Chinese Taipei Open  

Tournament Name: Chinese Taipei Open 2000 I
Tournament Dates: 23/01/2000-23/01/2000
Location: Chinese Taipei, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP
MS Peter Hoeg GADE Choong Hann WONG
WD CHUNG Jae Hee / RA Kyung Min Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN
WS Mia AUDINA TJIPTAWAN Sujitra EAKMONGKOLPAISARN
XD Michael SOGAARD / Rikke OLSEN Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (46*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 9-15 / 15-13 / 15-12 LEE Sung Yuan / LIN Wei Hsiang (53*) 0
Round 1 - HUANG Fung Ming / JUANG Jinn-Der 15-4 / 14-17 / 15-13 Van Trung NGUYEN / Thanh-Hai TRAN - 0
Round 1 - CHEN Yuan-Tien / HUANG Chien-Jung 15-4 / 5-15 / 15-13 CHEN Chin-Hsien / WANG Chia Chern - 0
Round 1 - NJOTO Albertus Susanto / Andrej POHAR 15-12 / 15-2 HO Li-Wei / HU Chung Shien (249*) 0
Round 1 (59*) CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung 15-10 / 15-5 FENG Hung-Yun / LU Feng-Chieh - 0
Round 1 - CHOU Yi-Chi / HSIEH Meng-Hung 15-8 / 15-2 Guy CHADWICK / Dean SCHOPPE - 0
Round 1 (65*) Norio IMAI / Hiroshi OHYAMA 12-15 / 15-9 / 15-6 HUANG Nan-Chao / YANG Chia Hao - 0
Round 1 (36*) Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA 15-2 / 17-15 CHY (DEC`D) Jinh Tra / JUNG Sheng-Da - 0
Round 1 (82*) LEE Wei-Jen / TSENG Chung Lin 15-3 / 15-5 Christian ERICHSEN / Pedro YANG (71*) 0
Round 2 (223*) HSU Wei-Hung / LIU Chia-Cheng 15-0 / 14-17 / 15-7 CHEN Chih Hao / CHEN Ying-Hao - 0
Round 2 (46*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 15-12 / 15-4 HUANG Fung Ming / JUANG Jinn-Der - 0
Round 2 (783*) HSIAO Cheng Wen / WEI Chun-Yi 15-2 / 15-10 CHIN Sheng-Ming / LIAN Chian-Sheng - 0
Round 2 - NJOTO Albertus Susanto / Andrej POHAR 15-10 / 15-12 CHEN Yuan-Tien / HUANG Chien-Jung - 0
Round 2 (59*) CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung 15-6 / 15-2 CHOU Yi-Chi / HSIEH Meng-Hung - 0
Round 2 (65*) Norio IMAI / Hiroshi OHYAMA 12-15 / 15-6 / 17-14 CHEN Chun-Chi / TSAI Chia Hsin - 0
Round 2 (36*) Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA 15-11 / 15-7 HUANG Bi-Cheng / YU Chih-Wei - 0
Round 2 (82*) LEE Wei-Jen / TSENG Chung Lin 15-6 / 15-2 TSAI Jai-Lin / YANG Shih-Jeng - 0
MD
Round 1 (30*) James ANDERSON / Graham HURRELL 17-15 / 15-13 Shinji OHTA / Takuya TAKEHANA (41*) 0
Round 1 (15*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-5 / 16-17 / 15-4 Manuel DUBRULLE / Vincent LAIGLE (31*) 0
Round 1 (7*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-6 / 15-8 Michael LAMP / Jonas RASMUSSEN (40*) 0
Round 1 (37*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 4-15 / 15-3 / 17-14 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (22*) 0
Round 1 (8*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-12 / 15-7 Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (36*) 0
Round 1 (35*) Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND 2-15 / 15-5 / 15-3 Anthony CLARK / Ian SULLIVAN (17*) 0
Round 1 (5*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-10 / 8-15 / 15-12 Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI (28*) 0
Round 1 (12*) Chong Ming CHAN / GAN Jeremy 15-6 / 15-9 HSIAO Cheng Wen / WEI Chun-Yi (783*) 0
Round 1 (26*) Chris HUNT / Julian ROBERTSON 15-6 / 6-15 / 15-13 Dennis LENS / Quinten VAN DALM (32*) 0
Round 1 (18*) Kim Pong Patrick LAU / Aman SANTOSA 10-15 / 15-5 / 15-6 CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung (59*) 0
Round 1 (3*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-10 / 15-0 Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA (9*) 0
Round 1 (48*) Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO 15-7 / 15-9 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (46*) 0
Round 1 (4*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 15-6 / 15-3 Kristof HOPP / Thomas TESCHE (49*) 0
Round 1 (19*) Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK 7-15 / 15-5 / 15-4 MA Che Kong / YAU Tsz Yuk (29*) 0
Round 1 (2*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-6 / 15-2 Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM (21*) 0
Round 1 (11*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY W.O. Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE (23*) 0
Round 2 (15*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-7 / 15-13 James ANDERSON / Graham HURRELL (30*) 0
Round 2 (37*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-10 / 15-10 Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO (7*) 0
Round 2 (8*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-11 / 17-14 Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND (35*) 0
Round 2 (5*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 12-15 / 15-9 / 15-5 Chong Ming CHAN / GAN Jeremy (12*) 0
Round 2 (11*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-8 / 15-4 Chris HUNT / Julian ROBERTSON (26*) 0
Round 2 (3*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 12-15 / 15-2 / 15-4 Kim Pong Patrick LAU / Aman SANTOSA (18*) 0
Round 2 (48*) Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO 15-7 / 17-15 Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD (4*) 0
Round 2 (2*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-5 / 15-8 Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK (19*) 0
Quarter-final (37*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-4 / 17-14 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (15*) 0
Quarter-final (5*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-10 / 15-10 Eng HIAN / Flandy LIMPELE (8*) 0
Quarter-final (3*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 13-15 / 15-9 / 15-1 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY (11*) 0
Quarter-final (2*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-8 / 15-5 Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO (48*) 0
Semi-final (37*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-3 / 15-7 Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN (5*) 0
Semi-final (2*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-11 / 8-15 / 15-6 LEE Dong Soo / YOO Yong Sung (3*) 0
Final (2*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-7 / 15-7 Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP (37*) 0
MS (qual)
Round 1 (114*) HARIYANTO Agus 15-12 / 15-11 WU Chun-Sheng (253*) 0
Round 1 (967*) HUANG Chien-Jung 10-15 / 15-1 / 15-7 Fumihiko MACHIDA (66*) 0
Round 1 (239*) CHANG Jeng-Shyuang 15-4 / 15-1 Van Trung NGUYEN - 0
Round 1 (295*) LIAO Sheng Shiun 15-13 / 15-10 Wee Chung PEI (236*) 0
Round 1 (98*) Kazuhiro SHIMOGAMI 15-11 / 15-11 HSUAN Su Yi (322*) 0
Round 1 (213*) Jakrapan THANATHIRATHAM 15-4 / 15-2 CHOU Yi-Chi - 0
Round 1 (247*) Shoji SATO 15-11 / 17-16 CHEN Chih Hao (660*) 0
Round 1 (150*) LIU En-Horng 15-1 / 15-4 Thanh-Hai TRAN - 0
Round 1 (94*) Gerben BRUIJSTENS 15-6 / 15-3 LIAN Chian-Sheng - 0
Round 1 (156*) Darren J HALL 15-8 / 15-8 LU Feng-Chieh (558*) 0
Round 2 - FENG Hung-Yun 3-0 Ret. CHANG Feng-Chin (233*) 0
Round 2 (114*) HARIYANTO Agus 15-3 / 15-4 Sveinn SOLVASON (149*) 0
Round 2 (955*) YU Chih-Wei 15-9 / 15-2 YANG Shih-Jeng - 0
Round 2 (967*) HUANG Chien-Jung 15-6 / 15-5 LIAO Lan-Sheng - 0
Round 2 (1109*) CHEN Huang-Min 15-13 / 15-6 LI Chi-Lin (662*) 0
Round 2 (70*) Anupap THIRARATSAKUL 15-3 / 15-11 CHANG Jeng-Shyuang (239*) 0
Round 2 (702*) TING Chih-Chen 15-13 / 15-6 TSAI Chin Hsin - 0
Round 2 (295*) LIAO Sheng Shiun 15-5 / 13-15 / 15-4 Shinya OHTSUKA (137*) 0
Round 2 (98*) Kazuhiro SHIMOGAMI 8-15 / 15-8 / 15-9 Jakrapan THANATHIRATHAM (213*) 0
Round 2 (96*) Klaus RAFFEINER 15-5 / 15-4 LIU Ing-Shong - 0
Round 2 (243*) LEE Mou-Chou 17-15 / 15-9 Shoji SATO (247*) 0
Round 2 (697*) HSIEH Meng-Hung 15-8 / 15-7 TSAI Jai-Lin - 0
Round 2 (150*) LIU En-Horng 15-2 / 2-15 / 15-12 Gerben BRUIJSTENS (94*) 0
Round 2 (161*) Takaaki TANIUCHI 15-1 / 15-4 LIAO Chun-Yi (704*) 0
Round 2 (156*) Darren J HALL 15-3 / 15-7 CHEN Ying-Hao - 0
Round 2 - YANG Hsin-Li 15-12 / 12-15 / 15-13 CHIN Sheng-Ming - 0
MS
Round 1 (22*) Muhammad Roslin HASHIM 15-13 / 15-11 Jyri AALTO (62*) 0
Round 1 (38*) Peter KNOWLES 15-13 / 15-8 Stuart BREHAUT (113*) 0
Round 1 (12*) Ewe Hock ONG 15-8 / 15-10 PARK Tae Sang (63*) 0
Round 1 (114*) HARIYANTO Agus 14-17 / 15-5 / 15-5 Peter JANUM (47*) 0
Round 1 (24*) Hock Kin YONG 15-13 / 15-6 SALIM (106*) 0
Round 1 (161*) Takaaki TANIUCHI 15-13 / 15-5 Conrad HUECKSTAEDT (60*) 0
Round 1 (33*) Anders BOESEN 15-7 / 15-6 Thomas JOHANSSON (41*) 0
Round 1 (68*) Mike BERES 15-12 / 15-13 Pedro YANG (103*) 0
Round 1 (45*) ismail SAMAN 12-15 / 15-5 / 15-5 Mark CONSTABLE (61*) 0
Round 1 (89*) Jim Ronny ANDERSEN 15-13 / 15-8 Rio SURYANA (40*) 0
Round 1 (31*) Rasmus WENGBERG 15-1 / 13-15 / 15-5 LIAO Sheng Shiun (295*) 0
Round 1 (70*) Anupap THIRARATSAKUL 15-3 / 15-7 Andrej POHAR (109*) 0
Round 1 (56*) Bruce FLOCKHART 15-7 / 12-15 / 15-7 Christian ERICHSEN (108*) 0
Round 1 (29*) Keita MASUDA 9-15 / 15-13 / 15-13 Darren J HALL (156*) 0
Round 1 (54*) SHON Seung Mo 15-10 / 15-7 LEE Mou-Chou (243*) 0
Round 1 (44*) Boonsak PONSANA 7-15 / 15-11 / 15-11 Rashid SIDEK (10*) 0
Round 2 (1*) Peter Hoeg GADE 15-3 / 15-11 Henrik BENGTSSON (83*) 0
Round 2 (22*) Muhammad Roslin HASHIM 10-15 / 15-8 / 15-8 Peter KNOWLES (38*) 0
Round 2 (4*) Taufik HIDAYAT 15-12 / 15-10 Richard VAUGHAN (37*) 0
Round 2 (12*) Ewe Hock ONG 15-7 / 11-15 / 15-13 HARIYANTO Agus (114*) 0
Round 2 (2*) PERMADI Fung 15-4 / 15-5 YU Chih-Wei (955*) 0
Round 2 (24*) Hock Kin YONG 15-9 / 15-1 Takaaki TANIUCHI (161*) 0
Round 2 (11*) Budi SANTOSO 4-15 / 15-13 / 15-10 Dicky PALYAMA (49*) 0
Round 2 (33*) Anders BOESEN 15-7 / 15-1 Mike BERES (68*) 0
Round 2 (45*) ismail SAMAN 6-15 / 15-10 / 15-9 Jim Ronny ANDERSEN (89*) 0
Round 2 (16*) Harijanto ARBI 15-4 / 15-3 Kazuhiro SHIMOGAMI (98*) 0
Round 2 (31*) Rasmus WENGBERG 15-8 / 15-7 Anupap THIRARATSAKUL (70*) 0
Round 2 (3*) Choong Hann WONG 15-12 / 15-10 Ronald SUSILO (52*) 0
Round 2 (29*) Keita MASUDA 15-4 / 15-12 Bruce FLOCKHART (56*) 0
Round 2 (6*) Poul-Erik HOYER 15-5 / 15-4 Alan YANG (88*) 0
Round 2 (54*) SHON Seung Mo 15-3 / 15-4 Boonsak PONSANA (44*) 0
Round 2 (8*) Marleve MAINAKY 17-16 / 13-15 / 15-11 Daniel ERIKSSON (53*) 0
Round 3 (1*) Peter Hoeg GADE 15-13 / 15-4 Muhammad Roslin HASHIM (22*) 0
Round 3 (4*) Taufik HIDAYAT 15-7 / 15-9 Ewe Hock ONG (12*) 0
Round 3 (24*) Hock Kin YONG 15-13 / 15-7 PERMADI Fung (2*) 0
Round 3 (33*) Anders BOESEN 15-1 / 15-12 Budi SANTOSO (11*) 0
Round 3 (45*) ismail SAMAN 9-15 / 15-9 / 15-4 Harijanto ARBI (16*) 0
Round 3 (3*) Choong Hann WONG 17-14 / 15-7 Rasmus WENGBERG (31*) 0
Round 3 (6*) Poul-Erik HOYER 15-8 / 8-15 / 15-13 Keita MASUDA (29*) 0
Round 3 (8*) Marleve MAINAKY 13-15 / 15-6 / 15-2 SHON Seung Mo (54*) 0
Quarter-final (1*) Peter Hoeg GADE 15-12 / 17-15 Taufik HIDAYAT (4*) 0
Quarter-final (24*) Hock Kin YONG 15-8 / 15-8 Anders BOESEN (33*) 0
Quarter-final (3*) Choong Hann WONG 15-9 / 17-15 ismail SAMAN (45*) 0
Quarter-final (6*) Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-12 Marleve MAINAKY (8*) 0
Semi-final (1*) Peter Hoeg GADE 10-15 / 17-14 / 15-7 Hock Kin YONG (24*) 0
Semi-final (3*) Choong Hann WONG 15-13 / 5-15 / 15-13 Poul-Erik HOYER (6*) 0
Final (1*) Peter Hoeg GADE 15-9 / 15-5 Choong Hann WONG (3*) 0
WD (qual)
Round 1 - HUANG Shia-fan / HUANG Yi-Fan 15-9 / 15-10 CHIEN Yu-Chen / TSENG Chia Wuo - 0
Round 1 (384*) CHIEN Yu Chin / LIN Chiu-Yin 7-15 / 15-7 / 15-11 HSU Mei-Chen / LU Ya Yu - 0
WD
Round 1 (2*) CHUNG Jae Hee / RA Kyung Min 15-7 / 15-5 CHEN Yueh-Ying / TSAI Chia-Chun (217*) 0
Round 1 (305*) Satinee JANKRAJANGWONG / Nucharee TEEKHATRAKUL 15-13 / 15-10 Stefanie WESTERMANN / Kathy ZIMMERMAN (39*) 0
Round 1 (8*) Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-6 / 15-3 KUNG Ya-Tzu / LIN Hsiao-Hui (147*) 0
Round 1 (29*) Nicol PITRO / Anika SIETZ 15-8 / 15-1 CHAN Hsin-Yi / LEE Soo-Chun - 0
Round 1 (11*) Deyana LOMBAN / Eliza NATHANAEL 15-8 / 15-8 Gail EMMS / Joanne NICHOLAS (27*) 0
Round 1 - Nguyen Nhung LE NGOC / Thi Thanh Thao TRAN 15-8 / 15-3 Pek Siah LIM / Joanne Swee Ling QUAY (18*) 0
Round 1 (17*) Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA 15-4 / 15-5 Salakjit PONSANA / Nucharin TEEKHATRAKUL (112*) 0
Round 1 (21*) CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min 15-6 / 15-5 HUANG Shia-fan / HUANG Yi-Fan - 0
Round 1 (30*) Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN 15-9 / 15-8 CHOU Chia Chi / KU Pei-Ting (193*) 0
Round 1 (16*) Naomi MURAKAMI / Hiromi YAMADA 15-8 / 10-15 / 15-3 Jane BRAMSEN / Pernille HARDER (32*) 0
Round 1 (22*) Emma ERMAWATI / Vita MARISSA 15-7 / 15-12 Agnese ALLEGRINI / Maria Luisa MUR (26*) 0
Round 1 (12*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-5 / 15-12 CHIEN Yu Chin / LIN Chiu-Yin (384*) 0
Round 1 (37*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Hsui-Lin 15-7 / 15-6 ANG Li Peng / Hooi Yee CHOR (13*) 0
Round 1 (19*) LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin 15-4 / 15-4 CHENG Pei-Ju / CHIU Yi Ju - 0
Round 1 (47*) Zelin RESIANA / Minarti TIMUR 15-1 / 15-3 CHEN Yi-Hsuan / LEE Suh-Ling - 0
Round 1 (4*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-5 / 15-1 CHEN Mei-Cun / CHEN Wan-Ju - 0
Round 2 (2*) CHUNG Jae Hee / RA Kyung Min 15-6 / 15-2 Satinee JANKRAJANGWONG / Nucharee TEEKHATRAKUL (305*) 0
Round 2 (8*) Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER 14-17 / 15-12 / 15-11 Nicol PITRO / Anika SIETZ (29*) 0
Round 2 (11*) Deyana LOMBAN / Eliza NATHANAEL 15-9 / 15-11 Nguyen Nhung LE NGOC / Thi Thanh Thao TRAN - 0
Round 2 (21*) CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min 15-6 / 12-15 / 15-4 Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA (17*) 0
Round 2 (30*) Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN 15-10 / 15-5 Naomi MURAKAMI / Hiromi YAMADA (16*) 0
Round 2 (22*) Emma ERMAWATI / Vita MARISSA 15-10 / 15-12 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Saralee THOUNGTHONGKAM (12*) 0
Round 2 (19*) LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin 10-15 / 15-7 / 15-12 CHENG Wen Hsing / CHIEN Hsui-Lin (37*) 0
Round 2 (4*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-9 / 10-15 / 15-10 Zelin RESIANA / Minarti TIMUR (47*) 0
Quarter-final (2*) CHUNG Jae Hee / RA Kyung Min 15-13 / 15-7 Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER (8*) 0
Quarter-final (21*) CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min 15-11 / 15-9 Deyana LOMBAN / Eliza NATHANAEL (11*) 0
Quarter-final (22*) Emma ERMAWATI / Vita MARISSA 15-3 / 3-15 / 15-8 Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN (30*) 0
Quarter-final (4*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 7-15 / 15-7 / 15-3 LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin (19*) 0
Semi-final (2*) CHUNG Jae Hee / RA Kyung Min 15-6 / 15-9 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (21*) 0
Semi-final (4*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-7 / 15-1 Emma ERMAWATI / Vita MARISSA (22*) 0
Final (2*) CHUNG Jae Hee / RA Kyung Min 15-9 / 15-7 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (4*) 0
WS (qual)
Round 1 - JENG Shwu-Jen 11-5 / 11-7 CHAN Mei Mei (74*) 0
Round 1 (61*) Tine BAUN 11-5 / 11-1 Agnese ALLEGRINI (65*) 0
Round 1 (580*) CHEN Wan-Ju 4-11 / 11-1 / 11-5 Satinee JANKRAJANGWONG (66*) 0
Round 1 - LIN Chiu-Yin 11-2 / 11-8 Thi Thanh Thao TRAN - 0
Round 1 (34*) Brenda BEENHAKKER 11-7 / 11-4 SU Pei-Jung - 0
Round 1 (131*) Nucharin TEEKHATRAKUL 7-11 / 11-7 / 11-5 Christina B SORENSEN (49*) 0
Round 1 (33*) Karolina ERICSSON 11-6 / 6-11 / 11-5 CHOU Chia Chi (282*) 0
Round 2 (47*) LEE Soon Deuk 11-2 / 11-7 CHEN Yi Ling (755*) 0
Round 2 - JENG Shwu-Jen 11-0 / 11-0 Salakjit PONSANA (236*) 0
Round 2 (39*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-1 / 11-2 CHIEN Hsui-Lin (167*) 0
Round 2 (594*) CHIU Yi Ju 11-1 / 11-4 Nguyen Nhung LE NGOC - 0
Round 2 - PENG Hsiao-Feng 9-11 / 11-4 / 11-6 CHEN Yi-Hsuan - 0
Round 2 (61*) Tine BAUN 8-11 / 11-6 / 11-6 CHIEN Yu Chin (221*) 0
Round 2 (99*) Ninik MASRIKAH 11-6 / 11-2 CHEN Wan-Ju (580*) 0
Round 2 - LIN Chiu-Yin 11-8 / 11-5 LIN Chiao-Wen - 0
Round 2 (157*) Nucharee TEEKHATRAKUL 11-6 / 13-11 TSENG Chia Wuo - 0
Round 2 (34*) Brenda BEENHAKKER 11-1 / 11-6 HUANG Yi-Fan (581*) 0
Round 2 (572*) LEE Suh-Ling 8-11 / 11-7 / 11-9 Nucharin TEEKHATRAKUL (131*) 0
Round 2 (132*) JUN Jae Youn 11-5 / 11-2 Karolina ERICSSON (33*) 0
Round 2 - HUANG Chia-Hsin 11-0 / 8-11 / 11-2 HSIAO Shu-Ting (752*) 0
WS
Round 1 (4*) Camilla MARTIN 11-2 / 11-0 LEE Suh-Ling (572*) 0
Round 1 (17*) Judith MEULENDIJKS 11-3 / 13-12 Margit BORG (22*) 0
Round 1 (39*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-8 / 11-7 Cindana HARTONO KUSUMA (12*) 0
Round 1 - HUANG Chia-Hsin 11-2 / 11-4 Rayoni HEAD (64*) 0
Round 1 (8*) Yasuko MIZUI 11-4 / 11-2 Sandra DIMBOUR (28*) 0
Round 1 (55*) Anu NIEMINEN 11-8 / 7-11 / 11-9 Tine BAUN (61*) 0
Round 1 (16*) Kelly MORGAN 11-3 / 11-4 Ellen ANGELINA (21*) 0
Round 1 (10*) LEE Kyung Won 11-3 / 11-5 Kara SOLMUNDSON (38*) 0
Round 1 (24*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 11-7 / 7-11 / 13-10 Takako IDA (20*) 0
Round 1 (27*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-5 / 11-6 Lidya DJAELAWIJAYA (15*) 0
Round 1 (157*) Nucharee TEEKHATRAKUL 7-11 / 11-8 / 11-1 Maja POHAR (35*) 0
Round 1 (9*) Mette SORENSEN 11-2 / 11-9 LEE Soon Deuk (47*) 0
Round 1 (14*) Aparna POPAT 11-6 / 11-2 Kellie LUCAS (62*) 0
Round 1 (11*) Kanako YONEKURA 13-10 / 11-1 Chia-Chi HUANG (13*) 0
Round 1 (44*) CHAN Ya-Lin 13-12 / 11-9 Mette PEDERSEN (32*) 0
Round 1 (18*) Marr JIHYUN 11-7 / 11-4 Ninik MASRIKAH (99*) 0
Round 2 (4*) Camilla MARTIN 11-4 / 11-3 Judith MEULENDIJKS (17*) 0
Round 2 (39*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-0 / 11-2 HUANG Chia-Hsin - 0
Round 2 (8*) Yasuko MIZUI 11-2 / 11-0 Anu NIEMINEN (55*) 0
Round 2 (16*) Kelly MORGAN 9-11 / 11-2 / 11-7 LEE Kyung Won (10*) 0
Round 2 (24*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 11-7 / 11-9 Marina ANDRIEVSKAYA (27*) 0
Round 2 (9*) Mette SORENSEN 11-6 / 11-4 Nucharee TEEKHATRAKUL (157*) 0
Round 2 (11*) Kanako YONEKURA 11-2 / 13-10 Aparna POPAT (14*) 0
Round 2 (18*) Marr JIHYUN 11-8 / 11-8 CHAN Ya-Lin (44*) 0
Quarter-final (39*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-3 / 2-11 / 11-3 Camilla MARTIN (4*) 0
Quarter-final (8*) Yasuko MIZUI 11-9 / 11-4 Kelly MORGAN (16*) 0
Quarter-final (24*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 11-9 / 11-9 Mette SORENSEN (9*) 0
Quarter-final (18*) Marr JIHYUN 11-2 / 11-2 Kanako YONEKURA (11*) 0
Semi-final (39*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 9-11 / 11-2 / 11-3 Yasuko MIZUI (8*) 0
Semi-final (24*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 9-11 / 13-12 / 11-9 Marr JIHYUN (18*) 0
Final (39*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 13-11 / 11-2 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN (24*) 0
XD
Round 1 (15*) Chris BRUIL / Erica VAN DEN HEUVEL 15-5 / 15-2 Ian SULLIVAN / Gail EMMS (12*) 0
Round 1 (29*) Chris HUNT / Donna KELLOGG 17-15 / 15-3 Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON (13*) 0
Round 1 (137*) Norio IMAI / Chikako NAKAYAMA 17-16 / 10-15 / 15-13 Chong Ming CHAN / Joanne Swee Ling QUAY (11*) 0
Round 1 (24*) Cheh Chang PANG / Pek Siah LIM 15-12 / 13-15 / 15-3 Yuzo KUBOTA / Haruko MATSUDA (33*) 0
Round 1 (77*) LIN Wei Hsiang / CHEN Li-Chin 15-12 / 15-6 Wahyu (Pelita) AGUNG / Emma ERMAWATI (7*) 0
Round 1 (75*) Jonas RASMUSSEN / Helene KIRKEGAARD 17-14 / 15-12 Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM (17*) 0
Round 1 (309*) Choon Eng CHEW / Hooi Yee CHOR 15-4 / 15-12 LEE Sung Yuan / CHAN Ya-Lin (58*) 0
Round 1 (14*) Lars PAASKE / Jane BRAMSEN 12-15 / 17-14 / 15-7 Quinten VAN DALM / Nicole VAN HOOREN (44*) 0
Round 2 (15*) Chris BRUIL / Erica VAN DEN HEUVEL 15-5 / 15-13 Mike BERES / Kara SOLMUNDSON (27*) 0
Round 2 (16*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-8 / 15-2 Chris HUNT / Donna KELLOGG (29*) 0
Round 2 (6*) Bambang SUPRIANTO / Zelin RESIANA 15-12 / 15-9 Norio IMAI / Chikako NAKAYAMA (137*) 0
Round 2 (24*) Cheh Chang PANG / Pek Siah LIM 15-9 / 15-12 Daniel A SHIRLEY / Tammy JENKINS (54*) 0
Round 2 (19*) LEE Dong Soo / LEE Hyo Jung 15-6 / 7-15 / 15-8 LIN Wei Hsiang / CHEN Li-Chin (77*) 0
Round 2 (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-9 / 15-11 Jonas RASMUSSEN / Helene KIRKEGAARD (75*) 0
Round 2 (309*) Choon Eng CHEW / Hooi Yee CHOR 15-13 / 15-9 Michael KECK / Nicol PITRO (45*) 0
Round 2 (5*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-1 / 15-4 Lars PAASKE / Jane BRAMSEN (14*) 0
Quarter-final (16*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 11-15 / 15-12 / 15-8 Chris BRUIL / Erica VAN DEN HEUVEL (15*) 0
Quarter-final (6*) Bambang SUPRIANTO / Zelin RESIANA 15-9 / 3-0 Ret. Cheh Chang PANG / Pek Siah LIM (24*) 0
Quarter-final (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-7 / 15-7 LEE Dong Soo / LEE Hyo Jung (19*) 0
Quarter-final (5*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-3 / 15-4 Choon Eng CHEW / Hooi Yee CHOR (309*) 0
Semi-final (16*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-13 / 15-12 Bambang SUPRIANTO / Zelin RESIANA (6*) 0
Semi-final (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-8 / 15-3 Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR (5*) 0
Final (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-5 / 15-9 Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER (16*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 71 11 36.7% 1623 54.1 00:00:00 0 0 0.0%
MS 47 110 16 34.0% 2614 55.62 00:00:00 0 0 0.0%
WD 31 69 7 22.6% 1534 49.48 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 69 7 22.6% 1152 37.16 00:00:00 0 0 0.0%
XD 22 49 5 22.7% 1168 53.09 00:00:00 0 0 0.0%
Total 161 368 46 28.6% 8091 50.25 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
U.S.A. 5 2 71.4%
Korea 19 8 70.4%
Netherlands 14 6 70.0%
Denmark 36 18 66.7%
Malaysia 25 15 62.5%
Hong Kong 5 3 62.5%
Japan 21 16 56.8%
Indonesia 23 18 56.1%
Wales 2 2 50.0%
Norway 1 1 50.0%
India 1 1 50.0%
Scotland 1 1 50.0%
Thailand 13 15 46.4%
England 6 8 42.9%
Chinese Taipei 42 66 38.9%
Sweden 6 10 37.5%
Germany 2 4 33.3%
Italy 1 2 33.3%
Finland 1 2 33.3%
Singapore 1 2 33.3%
Canada 1 3 25.0%
Vietnam 1 6 14.3%
Iceland 0 1 0.0%
Jersey 0 1 0.0%
New Zealand 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 CHOU Tien Chen Kodai NARAOKA 14-21 / 21-10 / 21-6
2019 CHOU Tien Chen HEO Kwang Hee 21-12 / 21-13
2018 LEE Zii Jia Riichi TAKESHITA 21-17 / 16-21 / 21-11
2017 CHOU Tien Chen WANG Tzu Wei 18-21 / 21-19 / 21-15
2016 CHOU Tien Chen QIAO Bin 21-18 / 21-17
2015 CHEN Long CHOU Tien Chen 15-21 / 21-9 / 21-6
2014 LIN Dan WANG Zhengming 21-19 / 21-14
2013 SON Wan Ho Tien Minh NGUYEN 19-21 / 21-9 / 21-18
2012 Tien Minh NGUYEN CHOU Tien Chen 21-11 / 21-17
2011 Tommy SUGIARTO Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-15 / 15-21 / 21-17
2010 Simon SANTOSO SON Wan Ho 21-14 / 21-11
2009 Tien Minh NGUYEN Choong Hann WONG 21-11 / 21-14
2008 Simon SANTOSO Muhammad Roslin HASHIM 21-18 / 13-21 / 21-10
2007 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 18-21 / 21-6 / 21-13
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 12-21 / 21-11
2005 LEE Hyun Il SHON Seung Mo 15-13 / 15-6
2004 LEE Chong Wei Beng Hong KUAN 15-4 / 15-10
2003 Choong Hann WONG Sony Dwi KUNCORO 3-15 / 15-7 / 15-4
2002 Taufik HIDAYAT HARIYANTO Agus 15-10 / 15-8
2000 Peter Hoeg GADE Choong Hann WONG 15-9 / 15-5
1999 PERMADI Fung Rashid SIDEK 17-16 / 5-15 / 15-6
1997 Peter Hoeg GADE Poul-Erik HOYER 15-10 / 18-15
1996 DONG Jiong Rashid SIDEK 15-11 / 15-4
1995 Hermawan SUSANTO LEE Kwang Jin 15-2 / 18-13
1994 Harijanto ARBI Thomas STUER-LAURIDSEN 15-3 / 15-2
1993 Harijanto ARBI Thomas STUER-LAURIDSEN 15-18 / 15-6 / 15-5
1992 Ardy B WIRANATA Hermawan SUSANTO 8-15 / 15-0 / 15-7
1991 Hermawan SUSANTO Ardy B WIRANATA 15-18 / 15-11 / 15-7
1990 WU Chun-Sheng LIAO Gwo-Hwa 18-17 / 7-15 / 15-11
1989 Morten FROST HANSEN Eddy KURNIAWAN 15-12 / 15-3