Bitburger Open  

Tournament Name: SaarLorLux Open 2018
Tournament Dates: 30/10/2018-04/11/2018
Location: Germany, Saarbrucken
Category: BWF Tour Super 100

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE Aaron CHIA / SOH Wooi Yik
MS Subhankar DEY Rajiv OUSEPH
WD Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA
WS CAI Yanyan CHEN Xiaoxin
XD Marcus ELLIS / Lauren SMITH LU Kai / CHEN Lu

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 140 Nikita KHAKIMOV / Andrey PARAKHODIN 11-7 Ret. Hauke GRAALMANN / Patrick SCHEIEL 336 5
Round 1 122 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 24-22 / 21-8 Christopher AMES / Tim SPECHT - 25
Round 1 440 Raphael BECK / Andreas HEINZ 21-12 / 21-16 Jaromir JANACEK / Tomáš ŠVEJDA 104 24
Round 1 30 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-11 / 21-10 Maxime SZTURMA / Mike VALLENTHINI 1521 20
Round 1 55 Arun GEORGE / Sanyam SHUKLA 21-18 / 21-17 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 40 30
Round 1 284 HUANG Kaixiang / WANG Zekang 21-13 / 21-16 Thomas FUCHS / Simon WANG - 20
Round 1 42 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 21-9 / 21-5 Vincent BRAAKSMA / Andreas ZBINDEN - 17
Round 1 420 Richard EIDESTEDT / Peter KAESBAUER 25-23 / 21-17 Bjarne GEISS / Jan Colin VÖLKER 142 41
Round 1 771 Elias BRACKE / Freek GOLINSKI 21-19 / 13-21 / 21-15 Jakub BITMAN / Matej HUBÁCEK 230 43
Round 1 36 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 16-21 / 21-15 / 21-16 Konstantin ABRAMOV / Alexandr ZINCHENKO 53 50
Round 1 23 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-4 / 21-10 Vladimir NIKULOV / Artem SERPIONOV 161 26
Round 1 51 Alexander DUNN / Adam HALL 21-9 / 21-11 Anton IVANOV / Egor OKOLOV - 20
Round 1 33 OU Xuanyi / REN Xiangyu 21-17 / 21-15 Peter LANG / Thomas LEGLEITNER 302 22
Round 1 1512 Thom GICQUEL / Gaetan MITTELHEISSER W.O. Daniel HESS / Johannes PISTORIUS 91 0
Round 2 24 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 25-23 / 23-21 Nikita KHAKIMOV / Andrey PARAKHODIN 140 29
Round 2 440 Raphael BECK / Andreas HEINZ 21-6 / 21-12 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 122 24
Round 2 30 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-19 / 21-16 Arun GEORGE / Sanyam SHUKLA 55 31
Round 2 284 HUANG Kaixiang / WANG Zekang 21-16 / 21-18 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 42 30
Round 2 420 Richard EIDESTEDT / Peter KAESBAUER 21-10 / 21-9 Elias BRACKE / Freek GOLINSKI 771 26
Round 2 23 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-10 / 21-10 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 36 37
Round 2 33 OU Xuanyi / REN Xiangyu 21-12 / 21-18 Alexander DUNN / Adam HALL 51 25
Round 2 29 Jelle MAAS / Robin TABELING 21-15 / 21-16 Thom GICQUEL / Gaetan MITTELHEISSER 1512 35
Quarter-final 24 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-19 / 21-13 Raphael BECK / Andreas HEINZ 440 33
Quarter-final 284 HUANG Kaixiang / WANG Zekang 21-17 / 21-18 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 30 35
Quarter-final 23 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-17 / 21-5 Richard EIDESTEDT / Peter KAESBAUER 420 43
Quarter-final 29 Jelle MAAS / Robin TABELING 21-18 / 21-15 OU Xuanyi / REN Xiangyu 33 33
Semi-final 24 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 23-21 / 13-21 / 21-14 HUANG Kaixiang / WANG Zekang 284 46
Semi-final 23 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-17 / 21-19 Jelle MAAS / Robin TABELING 29 47
Final 23 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-23 / 21-18 / 21-19 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 24 73
MS (qual)
Round 1 656 David KRAMER 23-21 / 17-21 / 21-14 Ethan ROSE 882 44
Round 1 301 Elias BRACKE 21-17 / 21-17 Mike VALLENTHINI 352 24
Round 1 688 Artem SERPIONOV 21-19 / 21-16 Thomas FUCHS - 20
Round 1 638 Rüdiger GNEDT 21-15 / 21-13 Julian EDHOFER 628 22
Round 1 361 Hannes GERBERICH 23-21 / 21-12 Joel KÖNIG 328 36
Round 1 274 Simon WANG 21-11 / 20-22 / 21-18 Birger ABTS 390 43
Round 1 257 Joonas KORHONEN 21-6 / 21-5 Erik Jr TIMMERMAN 700 18
Round 1 818 Yann ZACCARIA 21-5 / 21-10 Raymond WEBSTER 537 18
MS
Round 1 110 Henri AARNIO 21-16 / 17-21 / 21-14 Cristian SAVIN 192 45
Round 1 64 Subhankar DEY 21-19 / 15-21 / 21-7 Elias BRACKE 301 49
Round 1 196 Collins Valentine FILIMON 21-14 / 21-9 Yann ZACCARIA 818 23
Round 1 185 Christian KIRCHMAYR 21-9 / 21-9 Artem SERPIONOV 688 19
Round 1 75 Lucas CLAERBOUT 21-13 / 21-18 Rosario MADDALONI 101 32
Round 1 150 Michal ROGALSKI 21-13 / 21-12 Max WEISSKIRCHEN 198 25
Round 1 189 Harsheel DANI 21-5 / 21-12 Rüdiger GNEDT 638 18
Round 1 208 REN Pengbo 21-12 / 21-12 Eetu HEINO 105 28
Round 1 142 LOH Kean Yew 21-16 / 21-12 Joonas KORHONEN 257 29
Round 1 70 Jason Anthony HO-SHUE 21-9 / 21-16 Pratul JOSHI 218 28
Round 1 168 SUN Feixiang 21-19 / 21-14 Maxime MOREELS 91 39
Round 1 106 Kai SCHAEFER 21-18 / 21-9 David KRAMER 656 25
Round 1 84 Alexander ROOVERS 21-8 / 21-13 Milan DRATVA 186 24
Round 1 86 Luís Enrique PEÑALVER 21-12 / 21-13 Robert MANN 159 24
Round 1 79 Kalle KOLJONEN 21-11 / 16-21 / 21-12 Lars SCHAENZLER 124 48
Round 1 162 Joshua MAGEE 21-19 / 21-15 Wolfgang GNEDT 213 30
Round 2 13 LIN Dan 21-13 / 21-7 Henri AARNIO 110 27
Round 2 64 Subhankar DEY 21-18 / 21-18 Fabio CAPONIO 172 31
Round 2 43 Toby PENTY 21-17 / 21-15 Collins Valentine FILIMON 196 27
Round 2 75 Lucas CLAERBOUT 21-11 / 18-21 / 21-15 Valeriy ATRASHCHENKOV 210 46
Round 2 150 Michal ROGALSKI 21-10 / 14-21 / 21-16 Jonathan PERSSON 126 42
Round 2 42 Lucas CORVEE 21-16 / 21-18 Harsheel DANI 189 28
Round 2 208 REN Pengbo 21-7 / 21-10 Hannes GERBERICH 361 23
Round 2 142 LOH Kean Yew 17-21 / 21-8 / 21-15 Kim BRUUN 71 50
Round 2 37 Rajiv OUSEPH 18-21 / 21-10 / 21-19 Jason Anthony HO-SHUE 70 52
Round 2 168 SUN Feixiang 11-21 / 21-15 / 21-15 Nhat NGUYEN 97 67
Round 2 32 Mark CALJOUW 23-21 / 21-17 Kai SCHAEFER 106 42
Round 2 84 Alexander ROOVERS 21-12 / 21-12 Simon WANG 274 29
Round 2 59 PARUPALLI Kashyap 21-17 / 19-21 / 21-16 Luís Enrique PEÑALVER 86 56
Round 2 61 Toma Junior POPOV 22-20 / 21-11 Kalle KOLJONEN 79 39
Round 2 162 Joshua MAGEE 21-17 / 20-22 / 21-11 Jaromir JANACEK 271 41
Round 2 66 Thomas ROUXEL W.O. Christian KIRCHMAYR 185 0
Round 3 64 Subhankar DEY 22-20 / 21-19 LIN Dan 13 45
Round 3 43 Toby PENTY 17-21 / 21-13 / 21-14 Thomas ROUXEL 66 51
Round 3 75 Lucas CLAERBOUT 13-21 / 22-20 / 21-6 Michal ROGALSKI 150 49
Round 3 208 REN Pengbo 21-14 / 21-13 Lucas CORVEE 42 35
Round 3 37 Rajiv OUSEPH 21-11 / 18-21 / 21-10 LOH Kean Yew 142 45
Round 3 32 Mark CALJOUW 21-12 / 21-18 SUN Feixiang 168 39
Round 3 59 PARUPALLI Kashyap 21-14 / 21-12 Alexander ROOVERS 84 35
Round 3 61 Toma Junior POPOV 21-14 / 21-13 Joshua MAGEE 162 30
Quarter-final 64 Subhankar DEY 21-16 / 21-9 Toby PENTY 43 32
Quarter-final 208 REN Pengbo 21-17 / 19-21 / 21-11 Lucas CLAERBOUT 75 64
Quarter-final 37 Rajiv OUSEPH 21-12 / 21-7 Mark CALJOUW 32 23
Quarter-final 61 Toma Junior POPOV 21-16 / 21-18 PARUPALLI Kashyap 59 38
Semi-final 64 Subhankar DEY 21-18 / 11-21 / 24-22 REN Pengbo 208 68
Semi-final 37 Rajiv OUSEPH 21-8 / 19-21 / 21-19 Toma Junior POPOV 61 61
Final 64 Subhankar DEY 21-11 / 21-14 Rajiv OUSEPH 37 34
WD
Round 1 290 Mizuki FUJII / Nao ONO 21-5 / 21-15 Katharina ALTENBECK / Xenia KÖLMEL - 26
Round 1 80 Alzbeta BASOVA / Michaela FUCHSOVA 21-8 / 21-14 Katja HOLENZ / Alicia MOLITOR 594 22
Round 1 79 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-16 / 21-18 Lisa KAMINSKI / Hannah POHL 122 32
Round 1 86 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 21-17 / 21-5 Silvia GARINO / Lisa IVERSEN 65 24
Round 1 156 Nadia FANKHAUSER / Iris TABELING 21-19 / 21-19 Maryna ILYINSKAYA / Yelyzaveta ZHARKA 61 36
Round 1 169 Sara BOYLE / Rachael DARRAGH 21-13 / 21-12 Annika HORBACH / Theresa WURM - 24
Round 1 112 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 21-10 / 21-14 Eva JANSSENS / Kilasu OSTERMEYER 425 27
Round 1 366 Theresa ISENBERG / Brid STEPPER W.O. Anggia Shitta AWANDA / Della Destiara HARIS - 0
Round 1 394 Nina BECKER / Hannah JAENICHEN W.O. DONG Wenjing / FENG Xueying 59 0
Round 1 135 LI Wenmei / ZHENG Yu W.O. Soraya DE VISCH EIJBERGEN / Imke VAN DER AAR - 0
Round 2 9 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-15 / 21-14 Mizuki FUJII / Nao ONO 290 35
Round 2 - Judith PETRIKOWSKI / Franziska VOLKMANN 21-18 / 21-13 Alzbeta BASOVA / Michaela FUCHSOVA 80 31
Round 2 37 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 21-8 / 21-16 Theresa ISENBERG / Brid STEPPER 366 24
Round 2 79 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-5 / 21-9 Nina BECKER / Hannah JAENICHEN 394 19
Round 2 86 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 21-17 / 18-21 / 21-16 Nadia FANKHAUSER / Iris TABELING 156 51
Round 2 58 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 21-13 / 21-18 Sara BOYLE / Rachael DARRAGH 169 31
Round 2 135 LI Wenmei / ZHENG Yu 23-21 / 21-11 Annabella JÄGER / Stine KÜSPERT 152 36
Round 2 112 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 21-13 / 21-19 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 34 34
Quarter-final 9 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-7 / 21-6 Judith PETRIKOWSKI / Franziska VOLKMANN - 24
Quarter-final 79 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-15 / 21-14 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 37 33
Quarter-final 86 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 21-14 / 21-10 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 58 34
Quarter-final 112 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 22-20 / 21-19 LI Wenmei / ZHENG Yu 135 41
Semi-final 9 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 22-20 / 21-8 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 79 31
Semi-final 112 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 21-16 / 21-13 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 86 38
Final 9 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 22-20 / 15-21 / 21-19 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 112 72
WS (qual)
Round 1 332 Theresa ISENBERG 21-13 / 21-15 Annalena DIKS 704 23
Round 1 233 Maryna ILYINSKAYA 21-17 / 21-12 Sara BOYLE 360 26
Round 1 209 Prashi JOSHI 21-12 / 21-15 Brid STEPPER 362 28
Round 1 894 Alicia MOLITOR 13-21 / 21-15 / 21-19 Rachael DARRAGH 192 50
WS
Round 1 14 GAO Fangjie 21-6 / 21-12 Prashi JOSHI 209 26
Round 1 69 Julie Dawall JAKOBSEN 21-10 / 21-13 Natalia PERMINOVA 89 26
Round 1 35 Fitriani FITRIANI 21-12 / 21-13 CHANG Ya Lan 157 23
Round 1 90 Martina REPISKA 21-16 / 21-18 Ayla HUSER 123 27
Round 1 19 CAI Yanyan 21-11 / 21-12 YEO Jia Min 57 26
Round 1 122 Yukino NAKAI 21-4 / 21-16 Fabienne DEPREZ 73 24
Round 1 44 Linda ZETCHIRI 21-12 / 21-13 Anura PRABHUDESAI 116 27
Round 1 96 Irina Amalie ANDERSEN 21-10 / 21-17 Luise HEIM 75 31
Round 1 49 Chloe BIRCH 21-8 / 21-15 Kate FOO KUNE 70 27
Round 1 84 Kristin KUUBA 25-27 / 21-15 / 21-17 Beatriz CORRALES 33 52
Round 1 86 Michelle SKØDSTRUP 21-16 / 21-17 Katerina TOMALOVA 131 30
Round 1 25 CHEN Xiaoxin 21-8 / 21-8 Maryna ILYINSKAYA 233 26
Round 1 67 Soraya DE VISCH EIJBERGEN 11-21 / 21-10 / 21-9 Lianne TAN 111 37
Round 1 21 Line Højmark KJAERSFELDT 21-9 / 21-12 Alicia MOLITOR 894 22
Round 1 114 Saili RANE 21-19 / 21-16 Natalya VOYTSEKH 143 34
Round 1 164 Anastasiia SEMENOVA 21-14 / 23-21 Theresa ISENBERG 332 28
Round 2 14 GAO Fangjie 21-11 / 21-13 Julie Dawall JAKOBSEN 69 30
Round 2 35 Fitriani FITRIANI 21-14 / 21-18 Martina REPISKA 90 28
Round 2 19 CAI Yanyan 21-15 / 21-16 Yukino NAKAI 122 28
Round 2 96 Irina Amalie ANDERSEN 21-12 / 21-14 Linda ZETCHIRI 44 30
Round 2 49 Chloe BIRCH 14-21 / 21-7 / 21-10 Kristin KUUBA 84 36
Round 2 25 CHEN Xiaoxin 21-12 / 21-8 Michelle SKØDSTRUP 86 26
Round 2 21 Line Højmark KJAERSFELDT 21-12 / 21-10 Soraya DE VISCH EIJBERGEN 67 25
Round 2 114 Saili RANE 21-12 / 21-8 Anastasiia SEMENOVA 164 26
Quarter-final 14 GAO Fangjie 21-16 / 21-16 Fitriani FITRIANI 35 32
Quarter-final 19 CAI Yanyan 21-13 / 21-12 Irina Amalie ANDERSEN 96 30
Quarter-final 25 CHEN Xiaoxin 21-15 / 21-14 Chloe BIRCH 49 36
Quarter-final 21 Line Højmark KJAERSFELDT 21-14 / 21-9 Saili RANE 114 28
Semi-final 19 CAI Yanyan 21-14 / 16-21 / 21-15 GAO Fangjie 14 52
Semi-final 25 CHEN Xiaoxin 12-21 / 21-16 / 21-17 Line Højmark KJAERSFELDT 21 53
Final 19 CAI Yanyan 21-19 / 19-21 / 21-17 CHEN Xiaoxin 25 58
XD
Round 1 50 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-16 / 21-15 Josche ZURWONNE / Eva JANSSENS 75 31
Round 1 39 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-10 / 21-12 Daniel HESS / Stine KÜSPERT 385 29
Round 1 120 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN 21-19 / 21-9 Rüdiger GNEDT / Urska POLC 1279 23
Round 1 21 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21-7 / 21-11 Vladimir NIKULOV / Anastasiia SEMENOVA 162 19
Round 1 151 Paul REYNOLDS / Rachael DARRAGH 21-14 / 21-18 Andreas ZBINDEN / Nadia FANKHAUSER - 25
Round 1 308 Andreas HEINZ / Annika HORBACH 16-21 / 21-14 / 21-13 Freek GOLINSKI / Natalia PERMINOVA 1433 33
Round 1 440 Peter KAESBAUER / Johanna GOLISZEWSKI 21-19 / 13-21 / 21-16 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 33 45
Round 1 414 Gaetan MITTELHEISSER / Lea PALERMO 21-16 / 21-10 Jan Colin VÖLKER / Judith PETRIKOWSKI - 25
Round 1 115 Valeriy ATRASHCHENKOV / Yelyzaveta ZHARKA 21-19 / 17-21 / 21-14 Jakub BITMAN / Alzbeta BASOVA 63 48
Round 1 34 LU Kai / CHEN Lu 5-3 Ret. Johannes PISTORIUS / Lara KAEPPLEIN 189 2
Round 1 17 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 20-22 / 21-19 / 21-15 Adam HALL / Julie MACPHERSON 112 46
Round 1 14 Marcus ELLIS / Lauren SMITH W.O. Ruben JILLE / Imke VAN DER AAR 98 0
Round 1 - Lennart KONDER / Katja HOLENZ W.O. OU Xuanyi / FENG Xueying - 0
Round 1 65 Pawel SMILOWSKI / Magdalena SWIERCZYNSKA W.O. REN Xiangyu / ZHOU Chaomin - 0
Round 1 431 Hauke GRAALMANN / Annabella JÄGER W.O. Jacco ARENDS / Selena PIEK 23 0
Round 1 489 Peter LANG / Hannah POHL W.O. WANG Zekang / DONG Wenjing 666 0
Round 2 14 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 14-21 / 21-18 / 21-16 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 50 60
Round 2 39 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 24-22 / 21-12 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN 120 33
Round 2 21 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21-7 / 21-9 Lennart KONDER / Katja HOLENZ - 20
Round 2 65 Pawel SMILOWSKI / Magdalena SWIERCZYNSKA 21-17 / 19-21 / 21-18 Paul REYNOLDS / Rachael DARRAGH 151 52
Round 2 440 Peter KAESBAUER / Johanna GOLISZEWSKI 21-11 / 21-7 Andreas HEINZ / Annika HORBACH 308 19
Round 2 34 LU Kai / CHEN Lu 21-15 / 21-18 Valeriy ATRASHCHENKOV / Yelyzaveta ZHARKA 115 27
Round 2 17 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-13 / 21-14 Peter LANG / Hannah POHL 489 26
Round 2 414 Gaetan MITTELHEISSER / Lea PALERMO W.O. Hauke GRAALMANN / Annabella JÄGER 431 0
Quarter-final 14 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-14 / 18-21 / 21-11 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 39 54
Quarter-final 440 Peter KAESBAUER / Johanna GOLISZEWSKI 21-19 / 21-16 Gaetan MITTELHEISSER / Lea PALERMO 414 38
Quarter-final 34 LU Kai / CHEN Lu 21-16 / 21-15 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 17 32
Quarter-final 21 Marvin SEIDEL / Linda EFLER W.O. Pawel SMILOWSKI / Magdalena SWIERCZYNSKA 65 0
Semi-final 14 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-14 / 21-19 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21 39
Semi-final 34 LU Kai / CHEN Lu 21-19 / 21-9 Peter KAESBAUER / Johanna GOLISZEWSKI 440 35
Final 14 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 19-21 / 21-18 / 21-10 LU Kai / CHEN Lu 34 60

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 27 58 4 14.8% 2087 77.3 00:32:47 2.36 1 3.7%
MS 46 108 16 34.8% 3797 82.54 00:37:43 2.19 4 8.7%
WD 22 46 2 9.1% 1616 73.45 00:32:57 2.23 1 4.5%
WS 31 68 6 19.4% 2341 75.52 00:31:45 2.38 0 0.0%
XD 23 54 8 34.8% 1937 84.22 00:35:37 2.37 2 8.7%
Total 149 334 36 24.2% 11778 79.05 00:34:33 2.29 8 5.4%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Bulgaria 5 1 83.3%
England 20 6 76.9%
China 29 9 76.3%
Indonesia 6 2 75.0%
Poland 3 1 75.0%
Malaysia 3 1 75.0%
Sweden 2 1 66.7%
India 14 8 63.6%
Denmark 7 5 58.3%
France 9 8 52.9%
Singapore 2 2 50.0%
Japan 2 2 50.0%
Romania 1 1 50.0%
Canada 1 1 50.0%
Estonia 1 1 50.0%
Ireland 7 8 46.7%
Netherlands 5 6 45.5%
Finland 3 4 42.9%
Germany 27 46 37.0%
Switzerland 2 4 33.3%
Slovakia 1 2 33.3%
Scotland 1 2 33.3%
Spain 1 2 33.3%
Russia 4 9 30.8%
Ukraine 2 5 28.6%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew LEE Zii Jia 19-21 / 21-13 / 17-12 Ret.
2020 Toma Junior POPOV Mark CALJOUW 22-20 / 19-21 / 21-14
2019 Lakshya SEN WENG Hongyang 17-21 / 21-18 / 21-16
2018 Subhankar DEY Rajiv OUSEPH 21-11 / 21-14
2017 Rasmus GEMKE HSU Jen Hao 21-18 / 21-10
2016 SHI Yuqi Sourabh VERMA 21-19 / 22-20
2015 NG Ka Long Angus WONG Wing Ki Vincent 21-12 / 21-13
2014 CHOU Tien Chen Scott EVANS 21-17 / 21-10
2013 CHOU Tien Chen Marc ZWIEBLER 13-21 / 21-18 / 21-15
2012 CHOU Tien Chen Marc ZWIEBLER 21-19 / 21-12
2011 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS WANG Zhengming 21-18 / 21-10
2010 CHEN Long Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-3 / 12-21 / 21-9
2009 Jan O JORGENSEN Eric PANG 12-21 / 21-13 / 21-15
2008 Chetan ANAND Arvind BHAT 23-25 / 24-22 / 23-21
2007 LU Yi Tsuen Seng LEE 23-21 / 19-21 / 21-15
2005 Kasper OEDUM Leonard DE PAUW HOLVY 15-6 / 15-9
2004 Niels Christian KALDAU Bobby MILROY 15-2 / 15-13
2003 Dicky PALYAMA George RIMARCDI 15-2 / 15-4
2002 CHEN Gang Niels Christian KALDAU 15-7 / 8-15 / 17-14
2001 Niels Christian KALDAU Yangchun XIE 7-3 / 1-7 / 7-8
2000 Yangchun XIE Oliver PONGRATZ 15-13 / 15-10