Syed Modi Memorial India Open  

Tournament Name: Ecogreen Syed Modi International Badminton Championships 2019
Tournament Dates: 26/11/2019-01/12/2019
Location: India, Lucknow
Category: HSBC BWF World Tour Super 300

Winners
Category Winner Runner-up
MD HE Jiting / TAN Qiang CHOI SolGyu / SEO Seung Jae
MS WANG Tzu Wei Sourabh VERMA
WD BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun CHANG Ye Na / KIM Hye Rin
WS Carolina MARIN Phittayaporn CHAIWAN
XD Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA Marcus ELLIS / Lauren SMITH

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 Qualification - Manish GUPTA / Pankaj NATHANI 21-12 / 21-18 Sohit HOODA / Lakshay SAROHA - 25
Round 1 Qualification 716 Gaurav DESWAL / Tushar SHARMA 21-13 / 21-14 Saipratheek. K KRISHNAPRASAD / Denis SHRIVASTAVA 235 31
Round 1 Qualification 1250 Kapil CHAUDHARY / Akshay KADAM 21-14 / 21-14 Prem Singh CHOUHAN / Jigyashu PANT - 29
Round 1 Qualification 201 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 21-12 / 20-22 / 21-13 Supak JOMKOH / Pakin KUNA-ANUVIT 321 40
MD
Round 1 8 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-10 / 21-13 Gaurav DESWAL / Tushar SHARMA 716 21
Round 1 1250 Kapil CHAUDHARY / Akshay KADAM 21-12 / 11-21 / 22-20 RAJU Mohamed Rehan / Velavan VASUDEVAN - 47
Round 1 28 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-18 / 21-16 Arun GEORGE / Sanyam SHUKLA 71 34
Round 1 124 CHANG Ko-Chi / LU Chia Pin 21-6 / 21-14 Pavan MALIK / Venkat Gaurav PRASAD 506 22
Round 1 57 KIM Won Ho / PARK Kyung Hoon 21-19 / 22-20 Mads Pieler KOLDING / Carsten MOGENSEN 167 52
Round 1 37 Phillip CHEW / Ryan CHEW 21-16 / 21-15 Bhaskar CHAKRABORTY / Chandrabhusan TRIPATHI 1250 25
Round 1 21 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 21-8 / 21-6 Manish GUPTA / Pankaj NATHANI - 20
Round 1 31 Ben LANE / Sean VENDY 21-12 / 21-2 Vikrant CHAWAT / Rohit RATURI 506 18
Round 1 19 HE Jiting / TAN Qiang 21-14 / 21-14 KONA Tarun / Shivam SHARMA 259 28
Round 1 1250 Siddharth . / Shubham YADAV 4-0 Ret. ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 30 2
Round 1 15 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-11 / 21-19 Vasantha Kumar HANUMAIAH RANGANATHA / Ashith SURYA 92 26
Round 1 56 NA Sung Seung / WANG Chan 21-17 / 18-21 / 21-12 CHANG Tak Ching / YEUNG Ming Nok 76 41
Round 1 17 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 17-21 / 21-12 / 21-19 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 201 47
Round 1 39 Min Hyuk KANG / KIM Jae Hwan 21-9 / 21-10 Vaibhaav . / Prakash RAJ 130 23
Round 1 36 DI Zijian / WANG Chang 21-12 / 23-21 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 13 39
Round 1 12 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae W.O. Prince CHATURVEDI / SINGH Vinay Kumar 506 0
Round 2 8 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-12 / 21-18 Kapil CHAUDHARY / Akshay KADAM 1250 26
Round 2 28 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-14 / 21-17 CHANG Ko-Chi / LU Chia Pin 124 36
Round 2 12 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-19 / 21-17 KIM Won Ho / PARK Kyung Hoon 57 33
Round 2 21 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 21-7 / 21-10 Phillip CHEW / Ryan CHEW 37 25
Round 2 19 HE Jiting / TAN Qiang 21-18 / 21-17 Ben LANE / Sean VENDY 31 34
Round 2 15 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-12 / 21-15 Siddharth . / Shubham YADAV 1250 26
Round 2 17 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 17-21 / 21-16 / 21-15 NA Sung Seung / WANG Chan 56 52
Round 2 36 DI Zijian / WANG Chang 21-18 / 23-21 Min Hyuk KANG / KIM Jae Hwan 39 41
Quarter-final 8 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 12-21 / 21-19 / 21-18 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 28 52
Quarter-final 19 HE Jiting / TAN Qiang 21-14 / 21-11 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 15 26
Quarter-final 36 DI Zijian / WANG Chang 21-19 / 24-22 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 17 45
Quarter-final 12 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae W.O. Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 21 0
Semi-final 12 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-17 / 21-16 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 8 34
Semi-final 19 HE Jiting / TAN Qiang 17-21 / 21-11 / 21-11 DI Zijian / WANG Chang 36 38
Final 19 HE Jiting / TAN Qiang 21-18 / 21-19 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 12 43
MS (qual)
Round 1 Qualification 314 Aryamann TANDON 21-19 / 21-11 Siddharath THAKUR 160 55
Round 1 Qualification 187 Rahul Yadav CHITTABOINA 21-13 / 21-17 Kartikey GULSHAN KUMAR 142 44
Round 1 Qualification 130 Kiran GEORGE 22-20 / 21-16 Raghu MARISWAMY 235 39
Round 1 Qualification 163 Alap MISHRA 21-16 / 21-12 Harsheel DANI 159 35
Round 1 Qualification 135 Chirag SEN 21-10 / 21-13 RAHUL BHARADWAJ B.M 110 30
Round 1 Qualification 305 Ansal YADAV 21-16 / 13-21 / 21-16 Mithun MANJUNATH 132 65
Round 1 Qualification 332 Shreyansh JAISWAL 21-10 / 21-17 Kevin Arokia WALTER 138 36
Round 1 Qualification 324 HUANG Ping-Hsien 11-4 Ret. Kaushal DHARMAMER 151 7
Round 2 Qualification 187 Rahul Yadav CHITTABOINA 21-10 / 21-16 Aryamann TANDON 314 31
Round 2 Qualification 163 Alap MISHRA 22-20 / 22-20 Kiran GEORGE 130 32
Round 2 Qualification 305 Ansal YADAV 21-18 / 21-18 Chirag SEN 135 35
Round 2 Qualification 324 HUANG Ping-Hsien 21-10 / 21-14 Shreyansh JAISWAL 332 23
MS
Round 1 71 Teck Zhi SOO 25-23 / 21-17 SHI Yuqi 7 62
Round 1 104 B. R. Sankeerth 20-22 / 21-18 / 21-7 Siddharth PRATAP SINGH 145 66
Round 1 22 WANG Tzu Wei 21-16 / 21-15 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 38 39
Round 1 27 PRANNOY H. S. 18-21 / 22-20 / 21-13 LI Shifeng 50 72
Round 1 12 KIDAMBI Srikanth 21-12 / 21-11 Vladimir MALKOV 68 36
Round 1 43 SON Wan Ho 21-12 / 21-16 Ansal YADAV 305 38
Round 1 36 Sourabh VERMA 21-11 / 21-16 Xiaodong SHENG 84 41
Round 1 163 Alap MISHRA 21-16 / 21-16 Georges Julien PAUL 100 36
Round 1 41 Kunlavut VITIDSARN 21-16 / 21-8 Rahul Yadav CHITTABOINA 187 38
Round 1 11 SAI PRANEETH B. 21-16 / 22-20 Iskandar ZULKARNAIN 74 47
Round 1 39 ZHAO Junpeng 21-9 / 21-16 Nhat NGUYEN 66 34
Round 1 72 Ajay JAYARAM 15-21 / 21-18 / 21-13 Sameer VERMA 26 62
Round 1 44 HEO Kwang Hee 21-19 / 21-12 Kai SCHAEFER 78 37
Round 1 117 Siril VERMA 12-21 / 21-15 / 21-3 HUANG Ping-Hsien 324 43
Round 1 23 PARUPALLI Kashyap W.O. Lucas CORVEE 60 0
Round 1 40 Lakshya SEN W.O. Thomas ROUXEL 55 0
Round 2 71 Teck Zhi SOO 21-9 / 21-11 B. R. Sankeerth 104 34
Round 2 22 WANG Tzu Wei 14-21 / 21-10 / 21-14 PRANNOY H. S. 27 57
Round 2 12 KIDAMBI Srikanth 18-21 / 22-20 / 21-16 PARUPALLI Kashyap 23 67
Round 2 43 SON Wan Ho 21-14 / 21-17 Lakshya SEN 40 41
Round 2 36 Sourabh VERMA 21-11 / 21-18 Alap MISHRA 163 28
Round 2 41 Kunlavut VITIDSARN 21-11 / 21-17 SAI PRANEETH B. 11 35
Round 2 39 ZHAO Junpeng 21-18 / 14-21 / 30-28 Ajay JAYARAM 72 56
Round 2 44 HEO Kwang Hee 21-9 / 24-22 Siril VERMA 117 33
Quarter-final 22 WANG Tzu Wei 21-19 / 21-12 Teck Zhi SOO 71 45
Quarter-final 43 SON Wan Ho 21-18 / 21-19 KIDAMBI Srikanth 12 45
Quarter-final 36 Sourabh VERMA 21-19 / 21-16 Kunlavut VITIDSARN 41 40
Quarter-final 44 HEO Kwang Hee 21-14 / 19-21 / 21-14 ZHAO Junpeng 39 60
Semi-final 22 WANG Tzu Wei 21-9 / 21-7 SON Wan Ho 43 32
Semi-final 36 Sourabh VERMA 21-17 / 16-21 / 21-18 HEO Kwang Hee 44 75
Final 22 WANG Tzu Wei 21-15 / 21-17 Sourabh VERMA 36 48
WD (qual)
Round 1 651 Sheshadri SANYAL / Lavanya SHARMA W.O. Tina NAHAR / Anushka YADAV - 0
Round 1 472 Ningshi Block HAZARIKA / Thanushree RAMESH W.O. Rudrani JAISWAL / Anubha KAUSHIK 302 0
Round 1 - Sakshi GAHLAWAT / Yashica JAKHAR W.O. Shruti MISHRA / SAMRIDDHI SINGH - 0
WD
Round 1 282 Anura PRABHUDESAI / Riya MOOKERJEE 21-13 / 18-21 / 21-17 Shruti MISHRA / SAMRIDDHI SINGH - 59
Round 1 145 Simran SINGHI / Ritika THAKER 21-13 / 21-12 Ningshi Block HAZARIKA / Thanushree RAMESH 472 31
Round 1 23 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 21-6 / 21-10 Mallika DANG / Kirti PRASAD - 20
Round 1 36 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 21-8 / 21-10 Sakshi GAHLAWAT / Yashica JAKHAR - 24
Round 1 12 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 21-9 / 21-6 Pinky KARKI / Mayuri YADAV - 31
Round 1 30 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-13 / 16-21 / 21-19 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 44 57
Round 1 26 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-16 / 21-3 Deeksha CHOUDHARY / Shivani Santosh SINGH 480 28
Round 1 152 Saranchana CHAIKITTIWAT / Supissara PAEWSAMPRAN 21-19 / 21-14 Pooja DANDU / SANJANA SANTOSH 46 31
Round 1 14 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 21-14 / 21-7 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 50 31
Round 1 33 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 21-6 / 21-16 Ashwini BHAT K. / Shikha GAUTAM 135 36
Round 1 43 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 21-11 / 21-5 Shenan CHRISTIAN / Saruni SHARMA 480 25
Round 1 630 Vanshika KAPILA / Poorvi SINGH 21-18 / 21-14 Daksha GAUTAM / Parssa NAQVI - 25
Round 1 120 Kuhoo GARG / Anoushka PARIKH 21-8 / 21-11 JAMALUDEEN Anees Kowsar / Manali SINHA - 21
Round 1 651 Sheshadri SANYAL / Lavanya SHARMA 21-12 / 21-10 Rudrani JAISWAL / Anubha KAUSHIK 302 28
Round 1 480 Megha Morchana BORA / Sanghamitra SAIKIA W.O. Dhea Bunga ANJANI / Fuyu IWASAKI 205 0
Round 2 145 Simran SINGHI / Ritika THAKER 21-12 / 21-15 Anura PRABHUDESAI / Riya MOOKERJEE 282 33
Round 2 36 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 21-19 / 21-19 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 23 40
Round 2 12 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 21-9 / 21-10 MANEESHA K / Rutaparna PANDA 77 32
Round 2 26 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 2-0 Ret. Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 30 1
Round 2 14 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 21-9 / 21-13 Saranchana CHAIKITTIWAT / Supissara PAEWSAMPRAN 152 29
Round 2 33 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 21-6 / 21-1 Megha Morchana BORA / Sanghamitra SAIKIA 480 21
Round 2 43 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 21-4 / 21-4 Vanshika KAPILA / Poorvi SINGH 630 17
Round 2 120 Kuhoo GARG / Anoushka PARIKH 21-13 / 21-6 Sheshadri SANYAL / Lavanya SHARMA 651 25
Quarter-final 36 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 21-7 / 21-16 Simran SINGHI / Ritika THAKER 145 35
Quarter-final 12 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 21-14 / 22-20 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 26 45
Quarter-final 14 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 21-5 / 21-14 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 33 42
Quarter-final 43 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 21-15 / 21-9 Kuhoo GARG / Anoushka PARIKH 120 36
Semi-final 12 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 21-14 / 21-12 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 36 35
Semi-final 14 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 21-12 / 21-11 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 43 37
Final 14 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 23-21 / 21-15 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 12 55
WS (qual)
Round 1 Qualification 116 Ashmita CHALIHA 21-13 / 21-18 AAKARSHI KASHYAP 138 35
Round 1 Qualification 200 Shruti MUNDADA 21-19 / 21-13 Ritika THAKER 261 37
Round 1 Qualification 139 Tanvi LAD 19-21 / 21-18 / 21-8 Prashi JOSHI 144 76
Round 1 Qualification 165 Rituparna DAS 21-10 / 21-12 Shikha GAUTAM 204 27
WS
Round 1 42 KIM Hyo Min 21-13 / 21-12 Crystal PAN 83 40
Round 1 116 Ashmita CHALIHA 21-16 / 21-16 Vrushali GUMMADI 113 32
Round 1 9 Se Young AN 21-11 / 21-7 Ksenia POLIKARPOVA 62 34
Round 1 17 KIM Ga Eun 21-13 / 21-9 CHEUNG Ngan Yi 28 31
Round 1 18 Carolina MARIN 21-16 / 21-11 Linda ZETCHIRI 70 32
Round 1 51 SIM Yu Jin 21-10 / 21-17 THET HTAR THUZAR 61 28
Round 1 34 ZHANG Yiman 21-19 / 21-8 Anura PRABHUDESAI 115 28
Round 1 29 Evgeniya KOSETSKAYA 21-19 / 21-11 Supanida KATETHONG 49 26
Round 1 35 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-16 / 20-22 / 21-16 PAI Yu Po 38 62
Round 1 40 Phittayaporn CHAIWAN 21-15 / 20-22 / 21-14 Pornpawee CHOCHUWONG 16 64
Round 1 23 WANG Zhiyi 21-11 / 21-11 Hsuan-Yu Wendy CHEN 71 29
Round 1 59 Chloe BIRCH 21-10 / 19-21 / 21-15 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 106 50
Round 1 45 Lianne TAN 21-12 / 19-21 / 21-11 Mugdha AGREY 69 51
Round 1 200 Shruti MUNDADA 17-21 / 21-12 / 21-13 Riya MOOKERJEE 91 51
Round 1 165 Rituparna DAS 21-19 / 21-19 YIP Pui Yin 47 47
Round 1 139 Tanvi LAD 21-18 / 17-21 / 21-16 Natalia PERMINOVA 65 63
Round 2 42 KIM Hyo Min 21-12 / 21-16 Ashmita CHALIHA 116 39
Round 2 17 KIM Ga Eun 21-13 / 21-11 Se Young AN 9 31
Round 2 18 Carolina MARIN 19-21 / 21-13 / 21-11 SIM Yu Jin 51 56
Round 2 29 Evgeniya KOSETSKAYA 21-17 / 22-20 ZHANG Yiman 34 36
Round 2 40 Phittayaporn CHAIWAN 21-8 / 21-10 Porntip BURANAPRASERTSUK 35 22
Round 2 23 WANG Zhiyi 21-8 / 18-21 / 21-11 Chloe BIRCH 59 45
Round 2 200 Shruti MUNDADA 21-18 / 21-14 Lianne TAN 45 34
Round 2 165 Rituparna DAS 21-16 / 21-13 Tanvi LAD 139 28
Quarter-final 17 KIM Ga Eun 21-18 / 21-14 KIM Hyo Min 42 43
Quarter-final 18 Carolina MARIN 21-13 / 21-16 Evgeniya KOSETSKAYA 29 37
Quarter-final 40 Phittayaporn CHAIWAN 21-17 / 21-12 WANG Zhiyi 23 40
Quarter-final 165 Rituparna DAS 24-26 / 21-10 / 21-19 Shruti MUNDADA 200 53
Semi-final 18 Carolina MARIN 22-20 / 21-16 KIM Ga Eun 17 54
Semi-final 40 Phittayaporn CHAIWAN 24-22 / 21-15 Rituparna DAS 165 39
Final 18 Carolina MARIN 21-12 / 21-16 Phittayaporn CHAIWAN 40 40
XD (qual)
Round 1 Qualification 221 KIM Won Ho / KIM Hye Rin 21-5 / 21-9 Kirtesh DHINDHWAL / Rudrani JAISWAL 1300 31
Round 1 Qualification 797 Arun GEORGE / Anoushka PARIKH 21-17 / 20-22 / 21-17 Kapil CHAUDHARY / Mayuri YADAV - 54
Round 1 Qualification 259 HO Wai Lun / YUEN Sin Ying 21-12 / 21-7 Siddharth . / Deeksha CHOUDHARY 417 21
Round 1 Qualification 205 Shivam SHARMA / Rutaparna PANDA 21-11 / 21-11 Anjan BURAGOHAIN / Ningshi Block HAZARIKA 1300 27
XD
Round 1 11 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-17 / 21-19 M.R. ARJUN / MANEESHA K 51 41
Round 1 221 KIM Won Ho / KIM Hye Rin 21-8 / 21-9 Gaurav DESWAL / Megha Morchana BORA 1300 25
Round 1 29 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-15 / 14-21 / 21-11 REDDY B. Sumeeth / Kuhoo GARG 242 51
Round 1 137 Saipratheek. K KRISHNAPRASAD / Ashwini BHAT K. 21-14 / 21-9 SINGH Vinay Kumar / Sanghamitra SAIKIA 1300 20
Round 1 22 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-13 / 21-17 LAW Cheuk Him / YEUNG Nga Ting 543 26
Round 1 30 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 21-14 / 21-11 Tushar SHARMA / Tapaswini SAMANTARAY 797 25
Round 1 191 RAJU Mohamed Rehan / JAMALUDEEN Anees Kowsar 6-21 / 21-11 / 21-10 Arun GEORGE / Anoushka PARIKH 797 36
Round 1 23 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-9 / 21-8 Anubhav SAXENA / Saruni SHARMA 572 23
Round 1 35 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21-14 / 30-29 Krishna Prasad GARAGA / Poorvisha S RAM 113 41
Round 1 28 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 21-4 / 21-3 Kashish SHARMA / Daksha GAUTAM - 15
Round 1 572 Saurabh SHARMA / Pooja DANDU 21-9 / 21-8 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 60 18
Round 1 26 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 21-13 / 21-16 HO Wai Lun / YUEN Sin Ying 259 25
Round 1 93 YEUNG Ming Nok / NG Tsz Yau 22-20 / 21-14 Shivam SHARMA / Rutaparna PANDA 205 36
Round 1 10 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-16 / 21-12 Utkarsh ARORA / Karishma WADKAR 88 23
Round 1 121 DHRUV KAPILA / JAKKAMPUDI Meghana W.O. Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 34 0
Round 1 55 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN W.O. KO Sung Hyun / EOM Hye Won 48 0
Round 2 11 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 22-20 / 21-8 DHRUV KAPILA / JAKKAMPUDI Meghana 121 31
Round 2 221 KIM Won Ho / KIM Hye Rin 13-21 / 21-17 / 21-13 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 29 58
Round 2 55 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-16 / 21-18 Saipratheek. K KRISHNAPRASAD / Ashwini BHAT K. 137 26
Round 2 22 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-16 / 21-16 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 30 32
Round 2 23 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-13 / 21-10 RAJU Mohamed Rehan / JAMALUDEEN Anees Kowsar 191 26
Round 2 35 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21-12 / 18-21 / 21-13 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 28 54
Round 2 26 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 21-15 / 21-11 Saurabh SHARMA / Pooja DANDU 572 34
Round 2 10 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-16 / 21-19 YEUNG Ming Nok / NG Tsz Yau 93 30
Quarter-final 11 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-11 / 21-12 KIM Won Ho / KIM Hye Rin 221 36
Quarter-final 22 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-16 / 18-21 / 21-12 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 55 55
Quarter-final 23 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 19-21 / 30-28 / 21-18 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 35 87
Quarter-final 26 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 11-21 / 23-21 / 21-11 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 10 44
Semi-final 11 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 23-21 / 21-13 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 22 43
Semi-final 26 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 21-16 / 18-21 / 21-9 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 23 59
Final 26 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 21-18 / 21-16 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 11 39

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 28 62 6 21.4% 2221 79.32 00:34:04 2.33 0 0.0%
MS 29 67 9 31.0% 2436 84 00:46:27 1.81 7 24.1%
WD 28 58 2 7.1% 1900 67.86 00:33:11 2.05 0 0.0%
WS 31 71 9 29.0% 2543 82.03 00:40:48 2.01 3 9.7%
XD 29 66 8 27.6% 2335 80.52 00:36:31 2.2 1 3.5%
Total 145 324 34 23.4% 11435 78.86 00:38:18 2.06 11 7.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 5 0 100.0%
Korea 30 12 71.4%
Chinese Taipei 10 4 71.4%
France 5 2 71.4%
China 16 7 69.6%
Germany 10 5 66.7%
Russia 10 5 66.7%
England 8 4 66.7%
Denmark 2 1 66.7%
Thailand 9 9 50.0%
Malaysia 2 2 50.0%
Belgium 1 1 50.0%
Hong Kong 8 10 44.4%
India 52 98 34.7%
U.S.A. 1 2 33.3%
Canada 1 2 33.3%
Ireland 1 2 33.3%
Bulgaria 0 1 0.0%
Mauritius 0 1 0.0%
Australia 0 1 0.0%
Myanmar 0 1 0.0%
Israel 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 WANG Tzu Wei Sourabh VERMA 21-15 / 21-17
2018 Sameer VERMA LU Guangzu 16-21 / 21-19 / 21-14
2017 Sameer VERMA SAI PRANEETH B. 21-19 / 21-16
2016 KIDAMBI Srikanth HUANG Yuxiang 21-13 / 14-21 / 21-14
2015 PARUPALLI Kashyap KIDAMBI Srikanth 23-21 / 23-21
2014 XUE Song KIDAMBI Srikanth 16-21 / 21-19 / 21-13
2012 PARUPALLI Kashyap Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-19 / 14-21 / 21-17
2011 Taufik HIDAYAT Sourabh VERMA 21-15 / 21-18
2010 Dionysius Hayom RUMBAKA Suppanyu AVIHINGSANON 14-21 / 21-15 / 21-12
2009 Chetan ANAND Dionysius Hayom RUMBAKA 21-17 / 19-21 / 21-16