Myanmar International Series  

Tournament Name: Myanmar International Series 2019
Tournament Dates: 10/09/2019-15/09/2019
Location: Myanmar, Yangon
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Emanuel Randhy FEBRYTO / Ferdian Mahardika RANIALDY Ruttanapak OUPTHONG / Nanthakarn YORDPHAISONG
MS Kaushal DHARMAMER Karono KARONO
WD LIU Chiao-Yun / WANG Yu Qiao Pattaranan CHAMNAKTAN / Thanyasuda WONGYA
WS Sri FATMAWATI Maharani Sekar BATARI
XD LIN Yong Sheng / LIU Chiao-Yun Krit TANTIANANKUL / Thanyasuda WONGYA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 1061 Emanuel Randhy FEBRYTO / Ferdian Mahardika RANIALDY 21-10 / 21-9 Wee Chin ANG / AiK Tshong, Andy NG - 30
Round 1 - Panu RAKMESI / Krit TANTIANANKUL 21-17 / 21-15 AUNG MYO HTOO / PHONE Pyae NAING - 30
Round 1 - Khai Quan YAP / Yi Jie YAP 21-11 / 21-15 Chandramouleeshwar GOVINDARAJAN / Sasi Kumar RAJ KUMAR 737 24
Round 1 590 Putra Eka RHOMA / Rian SWASTEDIAN 21-19 / 24-22 Peeranat BOONTUN / Sirawit SUHARITDUMRONG - 32
Round 1 - Avinash GUPTA / Reza Dwicahya PURNAMA 21-15 / 21-16 Thananon JITJAIPUREE / Tanawat PIANPRAMATE - 36
Round 1 638 LIN Sheng Chieh / Chun Hsien YANG 21-13 / 21-16 CHEA Cheng Xiang / Zi Yi TEH 1396 30
Round 1 - Ruttanapak OUPTHONG / Nanthakarn YORDPHAISONG 21-8 / 21-7 Lai Yin CHUNG / LEUNG Ka Yau - 30
Round 1 1061 Chun Hann LO / Chun Hoong LO 21-19 / 16-21 / 21-13 Zaw Lin HTOO / Thu REIN - 50
Round 1 426 Muhammad FACHRIKAR / Amri SYAHNAWI 21-17 / 21-18 LEE Sheng Mu / LIN Yong Sheng 373 29
Round 1 223 BOON Xin Yuan / Qar Siong YAP 21-14 / 24-22 Supachai CHAISIN / Sirapob KONGUBON - 43
Round 1 638 Utkarsh ARORA / Shivam SHARMA 21-11 / 21-14 CHAN WIN OO / HEIN SI THU TOE - 30
Round 1 - Natanon AINKHAM / Andrew Peter NEWMAN 19-21 / 22-20 / 23-21 Immanuel Jose ANAK TAN / Yusriazmi YUSUF 1396 60
Round 1 737 Pongsakorn THONGKHAM / Wongsathorn THONGKHAM 21-18 / 21-15 Izzat Farhan AZHAR / Zachary Chiong Shen SIA 737 35
Round 2 1061 Emanuel Randhy FEBRYTO / Ferdian Mahardika RANIALDY 18-21 / 21-18 / 21-18 Mek NARONGRIT / Weeraphat PHAKJARUNG 139 65
Round 2 - Panu RAKMESI / Krit TANTIANANKUL 21-16 / 22-20 Khai Quan YAP / Yi Jie YAP - 56
Round 2 590 Putra Eka RHOMA / Rian SWASTEDIAN 21-11 / 21-7 Muhammad Amar MOHD SANI / Muhammad Amir MOHD SANI 175 20
Round 2 638 LIN Sheng Chieh / Chun Hsien YANG 21-13 / 21-14 Avinash GUPTA / Reza Dwicahya PURNAMA - 35
Round 2 - Ruttanapak OUPTHONG / Nanthakarn YORDPHAISONG 21-12 / 21-11 Chun Hann LO / Chun Hoong LO 1061 35
Round 2 223 BOON Xin Yuan / Qar Siong YAP 17-21 / 26-24 / 21-17 Muhammad FACHRIKAR / Amri SYAHNAWI 426 65
Round 2 638 Utkarsh ARORA / Shivam SHARMA 21-11 / 21-9 Natanon AINKHAM / Andrew Peter NEWMAN - 28
Round 2 737 Pongsakorn THONGKHAM / Wongsathorn THONGKHAM 21-15 / 21-12 Amrullo BAKHSHULLAEV / Artyom SAVATYUGIN 150 50
Quarter-final 1061 Emanuel Randhy FEBRYTO / Ferdian Mahardika RANIALDY 21-19 / 21-12 Panu RAKMESI / Krit TANTIANANKUL - 30
Quarter-final 590 Putra Eka RHOMA / Rian SWASTEDIAN 21-19 / 21-14 LIN Sheng Chieh / Chun Hsien YANG 638 30
Quarter-final - Ruttanapak OUPTHONG / Nanthakarn YORDPHAISONG 21-11 / 21-11 BOON Xin Yuan / Qar Siong YAP 223 33
Quarter-final 638 Utkarsh ARORA / Shivam SHARMA 21-16 / 17-21 / 21-18 Pongsakorn THONGKHAM / Wongsathorn THONGKHAM 737 57
Semi-final 1061 Emanuel Randhy FEBRYTO / Ferdian Mahardika RANIALDY 22-20 / 21-7 Putra Eka RHOMA / Rian SWASTEDIAN 590 30
Semi-final - Ruttanapak OUPTHONG / Nanthakarn YORDPHAISONG 21-16 / 21-10 Utkarsh ARORA / Shivam SHARMA 638 35
Final 1061 Emanuel Randhy FEBRYTO / Ferdian Mahardika RANIALDY 21-16 / 21-15 Ruttanapak OUPTHONG / Nanthakarn YORDPHAISONG - 35
MS
Round 1 - Srivatsav DUWARI 21-12 / 21-18 Tien Ann PAR 1286 45
Round 1 - Tanawat PIANPRAMATE 21-17 / 21-13 Wee Chin ANG - 34
Round 1 304 CHONG Yee Han 21-18 / 19-21 / 21-8 Muhammad FEBRIANSYAH 342 60
Round 1 207 Abhishek YELIGAR 19-21 / 21-14 / 21-13 Amrullo BAKHSHULLAEV 359 55
Round 1 450 Muhammad Syafiq Iqbal MOHD NADZRI 22-20 / 16-21 / 21-18 Phanuwat SRIMANTA 301 75
Round 1 - Kiran Kumar MEKALA 21-10 / 21-3 Mohd Nazman MOHD SALLEH 958 29
Round 1 416 HUANG Ping-Hsien 21-19 / 21-12 CHAN WIN OO - 25
Round 1 205 Seng Zoe YEOH 21-16 / 9-21 / 21-9 WANG Hsin Ching - 53
Round 1 - Peeranat BOONTUN 21-16 / 21-17 Bryan Lun Ping LOW 1732 25
Round 1 1286 Manigandan RAJASEKARAN 21-13 / 21-14 Min Htet KAUNG - 24
Round 1 - Sirawit SUHARITDUMRONG 18-21 / 21-9 / 21-11 Micaiah Jien Zheng CHAI 726 55
Round 1 280 Sahil SIPANI 16-21 / 21-15 / 21-12 Chuan Zhe TAI 558 50
Round 1 346 Aryamann TANDON 21-13 / 21-18 Datu Mohd Shah Eizlan SARDIK 596 45
Round 1 981 LIM Yik Shen 25-23 / 21-18 AUNG MYO HTOO 857 49
Round 1 345 Karono KARONO 21-4 / 21-9 Natanon AINKHAM - 17
Round 1 - Thananon JITJAIPUREE 21-19 / 21-12 CHOO Kai Qing 1802 41
Round 1 1286 CHEA Cheng Xiang 21-6 / 21-16 Antonis ANTONIOU - 25
Round 1 657 Ansal YADAV 22-20 / 21-9 Artyom SAVATYUGIN 308 36
Round 1 212 Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 21-14 / 21-14 Tirawat INTAJAK - 30
Round 1 - KONG Chee Kiet 21-13 / 21-14 Thu REIN - 40
Round 1 340 Bodhit JOSHI 21-11 / 21-14 Andrew Peter NEWMAN - 20
Round 1 306 Muhammad Izzuddin SHAMSUL MUZLI 21-15 / 23-21 Kai Fuk LEUNG - 28
Round 1 187 Kaushal DHARMAMER 22-20 / 21-9 Khai Quan YAP 1566 30
Round 1 390 Faiz ROZAIN 21-12 / 21-12 LEUNG Ka Yau - 28
Round 1 321 Korakrit LAOTRAKUL 21-13 / 21-10 Yi Jie YAP - 30
Round 1 981 LIM Yik Fong 21-10 / 21-10 Lai Yin CHUNG - 16
Round 1 259 Shreyansh JAISWAL 21-15 / 13-21 / 21-18 PHONE Pyae NAING 719 60
Round 1 721 CHEN Yen Chun 21-9 / 21-12 Rachata CHANDAWAN - 29
Round 1 793 Zi Yi TEH 21-16 / 13-21 / 21-14 Abhyansh SINGH 1223 65
Round 1 - Zaw Lin HTOO 21-10 / 12-21 / 21-13 M ATEF Haikal Taufik - 50
Round 2 103 Emre LALE 21-18 / 21-14 Srivatsav DUWARI - 45
Round 2 304 CHONG Yee Han 21-11 / 21-10 Tanawat PIANPRAMATE - 35
Round 2 450 Muhammad Syafiq Iqbal MOHD NADZRI 21-7 / 21-16 Abhishek YELIGAR 207 30
Round 2 - Kiran Kumar MEKALA 21-17 / 8-21 / 27-25 HUANG Ping-Hsien 416 69
Round 2 - Peeranat BOONTUN 14-21 / 21-14 / 21-16 Seng Zoe YEOH 205 62
Round 2 - Sirawit SUHARITDUMRONG 21-14 / 21-19 Manigandan RAJASEKARAN 1286 35
Round 2 346 Aryamann TANDON 21-23 / 21-12 / 21-18 Sahil SIPANI 280 60
Round 2 345 Karono KARONO 21-11 / 21-10 LIM Yik Shen 981 32
Round 2 1286 CHEA Cheng Xiang 21-15 / 18-21 / 21-17 Thananon JITJAIPUREE - 70
Round 2 657 Ansal YADAV 17-21 / 21-13 / 21-15 Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 212 50
Round 2 340 Bodhit JOSHI 21-16 / 21-13 KONG Chee Kiet - 29
Round 2 187 Kaushal DHARMAMER 21-18 / 21-9 Muhammad Izzuddin SHAMSUL MUZLI 306 40
Round 2 321 Korakrit LAOTRAKUL 21-19 / 21-19 Faiz ROZAIN 390 50
Round 2 981 LIM Yik Fong 21-14 / 21-11 Shreyansh JAISWAL 259 27
Round 2 721 CHEN Yen Chun 13-21 / 21-17 / 21-16 Zi Yi TEH 793 110
Round 2 176 Krishna Adi NUGRAHA 21-10 / 21-15 Zaw Lin HTOO - 26
Round 3 304 CHONG Yee Han 15-21 / 21-19 / 21-6 Emre LALE 103 55
Round 3 - Kiran Kumar MEKALA 16-21 / 23-21 / 22-20 Muhammad Syafiq Iqbal MOHD NADZRI 450 93
Round 3 - Peeranat BOONTUN 21-16 / 21-9 Sirawit SUHARITDUMRONG - 34
Round 3 345 Karono KARONO 19-21 / 21-14 / 21-7 Aryamann TANDON 346 65
Round 3 657 Ansal YADAV 21-2 / 21-19 CHEA Cheng Xiang 1286 50
Round 3 187 Kaushal DHARMAMER 21-9 / 21-11 Bodhit JOSHI 340 30
Round 3 321 Korakrit LAOTRAKUL 21-11 / 21-15 LIM Yik Fong 981 40
Round 3 176 Krishna Adi NUGRAHA 21-15 / 21-14 CHEN Yen Chun 721 34
Quarter-final 304 CHONG Yee Han 21-16 / 21-6 Kiran Kumar MEKALA - 34
Quarter-final 345 Karono KARONO 21-13 / 21-14 Peeranat BOONTUN - 55
Quarter-final 187 Kaushal DHARMAMER 21-10 / 16-21 / 21-13 Ansal YADAV 657 60
Quarter-final 176 Krishna Adi NUGRAHA 21-15 / 21-13 Korakrit LAOTRAKUL 321 40
Semi-final 345 Karono KARONO 21-14 / 21-17 CHONG Yee Han 304 45
Semi-final 187 Kaushal DHARMAMER 21-10 / 21-14 Krishna Adi NUGRAHA 176 40
Final 187 Kaushal DHARMAMER 18-21 / 21-14 / 21-11 Karono KARONO 345 60
WD
Quarter-final 196 LIU Chiao-Yun / WANG Yu Qiao 21-6 / 21-6 Ye Ye LWIN / Khaing Thin ZAR - 20
Quarter-final - Pichamon PHATCHARAPHISUTSIN / Pitchayanin UNGKA 21-12 / 21-17 LIM Jee Lynn / Zun MYO THET - 32
Quarter-final - Pattaranan CHAMNAKTAN / Thanyasuda WONGYA 13-21 / 21-18 / 21-17 WANG Szu-Min / WEI Wan Yi 339 50
Quarter-final - LEE Yu-Hsuan / YU Chieh W.O. Benyapa AIMSAARD / Pitchamon OPATNIPUT - 0
Semi-final 196 LIU Chiao-Yun / WANG Yu Qiao 21-7 / 21-16 LEE Yu-Hsuan / YU Chieh - 20
Semi-final - Pattaranan CHAMNAKTAN / Thanyasuda WONGYA 21-17 / 19-21 / 21-10 Pichamon PHATCHARAPHISUTSIN / Pitchayanin UNGKA - 60
Final 196 LIU Chiao-Yun / WANG Yu Qiao 21-18 / 21-17 Pattaranan CHAMNAKTAN / Thanyasuda WONGYA - 40
WS
Round 1 1036 Tasya FARAHNAILAH 23-21 / 21-11 Zun MYO THET - 29
Round 1 290 Maharani Sekar BATARI 25-23 / 21-18 YU Chieh 389 39
Round 1 - Dapasha JOSHI 21-11 / 21-10 Khaing Thin ZAR - 26
Round 1 753 P. C. Thulasi 21-4 / 21-2 Kivini SULARA JAYASURIYA - 20
Round 2 73 THET HTAR THUZAR 21-10 / 21-14 Saranporn PORNPATTANAMONGKOL 884 25
Round 2 581 SAMIYA IMAD FAROOQUI 21-8 / 21-15 Tasya FARAHNAILAH 1036 31
Round 2 197 Benyapa AIMSAARD 21-7 / 21-5 Thin THIN SAN - 18
Round 2 290 Maharani Sekar BATARI 21-10 / 21-13 GAYATRI GOPICHAND PULLELA 366 35
Round 2 581 Laksika KANLAHA 21-17 / 21-7 Dapasha JOSHI - 32
Round 2 239 IRA SHARMA 21-12 / 21-14 LEE Yu-Hsuan - 32
Round 2 753 P. C. Thulasi 21-11 / 21-10 THWE TAR OO - 30
Round 2 149 Sri FATMAWATI 21-13 Ret. Pitchamon OPATNIPUT 420 20
Quarter-final 73 THET HTAR THUZAR 21-13 / 13-21 / 21-16 SAMIYA IMAD FAROOQUI 581 59
Quarter-final 290 Maharani Sekar BATARI 18-21 / 21-13 / 22-20 Benyapa AIMSAARD 197 56
Quarter-final 581 Laksika KANLAHA 21-18 / 17-21 / 21-19 IRA SHARMA 239 85
Quarter-final 149 Sri FATMAWATI 21-13 / 21-15 P. C. Thulasi 753 40
Semi-final 290 Maharani Sekar BATARI 21-15 / 21-17 THET HTAR THUZAR 73 42
Semi-final 149 Sri FATMAWATI 21-5 / 21-5 Laksika KANLAHA 581 30
Final 149 Sri FATMAWATI 21-16 / 21-13 Maharani Sekar BATARI 290 40
XD
Round 1 1495 Krit TANTIANANKUL / Thanyasuda WONGYA 21-15 / 21-14 LIN Sheng Chieh / WEI Wan Yi - 35
Round 1 - Chun Hann LO / LIM Jee Lynn 21-18 / 21-16 CHEN Yen Chun / WANG Szu-Min - 28
Round 1 - Chun Hsien YANG / WANG Yu Qiao 21-7 / 21-15 Kai Fuk LEUNG / Ye Ye LWIN - 20
Round 1 - Mohammad Rezky ALFAREZ / Nahla Aufa Dhia ULHAQ 21-18 / 21-15 Sirapob KONGUBON / Pattaranan CHAMNAKTAN - 30
Round 1 1112 Paramet PROMSARIN / Pitchayanin UNGKA 19-21 / 21-17 / 21-13 HEIN SI THU TOE / THWE TAR OO - 52
Quarter-final 1495 Krit TANTIANANKUL / Thanyasuda WONGYA 21-19 / 21-18 Utkarsh ARORA / Karishma WADKAR 75 30
Quarter-final - Supachai CHAISIN / Pichamon PHATCHARAPHISUTSIN 18-21 / 21-12 / 21-15 Chun Hann LO / LIM Jee Lynn - 49
Quarter-final - Mohammad Rezky ALFAREZ / Nahla Aufa Dhia ULHAQ 21-19 / 21-15 Chun Hsien YANG / WANG Yu Qiao - 25
Quarter-final 796 LIN Yong Sheng / LIU Chiao-Yun 21-15 / 21-19 Paramet PROMSARIN / Pitchayanin UNGKA 1112 30
Semi-final 1495 Krit TANTIANANKUL / Thanyasuda WONGYA 15-21 / 21-19 / 21-14 Supachai CHAISIN / Pichamon PHATCHARAPHISUTSIN - 52
Semi-final 796 LIN Yong Sheng / LIU Chiao-Yun 21-19 / 21-18 Mohammad Rezky ALFAREZ / Nahla Aufa Dhia ULHAQ - 50
Final 796 LIN Yong Sheng / LIU Chiao-Yun 21-13 / 21-14 Krit TANTIANANKUL / Thanyasuda WONGYA 1495 31
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 28 61 5 17.9% 2211 78.96 00:37:58 2.08 3 10.7%
MS 61 142 20 32.8% 4982 81.67 00:43:50 1.86 13 21.3%
WD 6 14 2 33.3% 487 81.17 00:37:00 2.19 1 16.7%
WS 18 39 3 16.7% 1325 73.61 00:37:10 1.98 1 5.6%
XD 12 27 3 25.0% 996 83 00:36:00 2.31 0 0.0%
Total 125 283 33 26.4% 10001 80.01 00:40:29 1.98 18 14.4%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 28 8 77.8%
India 28 17 62.2%
Thailand 30 28 51.7%
Chinese Taipei 12 12 50.0%
Turkey 1 1 50.0%
Malaysia 22 32 40.7%
England 2 5 28.6%
Myanmar 3 16 15.8%
Cyprus 0 1 0.0%
Sri Lanka 0 1 0.0%
Australia 0 2 0.0%
Uzbekistan 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kaushal DHARMAMER Karono KARONO 18-21 / 21-14 / 21-11