BULGARIAN GRAND PRIX  

Tournament Name: KLRC BULGARIAN GRAND PRIX 2008
Tournament Dates: 07/10/2008-12/10/2008
Location: ,
Category: Grand Prix

Winners
Category Winner Runner-up
MD Mathias BOE / Carsten MOGENSEN Fran KURNIAWAN / Rendra WIJAYA
MS Joachim PERSSON HSIEH Yu Hsing
WD Jwala GUTTA / Shruti KURIEN Shendy Puspa IRAWATI / Meiliana JAUHARI
WS Petya NEDELCHEVA Rosaria Yusfin PUNGKASARI
XD V. Diju / Jwala GUTTA Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (790*) Sarkis AGOPYAN / alexander PESHEV 21-5 / 21-17 Nikola TYANKOV / Theodor ZHEKOV - 22
Round 1 (802*) alexander GRIGOROV / Radostin STEFANOV 21-17 / 21-18 Simeon IVANOV / Ivo MOLLOV (744*) 25
MD
Round 1 (11*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-9 / 21-12 Konstantin DOBREV / Julian HRISTOV (402*) 19
Round 1 (146*) Valeriy ATRASHCHENKOV / Georgiy NATAROV 10-21 / 22-20 / 21-17 Maxim DANCHENKO / Anton IVANOV - 32
Round 1 (1128*) Ronan LABAR / Maxime RENAULT 21-14 / 16-21 / 21-9 Ivan RUSEV / Ivan TRAKOV (529*) 38
Round 1 (120*) Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 21-15 / 21-11 Ondrej KOPRIVA / Tomas KOPRIVA (85*) 34
Round 1 (139*) Chris LANGRIDGE / David LINDLEY 21-13 / 21-14 Adam CWALINA / Wojciech SZKUDLARCZYK (36*) 35
Round 1 (768*) Filipe TOLEDO / Jarolim VICEN 21-19 / 16-21 / 21-18 Sarkis AGOPYAN / alexander PESHEV (790*) 33
Round 1 (70*) Richard EIDESTEDT / Andrew ELLIS 21-10 / 21-16 Shai GEFFEN / Misha ZILBERMAN (689*) 25
Round 1 - Ali KAYA / Murat SEN 21-18 / 21-17 Martin HLEBARSKI / Krasimir KRASTEV (534*) 26
Round 1 (296*) Tihomir KIROV / Konstantin KOSTADINOV 21-19 / 21-16 Vladimir MALKOV / Aviv SADE - 28
Round 1 (65*) K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-11 / 21-15 Andrei IVANOV / Sergey SHUMILKIN (79*) 25
Round 1 (39*) Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON 21-11 / 21-10 Baptiste CAREME / Laurent CONSTANTIN (176*) 25
Round 1 (338*) Aleksei KONAKH / Yauheni YAKAUCHUK 21-11 / 21-11 Georgi ANTOV / Ludmil GETOV (827*) 25
Round 1 (388*) Illian KRASTEV / Peyo BOICHINOV 21-17 / 22-20 alexander GRIGOROV / Radostin STEFANOV (802*) 21
Round 1 (30*) Fran KURNIAWAN / Rendra WIJAYA 21-16 / 21-17 Vitaly KONOV / Dmytro ZAVADSKY (126*) 32
Round 1 (396*) Gordey KOSENKO / Vasily KUZNETSOV W.O. Vladimir METODIEV / Krasimir YANKOV (114*) 0
Round 1 (201*) Dean GEORGE / Matthew HONEY W.O. Dimitrios PANAGOPOULOS / Georgios CHARALAMBIDIS (390*) 0
Round 2 (65*) K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS W.O. Tihomir KIROV / Konstantin KOSTADINOV (296*) 0
Round 2 (11*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-8 / 21-14 Valeriy ATRASHCHENKOV / Georgiy NATAROV (146*) 30
Round 2 (120*) Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 21-11 / 21-16 Ronan LABAR / Maxime RENAULT (1128*) 30
Round 2 (139*) Chris LANGRIDGE / David LINDLEY 21-10 / 21-6 Filipe TOLEDO / Jarolim VICEN (768*) 20
Round 2 (70*) Richard EIDESTEDT / Andrew ELLIS 21-13 / 21-10 Ali KAYA / Murat SEN - 32
Round 2 (39*) Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON 21-15 / 21-17 Gordey KOSENKO / Vasily KUZNETSOV (396*) 30
Round 2 (201*) Dean GEORGE / Matthew HONEY 21-3 / 21-9 Aleksei KONAKH / Yauheni YAKAUCHUK (338*) 18
Round 2 (30*) Fran KURNIAWAN / Rendra WIJAYA 21-7 / 21-16 Illian KRASTEV / Peyo BOICHINOV (388*) 25
Quarter-final (11*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 21-18 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER (120*) 20
Quarter-final (70*) Richard EIDESTEDT / Andrew ELLIS 18-21 / 24-22 / 21-12 Chris LANGRIDGE / David LINDLEY (139*) 73
Quarter-final (65*) K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-12 / 21-13 Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON (39*) 45
Quarter-final (30*) Fran KURNIAWAN / Rendra WIJAYA 21-13 / 22-20 Dean GEORGE / Matthew HONEY (201*) 30
Semi-final (11*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-10 / 21-14 Richard EIDESTEDT / Andrew ELLIS (70*) 28
Semi-final (30*) Fran KURNIAWAN / Rendra WIJAYA 21-17 / 22-20 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS (65*) 31
Final (11*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 25-23 / 21-16 Fran KURNIAWAN / Rendra WIJAYA (30*) 40
MS (qual)
Round 1 (548*) Sherif GAFFER 21-12 / 21-12 Ludmil GETOV (1444*) 20
Round 1 (894*) Abhimanyu SINGH 21-4 / 21-10 Ivan TRAKOV (1507*) 13
Round 1 - Murat SEN 21-11 / 21-11 Mihael MIHAYLOV - 18
Round 1 - Kamil Vehbe AKCEBE 21-12 / 21-17 Ivo MOLLOV (1490*) 30
Round 1 (509*) Sourabh VERMA 21-17 / 21-11 Sarkis AGOPYAN (1265*) 23
Round 2 (1466*) Simeon IVANOV 21-9 / 21-9 Nikola TYANKOV (1459*) 11
Round 2 (571*) Filipe TOLEDO 15-18 Ret. Sherif GAFFER (548*) 10
Round 2 (894*) Abhimanyu SINGH 21-13 / 21-13 Ivan RUSEV (1508*) 24
Round 2 - Goksel KUNDAKCI 22-24 / 21-19 / 21-17 Murat SEN - 44
Round 2 (351*) Gordey KOSENKO 21-17 / 22-20 Krasimir KRASTEV (1120*) 35
Round 2 - Kamil Vehbe AKCEBE 21-3 / 21-16 Simeon MOTEV (1452*) 20
Round 2 (509*) Sourabh VERMA 21-6 / 21-7 Theodor ZHEKOV - 15
Round 2 (1266*) alexander PESHEV 21-10 / 21-13 Volodia ZLATEV - 23
MS
Round 1 (11*) Joachim PERSSON 21-10 / 21-9 Kamil Vehbe AKCEBE - 17
Round 1 (64*) Yuichi IKEDA 21-10 / 21-8 Alexander BASS (541*) 23
Round 1 (129*) Ajay JAYARAM 21-8 / 21-8 Vasil PASKOV (692*) 21
Round 1 (63*) Ari Yuli Wahyu HARTANTO 21-6 / 21-10 alexander PESHEV (1266*) 18
Round 1 (716*) Vasily KUZNETSOV 21-16 / 21-19 Martin HLEBARSKI (918*) 30
Round 1 (159*) Simon MAUNOURY 21-18 / 21-15 Maxim DANCHENKO (564*) 33
Round 1 (452*) Stilian MAKARSKI 21-18 / 21-16 Goksel KUNDAKCI - 22
Round 1 (17*) Tsuen Seng LEE 21-6 / 21-10 Anton IVANOV (222*) 20
Round 1 (149*) Ivan SOZONOV 21-19 / 21-9 Tihomir KIROV (1439*) 23
Round 1 (90*) Yuhan TAN 21-10 / 21-11 Marin MARINOV (1227*) 20
Round 1 (873*) Jarolim VICEN 22-20 / 22-20 Aleksei KONAKH (444*) 35
Round 1 (339*) Peyo BOICHINOV 21-12 / 19-21 / 21-9 Georgi ANTOV (1497*) 35
Round 1 (127*) Dmytro ZAVADSKY 21-5 / 21-15 Illian KRASTEV (568*) 20
Round 1 (93*) Christian BOESIGER 21-7 / 21-6 Simeon IVANOV (1466*) 15
Round 1 (219*) Vitaly KONOV 21-9 / 19-21 / 25-23 Blagovest KISYOV (226*) 57
Round 1 (894*) Abhimanyu SINGH 21-19 / 21-16 Krasimir YANKOV (288*) 28
Round 1 (128*) Sune GAVNHOLT 21-9 / 17-21 / 21-8 Pavel FLORIAN (118*) 27
Round 1 (49*) PARUPALLI Kashyap 21-19 / 21-15 Gordey KOSENKO (351*) 37
Round 1 (453*) Iztok UTROSA 21-12 / 21-17 Georgios CHARALAMBIDIS (503*) 35
Round 1 (78*) Henri HURSKAINEN 21-16 / 21-8 Boris KESSOV (196*) 27
Round 1 (508*) Shai GEFFEN 18-21 / 21-18 / 21-13 Valeriy ATRASHCHENKOV (108*) 55
Round 1 (32*) HSIEH Yu Hsing 21-14 / 21-15 Sourabh VERMA (509*) 26
Round 1 (193*) Vladimir MALKOV 21-12 / 21-10 Aviv SADE (959*) 20
Round 1 (104*) Dionysius Hayom RUMBAKA 21-12 / 21-19 Andrei IVANOV (157*) 30
Round 1 - Ali KAYA 21-10 / 21-10 Radostin STEFANOV (1058*) 17
Round 1 (67*) Rajiv OUSEPH 21-12 / 21-12 Ondrej KOPRIVA (531*) 23
Round 1 (701*) Yauheni YAKAUCHUK 21-4 / 21-14 Luka ZDENJAK (290*) 32
Round 1 (99*) Brice LEVERDEZ 21-7 / 21-7 Filipe TOLEDO (571*) 19
Round 1 (33*) Andre Kurniawan TEDJONO 21-16 / 20-22 / 21-12 Matthieu LO YING PING (162*) 45
Round 1 (262*) Misha ZILBERMAN W.O. Dimitrios PANAGOPOULOS (665*) 0
Round 1 (451*) Tomas KOPRIVA W.O. Borislav ANDREEV (1002*) 0
Round 1 (343*) Maxime RENAULT W.O. Allan TAI (142*) 0
Round 2 (11*) Joachim PERSSON 21-8 / 19-21 / 21-14 Yuichi IKEDA (64*) 48
Round 2 (129*) Ajay JAYARAM 16-21 / 21-18 / 21-18 Misha ZILBERMAN (262*) 47
Round 2 (63*) Ari Yuli Wahyu HARTANTO 21-6 / 21-7 Vasily KUZNETSOV (716*) 25
Round 2 (159*) Simon MAUNOURY 21-11 / 21-18 Stilian MAKARSKI (452*) 30
Round 2 (17*) Tsuen Seng LEE 21-7 / 21-12 Ivan SOZONOV (149*) 25
Round 2 (90*) Yuhan TAN 21-19 / 21-13 Jarolim VICEN (873*) 25
Round 2 (127*) Dmytro ZAVADSKY 21-17 / 21-19 Peyo BOICHINOV (339*) 33
Round 2 (219*) Vitaly KONOV 15-21 / 21-14 / 21-19 Christian BOESIGER (93*) 42
Round 2 (894*) Abhimanyu SINGH 21-18 / 13-21 / 21-18 Sune GAVNHOLT (128*) 53
Round 2 (49*) PARUPALLI Kashyap 21-14 / 21-18 Tomas KOPRIVA (451*) 40
Round 2 (78*) Henri HURSKAINEN 21-9 / 21-10 Iztok UTROSA (453*) 30
Round 2 (32*) HSIEH Yu Hsing 21-9 / 21-11 Shai GEFFEN (508*) 18
Round 2 (104*) Dionysius Hayom RUMBAKA 21-11 / 21-14 Vladimir MALKOV (193*) 25
Round 2 (67*) Rajiv OUSEPH 21-12 / 21-7 Ali KAYA - 28
Round 2 (99*) Brice LEVERDEZ 21-12 / 21-7 Yauheni YAKAUCHUK (701*) 34
Round 2 (33*) Andre Kurniawan TEDJONO 21-8 / 21-8 Maxime RENAULT (343*) 30
Round 3 (11*) Joachim PERSSON 21-14 / 21-14 Ajay JAYARAM (129*) 25
Round 3 (63*) Ari Yuli Wahyu HARTANTO 16-21 / 21-8 / 21-17 Simon MAUNOURY (159*) 55
Round 3 (17*) Tsuen Seng LEE 21-9 / 21-12 Yuhan TAN (90*) 35
Round 3 (127*) Dmytro ZAVADSKY 21-14 / 19-21 / 21-4 Vitaly KONOV (219*) 43
Round 3 (49*) PARUPALLI Kashyap 21-16 / 21-9 Abhimanyu SINGH (894*) 45
Round 3 (32*) HSIEH Yu Hsing 16-21 / 21-17 / 21-15 Henri HURSKAINEN (78*) 67
Round 3 (67*) Rajiv OUSEPH 21-14 / 11-21 / 21-19 Dionysius Hayom RUMBAKA (104*) 50
Round 3 (33*) Andre Kurniawan TEDJONO 21-18 / 17-21 / 21-11 Brice LEVERDEZ (99*) 58
Quarter-final (11*) Joachim PERSSON 21-16 / 18-21 / 21-15 Ari Yuli Wahyu HARTANTO (63*) 56
Quarter-final (17*) Tsuen Seng LEE 21-17 / 21-13 Dmytro ZAVADSKY (127*) 40
Quarter-final (32*) HSIEH Yu Hsing 21-13 / 22-20 PARUPALLI Kashyap (49*) 37
Quarter-final (33*) Andre Kurniawan TEDJONO 12-21 / 21-14 / 21-14 Rajiv OUSEPH (67*) 52
Semi-final (11*) Joachim PERSSON 14-21 / 21-18 / 21-16 Tsuen Seng LEE (17*) 54
Semi-final (32*) HSIEH Yu Hsing 21-17 / 21-13 Andre Kurniawan TEDJONO (33*) 35
Final (11*) Joachim PERSSON 17-21 / 21-19 / 21-19 HSIEH Yu Hsing (32*) 65
WD
Round 1 (125*) CHIEN Yu Chin / CHOU Chia Chi 21-13 / 21-9 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG (55*) 34
Round 1 (381*) Petya NEDELCHEVA / Dimitria POPSTOIKOVA 21-5 / 21-7 Alina ABRAMOVICH / Mila IVANOVA - 25
Round 1 (126*) Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 21-8 / 21-10 Rumiana IVANOVA / Parashkeva NEYKOVA - 21
Round 1 (23*) Jwala GUTTA / Shruti KURIEN 21-10 / 21-7 Bistra MANEVA / Victoria ZHELEVA (583*) 14
Round 1 (53*) Elisa CHANTEUR / Laura CHOINET 21-18 / 21-16 Anna KOBCEVA / Elena PRUS (170*) 30
Round 1 (304*) Shizuka Uchida / Ayane KURIHARA 21-6 / 21-3 Kalina KASABOVA / Lubomira STOYNOVA (262*) 16
Round 1 - Ozge BAYRAK / Ezgi EPICE 21-18 / 21-13 Monika FASUNGOVA / Gabriela STEFANIKOVA (601*) 27
Round 1 (109*) Yuka HAYASHI / Yukina IMURA 21-17 / 21-17 DANCHENKO Anastasiya / Victoria SLOBODYANYUK (636*) 25
Round 1 (54*) Malgorzata JANIACZYK / Agnieszka WOJTKOWSKA 25-23 / 20-22 / 21-15 Maya DOBREVA / Atanaska SPASOVA (80*) 55
Round 1 (77*) Olga ARKHANGELSKAYA / Anastasia PROKOPENKO 21-15 / 23-21 Petra HOFMANOVA / Sarka KRIZKOVA (90*) 30
Round 1 (519*) Gabriela BANOVA / Delyana TRANDEVA W.O. Imogen BANKIER / Sarah BOK (70*) 0
Round 1 (330*) Ioanna KARKANTZIA / Eleni TSAMOUSIADOU W.O. Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA (292*) 0
Round 1 (117*) Heather OLVER / Suzanne RAYAPPAN W.O. Chew Yen FONG / Hing Yau MOOI (28*) 0
Round 1 (584*) Gergana BARAMOVA / Silviya CHAPKANOVA - BOZEVA W.O. PI Hongyan / Weny RASIDI - 0
Round 2 (304*) Shizuka Uchida / Ayane KURIHARA W.O. Gabriela BANOVA / Delyana TRANDEVA (519*) 0
Round 2 (19*) Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 23-21 / 21-19 CHIEN Yu Chin / CHOU Chia Chi (125*) 40
Round 2 (381*) Petya NEDELCHEVA / Dimitria POPSTOIKOVA 21-19 / 21-12 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK (126*) 45
Round 2 (23*) Jwala GUTTA / Shruti KURIEN 21-11 / 21-11 Elisa CHANTEUR / Laura CHOINET (53*) 26
Round 2 - Ozge BAYRAK / Ezgi EPICE 21-11 / 21-9 Ioanna KARKANTZIA / Eleni TSAMOUSIADOU (330*) 22
Round 2 (109*) Yuka HAYASHI / Yukina IMURA 21-19 / 19-21 / 22-20 Heather OLVER / Suzanne RAYAPPAN (117*) 58
Round 2 (54*) Malgorzata JANIACZYK / Agnieszka WOJTKOWSKA 21-7 / 21-7 Gergana BARAMOVA / Silviya CHAPKANOVA - BOZEVA (584*) 24
Round 2 (18*) Shendy Puspa IRAWATI / Meiliana JAUHARI 14-21 / 21-13 / 21-10 Olga ARKHANGELSKAYA / Anastasia PROKOPENKO (77*) 39
Quarter-final (19*) Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 19-21 / 21-12 / 21-4 Petya NEDELCHEVA / Dimitria POPSTOIKOVA (381*) 49
Quarter-final (23*) Jwala GUTTA / Shruti KURIEN 21-16 / 21-15 Shizuka Uchida / Ayane KURIHARA (304*) 37
Quarter-final (109*) Yuka HAYASHI / Yukina IMURA 21-11 / 21-17 Ozge BAYRAK / Ezgi EPICE - 23
Quarter-final (18*) Shendy Puspa IRAWATI / Meiliana JAUHARI 21-11 / 21-8 Malgorzata JANIACZYK / Agnieszka WOJTKOWSKA (54*) 24
Semi-final (23*) Jwala GUTTA / Shruti KURIEN 15-21 / 22-20 / 21-15 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA (19*) 57
Semi-final (18*) Shendy Puspa IRAWATI / Meiliana JAUHARI 21-10 / 21-12 Yuka HAYASHI / Yukina IMURA (109*) 30
Final (23*) Jwala GUTTA / Shruti KURIEN 21-11 / 21-19 Shendy Puspa IRAWATI / Meiliana JAUHARI (18*) 28
WS (qual)
Round 1 (416*) Alina ABRAMOVICH 21-14 / 21-16 Kalina KASABOVA (777*) 32
Round 1 (856*) Lubomira STOYNOVA 21-16 / 22-20 theodora LIGOMENOU (306*) 25
Round 1 (475*) Rumiana IVANOVA 21-9 / 21-9 Eleni TSAMOUSIADOU (674*) 18
Round 1 - Ozge BAYRAK 21-3 / 21-7 Silviya CHAPKANOVA - BOZEVA (928*) 14
Round 1 (342*) Bistra MANEVA 18-21 / 23-21 / 21-17 Petra HOFMANOVA (476*) 39
Round 1 (464*) DANCHENKO Anastasiya 21-12 / 21-17 Gabriela STOEVA (909*) 22
Round 1 (405*) Shizuka Uchida 21-4 / 21-3 Victoria ZHELEVA (932*) 18
Round 1 (935*) Monika IVANOVA 21-11 / 21-11 Ioanna KARKANTZIA (855*) 25
Round 1 - Ezgi EPICE 21-5 / 21-12 Gergana BARAMOVA (918*) 20
Round 1 (797*) Monika FASUNGOVA 21-13 / 21-17 Mila IVANOVA (936*) 22
Round 2 (545*) Gabriela STEFANIKOVA 14-21 / 21-14 / 21-18 Lubomira STOYNOVA (856*) 42
Round 2 - Ozge BAYRAK 16-21 / 21-14 / 21-10 Bistra MANEVA (342*) 45
Round 2 (405*) Shizuka Uchida 21-7 / 21-6 DANCHENKO Anastasiya (464*) 20
Round 2 (935*) Monika IVANOVA 21-9 / 21-15 Gabriela KOLICOVA (923*) 23
Round 2 - Ezgi EPICE 21-10 / 21-12 Monika FASUNGOVA (797*) 33
Round 3 (545*) Gabriela STEFANIKOVA 21-19 / 22-20 Alina ABRAMOVICH (416*) 30
Round 3 - Ozge BAYRAK 21-16 / 21-16 Rumiana IVANOVA (475*) 30
Round 3 (405*) Shizuka Uchida 21-5 / 21-3 Monika IVANOVA (935*) 25
Round 3 - Ezgi EPICE 21-17 / 21-15 Atanaska SPASOVA (511*) 26
WS
Round 1 (252*) Gabriela BANOVA 21-18 / 21-9 Parashkeva NEYKOVA (204*) 33
Round 1 (127*) Mariya DIPTAN 21-8 / 21-9 Barbara MATIAS (188*) 29
Round 1 (102*) Anastasia PROKOPENKO 21-14 / 23-21 Linda ZETCHIRI (86*) 37
Round 1 (156*) Shruti KURIEN 21-10 / 21-17 Gabriela STEFANIKOVA (545*) 26
Round 1 (38*) Elizabeth CANN 23-21 / 21-9 Diana DIMOVA (201*) 27
Round 1 (84*) Rosaria Yusfin PUNGKASARI 17-21 / 21-15 / 21-11 Victoria SLOBODYANYUK (221*) 45
Round 1 (82*) Maja TVRDY 19-21 / 21-15 / 21-18 Ozge BAYRAK - 46
Round 1 (61*) Maria Febe KUSUMASTUTI 21-6 / 21-13 Malgorzata JANIACZYK (255*) 25
Round 1 (151*) Olga ARKHANGELSKAYA 21-9 / 21-13 Lianne TAN (163*) 25
Round 1 (45*) Aditi MUTATKAR 21-14 / 21-6 Dimitria POPSTOIKOVA (268*) 24
Round 1 (125*) Claudia MAYER 21-16 / 21-17 Ezgi EPICE - 35
Round 1 (50*) Maria Elfira CHRISTINA 21-16 / 21-9 Alesia ZAITSAVA (189*) 27
Round 1 (405*) Shizuka Uchida 21-9 / 21-10 Elisa CHANTEUR (133*) 35
Round 1 (94*) Elena PRUS 21-9 / 21-9 Sarka KRIZKOVA (285*) 17
Round 1 (111*) Ayane KURIHARA 21-11 / 21-13 Agnieszka WOJTKOWSKA (224*) 25
Round 1 (30*) Petya NEDELCHEVA 21-9 / 21-11 Weny RASIDI (152*) 31
Round 2 (252*) Gabriela BANOVA 21-17 / 21-18 Mariya DIPTAN (127*) 35
Round 2 (102*) Anastasia PROKOPENKO 21-11 / 21-19 Shruti KURIEN (156*) 35
Round 2 (84*) Rosaria Yusfin PUNGKASARI 13-21 / 21-17 / 21-13 Elizabeth CANN (38*) 55
Round 2 (61*) Maria Febe KUSUMASTUTI 19-21 / 21-17 / 21-10 Maja TVRDY (82*) 52
Round 2 (45*) Aditi MUTATKAR 21-18 / 21-6 Olga ARKHANGELSKAYA (151*) 32
Round 2 (50*) Maria Elfira CHRISTINA 21-9 / 21-3 Claudia MAYER (125*) 18
Round 2 (405*) Shizuka Uchida 11-2 Ret. Elena PRUS (94*) 9
Round 2 (30*) Petya NEDELCHEVA 21-16 / 21-12 Ayane KURIHARA (111*) 38
Quarter-final (252*) Gabriela BANOVA 21-15 / 12-21 / 21-13 Anastasia PROKOPENKO (102*) 48
Quarter-final (84*) Rosaria Yusfin PUNGKASARI 22-24 / 21-10 / 21-14 Maria Febe KUSUMASTUTI (61*) 57
Quarter-final (45*) Aditi MUTATKAR 14-21 / 21-14 / 21-18 Maria Elfira CHRISTINA (50*) 67
Quarter-final (30*) Petya NEDELCHEVA 21-9 / 21-12 Shizuka Uchida (405*) 32
Semi-final (84*) Rosaria Yusfin PUNGKASARI W.O. Gabriela BANOVA (252*) 0
Semi-final (30*) Petya NEDELCHEVA 12-21 / 21-19 / 21-10 Aditi MUTATKAR (45*) 53
Final (30*) Petya NEDELCHEVA 21-14 / 21-12 Rosaria Yusfin PUNGKASARI (84*) 35
XD (qual)
Round 1 (223*) Georgiy NATAROV / Anna KOBCEVA 21-10 / 21-8 Nikola TYANKOV / Parashkeva NEYKOVA - 18
Round 2 (770*) Sergey SHUMILKIN / DANCHENKO Anastasiya 21-10 / 21-10 Georgi ANTOV / Gergana BARAMOVA (1147*) 20
Round 2 (223*) Georgiy NATAROV / Anna KOBCEVA 21-19 / 23-25 / 21-14 Vladimir MALKOV / Alina ABRAMOVICH (290*) 42
Round 2 (237*) Vasily KUZNETSOV / Victoria SLOBODYANYUK 21-5 / 21-13 Theodor ZHEKOV / Gabriela KOLICOVA - 10
XD
Round 1 (223*) Georgiy NATAROV / Anna KOBCEVA 21-16 / 21-18 Jarolim VICEN / Gabriela STEFANIKOVA (747*) 15
Round 1 (732*) Laurent CONSTANTIN / Weny RASIDI 21-17 / 21-17 Iztok UTROSA / Maja TVRDY (962*) 25
Round 1 (57*) Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-18 / 15-21 / 21-12 Robert ADCOCK / Heather OLVER (147*) 44
Round 1 (53*) Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-3 / 21-6 Ludmil GETOV / Silviya CHAPKANOVA - BOZEVA (1029*) 15
Round 1 (24*) HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin 21-15 / 21-18 Robin MIDDLETON / Jenny WALLWORK (89*) 21
Round 1 (66*) Adam CWALINA / Malgorzata JANIACZYK 21-12 / 21-12 Martin HLEBARSKI / Lubomira STOYNOVA (698*) 20
Round 1 (28*) Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 21-12 / 21-14 Valeriy ATRASHCHENKOV / Elena PRUS (58*) 22
Round 1 (70*) Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA 21-10 / 21-8 Svetoslav DIKALOV / Kalina KASABOVA (753*) 23
Round 1 (44*) V. Diju / Jwala GUTTA 21-16 / 21-15 Aleksei KONAKH / Alesia ZAITSAVA (146*) 38
Round 1 (54*) Baptiste CAREME / Laura CHOINET 21-18 / 16-21 / 21-9 Wojciech SZKUDLARCZYK / Agnieszka WOJTKOWSKA (75*) 45
Round 1 (82*) Dmytro ZAVADSKY / Mariya DIPTAN 21-19 / 11-21 / 21-17 Ivan SOZONOV / Anastasia PROKOPENKO (403*) 48
Round 1 (23*) David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN 21-11 / 21-13 Vasily KUZNETSOV / Victoria SLOBODYANYUK (237*) 30
Round 1 (77*) Vladimir METODIEV / Gabriela BANOVA 21-17 / 18-21 / 21-15 Illian KRASTEV / Sarka KRIZKOVA - 35
Round 1 (60*) Rendra WIJAYA / Meiliana JAUHARI 21-7 / 21-19 Konstantin DOBREV / Maya DOBREVA (144*) 18
Round 1 (928*) Ronan LABAR / Barbara MATIAS 21-16 / 22-20 Sergey SHUMILKIN / DANCHENKO Anastasiya (770*) 30
Round 1 (12*) CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi 21-13 / 21-10 Boris KESSOV / Bistra MANEVA (214*) 15
Round 2 (732*) Laurent CONSTANTIN / Weny RASIDI 21-8 / 21-16 Georgiy NATAROV / Anna KOBCEVA (223*) 20
Round 2 (53*) Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-18 / 21-15 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA (57*) 28
Round 2 (24*) HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin 21-8 / 22-20 Adam CWALINA / Malgorzata JANIACZYK (66*) 18
Round 2 (28*) Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 20-22 / 21-11 / 21-14 Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA (70*) 38
Round 2 (44*) V. Diju / Jwala GUTTA 21-13 / 18-21 / 21-12 Baptiste CAREME / Laura CHOINET (54*) 38
Round 2 (23*) David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN 21-11 / 21-14 Dmytro ZAVADSKY / Mariya DIPTAN (82*) 22
Round 2 (60*) Rendra WIJAYA / Meiliana JAUHARI 21-17 / 21-17 Vladimir METODIEV / Gabriela BANOVA (77*) 30
Round 2 (12*) CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi 21-10 / 21-10 Ronan LABAR / Barbara MATIAS (928*) 24
Quarter-final (53*) Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-16 / 21-16 Laurent CONSTANTIN / Weny RASIDI (732*) 25
Quarter-final (28*) Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 21-15 / 22-24 / 21-11 HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin (24*) 45
Quarter-final (44*) V. Diju / Jwala GUTTA 13-21 / 21-11 / 21-9 David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN (23*) 40
Quarter-final (60*) Rendra WIJAYA / Meiliana JAUHARI 21-18 / 21-19 CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi (12*) 30
Semi-final (28*) Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 17-21 / 21-16 / 21-19 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK (53*) 51
Semi-final (44*) V. Diju / Jwala GUTTA 21-14 / 17-21 / 21-17 Rendra WIJAYA / Meiliana JAUHARI (60*) 42
Final (44*) V. Diju / Jwala GUTTA 15-21 / 21-18 / 21-19 Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI (28*) 45
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 28 60 4 14.3% 2118 75.64 00:30:21 2.49 1 3.6%
MS 60 138 18 30.0% 4761 79.35 00:34:20 2.31 2 3.3%
WD 24 53 5 20.8% 1832 76.33 00:32:27 2.35 0 0.0%
WS 29 66 8 27.6% 2262 78 00:36:00 2.17 1 3.5%
XD 31 73 11 35.5% 2596 83.74 00:30:19 2.76 0 0.0%
Total 172 390 46 26.7% 13569 78.89 00:32:59 2.39 4 2.3%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 12 1 92.3%
Malaysia 4 1 80.0%
India 27 7 79.4%
Indonesia 30 10 75.0%
Chinese Taipei 10 4 71.4%
Japan 11 5 68.8%
Turkey 14 8 63.6%
Sweden 5 3 62.5%
England 14 9 60.9%
Austria 3 2 60.0%
Ukraine 12 11 52.2%
Brazil 2 2 50.0%
Belgium 2 2 50.0%
Slovenia 1 1 50.0%
Egypt 1 1 50.0%
Jersey 1 1 50.0%
Slovakia 4 5 44.4%
France 10 13 43.5%
Switzerland 2 3 40.0%
Russia 15 25 37.5%
Poland 3 6 33.3%
Belarus 2 5 28.6%
Bulgaria 25 67 27.2%
Israel 1 5 16.7%
Croatia 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Meiraba LUWANG Daniel NIKOLOV 21-19 / 7-21 / 21-14
2020 Luka BAN Iliyan STOYNOV 21-10 / 21-15
2019 Dimitar YANAKIEV Joonas KORHONEN 21-9 / 21-14
2018 Albin Carl HJELM Kyrylo LEONOV 21-17 / 13-21 / 21-19
2017 GURUSAIDUTT R. M. V. Muhammed Ali KURT 21-17 / 21-16
2016 Daniel NIKOLOV Ben TORRANCE 21-14 / 21-18
2015 Raul MUST Lucas CLAERBOUT 21-15 / 22-20
2014 Raul MUST Michal ROGALSKI 11-6 / 10-11 / 8-11 / 11-10 / 11-9
2013 Michal ROGALSKI Iztok UTROSA 18-21 / 21-11 / 21-12
2012 Chun Seang TAN David OBERNOSTERER 14-21 / 21-15 / 21-10
2008 Joachim PERSSON HSIEH Yu Hsing 17-21 / 21-19 / 21-19