eny OKTAVIANI - 0
Round 1 (54*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-3 / 15-4 S HERAWATI / Sri WAHYUNI - 0
Round 1 (66*) LIN Yanfen / ZHANG Wanling 15-9 / 15-5 Ratih KOMALADEWI / Susi SUSANTI - 0
Round 1 (46*) Ladawan MULASARTSATHORN / Piyathip SANSANIYAKULVILAI 18-13 / 18-14 Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN (7*) 0
Round 1 (193*) Gillian C GOWERS / Joanne MUGGERIDGE 15-5 / 15-2 Zelin RESIANA / Ay Ling THE (357*) 0
Round 1 (97*) CHUNG Myeong Hee / HWANG Hye Young 15-5 / 15-8 Astrid CRABO / Charlotta WIHLBORG (119*) 0
Round 1 (196*) QIN Jihua / SUN Man 15-7 / 15-4 Takako IDA / Akiko MICHIUE - 0
Round 1 (18*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON 16-17 / 15-2 / 15-7 Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE (16*) 0
Round 1 (14*) FINARSIH / Lili TAMPI 18-15 / 15-5 Rhonda CATOR / Anna (Oi Chan) LAO (26*) 0
Round 1 (13*) LAI Caiqin / YAO Fen 15-7 / 15-5 CHEN Mei-Cun / FENG Mei-Ying (208*) 0
Round 2 (12*) Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN 8-15 / 15-7 / 15-11 Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM (117*) 0
Round 2 (3*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-3 / 15-4 Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE (23*) 0
Round 2 (32*) CATHERINE / Eliza NATHANAEL 15-6 / 17-14 Kimiko JINNAI / Hisako MORI (10*) 0
Round 2 (54*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-1 / 15-9 PAN Li / WU Yuhong (22*) 0
Round 2 (66*) LIN Yanfen / ZHANG Wanling 15-11 / 15-3 Ladawan MULASARTSATHORN / Piyathip SANSANIYAKULVILAI (46*) 0
Round 2 (97*) CHUNG Myeong Hee / HWANG Hye Young 15-4 / 15-2 Gillian C GOWERS / Joanne MUGGERIDGE (193*) 0
Round 2 (196*) QIN Jihua / SUN Man 15-11 / 17-15 Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON (18*) 0
Round 2 (14*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-10 / 15-12 LAI Caiqin / YAO Fen (13*) 0
Quarter-final (3*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 17-16 / 8-15 / 15-6 Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN (12*) 0
Quarter-final (54*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-13 / 17-16 CATHERINE / Eliza NATHANAEL (32*) 0
Quarter-final (97*) CHUNG Myeong Hee / HWANG Hye Young 15-11 / 15-2 LIN Yanfen / ZHANG Wanling (66*) 0
Quarter-final (14*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-7 / 15-5 QIN Jihua / SUN Man (196*) 0
Semi-final (54*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-5 / 15-5 Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN (3*) 0
Semi-final (97*) CHUNG Myeong Hee / HWANG Hye Young 15-6 / 15-4 FINARSIH / Lili TAMPI (14*) 0
Final (97*) CHUNG Myeong Hee / HWANG Hye Young 14-18 / 15-10 / 15-9 CHUNG So Young / GIL Young Ah (54*) 0
WS (qual)
Round 1 - Lina ISSOLIANA 11-0 / 11-4 Evvi LIANAWATI - 0
Round 1 (325*) Michelle O`NEILL 11-0 / 11-0 Olivia S IMELDA - 0
Round 1 - Dyah Tribuwanatungga DEWI 11-5 / 12-10 Henny RUSTANDAR - 0
Round 1 - Kaartjih SANTISNNA 11-3 / 11-4 SUSI (H.JABAR) - 0
Round 1 - Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-1 / 11-7 Ayu RIZKI - 0
Round 1 - Sri MARTINI 11-5 / 11-5 HANIKE - 0
Round 1 - ARISTIATY 11-0 / 11-0 Jons SISWATI - 0
Round 1 - Ita ARDWIANTINI 11-8 / 11-5 Wiwi RAHMAN - 0
Round 1 - Monica HALIM 11-0 / 11-0 Sri ANGGRAENI - 0
Round 1 - Lenny PERMANA 11-4 / 11-3 Enny KUSWATI - 0
Round 1 (63*) Christine SKROPKE 11-4 / 11-5 Sita CATUR - 0
Round 1 - K HERMINI 11-5 / 1-11 / 11-5 SHERLY - 0
Round 1 - IRRA 11-4 / 11-8 Rofigoh APRIANI - 0
Round 1 - Wahyu Sri WINARNI 11-0 / 11-0 Estefin C UMBOH (TIM TIM) - 0
Round 1 - Anita LOMBAN 11-6 / 11-9 LATIFAH - 0
Round 1 - Fetti Nur INDAH 11-1 / 12-11 LILIWATI - 0
Round 1 - MARGIYANI 11-8 / 7-11 / 11-4 YARI - 0
Round 1 - Dewiyanti MARTHA 11-8 / 11-7 Andi ANDRYANA (RAGUNAN) - 0
Round 1 (309*) Titik ENDANG 11-2 / 11-6 SUDARMI (A.BALI) - 0
Round 2 - INTANSARI 11-6 / 11-4 Lina ISSOLIANA - 0
Round 2 (191*) Swa CAHAYAWATI 11-3 / 11-6 Michelle O`NEILL (325*) 0
Round 2 - Rina YULIANTI 11-3 / 9-12 / 11-4 Dyah Tribuwanatungga DEWI - 0
Round 2 - Kaartjih SANTISNNA 11-8 / 11-8 Eti GUNAWAN - 0
Round 2 - Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-3 / 11-8 Sri MARTINI - 0
Round 2 - OLIVIA 12-10 / 11-3 ARISTIATY - 0
Round 2 - Monica HALIM 12-10 / 12-10 Ita ARDWIANTINI - 0
Round 2 - Lenny PERMANA 11-2 / 11-8 Emma ERNAWATY - 0
Round 2 - IRRA 11-3 / 11-1 LINA - 0
Round 2 (142*) Hellen PAOKI 11-4 / 11-5 Wahyu Sri WINARNI - 0
Round 2 - HELLEN 11-8 / 10-12 / 11-1 Fetti Nur INDAH - 0
Round 2 - MARGIYANI 12-10 / 11-7 Amanda HARDY (435*) 0
Round 2 - Dewiyanti MARTHA 11-5 / 11-7 HARIATI - 0
Round 2 (309*) Titik ENDANG 11-5 / 11-1 CAROLINE - 0
Round 3 (191*) Swa CAHAYAWATI 11-3 / 11-5 INTANSARI - 0
Round 3 - Rina YULIANTI 11-7 / 11-9 Kaartjih SANTISNNA - 0
Round 3 - OLIVIA 11-8 / 5-11 / 11-4 Mia AUDINA TJIPTAWAN - 0
Round 3 - Monica HALIM 11-2 / 11-2 Lenny PERMANA - 0
Round 3 (63*) Christine SKROPKE 11-1 / 11-8 IRRA - 0
Round 3 (142*) Hellen PAOKI 11-0 / 11-4 Anita LOMBAN - 0
Round 3 - HELLEN 11-4 / 12-10 MARGIYANI - 0
Round 3 - Dewiyanti MARTHA 9-12 / 11-6 / 11-1 Titik ENDANG (309*) 0
WS
Round 1 (1*) TANG Jiuhong 11-0 / 11-3 Charlotta WIHLBORG (57*) 0
Round 1 (194*) MEILUAWATI 11-5 / 11-9 Akiko MICHIUE (324*) 0
Round 1 (191*) Swa CAHAYAWATI 11-2 / 11-1 Carolina SESSLER - 0
Round 1 (9*) LEE Heung Soon 11-5 / 11-1 FENG Mei-Ying (137*) 0
Round 1 (17*) Lilik SUDARWATI 11-1 / 11-3 Lisa CAMPBELL (51*) 0
Round 1 (41*) Hisako MIZUI 11-5 / 11-2 Rina YULIANTI - 0
Round 1 (3*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 12-9 / 10-12 / 11-7 Rhonda CATOR (36*) 0
Round 1 (27*) SHIM Eun Jung 12-11 / 11-5 Silvia ANGGRAINI - 0
Round 1 (155*) Haruko YACHI 9-12 / 11-0 / 11-3 OLIVIA - 0
Round 1 (14*) Somharuthai JAROENSIRI 12-9 / 11-4 Kristin YUNITA (313*) 0
Round 1 (74*) Qianmin ZHOU 11-7 / 12-9 CHEN Mei-Cun (254*) 0
Round 1 (19*) Christine GANDRUP 11-3 / 11-4 Monica HALIM - 0
Round 1 (12*) Denyse JULIEN 11-0 / 11-1 Christine SKROPKE (63*) 0
Round 1 (20*) Yuliani SANTOSO 11-9 / 11-8 Thananya PHANACHET (86*) 0
Round 1 (85*) Zarinah ABDULLAH 11-7 / 11-6 Aiko MIYAMURA (108*) 0
Round 1 (45*) SHYU Yu-Ling 11-8 / 11-1 Catrine BENGTSSON (22*) 0
Round 1 (30*) BANG Soo Hyun 11-1 / 5-11 / 11-2 Hellen PAOKI (142*) 0
Round 1 (29*) Anna (Oi Chan) LAO 6-11 / 12-9 / 11-9 Yuni KARTIKA (110*) 0
Round 1 - Cindana HARTONO KUSUMA 8-11 / 11-9 / 12-11 Takako IDA (209*) 0
Round 1 (121*) Marr JIHYUN 11-4 / 11-3 HELLEN - 0
Round 1 (144*) Ika HENY 5-11 / 11-2 / 11-4 Astrid CRABO (47*) 0
Round 1 (16*) Eline COENE 11-7 / 11-2 Katrin SCHMIDT (40*) 0
Round 1 (4*) ZHOU Lei 11-1 / 11-2 Maria de la Paz LUNA (52*) 0
Round 1 (54*) Harumi KOHHARA 5-11 / 11-4 / 11-5 Dewiyanti MARTHA - 0
Round 1 - Lidya DJAELAWIJAYA 11-8 / 11-5 Pornsawan PLUNGWECH (31*) 0
Round 1 (2*) Susi SUSANTI 11-2 / 11-3 CHEN Hsiao-Li (44*) 0
Round 1 (193*) Reny HANDAYANI W.O. Kerstin UBBEN (39*) 0
Round 1 (133*) Madhumita BISHT W.O. Doris PICHE (11*) 0
Round 1 (18*) Joanne MUGGERIDGE W.O. Michaela SMITH (434*) 0
Round 2 (194*) MEILUAWATI 11-2 / 11-6 Swa CAHAYAWATI (191*) 0
Round 2 (9*) LEE Heung Soon 11-5 / 11-0 Lilik SUDARWATI (17*) 0
Round 2 (41*) Hisako MIZUI 11-6 / 11-6 HUANG Ying (92*) 0
Round 2 (133*) Madhumita BISHT 11-2 / 11-6 Sarwendah KUSUMAWARDHANI (3*) 0
Round 2 (27*) SHIM Eun Jung 11-2 / 11-3 Haruko YACHI (155*) 0
Round 2 (19*) Christine GANDRUP 11-6 / 1-11 / 11-7 Qianmin ZHOU (74*) 0
Round 2 (20*) Yuliani SANTOSO 11-8 / 11-7 Denyse JULIEN (12*) 0
Round 2 (85*) Zarinah ABDULLAH 12-11 / 5-11 / 12-11 SHYU Yu-Ling (45*) 0
Round 2 (30*) BANG Soo Hyun 11-1 / 11-6 Anna (Oi Chan) LAO (29*) 0
Round 2 (6*) HUANG Hua 11-4 / 12-10 Cindana HARTONO KUSUMA - 0
Round 2 (121*) Marr JIHYUN 11-8 / 11-10 Ika HENY (144*) 0
Round 2 (4*) ZHOU Lei 11-6 / 11-5 Eline COENE (16*) 0
Round 2 - Lidya DJAELAWIJAYA 11-5 / 12-9 Harumi KOHHARA (54*) 0
Round 2 (2*) Susi SUSANTI 11-4 / 11-5 Joanne MUGGERIDGE (18*) 0
Round 2 (193*) Reny HANDAYANI W.O. TANG Jiuhong (1*) 0
Round 2 (14*) Somharuthai JAROENSIRI W.O. Helen S TROKE (7*) 0
Round 3 (194*) MEILUAWATI 11-0 / 11-9 Reny HANDAYANI (193*) 0
Round 3 (9*) LEE Heung Soon 11-4 / 11-5 Hisako MIZUI (41*) 0
Round 3 (27*) SHIM Eun Jung 4-11 / 11-2 / 11-4 Madhumita BISHT (133*) 0
Round 3 (19*) Christine GANDRUP 11-5 / 11-8 Somharuthai JAROENSIRI (14*) 0
Round 3 (20*) Yuliani SANTOSO 11-7 / 12-11 Zarinah ABDULLAH (85*) 0
Round 3 (30*) BANG Soo Hyun 11-4 / 11-0 HUANG Hua (6*) 0
Round 3 (4*) ZHOU Lei 7-11 / 11-4 / 11-2 Marr JIHYUN (121*) 0
Round 3 (2*) Susi SUSANTI 12-10 / 11-4 Lidya DJAELAWIJAYA - 0
Quarter-final (9*) LEE Heung Soon 11-0 / 11-2 MEILUAWATI (194*) 0
Quarter-final (19*) Christine GANDRUP 11-7 / 11-6 SHIM Eun Jung (27*) 0
Quarter-final (30*) BANG Soo Hyun 11-7 / 11-2 Yuliani SANTOSO (20*) 0
Quarter-final (2*) Susi SUSANTI 11-4 / 12-11 ZHOU Lei (4*) 0
Semi-final (9*) LEE Heung Soon 11-5 / 11-9 Christine GANDRUP (19*) 0
Semi-final (2*) Susi SUSANTI 11-3 / 12-9 BANG Soo Hyun (30*) 0
Final (2*) Susi SUSANTI 11-8 / 11-3 LEE Heung Soon (9*) 0
XD
Round 1 (1*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-11 / 15-7 Andrew PERKS / Michelle O`NEILL - 0
Round 1 (234*) LIANG Zhiqiang / TIAN Min 15-10 / 6-15 / 15-5 Joko MARDIANTO / Sri UNTARI - 0
Round 1 (88*) Jens OLSSON / Gillian C GOWERS 15-6 / 15-6 LEE Mou-Chou / LEE Chien-Mei (140*) 0
Round 1 (347*) Stellan OSTERBERG / Astrid CRABO 15-5 / 15-12 Darren MCDONALD / Amanda HARDY (236*) 0
Round 1 (14*) LEE Sang Bok / CHUNG So Young 12-15 / 15-11 / 15-9 Peter BLACKBURN / Lisa CAMPBELL (69*) 0
Round 1 (136*) LIN Liwen / SUN Man 15-11 / 15-10 Nunung WIDIANTO / S HERAWATI - 0
Round 1 (12*) Jan-Eric ANTONSSON / Christine GANDRUP 9-15 / 15-8 / 15-9 Volker EIBER / Christine SKROPKE (24*) 0
Round 1 - Herly DJAENUDIN / S RUNNY 15-5 / 15-11 YU Yong / PENG Xingxing (251*) 0
Round 1 (144*) PARK Sung Woo / SHIM Eun Jung 15-9 / 15-6 Adi SUSANTO / Fenny NATALIA - 0
Round 1 (6*) Max GANDRUP / Gillian M. CLARK 15-7 / 15-12 I PAULUS / Dede HASANAH - 0
Round 1 (5*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-11 / 18-17 Denny KANTONO / Zelin RESIANA - 0
Round 1 (36*) LIU Jianjun / WU Pei 15-7 / 15-5 HARIANTO / Susi SUSANTI - 0
Round 1 - Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL 9-15 / 17-15 / 15-10 SHON Jin Hwan / GIL Young Ah (22*) 0
Round 1 (233*) Thomas KIHLSTROM / Xiaoqing LIM 15-7 / 15-7 Stephan KUHL / Katrin SCHMIDT (139*) 0
Round 1 (244*) YANG Shih-Jeng / KANG Chia Yi 15-6 / 6-15 / 15-12 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN (4*) 0
Round 1 (145*) Xin JIANG / QIN Jihua W.O. Paul STEVENSON / Rhonda CATOR (30*) 0
Round 2 (1*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-2 / 15-2 LIANG Zhiqiang / TIAN Min (234*) 0
Round 2 (88*) Jens OLSSON / Gillian C GOWERS 18-16 / 5-15 / 15-4 Stellan OSTERBERG / Astrid CRABO (347*) 0
Round 2 (12*) Jan-Eric ANTONSSON / Christine GANDRUP 15-11 / 15-11 Herly DJAENUDIN / S RUNNY - 0
Round 2 (6*) Max GANDRUP / Gillian M. CLARK 15-7 / 15-2 PARK Sung Woo / SHIM Eun Jung (144*) 0
Round 2 (5*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-9 / 15-4 Xin JIANG / QIN Jihua (145*) 0
Round 2 - Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL 15-7 / 18-14 / 15-9 LIU Jianjun / WU Pei (36*) 0
Round 2 (233*) Thomas KIHLSTROM / Xiaoqing LIM 15-9 / 15-10 YANG Shih-Jeng / KANG Chia Yi (244*) 0
Round 2 (136*) LIN Liwen / SUN Man W.O. LEE Sang Bok / CHUNG So Young (14*) 0
Quarter-final (1*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-7 / 15-8 Jens OLSSON / Gillian C GOWERS (88*) 0
Quarter-final (12*) Jan-Eric ANTONSSON / Christine GANDRUP 18-14 / 15-6 LIN Liwen / SUN Man (136*) 0
Quarter-final (6*) Max GANDRUP / Gillian M. CLARK 15-13 / 15-9 Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON (5*) 0
Quarter-final - Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL 10-15 / 15-3 / 18-13 Thomas KIHLSTROM / Xiaoqing LIM (233*) 0
Semi-final (1*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-8 / 17-16 Jan-Eric ANTONSSON / Christine GANDRUP (12*) 0
Semi-final - Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL 15-8 / 15-6 Max GANDRUP / Gillian M. CLARK (6*) 0
Final (1*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-11 / 15-9 Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 46 102 10 21.7% 2363 51.37 00:00:00 0 0 0.0%
MS 59 137 19 32.2% 3090 52.37 00:00:00 0 0 0.0%
WD 31 67 5 16.1% 1537 49.58 00:00:00 0 0 0.0%
WS 55 121 11 20.0% 1969 35.8 00:00:00 0 0 0.0%
XD 29 66 8 27.6% 1581 54.52 00:00:00 0 0 0.0%
Total 220 493 53 24.1% 10540 47.91 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Canada 7 2 77.8%
Korea 36 12 75.0%
Brunei Darussalem 3 1 75.0%
Denmark 10 5 66.7%
China 34 23 59.7%
Sweden 23 17 57.5%
England 8 6 57.1%
U.S.A. 7 6 53.8%
Indonesia 199 199 50.0%
Netherlands 4 4 50.0%
Finland 1 1 50.0%
Germany 15 16 48.4%
Japan 12 18 40.0%
Malaysia 6 9 40.0%
Thailand 7 11 38.9%
Australia 13 24 35.1%
India 6 12 33.3%
Singapore 5 10 33.3%
Chinese Taipei 4 15 21.1%
Mexico 1 4 20.0%
Luxembourg 0 1 0.0%
Switzerland 0 1 0.0%
France 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN ZHAO Junpeng 21-9 / 21-10
2021 Viktor AXELSEN LOH Kean Yew 21-13 / 9-21 / 21-13
2019 CHOU Tien Chen Anders ANTONSEN 21-18 / 24-26 / 21-15
2018 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-14 / 21-9
2017 KIDAMBI Srikanth Kazumasa SAKAI 21-11 / 21-19
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 17-21 / 21-19 / 21-17
2015 Kento MOMOTA Jan O JORGENSEN 16-21 / 21-19 / 21-7
2014 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-18 / 21-18
2013 LEE Chong Wei Marc ZWIEBLER 21-15 / 21-14
2012 Simon SANTOSO DU Pengyu 21-18 / 13-21 / 21-11
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-11 / 21-7
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-8
2009 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-9 / 21-14
2008 Sony Dwi KUNCORO Simon SANTOSO 19-21 / 21-14 / 21-9
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-15 / 21-16
2006 Taufik HIDAYAT BAO Chunlai 21-18 / 21-19
2005 LEE Hyun Il Boonsak PONSANA 15-10 / 15-3
2004 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-10 / 15-11
2003 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-9 / 15-9
2002 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-12 / 15-12
2001 Marleve MAINAKY Tsuen Seng LEE 6-8 / 7-5 / 7-3
2000 Taufik HIDAYAT Ewe Hock ONG 15-5 / 15-13
1999 Taufik HIDAYAT Budi SANTOSO 17-14 / 15-12
1998 Hock Kin YONG Budi SANTOSO 15-7 / 15-8
1997 Ardy B WIRANATA Marleve MAINAKY 15-9 / 15-3
1996 Joko SUPRIANTO Budi SANTOSO 15-8 / 15-4
1995 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 14-17 / 15-9
1994 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 15-8
1993 Allan BUDI KUSUMA PERMADI Fung 15-10 / 14-17 / 15-4
1992 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 6-15 / 15-9
1991 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-5
1990 Ardy B WIRANATA Eddy KURNIAWAN 15-10 / 15-5
1989 XIONG Guobao Joko SUPRIANTO 15-0 / 15-4